naer MontmartregezoHden.de kanons niet heb ben teruggebragt. De nationale garden van Montmartre, van gedacht veranderd zynde, heb ben besloten aen ieder bataillon de hun toebe- hoorende kanons terug te geven, op het vertoon ■der kwitantie, den aenkoop bewyzende. De kolonels der dry legioenen Elzas en Lotharingen vragen aen het gouvernement het slaen van cene medalie, die aen een zwart lint, door de soldaten dezer legioenen zoti ge dragen worden. Op de eene zy zou men lezen Fransche Republiek; op de andere Legioenen van Elzas en Lolhanngen. Parys, 16 maert. Gisteren is M. Thiers te Versailles aengeko- men. M. Thiers heeft besloten dat al de minis terraden te Versailles, en al de officieele recep tiën te Parys zullen plaets hebben. Byna al de dagbladen pryzen den gematigden en waerdigen toon in het manifest der 18 afge vaardigden van Parys, vooral daer waer zy aen- raden alles te vermyden wat reden tot oproer zou kunnen geven. Er zyn nu twee koeriers per dag voor Enge land, 's morgens en 's avonds, evenals vroeger. Al de soldaten welke in het leger van Parys kunnen ontslagen worden, zullen heden ver trekken. DLITSCIILAVD. Reis van M. v«n Rlsmnrk. Dat zyne reis naer Berlyn in zekere mate ge heim gehouden is, laet zich gemakkelyk ver klaren, dewyl het hem aengenamer zal zyn ge weest" onopgemerkt te blyven, dan de kans te loopen van in elke plaets op meer of minder plegtige wyze toegesproken of met eene eet- jparty te worden bedreigd. Niet overal is het hem gelukt de aendacht te ontgaen, maer als een bekwaemstaetsman heeft hy het meerendeels zoo weten te leiden, dat de ovatiën, welke hy niet kon ontgaen, zeer kort duerden. Te Frankfort, waerhy per Ludwig-spoorweg uit Maintz aenkwam, om zich naer den Frarïk- fort-Hanoverschen spoorweg te begeven, waerop hy de reis naer Berlyn wilde voortzetten, maekte hy gebruik van den verbindingsweg en behoefde dus niet de stad per rytuig te passeeren. Hy werd by zyne aenkorast wel begroet door de burgerlyke en militaire overheden, maer overi gens viel het hem gemakkelyk zich voor andere demonstratiën te bewaren. Het salonrytuig, waermeê hy de reis deed, had men, uit byzondere attentie jegens hem, te Frankfort met eene keus van prachtige bloemen versierd. Des morgends van den 19, zeer vroeg, kwam M. von Bismark in de hoofdstad aen. Dewyl byna niemand van zyne komst onderrigt was, bevonden zich ter zyner ontvangst aen de statie slechts zyne echtgenote, zyn dochter en twee zyner vrienden. Slechts hier en daer werd in den vroegen morgend een enkele voorbyganger aengetroffen, die den man in den gryzen mili tairen overjas herkende, zegt de Noi'ddeuts. Algem. Zeitung. Die hem herkenden, zoo voegt het blad erby, wisten meerendeels dat hy de man was, door mien gedurende de laetst verloopen zeven maenden, het duitsche ryk weder is opge- rigt, en twee nieuwe provinciën aen Duitschland zyn toegevoegd. Alles ging by zyne aenkomstaen de statie zoo vlug, M.von Bismark maekte zooveel haest, om zich aen het gevaer eener nieuwe ovatie te ont trekken, dat hy reeds met zyn gansch gezel schap in het rytuig zat, toen twee feestelyk ge- kleedde meisjes, die hem ieder eenen lauerkrans zouden nenbieden, geene geschikte gelegenheid hadden kunnen vinden, om zich van hare taek te kwyten. Nauwelyks had hy vrouw en kind, benevens de twee aenwezige vrienden, met een ha-rtelyk woord begroet, of hy zat reeds in het gereed staende rytuig, hetwelk hem zoo spoe dig mogelyk naer zyne wooning bragt. Dat hy zich niet naer Brussel begeeft om daer de vredes-o.nderhandeli.ngen te leiden, dit is nu uitgemaekt De duitsche gezant aldaer, M. von Balan, zal met die taek worden belast, met medehulp van een anderen diplomaet, die ech ter nog niet