De Denderklok» en de Tweede Wereldoorlog 2 «DE DEKDZRKLOK Klokkekianken. GEMEENTERAADSZITTING In zifn kerstboodschap somde Paus Plus XII vijf voorwaarden op om een langdurige wereldvrede te kunnen verzekeren I We zijn nu 42 jaar later... Vel zelf uw oordeel De koningskwestie In het leven geroepen door communisten, socialisten, met de steun der liberalen blijft brandend actueel I En Eerste Minister Achlel (Charbon) Van Acker gaf zijn pijp aan... Maarten 129. De mensen van San Francisco geraken niet uit gepraat en zullen hun verblijf in het gastvrije oord nog met enkele dagen verlengen. En of ze gelijk hebben Ze zijn nu al nen hele tijd uit de troebele atmosfeer hunner wederkerige binnenlandse politie ke twisten ontsnapt en ze zijn natuurlijk niet haastig om terug te keren. Ondertussen werken ze waar schijnlijk hun acht of zes uren per dag, profiteren van het gunstig klimaat en kopen souvenierkens voor hun kinderen of kleinkinderen. Het handvest der Verenigde Naties zal de werkzaamheden be krachtigen en zal, laat het ons maar hopen, op duur zame grondvesten bouwen Dit handvest moet een nieuwe wereldorde vast leggen en aan het mensdom een lange periode van geluk en voorspoed verzekeren. In dit verband is het nuttig even te herinneren aan de radiorede van Paus Pius XII op Kerstdag 1844 in dewelke Hij vijf bijzondere voorwaarden vaststelue om dit doel te bereiken. Hier zijn ze 1) Eerbied voor de vrijheid, de ongeschondenheid, de veiligheid van andere naties, of ze klein of groot, flauw of machtig zijn 2) Eer bied voor de eigen aard der nationale minderheden op gebied van cultuur en taal 3) Al de volkeren moeten kunnen genieten van de goederen die nodig zijn tot economische welvaart 4) Pacta sunt ser vanda men moet de gesloten overeenkomsten eerbiedigen en de volkeren moeten ernstig en eerlijk ontwapenen 5) Eerbied voor de godsdienst en voor de Kerk. In hoever de komende orde deze eerlijke en heerlijke vijf geboden zal erkennen weten we nog niet maar wat we wel weten is dat er buiten deze princiepen geen vrede mogelijk zal zijn I... Ten overstaan van de gebeurtenissen die zich op dit ogenblik binnen onze grenzen afspelen ver bleken alle internationale besprekigen en geschillen. Het kan ons niet onverschillig zijn onder welk regi me we zullen leven in de komende dagen en daar gaat het in werkelijkheid om. De crisis welke wij doormaken is enig in de geschiedenis van ons land en is in hoofdzaak te wijten aan volksvreemde in menging bebroeid en uitgewerkt door volksvreemde elementen, geholpen door een handvol woelmakers en logemannen die de door de Duitse bezetter ge schapen wanorde handig exploiteren. Want handig zijn ze wel geweest vermits zowel de liberalen als de socialisten er in gelopen zijn en gemeend hebben hun heil te moeten zoeken in het omverwerpen van de democratie. Zegt dat ne keer tegen een van die mannen en ge hebt het seffens aan de stok Ze zijn niet tegen het koninklijk huis, integendeel, want ze hebben niets tegen de regent en ook niet tegen een eventuele troonsbeklimming van prins Baudewijn maar de koning en is de man niet meer En ze menen wat ze zeggen, hoor Want ze zijn voor de democratie en omdat de koning de democratie in de weg staat moet hij af stand doen van de troon. En om de zo gezegde de mocratie te redden nemen ze dictatoriale maatrege len of aanvaarden ze deze zonder na te gaan uit welke hoek ze aangepredikt worden. Zelfs minister Van Acker, de man die zoveel sympathie genoot toen hij aan het bewind kwam, is er in gelopen of werd er op last van zijn partij bureau in gesleurd Minister