N° 4. Zondag 15 January 1871. lste Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. Oorlogsberigten. De Dorpsduivel Aelst, 14 January. Overzigt der week. Gazette van Aelst Bureel reu hel h,e<l 1. ,eve.Ug<. In de Kueel,e.»reet .1, e.le hrleveu, nr. rruehtvry moete„ t„e„ero„de„ werUeu fr. -.Jeer., vo..r„rhetee,heer. Voor <le„ hu.ten hen ,„e„ .„erhr.vven In e, de ..o.thentooren, en voor ,.o lenqe.yhe Kennn-ten hy d.. hrh f..reKe FRANKRYK. Parys. De stad is hevig ge bombardeerd geworden in den nacht van 8 tot 9 january. De revolutionnaire waeghalzen schynen het wys, voorzigtig en kundig bestuer van generael Trochu beu te worden. Zy hebben hem eenen raed weten op te dringen bestaende uit vier ministers en vier generaels. Nogtans Trochu blyft meester; de bygevoegde mannen mogen raed geven maer hebben geen stemregt. De waeghalzen wilden eerst Trochu zyn ont slag doen geven, maer dit liep niet af. In december laetst was de bevolking van Parys 2,005,000 inwoners. Sedert dien zyn er van ge storven 3,820 aen verschillige ziekten en 500 in de hospitalen en ambularicien. Men heeft de vreemde beesten uit den dierentuin verkogt en geslacht. Een kilog. beerenvleesch kost fr. 14. Verders verkoopt men een hamelenbout fr. 100; een gerookte zalm fr. 200; een saucisse de bou- logne fr. 10 en meer. De Japneuzen beginnen er zich mede te moeije'n. Er zyn negen Japonesehe officiers in het pruisiseh kamp voor Parys, waerschynelyk om te leeren oorlogen op zyn pruisiseh. Westen. Depechen uit Bordeaux melden een belankryken zegeprael voor het leger van Bour- baki naby Villersexel (Doubs). Verder meldt men (fransche bron) zege pralende aenvallen voor de Franschen rond Villeporcher, Chateau-Renauld, Nogent en Se- vigny. Pruisisch kamp. Prins Wilhelm van Baden, gekwetst den 18 december te Nuits, baert ernstige ongerustheid nopens zynen gezond heidstoestand. FRANKRYK. De Luchtvnerl. Iets wat men voor den oorlog slechts aenzag als loutere liefhebbery, iets wat men op den zelfden rang stelde als het mastjenklimmen, 't paerdenloopen en soortelyke halsbrekery, en wat nogtans sedert vier maend onzeggelyke diensten heeft bewezen en voor de Paryzenaers van buitengewoon belang is geworden, is de luchtvaertkunst. De luchtbollen volgen elkander op en verspreiden uit Parys het nieuws langs de vier hoeken der wereld. By het begin van het bezet van Frankryks hoofdstad telde men slechts een twaelflal lucht- vaerders. Sedert dien zyn er als uit den grond opgerezen. Parys heeft tegenwoordig een school van luchtvaertkunst; de leerlingen ontbreken niet, en nauwelyks zyn deze onderrigt en uit gereed of men zendt ze de ruimte in. oene gescblcclcnU uit onzen tyd. Wie thans in Frankryk als goed patriot wilt doorgaen la§t zaken en huisgezin varen, neemt den chassepot op den schouder en gaet in 'teen. of 't ander legerkorps, op de muren van d'eerl of d ander bedreigde stad zyn scheut lossen voor 'l Vaderland. Even veel moed en zelfsverlooche- ning is er noodig om, in omstandigheden als de tegenwoordige, uit Parys, een luchtreis te on dernemen, en de parysisehe luchtvaerders ook zyn goede patriotten. Zy weten zeer wel waer zy opklimmen, maer weten geenszins waer zy zullen aenlanden. Zal het op zee zyn dat zy dalen zullen of op vasten grond? In hun land oï' wel, gelyk het is gebeurd, in Zweden en Norwegen? in liet midden hun ner vrienden die hun met blydschap zullen ont halen, of wel in het midden der pruisische kam pementen waer honderde kogels en ballen hun