is aengewezen, zoover men weet. Naer men veronderstelt zal niet veel tyds wor den gevraegd om de onderhandelingen ten einde te brengen. Femères, 13 maert. Gisteren avond, na de sluiting der onderhan deling met generael Stosch, is M. Jules Favre naer Parys teruggekeerd. Het onderhoud der troepen is geregeld. Het zal beginnen met het onderhoud van 800,000 man, en verminderen naer gelang de troepen terugkeeren, tot 130,000 en eindigen met het onderhoud van 80,000 man. Wiesbaden, 13 maert. Generael Mac-Mahon is heden vertrokken, zich naer Frankryk begevende. Straetsburg, 12 maert. De regimenten, bestemd om eerlang den Elzas en duitsch Lotharingen te bezetten, zullen van de legerkorpsen, waertoe zy behooren, worden aigezonderd en de kaders van een nieuw leger korps vormen. Berlyn, 13 maert. Op keizerlyk bevel van 5 maert, zyn de gene rale gouvernementen van Versailles, Reims, Nancy, alsook de prefekturen, ontbonden. De opperbevelhebbers van het leger zyn met die funktiën bekleed. De Duitschers zullen hoegenaemd gecnen in vloed meer uitoefenen op het bestuer der ge meenten, der scholen en der kerken. Evenwel behouden zy de magtiging, dit bestuer te her vatten, uitgenomen het regt om belastingen te ontvangen. Indien de fransche overheden in de behoeften der duitsche legers niet kunnen voorzien, zullen de opperbevelhebbers in gemeenschap met de fransche autoriteiten, het hoog geregt, de kon trol der drukpers en der lagere justicie uitoefe nen. Zy zullen insgelyks met de fransche over lieden, de posten, spoorwegen en telegrafen besturen. De Kreutz-Zeilung betwyfclt de annexie van Wissemburg aen Beieren. Men meldt uit Rouaen, 12 maert dat de kei- zerlyke prins er gisteren aengekomen is en er heden eene revue zal passeeren. De Kreutz-Zeitung bevestigt dat de oorlogsmi nister van Saksen, de heer Fabrice, tot hoofd der burgeradministratie in Frankryk benoemd is, in zooveel als dezeadministratie, inde bezette departementen, in handen der Duitsche overhe den zal blyven. Daerentegen zullen de tegen woordige algemeene gouvernementen ontbon den worden. De Noorddeutsche Alg. Zeitung zegt, opzigtens de behandeling der Duitschers, die naer Frank ryk zyn teruggekeerd, om er hunne zaken te regelen, het volgende Wy hebben nu den vrede gesloten en wy willen dien vrede opregt en eervol houden, den kende dat het fransche volk dit ook'doen wil. Maer indien het fransch gouvernement de misbruiken, die er gepleegd worden, niet tegen- gaet en de vreedzame Duitschers, die geene enkele wet schenden, niet beschermt, zullen wy verpligt zyn represailles te nemen. De Oorlog. De oorlog heeft 210 dagen geduerd, gerekend van den datum der oorlogsverklaring, 19 july 1870, tot het laetste wapenfeit 16february 1871. Wanneer men evenwel aenneemt dat de oorlog eigenlyk met de overgaef van Parys (28 january 1871) is gesloten, dan is het slechts eene tyd- ruimte van 180 dagen geweest. In dien tyd heb ben de duitsche legers 17 veldslagen en 156 groote en kleine gevechten geleverd, 26 ver sterkte plaetsen ingenomen, 11,650 officiers en 363,000 man gevangen genomen, ruim 6,700 stukken geschut veroverd en 120 adelaers of vaendels buit gemaekt. By nadere berekening heeft er gemiddeld eiken dag een gevecht plaets gehad, is er alle negen dagen een veldslag ger leverd, alle zes dagen eene vesting genomen en gemiddeld per dag 65 officiers en 2070 man ge vangen genomen, 38 stukken geschut veroverd en alle dry dagen twee vaendels veroverd. ZWIT8ERLAWD. Ongeregeldheden te Zurich. Te Zurich had den 10, in de Tonhalle een duitsch feest plaets, om den vrede te vieren. Ongeveer 900 persoonen^en vooral vele dames, woonden het by. Het gepeupel, onder welk zich vele fransche officiers