- BUITENLAND Overzigt der week. Parys, 30 dec. Heden is liet bombardement veel heviger ge weest; deszei Is uitwerksels op den plateau d'A- vron, welke onophoudelyk is gekanonneerd, hebbende gepastheid bewezen der ontruiming, die den nacht te voren had plaets gehad. De 76 kanons, welke er van genomen zyn, zouden veel door bet geweldig vuer geledén hebben. Het geschut werd vooral gericht op de forteu Rosny, Nogent en Noisy, welke, onder penen regen van houwitsers, op verren afstand ge worpen, zich goed gehouden hebben. Het zwaerste geschut dat de verdediging bezit, zal tegen de artillerie worden gericht. Op het fort Nogent waren 14 gekwetsten; op bet fort "Rosny 3 dooden en 9 gekwetsten; op het fort Noisy zyn enkel eenige gekwetsten. De vyand heelt het vuer geopend op Bondy, waer wv twee dooden en 6 gekwetsten hadden. Men rekent dat er heden 5 a 6000 bommen door den vyand geworpen zyn. De weg tus- schen Rosny en Avron was er ganseh onbruik- baer door, Parys 26 dec. Zy die over dry maepden gezien hebben, dat de voorraed meel in de ballen verminderd was, kuiinen zich pu andennael overtuigen, höe deze nogmaels is aengegroeid. Als men daerby telt "t graep, dat nog in de stations der spoorwegen ligt, "mag men gerust zeggen, dat wy nog brood hebben voor dry maenden. Frnnkryb en kfruit-Hclilnml. De Duitsche geschiedenis der vier laetste eeuwen haelt niet minder dan 23 oorlogen aen welke hel Duitsch keizerryk (en namelyk 't Prui- siscb-Brandeburg en Oostenryk) zich gedwon gen zag te voeren tegen zynen gebuer van het Westen, Frankryk, ten einde eoncn önregtvaer- digen aenval te verdryven. Van die 23 oorlogen, uit meer dan 30 veld toeten samengesteld, werd de groote meerder heid doorstaen door het Duitsch Keizerryk en Pruisen; twee slechts, in 1809 en 1859, door hetüostenrykseh Keizerryk alleen. Ziehier, wanneer en waerom die oorlogen plapts grepen, alsook de dagteekeuing derzclve en de plaets, waer de vrede werd geteekenl: 1° 1479-1482 Oorlog van den aerlsherh Maximiliaen tegen Lodewyk XI voor het erfdeel van Burgondie De vrede werd te Atrecht geteekend. Vier oorlogen ondernomen door Frans I tegen Karei V om I dc leengoederen aen 't Duitsch Keizerryk te onlrooven, en de overhand van Frankryk ovc hetzelve te grondvesten. Vrede. .geteekend te Madrid, Kameryk Nizza en-Gréspy. Verovering door den herto; van Montmorency, grooteonsta bol van Frankryk, van Metz. Toul, Verdun, vrye steden van bet Duitsche Keizerryk. 1636-1648 Veroveringsoorlog ondernr men door F-ra nkry kEx .pet 1 i li van Gondé en 'Turenne. Vrede van Westplialie, geteekend me Frankryk te Munster, 1672-1673— Oorlog van Lodewyk XIV tegen de Nederlanden eti Bran denburg. Vrede ^gesloten Vossem. 16-78-1679 Oorlog van Lodewyk XIV legen het Duitsch Keizerryk.De Fransch-Gomté wordt door F ra nkry k bi n ne ngepalmd. Vrede van Nymegen met den Keurvorst Frederik-Wilhelm van Brandenburg, Straetsburg wordtin volle vrede door LodewykXIV bezet. 1688-1697 Verwoesting des Palatinae door de Fransehen onder Lode wyk XV: Lorroinen wordt her stèld; Straetsburg b'lyll Frankrvk.— Vrede te Ryswy .2" 1521-2" 3° 1527-29 1536-38 5" '1542-44 6" 1552 7° :8" 9" 10" '1681 11" gesprokene niet gehoord, inner een glimlach spoelde om zynen mond, toen hy allen voor dc waggelende brug zag stil houden. Ik wil hel dóen! riep George. Die korel daer zal mv hot laetste uitlagehen. Te vergeefs zocht zyn vader hem tegen Ie houden. Doof voor iedere vermaning en Waersehnwing, rukte hy zich met geweld los en betrad den vlonder, Dezo waggelde nog meer, inacr aen de eene zyde was eene stevige leuning gemaekl. Mol angstig kloppende herten zagen allen hem op de wankelende plank voortgaen. Reeds had hy het mid den daervan bereikt, Ziet gy wel dal hel gact? riep "hy. In hetzelfde oogonblik echter stortte de