Builenlandsch Nieuws. tiend monument der menschelyke krachtdadig heid blyven. M. Thiers voegde erby: lk heb de ministers gekozen, slechts de openbare achting in aenmerking nemende, welke zydoor hun karakter en bekvvaemheid genie- ten. Daerna kondigde hyaen.datM. Dulauremet •de justicie gelastis; M. J. Favre met de buiten- landsche zaken; M. Picard met de binnenland- sche zaken; M. J. Simon met het openbaer on- derwys: M. Lambreclit met den koophandel; M. Lelló met den oorlog; M. de admirael Par- tliuau, met de zeemacht, en M. de Larcy, met de openbare werken. Dewyl de minister, voor de financiën aenge- 'duid, nog niet teBourdeaux aengekomen was, 'kon M. Thiers hem nog niet noemen. M. Thiers heelt zich met geen hoegenaend by- zonder ministerie gelast, ten einde hy meerder tyd zou hebben, zich aen de zaken van het land toe te wyden. Londen, 21 feb. T)e mails voor Parys gaen thans langs Calais. Men meldt uit Parys van den 20, dat de wapen stilstand waerschynlyk tot den 1 maert zal ver lengd worden. De schaerte van levensmiddelen doet zich zeer gevoelen. De administratie van den Noor derspoorweg verdeelt de steenkolen, welke da- gelyks aengevoerd worden, tusschen haer en de bevolking. Londen, 21 feb. De Pruisen hebben eene belasting van 400,000 'fr. aen Alen<;on (Orne) opgelegd. De stad heeft geweigerd te betalen. De mair en tien municipale raedsheeren zyn aengehouden. De Daily-News zegt, dat het gerucht, volgens hetwelk M. Bright, eerlang,in het parlement zou terugkeeren, ongegrond is. M. Bright zal waerschynlyk zyne funktiën ge durende het tegenwoordige saizoen niet hervat ten. De Standard zegt, dat de gezondheidstoestand van den keizer van Duitschland groote onrust inboezemt. Men meldt uit Saarbrucken, aen tien Daily- Teleyraph, dat al de gekwetste duitsche soldaten, welke *in staet zyn zich naer hun regiment te begeven, naer Keulen worden gezonden, alwaer groote verzamelingen van troepen ingerigt wor den. Parys, 21 feb. Het officieele blad meldt, dat MM. Thiers, Favre en Picard, hier gisteren aengekomen zyn. M.Favre heeft onmiddellyk aen M.von Bismark .gesöhreven, dat M. Thiers zich heden naer Ver sailles zou begeven om met hem te onderhan delen. De Raffliel zegt, dat M. Thiers heden alleen naer Versailles vertrekken zal. Men hoopt, dat men in deze eerste samen komst het eens zal worden over de voornaem- ste punten. Men hoopt insgelyks dat het traktaet reeds heden zaterdag aen de vergadering van Bor deaux is meegedeeld. Parys, 21 feb. Men spreekt veel van het verplaetsen van het gouvernement naer Tours of Blois, doch dit ge rucht vindt weinig geloof. Nadat de vrede geteekend zal zyn,zal de ver gadering den zittyd verlengen en er zou eene nieuwe by eenkomst te Parys plaets hebben. Generael Trochu keurt, in eenen brief, de in trede der Duitschers in de hoofdstad af. Parys verdient van met de krygseer behandeld te worden. Trochu raedt aen, de stadspoorten te sluiten en dezelvedoor het kanon van den vyand te laten openen. Bordeaux, 22 feb. De keizer van Rusland doet aen M. Chau- ■dordy, die in afwezigheid van M. Jules Favre minister van buitenlandsche zaken blyft, berig- ten, dat hy het fransch gouvernement erkent. Ik heb lang vooruit gezien, dat het zoo gaen zon, •ging Friese voort. Gy moogter blydeom zyn, dat nivn weg my toevallig hier langs bragt, gy zoudt het tucht huis anders niet ontloopen zyn. Laethet u tot les die nen, Hendrik, gy zoudt een geheel ander mensch kun nen worden, indien gy slechts wildet. Aen verstand en krachten ontbreekt het u niet, als gy slechts uw wilden acrd en uw trots zocht te beheerschen! Hendrik sloeg de oogen neder. Hy vermogt den landbouwer niet goed onder de oogen te zien. Voor de eerste mael in zyn leven gevoelde hy schaemle o- ver zich zeiven en over zynen toestand. Gy zyt gewond? vroeg Fripse. Ja, hier in de borst, antwoorde Hendrik. Hy kon de woorden nauvvelyks uitspreken. Laet my zien, sprak de landman en knielde naest hem neder, -hielp hem zyne kleedereu weg -doen en onderzocht de wonde. Hy verschrikte, en schudde bedenkelyk het hoofd. Dat moogt gyniet zoo ligt tellen, de kogel steekt er nog in. Gy moei geholpen worden, e^r het erger word! 