Oorlogsberigten. m J en beloofd onmiddelyk de hand le zullen houden aen de uitvoering der werkingen voorgeschreven by de konditien der onderneming. DAGORDE Vraeg gedaen door de koninglyke maetschappy van harmony Al Groeijend' Bloeijend' te Aelst, tot het gebruiken der Grootc Zael van het Stadhuis om er een Concert in te geven op 2 february aenstaende. De Voorzitter geeft lezing aen den Raed van oenen brief van M. de minister van het inwendig, van date 44 january lest, N° 24,440, wegens het geschil ont- staen tusschen het Schepen-Collegie en den Gemeen te raed, nopens het regt van te beschikken over de Zalen van het Stadhuis. De'heer minister zegt in dezen brief dat het regt van beschikking over de Zalen des Gemeentehuis, be hoord aen den Raed en niet aen het Collegie, ingevolge het art. 7b der gemeentewet cn aït. 408 N° 2 der constitutie. Bygevolg zegt de heer Voorzitter is het aen den Raed van over de gedane vraeg te beslissen. M. Cumont vraegt of de Zael, zal toegestaen wor den aen andere sociëteiten dezer stad en of de Ge- meenteraed daervoor t'elke mael zal moeten byeen- geroepen worden om over diergelyke vragen te beslissen. Hy zegt dat het goed zou zyn de sociotei- ten aen te duiden dewelke van de Zael zullen mogen' gebruik maken. M. Bethune aittwoord aen M. Cumont, datdo vra gen die er in het toekomende zullen konnen gedaen worden, altyd zoo dringend niet zullen zyn als degeno die aen den Raed als nu is voorgesteld, en dat alzoo die vragen aen het dagorde der zittingen zouden kon nen gebragt worden gelyk do andere zaken. M. Be thune voegt er by dat hy van't gevoelen van M. Cu mont niet is om van alsnu te beslissen welke sociëtei ten de Zael zullen mogen gebruiken. Hy zegt dat hy daervoor geene verbintenissen verstaet te nemen en zich alle zyne regten wilt behouden. Hy stelt voor aen den Raed, van de Zael kosteloos te laten gebruiken aen<lo 'maetschappy van harmonie. MDe Moor vraegt op welke konditien de Zael zal toegestaen worden. M. Van Wambeke vraegt wat men lot hiertoe heeft gedaen en hoe hoog de kosten vanwuer en licht zouden konnen beloopen. M. de Voorzitter antwoord dat tot hiertoe de Zael is toegestaen geweest zonder kosten en dat hy niet weet hoe hoog dezelve zouden konnen -beloopen. M. Monfils zegt dat het redelyk is dat de sociëteit -de kosten van vueren licht betale, want dit zeu eene wyzezynvan bedektelyke subsidie aen de maetschappy. M. Lienarl zegt dat hy in de tegenwoordige om standigheid die geheel byzonder is, zal stemmen voor de Zael toe te staen, maer dat hy in 't vervólg -altyd zeer streng zal zyn voor dergelyke vragen. Voor wat de kwestie aengaet der kosten, hy zegt, het gedacht van WL Monfils te deel'en era de kosten ten laste der maetschappy te leggen. M. de Voorzitter zegt, dat volgens hom, de vraeg gedaen zynde zonder konditien, dezelve alzoo ook «noet beantwoord worden en dat de Zael zou moeten toegestaen worden verlicht en verwarmd. Na eenige opmerkingen gewisseld tusschen ver scheidene leden word de vraegitet bekomen der Zael, ia.stemmen gelegd. Dezelve word toegestaen met 43 stemmen tegen 2 Hebben tegengestemd MM. De Ryck en De Pauw. Daerna legt de heer Voorzitter in stemmen den voor stel van M. Bethune, strekkende om de Zaol toe te staen zonder kosten. Dezen voorstel word aenveerd met 9 stemmen tegen 6. Hebben tegengestemd MM. De Ryck, De Pauw, Lie- nart, Monfils, Van der Smissen en De Moor. Het eenigste voorwerp