BUITENLAND. duidelyk. Er zyn ongeveer 7500 man door Nogent la Ratrou getrokken, welke plaets thans ontruimd is. Rysel, 26 dec. Saint-Querttin is door 6000 Pruisen met artil lerie bezet. -Zy hebben de statie uitgeplunderd en 500,000 li-, gerekwireerd. Toen de betaling dezer som door de munici- paliteit geweigerd werd, heelt de vyand haer bedreigd gevankelyk meè te nemen. De Pruisen trokken in de rigting van Amiens. Het noorder-leger heelt zyne kantonnemen- ten heringenomen. De nieuwe veldartillerie der Franschen, stuk ken van 12, doen zegt men, een gansch ver schillend uitwerksel, dan dat der kleine kanons van 4, met welke zy den oorlog begonnen heb ben en die te regt deden zeggen, dat de Fran schen byna geen artillerie hadden, zoodanig hadden hunne tegenstrevers onder dit opzigt de •overhand. De Franschen bedienden zich insgelyks van hunne mitrailleuseil, op eene veel voordeeliger wyze; in de gevechten aen de Loire, hebben zy geschoten tot opeen overgrooten afstand, in welken zy den vyand nog bereikten. Voor Mózlèros. Men denkt dat liet hombardemenl van dio stad mnendag zal beginnen. In den omtrek heeft men ver schillende kleine- gevechten geleverd. Onder ander heelt men le Kemogne gevochten. De vryschutters hadden een doode, een sergeant foerier, Belg van oor sprong, B.... geheelen en die een broeder heeft als kapitein in de belgische artillerie. Twee vrouwen werden gedood en vier huizen werden in het dorp plat geschoten. Het persooneel van den. Bst-fran(ais heeft zich se dert de insluiting van Mézióres in den Wapenhandel geoefend. Het getal beloopt 500 man. Zy zullen ofwel lie yzeren wegen afbreken, ofwel weer leggen, naer gelang dit voor de verdediging noodig is. Wat de vryschutters aengaet, deze worden streng gehouden; hun verlof gaet niet verder dan 48 uren, met-bedreiging van voor den k°P geschoten te wor den, indien zy niet op bepaelden tyd, by hunne kom- pagnic terugkeeren. Als men-hen op «ronde ziet, zou men hen voor bandieten van Calabrië nemen. Zy laten den Pruis geen oogeiihlik rust, en doen hem groote verliezen ondergaen. Dezer dagen zalen zy achter cenen heuvel en zagen in de verte 25 Pruisen door het bosch gaen, vroolyk een lied zingende. Eensklaps ontbrandden er 30 ge weren. Vier-en-twintig Pruisen vielen stokdood; een enkele ontsnapte. Rysel, 27 december. Men meldt uit het hoofd kwartier van Atrecht, dat de plaetsen Corbie, Albert en Acliiet door den vyand ontruimd zyn. Dehulaneu hebben te Boileux de draden van .den telegraefdoorgesneden. GeneraelFaidherbe verspert den weg. Het noordleger is rondom Atrecht byeen getrokken. De gezondheidstoe stand der troepen is voldoende. Londen, 28 december. Trochu voorziet den Mont-Yalérien van voor- raed, alsof liy voornemens was zich in dit fort terug te trekken, alsmede in het versterkt kamp,, benedenwaerts, indien Parys mocht kapitulee- ren. Bordeaux, 28 december. Een dekreet kondigt aen dat de post, brieven zal aennemen voor Parys, welke langs geheime wegen zullen wowlen bezorgd. Het gewicht der brieven mag de 4 grammen niet te boven gaen; het port per brief is 1 fr. De woordey Parys, langs Moulous-Allier, moe ten by bet adres gevoegd worden. De pruisische bezetting veroorzaekt eene groote ellende te Orleans. Het- brood kost er zeven sous het pond. Koning 011 Ocierlin^. Men leest in den Avenir d'Auch Den koning van Pruisen, den verjaet'dag der prinses van Wallis met pracht willende vieren, had daegs te voren vorstelyke leesten te Versailles ingericht. Galadiner