N° 6. Zondag 29 January 1871. lste Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Dorpsduivel Gemeenteraed van Aelst. Aelsl, 28 January. Overzigt der week TO.II1IIIM. J,». ^rrrr-rrr- :rr -r-j- - -.—-rr-Tr:-r. rrT?r.rrT3TTrrr7yrB>^TCy.-'j^u-<-^ i..li:<ui,^" ;uu,ijii'nj a I.IJ. G-azette van Aelst Het Hureel vnn liet l>lnil is gevestigd In de Knpellestrnet IV0 11, vvner nlle brieven, gelden, enz. vrnchtvry moeten toegezonden worden. Abonnementsprys £S fr. 's jaers, vooraf betaelbaer. Voor den buiten kan men inschryven in ai de postkantooren, en voor de landelyke gemeenten by de briefdragers. (van 91 tot 9C January.) FRANKRYK. Parys. De bombardeefing wordt aenhoudend voortsgezet, zonder, schynt het, merkelyke schade aen te rigten, noch de inwoners te ontmoedigen. De Paryzenaers heb ben eenen gewigtigen uitval gewaegd onder het fort Mont-Valerien; zy zyn met aenzienlyke ver liezen achteruit gedreven. De Pruisen vuren thans, langs den noorderkant op de forten Rosny, Nogent en St-Denys. Er is aen Jules Favre eene vrygeleide gewei gerd om Parys te verlaten en zich te begeven naer de Conferentie van Londen. Generael Trochu, dien men eerst zegde gekwetst en ziek te zyn, is welvarend; maer hy is gedwon gen geworden zyn ontslag te geven als Gouver neur van Parys. Generael Vinoy volgt hem op. Op 25 laetst bragt de Times het nieuws dat Parys een voorstel van capitulatie had gedaen. Den volgenden dag was dit nieuws nog niet be vestigd. Noorden. Het noordérleger* heeft twee veld slagen geleverd, te Beauvoir en te St-Quintyn. Tn den laetsten, die zeven uren heeft geduerd waren al de troepen van Faidherbes tegen woordig. In beiden was de zegeprael voor Pruisen. De overblyfsels van Faidherbe's leger, dat men zegt gensch uiteen te zyn geslagen geweest, zyn Ryssel, Douai en Kameryk inge- loopen, Onophoudend vervolgd door den Vyand. Deze steden zyn met de bombardeering be dreigd, De milithire overheid van Ryssel heeft besloten de omstreken van Yalencyn, Douai en Arras onder water te zetten; liet schynt dat Kameryk reeds overstroomd is. Die overstroo mingen worden geschat op meer dan 20 millioen schade voor den landbouw alleen. Westen. Bourbaki is er niet in gelukt Belfort te ontzetten; hy is integendeel verslagen ge weest en met verlies verre achteruit gedreven. - Deze week is dus vol nieuws, maer bitter slecht nieuws voor Frankryk. LONDENSCIIE CONFERENTIE. Ander- mael verdaegd. ROME. Verleden week is eene deputatie bestaende uit een tiental belgische katholieken, den H. Vader gaen bezoeken en hem eigenhan dig het eerste deel van de opbrengst van den St-Pieterspenning te hand besteld. De deputatie is buitengewoon wel onthaeld geworden. Het is de eer der katholieken van België de eerste te zyn geweest om den H. Va der te gaen troosten sedert hy gevangen zit in het Vatikaen. eene geschiedenis uit onzen tyd. VERVOLG.) 111. Sedert weken had Hendrik zich niet in het dorp la ten zien. Zoo veel te meer werd er over hem gespro ken. Men had het onbegrypelyk gevonden, dat hy de ryke belooning, die de landbouwer hem voor de redding van zynen zoon had willen geven, niet had aengenomen. Slechts zyn onbuigzamen trotsch had hem daertoe kunnen verleiden. Nog in een ander opzigt echter had hy van zich doen spreken. Sedert jaren namelyk was de smokkel handel aen de nabygelegcn grenzen niet op zoo groote schael en met zulk eene stoutheid gedreven als in den laesten tyd. Vroeger waren het slechts enkele en op zich zelf handelende persoonen geweest, diede waren over de grenzen smokkelden: tegenwoordig werd de zaek op geregelden voet en met de grootste vermetel heid gedreven. Zy