N° 8. Zondag 12 February 1871. lste Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Dorpsduivel Oorlogsberigten. Aelst, 11 February. Naweeën. Gazette v liet Bureel van het blotl 1» gevestigd In de Knpellostrnot w« 11, wnor alle brieven, gelden, on*, vrachtvry moeten toegezonden worden. Abonnement spry s fr. 'ajners, vooraf betnolbncr. Voor den bulten linn men In.ehryven lil nl de poathnntooren, en voor de Inndelyke gemeenten by de briefdrager.. Zaterdag toekomende, op 't slag van twaelf ure des middags, zal Frankryk uitspraek heb ben gedaen tusschen Gambetta en Favre, tus- schen de woelzieke demagogen en de regtmatige republikanen, tusschen de voortzetting a outrance der menschenslagtery en eenen beslissenden vredeGeve de Hemel dat alles ten beste uitvalle In afwachting dat de politieke kwestie worde opgelost, heeft Parys een a'nder slach van moei- jelykheid te vereffenen. De volksklas is, sedert den aenvang van het beleg, zonder werk en zal nog lang te wachten hebben vooraleer zy werk zal vinden. Sedert meer dan vier maend wordt zy kosteloos gevoed door het gouvernement, en het is gemakkelyk te verstaen dat gansch dit leger gedwongene bedelaers geenszins van zin is af te zien, na het sluiten van den vrede, van het gouvernementeel ratioen, zoolang het zelf zynen kost met werken niet zal kunnen winnen. Dit leger van eene nieuwe soort wordt geschat op een millioen mannenEen millioen monden, dagelyks te voeden! En voor hoelang? Veront rustend en somber vooruitzigt Welkdanig het bestuer zy, dat Frankryk zich zal geven, 't zy Republiek, 't zy Koninkryk, 't zy Keizerryk, Parys zal zich noodzakelyk gedwon gen zien te zorgen voor het onderhoud van een merkelyk deel zyner bevolking, en dit voor eenen tyd die moeijelyk is om bepalen. Uit menschlievendheid, en voor zyne rust en vrede, mag noch kan het een millioen ingezetenen blootstellen om van honger te sterven. In lang zal er geen vraeg meer zyn naer de voortbrengsels der prachtnyverheid, waer Parys in uitmunt, en die byzonder gekend zyn onder den naem van artikels van Parys. Hoevele duizende werklieden nogtans die ervoor zich en voor hun huisgezin een gevoeglyk bestaen in vonden. Verder vinden wy de metsers, de steen kappers, de timmerlieden, in zoo overgroot ge tal door den voormaligen prefekt der Seine, M. Haussmann, samengeroepen om hem een deel der hoofdstad te helpen afbreken en vernieu wen. Hooger op komen de ebenisten, de tapis- siers, enz. Hoe lang zal het duren vooraleer al die werk lieden te Parys hun onderhoud mogen winnen of elders werk zullen vinden? Wie zal ze, hen en hun huisgezin verzorgen? Vreemd en hart scheurend schouwspel als dit van een millioen menschen, in het eertyds zoó prachtig en weel- drig Parys, gedwongen, voor onbepaelden tyd, te leven van de openbare weldadigheid! Droeve nawee van den oorlog En, in welke evenredigheid de middelbare burgersklas het getal dier ongelukkigen zal komen vergrooten, zal de toekomst uitwyzen. Inderdaed, koophandel en nyverheid zullen er con© geschiedenis uit onzen tyd. (7® VERVOLG.) Weinige minuten daerna was het volkomen nacht geworden. De hemel was geheel met wolken bedekt, en de duisternis die er heerschte, liet nauwelyks toe, dat men op tien schreden al'stands iels onderscheidde. Er viel een ligte regen, en de op de bladeren en stee- nen vallende droppels was het eenig geluid, dat de nachtelyke stilte verbrak. In de toppen der hooge boomen hoorde men niet het minste suizen van den wind. Zelfs gedurende den dag was er hier tusschen de bergen weinig leven. Tusschen de naekte rotsen stonden slechts hier en daer eenige boomen. De weg, waerop het onderling verkeer