N° 15. Zondag 2 April 1871. lste Jaergang. WE&ELYKSCH NIEUWSBLAD. De Dorpsduivel Aelst, 1 April. De Oorlog van 1870-71. v. Buitenlandsch Xieuws. G-azette van Aelst Het Bureel van het bind in gevestigd In «le Kapellestrnet 1V° 11, vvner alle brieven, gelden, enz. vrncht\i*y moeten (oerzonden wordon. Abonnementsprya SS fr. 'ajaers, teoraf betaelbacr. Voor den buiten kan men Inacliryven in al de poalkaiitooren, en voor de lnndelyke gemeenten by de briefdragers Den 6 augusty, ontmoet het eerste korps van het pruisisch leger de Franschen te Forbach. De fransche generael Frossard komt te laet op het slagveld. De Pruisen dry ven den vyand op de vlucht en nemen zyne positiën in. Den zelf den dag ontmoet de koninklyke Prins van Prui sen Mac-Mahon te Wcerth. Het gevecht is lang durig, woedig, schrikkelyk; doch de zege is voor Pruisen. 6000 krygsgevangenen, 5 mitrail- leuzen, 30 kanons en 2 vlaggen vallen in d'han- •den der overwinnaers, die het fransch leger achteruit dryven op Bitche. Welke onregten men het keizerryk ook mogt 'ten laste leggen, hadden deze droeve nieuws- tydingen voor uitwerksel moeten hebben al de Franschen te vereenigen in één en dezelfde .genegenheid en strekking rond het bestaende bestuer. In dergelyke omstandigheden is het noodzakelyker dan ooit dat de leus Eendragt maekt magt zich verwezenlyke» Doch neen, er ontstond eene zoo drukke volksbeweging, ■dat Frankryk voor de inwendige rust te vree zen had. Parys werd in staet van beleg ver- klaerd. Den 7 augusty telegraphieerde de Kei zer De troepen wyken in goede orde, alles kan nog hersteld worden. Den 9, verzame ling van het wetgevend korps, en den 12, een nieuw ministerie aen wiens hoofd, als minister van oorlog, graef de Montauban, hertog van Palikao, stond. In het midden van dien albedreigenden oor log werd door Frankryk en Pruisen een trak- taet getroffen, strekkende om de onzydigheid van België andermael te herkennen en te be vestigen. Engeland verbond zich erin, een jaer zelfs na den oorlog, ons land te komen verde- digen tegen welkdanige mogendheid welke ons grondgebied <zou komen te schenden. Dit werd, op 8 augusty., door het ministerie Gladstone in het engelsch Parlement afgekondigd. En, of alles moest medewerken om ons te bescher men, viel het liberael ministerie, en deszelfs uitdagend en uitsluitend politiek moest de plaets ruimen voor bekwamer mannen, vereerd met 's lands volle genegenheid. Het katholiek ministerie ontbond de Kamers en deed eenen loyalen oproep tot het volk. ■Zulks was van wegens het nieuw bestuer eene akte van goed en wys politiek. Die akte, zon der eenigszins de oorlogvoerende mogendhe-r den te kunnen kwetsen, stelde tusschen ons en dezelve een nieuwe onderpand van vrede daer, waer de zaek onzer onafhankelykheid en onzy digheid oneindig moest by winnen. Zoo ver stond het volk den oproep gedaen door het ministerie, -en het koos, met overgroote meer derheid van stemmen, voor de party der een dragt., het -is te zeggen, voor het nieuw minis terie. Middelerwyl ging de oorlog voort tusschen Pruisen en Frankryk, altyd bloediger en wrpe- eene ^cscbiedcniH uit onzen ty<l. (14® VERVOLG.) Hendrik vermoedde niet, hoe veel er op dien dag in het dorp over hem gesproken werd-» Allen hadden hem voor dood gehouden en op eenmael was hy weder voor den dag gekomen en het eerst naerden landbou wer gègaen. 