hadden zich zelfs tegen de grens beambten verzet, een gevecht met hen gehad, hen op de vlugt gedreven en twee van hen zwaer gekwetst. Dit had in de geheele omstreek groot opzien ver wekt. Gendarmen werden tot versterking der grens wachters afgezonden; helmogt echter hunne voreenigde poogingen niet gelukken, een enkelen smokkelaer op heeler dacd le betrappen. Algemeen vertelde men, dat de dorpsduivel aen het hoofd der smokkelacrs stond en hen zoo vermetel ge- maekt had. Hy was met ieder pad lusschcn de bergen bekend en wist de grensbeambten steeds te verschal ken. Dit deed de stoutheid der smokkelacrs meer en meer toenemen. De fortuin was hun gunstig. Pryst den dag als het nacht is, zegt liet spreekwoord, en het zyn degenen die met den oorlog zitten, die hest weten te schatten hoe goed en zoet de vrede is. Weten wy inderdaed wat het is, ratten en muizen te vreten? Het schynt nogtans dat zulks voor de lekkere Paryzenaers een praelgerecht begint te worden, een gerecht die de arme fransche soldaten onder de wapens dikwyls moeten missenWeten wy het, wy die aen onze dagelyksche tafel gezeten, hoe gering die tafel ook, toch menschenelen vinden? Weten wy wat het is, in 't hart van den win ter, door ys en sneeuw, door regen en modder zonder kleederente loopen, zonder kousen noch schoenen, gelyk de ongelukkige soldaten van Faidherbes de stad Ryssel zyn ingeloopen? Weten wy het, wy die warm gekleed gaen, en, hoe arm ook, toch nog lompen overschot hebben om de naeksten te kleeden? Weten wy wat het is vandaeg ryk te zyn en morgen arm, zyn woon en erf te zien vernietigen, zonder steun, met klagende kindertjes aen de hand, rond te zwerven van vlek tol vlek, eene schuilplaets zoekende hy even ontbloote en el lendige rampgenootén? Weten wy liet, wy, on der wie de ellendigste toch een strooen dak bezit dat hy zynen 't huis mag noemen Weten wy wat het is handel en nyverheid, niet alleen Le zienkwynen, maer vernietigd en, om zoo te zeggen, voor jaren misschien ontwor teld te zien in zyn land? Weten wy wat het is, zynen oogst en vruch ten, de hoop der toekomst, den kostbaren prys van een gansch jaer arbeid en zweet te zien ver trappen en verwoesten, zyne schoone landen te moeten braek zien liggen, met het yswekkend vooruitzicht van er, slaet eens't gelukkig uer van vrede en verlossing, van er, gelyk in de velden van Sedan den ploeg te moeten jagen door de verminkte lyken zyner landgenooten, zyner broederen, zyner kinderen misschien?Lof zy God! onze akkers zyn niet gemest met meri- schenbloed! Zy wachten vreedzaem op de ont waking der natuer om zich andermael te sieren met lachend groen, bloeiend ooft en golvende koornharen. Voelen wy het hartscheurend wee der vaders en der moeders, in een laetsten afscheidskus hunne brave zonen omhelzende, wanhopende dezelve ooit op aerde weer te zien; hun duer- baer beeld nacht en dag voor oogen hebbende, hen te zien neerstorten in het bloedig slyk der slagvelden, verminkt, verpletterd onder de hoeven der paerden, onder de wielen der ka nonsen der troswagens.... neergesmeten,over hoop met duizendeandere rampzaligen, in •eenen met haest gedolven kuil, zonder dat ooit het minste kruisken zal aenwyzen waer hunne ge heiligde gebeenten rusten! O neen, dit voelen wy niet; dit weten, dit beseffen wy niet, dank aen de onschatbare 011- zydigheid die óns beschermt, dank vooral aen God. Want, wat gelden de duerst gezworen traktaten wanneer voor de brutale macht, recht en rede moeten zwichten. Blyve God ons zoo beschermen! Blyve onze onzydigheid ongeschonden en gevloekt weze de ziellooze heerschzucht welke reeds zooveel ramp en onheil het