't Zal wel overgaen, antwoorde Hendrik. Een wei nig pyn kan ik wel verdragen! De pyn doet 't ook niet, de borst is een gevacr- lyke plaets. Indien gy sleehts een uer ver gaen kondel, dan zou ik wel voor het overige zorgen. Ik zou u geerne naer den houtvester vviilen brengen, ik ben reeds jaren lang methem bekend, die zal u zeker opne men, als ik hem dat vraeg,en die weet ook te zwygen. By hem zal u zeker niemand zoeken, en daer kunt gy het afwachten, tot dat gy geheel hersteld zyt. Een oogenblik nog weifelde Hendrik of hy dit aen- pemen zou. Iets van den ouden hoogmoed kwam by hem boven, verdween echter weder dadelyk. Hy zag den landbouwer aen en stale zyne hand naer hem uit. (Wordt voortgezet.) PRUISEN. 18004971. Het pruisisdhe leger was in 1806 slecht inge rigt, 't had domme opperhoofden en slechte soldaten. De goede organisatie zat 'destyds aen den kant van Napoleon; in 1871 is dit precies liet tegenovergestelde. In Pruisen, dat nog steeds op den roem van Frederik den Groote -teerde, was alles vermemeld. Deze overtuiging heeft een duitscli geleerde doen uitroepen 's Konings onkunde, die zoover ging van zich te kunnen verheugen over Napoleon's overwin ning by Austerlitz, nu op vrede rekenende, kan zelfs niet tot zyne verschooning dienen, want mannen als von Stein, Blucher, Ruchel, Pfuell, Joh. Muller, Louis Ferdinand en zyne twee broeders, wezen hem op de slechtheid van het kabinet enlegerinrichting, doch hy wilde niet luisteren. Al was het pruisische leger in geen enkel opzicht gereed tot den stryd, toen sprak de ko ning op 10 augusty 1806 dë mobielverklaring uit. Wel beloofde de keizer van Rusland 70,000 man, maer zy zouden eerst laet by het leger kunnen komen, en wat dwong men de Saksers tot bondgenootschap, doch met dat al had Pruisen niet meer dan 164,000 man, waeronder 34,000 ongeoefenden, terwyl Napoleon in het veld kwam met 200,000 kloeke mannen. Daerby was de toestand van het pruisisch le- gerbestuer ellendig: de jonkerkens met hunne prachtvertooning, zaten aen het hoofd; de subor dinatie geschiedde met den stok en de soldaet werd slecht gevoed en slecht gekleed te eng om zich te kunnen bewegen en te dun om zich te verwarmen. Alles was evenwel verguld met orde en net heid. l)e zorg voor de hairstaerten ging het be- lachelyke te boven; menig soldaet kreeg eene vracht slaeg, als zyne queue niet precies gelyk was met den staert als model gegeven, en er waren er onder de kapiteins, die 60 a 70 el lint noodig hadden om hunnen staert in orde te bren gen. Met recht kan menzeggen: «het officierskorps was wormstekig; toch zou het wenschelyk geweest zyn, dat door deze insekten nog diepere gaetjes waren geboord, dan had de opgeblazen heid kunnen ontsnappen; nu bleef zy erin. De pruisische officieren meenden dien. kerel, welke niet eens waerd was kaporael in hun leger te zyn Napoleon te kunnen brengen waer zy 'wilden. Onkunde daergelaten, was er nog iéts waer de pruisische legerhoofden in uitmunt ten en wel: in ouderdom. Van de veldmaer- schalken af tot de majoors toe, waren allen mannen van tusschen de 60 en 80 jaren. Ook de soldaten waren betrekkelyk oud, dientengevolge meest allen getrouwd, en daer- door afkeerig van het