zullen groeten, waer de krygsraed hun zal ont halen, en het ballingschap of de dood de beloo ning worden van hunne vaderlandsliefde? Ten andere, de opreis zelve is verre van zonder ge- vaer te zyn. Hoewel de luchtbollen het uer van den nacht waernemen, om de reis te onderne men, niet zelden worden zy ontdekt door den vyand, en zyn zy buiten het bereik der wapens niet opgeklommen, een yselyke dood wordt het lot der luchtvaerders enduizendekostelyke cor- respondentiën worden den buit der Pruisen. Thans is het gure winterweder een weinig ver zacht. Nogtans herinneren wy ons hoe bitter wy kloegen een twaelftal dagen geleden, hoe bitter wy kloegen wy die by een warm vuer ge zeten zyn; hoe bitter wy kloegen over het ellen dig lot van duizende en duizende soldaten, sla pende onder de koude tente, of rustende op den naekt bevrozen grond rond het vuer der biyoua- ken. Hoe moeten wy degenen beklagen die, by dergelyke temperatuer, 13 a 15 graden onder zero, opklimmen ten twee ure van den nacht, tot twee a dry duizend meters hoogte, en daer in luchtstreken, zoo koud als die der noorder- pool, nacht en dag regtstaen, bestormd door de vier winden des hemels, het gevaerte bestu rende en den gezigteinder ondervragende. Ja, in der waerheid de parysche luchtvaerders zyn goede patriotten. Hoevele onder hen hebben al- zoo Parys verlaten die het nooit meer weder zullen zien Een korrespondent verliaelt het bezoek dat hy heefl gedaen in het luehtbollenfabriek door de gebroeders Godard ingerigt in een der sta tiën van P.arys, de statie op Orleans. Hy ver- klaert er eene nieuwe preuf te hebben gevonden van de onberekenbare middelen welke dit on- vergelykbaer Parys in zynen schoot bevat. Ge durig en zonder ophouden zag hy er gansche balen stof toekomen welke na weinig tyds in luchtvaertuigen waren uitgereed. Al wat den luchtbal betreft, tot het geringste toebehoordsel, wordt in dit werkhuis vervaerdigd. Het snyden der stoffen, het byeenbrengen der stukken, de vernissing van het doek, de vervaerdiging van het bootje, van de netten, de touwen en reepen, enz. De patronen waerop de deelen van den (3® VERVOLG.) Daer kwam iets van de leuning uit het water te voorsehyn. Het hield stand, het scheen door het een of ander voorwerp vastgehouden te worden. Ook George's hoofd kwam weder te voorsehyn. Hy wor stelde met liet water. Met zwakke, uitgeputte stem riep hy om hulp de doodsangst was in zyne wyd geopende oogen te lezen. Yreesclyk klonk dit geroep om hulp, daer waer geene hulp mogelvk scheon. Geen schuit, geen touw was by de hand: het dorp te ver af om hulp te halen. Zoo lang zouden de krachten van den ongeluk kige niet toereiken zoo lang zou de leuning geen stand houden, want zy waggelde heen en weder, leder oogenblik kon zy losgerukt worden, en dan zou ook de laetste schemering van hoop gevloden zyn. Redt myn zoon! redt myn zoon! riep de land bouwer, terwyl hy vol vertwyfeling de handen wrong en daertusschen klonk het hulpgeroep van George steeds zwakker, steeds smertelyker. Meer dan honderd menschen stonden aen den oever cn geen van allen had den moed, zyn leven voor den ongelukkige te wagen. Kadeloos stonden zy allen daer. Redt myn zoon! de helft myner hoeve, van myn gansche vermogen geef ik hem, die hem redt. Gy allen zyt mync getuigen! riep de landbouwer. Niemand verroerde zich. Toen de vlonder ineen stortte, toen de luide kreet weergalmde, was Hendrik aen den anderen oever op gesprongen. Alles had hy gezien. Onbcwegelyk stond hy daer, slechts