bevonden, is in de feestzael gevallen, na de deur te hebben verbro ken. Er volgde eene botsing tusschen de zan^ gersen de muzikanten, en het indringende volk. Verscheidene persoonen zyn gekwetst; de militairen hebben de orde hersteld. Het lokael is sterk beschadigd. Er werd een onderzoek be gonnen. Te Zurich heerscht over dit geval, eene groote verontwaerdiging. Het dagblad van Zurich zegt De beleediging, der eer van Zurich aenge- daen; het bloed gestort door eene ligtzinnige schending van het regt; de beleediging, die zelts niet stil staet voor de waerdigheid der vrouwen; het geweld, aen hetwelk ambtenaers van den Staet en militairen van eenhoogeren graed deel namen; de schending van het regt van schuil- plaetsdat alles moet en zal gewroken worden.» Het blad voegt er byHet is eene droevige herinnering, welke de. zonen van Frankryk, in onze geschiedenis hebben geschreven. (Nadere inlichtingen.) De onrustmakers hebben gepoogd dezen nacht (11 maert) de persoonen te bevryden, die don derdag werden aengehouden.De soldaten scho ten in de lucht. Een man, die op eene hoogere verdieping van een hpis, tegenover de gevange nis stond, is gedood. De onrustmakers zyn uiteen gedreven, zon der dat men verder van het geweer heeft ge bruik moeten maken. Vandaeg heeft men infan terie en kavalerie gerekwireerd. Het gouverne ment heeft eene vermanende proklamatie tot de inwooners gerigt.Er zyn maetregelen genomen, om de verdere woeling te beletten. De raed heeft besloten Zurich te bezetten; 4 bataillons infanterie en twee batteryen, onder kommando van kolonel Salis, zyn derwaerts gemarcheerd. Een bonds-kómmissaris zal zich naer Zurich begeven. Zurich, 12 maert. Gisteren nacht heeft de bevolking de gevan genis willen overweldigen; de soldaten hebben op het volk geschoten; er zyn vier dooden en talryke gekwetsten.Deruststoorderszyn uiteen gedreven. ITALIË. Rome, 14 maert. Eene oostenryksche deputatie by den I'lUlH. De byzondere correspondent der Wiener Presse te Rome geeft, onder dagteekening van den 4 dezer, enkele byzonderheden aengaende het gehoor, die de Oostenryksche deputatie by den H. Vader gehad heeft. Deze deputatie was uit 43 personen samengesteld, onder welke verscheidene graven, prinsen, hooggeplaetste geestelyken, enz. De meesten echter waren Sloveensche en Tiroolsche landbouwers. Toen de Paus, vergezeld van de kardinalen de Angelis, Barnabo en Bizarri, alsook van zyne huisprelaten en lyfgarden, de troonzael van het Vaticaen binnentrad, wierp zich de geheele vergadering op de knieën; en toen Pius IX de eerste trede van den troon was opgegacn, las de Allgraf Robert Solm op eene knie, het volgende, in het Fransch gestelde, adres voor: Heilige Vader! De schandelyke daden, waerdoor uwe Heiligheid allengs beroofd is geworden van uwe staten, en de laetste snoodheid: het geweldadig binnenrukken in Rome, die de kroon zette op het werk der misdaed zyn misdryven, zooals de historie er slechts weinige heeft opgeteekend. Maer de vreeselyke straf, die mede in die geschiedbladen wordt vermeld, zal niet uitbly- ven. Deze schanddaden wekken de verontwaerdiging op van de gansehe besehaefde wereld. Alle ordelie vende menschen veroordeelenhaer als eene schending van het volkerenrecht, zelfs diegenen, welke, minder gelukkig dan wy, lot uwe kudde niet behooren; groot is de smart van millioenen geloovigen, welke op den aerdbol verspreid wonen. Hoe zullen wy u echter, Heilige Vader, den rouw en de ontsteltenis schetsen, welke heerschen in het groote ryk, waertoe wy behooren het katholieke Oostenryk, door vorsten geregeerd, die immer de verdedigers waren van de heilige kerk; wier door luchtige spruit, onze Keizer, aenstonds na zyn troons- bestyging zoo krachtig