aen het dagorde afgewerkt zynde, is de Voorzitter overgegaen tot het mededeelen aen den Raed der stukken aen het bestuer toegekomen. De zitting word geheven ten 5 ure s avonds. FRAN KR YK. Droevige Stoet. Men schryft uit Douai, in dato 21 january dat de terugkeer der soldaten van Faidherbe': legerkorps een droevige stoet was. De arme soldaten kwamen terug, bleek, lydend, over dekt met slyk, leunend tegen de huizen om niet te vallen. En nog waren de eerstaengekamenen het minste vermoeid. Buiten de stad was het gezigt veel droeviger. De weg van Kamerryk rtaer Busigny was met mobielen en gemobiliseerden overdekt, Eene dikke, slibberige slyklaeg bedekte de baen. Er viel eene fyne,yskoudeen doordringende regen Duizenden jongelingen, aen bet vuer van den vyand ontsnapt, worstelend tegen de moeilyk- heden der baen, plonsten door bet slyk. Van tyd tot tyd hieven zy het hoofd op, wier pen een wanhopigen blik op de stad, schenen zich af te vragen of zy tot. daer wel zouden kunnen geraken. Onder ben bevond zich geen enkel opperhoofd, om hen aen te moedigen. Hier en daer zag men ei', met bleeke wangen en strak oog, in 't slyk neerzakken. Onder hen waren er die zoodanig inet slyk waren over dekt, dat zy geen menschen meer schenen te zyn. Velen hadden kousen noch schoenen meer aen. Zy gingen blootsvoets, of op holleblokken of met eenen klomp en eenen schoen. De klagt over het gemis van schoeisels is algemeen, 't Zyn kartonnen schoenen die men ons gaf. zegden de soldaten; na verloop yan vyf dagen vielen zy in stukken. Toen de briefschryver dien droevigen stoet achter zich had en voort wilde ryden, werd hy eensklaps tegen gehoudeo door eenen heer, die op den bok van een rytuig zat, en hem toeriep Ga niet voort, terug! Waerom'? vroeg hy Ze zyn daer, de Pruisen? Hoe zoo? Ja ze zyn daer, zy kanonneeren de ylugtelingen Inderdaed, daer klonk liet geweervuur, toen het kanonschot. Ja, ze waren daer.... De korrespondent keerde terug. Toen men de vlugtelingen weèrhadingehaeld en hen ken nis gogeven had van de vervolging* maekte zich de schrik van allen meester. De vrouwen kwa men uit de woningen, langs den weg en huilden en jammerden, de armen ten hemel heffende. De koetsiers en voerlieden sloegen op de paer- den, om hen sneller te doen vooruit gaen; de arme soldaten deden bovenmenschelyke pogin gen om den stap te verhaesten. Eenigen hunner poogden te loopen, doch nauwelyks hadden zy eenige passen gedaen, of hunne krachten be zweken. Het was een algemeen sauve qui peut. In Kamerryk, waer men het door het gedom- mel van wagens en karren, het kanon niet ge hoord had, was de schrik overgroot, onbe- schryflyk. Bordeaux, 22 jan. Talryke Pruisen met artillerie, hebben giste ren gepoogd Dijon ip te nemen. De Garibaldis ten hebben hen teruggeslagen na een gevecht, hetwelk 12 uren geduerd heeft. Het gevecht had plaets van af Val Luzan, tot Fontaine-lez-Dyon en Saland. Onze troepen behielden hunne stellingen en overmeesterden er anderen. Onze verliezen zyn gevoelig, doch veel min der dan die .van den vyand. Het gevecht is heden hervat. Havre, 22 jan. De Duitschers hebben, na een gevecht met de nationale garde, Orbec bezet. Lisieux is bedreigd. Gacé is gebrandschat voor eene som van 45,000 fr., van welke er 10,000 gestort zyn. Er heeft te Bernay een gevecht plaets gehad; de kapitein der nationale garde werd gedood. De Pruisen zyn op het punt er binnen te ruk ken. Onder het opschrift; Eene