N° 13. Zondag 19 Maert 1871. lste Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Dorpsduivel Aelst, 18 Maert De Oorlog van 1870-71. nr. Beilevaerl naer Lede. <=- Buitenlandsch Nieuws. G-azette van Aelst Het Bureel van het blad i» gevestigd In de Kapellestraet IV0 11, vvaer alle brieven, gelden, enz. vracbtvry moeten toegezonden wOi*den. Abonnemcntsprye I» fr. 's jaers, vooraf betaelbaer. Voor den bulten ban men Inschryven in al de postkantooPen, en voor de lnndelyke gemeenten by de briefdragers* Frankryk, op het oogenblik dat de oorlog werd verklaerd, verkeerde in eenen ellendigen toestand. Menigvuldige en magtig georganiseerde par tyen waren vyandig aen liet keizerryk en des- zelfs politiek; niet eene gelegenheid misten zy om beiden aen te randen. Zoo stelden zy Frankryk voor als zynde, door den zegeprael van Pruisen te Sadowa, in .zyn gezag vernederd, als hebbende zynen alouden rang tusschen de mogendheden van Europa ver loren. De schuld van dit verlies en van die ver nedering weten zy het gouvernement van den Keizer toeNapoleon III, beweerden zy, had •den Pruis moeten beletten van te zegepralen. Frankryk, zoo gevoelig op het punt van eer -en overmagt, kwam in opschudding; onmeet- baer was de indruk, door gansch het land, by dit verwyt te weeg gebragt. De oppositie werd het gewaer en waegde eenen stap vooruit. Ditmael beweerde zy dat, was Frankryk, an ders zoo welvarend en ontzien, zoo merkelyk .aen 't dalen, zulks de oorzaek was dat de Kei- -zer te veel magt alleen bezat. Om het land te redden, moést het persoonlyk bestuer plaets ma ken voor het parlementaire regiem. Napoleon III, getroffen in persoon, opentlyk beschuldigd van onbekwaemheid, voelde zich ernstig bedreigd. Hy week terug voor den aenval en stond toe wat men vroeg. (1869). De stap was gedaen, doch de oppositie was verre van haer doel te hebben- bereikt. Wat gaf' haer het parlementaire gouvernement? Zy dacht dat, vermits zy magt genoeg had om Napoleon III tot toegevingen te dwingen, zy er insgelyks zou in lukken om Hem en het Keizerryk van kant te helpen. Intusschentyd hielp de revolution- aaire drukpers om den hoogmoed van 't volk te kittelen en aen te vuren. Dus het gouvernement zou vallen of wel het moest den oorlog verklaren. Maerde oor log kon uitvallen ten gunste van Frankryk; dan vielen in eens al de beschuldigingen tegen Na poleon III, en langen tyd nog zou misschien Frankryk Leve de Keizer roepenDat mogt niet zyn, en ziet, al de maetregelen door het gouvernement genomen, werden met hardnek kigheid verhinderd en gedwarsboomd. Het gou vernement, om de gemoederen te stillen kwam op met de reorganisatie des legers, en met de algemeene wapening der natie, en de oppositie .zong op alle toouen de weldaden van den vrede, en op alle toonen kloeg zy over de lasten van het oorlogsbudjet. Nogtans'het bestuer voelde dat het noodlottig en onweerstaenbaer werd. -.-am,'-..„~i. ■■..-.ya.'.v;,» I eene geschiedenis uit onzen tyd. (lü2e VERVOLG.) V. By deze gedachten begon Hendrik's hert sneller en onrustiger te kloppen; hel bloed steeg hem inde bleeke ingevallen wangen. Met geweld zocht hy zich zeiven gerust te stellen en alle twyfelingen van zich al' te werpen. Het was immers clwaesbeid, hel kon den trotschen zoon dos landbouwers geen ernst zyn met zyna liefde voor het arme meisje, en Margarelha was te braef om hare liefde voor geld veil te hebben. "Van daer wendde hy zyne blikken naer de hoeve dos landbouwers. Hoe irotsch strekte deze zich aen zyne voeten uit. Het woonhuis, de stallen en schuren, alles had zulk een net en degelyk aenzien, en daer achter lag de groote