plaets had, liep beneden door het dal, en wanneer van wegen sprake was zoo waren hetslechls de paden waer door houthakkers, jagers en smokkelaers gebruik werd gemaekt. Slechts hy die nauwkeurig bekend was, was in staet gedurende den dag zynen weg tusschen de rotsen te vinden; godurende den nacht echter langs deze paden over de bergen te trekken was eene roekelooze, gevaervolle onderneming, want een enkele misstap op de dikwyls smalle paden langs steile rotsen, het losraken vaneen steun, waerop de voet zonder voorzorg trad, had meestal een val inde diepte ten gevolge. Niettegenstaendebewoog zich langzaem, nauwelyks hoorbaer, een troep van tien mannen over deze paden. Zy gingen digt achter elkander, leder van hen droeg eene bael koopwaren op den rug. Meteen stok in de regter hand onderzochten zy iedere plek, eer zy den voet daerop zetten. Zonder een woord te spreken vervolgden zy hunnen weg. Hel waren de snlokkelners, wier aenvoerder Hen drik was. Toen hy Margaretha verlaten had, was hy zoo spoedig mogelyk naer de plaets gesneld, waer zy gewoon waren byeen te komen, om hen by tyds tc noodzakelyk voor zekeren tyd kwynen. Vele meesters zullen ten onderen komen, ten ware zy nog middelen genoeg in beschik hadden om betere tyden af te wachten: maer hoeveel zullen er zulke te vinden zyn? Het grootste getal dei- huizen wier kapitael gansch in den handel ligt zullen moeite hebben om zich regt te houden. De woeling en verwarring door de groote oorlogsevenementen te weeg gebragt trekt voor het oogenblik de aendacht van die kwestie af. Capitulatie en vrede zyn nu de groote zack; maer eens men van geen capitulatie meer zal spreken, en men eerst voor het noodzakelykste zal heb ben te zorgen, zal zy voorzeker veel bekom mernis baren. Zeker is het dat Parys zyne over tollige zucht naer pracht en weelde tegenwoor dig duer te boeten heeft. FRANKRYK. Toestand van Frankryk. Men leest in een engelsch blad Voor dat de regeering der nationale verdedi ging hare laetste leening van 250 millioen fr. aenging, bedroeg de nationale schuld '15,000 millioen fr. De tegenwoordige prys der nationale 3 p. c. schuld is ongeveer 50 p. c., zoodat de nieuwe schuld, welke Frankryk op zich laden moet, ongeveer even groot zou zyn als de ge- heele schuld van Engeland, waervan het gevolg zou zyn, dat Frankryk 15,000 millioen fr. meer schuldig zou zyn dan Engeland; een schuld, let wel, op oneindig slechter voorwaerden aenge- gaen. Na zulke onmenschelyke vredesvoorwaerden te hebben aengenomen, is het onmogelyk, dat een enkele regeering bezuiniging invoert door vermindering van oorlogslasten, want zoolang als er kans is op een ehkel bondgenootschap, hetzy met Rusland, met Oostenryk of met Enge land, zal het zwaer gewonde land al zyne kracht besteden aen de voorbereiding tot den dag der wraek.Laet Pruisen slechts met een zyner buren in twist komen, en Frankryk zal zynen onder drukker onmiddellyk naer de keel vliegen. Welk is de toestand der natie die zich zulk een ongehoorden schuldenlast zou moeten ge troosten? Zy bloedt uit duizend wonden, welke, allen even moeilyk te stillen zullen zyn. In velen der rykste departementen hebben de eigenaers geen beschikbaer kapitael ter hand om iels te doen, daérhunne pachters geruïneerd zyn, en er weinig of geen hoop is op den oogst van het aenstaende saizoen. Er zyn duizende kleine landeigenaers, boeren, wier bespaerde penningen weg zyn, wier vel den woest liggen, wier gezinnen en betrekkin gen tot over de ooren in de schuld zitten aen de dorpswinkeliers; de overigen terugkeerende van den winterveldtogt, gedemoraliseerd, rhu- nupjek, zyn door koortsen en wonden te ver- waerschuwen