vergelyking, behelst de Moniteur het volgende: Geen daggaet er voorby, zonder dat wy de tyding ontvangen, dat opnieuw een onzer ge vangenen in Duitschland geëxecuteerd is. Indien een officier poogt te ontvluchten, dan moeten tien zyner ongelukkige kameraden (sol daten) daervoor boeten en worden zy in de ge vangenis geworpen Vat men den officier, dan wordt hy gefusil leerd. Indien een ongelukkig soldaet aen de kwel lingen van allerlei aerd, diehy in zyn gevangen schap moet verduren, tracht te ontkomen, dan wordt hy gefusilleerd. Maekt hy, verbitterd door al hetlyden, dathy ondervindt, eenige inbreuk op de krygstucht (en de hemel weet, wat de pruisische discipline voor de krygsgevangenen is,) hy wordt gefusil leerd. Tegenover die gruwelen nu, die wy eiken da^ zien plaets hebben, is het wel der moeite waerd eenige artikelen van het fransche dekreet van 6 mei 1859, betreffende de behandeling en de policie der krygsgevangenen, dat nu nog van toepassing is op de Pruisen, die in onze handen komen, in herinnering te brengen. Art. 22. Elkekrygsgevangene, die op het ap pel ontbreekt, zonder verlof voor zyne afwe zigheid ontvangen te hebben, zal eene gevange nisstraf ondergaen van niet minder dan 24 uren en niet meer dan 5 dagen. Art. 25. De misdryven tegen de krygstucht zullen gestraft worden met eene gevangzitting, die slechts krachtens een besluit van den minis ter langer dan eene maend kan duren. De krygsgevangenen, die gepoogd hebben te ont vluchten en gevat worden, zullen eene maend gevangenisstraf ondergaen. Bygevoegde bepalingenDe krygsgevan genen zullen twee- ofdrymalen per week, onder geleide hunner opzichters, in de omstreken waer ze verblyf houden, naer buiten gebracht worden om te wandelen. Het staet Pruisen vry, aldus vervolgt de Moniteur, zyne wapenen en eer te bezoedelen met het bloed van ontwapende soldaten. Wat ons aengaet, wy stellener prysop, inde wereld den rang te behouden, dien ons vaderland door eeuwenlange toepassing van de beginselen der menschlievendheid bekomen heeft, enwy zullen voortgaen de pruisische krygsgevangenen onder opzicht te laten wandelen. Rysel, 23 jan. Een ballon, gisteren te Marchienne gevallen heelt tydingen uit Parys aengebracht. Men ver zekert, dat 250,000 man, welke uit de stad ge trokken zyn, zich tot op eenen afstand van vier kilometers van Versailles bevinden. De generaels Faidherbe, Farre enPaulze dTvoy, zyn hier aen- gekomen; zy hebben gisteren avond, gedurende langen tyd, onder het voorzitterschap van M Gambetta, gewerkt. Generael Rohin bevelhebber over de noorderlyke gemobiliseerden, is van zyne funktiën afgezet en vervangen door kolonel Is- nard, welke den 1 te St-Quentin aengekomen is M. Taschard, zaekgelastigde van Frankryk te Brussel, is hier aengekomen. Arlon, 24 jan. Het garnizoen van Longwy, heeft, na een ge vecht met de blanke wapens, de Pruisen uit den smeltoven van Huart gedreven. De Pruisen van den Mont-Saint-Martin, hebben dezen morgend gepoogd de stad by verrassing in te nemen doch zy werden met gevoelige verliezen terug gedreven. Het geschut der stad, hetwelk gedurende den ganschen dag zeer lievig wap, heeft dry van de vier pruisische batteryen tot zwygen gebracht, Men schryft uit Parys, aen het dagblad le Nord, onder'dagteekening van 21 january: Ziehier op welke wyze men een overzicht van het gevecht van 19 january 1871 geeft: Ducrot (rechter vleugel) heelt eene vertra ging van 2 uren