Zondag 26 Maert 1871. lste Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Dorpsduivel Onlusten te Parys. Aelst, 25 Maert. De Oorlog van 1870-71. Buitenlandsch Memvs. Gazette Aelst Het Hueeel von liet bind I» geveMlgd In dc Itapelléatfaet IV» 11, woei* olie brieven, gelden, enz. vjroelitvry moeten toegezonden worden. Abonncmcntsprys K fts 'sjoera, vooraf betoelboer. Voor den bulten kan men Inuclu'yven In al «le postkantooren, en voor «Ie Inndelyke gemeenten by de briefdragers. iv. Het is in die netelige omstandigheden waerin Frankryk zich bevond (1870) dat de kandidatuer opkwam van Prins Karei van Hohenzollern voor de Kroon van Spanje. De wrok tegen Pruisen was reeds groot; en zie, werd de kandidatuer van Prins Karei aen- genomen, daer bevond zich Frankryk eensklaps titsschen Pruisen en Pruisen. Deze nieuwe toestand waste schoon om tegen het keizerryk niet geëxploiteerd te worden. De oppositie waende Frankryk diep vernederd door den zegeprael van Sadowa, maer veel dieper vernederd door de inbezitneming van de opper- magt in een aengrensend land, door een lid van Koning Willem's familie. Dees mael stond de omwenteling dreigend voor de deur. Het ministerie wou terzelfder tyd het keizer ryk en het parlementaire regiem, dat kwam in gevoerd te worden, redden. Met trots eischte het dat Prins Karei afzag van den troon van Spanje en Prins Karei zag er van af. Maer het ministerie ging verder. Met denzelfden trots eischte het eene wederroepingde Koning van Pruisen moest zich verbinden in het vervolg de kandidatuer van Prips Karei te loochenen De oorlog werdverklaerdende verklaring werd het pruisisch gouvernement kenbaer gemaekt op 19 july, om een en half ure. Hier viel Napoleon III in dezelfde fout als in 4 859. Hy deed eenen oproep tot de Revolutie uit 1789 ontsproten, en bevool, per decreet, dat men de Marseillaise zou zingen. En, alsof hy vreesde dat men zich nopens zyneinzigten mogt bedriegen, dukie hy dat, in Parys, het stand beeld van Voltaire werd opgerigt, en trok zyne troepen uit Rome. Het was te Saerbruck dat het eerste kanon schot werd gelost. Het gevecht duerde twee uren en viel uit ten voordeele der Franschen. Maer onmiddelyk daerna nam Pruisen zyne wederwraek en den 4 augusty, werd de regter vleugel van 't fransche leger gansch verslagen. Deze divisie maekte deel van het korps van Mac-Mabon, en stond onder het bevel van ge- nerael Douay die er, slagtoffer zyner onvër- saegdheid, sneuvelde. Het pruisisch legerkorps werd aengevoerd door den Koninklyken Prins van Pruisen. En hier begint die schrikkelyke aeneenscha- keling van bloedige aenvallen en veldslagen, opvolgend gewonnen door Pruisen, altyd ver loren voor FrankrykWissemburg en Geits- berg worden stormderhand ingenomen en vyf honderd fransche krygsgevangenen vallen in de handen des vyands. Het pruisisch leger beweegt zich op gansch de uitgestrektheid zyner linie en komt vooruit. EEN ERFELYKE TROON. Het is op te merken dat, sedert Lodewyk XIV tot heden toe, de monarken die elkander in Frankryk zyn opgevolgd, allen (behalve Lode wyk XVIII) hebben kinderen gehad en dat niet eene geschiedenis tilt onzen tyd. (13* VERVOLG.) De landbouwer zweeg. Hy begreep hem volkomen, "Wel kwam de twyl'el by hem op, of hy het by den ar beid, waeraen hy zoo weinig gewoon was, wel zoude uithouden; maer toch wilde hy hem niet in het minst afschrikken. Hendrik had zich geheel en al acn hem toevertrouwd, en met al zyn vermogen wilde hy hem behulpzaem zyn. Sla dan toe! riep hy, terwyl hy hem de hand toe