«De Denderklok» en de Tweede Wereldoorlog 2 «DE DENDERKLOK Economische Collaboratie GEMEENTERAADSZITTING De Koningsstad, de koningskwestie, of hoe men het toen ook noemen mocht laaide in alle he. vigheid op De linksen grepen naar alle middelen om onze en zelf tot collaborateur met de vijand te betichten. 131. De heertjes van links hebben werkelijk geen greintje schaamtegevoel Alles wat ze omtrent de koningskwestie maar kunnen uitvinden en wat hun lage politiek dienstig kan zijn, gebruiken ze dank baar als stokpaardje om de koning te bezwadderen. Ze verbranden echter zorgvuldig wat ze vroeger zelf aanbaden en hun eigen potje laten ze stiekum gedekt opdat de onaangename geur welke er zou uit opstijgen hun niet zou herinneren aan hun eigen vuiligheid. Ze verwijten de Koning dat hij 's lands grootste economische collaborateur is, dat hij tot econo mische samenwerking aanzette omdat hij in zijn proclamatie bij de overgave tot zijn leger durfde te zeggen «Morgen gaan we weer aan de arbeid...»». Precies of de Koning toen wist dat de Vlaamse krijgsgevangenen spoedig naar huis zouden mogen terugkeren. Wat betekenden die woorden dan voor de duizenden Waalse krijgsgevangenen die pas vóór enkele dagen in hun haardsteden mochten terug keren Kunnen de heertjes daar soms geen ant woord op vinden Indien de Koning in mei '40 zijn soldaten aan moedigde, soldaten die op dit ogenblik normaal pas na het einde van de oorlog zouden kunnen terugke ren, dan kan er geen andere wending aan zijn woor den gegeven worden. Zijn «morgen» betekende een voudig na de oorlog keren we in onze haardsteden terug en zullen we 't land weer opbouwen. 't Ss waarlijk spijtig voor de belagers van de Vorst dat zij hun aantijgingen moeten steunen op woorden die voor het volk klaar zijn als pompwater. Maar 't is ook spijtig dat hun eigen woorden niet altijd aan dezelfde duidelijkheid beantwoorden. Neen, niet de Koning, maar zijzelf zetten aan tot economische collaboratie met de Duitsers. Of zijn ze vergeten dat de socialistische minis ter van economische zaken, Balthazar, in 1940 vol gende brief schreef aan de bezettende overheid Ondergetekende, Minister van Economische Zaken, (Vervolg van pagina 1) houden en een schattingsverslag aan te vragen bij dhr Ontvanger evenals een uittreksel uit de kadas trale legger en plan van inneming. Dhr Schorreel Meer dan 1 jaar geleden wer den er bezwaren ingediend en nu pas komt die zaak op de agenda. De voetpaden worden er niet altijd als voetpaden gebruikt, maar vaak ais parkeerplaats. Wie is daar verantwoordelijk voor Wie moet de herstellingen doen en betalen Wanneer worden er maatregelen getroffen om daar de verkeersregeling op punt te stellen omwille van de veiligheid der be- woners, vooral bij het begin van de straat Wan neer wordt een bouwvergunning daar ten gronde uitgevoerd Die wordt er nu niet nageleefd. Dhr Burgemeester Niemand of niets mag op het voetpad parkeren. De overtreder is er zelf ver antwoordelijk voor. Ik zal er de aandacht van de Politiecommissaris op vestigen. Dhr Desprets En voor de bouwvergunning zal ik tiet nodige doen. Dhr Raes Zijt ge niet verplicht die bouw vergunning in te trekken Dhr Desprets Ik kan U daar niet op antwoor den, morgen echter wel. Algemene goedkeuring met 26 stemmen. 