ondergaen, dew.yl hy.op den weg van Lonhoyau te worstelen had tegen een hevig geweervuer, en eene pruisische battery te Carrières St-Denis geplaetst, tot zwygen moest brengen. Niettegenstaendedeze vertraging heeft hy spoedig la Jonchère en het Malmaison inge nomen. Het centrum, Bellemare, ep de linker vleugel, Vinoy, hebben de positie van Montre- tout behouden en de hoogten van Garches aen- getast. Ten 4 ure was het doel van ons offensief duidelyk afgeteekend; de dry legerkorpsen trok ken naer la Bergerie, liet definitief doel; doch op dit oogenblik verdreef eene overgroote menigte Pruisische infanterie de nationale garde uit het Malmaison welke aldaer de wacht had. Er ontstond eene verschrikkelyke kanon- nade van den plateau van Garches; wy werden neergebliksemd door drydubbele batteryen, welke op de Bergerie opgericht waren. Men verliet in haest deze stellingen; by het vallen van den avond verdubbelde de pruisische artillerie haer geschut, en er kwamen massas infanterie uit het zuiden aen. Generael Trocliu bevool de stellingen te ontruimen; de gemobiliseerde garde keerde binnen Parys en het leger in zyne kan- tonnementen terug. Rechtuit gezegd, liet was eene neerlaeg. Generael Trocliu erkent dit, en de dagbladen zyn gedwongen liet te bekennen; zy schryven de neerlaeg toe aen den mist, aen de slechte leiding, aen de vertraging van Ducrot en aen de overmacht der vyandelyke artillerie, niemand heeft den moed dit alles aen Trochu toe te wy- ten, welke, dewyl hy de middelen gegeven had, over welke hy beschikken kon, maer niet aen de militaire oppermacht der Pruisen, aen hunne werken, aen de leiding van hunne methode en aen hunne regeltucht; dit maekt geenszins de zaek van den nationalenhoogmoed. Sterven wy en met ons de kinderen en grysaerds door liet bombardement en de ontberingen; dit is schoon doch treurig! Wy zynzoodanig gerantsoeneerd, dat ik my eerlang aen de rantsoeneering van de lucht verwacht! De Electeur libre spreekt van 8000 fransche dooden of gekwetsten Brieven uit Parys, met den luchtbal verzonden, en die de dagteekening dragen van 20 en 21 maken voornamelykgewag van de diepe ontroe ring, veroorzaekt door den mislukten uitval der bezetting van den 19. Deze nederlaeg heeft op nieuw eene zoo groote verbittering doen ontstaen tegen generael Trochu, dat deze zyn ontslag heeft gegeven, en dat zyne colegas van liet voorloopig gouvernement liet besluit genomen hebben, het opperbevel over de troepen van Parys en de leiding der verdedigingsmiddelen aen een ander toe te vertrouwen. Trochu blyft evenwel voorzitter van het gouvernement en gouverneur der stad. Dagorde van Generael Le Flö, minister van Oorlog. Generael Le Flö, minister van oorlog, gou verneur, ad interim van Parys, maekt bekend dat hy, in de afwezigheid van den gouverneur, bekleed is met het bevel over de gansche krygs- macht, met de verdediging van Parys, der forten en vooruitspringende werken. Bordeaux, 24 jan. Angers, 23 jan. De Pruisen vernielen de brug van den spoor weg van Cher, naby Tours. Besancon, 20 jan. De stad en de forten zyn in goeden toestand, en volkomen van levensmiddelen voorzien. Het bombardement van Belfort is zeer hevig. De Pruisen richten hun geschut tegen de huizen en weigeren aen de vrouwen en kinderen de stad te verlaten. PRUISEN. Bourogne, 21 jan. Generael Treskow meldt liet volgende In den nacht van den 20 tot den 21, wer den de bosschen van Faillis en