N° 5. Zondag 22 January 1871. lste Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. Öorlogsberigten. De Dorpsduivel Aelst, 21 January. Overzigt der week. G-azette van Aelst Het Bureel van het bind In gevestigd in dc Kapelle.tr.et IV 11, vvner ,dle brieven, gelden, en,, vraehtvry moeten toegezonden worden. Abonnemcnnpej, S Ir. jnern, vooraf betnelboer. Voor den bulten hun men Ineebryven in „I de po.thantooren, en voor de landelyhe gemeenten by .Ie briefdrager.. FRANKRYK. De stad Parys wordt altyd heviger gebombardeerd. Zondag verleden moes ten er 10,000 gloeiende bomben op dezelve ge worpen worden. De Pruisen mikken op het Stadhuis, het Hotel der Invaliden en het Paleis van Luxemburg, de zetel der fransche Kamers. Er is tot heden niet bewezen dat de pruisisehe bomben aenzienlyke schade hebben aengerigt. Nogtans de Paryzenaers worden ongerust, en er is rede toe; de'Pruisen schynen zich weinig met de buitenforten te bekommeren, zy schie ten los over dezelve tot ver in de stad. Sedert verleden week heeft Parys dry uitvallen ge- waegd die telkens zyn mislukt. Pruisen, zegt men, wilt van geen vrede liooren voor dat Parys zich hebbe overgegeven, en nog zou Frankryk in volle ootmoedigheid eerst de vrede moeten vragen. Het leger van Glianzy, waer Frankryk zoo veel van verwachtte, is overwonnen en wordt gedurig achteruit gedreven; het heeft de stad Mans in de banden van den vyand moeten laten. Generael Bourbaki in het westen, is ge lukkiger geweest dan Chanzy. Deze veldover ste, ondanks den tegenstand der Pruisen, zakt af naer Belfort. Gelukt hy erin deze stad te ont zetten, dan snydt hy de gemeenschap af tus- sclien den Alsace en het pruisisch leger, iets wat van uiterst belang is. Montbelliard is reeds door deFranschen ingenomen. PRUISISCH KAMP.—De manschap der prui sisehe legers op franschen_ grond verzameld wordt geschat op 630,000. LONDENSCHE CONFERENTIE. Die Con ferentie, sacmgeroepen tot vereffening der kwestie van de Zwarte-Zee (en misschien ook wat voor de kwestie van den vrede) is verdaegd tot deze week. Frankryk weigert er deel aen te nemen. Aenmei'king. Dèes ons Overzigt gaet slechts tot de tydingen aengekomen tot woensdag avond verleden. Voor het latere nieuws raed- plege men de depeclien verder vermeld. Wie ooit zal het trouw en nauwkeurig tafe reel schetsen van den bloedigen, onverbiddely- ken oorlog die thans woedt op den fransehen grond Sedert maendenreeds staen daer een millioen menschen, mannen in de vollen bloei des levens, liet puik van twee machtige natiën elkander te verdelgen als ware de negentiende eeuw, die zoo hoog geroemde eeuw van vooruitgang en verlichting, van menschenliefde en beschaving, tot de schrikverwekkendste tyden der bar- baerschheid terug geweken. Aenziet die verbeterde geweeren, die mitrail- leuzen, die monsterkanons, zooveel en zooveel ballen, bomben en houwitsers lossende per mi nuet, en zegt of wy inderdaed de eeuw des voor- uitgangs niet beleven?... Volgt die pruisisehe strategie, altyd wakende, nooit verrast en alles overrassende; die strate gie waerin sedert jaren een kalm, geduldig en schrander volk al de sprankels van zyn geniet met voorliefde schynt te hebben verzameld; die strategie welke dagen op voorhand, met meet kundige nauwkeurigheid en onfeilbare zeker heid de plaets weet aen te wyzen waer zooveel duizende menschenlevens in het bloed en liet modder zullen smachten, en groet met' ons de eeuwe van verlichting Aenschouwt die beide legers na den slag, zieltogend van moeite, bezwykend van gebrek