weinige schreden van het meir ver- wyderd. Zyn oog fonkelde. Nu eens liet hy het wyden Over de menschen aen den anderen oever, dan weder over den ongelukkige in het meir. Hy hoorde diens geroep; hy zag hoe zyne krachten verminderden, hoe hv zich slechts met inspanning zyner laetste krachten boven water hield, en hoe daer aen de andere zyile, alwaer zyn vader zyne halve hoeve, zyn halve vermo gen uitloofde, zich niemand verroerde. Snel ontdeed hy zich van zyne vest. Met eenen sprong was hy aen het meir en stortte zich in de gol ven. Hoog, schuimend sloegen ze over hem te samen Een kreet van schrik en verbazing weergalmde vau den anderen oever hy hoorde dien niet. Hy kwam weer boven en met krachtige slagen doorkliefde hy het water. Steeds nader en nader kwam hy den ongelukkige. Krachtig en geoeflend zwemmer als hy was, moest hy toch alle krachten inspannen om niet door den stroom medegesleept te worden. Zwygend, met ingehouden adem waren aller blik ken van den anderen oever op hem gerigt. De land bouwer lag biddend op de kniün en smeekte dat de redding mogt gelukken. George had den naderende gezien, zyne oogen w ren op hem.gerigt; met inspanning zyner laetste krach ten hield hv de leuning vast. Reeds was Hendrik zoo naby, dat hy hem byna gry pen kon; daer verlieten den ongelukkige zyne krach ten hy zonk weg in de diepte. Weder liet zich een angstkreet van den oever hooren. Zonder te dralen dook Hendrik intusschen naer omleeg en na eene bange, folterende minuet kwam hy-mel hem te voor sehyn. Hy hield hem boven water, opdat hy adem zou kunnen halen. Toen zwom hy langzaem met hem naer den oever. Het was een zwacr werk, hetwelk slechts ac iemand van zulke buitengewoone krachten, als Hei drik bezat, kon gelukken, en toch was hel nog altyd twyleiachtig of hy zelf nog niet hel slachtoffer zyner moedige daed zou worden. Thans gold het twee le vens. Menig hert sloeg nu nog angstiger dan te vorer daer men zag dat Hendriks krachten verminderde! naer mutely den oever bereikte, zoodal hv ten laetste luchtbol worden gesneden, zyn door M. Godard met meetkundige nauwkeurigheid geteekend; hy zelfs maekt de plannen en de noodige bere keningen. Mogten haest de Paryzenaers hunne voor- gaende en zoo gemakkelyke correspondentie- middelen weder inrigten. In afwagting moet eenieder de verdiende hulde aen hun vernuft en hunnen moed brengen. De drukking uitgeoefend op generael Trochu heeft uitwerksel geinaekt. De gouverneur van Parys heeft toegestemd zich eenen raed van 4 ministers en 4 generaels te laten toevoegen. Die raed zou echter enkel als raedpleging door den gouverneur aengenomen zyn. Het schynt nu stellig bewezen, zooals wy reeds gemeld hebben, dat de Pruisen, gedres seerde valken gebruiken, om de reisduiven van de Franschen te klampen. Er worden nu voor- trelVelyke schutters geposteerd, om die roof- ogels neer te schieten. Bordeaux, 7 jan. De vyand randde den 6 january Villechauve aen, alsmede Villeporcher en Saint-Gyr; hy for ceerde te Neuville de fransche liniën. De Franschen namen het offensief, bezette- den opnieuw al depositiën en rukten des avonds te Saint-Amand binnen. De Duitschers trokken op Vendóme achter uit, talryke pruisische gekwetsten en krygsge- vangenen in onze handen achterlatende. De Duitschers bedreigen Nogent-le-Rotrou. Bordeaux, 7 jan. Er zyn geene belangryke militaire tydingen. Eenige aenvallen tegen de geavanceerde pos ten van generael Chanzy zyn krachtdadig afge slagen. Te Bondy, arrondissement