en hun te verhalen, wat hy van hacr vernomen had. Een deel der mannen had er op aengedrongon, de onderneming van dezen nacht op te geven, maer Hen drik had zich daertegen verzet. Zyn trots liet hem dit niet toe. Het verheugde ham, de grensbeambten en gendarmen, dievasl overtuigd waren, datzyhem dezen nacht inhunne magt krygen zouden, eens regt te kun nen misleiden. Hy had zyne gezellen van lafhertigheid beschuldigd efi hun beloofd, hen veilig langs paden tc voeren die -aen de grenswachters onbekenden voor hen ontoegankelyk waren. Toen hadden zy len laesie toegegeven. Ongestoord hadden zy op verschillende plaatsen de grenzen overschreden en aen de afgesprokeH plaets de waren in ontvangst genomen. Ihgl by langs de bedding eener in deTliéple gelfg|r_ lie waren zy over de grenzen teruggekeerd. Hendrik had het juist berekend, dat de boschwachters gedurende dezen nacht in de onmiddellyke nabyheid van het tol kantoor het minst waekzaem zouden zyn; zulk eene stoutheid konden zy moeijelyk veronderstellen. Het was hun gelukt en dit had den moed der mannen op nieuw aengevuerd. Met onboschryflyk veel moeite waren zy langs een der steile, door kloven en afgron den gescheiden bergen naer boven geklauterd met Hendrik als hun aenvoerder voorop. Met de grootste gevaren hadden zy geworsteld. Een mistred kon hen naer beneden doen storten, een zich loslatende en naer beneden vallende steen hun verrader worden Meer dan een pad moest door hen gekruist wórden en zy waren verloren, wanneer zy daer toevallig op een der grensbeambten stieten, want een snelle vlugt was onmogelyk. Eindelyk hadden zy het pad bereikt, waerop zy nu voortschreden. Op Hendriks bevel sprak niemaud een woord. Slechts nu en dan vernam men een luid steunen onder den zwnren last, of eene half luide vervvensching van den moeijelyken,gc\;aervol!eu weg. Hendrik ging meestal een klein eind weegs vooruit, ten einde tc onderzoeken, of de weg veilig was. Hier, zwakt, om hun mishandelde lap grond weder op nieuw te gaen ontginnen. In de steden staen de fabrieken stil, en is de nering dood. Door het geheele land is ieder verarmd, of met zeer verminderd kapitael, door de hulp aen de duizende hulpbehoevenden ge geven. Parys heeft reeds eene schatting van 200 millioen franks moeten opbrengen, terwyl de stad reeds gebukt gaet onder de overgroolc schuld, welke Haussmann haer naliet. Die schuld was aengegaen met een doel, om van Paiys de schoonste stad te maken, en vreemde kapitalen aen te lokken door de verleiding der weelderige stad. Eilaes, die spekulatie is nu mislukt. Parys is ziek en droevig, en al poogde zy weêr te glim lachen, de rimpels door uren van zielenangst in het schoon gelaet gegroefd, vej-dwynen niet in een oogenblik. Het neêrslaender boomen in hetBois de Bou logne, der voorsteden en op de Boulevards, ge leek op niets zoo zeer als op het neêrslaen der data-palmen in Indië, van welke de bevolking der dorpen haer eenig voedsel bekwam. Als de eerste stroom der nieuwsgierigen voorby is, zal Parys de verandering, in zynen toestand gekomen, bemerken en gevoelen. Al die prachtige villa's, buiten de Parte de la Vic- toire, die zulk een groot deel van de belastingen droegen, zyn zwarte, rookende puinhoopen en de armoede, die aen het hart van Parys en Frankryk als een kanker knagen zal, kan slechts door eene krachtige verbeelding, in al zynen omvang, begrepen worden. De rykste provin cie van het land, met hare talryke fabrieken wordt van het land afgescheurd; en men mag wel zeggen dat, als de groote mogendheden deze vredesvoorwaerden gedoogen, Frankryk's toekomst hopeloos is. Bordeaux, 4 feb. (Officieel). Depeche van generael Bellot, ge- dagteekend Perrachi, Sfebruary: Na den aftogt van het leger, overeenkomstig de bevelen van generael Clinchant, gedekt te hebben, gaf ik met zyne toestemming en zonder er belang in te hebben, aen het gouvernement der nationale verdediging verslag over den toe- standen vroeg zyne bevelen. Het 18® korps en de reserve hebben dapper gevochten, het eerste te La Clause en Doye, naby het fort Joue. Er werden twee aenvallen der Pruisen afgeslagen; wy zyn op degansche linie meester van de stellingen gebleven. 