en niet te min altyd blakende van wraeklust; aenziet ze die mannen voor dien onmeetbaren hoop geslagt menschenvleesch, zonder dat één van hen, los over den bloedplas, een broeder- lyk hand tot zynen vyand zal reiken, uitroe pende: GenoeggenoegO gevierde eeuw der menschenliefde Aenhoort het barbaersch Vee victis, wee den overwonneling, hergalmen van de velden van Wceurthe tot onder de muren van Peronne Telt, als ge kunt, de smookende puinhoopen, die, fier maend geleden, den naem droegen van een stad of van een dorp, die puinhoopen, rood van het onschuldig bloed der kinderen en der vrouwen, ja, van het bloed der weêrlooze zieken en zinneloozon der godshuizen, en her- haelt met onsLeve de eeuwe der beschaving Wy yzen terug by de ongehoorde en altyd wreeder en wreeder tooneelen welke de nieuwsbladeren ons dagelyks van den oorlog voorstellen. Nogtans wie in het begin slecht het verlaten slagveld van Sedan mogt bezoeken, zal bekennen dat de levendigste en nauwkeu rigste beschryvingen verre onder de droeve wezenlykheid zyn. Er zyn eenige zeldzame soldaten van den veldtogt van Rusland overgebleven. Deze ook hebben veel geleden, en nogtans zeggen zy dat niets te vergelyken is by de rampen en ellenden waeraen de overwonnen legers op dit oogen- blik in Frankryk zyn blootgesteld. Kloekmoedige, beproefde soldaten, gekwetst in menige veldslagen, en thans in de ambulan- tien of achter de half verbryzelde muren der beschoten woningen opgestapeld, sineeken 0111 de dood en beklagen zich in Afrika, in den Krim of elders niet te zyn bezweken. Eindelyk men heeft de geschiedenis geraed- pleegd, men heeft de menigvuldige oorlogen met elkander vergeleken .en bevonden, dat Frankryk er nooit heeft onderstaen die zoo wreed en zoo hardnekkig zy dan deze .fi-, FRANKRYK. Hot Bombardement van Pnrya. Ziehier verscheidene inlichtingen, welke wy aen het Journal des Débats ontleenen, opzichtens de schade, die door eenige houwitsers binnen Parys is veroorzaekt: Niettegenstaende het wezenlyk gevacr aen hetwelk de volksmenigte zich in de aenpalende straten van Val-de-Graee, blootstelde, begaf zy zich niettemin telkens, datzy meende cenen hou witser te hooren bersten, naer dien kant. Echter was de gelegenheid gunstig om scherven van houwitsers te verzamelen, aen welke verzame ling de Paryzenaers zich driftig overleveren; want wy, voor ons aendeel, hebben dezen na middag, in minder dan een uer, een 50tal bom men zien bersten. «Voor een huis in de rue Guy-Lussac, door eene stedelyke ambulans van het 5® arrondisse ment betrokken, onderzocht men in de derde verdieping, aen den hoek van een dak, de scha de, welke door het voorby vliegen vaneenen ka nonskogel veroorzaekt was. Eene dakgoot, tot op eene lengte van 2 meters gebogen, hangt langsheen de muer. Daer tegenover is eene bom zoo diep in den grond gedrongen,dat men liaer nog niet tot op eene diepte van 2 meters heeft kunnen terugvinden. In de rue des Feuillantines heeft een houwitser hetspoorvan zyn overvlie gen op een dak achtergelaten, schouwen omver geworpen en is in eenen hof gevallen. Heden zyn er, op hetzelfde punt, naby Val- de-Grac.e, vyf of zes bommen gebersten, eenige kasseien opgelicht; verscheidene ruiten verbry- zeld ziedaer alles wat men te betreuren heeft. De inwoners zyn er met den schrik van af gekomen. Dit was dezen morgend ongelukkiglyk hetzelfde geval niet in de rue d'Enfer: Een 15tal bezoekers waren in de woning van M. Guillau- me Chahan, wynkoopman, vereenigd, toen ver scheidene van hen, door de scherven van