gevecht. Wat de bagagie betrof, was de dwaesheid der Pruisen ook over groot: het noodige werd zoomin mogelyk mee genomen en onnuttige zaken in menigte; een officier van het regement-Mollendorf liet zélfs zyne piano in het veld meeslepen. Geen wonder dus dat Napoleon, die door zyne goed ingerichte policie van alles op de hoogte werd gehouden, metgroote zekerheid aen zynen broeder Joseph kon schryven: Pruisen maekt belachelyke toebereidselen, binnen weinige we ken zal het ontwapend of vernietigd zyn. Pruisen, niet van zins zich te ontwapenen, maekte zich slagvaerdig. Louis Ferdinand en Bliicher zagen de toekomst donker in. De eerst genoemde schreef: De staet ligt gevaerlyk ziek zoowel oorlog als vrede kan hem in 't ver derf storten. Frederik II heeft geen opvolger nagelaten. Hetgeen de priiys zegde was waer en betrof in zeker opzicht ook voor hem zelf. De onkunde der pruisische officieren blykt nog uit het lek, dat de meeste hunnerzelfs niet by name Goethe kenden, die door Weimar, tot toezicht over de verpleging, gezonden was. En veel van dit alles zou men nu, in 1870, op het fransche leger kunnen toepassen! I> Ie very. De duitsche schryver Gustave Freytag doet in zyn blad lm Neuen Reich, een beroep op de duit sche troepen om hen te bewegen, de inwoners der dorpen, in den omtrek van Parys, niet te plunderen, a Officieren en soldaten, zegt hy,» hebben maenden lang geleefd te midden van- bronzen pendules, marmeren tafels, damasten gordynen, artistieke ameublementen, olieverl- sehildery en kostbare gravuren. De muskettiers van Posen en Silezië hebben de fluweelen sofas gebruikt, om er bedden van te maken; zy heb ben ryk ingelegde tafels vernield en namen de boeken uit de boekenkassen, om ze in de koude winteravonden als brandstof te gebruiken Het wasbeklagenswaerdigtezien hoe een prag- tige schildery van een beroemd schilder door onze soldaten met stof van steenkool werd be smeerd; hoe een beeld de armen werden afge slagen, hoe een onbetaelbaer Buddhistisch ma nuscript verscheurd by het vuer lagDaerna kwam men op het gedacht dat het goed zou zyn zich van zulke schoone dingen meester te ma ken. Er werd een stelsel van berging ingevoerd dat naer men zegt, zelfs door aenzienlyke man nen van het leger door de vingers werd gezien. Soldaten sjachelden met de Joden en leurders, die Versailles overstroomden; officieren waren er op bedacht hunne eigene huizen te versieren en dingen die gemakkelyk konden ingepakt worden, zooals gravuren en schilderyen, liepen gevaer uit de lysten gesneden, opgerold en naer huis gezonden te worden. M. Freytag wyst er op dat die dingen partikulier eigendom zyn en dat de officieren en soldaten geen recht hebben, om er zich voor hun eigen gebruik van meester te maken. Wy zyn trotsch en gelukkig, zoo besluit.hy, over uwe krygshaftige daden; ge- draegtuals mensch ook'waerdig en eervol. Komt uit dezen vreeselyken oorlog tot ons te rug met een zuiver geweten en vlekkelooze han den.» Berlyn, 21 feb. Volgens officieele rapporten beloopen de ver liezen der Franschen, in january 350,000 man met 800 stukken veldartillerie. In deze cyfers zyn begrepen, 24,000 man van het leger van generael Ghanzy, 12,000 van het- gene gekommandeerd door generael de Roye, 11,000 van het leger van generael Faidherbe, en 30,000 van dat van generael Bourbaki. In dit getal zyn niet begrepen de 80,000 man, welke in Zwitserland getrokken zyn, maer wel de 150,000 die zich te Parys bevinden. Het totale verlies der Duitschers in january beloopt 10,000 man. Verschillende korrespondentiën uit Parys, zeggen, dat men er zich bezig houdt met de na tionale garde te ontbinden en gansch herinte- rigten, en dat deze herinrigtingvoor