heeft bygedragen tot uwe herstelling in de hoofdstad der Christenheid dit Oostenryk, waerin het katholieke leven nooit werd gestoord; waerin wat ook de bevorderaers van een valsch geloof mogen zeggen de zuiverheid der re ligie, het medelyden met en de gehechtheid aen den Paus zich van geslacht tot geslacht voortplantten in de paleizen der grooten, in de huizen der burgers en in hutten des volks; dit Oostenryk, dat de misdaden uit het diepste zyner ziel verafschuwt, Aen ons werd, Heilige Vader, door de katholieke vereenigingen van Oostenryk de taek opgedragen, om deze gevoelens by Uwe Heiligheid kenbaer te maken, en de smart, alsook de hoop op en de kinderlyke verknochtheid aen den H. Stoel uit te drukken, die steeds, in lief en leed, blyven voortleven in gelyke kracht. Heilige Vader, wy zoomin als degenen, die ons zenden, schrikken er voor terug, te verzekeren, dat de groote meerderheid van de bevolking onzer groote monarchie in Pius IX steeds den goeden herder be mind en den held geëerd heeft, die nooit naliet om moedig te stryden voor de kerk van dien Christus, wiens plaetsvervanger hy is. Heden bewonderen wy hem, den martelaer, die o smart! maer tevens edel en verheffend schouwspel! met stille onderwerping de harde beproevingen duldt, welk onze heilige kerk in deze kommervolle dagen ondergaet. Wy naderen, Heilige Vader, uwen troon met smart, maer tevens met ontzaglyke vreugde, en vooral met de hoop in het hart, dat God in zyne barmhartigheid de oorzaek van ons gemeenschappelyk lyden zal doen verdvvynen; dat hy de harten der machtigen dezer aerde 'moge roeren, opdat dezen, de stemmen verne mende van hun geweten en van de katholieke volke ren, een einde maken aen de anarchie, welke hun eigen troon nog meer bedreigt dan dien van den heili gen Petrus en dat onze groote en heilige Paus lang genoeg leve, om de herstelling van zyne wereldlyke macht te kunnen aenschouwen. Wy smeeken uwer Heiligheid, om uwen heiligen en apostolieken zegen voor onzen Keizer, voor Oosten ryk en de vereenigingen, welke ons herwaerts gezon den hebben. De Paus beantwoordde dit adres als volgt: Te midden van de goddeloosheid en den rouw onzer dagen, strekken my deze gevoelens der gehechtheid en der waerheid tot grooten troost. Deze geeft my ook de kracht om den kryg te weerstaen, die door ve len uil boosheid of verblinding tegen ons geloof en dezen zetel van den plaetsvervanger van Christus, ge voerd wordt. Wy hebben eenen troon zien neerstorten, en zien eenen anderen troon, meerinonzenabyheid, waggelen. De storm zal nog heviger worden, maer eindelyk weder tot bedaren moeten komen. Ik ken noch den tyd noch het uer maer de dag zal eenmael zekerlyk komen, waerop de Heer aen den razenden vloed stil stand zal bevelen, en zeggen: Usque hoc et non ultra; hic confringes tumentes fluctus tuos. Doch ik weet aen den anderen kant, dat de Heer zich in zyne werken pleegt te bedienen van de men- schelyke hand. De orde zal wederkeeren, dan alleen echter, wanneer zy, die op de tronen zetelen, zullen inzien, dat met de al te groote vryheid der pers, en met de tegenwoordige bandeloosheid de tronen van zelf aen het wankelen moeten raken, en dat met zulk eene zwakheid en besluiteloosheid zich door de revo lutie te laten medeslepen, slechts verderfelyk zyn kan. Erudimini, qui judicatis terrain. Ik weet, dat een Keizer den triomf der religie en der Kerk in zyn harte draegl; hy heeft ook gedurende myn pontificaetdoorveledadenbewezen,een waerdige spruit van de familie te wezen, welke zoo dikwerf de rechten des Heiligen Stoels beschermde. Gy echter, die derwaerts terugkeert, zegt hem, dat de P'aus hem lief heeft, voor hem en de keizerlyke fa milie bidt, en dat hy hoopt, dat de gevoelens