hof. De helft dezer hoeve had de land bouwer op dien dag aen "degene uitgeloofd, die zynen zoon zoude redden, en hy bad het gedaen en hel be loofde geweigerd. Welk een geheel anderen loop zou zyn leven genomen hebben, als hy het niet had afge slagen, en toch berouwde het hem niet. Hy sprong op om zich niet verder aen deze gedachten over te geven. Het paste volstrekt niet bv hetgeen liy van zin was. Aen heleenmael opgevatte besluilwildehyzieh houden, £n hy bezat kracht genoeg alles van zich af te werpen, wat dat besluit aen 't wankelen had kunnen brengen. Hy daelde naer het dorp af. Zyn weg voerde hem voorby Margaretha's huis. Een oogenblik stond hy in beraed, of hy niet eerst by haer zoude gaen. Hy ver langde toch zoo zeer naer haer en kon nauwelyks het oogenblik afwachten, dat hy haer zou wederzien. Hy gaf echter deze gedachte op. Het eerst van alle wilde hy naer den landbouwer gaen, en hy sloeg derhalve oen zypad in, dat rondom het dorp liep. Het was ook beter niet zoo dadelyk door het dorp te gaen. Hy zag vooruildal eenieder hem nicuwsgicrigzoudeaenstaren, on mogt d.e een of ander hem op een ongeschikt oogen- voortgedreven tot den oorlog. Had liet mogen zeggen: Wy zyn de sterksten en bad Frank ryk liet geloofd, er was misschien nog redding mogelyk. Maer de geweldigste kuiperyen very- delden alles, en de Keizer bleef zonder uitvlugt geplaetst tusschen den oorlog of zynen val en Frankryk tusschen de regeringloosheid of de victorie. Zondag laetst had te Lede de plegtige Bede- vaert plaets, ingerigt om, door de voorspraek van O.-L.-V. van Zeven Weeën, de verlossing af te smeeken voor Paus en Kerk, zoo bitter beproefd in deze droeve tyden. Geheel het bisdom was tot die plegtigheid uitgenoodigd, en, men mag het zeggen, gansch ons katholiek Vlaenderen had den oproep van zynen Opperherder beantwoord. ,De best be- rigte persoonen spreken van niet min dan van 40,000 aenwezigen Een uer voor noen vertrokken de bedevaert- gangers van Aelst. Buiten onze achtbare en yverige geestelykheid, bemerkte men in den stoet de verschillige Congregatiën der stad met hare vaendels, de genootschappen van den H. FranciscusrXaverius en van den H. Vincentius- ti-1'aulo, de Damen van Maria, enz. Omtrent de zelfde uer kwamen ontelbare pro cession uit al de omliggende gemeenten, onder het zingen van godsdienstige lofzangen, Lede- waerts afgezakt, terwyl de convooien duizende afgevaerdigden, u it de verst afgelegene parochiën van het Bisdom, ter plaetse aflosten. Mgr de Bisschop van Gent, die zidh gewaer- digd had in persoon de groote plegtigheid te besturen, werd ter Statie onthaeld door den clergé der parochie en door den lioogachtbaren en weledelen heer Baron Dellafaille, senateur van Aelst en burgemeester der gemeente Lede. Om een ure begon het Lof. Onnoodig te zeggen dat de zoo ruime Kerk van Lede duizend mael te klein was om de toe gesnelde menigte te ontvangen. Het voorplein was letterlyk opgepropt en door de aenpalende straten, tot ver in de velden, verdrongen zich de geloovigen. Voor de Kerk was eene verhevene trede op geslagen. Van daer ontving het volk de bene dictie van het Allerheiligste, en vervolgens deed Zyne Hoogwaerdigheid eene aenspraek. Z. H. sprak van de gevaren waerin de Kerk verkeert, van de vervolging tegen den Paus ingespannen en van de pligt welke allen katholiek is opge legd van te bidden, opdat door de almaglige tusschenkomst van Haer, welke men niet te vergeefs begroet met den tytel van Hulp der Christenen, de beproeving een einde zou nemen. Daerna begon de Ommegang der Zeven Kapel len, onder het zingen van het Stabat Mater. Mgr sprak by elke Statie, en wist, in zyne diepe godvruchtigheid, telkens nieuwe woorden te vinden om den weedom van Pius IX met de Weeën der Moeder Gods te vergelyken. De oud-zouaven van het Pius-Genootschap gingen den troon vooruit en droegen het roem- ryk en onbevlekt banier der Pauzelyke Staten. De pauzelyke zouaven van het Land van Aelst, in groot uniforme, droegen den Troon van O.