eenen houwitser, welke voor het huis gevallen was, min of meer zwaer gekwetst werden. Een van deze bezoekers M.A. Pilloy, hovenier te Chatil- lou, welke met zyne familie naer Parys gevlucht was, werd doodelyk getroffen. De arme man, welke slechts 33 jaren oud is, laet eenel9jarige vrouw en twee kleine kinderen achter. In de rue d'Enfer is een houwitser, op de hoogte der eerste verdieping, door den muer gevlogen, en is door bet plafond en de beneden verdieping gedrongen. De schok was zoo gewel dig, dat de meubelen, pendulen, kandelabers, in de vertrekken letterlyk verbryzeld werden. Eene arme vrouw, sedert eenigen tyd ziek en welke de eerste verdieping bewoonde, werd half dood vap schrik weggedragen. Men vreest voor haer leven, cc In den Luxembourg, in betgedeelte door de 'ambulansen betrokken, zyn er een 6talbommen eene geschiedenis uit onzen tyd. (4® VERVOLG.) Nog denzelfden dag vernam Margarelha Ilendrik's moedige dactl en dé belofte des landbouwers. Van vreugde had zy wel willen juichen. Nu was hy uit den nood, hy was niet meer arm. Nu zou hy misschien een rustig, ordelyk leven beginnen, zich in het dorp vestigen en hare eigene toekomst scheen haer ook op eenmaal veel helderder en vrolyker toe. Slechts eene gedachte raackte haer bezorgd: als de landbouwer zyne belofte, die hy in een ©Ogenblik van den grpolslen angst gegeven had, eens niet hield, als Hendrik zich eens le vergeefs aen de vreugde had overgegeven—zy wist; hoe wild hy dan zoude worden, daer hy zich zeiven niet kon behecrse.hen. Geerno waren zy nog eens het dorp ingegacn, om van Hendriks moedige daed te hooren verhalen maer zy verwachtte hem en wilde hem niet mislóopen. Al leen, in gedachtencn droomeryen verzonken, zat zy in het kleine vertrek. De innen scheen helder door de kleine venstersen haorlicht viel op den grond,dc tafel en den muer. Alles in den omtrek was stil. Slechts nu en dan liet zich in dc verte uit holdorp gelach en ge juich hooren. Hare moeder sliep sedert lang. Ware hy nu gekomen. Zy verlangde zoo zeer naer hem, nimmer toch had zy met zoo veel liefde aen hem gedacht, als dezen avond. Hy had gedaen, wat geen van alle knapen en mannen in het gohcele dorp had durven doen; hy had zyn leven gewaegd voor iemand, dien hy haetle, die hem slechts kort le voren belèedigd had. Zv had het reeds lang geweten, dat hy een goed hert bezat, sleehls anderen hielden hem voor slecht, omdat hy zich door zyn wilden, opvliegenden aerd, zoo ligt liet vervoeren. Het werd laet en Hendrik kwam niet, toen Marga relha zich eihdclyk le ruste begaf. Den volgenden morgen zal zy mcl/hare moeder in het kamerke. De oude kon zich met niets anders bezig houden dan met de gedachte, waerom Hendrik zich nog niet by den landbouwer had doen vinden, om het be loofde' in ontvangst te nemen. Hy gelooft zeker, dal deze zyne belofte niet hou den zal", sprak zv. Ook ik geloof het niet, maer geheel en al kan de landbouwer hem toch niet afwyzen. Iets moet hy toch geven en Hendrik is een dwaes, dat hy niet onmiddelyk gegaen is. Ik zou niet lang gewacht hebben, wantik kende menschen bcterdan hy. Heden zou dc landbouwer hem misschien nog eene schoono som geven, morgen reeds minder, en binnen acht da gen, als hy van den dóorgestanen angst bekomen en die door hem vergeten is, misschien in 't geheel niets meer. Naer den landbouwer gaen om geld te halen, zal hy niet doen, zegde Margarelha. Omdat hy een dwaes is! riep de oude uil. Hy be zit' niets en tóch is hy zoo trotsch, al-of hy de rykslc van H dorp was. Halia! denkt