zyns harten door de feiten zullen bevestigd worden. De Heilige Vader gaf daerop zynen apostolischen zegen. Al de gedeputeerden kusten de pauzelyke pan toffels en ieder gaf den Heiligen Vader eene eeregift. Eene ronde som als St-Pieterspenning werd afzonder- lyk overhandigd. Des namiddags zou de deputatie andermael by den Paus ontvangen worden, en hem vergezellen op zyne wandeling door den tuin van het Vatikaen. ENGELAND. Londen, 15 maert. Men verzekert dat de londensche bankiers de fransche leening zullen aenvaerden. Het testament van den baron Nathaniël von Rothschild, die in 't vorige jaer te Parys over leed, is te Londen geverifieerd. De partikuliere bezittingen in Engeland zyn, onder eede, ge taxeerd op 1,800,000 p. st. (zoo wat byna 50 millioen fr.) Napoleon III. Binnen eenige dagen, zegt de Times, zullen wy een nieuwen politieken banneling te meer op onze kust zien aenlanden. De gevangene van Wilhelmshöhe zal te Chislehurst aenkomen.... Wy zullen aen den banneling den titel van kei zer niet weigeren, eene benaming welke enkel een vroeger feit bestatigt. Karei X, Louis-Phi- lippe, Marie-Amelie, werden aen dezen kant van het Kanael, koning en koningin genoemd. Wy zullen doen gelyk vroeger. Koningin Victoria zal zich herinneren, dat zy door Napoleon ontvangen werd, gelyk zy zich herinnerde door Louis-Philippe onthaeld te zyn. De gevangene van Pruisen zal hier eene schuil- plaets vinden, ten minste indien Camden geen centrum van kuiperyen wordt, tegen het gou vernement dat Frankryk gaet daerstellen. Wat al gekroonde hoofden en regeerders hebben in Engeland eeneschuilplaets gevonden! Wy zagen op onzen grond Theodorus, koning van Korsika; Jorgen Jorgens, gewezen dictator van Ierland; don Miguel; dona Marie, Christina, zonder te spreken van Espartero, Jefferson Davis en andere presidenten van Amerika. Vergrootte de tegenwoordige keizer van Prui sen, als prins, het getal der bannelingen niet in 1848, om aen de roodgezinde woeling te ont snappen? Zal Napoleon III de laetste vorst zyn, die ons de gastvryheid zal vragen? Wy durven het niet hopen. Het karakter van dien laetste zal een raedsel blyven. Napoleon I was volhardend; hy maeide de volkeren weg gelyk de koornaren; de ban neling van Wilhelmshöhe had nooit bepaelde politieke grondbeginselen. o->o—4 Kamer der Volksvertegenwoordigers. Met de grootste voldoening hebben wy opge merkt dat er door de drukpers veel gewag is gemaekt van de voortreffelyke redevoering ver- ledene week uitgesproken door onzen achtbaren en verdienstelyken vertegenwoordiger M. Van Wambeke. Het kon niet anders. De groote zaek sedert zaterdag verleden be sproken is de vlaemsche zaek. De Antwerpsche vertegenwoordigers hebben hoog en luid de menigvuldige grieven der vlamingen doefn gelden. Zy willen de gelykheid van den Vlaming tegen over den Wael, in het onderwys voor de recht bank, in hetbekleeden der ambten, in het leger, enz. M. Kervyn die eerst wat al te bepaelde re den en beloften had voorgebracht, is bereidwil liger geworden, en heeft begonnen met de verbintenis aen te gaen, de middelen op te sporen, om meer en meer het openbaer onder wys nationael te maken; hy erkent dat in de vlaemsche provinciën de scholen moeten vlaemsch zyn. Dat heet spreken! Veepest. De Moniteur van heden bevat, in zyn officieel ge deelte, het volgende koninklyk besluit: Art. 1. Zyn tot latere beslissing verboden, de fooren en markten in de provinciën Henegauw, West-Vlaen deren en Namen, voor zooveel zy de te koopstelling of den verkoop van allerhande vee ten doel hebben. Art. 2. Zyn van die schikking uitgezonderd, do markten van Bergen, Brugge, Kortryken Doornyk, op voorwaerde dat zy enkel zullendienen totden verkoop van vet