-L.-V. van Lede. En liet was wel treffend den troon der Mater Dolorosa hier op zulke schouders te zien rusten, op schouders die zoo kloekmoedig de wapens hebben gedragen om den Paus te behoeden voor dit zelfde bitter wee waeronder hy thans gebukt gaet. Men heeft ze ontwapend, die helden van Mentana, 'die mar- telaers van Castelfidurdo; maer zy weten dat Tiet gebed ook een wapen is; en, in afwachting dat hun bloed andermael moge getuigenis ge ven van bun Geloof, smeeken zy den Heer dor heirkrachten, door het lyden zyner Moeder, dat Hy de heilige zaek doe zegepralen tot de verde diging derwelke hun goede wil en hunne be perkte menschelykc poogingen zyn te kort ge bleven. Wy achten het onnoodig de plegtigheid in spraek omstandiger te verhalen. Reeds door gansch het katholieke België is het geweten dat de boetprocessie van zondag laetst, tot roem van liet. Bisdom van Gent, tol roem van het land van Aelst, blyft ingeschreven op den zelfden rang als de reeds vennaerde Bedevaerten van Hal en van"Brussel. FRANKRYK. Parys, 12 maert. De Pruisen hebben heden Versailles ontruimd. ■Des middags heeft een regiment Parys ver laten, zich naerVersailles begevende, om er het installeren van het garnizoen in gereedheid te brengen. Keizer Wilhelm was gisteren ziek te Ferriè- res. De konventie om de fransche krygsgevange- nen, die in Duitschland zyn, naer hun vaderland terug te zenden, is gisteren te Ferrières getee- kend. De afschaffing van zes dagbladen heeft hoege- naemd geene beweging veroorzaekt. De meeste nieuwsbladen blameeren die afschaffing. Men hoopt nog altyd op eene vredelievende overeenkomst, aengaende het incident van Mout- martre. De Patrie zegt dat, ondanks de onderteeke- ning der voorloopige vredesvoorwaerden, de Pruisen den 6 maert aen Troyes, eene tweede oorlogsschatting van 240,000 'fr. hebben opge legd, met plundering dreigende, indien'ze niet betaeld werd. Nog andere dergelyke feiten wor den door ae dagbladen aengeduid. De fransche zeemagt der kusten van den Oceaen en van het Kanael zullen in twee eska ders verdeeld worden, iinmelyk van het noor den en van de reserve, onder 't opperbevclheb- berschap van den schout-by-nacbt M. De Guey- don. De reserve zal door den schout-by-nacfit M. Dieudonne gekommandeerd worden. Het eerste eskader zal Cherbourg voor het middenpunt zyner werking hebben, en deNoord- ze bet Kanael en de zeekust tot aen Brest be-1 waken; het tweede zal de zeekust van Brest tot aen Vigo bewaken. Parys, 43 maert. De toestand van Montmartre is niet veran derd. De volmaektste rust blyft heerschen, maer eene fraktie der nationale gardq behoudt de kanons. Het Journal des Débats signaleert met veront- waerdiging eene roode plakkaert, gisteren aen- geplakt, waerin het leger tot tuchteloosheid en opstand wordt aengehitst. Het blad zegt: Dit mag onder geen hoege- naemd voorwendsel worden geduld; ons leger heeft, door zyn gebrek aen tucht, reeds genoeg geleden. Lact ons hopen, dat men de opsl,okers niet zal toelaten de soldaten van hunne pligten af te trekken. Parys, 14 maert. Het Journal officiél berigt, dat de minister van buitenlandsche zaken, vergezeld door de gevohnagtigden der spoorwegmaetschappyen, door den bestuerder der telegrafen en een