menschdom heeft gebrouwd. De belgische katholieken te Rome. De katholieke Belgen hebben, zoo men weet, onlangs eene deputatie gezonden naer Rome, ten einde Z. H. Pius IX aen troost en de belui - genissen van aengekleefdheid te brengen, die hy in deze zoo moeilyke omstandigheden van noode heelt. De lieer W. Verspeyen, opsteller van den Bien Public, schryft zynen medewer kers eenen brie! uit Rome over de reis naer en het bezoek in het Vatikaen, uit welken wy de volgende merkwaerdige byzonderheden over nemen Onze eerste zorg, te Rome aenko- mende, was Z. E. kardinael Antonelli, secreta- ris-staetsminister, de adressen, depechen en giften, die ons waren toevertrouwd, te over handigen. Behalve de verzegelde pakken, welke wy by ons hadden, hebben wy aen Z. Eni. eene som overhandigd van nagenoeg 200,000 fr., als voprschot op lien opbrengst van St-Pieters penning voor 1871, in de verschillende diocee- zen van België. Kardinael Antonelli heeft ens met eene gansch byzondere welwillendheid ontvangen, en wilde zich zelf gelasten met voor de belgische depu- I atie een byzonder verhoor by den Paus te vra gen. *Dit verhoor hebben wy maendag, om 11 d/2 ure, bekomen. De H. Vader ontving ons in zyne byzondere bibliotheek. Pius IX stond rbgt voor zynen lessenaer. Wy wierpen ons voor zyne voeten. Z. H. rigtte ons aenstonds op, en gaf ons zyne hand te kussen. Al onze oogen waren <ol tranen, terwyl wy den doorluchligen grysaerd be schouwden, die met zooveel gerustheid des har ten, den last draegt van 't opperpriesterschap, en wiens regeering in de jaerboeken der Kerk bladzyden zal beslaen, vervuld met roem en beproeving. De gezondheid des Pauzen, ik haest my u te zeggen, laet niets te wenschen; hy is vol kracht, moed en levenslust. Nadat de eerste ontroering van de deputatieleden, voorby was, deed de heer W. Verspeyen lezing van 't adres, hetwelk zyne reisgezellen hem gelast hadden op te stellen. Dit adres, dat in warme bewoor dingen de verkleefdheid der katholieke Belgen aen den H. Stoel uitdrukt, en eene krachtdadige protestatie tegen de scliandelyke overweldiging der Pauzelyke Staten behelst, werd door Z. 11. volgenderwyze beantwoord Dit nieuwe blyk van België's verknochtheid treft my diep. Nogtans, dierbare kinderen, had ik dit niet noodig om te weten, dat België allyd getrouw is aen den H. Stoel. Zyne aengekleefdheid is oud, en daglee- kent niet van gister. Ik dank u, omdat gy in deze pvn- lyke omstandigheden my zyt komen vertroosten, ün- gelwyfeld is God onze voornaemsle kracht, maer het is natuerlyk en zoet, dat de genegenheid der zonen den moed des vaders komt ondersteunen. Meer dan eens heeft uw land my deze bewyzen van kinderlyke liefde gegeven; Volhardt in den weg, waerop gy met zooveel yver arbeidt; laet u niet ontmoedigen. Wat heden gebeurt, is enkel eene beproeving, en de Kerk 'is in de beproeving geboren, heeft allyd in dc beproe ving geleefd, en moet in det>eproeving hare loopbaen ten einde brengen. Onze plicht is te worstelen, en vast te staen in 't gevaer. Dit is niet altyd gemakkelyk. Wy hebben een Italiaensch spreekwoord, dat zegt: Allro c parlarc di mortc, allro di tnorirc. Ik pas die zegwyze aen don toestand toe. Men spreekt somlyds op zyn gemak van de vervolging, maer 't is zoo gemakkelyk niet, deze het hoofd te bieden. De wereld biedt tegenwoordig een droevig schouwspel aen, vooral deze stad Rome, waer men dingen ziel, welke er vroeger niet te zien waren. Bidden wy al te zamen, opdat God weldra zyne Kerk verlosso. Ons den vredeverleene, ende openbare orde herstellc, zoo diep verontrust. Uwe pogingen, uwe gebeden, uwe vereenigingen, uwe prachtige