vlonder in en de golven wentelden zich over deze en over George heep. Een angstig gegil weergalmde van den oever. Door meer dan honderd kelen werd het herhaeld, Mvn zoon redt mvn zoon! kreet de landbou wer. In vertwyfeling wilde hy hem naspringen vrien den hielden hem echter terug. Het was een ontzettend oogonblik. Vastgeklemd aen de leuning der brug kwam George woCr boven, om onmiddelyk door den stroom naer onder en naer het meir medegesleept te worden. Wel liepen eenige kloeke mannen langs den oever, om te trachten den ongelukkige le houden, eer hy in hol meir gevoerd en verloren zoude zyn, maor liet water was sneller dan zy; ook hadden zy niets by de hand, geen louw, geen stok, die zy den mot geweld medegesleept wordende hadden «kunnen toewerpen. Hy was verloren. Verscheidene malen kwam hy nog boven, reeds dreefhy echter het meir in, en de stroom sleepte hem steeds verder en verder met zich voort. Bewusteloos lag de vrouw des landbouwers, door verscheidene vrouwen omringd, op den grond. Als een -waenzinnige liep de landbouwer op den oever heen en weder en Wilde zich den eenige zoon achterna werpen in den dood. Alom hoorde men niels dan gejammer en geschreeuw. Wordt voortgeset.) 2" 1701-1714 Deelneming van Duitschland aen den oorlog voor de Spaen- sche successie. Vrede van Rastadt en Baden. 3" 1733-1738 Oorlog voor' de keus van eenen Koning van Polen. Frank ryk ontvangt Lorreineu en Bar. Vrede van We enen, 1745-1748Indringing van Frankryk in bet conflict voor de Oostenryk- sche successie. Vrede te Aken. 1756-1763— In 7 jaren doet Frankryk 6 veldtogtcn tegen Koning Frede- rik II. Vrede te Fontainebleau. 46" 1792 Veldtogt van Champagne ten gevolge van de Fransche oor logsverklaring van 20 april. 17° 1793-94-97—Oorlog van den eersten bond. Vrede van Balen 1793 en 1797 te Campó-Formio. 18° 1798-1801 Oorlog van den tweeden bond tegen de Fransche Repu bliek. Dc grenzen van den Ryn, de vereeuwigingen. Vrede van Lunéville. 19° 1803 Oorlog van den derden bond tegen Frankryk. (De staten van Beieren en Wurleinberg wor den tot de waerdigheid van ko ningdom verheven). Vrede van Presburg. 20" 1806-1807 Oorlog van Frankryk tegen Pruisen. Vrede van Tilsit. 21° 1809 Oorlog van Napoleon I tegen Oostenryk. Veldslagen in Tyrol. Vrede van Weeneb. 22" 1813-1814De oorlog voor de onafhan- kelykheid van Duitschland. De grenzen van 1792. Eerste vrede van Parys. 23" 1815 De 100 dagen. Wederkeer van Bonaparte uit het eiland Elba. De grenzen van 1870. Tweede vrede van Parys. 24° 1859 Oorlog van Napoleon III le gen Oostenryk. Vrede van Vil la l'ranea. 25" 1870 —De oorlog van Duitschland. De eerste oorlog, in welke Frankryk en Duitschland zich op liet terrein bevinden zonder wederzydsche bondgenooten De veldslagen van Weissem- burg, Wecrth en Spiekeren; voor Metz, Courcelles, Vion- ville, Qravelotte, de gevechten rond Sedan; de overgaven van Sedan, Straetsburg, Metz, Ver dun, enz. Rysèl, 4 januarj'. Generael Faidherbe heeft de volgende depeche aen den algemeene kommissaris der noorderde- partementen gezonden Heden, 3 januari, gevecht onder Bapaume, van 8 ure 's morgends tot 6 ure 's avonds. Wy hebben de Pruisen uit al de stellingen en dor pen vcrjacgd. Zy hebben overgroote verliezen geleden, en de* onze zyn insgelyks aenzienlyk. Rysel, 4 januari. Het gevecht van gisteren was een groote ze- geprael voor"liet Noorder-leger. Dc verliezen der pruisen zyn overgroot. Die aen den kant der Fransehen zyn aenzien- lyk. Bapaume en Behagnies zyn volkomen alge- brand. Peronne, hetwelk gebombardeerd en byna gansch verwoest is, houdt bet steeds vol. De weg te Busigny is doorgesneden. De dienst der reizigers en koopwaren is met Kamerryck hersteld. Er ontbreken inligtingën, Ambortse, 2 jan. Dolminnen zyn heden te Zouaves en Montann aengekomen. Zy hebben zich