Gien, zyn onge veer 100 vyandlyke eclaireurs omsingeld en, zonder gevecht, door de vryschutters gevangen genomen. Brieven uit Mans bestatigen dat het leger van generael Chanzy, in bet geheel 200,000 man sterk, zeer goed geëkwipeerd en gereed is om het offensief te nemen. De reeds talryke artillerie wordt nog alle dagen versterkt. Gevecht, vnn ilen 4. Het Journal du Havre deelt eenen brief meê van eenen ooggetuige van den veldslag, op 4 january op den linker Seine-oever geleverd, en die den atlogt van een deel dm- magt van gene rael Roy ten gevolge had. De worsteling begon aen hel*kasteel van Robert-le-Diable. Er waren daer 250 vryschutters, die door 1500 Pruisen werden aengevallen. Er heerschtc een dikke mist. De knal van het geweer werd niet ge hoord. De vryschutters vochten dapper. Dui zenden Pruisen kwamen nog opdagen. De Fran- schenJolden eindelyk 3000 man; maer slechts 1500 kwamen in gevecht. De mobielen van den Calvados gingen achteruit. Generael Roy kwam niet te voorsehyn met 't gros zyner troepen. Zekere kolonel, wat schande! was dronken. Hy doodde vier mobielen met sabel en pistool,of schoon die mobielen dapper vochten!.... Ver der plaetste hy twee kanons, zoodanig dat «Ie Pruisen ze gemakkclyk bemagtigden en een* gansch peloton Bretons neervelden. De Fran schen werden, in al hunne dapperheid, als graen neêrgemaeid. Men retireerde op Brionne. Een ongeluk tot slot. Een mobiel zat op een kaissonwagen. De onvoorzigtige smoorde. Er viel een vonk uit zyne pyp en de wagen sprong. De slag nam den ongelukkige het hoofd weg en kwetste dry andere soldaten. Dc lettor H. Men heeft opgemerkt dat de namen van het meerendeel der groote krygsverrichtingen be ginnen met de letter S: Sebastopol, Solferino, Schleswig, Sadowa, Saerbrueken, Straetsburg, Sedan. De tegenwoordige oorlog word vooral gevoerd in de departementen der Seine, Scine-Inférieure, Seine-et-Marne Seine-et-Oise. Parys, het doel van de Duitschers, eindigt met eene S. Zou dit het einde zyn van de regee ring der sehrikkelyke S? Bordeaux, 10 jan. De Moniteur heeft tydingen van het oostclyk leger (generael Bourbaki) ontvangen; dezelve zyn gedagteekend Rougemont, 9 january des avonds. Het gevecht eindigde ten 7 ure. De avond alleen heeft belet het belang van onze zegeprael te berekenen. De opperbevelhebber vernacht op het slag veld. Al de stellingen van het leger, gisteren voor dezen avond door den opperbevel hebber aen- gewezen, zvn door ons bezet. Yiller-Sexil, de sleutel der stelling, werd on der de kreten: Leve Frankryk! Leue de Repu bliek! ingenomen. Alencon, 9 jan. De Pruisen hebben vandaegonze voorposten, by Nogent, na eene hevige kanonneering, aen- gerand. De mobielen hebben den •vyand vervolgd en 18 krygsgevangenen gemaekt. Bordeaux, 9 jan. Gisteren is devyandelyke kavalei-ie Mortagne genaderd. De voorposten hebben haer op den weg van Bellevue aengetast. Na een hevig ar tillerie-geschut, is de vyand teruggetrokken; bv werd door de mobielen vervolgd, welke 18 krygsgevangenen '*amen. De Garibaldisten hebben den 7 dezer, naby Seinur, op de linie van Montbard, den vyand aengetast en teruggeslagen. Twee detachementen zeelieden hebben Brest zelf worstelen moest om niet te verdrinken, cn hoe hy evenwel den geredde vasthield. En geen enkele arm was daer, die hulpveerdig naer hem kon uitgestrekt worden. Hy bereikte den oever. Nog eene schrede ver droeg hy "den geredde op vciligen bodem, toen viel hy zelf krachteloos naest hem neer. Een luid gejubel klonk nu van