de intrede der Duitschers zal plaets hebben. Versailles, 22 febr. Ten gevolge der onderhandelingen, welke er gisteren, tusschen MM. von Bismark en Thiers hebben plaets gehad, heeft M. von Bismark zien herhaelde malen by den keizer begeven; de wa penstilstand is voorloopig voor twee dagen (zon dag avond) verlengd. Berlyn, 23 febr. Dewyl de vrede waerschynlyk wordt, zal de gewezen keizer Napoleon III, welhaest Wil- helmshöhe verlaten. Pruisen houdt aen het grondbegin der niet tus- schenkomst. Het vredes-taktaet zal geene hoegenaemde bepaling tegenover Luxemburg of Zwitserland bevatten, welke, hetzynu of in de toekomst, tot eene tusschenkomst der europische mogendhe den kan aenleiding geven. De byeenroeping van een kongres zal geens zins noodzakelyk zyn tot het bekrachtigen van den vrede, welke alleen tusschen Pruisen en Frankryk zal gesloten worden. De tyding, door den Times meêgedeeld, dat Rusland van de bepalingen zou uitgesloten zyn, krachtens welke Turkye de vrye beschikking over de zeeëngten hebben zou, is van allen grond ontbloot. FRAMKRYK. De toestand van Parys. Parys, hoewel nog geenszins tot den ouden toestand teruggekeerd en 't zal nog eenigen tyd dnren, alvorens het zoover is, Parys be gint langzamerhand te bekomen en ruimer adem te halen. De voornaemste straten, de breedste boulevards beginnen er weder vrolyker uit te zien. Vele winkels, restaurants, café's en bier huizen zyn heropend, en op de voetpaden be weegt zich een grootere drom wandelaers, dan in den jongsten tyd het geval was. Alleen rytui- gen ontbreken nog, en het geraes, vroeger door omnibussen en fiacres te weeg gebracht, is en blyff bykans geheel verstomd. Behalve le Mot d'Ordre, sehynter te nauwer- nood binnen Parys één blad te bestaen, dat den oorlog op leven en dood predikt. Allen spuwen ze vuer en vlammen over den voorgenomen in tocht der Duitschers. De opgewondenheid, welke ten gevolge van het gerucht daervan, in Parys heerscht, is ontzagwekkend, en algemeen vreest men, dat het binnentrekken der vyande- lyke troepen het sein zal zyn van ernstige woe lingen. De Paryzenaers zyn een slach van menschen, die altoos eene speuk moet hebben om zich in de oogen der wereld te illustreeren. Toen de belegering begon, was het motto: Geheel de wereld houdt de oogen op ons gèvestigd;later werd het gewyzigd in: zyn wy niet subliem? en nu wordt de leus: De Pruisen zullen het niet wagen,Parys binnen terukken. De Pary zenaers verkeeren nog altoos in het naïeve denkbeeld, dat Parys eigenlyk niet gevallen is, dat de overgaef der forten niet gelyk staet met de kapitulatie der stad, enz. Ieder heeft zoo zyne eigenaerdige zwakheden. Daer nu Parys niet gevallen is, kunnen de Duitschers ook niet binnenrukken. Dit spreekt van zelf. Eenen zekeren eerbied perst toch de Duitsche regelmaet en uitnemende administratie den meest sceptischen hoofdstadbewoner af. 't Is hem een raedsel, hoe de vyanden hem in zoo korten tyd de omstreken van Parys hebben kunnen verduitschen. Tot zelfs de opschriften wachtkamer enz., zyn in het eentonig Teu- to.onsch geformuleerd. En Prusse worden de spyskaerten der restauratiën in de Duitsche tael opgemaek, en de Franschen, welke een «bifsteek» zyn komen pakken in die geïnprovi- seerde eethuizen, rpoeten erkennen, dat zy en Prusse veel beter bediend worden dan t'huis. Levensmiddelen komen nu te Parys in groo tere hoeveelheid aen. Rechtstreeksche behoefte aen voedsel schynt er niet meer te bestaen, doch de stilstand in alle takken van handel en nyverheid brengt ook eenen stilstand van dagloonen mede, dit veroor- zaekt nog steeds demoralisatie en gebrek. Een zonderling schouwspel kan men tegen woordig te Parys by wonen, wanneer