op eene zeer ge- weldadigc wyze gedragen, op de ongewapende bevolking geschoten en mannen, vrouwen en kinderen gekwetst. Dijon, 3 january. Gisteren werd eene vyandelyke kolom, 700 a 800 man sterk, by Sanhem verslagen door nati onale garden van* Sanhem en Garibaldisten. Het Öostersch legioen verloor 30 man. Bordeaux, 4 january. Het getal der troepen van den hertog van Meckleinburg, zonder die van von der Tann mee te rekenen, word op 77,000 man geschat. De Duitschers blyven hunne koncentreerende beweging in liet oosten voortzetten. Generael Werder ontvangt, aenzienlyke ver sterkingen van prins Frederik-Karel. Verschil- lende ministerieele depcchen uit Chateau-Reg- nault ontvangen, melden, onder dagteekeuing van den 2, dat eene verkenning kavallerie een pruisisch detachement in het noorden terugge slagen heeft. PRUISEN. Wat men zoo lang heeft willen verborgen hou den, komt, eindelyk in Duitschland machtig voor den dag. Gansch het land door mort en klaegt men, over het doorzetten van den onmenschelv- ken oorlog, die Duitschland goed en bloed vracgt en bet. evenwel geen nieuwe voordeden kan aenbrengeu, welke tegen de verliezen en opof feringen ku rtnen opwegen Hel is niet meer te verbergen, er gaet door Duitschland eene groote jammerklacht op en Bismark's politiek zou er, op ditoogenblik, open- lyk tot in liet diepste der heb vervloekt worden, indien men durfde spreken. Het getal weduwen en weczen is ontelbaer geworden, en diegenen welke weten dat hunne vaders, broeders en verloofden nog in leven zyn, scheppen zich de yselykste inbeeldingen van hunnen toestand. Zy stellen zich die ongelukki- gen voor lydend, afgemat en afgebeuld, weg krimpend van koude en gebrek in dc bivakken; ofwel stervend, verlaten en vergeten op het slagveld; ofwel getransporteerd met bevrozen voeten, bevrozen handen en al die jammer- lyke vooruitzichten zullen u, in de straten der steden en in de dorpen, duizendmacl per dag herhaeld worden. Een aental vrouwen, moeders en echtgenoo- ten zyn zinneloos geworden van lyden, en indien hunne zonen of mans nog ooit terug keeren, zullen zy haer achter de traliën van het ver- sclirikkelyk gekkenhuis moeten gaeii opzoeken. By den laetsten oproep der reservetroepen, te Aken, zoo leest men in een blad, verzet teden zich de vrouwen tegen liet vertrek, en loen alle bede en smeeking niet hielp, wierpen die onge- lukkigen zich wanhopig op de rails voor de lo comotief, die hunne dierbaren ging wegslepen. Al die geestdrift, al dat t'liaiivinism van voor eenigen tyd, is voorby. Rouw, niets dan rouw in de huisgezinnen en geen enkel getroffene die troost vindt in de bebloedde militaire lauwer kroon, welke millioenen ongelukkige 'lyders van allen aerd, heeft gekost. Vrede, vrede! dat is de kreet van gansch Eu ropa. Wee hen die overmachtig zynde, niet wil len luisteren naer dien kroot, welke uit 't diepst der zielen opstygt. 't Is meer dan genoeg bloed vergoten, voor eene zaek die de koningen aen- belangt; maer diegeene enkele stoffelvkeverbe- teringaen het arme volk geven zal. Telegram des Itoniugs «en de Kaniilf,'ln, Versailles, 29 dee. (O/jMeei.) Ons vuer van den 27, door 76 ka nonnen op den versterkten berg Avron gericht, lieelt het vyandelykvuer, gister en lieden, tol zwygeu gebracht. Versailles, 29 dec. Nadat de berg Avron den 27 tot zivygen was gebracht, heelt de belegerde artillerie, ten oost front van l'arys, den 28"december de statie van Noisy-le-Sec hevig beschoten, en de vyandelyke artillerie, te llondy gecantonneerd, verjaegd. Onze verliezen beloopen lot 3 mannen. Den 29 december is de berg Avron door eene afdeeling van het 12" Saksische legerkorps bezet geworden. Wy hebben er vele geweren, atl'uiten, anderen krygsvoorraed en dooden gevonden, Dc vyandelyke afdeelingen, die nog buiten de forten waren, zyn naer Parys afgeweken. Wy' hebben geene verliezen geluid. Versailles, 2 jan, (Officieel.) Het bombardement der vyandelyke stellingen door bet noord oostelyk front wordt met gelukkigen uitslag voortgezet. Den 31 december en den 1 january beeft de vyand in alle haest de vooruitspringende stellin gen voor dit front ontruimd. Het geschut der forten Nogent, Rosny en Noisy, is den 1 january gestaekt. De 20 divisie werd den 31 december naby Vendóme aengetast, doeli de aenval werd terug geslagen. 