in de pre- fectuer, tachtig uitgenoodigdenpublieke bals, muziekkorpsen en militaire fanfaren op de open- Al het bloed ontvlood zyn aengezigl. Mei geweld moest hy zich bedwingen. De-spotterny van George, het gelach der knapen deed den diepen hacl weder ontwaken, dien hv sedert. lang tegen hem koesterde. Noem my niet voor de tweede macl hy dien naem, antwoordde hy dreigend, want dan zal het u berou wen Zyne slem beefde van opgewondenheid, zyne oogen schoten vuerstralen. Do knapen waren hyna allen gezamonfyk nader ge treden en stonden George ter zyde. Dat gaf hem nieu wen moed. Haha! Ik mag dcri"dorp'sduivel niet meer dorps- duivel noemen! riep hy lagchend, terwyl hy zich lot hen wendde. Nauwelyks waren echter deze woorden over zyne lippen, of'Hendrik viel op hém aen. Als een kind nam hy hem op en hief hem met beide handen omhoog in de fucht. Ter aerde wilde hy hem slingeren. George had een dolfen, onderdrukten kreet ge- slaekt, de landbouwer en zyne vrouw schreeuwden het luid uit; eene sekondé lang stonden allen van schrik bevangen stil, toen vielen verscheidene knapen op Hendriken rukten George uit zyne handen. Eene digte drom omringde Hendrik. Allen waren hem tegen. Twintig handen te gelyk zochten hem te grypen. IU al zyne krachten slingerde hy er verschei dene op den grond, en voor het oogenblik vergaten zy het opstaen; maer de overmagt was te groot voor hem. Hy werd van de daitsplaets geworpen en een luid, hoonend gelach klonk hem achterna. Hy sidderde van gramschap. Zvne vest was ge scheurd, zyn hoofddeksel vertrapt. Hy wilde zich op nieuw op zyne tegenstrevers werpen, de schande door hen overwonnen le zyn, was meer dan hy kon dragen. Hy bedwong zich echter. Voor zulk eene overmagt zou hy ten tweeden male moeten bukken. (Wordt voortgezet.) bare plaetsen tot elf ure 's avonds; groote wa- tcrspelen voor 't vergaderd hof: koning Wilhelm, de prinsen van Wurtemberg, Baden, de konink- lyke prins Fritz, Te voet naest zynen vader; von Moltke in rytuig en een twintigtal generaels, overal gevolgd door hunnen staf'. Deze tweede uitgave der feestenen vermake- lykheden van Lodewyk XIV en zyne opvolgers, had, scheen het, eenigzins de hersens van ko ning Wilhelm verhit, 's Anderdaegs wilde hy zynen geest wat opfrisschen door eene kleine wandeling en hy richte zyne stappen naer de schilderachtige landschappen, gelegen tusschen Louveciennes en Bougival. Hy was omringd door een klein geleide en ging langzaem voort burgerlyk eene-pyp rookende, buiten bereik der gewone groetenissen van den Mont-Valé- rien. Eensklaps weergalmt een kanonschot en een kogel sist om 't oor van den koninklyken wan- delaer, die op zyne beenen waggelt en eenige stappen voorwaerts doet, om op de schouders van een zyner gezellen te leunen. Terzelfder tyd richten eenige lieden van zyn gevolg zich naer de plaets van waer het schot gelost scheen te zyn, en doen nauwkeurige op sporingen. Na verloop van eenige minuten opzoekingen, brengen zy, voor de voeten des Konings, een beiersch soldaet, fier van voorkomen, 't oogvol vuer,in de handen een geweer houdende, waer- van de nog warme loop eene volledige bekente nis was. De oude Wilhelm beziet dien man en, zonder zelfs een woord tot hem te spreken, doet hy een teeken dat van de lieden zyns ge- volgs dadelyk begrepen wordt. Twee minuten later en op slechts eenige meters van daer, ont ving de heiersche soldaet, onder 't verwilderd oog des Konings van Pruisen, eenen kogel in het hoofd. Mgi* Dupanloiip gevangen. Den bisschop van Orleans is in zyne. wooning ge vangen. 