bedevaerten loopen tot dit doel. Daercm zegen ik u uil het diepste van myn hart, u, uw land, uwe pro vinciën, uwe steden, uwe huisgezinnen, al degenen die u dierbaer zyn, al uwe gedachten en al uwe werken! De heer Josef de Hemptinne overhandigde vervolgens den H. Vader eenen brief van Mgr Dechamps aen den Paus. Pius IX overzag hem, en bemerkende, dat de aertsbisschop van Mechqlen er 't aenbod van de Belgische gastvry- heid vernieuwde, zegde by al lachende; O die goede Mgr Dechamps! Hetzouzeer wel zyn.... indien men maer eene brug kon leggen tus- schen Rome en Mechelen.... Ik onderwerp my aen den wil Gods, doch ik denk, dat myne aenweziglieid te Rome nog veel kwaed ver- hinderen kan. Nadien heelt de deputatie nog een gemeenzaem onderhoud gehad met Z. H. in de galerieën, in de bibliotheek en de hovingen van het Vatikaen. De katholieke dagbladpers van Rome houdt zich met de Belgische deputatie veel bezig; deze- is verrukt over het gulhartig onthael, dat zy by Z. H. genoten heeft tt-gi Zitting vnn «Ion VU Janiinry 1N71, -5 ure nmniddag. Voorzitterschap van den heer Van Langknhove, Burge meester. Waren nog aemvezig: Dc heeren De Ryck, De Wolf, De Pauw, Cumont, Bethune, Lienart, Van Wamboke, Verbrugghen, Monlils, De Bièvre, Uaes, Van der Smissen, Levionnois, Do Moor, en Jh. Verlcysen Sekrelaris. De Sekretaris geeft lezing van het proces-verbael der voorgaende zitting, T welk word goedgekeurd. M. Bethune doet aen hel Collegic opmerken, dat de ondernemers der afbreking van het oud hotel dc 3 koningen, de voorwaerden niet volbrengen der toe- wyzing; volgens dewelke zy gehouden zyn rondom de*werkingen een schutsel te stellen om de ongeluk ken te vermyden aen het publiek. Hy vracgl dat hot Collegie de uitvoering van het kohier van lasten bevele. M. Van Langcnhove, Voorzitter, antwoord aen M. Bethune, dat hy insgelyks hetzelve hoeft bemerkt Hendrik Hendrik! viel hem Margarelha in do rede. Zy was niet in staetmecr te zeggen, de smert belette haerte spreken. Ik had misschien beter gedaen niet weder to komen, ging Hendrikvoort.lk wildehet ookniet doen, maer ondanks myn zelvon werd ik hierheen gedreven. Weken lang heb ik nergens rust gevonden; nacht en dag heb ik rondgezworven, meer dan eene ernstige ontmoeting heb ik met de grenswachten gehad, ja ik heb de smokkelacrs acngevoerd.Margarelha, mynont- wege, moogt gy my by het geregt aengeven; wat doet het! Houd op, lUndrik, houd op, viel zy hem in do rede. Ik kan hei niet langer uilslaen! Hyhad er geen denkbeeld van hoe zy leed doorzyno woorden. Hy zag hoe zy zich kromde onder hare smert, en kon de oorzaek daervan niet gissen. Ik zou daerom niet boos op u zyn; sprak hy. Ik geloof zelfs dat het goed zoude zyn als gy het deed. Ik ben myn tegenwoordig bedryf, ik ben het leven moede; ik gevoel dat het my verteert, dal ik hel niet langer meer dragen kan. Dikwyls is hy my de gédachte opge komen, myzelvenin de handen der grenswachters over te leveren; dan zou alles in eens voorby zyn, en in do gevangenis zou ik misschien rust vinden. Als echter de nacht dan wederkwam en ik met myne gezellen, met koopwaren beladen, op byna onbegaen- bare paden over de grenzen sloop, terwyl ik wist dat de grenswachtersin onzenabvheid waren, en er slechts een enkel woord, een Le luide voetstap noodig ware geweest, om ons te verraden, of als zyons vervolgden en wy de kogels, die zy ons nazonden, voorby onze ooren hoorden Huilen, zie, dan zou ik liever alles, myu leven zelfs, op het spel gezet hebben, dan dat ik my van hen had 'aten vangen. Maer hel zal toch gebeuren, dal zie ik vooruit. Hy zag strak voor zich heen op den grond. Wordt