vee, voor het verbruik bestemd en waervan de aenvoerders voorzien zyn van een oorsprongs- en ge- zondheidscertificaet, door den burgemeester afgeleverd der plaets waer ze vandaen komen. Art. 3. Overeenkomstig het koninklyk besluit van 14 maert 4867, worden aen de fooren en markten, door art. 1 van het tegewoordige besluit verboden, gelyk gesteld, de verzamelingen van dieren, aen verschil lende eigenaers toehoorende en met welkdanig doel vereenigd, hetzy op eene openbare plaets, hetzy in eene omheining, stallen of hangaers. Art. 4. De certifikaten, in art. 2 hierboven vermeld, zyn geldig voor eenen termyn van zes dagen, begin nende met den dag der markt, waerheen het vee ge voerd is. De dieren welke er worden verkocht, moeten in hetzelfde tydverloop, geslacht en aen het verbruik overgeleverd worden. Art. 5. Het tegenwoordige besluit is, te rekenen van heden, uitvoerbaer. De Moniteur van heden meldt, dat de minister van oorlog gemachtigd is, om aen de milicianen der klas van 1861 een delinitief verlof af te leveren. Een koninklyk besluit van 11 maert 1871, zegt, dat het tydvak van 15 juiy 1870 tot 5 maert 1871, op den dienststaet der soldaten, welke alsdan deel van het leger maekten, als een veldtocht zal opgeschreven worden. Gedurende de maend february zyn er 5073 brie ven, ten gevolge van gebrekkige adressen, onbesteld gebleven. Van dit getal zyner 3460,na hunne opening, kunnen besteld of teruggegeven worden; 1604 zyn in de scheurmand geworpen. De krygsgevangenen, uit België wederkeerende, zullen er hunne wapens laten. Deze zullen door het Belgisch gouvernement bewaerd worden, tot na de bepaelde sluiting van den vrede. In het ministerie van buitenlandsche zaken wor den zalen in gereedheid gebragtvoor de fransche-duit- sche konferencie; deze zalen zullen uitsluitend ter beschikking van de onderhandelaerszyn, welkeer den sleutel van zullen hebben; niemand dan zy en hunne geëmploieerden zullen er binnen kunnen komen. Een der redenen, waerom aen het hotel van buitenlandsche zaken den voorkeur is gegeven, is, dat de onderhan- delaers daer een zeer ryke diplomatieke bibliotheek zullen vinden, waeruit zy al de noodige inlichtingen, inzonderheid wat vroegere vredesonderhandelingen betreft, kunnen putten. Overigens zullen zy, wanneer een twvfelaohtig punt zich mocht voordoen, gemakke lyk baron Lambermont, algemeensekrelaris, en andere ambtenaren kunnen raedplegen, die in zake van trak taten eene byzondere kennis hebben; ten stadhuize mist men al die hulpbronnen. Op de eerste halfvastènmarkt te Gent, waren er 34 paerden, 48 veulens, 8 ezels, 444 wagens en 65 karren. De goedo paerden werden gekocht door duit sche kooplieden. Er was een derde minder paerden dan op de markt 4870, doordien er zooveel onderhan delingen op den buiten gedaen worden. Men schryft uit Gent, 47 maert. De graenmarkt van heden was weinig bevoorraed en zonder verrandering in de pryzen, ter uitzondering der haver die 50 centiemen is afgeslagen. De middelprys der boter was fr. 3-64 tot 4 fr. den kilo; die der eieren fr. 4-64 de 26. Het vlas werd deze week niet zeer gevraegd. De spinners van Frankryk willen er den prys van doen verminderen, en de houders blyven aen de pryzen der voorgaende weken. De verhandelingen zyn minder talryk geweest ter markten van Lokeren en St-Nicolaes, en heden had ter markt van Gent de verkoop zeer langzaem plaets, met pryzen ten voordeele der kdopers. Gedurende deze week hadden eenige verhandelin gen plaets in vlassen garen en werk, doch de mam is zoo levendig niet meer als geleden eenige weken. De fabrikanten hebben alsdan eenige aenkoopen ge daen, en onthouden zich nu voor eenigentyd.

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 2