150 Pruisen hebben het bisschoppelyk pa leis overweldigd. Er zyn schildwachten acn al do deuren van het paleis geplae'tst, en by dag en nacht stacn er schild wachten aen de deur van hel kabinet en dieder kamer van den bisschop. Hy heeft orde, den opperbevelhebber van het 3° pruisische legerkorps met 30 officieren, eene wacht van 30 soldaten en dacrenboven de dienstknechten le logeeren en te voeden. Volgens hunne gewoonte hebben zy, by het voor- schryven hunnerspyskaert, champagnc-wyn gevraegd, en zy schenen zeer verwonderd te zyn, dat er geen champagne of andere fyne wyn in het bisdom voor handen waren. Men heeft overigens het bisschoppelyk paleis zoo danig overmeeslerd, dat dry der groot-vikarissen ge dwongen zyn geweest eene schuil plaets le zoeken. Dit alles is nog niets by het volgende: Eene kerk, welke Mgr van Orleans tot het inrigten eener ambu- lans aengewezen had, is door de Pruisen in eenen stal veranderd, en zy hebben dezelve met paerden opge propt. Voor 't overige heeft alles in het bisschoppelyk paleis mol zulke zonderlinge ruwheid en geweldda digheid plaets gehad, dat een groot-vikaris wélke* door den bisschop van Orleans gelast was aen eenen officier de kamers aen te wyzen, en deze den bisschop als onbeleefd zynde, hoorde uitschelden, hem ant woordde: De bisschop van Orleans heeft geene les van beleefdheid van u le ontvangen. Hy voegde er by: Erzyu dingen, welke wy gedwongen zyn teon- derstaen en andere welke wy niet aenneinenuwe handel wyze is er eene van. Toen de Beierlingen Orleans, na het gevecht van Coulmiers verlaten hebben, lieten zy er talryk ge kwetsten zonder godsdienstige hulp en zonder almoe- senier achter. Alsdan gelastte Mgr van Orleans een zyner groot-vikarissen, die duitsch sprak, zich byzon- derlyk met deze gekwetsten bezig te houden, by welke hy niet opgehouden heeft zyn heilig ambt uit te oefe nen, met eene zelfopoffering, welke door de gansche stad Orleans bewonderd werd. Dezelfde groot-vikaris, in de gelegenheid geweest zynde met den officier, die melde uilschryving der pruisische logementen gelast was, over de heiersche gekwetsten te spreken, ont ving hol volgende antwoord als dankzegging: In dien gy dit niet gedaen hadt, zoudl gy een varken ge weest zyn. Rysel, 28 dec. Het fransche hoofdkwartier heeft zich te Vi- try gevestigd. De spoorweg loopt slechts tot Rceux. Atrecht is aen zyne eigene krachten overgela ten. Het 22" korps terugtrekkende, steunt op d£ noorderlyke plaetsen? De prins van Saksen is naer Amiens gesneld, teneinde generael Manteuffel te ondersteunen. De vyandelyke verkenners zyn te Masnières, naby Kameryk, verschenen. Naby Abbeville heeft er een klein gevecht tusschen de verkenners plaets gehad. De vyand werd op de vlugt gedreven. De steden maken toebereidselen om zich te verdedigen. Er heerscht eene groote geestdrift. Bordeaux, 28 dec. Dijon is door de Pruisen ontruimd, toen de fransche troepen naderden. Eene duitsche kavalerie verscheen te Pont- levoy, maer verwyderde zich, na rekwisitiën te li ebben gedaen. Nieuwe berigten uit Pont-de-Noyelles beves tigen, dat het gevecht aldaer een groot succès voor de Fransenen geweest is. De Franschen namen eenige Duitschers krygs- gevangen; zy hebben integendeel niets op het slagveld achtergelaten. Bordeaux, 28 dec. De Pruisen hebben den 25, dus op Kerstdag, Saint-Calais, gedurende eene uer, leèg geplun derd. Londen, 28 dec. Eene officieele mededeeiing uit Havre meldt, dat de