30 december. Kolonel Wittich nam met eene vliegende ko lom by Souchez, 8 officiers en 170 man lu-ygs- gevangen. Boulzicourt, 2 jan, Mézières heeft gekapituleerd; vandaeg zullen onze troepen de stad bezetten. Boulzicourt, 3 january. Gisteren middag hebben wy Mczières bezet. Wy hebben meer dan 2000 krygsgevangenen gemaekl; onder dezelve telt men 98 officieren. Verder zyn er 106 kanons, veel voorraed en levensmiddelen in onze macht gevallen. ITALIË. De Pauzen en de Geschiedenis. Het volgende kan dienen om de bevreesde katholieken gerust te stellen nopens het lot aen Pius ÏX voorbehouden. Wy zullen in der haest vyftien eeuwen van de jaerboeken dei* Kerk doorloopen. In 409, onder Paus Innoeentius I, werd de stad Rome der plundering prys gegeven door AJaric, Koning der Visigolhen. In 455, onder den Heiligen Leo, werd Rome verwoest door Gemeric, Koning der Wandalen. In 466, onder den heiligen Hilarius, werd do Eeuwige Stad ingenomen en geplunderd door Ricimer, generael van Honorius en van Valen- tiaen. In 476, onder den heiligen Simplicius, werd Rome ingenomen door Odoarius, overste der Heralen. In 536, onder den heiligen Silverius, werd de stad belegerd en ingenomen door Belisaris. In 546, onder den Paus Vigilus, werd Rome ■nog ingenomen en verwoest door Tortila, ko ning der Ostrogothen. In 555, onder Pelagius, werd Rome belegerd en ingenomen doorNarsis, generael van Justia- ""in 847, onder Leo IV, werd bet Vatikaen door de Sarazynen overweldigd en verwoest. In 987, werd Paus Gregorius V in het gevang geworpen door Grescens, ten kastecle van St. Angelo, en verbleef er twee jaren. In 1084 werd de Heilige Gregorius \1I liele- gerd in het kasteel van SI. Angelo, door Hen drik IV, keizer van Duitschland. In 1447, onder Clemens V, werd de Republiek uitgeroepen te Rome, door Nicolaes ot Colo de Rieiizo, tribuin, In 1453, onder Nicolaes V, werd Steplianus Procari liet opperhoofd van de nieuwe Latynsche republiek. In 1527, werd Paus Clemens \II gedurende dry maenden in het kasteel van St-Angelo bele gerd door de Keizersgezinden. In 1796 onder Pius VI, werden Rome en dc Romeinsche Staten in republiek veïanderd, en de Paus gevangen gezet. In 1809, onder Pius VII, werd Rome door het Fransche keizerryk binnengepalmd, en de Paus stak men in 't gevang. In 1848 zag zich de Heilige Vader Pius IX rplicht uit Rome te vluchten, om aen de Maz- zinianen te ontsnappen. In 1870 is dezelfde Pius IX gevangene van den afvalligen Victor Emmanuel. In deze opsomming reppen wy geen woord nopens hetgeen door zoo veele opperpriesters werd verduerd, getuige daervan dry-cn-dertig onder hen, die martelaren voor het geloot en de zaek der Kerk stierven; Leo IV, door deNor- mandiersgevangen gemackt, Bonifacius VIII, dien Philip de Sclioonc vervolgde, enz. De Kerk heelt voor haer de onfeilbare bclot- ten van haren goddelvken stichter:De poorten der bel zullen tegen haer» geen vermogen heb- ben. 8PAN.Ii:. Dood van don Juan Prlni. Don Juan Prim, graef van Reus, markgracf van los Gastillejos, Spaensche maerschalk; die te Madrid overleden is, werd den 6 december •1814 te Reus in Catalogna geboren. Hy deed zvne eerste wapenfeiten in den bur- gerkryg, die* volgde op de komst van Isabella lot den troon van Spanje, in 1833. Kolonel benoemd in '1837, wydde hy zich toe aen de