mili tairen intendent, zaterdag te Ferrières een ge sprek met generael Fabrice gehad heeft, ten einde zich voorloopig te verstaen over de ex ploitatie der spoorwegen, posten en telegrafen en over de voeding dei- duitsche troepen. Elk dezer punten was het voorwerp eener konventie, krachtens welke de maetschappyen der spoorwegen de exploitatie behielden, als mede het bevel inhielden, zooveel treinen te leveren als de duitsche troepen eisehten. De posten en telegrafen werden teruggegeven. Het bestuer belast zich met de voeding der duitsche troepen, wier opperhoofden de rekwi- sitiën zouden doen eindigen. De achterstallige belastingen, welke aen de duitsche overheden moesten betaeld worden, kunnen niet meer worden gevorderd door de korps-opperhoofden; dit punt zal tusschen de twee gouvernementen geregeld worden. De burgerlyke besturen van al de departe menten zullen oogenblikkelyk aen de fransche overheden teruggegeven worden. De minister van financiën en een gevolmag- tigde van den minister van binnenlandsche za ken, zyn gisteren nae:- Rouaen vertrokken, ten einde met den burgerlvken kommissaris, door generael Fabrice aengeduid, een besluit te nemen over de byzonderheaen dezer konventie, waer- van, het Journal officiél den inhoud bekend maekt. Paris Journal zegt dat de paerden, gisteren Hendrik draclde een oogenblik met hel antwoord. Er scheen een hevige stryd in zyn binnenste gevoerd ie worden, hy wankelde. Geen minuet intusschen, of hy was zyne gemoedsbeweging weder meester» Dat weet ik, hernam hy, en zyne slem beefde. Gy zult echter myn besluit niet doen wankelen. Zie, toen ik my in derTyd, daer geen van allen uwen zoon ter hulp kwam, in het water stortte, was het my niet te doen om een menschenleven tc redden. Het storm de vreeselyk in myn hert; vcrlvvyfeling, haet, trots en schaemtc verleerden mv. Heldeod mvgoed, myn leven op hel spel te kunnen zetten. Ik dacht er op het oogen blik niet aen, dal het uW zoon was, anders had ik het welligt niet gedaen; ik zag slechts hel door doodsangst verwrongen gelact, dat my, om hulp roepend, aon- slaerdc. Ik wist zelf niet, wat my tot de daed dreef. Toen de dood my echter in het water nahy kwam, worstelde ik om myn leven, en ik redde George en my zeiven. l it wrevel en hoogmoed weigerde ik echter iedere belooning uil uwe hand, en mync daed verdient die Ook niet. En toch zouden honderd anderen in Uwe plaets hel beloofde hebben aengenomeu, viel de landbouwer in. Wees geeil dwaes, Hendrik, en gryp toe, zulk een goed aenbod wordt u zeker nooit weder gedaen. Hendrik schudde het hoofd ten leeken van weigering. Eu waerom wilt gy niet? ging de landbouwer voort. Er bestael nog eene andere reden by u, die u terug houdt. Kom er maer rond mede voordendag, gy weet dat ik het goed met u meen. Hendrik bleet'echter zwygen, terwyl hy het oog peinzend op. den grond hield gevestigd» Plotseling sloeg hy het vastbesloten op. Ik 'heb hel besluit genomen een ander niensch te worden, en wil dat ookwaerlyk volvoeren. Wanneerik nu echter op eens zonder, moeite have en goed ver kreeg, "dan '/|p-tic overmoed weder zyn spel met my gaen spelen®oor arbeid wil ik trachten iets te ver dienen; ik win^tm stil leven ais anderen, dan wil ik echter ook gelyke region als zy hebben en geen spot meer dulden. Dat is ïmn voornemen, en daerom ben ik tot u gekomen. (Wordt voortgezet.) blik nageroepen hebben: Daer is de dorpsduivel weder! dan zou, dat gevoelde hy, zyn oude opvlie gende aerd weer losgebroken zyn. En dat moest vol strekt niet. Niemand kwam hem onderweg tegen. Dat deed hem veel genoegen. Hevig klopte hem het hart, toen hy