linkeroever der Seine gansch door de Pruisen ontruimt is. Er bevinden zich tamelyk aenzienelyk pruis- sische krvgsmachten te Yvetot. PRUISEN. Berlyn, 25 dec. Versailles, 24 dec. OfficieelHet eerste leger, onder het bevel van generael Manteuffel, heeft den 23 den vyand, in zyne stellingen, ten noord-oosten van Amiens, aengetast. Niettegenstaende de overmagt van den vyand, welke dubbel in getal was van de onze, en zyne talryke artillerie, werden Beaueourt, Montigny, Frechencourt,Querrieux, Pont-Noyelles, Bussy, Vecquembnt en Daours ingenomen en zegepra lend behouden, tegen lievige vyandelyke aen- vallen, tot dat de avond een einde aen de ge vechten stelde. Tot hiertoe hebben wy meerdan 400 niet-gekwetste krygsgevangenen gemaekt. Amiens, 24 dec. Gisteren heeft het eerste legerkorps te Hallu, op 1 12 myl ten noord-oosten van Amiens, een zegepralend gevecht geleverd aen het vyandlyk noorderleger, hetwelk 60,000 man sterk was. Nadat wy verscheidene dorpen stormender hand ingenomen hadden, werd de vyand-met aenzienlyke verliezen tot boven Hallu terugge slagen. Tot heden hebben wy 1000 niet-gekwetste fransche krygsgevangenen gemaekt. Versailles, 25 dec. Generael Manteuffel heeft 1000 krygsgevan genen gemaekt en eenige kanons genomen. De vervolging is eerst heden, in de rigting van Atrecht, begonnen. Men schryft uit het hoofdkwartier van den kroonprins' van Pruisen, onder dagteekening van den 14 december Het is een vreemd schouwspel al de wegen, al de spoorlynen die naer de hoofdstad van Frankryk leiden, afge sloten te zien door duitsche verschansingen; de rails roesten en de groote wegen zyn ver laten. Nergens beweging. Het is erg koud; het vriest geweldig. l)e mannen die rond Parys op wacht staen, slaen in de handen en trappelen met de voeten, om wat warmte in het lichaem te krygen. Ik ben langs Chatenay, Villeneuve St. George, de stel lingen der wurtemburgsche en saksisohe troe pen, doorgetrokken, om terug naer Versailles te komen, langs Argenteuil en St.-Germain. De dorpen waren vol leven en staken zonder ling af met de stille, verlatene wegen; zy waren tydelyk in kazernen veranderd en iedereen was in beweging; deze deden de keuken, genen klo ven hout, anderen poetsten hunne geweren, enz. De meubels der meeste huizen waren aen stuk ken geslagen en dienden tot brandhout Van dorp tot dorp zag men groote wagens met levensmid delen ryden. Sterke fourgeons vervoerden de munitiën, bestemd om de Franschen te vernie tigen. De krygsgevangenen en gekwetsten worden naer Langny gestuerd; de bevoorradingen uit Duitschland' komen er toe. Dank aen de naby- heid der gemeenschappen per spoorweg, kun nen de Duitschers in min dan eene week ver sterkingen ontvangen. Indien het waer is, gelyk ik het uit goede bron verneem, dat een zeer talryk korps der land- wehr binnen kort moet geroepen worden, om de eind-zegeprael te verzekeren, zal dit bezit van eene niet onderbroken gemeenschapslyn met Rhyii-Pruisen, de werking veel vergemakkely- keii. l)e mannen kunnen voor Parys gebracht wor den zonder vermoeinis en spoedig verdeeld wor den op geheel de bezettingslyn. Het is mogelyk dat de beweging op de thans verlatene wegen weldra zal herbeginnen. Indien Parys zich ovefgeeft, zullen er inderdaed talry ke reizigers en wagens naer de belegerde hoofd stad met levensmiddelen trekken. Het besluit van generael Trochu en van zyn garnizoen, schynt zich meer en meer te bevestigen. Het garnizoen wordt een ontzaglyk leger, en de verdedigingen der Paryzenaerszyn