Van Acker is geen per soonlijkheid maar wel een creatuur van een partij, die moet dansen gelijk het hem voorgefloten wordt Heeft hij niet in een improvisatie, gehouden in de Senaat en vroeger in de Kamer, met kracht ver klaard dat het moest uit zijn met de aansporing tot geweld en zelfberechtiging Dat hij geen stakin gen meer zou dulden en hiervoor de nodige maat regelen treffen, wat hij dan ook gedaan heeft op papier Bij slot van rekening heeft hij er zijn laat ste beetje autoriteit bij ingeschoten om eindelijk zelf in staking te gaan met zijn ministeriële ploeg Hij die gezegd heeft dat het land wou geregeerd worden en dat het zou geregeerd worden maakt zich plichtig aan desertie op het meest kritieke ogenblik Na minister Van Acker mag men gerust de iadder optrekken Alles bijeen genomen kan deze ontknoping wel de mislukking der politiek van de Eerste Minister op de achtergrond houden; zij is er niettemin een waardige ontknoping van. Alhoewel het fiasco te voorzien was, zie kolenslag, prijzenpolitiek en re pressie, kan het nu op de rug der reactie geschoven worden, wat zeker niet zal nagelaten worden. Aan het hoofd van ons land moet een man staan met karakter die als er het op aankomt zelfs de partij aan zijn hielen lapt om alleen 's lands welzijn te behartigen en te dienen en vóór alles binnen de perken der grondwettelijkheid te regeren Over een paar maanden stelden wij hier de vraag waar het naartoe ging als de ministers zelf de constitutie ver krachten We weten er nu alles van Da ag Kabouter «De Denderklok», 24 juni 1945. (Vervolg van pagina 1 de fasering van de werken toe. Zo wil men desgevallend een oplossing voor het vochtigheidsproces, verlichting en verluchting, de structurele gebreken van het gebouw, het gebrek aan veiligheid en hygiene. De sanering gebeurt bovendien in functie van het aantal bewoners en het geslacht. Hoe dan ook, ik zei het reeds, eist men dat men na de werken een volwaardige woongelegenheid be komt. Men zal dus niet aanvaarden dat men bijvoor beeld wankele en steile trappen of versleten water leidingen of een badkamer installeert indien er bij voorbeeld andere fundamentele gebreken aanwezig blijven, bijvoorbeeld een lekkend dak. Ik vermoed dus dat de wetgever heeft willen vermijden dat vrijwel alle aanpassingswerken en ver. beteringswerken in een woning zouden worden ge subsidieerd. Om na te gaan of een woning aan alle voormel de criteria voldoet en of de uit te voeren werken voldoende zijn, beschikken gewestelijke en provin ciale overheden dan ook over een korps van gespe cialiseerde ambtenaren die zich voor de aanvang van de werken ter plaatse begeven. Op basis van hun verslag worden wijzigingen en/of aanvullingen van de werken voorgeschreven. Dezelfde ambtenaren worden nadien belast met de controle over het uitvoeren van de werken. Indien de stad een eigen premiesysteem zou op punt stellen dat niet aansluit bij de gewestelijke of provinciale premie dan llijkt het mij duidelijk dat de gemeenteraad zich zal moeten uitspreken over het begrip sanering en duidelijk zal moeten bepalen onder welke voorwaarden een woning én de uit te voeren werken moeten voldoen om een sanerings premie te kunnen opstrijken. Het niet normeren zou de deur openen voor elke vorm van willekeur en zal tot gevolg hebben dat voor elke kleinere aanpassing en verbetering wij een vraag om tussenkomst zullen krijgen. Bovendien zullen de opdrachten die nu worden vervuld door de gewestelijke ambtenaar door stads- personeel moeten worden uitgevoerd. Dit betekent dan dat wij ofwel een gespecialiseerd ambtenaar