Bailly, door den vyand versterkt en verschanst, alsook het dorp Perous, ingenomen. Men heeft 5 officieren en 80 nietgekwetste soldaten krygsgevangen geno men. Onze verliezen zyn niet belangryk. Sedert dezen morgend schieten vier nieuwe batteryen, vooral tegen het front van het kas teel Belfort. Versailles, 21 jan. De Keizer aen de Keizerin. OfficieelGisteren morgend is de vyand vol komen op Parys teruggetrokken. Voor Saint-Cloud hebben wy nog 15 officie ren en 250 soldaten krygsgevangen gemaekt. Het getal krygsgevangenen, naby Saint-Quin- tin .gemaekt, beloopt 9000 niet gekwetsten. In de stad Saint-Quentin hebben wy meer dan 2000 gekwetsten gevonden; hierin zyn niet be grepen die, welke in de omstreken waren, of de dooden; op zulke wyze dat de verliezen van den vyand op 15,000 man kunnen geschat wor den. De vyand is naer Valencyn en Douai terugge trokken en heeft Kamerryk op nieuw bezet. Het bombardement van Parys heeft in de laet- ste dagen onafgebroken voort geduerd. Den 21 heeft de belegerings-artillerie haer geschut tegen St-Denis geopend. Eene poging 'tot overrompeling van twee konjpagmën landwehr, welke zich in de om streken van Chaumont bevonden, en uit Lan- gres gerigt, is volkomen mislukt. Versailles, 23 jan. Den 21 january werd Döle, na kleine gevech ten, door duitsche detachementen bezet. Wy bemachtigden 230 wagens met levens middelen, fourragie en ekwipeeringsstukken. Den 22 deden de francs-tireurs de spoorweg brug op de MoeseJ tusschen Nancy en Toul springen. In het noorden sloegen wy den vyand achter uit tot onder de forteressen. Weenen, 24 jan. Al de dagbladen spreken tegen het antwoord, hetwelk M. von Bismark aen M. Jules Favre ge- 1 geven heeft. De Neue Presse wydt aen dit ant woord een opmerkenswaerdig artikel toe, vol verontwaerdiging over den toon van dit doku- ment, hetwelk niet alleen eene uitdaging is aen de menschelyke gevoelens der volken, maer ook een brutale slag in het aengezicht der onzydige mogendheden toegebracht. De Neue Presse zegt tenslotte, dat tengevolge van dergelyke feiten, de vrede slechts eene wapenschorsing van korten duer zyn kan, en voorzegt, dat het niéuwe duitsche keizerryk, overal van den vyand zal omringd zyn. Berlyn, 25 jan. Byzondere tydingen uit Berlyn melden, dat de aide-de-camp van generael Trochu, welke naer het hoofdkwartier der Pruisen was gegaen, om eenen wapenstilstand van 48 uren te vragen, ook zou gelast geweest zyn inlichtingen te nemen over de wyze op welke de Duitschers het voorstel zouden ontvangen van de ontruiming der hoofd stad door het garnizoen. Bern, 24 jan. De duitsche patrouiljes rukken tot Abbevilliers Vooruit. Glay-Roche is doör de Duitschers stormender hand ingenomen. Saerbrucken, 25 jan. Men meldt uit Versailles, onder dagteekening van den 21, dat het tafereel, hetwelk de krygs gevangenen, over den toestand van Parys maken, waerschynlyk eerlang een einde doet te gemoet zien. De mist is eenigzins nadeelig aen het geschut van onze belegeringsartillerie. MILIGIE. De ziltyden van den milicieracd van dees arrondis sement, zyn bepacld als volgt: De eerste zittyd bestemd tot het onderzoek van de reklamen der miliciens, uitgestelden der klassen van 4868, 4869 en 4870, gebragt ten hoofde der lotings- registers, alsmede van de miliciens welke tydelyk van den dienst zyn ontslagen geworden, overeenkomstig art. 29 der wet en diegenen welke voor de ligting van 4874, van de loling hebben deel