64 krygsgevangenen zyn in onze handen gevallen. De verliezen van denvyand zyn aenzienlyk. Het gebrek aen levensmiddelen en krygs- voorraed, gepaerd met het gezamentlyke der bewegingen, vereischt door den toestand, die door den wapenstilstand aen het leger gemaekt was en welke gedurende dry dagen door ons uitgevoerd werden, terwyl de vyand vooruit rukte om onze gemeenschappen af te snyden, hebben wy, overeenkomstig de instruktiën van waer het oog slechts op zeer korten afstand voor zich heen kon zien, moest hy zich geheel en nl op het ge hoor verlaten, en ieder oogenblik bleef hy staen, om 'le luisteren. Alles bleef stil. Geen enkel verdacht ge luid werd vernomen. Hoogstens nog een neren zy zouden de grenswach ters, ondanks hunne waekzaemheid, verschalkt en de waren in veiligheid gebragt hebben. Hendrik stond stil en liet zynegezcllen digt by Zich komen. Volgt my, sprak hy zacht. Toen steeg hy zyd- waerts tusschen twee rotsen naer boven, waer nauwe lyks ruimte voor een enkel man was, en kwam na weinige minuten op eene kleine, vrye, geheel door hoöge rotsen ingesloten plek aen. ^^mcr kunnen wy een weinig uitrusten! zegde hy luid^Wwyl hy zyne vracht neerlegde. Al de gendar men der wereld zullen ons hier niet vinden! De mannen volgden zyn voorbeeld; zv hadden nog meer dan hy noodig lol verademing le komen. Eene tlesch rhüm herstelde hunne krachtenen Hendrik slak zelfs eene pyp aen. Geen der mannen, die ten deele reeds sedert jaren hel gevaerlvke smokkelaers-beroep dreven, kende deze plaets. Hoe zyt gy met deze plaets bekend geworden! vroeg een wpi hen aen Hendrk. Bevalt zy u,zegde deze lachend,want hel geluk ken zyner gevaervolle onderneming vervulde hem mei vreugde. Ik ben zeker de eenige die er tot dus verre mede bekend was. Een heerlyke schuilplaels! Betere plek om uit te rusten zoudt gyin kot geheele gebergte niet kunnen vinden. Hier kan ons niemand volgen. Ik zelf ken haer slechts sedert een paer weken en niet dan het toeval heetl my die doen onldekkcnlll? zwierf alleen tusschen do bergen rond. Een vos werd digt hierby door my opgejaegd, het dier scheen geschoten ol' ziek te zyn. Op denzelfden weg, langs welken wy gekomen zyn, vlugtte het dier heen. Ik volgde het en vond die plek. Toen was de weg echter nog inoeijely ker, ik moest eerst eenige rotsblokken uil den we; ruimen eer ik tot hiel' kon doordringen. generael Clinchant, besloten den aftogt te be- Vélen. Dezelve werd in Zwitserland bewerkt, ge- deeltelyk langs Gex, voor de afgezonderde korp sen, aen welke ik de vrylieidvun hunne manoeu vres gelaten heb. liet gevecht van den 1 kost ons 700 man, onder ander verloren wy den dapperen kolonel Achille, welke gedurende twee maenden, met opene wonden de gevechten bywoonde. De houding van onze troepen der achter hoede was bewonderenswaerdig, niettegen staende de ontmoediging, door den wapenstil stand, de nabyheid van Zwitserland en de be- roovingen van allen aerd, welke men sedert twee maenden onderstaen had. Havre, 4 feb. Morgen zal de Seine tot Rouaen bevtterbacf zyn. De Pruisen hebben aen den Nouvelliste van Rouaen, eene belasting vau 2000 fr. opgelegd, om