stak. Wy zullen hel wel met elkander eens worden. Wilt gy hctals knecht op myne hoeve beproeven, zoo zal ik u dat niet verhinderen. Tracht het dan ook vol 19 houden. Ikzal hel volhouden, verzekerde Hendrik, terwyl by zyne reglerhand in die des landbouwers, legde. .Slechts een ding nog wilde ik u verzoeken. Spreek, spreek! Zeg uwen zoon, dal hy my niet meer dorpsduivel noemt. Ik kan en wil dien naem niet meer hooren. Gy zult dien ook niet meer hooren, van dit oogen- blik af stael gy onder myne bescherming, en zoo lang gy in uw regt zyt, zal ik het tegen iedereen voor u op nemen. Gy kunt dadelyk hier blyven; zoek uden arbeid uit, die u '1 best bevalt, en gy hebt by my niet noodij u te overwerken. Hendrik was daermede tevreden. Nu hy dezen stap gedaen had, was het hem ligter 0111 het hert gewor den. Mogt dc volvoering daervan hem ook nog zoo zvvaer worden; dit schrikte hem niet af, want hy wist -dat het hem niet acn kracht ontbrak. één van die kinderen de erfenis van zynen vader heeft genotenEen aerdige erfelyke troon, die troon van Frankryk! 1° Lodewyk XIV overleefde zynen zoon en zynen kleinzoon; hy had voor opvolger den hertog van Bourgondië, den jongsten der kin deren van den kleinzoon. 2° Lodewyk XV overleefde zynen zoon. Het is zyn kleinzoon die hem heeft opgevolgd, de ongelukkige Lodewyk XVI. 3° Lodewyk XVI liet eepen zoon nahy stierf in het gevang van den Tempel. 4° Napoleon I had een eenigen zoon, den Koning van Rome. Hy stierf in ballingschap als kolonel van het oostenryksch leger. 5° Lodewyk XVIII stierf zonder kinderen; zyn broeder volgde hem op. 6" Karei X, had eenen zoon, den Hertog van Berry. Deze werd vermoord door Louvel, Lin nens zyns vaders leven. De overlevende zoon des Konings, de Hertog van Bordeaux, werd door de revolutie van 1830 verbannen met de familie van zyn grootvader. 7" Lodewyk-Pliilip I, het hoofd van het huis van Orleans volgde de Bourbons op. Hy had vele zonen. De oudste, de Hertog van Orleans verongelukte. Deze liet twee zonen, waervan de oudste de Graef van Parys, zynen grootvader had moeten opvolgen, ware de omwenteling van 1848 niet opgekomen. Lodewyk-Pliilip stierf in ballingschap in Engeland, en zyne zonen en kleinzonen leven by den vreemde. 8° Lodewyk-Napoleon III, volgde de Orlean- sen op, eerst als president der republiek en ver volgens als Keizer in 1852. Hem werd in 1856 een zoon geboren. Thans zyn vader en zoon ten eeuwigen dage uit Frankryk verbannen en ver- blyven met de Keizerin in Engeland. Ennogtans, onder al die verschilligedynastiën Stond aen 't hoofd der constitutie geschreven a de troon is ei-felyk van man tot man, volgens orde der eerstgeboorte ANDERE OPMERKING. Gedurende acht honderd jaer, van Hugo Capet tot Lodewyk XVI werd Frankryk bestuerddoor één en dezelfde dynastie. Sedert vier-en- tachentig jaer, te weten sedert 1789 tot heden 1871, heelt Frankryk zeventien verschillende conslilutiën, en zooveel verschillige gouverne menten gehad, en dank aen de princiepen van het gaet er nog niet. De letter m en de familie Bonaparte. In de militaire school was het marbcouf die eerst het genie van den toekomenden Napo leon I ontdekte. marengo was de eerste slag gewonnen door generael Bonaparte, en generael melas baende hem den weg in Italië. mortier was een zyner eerste generaels moreau verraedde hem en murat was het eer ste slachtoffer zyner zaek. marie-Louise deelde zyne liooge lotbe stemming; moscou was de afgrond waer zyne magt verging en metternich was zyn meester op het veld der diplomatie. De