gemaekt. Den maendag 43 maert 4874, voor de miliciens van het 25e kanton. Den dynsdag 44, voor de miliciens van het 26e kan ton. Den woensdag 45, voor de miliciens van het 27" en 29e kanton. Den donderdag 46, voor de miliciens van het 28® kanton. Den vrydag 47, voor de nrfliciens van het 30® kan ton. Den zaterdag 48, voor de miliciens van het 34® kan ton. Den maendag 20, voor de milieions van het 32" kan ton. Den dynsdag 24, voor de miliciens van hel 33® en 35e kanton. Den woensdag 22, voor de miliciens van het 34* kanton. Den donderdag 23, voor de miliciens van het 36® kanton. De tweede zittyd bestemd tot het onderzoek en de aenneming der plaetsvervangers. Den maendag 3 april 4874, voor de miliciens der 25®, 26® en 27® kantons. Den dynsdag 4, voor de miliciens der 28®, 29® en 30 kantons. Den woensdag 5, voor do miliciens der 34®, 32® en 33e kantons. Den donderdag 6, voor de miliciens der 34®, 35® en 36® kantons. En de derde zittyd bestemd om op de reklamen te beslissen, opzichtcns welke, gedurende de vorige zit- tyden, geene uitspraek is gedaen. Den dynsdag 44 april 4874, voor al de kantons, tel kens om 8 i/ï ure 's morgens, ten Stadhuize, te Aelst. Een besluit des gouverneurs van Oost-Vlaenderen beveelt onmiddelyk de opening der bareelen op al de kassywogen in de provintie. Het gemeente-bestuer van Denderleeuw, heeft deze week een aental lantaerns in hare gemeente doen plaetsen, om de duisterste en met den avond tegen ongelukken gevaerlykste plaetsen te doen verlichten. Dit schoone en aen iedereen behagelyk werk hetwelk met weinigen kost eeno zoo groote aengenaemheid aen de burgers en vreemdelingen verschaft, welke met den avond op de baen zynde, somtyds vele ongemak ken te gemoet kwamen, heeft dus Denderleeuw ganseh hersteld, zoodanig dat al de behuisde straten aldaer met deze lange en donkere winteravonden ver licht zyn. Men hoopt datal de gemeente-besturen dernog niet verlichte buiten-gemeenten dit voorbeeld zullen vol gen. In den nacht van 48 en 49 dezer is binnen de provisoire Kerk van Wichelen, eene diefte begaen met brack en beklimming. Men heeft een kandelaber en een wynpulleken gestolen. Al de opsporingen om den dief te ontdekken zyn tot hiertoe vruchteloos geble ven. De plegtige begrafenis van prinses Josephine, dochter van den Graefvan Vlaenderen, heeft zaterdag laetst, te Laeken plaets gehad. De lykstoet, begeleid door den Koning en den Graef van Vlaenderen, is uit Brussel vertrokken, en rond 44 ure aen de kerk van O.-L.- Vrouw van Laeken aengekomen. Al de dignita rissen van het hof, de ministers en verscheidene nota- biliteiten vergezelden den stoet. De sloffelyke over- blyfsels der prinses berustten in een wit en zwart ge kleurde lykkoets, getrokken door vier paerden. De gemeenleoverheden van Laeken, in uniform, woon den insgelyks de lykplegtigheid by, alsook de notabi- liteiten der hoofdstad. Een detachement van het gar nizoen van Laeken heeft aen het lyk de militaire eer bewezen. De begrafenis had, na den dienst, plaets in den koninklyken grafkelder van Laeken. De hooge geeslclykheid heeft deze treurige plegtigheid voorge zeten, welke eene tallooze menigte uitgelokt had. DeMimiteur kondigt de overeenkomst af, tus schen België en het groothertogdom Mecklenburg- Schwérin. betrekkelyk het afkoopen van het tolrecht op de Schelde, gesloten in uitvoering der wet van 43 january 4863.

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 2