hyna on- inneembaer. Er zou een bombardement op ver ren afstand plaets hebben om de niet vechtende Franschen te dooden, en hetis.mogelykdatmen dit middel zal beproeveu, indien de weerstand van Trochu voortduert. De duitsche soldaten vragen om de beschieting te mogen beginnen, en het is mogelyk dat de tegenzin van koning "Wilhelm om zynen toevlucht te nemen tot dit uiterste middel, eindelyk door hunne wensch overwonnen worde. De fransche forten zyn goedgewapend. Ik heb bemerkt, dat het garnizoen ieverig en op alle punten rond Parys aenzienelyk is. Het garni zoen is veel sterker dan twee maenden gele den; het heeft vele kanons, zoo wel van groo- ten als kleinen kaliber en de kring der verde diging is veel verbreed geworden. Te St. Denis gaen de Fransche derwyze te werk, dat zy de plaetsen, waer vroeger de Duitschers op hun gemak waren, thans voor hen ongenaekbaer makenen by den Mont- Valerien hebben zy kanons geplaetst die des noods een goed deel van den weg naer Ver sailles zouden bestryken. Ik spreek niet over de bevoorrading van Parys, dit vraegstuk moet opgelost worden door degene die zich in de hoofdstad bevinden. Parys is in allen geval eene harde noot om kraken en niet alleen op Kersdag ,maer zeer waerschynlyk ook op Nieuwjaarsdag zullen de Duitschers zich nog voor zyne poorten bevin den. Een blad beval de volgende zinsneden uil den brief van een beierschen soldaet welke zich voor Parys be vindt; Het schynt dat de Franschen niet meer geneigd zyn ons de poortéh van hunne stad te openen. Ik ben ten volle teruggekomen van hel denkbeeld, dat de winter te Parys zacht zyn zou. Sedert 5 dagen heerscht hier eene hevige koude. Ongelukkig zyn de bevro- zen straten effen en men heeft den lyd nog niet gehad onze paerden te scherpen. In geval een plotselingen uitval zou dit zeer hinderlyk zyn. Eergisteren heb ik eene kolom gezien welke in het midden der straet moest blyven slilstaen. De paerden vielen by eiken stap. Het zyn onze aenspanningen, en vooral die der ar tillerie, welke verschrikkelyk van het weer lvden. De paerden van dit materieel, welke zich aen de voorpos ten bevinden, zyn nacht en dag onder de opene lucht. De schuilplaetsen, door middel van takkebossen ver vaardigd, leveren zeer weinig beschutting. Doch de mannen zyn er in gelukt aerden hutten te maken. Niettegenstaende het ongure weêr is men zeer vroo lyk; men heeft hier hesp, worsten en rooden wyn in overvloed. De vo >osi zyn van pelsen manleis voorzien. ITALIË. Rome,"19 Wat zal er binnen eene of twee maenden van Italië geworden? Dit is de vraeg der Italiaensche politiek* s, alsook der gewaende patriotten van liet Schier eiland. De tot nu toe nog aen de monarchie verkleefde part yen vragen, dat men zich haeste, de hoofd stad naer Rome over te brengen, en dat de Koning geenen tyd meer verlieze om het Quiri- nael te betrekken, en zich in het kapitool te doen kronen. Men ziet de officieele agenten hunne vlyt als duivel! voortzetten om Rome te hervormen, om het alle godsdienstig kenmerk te ontnemen, er al de administratieve bevolking uit te verdry- ven, en er massas Piemonteezen, Toscaners, Lombarden en Napolitanen in te brengen. Wy moeten bekennen dat het hun gelukt, aen de heilige stad het uitzigt van Turin of van Milaen te geven, en dat de weinige pelgrims, die haer bezoeken, met het hart vol droefheid en de oogen vol tranen heengaen, ziende het schouwspel van vryheid zoo onbeschoft inge- rigt, zoo niet in de gewoonte van het volk zelf, ten minste in de