namen van zes Marschalken, (masséna, mortier, marmont, macdonald, murat, mon- Tocn hy de kamer des landbouwers verliet, bleef hy aen de deur staen, 0111 hem nog eene vraeg te doen. Hy wilde naer Margaretlia vragen, tot wie hy met ge weld werd gelrokken. Zoo snel mogelyk liep hy door T dorp Lolhaer. Nu was het hem onverschillig of de lieden hem verwonderd nazagen. Hy wist, dat ze nog meer verwonderd zouden zyn, wanneer zy vernamen, dat hy by den landbouwer in dienst was gelreden. Korten tyd daerna stond hy vóórhel huisje, waerin Margaretlia woonde. Blyde opgewondenheid had zyne wangen met een ligt rood gekleurd. Hy voelde zyn hert luider en sneller kloppen dan in het grootsle ge- 'vaer. Of zy er een voorgevoel van had, dat hy zoo naby haer was? Of zy aen hein dacht? Haestig trad hy het huisje en het vertrek binnen. Margarelha zat ineengedoken achter de kagchcl. Hem ziende, sprong zy verschrikt op. Met strakke, dieplig gende oogen zag zy hem aen. Hoe zeer was zy veran derd. sedert hy haer voor 't laest had gezien! Hare wangen waren bleek, en ingevallen, een trekvai^diepe treurigheid lag over haer gclaet verspreid. Mei ler neder geslagen blikken stond zy onbewege- lyk stil. Langer kon Hendrik zich niet bedwingen. Grietje Grietje! riep hy, en nauwelyks had zy deze wóórden gehoord, ofzv vloog naer hem toe, sloeg beide armenomzynenhalsen druktehem kramp achtig aen hare borst. Zy bedekte hem met kussen en berstló te gelykcr tyd in een hertstogtelyk snikken uit. Gy leeft gy leeft gv zyt niet dood! riep zy uit, en omarmdehem sleed sop nieuw. Wat reeds jaren lang in haer hert was verborgen geweest, wat zy reeds dood gewaend had, brak nu op eens in volle hevigheid uil. Te vergeefs zocht Hendrik haer tot bedaren te brengen. Het deed haer goed, eenmael le kunnen uit- cey), en die van tfes-en-twintig zyner generdels, begonnen met m. maret, hertog vanBassano,was de raeds- man in wien hy het meest vertrouwen stelde. Zyn eerste grooteslag was die van montenolte, en zyne laetste, die van mont-Saint-Jean (Wa terloo.) Hy won de veldslagen van millesius, montmirail en montereau, en vervolgens kwam het beleg van montmartre. müanenwas de eerste hoofdstad en mos cou de laetste waer hy als overwmnaer zyn intrede deed. - Hy verloor Egypte door de schuld van menou,en zond mioilis om Pius VII te vangen, maretging eene samenzvveering aen tegen hem; het was murat die hem eerst verliet, en ver volgens marmont. Hy had voor ministers maret, montalivet en mallieu; zyn eerste kamerling was montes- quion en zyn'laetste verblyfplaels mahnaison. fy-gaf zich over.aen maitland, kapitein van den BeUerophon; hy had voor gezel op S' Helena den generael montliolon, en zyn ver kleefde kamerdienaer vyas marohand. Gaen wy over tot Napoleon III, daer vin den wy niet min de letter m in de verschillige gebeurtenissen zyner regering. Zyne gemalin was eene gravin van montijo en zyn grootste vriend was morny. De inneming van malakolï'en die van den Mainelon-Vei't waren de grootste feiten van den oorlog van den Krim. In den veldtogt van Italië was zyn plan den eersten slag te leveren te marengo, maer deze werd slechts geleverd na de botsingen van montebeilen en magenta. mac-Mahon werd hertog van magenta even als Pelissier, als her tog van malakoff werd verheven. Napoleon III deed zyn intrede temilanen, en verdreef do Oostenrykers van marignann. Na den bloedigen slag van Solferino, kwam hy terug onder de muren van mantua. Te beginnen van 1869 schynt de letter m voor Napoleon III een