in dienst moeten nemen ofwel bijkomende opleiding verschaffen aan een personeelslid dat nu reeds over voldoende technische kennis beschikt om te kunnen oordelen. Ik pleit dus voorlopig voor een aanvullende pre mie die een bijkomende stimulans kan zijn voor het uitvoeren van de werken en die de administratieve last tot een aanvaardbaar volume beperkt. Aanvullend betekent uiteraard dat men moet rekening houden met het gecummuleerd effect van de verschillende premies, en dan is de tussenkomst van de overheid toch wel aanzienlijk. Ik wil U dit illustreren met enkele voorbeelden. Een gezin met twee kinderen dat voor 400.000 F saneringen uitvoert zal 180000 F ontvangen. Heeft dit gezin de woning aangekocht ten vroeg ste vijf jaar voor de aanvang der werken, dan wordt het premiebedrag met 20% verhoogd of 180.000 36000 216000 F. Indien het netto belastbaar inkomen van dit ge zin minder is dan 460.000 F dan bedraagt het pre. miebedrag 260000 F. Gecummuleerd geeft de stad een bijkomende stimulans, in dit geval van 18.000 F Nu zeg ik zeker niet dat het bedrag niet mag verhogen. Niets weerhoudt er ons trouwens van wanneer wij bepaalde doelstellingen voor ogen heb. ben om de noodzakelijke financiële stimulansen in te bouwen. U merkt terecht op dat de kredieten niet zijn uitgeput en dat wij best zouden overgaan tot een herschikking van de kredieten. Ik kan in die argumentatie best inkomen om redenen die ik reeds vroeger heb uiteengezet. Voor. al om administratieve redenen zullen we ons evenwel voorlopig moeten blijven oriënteren op de gewest premies. Nu is men daar druk bezig aan de vereenvoudi. ging van de bouw., aankoop- en saneringspremie die men in feite zou willen herleiden tot één huisves tingspremie en dit op basis van zeer eenvoudige aanvraagprocedures. Een voorstel in die zin werd reeds voorgelegd aan de Vlaamse Executieve terwijl de definitieve uitwerking wordt verwacht voor de eerste maanden van volgend jaar. Ik zou dus voorstellen nog even af te wachten wat er uit de bus komt vooraleer wij overgaan tot een herschikking of verhoging. Ik meen dat een voorstel terzake naar het te- gengaan van een verdere verkrotting van het wo ningenbestand ook een aantal sociale bekommer nissen moet hebben en zich vooral moet richten naar probleemgezinnen en de specifieke met lage inkomens of zware gezinslast die misschien enkel naar deze financiële stimulans wachten om een huis als woning in te richten. En misschien kan dan, indien de Raad bereid is voldoende midddelen ter beschikking te stellen, op dat ogenblik gedacht worden aan het effectief loskoppelen van de gewest- en/of provinciale pre mie om zodoende de probleemgezinnen inkomens toe te laten in een eerste fase de hoogst noodzake lijke aanpassing aan hun woning uit te voeren. Waar wij net ailemaal wel over eens zijn is dat er financiële stimulansen moeten worden gegeven. De crusiale vraag is evenweal wat wij beogen en nu bevind ik mij in het luik informatie. Een bezoek aan de informatiedienst zal U wel licht overtuigen dat er heel wat meer beschikbaar is dan eigen stadsbrochures. Met betrekking tot de premies beschikken wij over de gewestelijke brochures en de provinciale informatie terzake. Overigens krijgt elke Ninovieter die een bouw- aanvraag indient of wiens verbouwing wordt goed gekeurd prompt alle informatiebrochures automa tisch toegezonden. In dit verband werden er in 1985 84 informatie pakketten naar bouwers verzonden en 61 naar ver bouwers. Voor 1986 zijn deze cijfers 77 en 54 (tot nog toe). (Laa* verder op pagina 10)

Denderklok | 1986 | | pagina 2