belangen der regentes Maria-Christina, en verklacrde zich tegen de dictatuer van Espar- tero. In 1843, na eene ballingschap van eenige ja ren in Frankryk overgebragl, werd hy door de stad Barcelona tot afgevaerdigde by de Cortes gekozen, en by trad in liet verbond, door de progressisten en de Christinos tegen Espartero gevormd. Do val van Espartero en de zegeprael van Maria-Ghristina verwierven hem den graed van generael, den titel van graef van Reus, en het bestuer van Madrid. Eenigen tvd dacrna, by de Koningin ïii onge nade gevallen, werd hy aengehouden en betigt van samenzwering tegen het gouvernement, en van moordpoging op Narvaez: hy wederlegde zegepralend deze laetste beschuldiging voor dc regtbanken, en werd voor bet eerste feit tot zes jaren gevang veroordeeld. f Zes maenden daerna m vrylieid gesteld, bleet liy negen jaren vreemd aen de staetkunde zy ns lands. Daerna, in 1853, begaf by zich naer Turkyt, om or deel te nemen aen den oorlog tegen de Russen, t a In 1854 door zyne keus by de Cortes m Spanje teruggeroepen, stemde by met gansch de pio- gressisische party, rond Espartero en Olozaga geseliaerd, de handhaving des kouingdoms. In 1860 nam Prim een rpemryk deel in den oorlog van Maroe. Hy ontving te dezer gelegen heid den titel van maerkgraef van Gastillejos en werd grande van Spanje gemaekl. In 1861 werd hy benoemd tot bevelhebber van liet legerkorps," dat naer Mexiko gezonden Na het gróótste deel genomen te hebben in de conventie van Sobdfid, den 19 february 1862 gesloten, scheidde hy zich openlykvan de Iran- sehe staetkunde af, en protesteei-de ter gunste dor onafhankelykhcid van Mexiko, uit welk land hv zyne troepen deed vertrekken. Hy keerde in de niaend july m Spanje weder. Weinige jaren daerna werd hy van wege de reactionnaire ministers vervolgd; hy kwam in België, werd uil dit land gebannen, en vlugtte naer Engeland, Vandaer vertrok by in september 1868 naei Barcelona, vervoegde zich byadmirael lopete en maerschalk Serrano, r Hy volbragt met lien de omwenteling, die een einde aen de regeering van Isabella stelde. Sedert dien tyd had hy dc eerste werkende rol in het gouvernement van Spanje, tol dat de kogels der omwentelaers hem dc wonden toe- bragten, die zynen dood veroorzaekt hebben. FRANKRYK. Pures. Do Paryzenaers beginnen te klagen over de schaerscheid der levensmiddelen. Zy Ivden veel aen den typhus, de pokziekte en den rooden loop. De bevolking nogtans lydt inet verdnldiglioid. Het fort Avron is ingenomen door de Pruisen, üaerop heeft minister Jules Fame al do meyers van Parys vergaderd om te verhandelen over de kweVie of men dc vrede zou sluiten of de verdediging zou voortzetten. De zitting heeft acht uren geduerd en heell besloten de verdediging voorts ta zeiten kost wat kosi. Den 1 january is de bombardering licgonncn van weslerforlon Noisy, Rosny en Nogent. 'I Is de meuw- jaerawensch van koning Willem aen de fransche republiek, liet fort Nogent heeft alleen, en flauw nog, geantwoord. Iets wetbesluiten doel datdc praisissche stukken verder dragen dan de fransche. F.ngelsche dagbladen hebben gesproken van de «enstaende capituleering van Parys. Dit, nieuws is ongegrond. De koning van Pruisen, op 1 january tot zyne opperoflloieren sprekende zeide: dat er nog grootepogingen dienden gedaante worden om het doel van den oorlog le bereiken. Nommo. Groote zegeprael der fransclion onder Bapaume en Behagnies. Aenzienlyke verliezen van wederzyde vooral van den kant der Pruisen. SPANJE. Do groote revolutionnaire generael Prim' op wiens leven men had aongelegd, is aen zyne wonden bezweken. Het eerste werk dal de nieuwe koning van Spanje te verrichten hoeft gehad, was de begraving hy te wonen van dengene die Item den troon geschonken had!

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 2