voorteeken van onheil te worden. Daergelaten mexico en maximiliaen, komen wy tot den oorlog van 1870. Hy had zich byzonderlyk betrouwd op dry nr, den marschalk mac-Mahon, den graef de montauban (Palikao) en op de mitrailleuse, maintz moest het grond- punt wezen van de operatiën des franschen legers; maer, teruggedreven op den moezel, werd zyn lot beslist op den maes, te Sedan. Vervolgens kwam deovergaef van metz. En al die rampen, en menig andere, zyn të wyten aen eene andere m, vyand van Napoleon, aen eene m, deesmael een groote, dikke hoofd letter; aenMoltkE De burgeroorlog is te Parys losgebersten. De oproerlingen van Montmartre hebben niet be antwoord aen het geduld des gouvernement^. Den 17 dezer waren de gendarmen naer het Vogezenplein gereden, 0111 er bezit te nemen van de kanons, welke zich aldaer bevonden. Het 88® regiment, dat deze stukken bewaerde, wcenen. Toen zyoindelyk een weinig bedaerder was geworden, ging by naest haer zitten, terwyl hy hare hand vast in de zyne gesloten hield en Vertelde haer alles wal er gebeurd was, hoe hy gewond in do woo- ning des houtvesters had gelegen, cu nu als Knecht by den landbouwer in dienst was gelreden, om een nieuw leven aen le vangen. Naer male hy voortging straelde er steeds grooScr en grooler blydschap uil Margaretha's oogen. En gy wilt hetsmokkelen dus workelyk opgeven? riep zy uit. Dat heb ik reeds gedaen, antwoordde hy. Zie, ik heb er innig berouw over, dat ik niet ree'ds vroeger aen uwe bede gehoor heb gegeven. Ik dacht dat gy ïjiol van'my hieldt, dat gy George liever hadl, en dal heeft my zoo woest gemaekt. Ik heb 11 allyd lief geluid en heb nooit aen iemand anders gedacht dan aen u, fluisterde Grietje hem toe. Waerom zou zy ook nu nog een bekentenis terug houden, die hy reeds uil hare herlsloglolyke vreugde en uit hare oogen gelezen had. Deloof my nu eehlereen ding, Hendrik, voegde zy er op smeekenden loon hy, wees niet meer zuu wild en onstuimig. Hier, myne hand daerop, Grietje! riep hy uit. Het is ïnyn vaste en opregte wil, bedaerd le worden, en gy weet dal ik een man van myn woord ben; slechts dan sla ik voor niets in, ais men mv weder met den zelfden spot en hoon zou willen behandelen als vroe ger, want dat kan ik niet verdragen. Ik zal niet de oCrstc zyn om Iwjst met iemand ie zoeken. Dat men my slechts met rust late, meer.verlang ik niet. Wil men dit doen, dan zal ik zoo stil en ruslig leven, als gy slechts verlaügen kunt. Meer kon zy voor hol oogenblik niet eischen, ca dreef hen echter terug. De nationale garden lie pen te wapen, omsingelden de gendarpien en men bragt de kanons naer de Rue Bas/rui, om ze aldaer in liet park te plaetsen. 's Nachts zou men met geweld pogen zich van de kanons meester te maken. Ten 4 ure beklom men de republikèinsche garden de hoogten. Stadssergeanten, met chassepots gewapend, on dersteunden derepublikcinscbegarden.Dekom- mandant sommeerde tot deovergaef der kanons. Men weigerde en het gewcervuer klonk in de straten van Parys. Generael Lecomte komman deerde. Eenige voorbygangers, eene oude vrouw en een jongeling werden gekwetst, de een aen den schouder, dc ander aen den urm. De nationale garden verrast verlieten de hoogten, en weldra werden de kanons en miti'yilles op den boule vard la Charette geplaetst, den mond gerigt op La Villette en Batignoljes, Een sterk detachement van liet 129'' linie regiment en van jagers van Vincènnes, daegden op. Zy namen bezit der position, welke de na tionale garden verlaten hadden. Iu den morgend trommelde men