gy dat do landbouwer hem het beloofde opdringen zal? Dan moest deze nog wel grootcr dwaes zyn en die hoeft ook zyn trots on weet ten minste waerop. In dit oogenblik werd de deur geopend en trad George binnen. Verrast, verlegen sprong de oude van haren stoel op. De anders zoo trolsche knaop had nog nooit een voet in hare armoedige wooning gezet. Zy was nauwclyks in plaet zynen groet le beantwoorden. Het verwondert u, dat ik tot u kom, sprak George, toen hy hare verlegenheid bemerkte. Ik zoek Hendrik. Hy heeft my gisteren het loven gered. Zonder hom, dat heken ik ronduit zou ik verdronken zyn, want niemand huilen hem had den moed, myler hulp te komen. Myn vader heeft dengene, die my redden zou, eene ryke belooning beloofd, en ik kom Hendrik opzoeken, want myn vader is heden nog te zwak do, schrik cn angst hadden hem gisteren le sterk aengetast. gevallen: in de avenue de l'Observatoire, viel een houwitser in den rechter gang, woelde den grond om, vloog tot op 20 nieters afstand links, ontgraefde dry kasseien, en berstte. Twee da mes, moeder en dochter, werden door zyne scherven, tamelyk zwaer gekwetst. In de rue Saint-Jacques werd een muer der vierde verdieping, door eene bom omgeworpen. Dezelve viel op den straetweg, berstte en ver bryzelde eenige winkelramen. De scherven heb ben al de ruiten op de verschillende verdiepin gen van zes huizen, aen stukken geslagen. lii de rue de Vanves vloog eene bom nevens de tweede verdieping van een huis: zy vloog door eene kamer, drong door tot in het aenpa lende huis, door een planken vloer en berstto in eene kamer, in welke eene vrouw en tweo dochters aen tafel zaten. Door een ongehoord ge luk had er geen hoegenaemd ernstig ongeval plaets. Een der jonge meisjes werd lichtelyk aen het gezicht gekwetst. «vToen wy terugkeerden, zagen wy eene me nigte nieuw sgierigen aen den vierhoek van het observatorium de schade bezichtigen, welke door eenen houwitser veroorzaekt was. De bom was in den gang gevallen. De scherven derzei ve had den den stam van eenen overgrooten boom weg gerukt, anderen hadden de grielje, welke een ringspel omringden, gebpgen en verscheidene takken van een zeker getal hoornen afgeslagen. Op den ganschen weg van het 14® arrondisse ment en in een gedeelte van het 5® ontmoette men talryke huerders welke in alle haest ver huisden.» Protcstntle. De graef van Chambord heeft een protest uit gegeven tegen liet bombardement van Parys. ie Ik had gehoopt, zegt hy, dat de dood van zooveel helden, op het slagveld gevallen; dat de krachtvolle tegenstand eener hoofdstad, tot al les Vóórbereid, om den vyand buiten de muren te houden, aen myn land nieuwe beproevingen zoude gespaerd hebben; maer het bombardement van Parys ontrukt my eenen smartkreet dien ik niet bedwingen kan. Zoon der kristen koningen die Frankryk grootgemaekthebben, zucht ik by het zien der ongelukkigen; veroordeeld oin zo niet ten koste van myn leven te kunnen afkoopen, neem ik de volkeren cn koningen tot getuigen en protesteer voor 't aenschyn van Europa, te gen den liloedigsten en beklagonswaerdigsten oorlog die er ooil gevoerd is...Endewyl ik niets meer vermag, verheft zich myne stein inde bal lingschap, om le protesteeren tegen de puinen myns vaderlands; zy roept hetder aerde en den hemel toe, verzekerd van weerklank te vinden by de mensehen, en alles verwachtende van de rechtvacrdigheid Gods. Kommissie der Hnrrlkodeti. De kommissie der barrikaden, met M. Roclie- forl aen liet hoofd, heeft bene proklamatieafge kondigd, waerin elldiuisgezin