eene kudde koeien of schapen door de straten trekt. Niets veroorzaekt meer geestdrift onder de bevolking. Aenstonds stroomt een kudde gamins toe, om de kudde van wonderdieren te omsingelen, en met open mond en oog aen te staren. Den 11 kwamen 406 stuks ossen en varkens over de Place de Bastille, en dadelyk was het aental nieuwsgierigen groot. De gamins gingen de overige euthousiasten voor, en toen duizen den vergaderd waren, verkreeg de vreugde zulk eene duizeling wekkende hoogte, dat men zich terug kon wanen in de dageii van de eerste oorlogsgeestdrift, toen a Berlin! aen de orde van den dag was. Waer Parys vry groot gebrek aen heeft, is brandstof. De bosschen van Vincennes en Bou logne zyn geheel van boomen beroofd. Jules Ferry heeft daérom vergunning gevraegd om bout te laten kappen in het woud van Bondy. De gezondheidstoestand van Parys is ook slecht. De ziekten nemen toe. Daerby komt, dat de ge- zondheidspolitie niet meer bestaet. Vcrledenc week is door onze politie aengehouden zekere Elisa Debaene, oud 21 jaren, woonachtig te Brussel, voor diefle van een zakuervverk en een wol len doek, en Joseph Lievens, ook te Brussel woonach tig, beticht van aldaer 100 franken gestolen te heb ben. Beide zyn ter beschikking gesteld van den heer prokureur des konings te Dendermonde. Eenige soldaten van ons garnisoen hebben op vastenavond dynsdag hunne magt getoond tegen de burgers en de politie, welke laetste tusschen een ge tal van 30 a 40, verscheide slagen heeft onderstaan in eene herberg op de Houtmerkt. Er is een onder zoek ingespannen. —Een koninklyk besluit verleent een hulpgeld van 250 fr. aen den gemeenteraed van Cherskamp, en 700 fr. aen den gemeenteraed van Neerhasselt, voor de herstelling der pastory aldaer. By koninklyk besluit is benoemd tot schepenc van Lecuwergem, de heer E. Van Melckebeek. Betrekkingen met Parys. Berigt. —Een reizi- gersdienst van Parys op Brussel, en vice-versa, is in gericht, te rekenen van 23 February loopende maend, langs St-Quenlin, in de volgende voorwaerden: Parys, vertrek om 7 ure 's morgens. Bergen, aenkomst, om 4 ure 25 m. 's avonds. Te Bergen zullen de reizigers den trein nemen die er thans om 4 ure 36 m. 's avonds uit vertrekt en te Brussel in de Zuiderstatie om 6 ure 04 m. 's avonds aenkomt. Het vertrek uit Brussel, Zuiderstatie, zal plaets heb ben met den trein die deze statie verlaet om 9 ure 05 m. 's morgens, en te Bergen om 10 ure 09 m. 's mor gens aenkomt. Bergen, vertrekt om 10 ure 15 m. 's morgens. Parys, aenkomst om 7 ure 's avonds. De reizigers, uit Brussel vertrekkende, zullen nieuwe reiskaertjes moeten nemen te Fergnies, waer zy er slechts voor Parys zullen bekomen op de uitdrükkely- ke voorwaerde hun geregeld vrygeleide aen te bieden, 't is te zeggen te Parys zelve afgeleverd. Zy zullen slechts in de hand draegbare bagage mo gen medenemen. Deze dienst wordt slechts ten provisoiren titel ge- daen. (Moniteur.) Het kuischen der straten van Brussel, wanneer het in regie gebeurde, kost te 180,000 fr.; thans is deze onderneming aenbesteed en kost maer 80,000 fr. meer: volgens de verklaring van den heer burgemeester in den gemeenteraed, zou dat de reden zyn, waerom deze dienst tegenwoordig veel te wensehen laet. De levensmiddelen slaen te Brussel merkelyk in prys op. De verkoopers, den uitvoer naer Parys tot voorwendsel nemende, schynen onder elkander be sloten te hebben de Brussclaers wezenlyke helegc- ringspryzen te doen betalen. De geringste kiekens worden tot 10 fr. het stuk betaeld; aerdappelen zyn acn 16 fr. dc 100 kilograms gekwoteerd. Men schryft uit Gemblours, 21 february. De gendarmerie heeft eene belangryke vangst ge- daen; dezer dagen heeft zy