«De Denderklok» en de Tweede Wereldoorlog 2 DE DENDERKLCK Op den Uitkijk. GEMEENTERAADSZITTING In die tijd werd onze burgerlijke stand «geteisterd» met een overvloed aan namen eihdigend op een Engelse Y... Het was al Eddy, Freddy, Johnny dat de klok sloeg. Een echte modeplaag overge. waaid met onze Engelse bevrijders Maar de Koningskwestie bleef dreigen en zaaide onrust in de gemoederen. Pastoor Poelaert kandidaat B8C.reporter vertelt het ons 130. Ik ben dees week naar het exaam geweest; ik ben de eerste keer in mijn leven gebuisd geweest. De BBC te Londen zocht een berichtgever voor haar uitzendingen «Herrijzend Nederland» en de kan didaten moesten eens tonen waartoe ze in staat wa ren. Ik had mijn uiterste best gedaan en geseind a) vijfhonderdduizend Belgische luisteraars ver tikken het nog naar de BBC te luisteren zolang die menheer en die madame daar die patente leugens vertellen over België. Ze eisen de «abdicatie van dat koppel b) meer dan 90% der bevolking is Koning Leo pold gunstig gezind en wil hem geestdriftig ontha len bij zijn blijde herintrede. c) Leopold III laan te Ninove is nog niet omge doopt in Demany-laan. d) de «y's» zijn ten dage zeer populair. De bur gerlijke stand boekt bijna niet anders dan Johnny, Freddy, Eddy enz... Demany doet te veel aan als verkleinwoord van De Man, die vroeger zijn kandi datuur steide om de macht over te nemen met zijn plan «made in Germany». Het is een zware handi cap. e) het lekt meer en meer uit dat de communis ten de collaborateurs geweest zijn der SS in de concentratiekampen en er hun medegevangenen on dereten hebben. De bevolking is noch verwonderd noch verontwaardigd Ze had niet min verwacht... Er worden geen ruiten verbrijzeld en geen verplich te verhuizingen opgelegd. f) de brief aan de Koning van 15 september '40 verwekt geen sensatie. Ons volk is lang aan die windwijzermanieren gewoon. Souvent politicien va- rie; bien fol est qui s'y fie g) het Belgisch parlement wordt voor een vaste termijn van vier jaar verkozen. Het is lang over zijn tijd; 't is veel meer dan een ezelsdracht. Tien maand na de bevrijding hadden er reeds verkiezingen kun nen plaats grijpen. Het huidig parlement is niet meer bevoegd om in naam van het Belgisch volk wetten te maken. h) de «état-major» van Drapeau Rouge Rode Vaan zijn allemaal mannen die voor koning geleerd hebben; ze kennen de stiel veel beter dan Leopold en hun gezag is zeer groot in al de lagen der bevol king. i) de communistische partij heeft congres ge houden. Ze heeft beslist te verzaken aan de dicta tuur van het proletariaat. Ze zal voortaan op demo cratische leest geschoeid zijn, verzaken aan de nazi-methode van door geweld de wil der mensheid op te dringen aan de meerderheid. Haar specialisten ruitentikkers hebben bevel gekregen hun bedrijf te staken, 't Is de enige staking die nog toegelaten is... Hewel t was niet goed 1De mengeling van waarheid en leugens was niet naar de vereisten van de kunst. 2) De waarheid, hoe waar ze ook weze, moet dan nog daarbij «waarschijnlijk» zijn. Als ze te enorm is, geeft ze een te slechte dunk over het peil van onze moderne beschaving. «De Denderklok», 8 juli 1945. (Vervolg van pagina 1) Schatkist zai eind 1986 opgelopen zijn tot 7,2 mil jard Deze schuld is een gevolg van de prefinancie ring door de Staat omdat de Omslagkas werkt met de bijdragevoorschotten die pas een jaar nadien verrekend worden. De Staat wil nu deze schuld recupereren. Ge lijktijdig erkent ze dat de achterstallige betalingen van