4) Goedkeuring verkoop van een perceel vrijgeko men wegzate te Outer. Dhr Durant Bij schrijven dd 5 december 1985 Koning Leopold III te bezwadderen, te beschimpen En «De Denderklok» beet dapper van zich af. heeft de eer de Duitse autoriteiten te verzoeken, de terugkeer van Mr X naar België te vergemakkelijken. De tegenwoordigheid van Mr X is van belang om de economische herleving van 't land te verhaas ten...», Vergeten ze dat Lahaut, communistisch volks vertegenwoordiger, zijn naam liet prijken onder vol gende brief Ik ondergetekende, Lahaut, lid der kamers van volksvertegenwoordigers van België... verklaar dat het Opperkommando der Wehrmacht in België, het hernemen der economische bedrijvig heid eist. Dit doel kan slechts bereikt worden door 't reorganiseren van alle industrieën. De tegenwoor digheid van het personeel voor deze activiteiten is onmiskenbaar. Van de andere kant is het wenselijk dat bedoelde personen hun afwezigheid niet langer zouden rekken, dit om alle moeilijkheden te ver mijden». Nu 't is waar dat op dit ogenblik Duitsland en Rusland goeie vriendjes waren en blok vormden tegen al wat democratisch was. 't Is ook waar dat toen onze Belgische communistjes de grote promo tors waren van de vrijwillige arbeid in Duitsland om op die wijze daadwerkelijk mee te helpen aan de overwinning van het Duitse Reich en zijn Rus sische bondgenoot. Indien de proclamatie van de Koning tot zijn soldaten een aansporing is tot economische samen werking, wat is dan wel onderstaande proclamatie van de burgemeester van Brussel, de heer van de Meulebroeck Stad Brussel, 8 juni 1940. Herneming der economische bedrijvigheid. Het is hoogst nodig dat de economische bedrijvigheid in België zo spoedig mogelijk hernomen wordt. Het is de plicht van elk, tot werken bekwaam, voor het ogen blik gesteund of niet, zich te laten inschrijven in de dienst voor werkverschaffing, en het werk dat hem zal voorgesteld worden te aanvaarden. Zijn ze ook soms dit vergeten Maar ja, 't is wonderlijk hoe kort het geheuben van een mensen kind soms kan zijn. Biezonder alls dat u aan zaken herinnert die u wel eens in een vervelend straatje kunnen helpen «De Denderklok», 8 juli 1945. van de Juffrouwen Kathleen Van Oudenhove te 9406 Outer en Marlleen Van Oudenhove te 1040 Brussel, wordt gevraagd een gedeelte van het perceel vrij gekomen wegzate, kadastraal gekend sectie B nr 592-4deel, met een oppervlakte volgens meting van 96 ca 86 dm2, langsheen de Smid Lambrechtstraat in de deelgemeente Outer te willen verkopen. Het opmetingsplan werd opgemaakt door dhr C. Van Lierde, meetkundig-schatter van onroerende goederen. Het te verkopen perceel, kadastraal gekend sec tie B nr 592-4deel, beloopt een oppervlakte van 96 ca 86 dm2. Bij Collegebeslissing dd 18 december 1985 werd principiële goedkeuring verleend nopens de verkoop van voornoemd perceel in de Smid Lambrechtstraat in de deellglemeente Outer aan de Juffrouwen Kath leen en Marleen Van Oudenhove. Uit het schattingsverslag dd 6 januari 1986, op gemaakt door dhr Ontvanger der Registratie, blijkt dat de waarde van het te verkopen perceel werd vastgesteld op 58120 F. Uit het door het College van Burgemeester en Schepenen gehouden onderzoek de commodo et incommodo, geopend op 6 januari en gesloten op 21 januari 1986, blijkt dat geen enkel bezwaar werd ingediend. Het uittreksel uit de kadastrale legger en uit het kadastraal plan werd bijgesloten. De belofte van verkoop uit de hand werd on derschreven door beide partijen. De ontwerpakte dd 23 oktober 1986 werd opge maakt door dhr Notaris Jacques Evenepoel te Ni. nove. De verkoopprijs werd vastgesteld op 58120 