twee valsche munters by den kraeg gevat. De uitgegeven stukken zyn van een en vyf francs; zy dragen het borstbeeld van koning Leopold II en het jaerlal 1867. De tot deze fabriekatie dienende vormen zyn in beslag genomen en in de han den van 't gerecht gesteld. Tydens de loting voor de nationale militie te Breedene (Sas van Slykens, by Oostende) behelsde de bus slechtsl62briefkensvoorl63militiens, inderwyze dat de laetste militien, Frederik Van de Steene, van Zandvoorde, in de loting geen deel nam. Men vraegtof deze onregelmatige loting geldig is? Men heeft dezer dagen, in de werken van den tunnel van Cherave Hoei, grafsteden ontdekt, die dag- teekenen van 1300. Een groote goed bewaerde graf zerk bedekte twee zandsteenen doodkisten, waerin twee geraemten lagen. De steen zal in het provinciael museum gelegd worden. Men herinnert zich, dat er den 6 December laetsl, op Belgisch grondgebied, door Fransche vryschutters, een Pruisische postmael werd genomen, en 's ande- rendaegs door de Belgische karabyniers en jagers, on der bevel van eenen onderluitenant van het 3e jagers le voet, te Florenville gekantonneerd, hernomen. Do Koning heeft uit zyne byzondere kas aen al de onder officieren, kaporalen en soldaten, die deel maekten van hel detachement, ter vervolging der postmael uitgezonden, eene geldelykc belooning van 15 fr., voor de onderofficieren, 10 fr. voor de kaporalen en 5 fr. voor de soldalen gegeven. Die vangst was inder- daed zeer belangryk, want de postmael bevatte, behalve 8 zakken depechen, by de 400,000 fr. aen waerdyen. Eene kalsyde van vy prank stukken. Men heeft gezegd dat de vraeg van Pruisen aen Frankryk de ba gatel van 8 milliards was: Een milliard is duizend millioen; 1 frank in zilver weegt 5 grammen; 8 mil liards zullen 40 millioen kilogr. wegen. Als een man 50 kil. draegt, zouden er juisl 800 dui zend pruisische soldaten noodig zyn om dat pakske naer huis te dragen. Willen zy het te huis krygen met den yzeren weg, als ieder wagon 5 duizend kilos vervoert, zoo zyn er 8 duizend wagons noodig. En als ieder wagon 5 me ters heeft, zal dat getrek, zonder de lokomotief, 40 duizend meters lang zyn, dat is 8 uren. Een vyffrankstuk heeft 37 millimeters middcllyn; dus 8 milliards fr. of 4,600 millioen vyffrankstukken nevens malkaêr gelegd, zouden eene reeks uitmaken van by de 60 millioen meters of 14 duizend 840 uren, dat is byna tweemael rond de wereld. Berlyn ligt 480 uren van Parys, by gevolg is de lengte van die vyffrankstukken 65 keeren grooter; dus zou men van Berlyn naer Parys 65 reeksen vyffrank stukken kunnen leggen; dat zou eene kalsyde van vyf frankstukken uitmaken van 180 uren lang en naby twee meters en half breed. Op wagens geladen met een koppel paerden, zou men 28 duizend getrekken noodig hebben, heigeen een reeks wagens zou uitmaken van rond de 60 uren, gelyk van Aclst naer Parys. Sedert de komst van Christus, zyn er nog geen mil liard minuten verloopen. Indien eeri Franschman dus gedurende 1871 jaren, dag en nacht, ieder minuet 8 fr. hadde geteld, nog zou hy binnen 30 jaren niet gedaen hebben om die schuld te betalen. Om den intrest te betalen aen 5 ten honderd, zoude Frankryk jaerlyks 400 millioen naer Pruisen moeien zenden. Daertoe ware er een konvooi noodig van 400 wagons, beladen elk met 5,000 kilos. Men zegt, dat het onmogelyk is dat Frankryk zulk eene schuld be- tale, en daerom is men eene groote vermindering verwachtende in de eischen van Pruisen. Eene vrouw woonachlig te Wichelen, werd vry- dag morgend, op de markt by Sl-Jacobskerk te Gent, aengehouden, op het oogenblik dat zy van een kracm 36 zakdoeken gestolen had.

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 2