den anderen oever. De knellende angst gaf zich nu lucht in vreugdege juich. Maer de landbouwer zonk neer, toen hy zynen zoon gered zag. De angst, de foltering die hy had uit- gestacn, was te groot voor hem geweest. Nog steeds lag Hendrik uitgeput terneder. Wel lie pen nu verscheidene krapen en mannen, zoo snel zy slechts konden, hoogcr op het dal in, om daer de beek over te ga en cn hem, zoowel als George ter hulp te snellen; eer zy intusschen zoo ver konden komen, riglte Hendrik ziqji op. Eerst nu vermogt hy den ge redde te onderzoeken, en toen hy bemerkte dat George ademde, toen hy zag dat hy de oogen weder opsloeg, nam hy zyne vest op en vcrw yderde zich, terwyl hy langzaem den naestby gelegen borg besteeg. Verrast hadden allen zyne handelwyze gade gesla gen. Niemand begreep hem. Verscheidene riepen hem achterna dat hy blyven zoude. Zonder twyfel moest hy hen gehoord hebben, maer hy zag niet eenmael naer hen om. Na weinige minuten was hy uit hunne oogen verdwenen. George richtte zich aen den anderen oever langzaem op. Was hy ook nog te zwak om op te staen, zoo was toch ieder'e twyfel benomen of hy nog leefde. Toen de landbouwer weder tol zichzelven kwam, was zyne eerste vraeg naer zyntfn zoon, en toen hy hoorde dat hv leefde, riep hy uil: /God zy geloofd! Het zou mynen dood geweest zyn.' indien* ik myn eenig kind verloren had! Ik heb hem, die George redden zou, mync halve hoeve, myn halve vermogen beloofd; ik zal woord houden, ik heb altyd nog genoeg over om te leven! Eerst nu vernam hy, dat Hendrik weggegaen wa Ik zal hem wel vinden, riep hy uit. Op het oogenblik dacht hy niet verder aen hem, want zyn verlangen, den geredde aen zyne borst te drukken was te groot. Revend van haest liet hy zich hoogcr op hel dal geleiden, om over de daer gelegen brug by zynen zoon te komen. Deze had zich intus schen reeds zoo vérre hersteld, dat hy hem langzaem te gemoet kwam. De zoo kortelings uitgestane doods angst was echter nog op zyn gelaet te lezen. Hertstogtelyk sloot de landbouwer hem in zyne armen. Zonder Hendrik wacrt gy nu dood! riep hy uil. Niemand anders ter wereld had u kunnen redden eii hem zelf heeft het byna het leven gekost. George zweeg. Hy dacht er aen, hoe minachtend hy hem kort te voreihbehandeld had. De tyding van het ongeval en George's gelukkige redding was reeds in het dorp doorgedrongen, w ant weinig tyds daer na kwam een wagen van den land bouwer om hem, zyne vrouw en George te halen. Aen een dans in de dorpsherberg viel dien dag niet meer te denkon. Het had George zoodanig aengegre- pen dat hy zich te bed moest begeven, en do doorge stane angst en schrik was van zoodanigen invloed op de knapen geweest, dat zy voorliet oogenblik allen lust tot dansen verloren hadden. Zoo veel te meer werd er dien avond over George's ongeval en Hendriks kloeke daed gesproken. Allen moésten het bekennen, dat buiten Hendrik, niemand zoo iels zou gewaegd hebben. Zoo veel te minder had men hel van hem verwacht, na hetgeen kort te voren tussehen hen was voorgevallen, en men w ist dat hy geene beleediging vergat. De moesten benyddeu hem om deze daed. De land bouwer had eenmael den redder zyns zoons zyn halve vermogen beloofd en hy was er den man niet naer, zyn woord te broken. Hendrik kon plotseling oen vermo gend man worden, men begreep maer uiei, waerom hy dadelyk na het volbrengen van de daed weggegaen was e'n zich niet meer had laten pen. Wordt, voor tg c ~xl i

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1