verzocht wordt, twee zakken aerde te bereiden, welke op het Hy is niet hier, antwoordde de vrouw. Reeds 'sedert verscheidene dagen is hy niet hy ons geweest. En gy weet niet, waer hy is? vroeg George. Neen. En gy ook niet, Grietje? Een donkere blos bedeklede wangen van het meisje, toen George deze vraeg Lot haer rigtle. Ik weel niet, antwoordde zy met stotterende slem. Hy moet nietkunncD zeggen, dat ik ondanlcbaer ben, ging George voort, en evenmin, dat myn vader ravn leven geringschat, ofin zynen angst meer beloofd heelt dan hy van zin is te geven. De landbouwer wil hem alzoo werkelyk datgene geven, wat hy beloofd hoeft! riep de oude verbaesd uil. Zy had dit voor onmogelyk gehouden. Hy wil zvn woord houden, bevestigde George. Hy heeft veel heioord, dat stem ik toe, maer op dat oogen blik zou hv misschien voor myn leven alles gegeven hebben. De"helft der hoeve heelt hy beloofd te geven, die kan en mag hy nu wel is waer niet deelcn, maer de helft der weerde zal Hendrik hebben. Nog altyd hield de vrouw dit voor onmogelyk. Gy schertst! riep zy. ik scherts niet, antwoordde George. Het is veel, maer rlaerdoor word ik nog niet arm en ik heb ook geen spyl over de belofte myns vaders. De dood is my naby, zeer naby geweest, ik verheug my alzoo dubbel over hel bezit myns levens. Ook gy moet eenige vreugde smaken. Hier Grielje, hier koop daervoor een nieuw kleed en een nieuwen doek. Hy legde verscheidene daelders op de tafel. Marga relha wilde liet geld weigeren; inlusschen had hare moeder reeds met een vloed van woorden daervoor bedankt. Daer trad Hendrik plotseling in de kamer. en-ast bleef hy op den drempel staen, toen by George ont dekte. Èen ligt rood verspreidde zich over zyne bleeke wangen. Zyne donkere oogen namen eene dreigende uitdrukking aen. Een wilde spotachtige lach speelde om zvn en mond, toon hy het geld op de tafel zag lig gen, cn den donkeren blos van verlegenheid op Marga- relha's gelact bemerkte. Met geweld drukte hy do lippen op elkander. Snel trad hem Goorgcte gemoet, en stak hem dc hand toe. Hendrik, zoo riop hy uit, gy hebt my gisteren het leven gered. Geen myner makkers kwam my to jlulpslechts gygy, van wien ik zulks hel minslo verwachten kon."Geef my de band, Hendrik, goof my de hand! Deze zweeg een oogenblik, zyne stralende oogcit rustten dreigend op George. Toen antwoordde hy: —,'k Jleb niets met u te maken! -x/Toch, toch! viel George in. Ik hobu heleedigd, HenoiTk: gy hadt my kunnen laten verdrinken en gy hebt uw eigen leven voor my gewaegd. Omdat ik een dwaes geweest hen, viel Hendrik, hem in de rede. Vandaegzou 'k het niet doen. ook heden zoudt gy T doen, sprak George. Gy weet wat myn vader aeri hem, die my redde, beloofd heeft gy zült hel hebben, Hendrik; dat is de roden, waerom ik my hier bevind. |s dat de reden? riep Hendrik twyfclend en zvno blikken zwierven vluglig van hel geld op de tafel naer Margarelha. Ja, anders niet. Ik wil u meer geven, dan gy ooit in uw leven hy elkanderzutt krygen. Gyzull niet kun nen zeggen, dat myn vader myn leven legering geschat heeft. Hoe veel moet ik u geven? Spreek op, Hendrik. Dc knaep rigtle zich trotsch op. (jy aen my? riep hy uit. Hebt gy niet gisteren gezegd: de dorpsduivel pocht op zyn geld, en dal hy geen ï'cgl heeft nevens u te dansen. Dat heb ik gezegd, maer ik heb er berouw over, antwoordde Ge o rgè Gy zyt ie trotsch geweest om nevens my te dan sen; ha, de dorpsduivel is ook te rotsch om t-e pen ning van u aen le nemen!

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1