menigte der nieuw toege stroomde vreemdelingen. De gevorderde partyen zyn nog heviger, en verwyten de monarchie, dat zy alles door hare traegheid verliest; hunne onrust is zwaermoe- dig, als het voorgevoel van eenen aenstaenden val; zy zien geen reddingsmiddel voor zich zelve, dan in de afkondiging der algemeene republiek, of der Bondsrepublieken, en roepen enkel Vic- tor-Emmanuël, om er zich des te zekerder van te ontmaken. I)e aenslagen op het leven en den eigendom Nzyn te Rome tot verschrikkende uitbreidingen gekomen: men telt er eiken dag twintig, dertig, ja tot veertig toe, en nooit zyn de gevangenis sen met zooveel dieven en moordenaers vervuld geweest. De heer La Marmora weet niet meer, waer hy met de kostgangers, die hy uit Rome heeft niedegebragt, zou verblyven. De voorledene week vermoorde een zoon zy nen vader, een vader zynen zoon, en een broe der twee zyner broeders. De moordenaers wa ren alle dry uitgewekenen. De priesters worden voortdurend met stok slagen aengerand. Men werpt de beelden der H. Maegd en der Heiligen om. Men stoort de plegtigheden van den godsdienst. —Dit zyn als zoo vele voorspelen der waerborgen, door het gouvernement beloofd. De seclarissen eerbiedigen niemandzy heb ben den heer von Trautmansdorff in den Corso beleedigd en uitgeschuifeld. Verscheidene roomsche afgevaerdigden en de syndic weigeren den eed af te leggen. Het Romeinsche volk wordt door de schrik- kelykste ellende overvallen; van alle kanten verheft zich een geroep tegen de Italianen, die zich van alles meester maken, en geenszins hun ontwerp verbergen, de Romeinen uit hunne stad te jagen. Al de besturen, ten andere, worden met booze mannen, pliclitig aen voorgaende schel- merven, en vol tegenwoordige baetzucht, ver- vuld. Een enkel voorbeeldDen heer La Mar mora heeft tot onderintendent der museums van Romen benoemd eenen genaemden Dcir- Ongaro, priester apostaet, onkuischen dichter en goddeloozen schryver. Bardonnêche, 25 december. De .doorbooring van den berg Cenis is den 25 deeëmber geëindigd. Om 4 ure 25 minuten, heeft de boor de metste laeg van 4 meters dikte doorboord, ter diepte van 7,080. meters van Bardonnêche, en -5,148 meters van Modane. De aenschouwers, die den val van het laetste scheidings-massif des tunnels, welke op eene lengte van 12,228 meters, gansch doorboord is, verhieven de luidruchtigste geroepen van geest- drift. De goeden uitval van dit wonderbaer werk, strekt den ingenieurSorameiller tot groote eer. OOSTEMRVIt. De JSeue freie Presse uit Weenen zegt, dat er in gansch Duitschland, noordelyk en zuidelyk van de Main, eelie stemming heerscht, welke be weert dat er zegepralen genoeg behaeld zyn, dat er bloed genoeg gevloeid heelt, dat de ber gen lyken hoog genoeg zyn opgestapeld, en dat het tyd wordt den vrede te verklaren. Talryke brieven en andere berigten welke uit Duitschland's streken naer Oostenryk worden overgeinaekt, verkondigen een eirtdeloozen jam mer in al de familiën, die door den oorlog zoo zwaer beproefd zyn, en als op^ dit oogenblik de vredes-onderhandelingen meegedeeld werden aen het leger voor Parys en dat op de Loire staet, zy zouden door de kloeke soldaten, met een eindeloos gejubel worden onthaeld. Het dagorde van het leger, gaet het duitsche blad voort, van den koning van Pruisen zeli be- statigt," dat de oorlog een vreeslyk, een wild karakter heeft aengenomen en zy, die dit stuk hebben opgesteld, denken wellicht niet wat yse-

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 2