eene cirkulair van Bordeaux, opzigtens de kiezingen, afgekondigd te hebben. Er verschynt geen enkel dagblad te Rouaen. De wapenstilstand verbiedt de cirkulatie der dagbladen tusschen Parys en de departementen. De reizigers, uit Parys aengekomen, zeggclt dat het Journal O/ficiel van dynsdag, heeft aen- gekondigd, datM. Jules Simon aen M. Gambetta eene beteekening gedaen heeft, volgens welke het gouvernement van Parys voortaen het ge zag zal uitoefenen. Er bevinden zich 4000 Pruisen le Dieppe. Hontleur is niet bezet. I)e Pruisen zyn, in het departement Eure, niet boven Beuzeville getrokken. De gelukkige tegenstand van Belfort, hetwelk het welhaest sedert dry maenden volhoudt tegen de aenvallen der nieuwe en verschrikkelyke be- legeringskanons, over welke de Pruisen be schikken, is eene hulde aen den algemeenen roem van Vauban bewezen. Het stadje Belfort, hoofdplaets van het arron dissement Opper-Rhyn, gelegen op 71 kilome ters afstand ten zuidwesten van Colmar, is ge bouwd op eene rots, welke door Vauban met versterkingen omringd is. De heldhaftige stad telde in 1852, 5687 in woners. Dezelve is zeer nyverig; men vindt er, of liever men vond er, eilaes! papiermakeryen, brouweryen en smeltovens. De handel in wyn, brandewyn, horlogiewerk en metael bloeide er. Belfort hoorde sedert 1648 aen Frankryk toe, op welk tydstip het door Oostenryk afgestaen werd. Onder de restauratie werd er eene der tal ryke samenzweeringen van den tyd, door kolo nel Carori gesmeed. De geschiedenis verhaelt dezelve onder den naem van samenzweering van Belfort. Het arrondissement Belfort bevat 9 kan tons, 191 gemeenten, welke in 1852, 121,150 inwoners telden i Een geruime poos rustten de mannen uit; toen na men zy hunno pakken weder op en zetten hunnen weg voort. Wederom ging Hendrik als hun gids voor- aen. Aenvankelyk voerde doweg hen nog over moeije- lyke en gevaerlvke phietsen, toen werd hy beter. Ongehinderd waren zy tol dus ver voortgetrokken en reeds meenden zy ieder gevacr le hoven te zyn, toen Hendrik plotseling staen bleef en zyoen gezellen een teeken gaf stil te staen. Een geluid als van het stootcn tegen eene rots had zyn geoefend oer getroffen. Hy alleen had het ver nomen, en vertrouwd als hy was met alle nachtelyke geluiden, wist hy daldil van menschen afkomstig was. Hy luisterde met ingehouden adem alles bleef stil. Reeds .drongen zyne makkers er op aen om verder to gaen gebiedend weeshv hen terug, toen achter hen een ligt gefluit klonk en nauwclykseene seconde later werd hel voor hen uit op dezelfde wyze beantwoord. ïOVy zyn verraden eu verlorenl riepen verscheid dene van hen le golyk uil en wilden hunne pakken van zich werpen, om zoo veel te gemakkelykcr le kunnen vluglen. Bedaerd! riep Hendrik hun op fluisterenden, maer bevelenden loon toe. Gy zyt verloren, als gy u zeiven verraedt! Niet een van u zal de waren wegwerpen, Niels moeten zy vinden, volg my! Haestig liep hy hen vooruit. De nabyheid van hel gevaer deed hem* zyne bedaerdheid niet in het minst verliezen, integendeel scheert zy zyn gehoor nog te scherpen. Nauwelyks vyl'tig schreden van hem af hoorde hy stemmen. Hy durfdeniel verder voorwaerls gaen. Stil stil! riep hy hun zacht toe. Volgt my! Hy verliet het pad en klauterde tusschen de rotsen den'berg nog verderop. De angst verdubbelde de krachten deririannen;zy volgdenhem digt op den voet. Een tyd lang trokken zy ongestoord verder, binnen weinige óogenblikken zouden zy een geschikten weg bereiken; dacrtradhun plotseling win achterdc rotsen eene gestalte tegemoet, die hun een luid halt! toeriep. (Wordt voortgezet.)

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1