voortgezet.) Intusschen kon dat niet altyd voortduren, en vroeg of laet moesten zy toch in handen der grensbeambten of gendarmen vallen alsdan was hetluchthuis hunne zekere bestemming. Ook den dorpsduivel moest hetzelfde lot treffen, en Me Weesten gunden het hem. Slechts een hert kon er niet dan met angst en bezorgdheid aen denken, het was dal van Margarelha. Al was hy ook sedert weken niet by haer geweest, al scheen hy haer ook geheel en al vergeten te hebben, zoo veel te meer dacht zy aen hem. Zy wist dat de argwaen, dat zv geld van George had aengenomen, hem voortgedreven had. Dat krenkte haer in stille. Zy had hem niet kunnen zeggen dat hy dwaelde. Zyn gansche levensgeluk had hy daerdoor verspeeld. Indien hy het geld van den landbouwer had aengenomen, indien hy een nieuw, geregeld leven ware begonnen, hoe zou alles anders geweest zyn! Nu was het te laet. lederen dag hoopte zy, dal hy zoude komen, maer hy kwam niet. Zy wist zelfs niet, waer hy zich al dien tyd ophield. Weder verliepen er verscheidene dagen. Haer angst nam hoe langer hoe meer toe. Zy verliet het huis niet meer, claer zy vreesde, dat iedereen het aen haer zoude zien, waerom haer gezigt zoo bleek, hare oogen dik wyls zoo rood van hel weenen waren. Daer vernam zy op zekeren dag van hare moeder, dat de smokkelacrs den volgenden nacht eene groote onderneming in den zin hadden, en dat hun plan aen de gendarmen verraden was. Deze ïuaeklen zich hei- melyk gereed om verecnigd «nel de grensbeambten de sluikhandelaars eindolyk te overvallen en aen't geregt over le leveren. Een naemlooze angst maekte zich van haer meester. Had zy slechts geweten waer Hendrik zich ophield, zy zou al het mogelyke godaen hebben om hein te waar schuwen. Langzaem, oneindig langzaem ging dc dog! voor haer om. De avond brak aen. Hare ongerustheid nsjrn toe, toen zy verscheidene gendarmen, die in het dorp gehuisvest waren, voorby hare wooning zag ko men. Hoe geerne had zyheh nagesneld om hen op hare 'kniën te bezweeren, hem, den van allen gehate, te ontzien. Zy was alleen. Wilde visioenen bragt hare opgewon den verbeeldingskracht haer voor den geest. Zy zag Hendrik gebonden; gewond door de gendarmen in het doi'p voeren, zy hoorde hel spottend, hoonend gelach zyner vyanden, zy zag hoe zyn donker oog matte blik ken, doch vol innerlyke gramschap, rond zich heen wierp verloren was hy; van het tuchthuis kon niemand hem meer redden. Met beide handen bedekte zy haer gelaet, haer hoofd gloeide, hare oogen brandden. Daer werd de deur langzaem geopend ■en Hendrik stond voor haer. Met een luiden kreet sprong zy op, maer als verstyfd van schrik bleef zy staen. Was dit ook eon beeld harer phantasie? Zyne wangen waren bleek, in zyne oogen was eene diepe smert te lezen. Eerst toen hy zich verroerde, toen zy zyne stem hoorde, snelde zy met den uitroep: Hendrik, Hendfik! Goddank, dat gy hier zyt! op hem toe. Met beide handen had zy zyne reglerhand gegrepen, angstig vragend zag zy hem in de oogen. Gedurende een oogenblik stond hy onbewegelyk. Zacht rustte zyn blik op haer, hel betere gevoel scheen de overhand by hem le zullen krygen. Het duerde echter slechts eene sekonde, toen flik kerde er weer een wild vuer in zyn oog en zyn mond vertrok zich lot een apotachligen lach. 'Verheugt gy er u werkclyk over, dat ik wederge komen ben? vroeg hy. Ik dacht, datgy ;ny reeds lang zoudl vergeten hebben! De zoon des landbouwers zal u toch wel veelliever zyn; diehceft immcrsaltyd zyne zakken vol geld, die is, immers ryk, en als die hier geld op dc tafel legt, dan weigert gy het niet!

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1