ein- delyk voor den ingang der hoeve stond. Slechts een oogenblik draelde hy, toen trad hy vastbesloten de hoeve op en de wooning des landbouwers binnen. De dienstmaegd, die hem in het voorhuis tegenkwam en die hy naer den landbouwer vroeg, zag hem verrast, ja byna verschrikt aen, en kon hem nauwelyks ant woorden, dat hy in de huiskamer was. De landbouw er zat alleen in het vertrek. Verwonderd keek hy op, toen hy Hendrik zag binnen komen. ilé! Waer komt gy van daen? riep hy, stond ech- layhldelyk op en stak hem de hand toe. J^nwHlrik greep die. Ondanks zich zeiven schoot het gehroed hem vol en kon hy niet antwoorden. Ik heb al iederen dag naer boven willen komen om te vragen hoe het met u was, ging de landbouwer voort. Nu is hel niet meer noodig, want gy slaet daer weer krachtig voor my. Ik had niet gedacht, dat het zoo spoedig gaen zou. Het is maer goed, dat gy weer zoo ver beter zyt. Verg intusschen inaer niet al te veel van u zeiven! Ik gevoel my weer frisch en sterk, antwoordde Hendrik. Misschien zou ik echter nog niet gekomen zyn, als ik niet zoo zeer gewenscht had u te bedanken. Nu, daermede had hetzoo'n haesl niet, zegde de laifdbouwer lachend. Dat zou ray toch niet ontgaen zyn, als gy het opregl meent, en ik geloof dat dit het geval met u is, anders wnert gy niet hier gekomen. Nu, ga zitten konf. Men kan het aen u zien, dat de wandeling u een weinig zwaer gevallen is! Hendrik ging zitten. Nu nog iets, vervolgde de landbouwer. Wal ik voor u gedaen heb is niet weerd om veel woorden over te verspillen, houd intusschen uw mond daer- over. Ik heb den gendarm overgehaeld een oog toe te doen en het zou ons slecht bekomen, als het bekend werd. Niemand weet er nog iets van. George niet eens. Wees dus voorziglig. Hendrik beloofde zulks. Door de vriendelykheid waermede de landbouwer hem ontving, was het hem veel ligter om het hert geworden. Vroeger had hy hem nauwelyks met eenblik vcrweerdigd, nuzat hy nevens hem. Zie, zegde de landbouwer. Hel heeft u eenigzins hard aengepakt, maer ik geloof dal het lol uw bestwil, geweest is, want gy schynt veel bedaerder te zyn ge worden. Tracht dat te blyven. Ik heb u beloofd verder voor u te zorgen, als gy hersteld zóudt zyn, en ik zal woord houden. Laet ons nu daerover spreken. Ik wil u voor u geheel leven aen een vast bestaen helpen, indien gy het ernstige voornempn hebt, een ordelyk, geregeld leven te beginnen. Dy dezewoorden bedektceen donkereblos Hendrik's gclaet. Dal is myn voornemen, antwoordde hy, terwyl hy zich met geweld bedwong. En ik heb een verzoek aen u. Spreek, spreek, drong de laifdbouwer by hem aen. Ik zal er aen voldoen, als het kan. Geef my werk neem my als knecht by u in dienst, ging Hendrik voort. Verrast zag de landbouwer hem aen. Dal had hy niet verwacht, en afwyzend riep hy: Neen, neen, dat gaet niet, dat kan u geen ernst' zyn! Het is my ernst,antwoordde Hendrik. Wees niet bang, dat ik niet werken kan; ik kan en ik wil. En toch gaet het niet, riep de landbouwer. De helft myner hoeve heb ik u beloofd toen ik in nood zat, en ikzou zen gegeven hebben, indiengy zeniet Irotsch liadt geweigerd. Maer ik 1 wil toch zoodanig voor u zorgen, dat gy geen berouw zult hebben over do daed die gy gedaen hebt. Neem niy als knecht aen, smeekte Hendrik hem nogmaels. Gy zyt dwaes, knacp! riep de landbouwer half lagchend uit. Voor eenige daelders in het jaer heb ik een knecht, en ik wil het niet, van my gezegd hebben, dal ik u zoo armoedig heb voortgeholpen. Ik heb hot immers goed met u voor. Wees geen dwaes, Hendrik, ik meen het opregt!

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1