de door haar ten bate van gemeenten geinde belastingen eind 1986 zullen oplcpen tot 27 miljard in plaats van de steeds vooropgestelde 21 miljard, n ae eerste plaats annuleert zij dit extrabedrag, zij het dat het wel in mindering wordt gebracht van het debetsaldo van de Omslagkas. Het restant van het debetsaldo bij de Omslag kas (1,2 miljard) wordt verhaald op de RSZ van de provinciale en plaatselijke overheidsdiensten. Weliswaar beweerde minister Nothomb dat al dus voor de Schatkist de financiële last van de pre financiering uitgeschakeld wordt zonder nieuwe las ten voor de gemeenten. Eventuele liquiditeitsmoeilijkheden die de Om slagkas zal hebben en de mogelijke afwenteling van de financieringskosten op de gemeenten (zo'n 300 miljoen per jaar), kan ook hier problemen stellen voor de stad Ninove die aangesloten is bij de Om slagkas voor Gemeentelijke Pensioenen. 3) Door de tussenkomsten van de Staat voor de bijzondere tewerkstellingsprogramma's te beper ken, wordt 4,2 miljard bespaard. Dit door de com binatie van twee maatregelen 1) vanaf 1 oktober 1986 wordt de staatstussen- komst in de tewerkstelling van TWW'ers die een tewerkstelllingsconventie afsloten, verminderd met 10% van de totale loonkost. En de stad Ninove heeft een tewerkstellingsconventie rond tewerkgestelde werklozen afgesloten en zai dus van deze vermin derde staatstussenkomst mede het slachtoffer wor den. De stad Ninove stelt heden 47 TWW'ers te werk en 11 in het OCMW. Alleen voor de stad zou dit op basis van de cijfergegevens van 1986 - 1 363 milj en voor het OCMW 300.000 F of voor een totaal van 1,663 miljoen F minder inkomsten betekenen. 2) vanaf 1 januari 1987 wordt een uniform sta tuut van gesubsidieerd contractuelen ingevoerd ter vervanging van TWW, BTK en DAC. De staatstussenkomst wordt beperkt tot een forfaitair bedrag van maximum 393.365 F binnen een totale enveloppe van 11958,8 miljoen. Als voordelen heeft dit zonder twijfel dat de gemeenten nu zelf dit personeel kunnen aanwerven, de regeling van hun eigen gemeentelijk of OCMW- personeel op deze jobs kunnen toepassen en dat de situatie van de aangetrokken personeelsleden ge voelig zal verbeteren. Alhoewel wij dan hopen dat de politisering hier in de hand wordt gehouden Daartegenover staan echter aanzienlijke finan. cioïe nadeien. Voor 1987 levert de overschakeling naar een forfaitaire tussenkomst van 398.365 F (die 83% trekt van het minimumloon van een ongeschoold ar beider van 21 jaar, exclusief de werkgeversbijdrage RSz.) volgende resultaten op - voor de 14.500 TWW'ers (met een gemiddeld loon van 540.000 F) die een tewerkstellingsconven tie afsloten, zullen de gemeenten, OCMW's en hun vzw's een voordeel van gemiddeld 20 365 F per ar beidsplaats hebben. Daar zal Ninove dan ook mee" orMw0f'!e,rer' van wellicht 1'22 mil'oen F voor het OCMW of liever een meer inkomst van 1 22 milioen F voor de stad. voor de BTK'ers (met een gemiddeld loon onooJ F) zal de semeente thans 700000 £■»- 30l63* F moeten b'i'eggen. Vermits er 10 BTK ers (huidige cijfers) tewerkgesteld zijn in de stad en 16 bij het OCMW zal dit een meeruitgave van 7,8 miljoen F meebrengen. voor de 12.290 tewerkgestelde DAC'ers (met een gemiddeld loon van 625.000 F) zal de meerkost in totaal met voor de stad 45 DAC'ers en het OCMW 18 DACërs, is voor mij nu moeilijk te berekenen aangezien ik niet de exacte loonkost te Ninove ken maar bedraagt wellicht 225.000 F x 63 zowat 14 miljoen F. de regeringsmaatregel stelt ook dat het hui. dig tewerkstellingsvolume (inclusief de tijdelijk te! werkgestelden) moet behouden blijven om te kun! nen genieten van de staatstussenkomst. De in het spaarplan opgenomen enveloppe van 11.958,8 miljoen en de vaststelling van het forfaitair bedrag op 398 365 F laat toe te berekenen dat er maar staatstussenkomst is voor een contingent van 30020 eenheden tijdelijk personeel. Het verschil met de werkelijke tewerkstelling bedraagt bijgevolg 1900 eenheden, die volledig ten laste van de gemeenten en OCMW's komen. De meerkost hiervan bedraagt 1482 miljoen Dit zal ook de stad opnieuw een aantal miljoenen kosten. Samengevat betekent dit min-uitgaven TWW met conventie meer.uitgaven BTK meer.uitgaven DAC en weilicht bijkomende last 1.900 eenheden voor België (hoeveel voor Ninove). Uit deze gegevens blijkt niet alleen de zware aderlating die de stad Ninove ondergaat en con sequent daarmee de gevolgen voor hun andere uit gaven en/of voor hun tewerkstellingsbeleid maar ook dat lokale instanties die relatief meer beroep gedaan hebben op TWW eerder een voordeel zullen behalen. Terwijl instanties die meer beroep op BTK en DAC hebben gedaan, een zwaardere last zullen dragen. Ninov heeft 58 TWW'ers en zowat 26 63 89 DACërs en BTK'ers. 4) De voorziene besparingen in de ziekenhuis sector zullen ook voor de iokale besturen een aan. zienlijke weerslag hebben. Zo zullen de OCMW's geconfronteerd worden met beduidend meer aanvragen voor tussenkomsten vanwege patiënten. Bovendien heeft de regering be slist de overheidstussenkomsten in de ziekenhuizen drastisch te verminderen. Gevolg hiervan is onver, mijdelijk dat de gemeenten verplioht zullen zijn hogere bijdragen te betalen in de tekorten van de ziekenhuizen. Ook hier zal er voor de stad Ninove een grote tussenkomst nodig zijn via het OCMW. 5) De OCMW's zullen trouwens mee het gelag betalen. De regeringsmaatregelen in de sociale sec tor en vooral ten aanzien van de samenwonende werklozen, de samenwonende invaliden en de ge pensioneerden. zullen er immers onvermijdelijk toe ieiden dat de «nieuwe armoede» in ons land verder zal toenemen. En dat bijgevolg de OCMW's verder geconfronteerd zullen worden met een toename van de aanvragen voor bestaansminimum. Netto-kost bestaansminimum van OCMW Nino ve is 7307394 F in 1985 en 6601633 F in 1984 Dit wordt alleszins nog hoger in 1986 Daartegenover staat dat de werkingsmiddelen in de OCMW s hoe dan ook beknot zullen worden naast de meer.uitgaven voor personeelskosten heeft de regering immers ook beslist de uitkeringen voor bestaansminimum met 2% te verhogen. Op zich een goede maatregel, maar de OCMW's moeten hiervan wel 50% voor hun rekening nemen, terwijl hun wer kingsmiddelen niet verhoogd worden. iotale meerkost voor de OCMW's 370 miljoen. Voor Ninove allelszins 1 a 2 miljoen F. De rekening van het OCMW is dus duidelijk niet de rekening van de regering. De daling van het Bijzonder Fonds voor Maatschappelijk Welzijn is daar nog een bijkomend bewijs van (bedraagt 5% van het Gemeentefonds). 6) De beperking van het investeringsprogram ma^ van de centrale overheid voor 1986 en 1987 op 64% van het niveau van 1985 zal rechtstreeks slechts een beperkte invloed hebben op de gemeen ten. Wel kan reeds voorspeld worden dat de vroeger voorziene transfert van 7,5 miljard in het kader van et Wegenfonds voor werken van lokaal belang zal vervallen. Onrechtstreeks zal deze investeringsbeperking wei een belangrijke invloed op de lokale uitgaven (Lees verder op pagina 10)

Denderklok | 1986 | | pagina 2