alarm. Natio nale garden verschenen in do straten en voeg den zich by een detachement dal de geweerkolf in de hoogte droeg. Jagers van Vincennes, den kept boven het hoofd zwaeiende, voegden zich by de groepen, onder het geroep van leve de republiek! De garden riepen leve de Unie! De volksmenigte vergrootte gedurig in de straten. Men sommeerde den kommandant der hoog ten, de positie terug te geven die hy als hy ver rassing ingenomen had. Een nationale garde, met een witten zakdoek aen de bajonnet, kwam als parlementair vooruit en eischte die position. De generael weigerde, waerop de soldaten met de nationale garde verbroederden, onder hot geroep van leve de linie! leve de republiek! Te Belleville, on liet Bastilleplein, overal ver broederen soldaten en volk. De boulevards zyn opgekropt met volk. De soldaten ^elileeren over de boulevards met de kolf van 't geweer in de hoogte. Parys, 19 maert. Overrompeling* van l»«*l Stadhuis. De oproerlingen bezetten liet Vendómeplein en het kwartier de la Paix. In den nacht hebbest zy zich van bet stadhuis meester gemaekt; er werden verscheidene mannen gedood, lieden morgend, dommelt het kanoji. Pai'ys, 49 maert. Er is eene proklamatie aen de nationale gar den van Parys uitgegeven; zy meldt dat een komiteit, zich den naem gevende van Centrael Komiteit, zich van eenige kanons heeft mees ter gemaekt, Parys met barrikaden overdekt, geschoten heelt op de verdedigers der orde en met koelen bloede de generaels Thomas en Le comte heeft vermoord. Niemand kent die leden van het komiteit, noch weet men tot welke parly -zv beboeren. Zyn lietcommunisten,bonapartistenof Pruisen? Zyn liet agenten van dat drydubbel verbond. Wat zy ookzyn,het zyn devyauden van Parys, die Frankryk aen de plundering, die de repu bliek aen de Pruisen, die ons aen liet despotism overleveren. toch zog zy in, hoe weinig zekerheid haer dia gaf. Met geweld verbande zy iiitusschen deze gedachte uit hare ziel, om de eerste oogenblikken dos wederziens niet te verbitteren. Als dood had zyliem beweend, en als herboren zal hy nu aen hare zyde, en hare hand rustte in de zyne. Nu wisten zy, dat zy elkander lief hadden en slechts voor elkander leefden. Zy spraken van hunno liefde en van hunne 'toekomst. Hendrik wilde alle krachten inspannen om door zynen arbeid zoo veel te verdienen, dat hy eene eigene, hoewel dan ook kleine, huishouding kop opzeilen. Zie, meisje, riep hy vrolyk uil, als ik hol zoo ver gebragl heb, en gy eenmael de myne zyt, dan zou ik geerne dongene willen zien, dio zich met myn geluk kan melen. Dan zullen allen deu dorpsduivel, waar mede zy-zoo dikwyls den spot hebben gedreven, moe ten benyden en dan ruil ik met niemand, zelfs niet met den zoon van deu landbouwer. Als het 11 te goed gaet, dan hen ik 11 ten laesto nog legering, wierp Margarelha hem schertsend legen.. Tc gering! Ticrnam Hendrik. Wanneer my hedon de keus werd overgelaten tussclion u en de hoeve met al het geld van don landbouwer, dan zou ik geen oogenblik aerzclcn. t! zou ik nomen, en meer wil ik niet, want wat wy noodig bobben 0:11 le leven, kan ik met myne handen verdienen. Jaren lang kenden zy elkander, en toch was er in al die jaren geen enkele minuet geweest, die met dit uet van geluk kon vergeleken worden.liet hlyl'llochaltyd hel schoonste en heiligste oogenblik des iovens, wan neer twee herten elkander gevoaden hebbenen het verhond van vreugde en leed met elkander voor een geheel leven sluiten. {Wordt voortga wl.J

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1