F. Wij vragen uw goedkeuring. Dhr Van Eesbeek Het schattingsverslag duidt een minumumprijs aan maar er mag meer worden gevraagd. Zijn de meetkosten ook in die prijs be rekend Dhr Durant De meetkosten komen er afzon derlijk bij. Dhr Van Eesbeek Nu zijn er twee halfopen bebouwingen mogelijk en daarom moet de prijs hoger zijn. Dhr Durant We hebben seeds het schattings verslag van dhr Ontvanger gevolgd. Hij zal ook wel de meerwaarde van die grond gezien hebben De prijs van 600 F de m2 is toch niet de prijs voor een landbouwgrond. Dhr Timmermans Voor de totale bouwmoge. lijkheid mocht de prijs hoger zijn. Dhr Evenepoel Het volgen van het schat tingsverslag is een principe, anders bestaat er ge vaar voor willekeur. Goedgekeurd met 21 stemmen tegen 3 (dhren Timmermans, Coussens, De Quick) bij 2 onthoudin gen (dhren Schorreel en Van Eesbeek). 5) Kollector- en verfraaiingswerken langsheen de Burchtdam, Denderkaai en de Vaartweg te Ni. nove Uitbreiding opdracht Principiële goedkeuring. Dhr Durant Bij gemeenteraadsbeslissing dd 17 april 1980 werd de aanleg van een koliektor, volgens het Alge meen Rioleringspan, komende van de Parklaan tot aan het Leo Moeremansplein te Ninove principieel goedgekeurd. Bij schrijven dd 27 oktober 1980 van dhr Gou verneur en bij verslag van de Provinciale Techni sche Dienst dd 1 oktober 1980 werd goedkeuirng verleend nopens voornoemde princiepsbeslissing. Bij collegebeslissing dd 3 februari 1981 werd het studie- en expertisebureau R. Cardoen te Sint- Lievens-Houtem onderhands aangesteld voor het op maken van het ontwerp voor de aanleg van een rio lering komende van de Parklaan tot aan het Leo Moeremansplein te Ninove, volgens het Algemeen Rioleringsplan. Daar het deel kollektorwerken thans ten laste van de Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij valt, lijkt het aangewezen een dossier uit te werken con form de reeds uitgevoerde werken in de binnenstad en dit in nauwe samenwerking tussen het stadsbe stuur en voornoemde Vlaamse Waterzuiveringsmaat schappij. Bij schrijven dd 26 september 1985 van de Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij wordt ge meld dat de intentie bestaat de koliektor aan te leg gen naast de Dender, via de Denderkaai, en niet doorheen de Burchtdam zoals voorzien in de oor spronkelijke opdracht. Derhalve dringt er zioh een uitbreiding van de opdracht op zodat in eenzelfde ontwerp zowel kollektorwerken kunnen uitgevoerd worden alsmede renovatiewerken aan deze omgeving. Bij schrijven dd 29 oktober 1986 van het studie- en expertisebureau R. Cardoen werd verslag uitge bracht omtrent de gevoerde besprekingen tussen de betrokken overheden en werden de nieuwe richtlij nen voor de uitvoering van de opdracht vastgelegd De uitvoering van de globale werken wordt voor lopig geraamd op 40 miljoen F, BTW inclusief. Een situatieschets werd opgemaakt door het studie- en expertisebureau R. Cardoen, voornoemd Voor de dekking van de uitgave der studiekos ten zullen kredieten worden ingeschreven in de bui tengewone begroting 1987, doch de Stad beschikt niet over de nodige middelen waardoor een beroep zal gedaan worden op een lening, aan te gaan bij het Gemeentekrediet van België. Wij vragen uw goedkeuring. Dhr Durant We gaan de kwestie terug voor leggen aan de Vlaamse Waterzuiveringsmaatschap pij om meer inlichtingen te bekomen en derhalve stellen we U voor dit punt te verdagen. (Lmi verder op pagina 10)

Denderklok | 1986 | | pagina 2