01' hy hem aen zyne belolle was komen herinneren? Zeker, wat kon hy anders mot hem te maken hebben. /"De boeren braken zich het hoofd met de meest uil- eemoopendc vermoedens, en geen enkele kwam de waerheid zelfs in dc verte naby. De meesten meenden, hy had geld by den landbouwer gehaeld om naer Ame rika te gaen, want sedert den gendarm op hem gescho ten had, achtte hy misschienzyn leven en zyne vryheid niet meer zeker. Zy verheugden er zich over, dat de dorpsduivel dan voor altyd weg zou zyn. Goen van allen had nog den landbouwer of diens zoon gesproken; zoo veel le grooter was de spanning waermede zy het oogenblik te gemoet zagen, dat Friese in de dorpsherberg zou verschynen, waer hy geregeld iederen avond een glas bier kwam drinken. Eindelyk trad hy binnen, zonder intusschen een woord over Hendrik te spreken. Wal heeft toch de dorpsduivel by u uitgevoerd? vroeg een der boeren ongeduldig. Hy heeft zeker geld van u willen hebben. Gy vergist u, hernam dc landbouwer bcdaerd. Geen enkelen penning heeft hy van my willen hebben, hoewel ik hem zou gegeven hebben, wat hy ook ge- eischl hadde. Wat kwamliy dan by u zoeken? vroeg een tweede nieuwsgierige. der. Maerschalk Bazaine hield stand onder de muren van Metz. Eene reeks schrikkelyke ge vechten had er plaets (16, 17 en 18 Augusty), en het leger van Bazaine vond zich teenemael omsingeld. ALLES REDT ZICH! Zeggen waer wy zyn zoo schryft Louis Veuillot dat is onsonmogelyk, maer wy staen op geen goed punt. Het regelmatig gouverne ment is ellendig. Het heeft Parys zonder verde diging gelaten onder de hand van Belleville: dat is te zeggen van 100 of 150,000 gewapende mannen, die grooten appetyt en welhaest hon- geé zullen hebben. Er zyn menschen die aen M. Bazaine vervv.yten, Metz te veel verdedigd te hebben; dit echter zal men aen het gouverne ment van M. Thiers niet te verwyten hebben! Alles is vertrokken, alles is geviugt, zonder eenige voorzorg te nemen, zonder een bevel achter te laten geviugt niet by het zien van den vyand, maer toen men hem van verre rook.... en 't is nog te weten, of Versailles aen datgouvernement nog wel ver af gelegen ge noeg voorkomt. Zy hebben onder ander.... 15 kanons verge ten. Sedan maekt mode, en ieder wil zyn Sedan hebben. Men vraegt hoe Belleville zich op zyne beurt redden zal. Redden zal het zich, doch wanneer? In afwachting spelen de afgevaerdigden en mairs van Parys meester in Parys, dat zich ook zal redden.... Men ziet het aen hunne meer en meer platte en laffe plakkaerten. De konservatieve nationale garden, die armen telt, schynt ook al geneigd de vlugt te nemen. Zy laet hare mairies bezetten, hare officiers af stellen, hare wapens wegnemen. Een enkel ar rondissement wil zich verdedigen; het weigcM duidelyk zich te laten overweldigen, namelyk het tweede. Indien het wat krachtdadigheid kon geven aen de anderen, zou alles gedaen raken, en het zou zelfs de hooiden over den oproer verlossen. Die toch zyn niet meester meer over hunne manschappen; zy beklagen zich over het noodlottig indringen van galei hoeven in de slecht bewaekte gelederen. Geest van Sedan, yselyke kanker der schoonehedendaegsche beschaving! Wy waren toch zoo goed opgebragt; wy wa ren toch zoo'n schitterend volk in het fabriekaet van kluchtspel, karikatuer, wapens,wetten, feuil letons wy waren zoo uitmuntend, zoo schit terend in alles. Parys is nu een bosch van Bondy Vryheid, broederlijkheid en gelijkheid! En toch zou er maer één enkel man moeten gevonden worden, daerover is het ieder eens; maer ieder is het ook eens te zeggen, dat men dien man niet vinden kan. Het is zelfs M. Assy niet.. Veel beter, M. Assy en zyne kollegas, gelyk M. Thiers en zyne kollegas, gelyk de Kamer, uit het algemeene stemregt voortgekomen, hoe eerbiedwaei'dig ook, zyn het beste bewys, dat die man met bestaet. Indien wy nu nog nederig waren, dan zou Ons Lieve Heer genade met ons kunnen hebben. Maer wy zyn integendeel nog trotsoh en opge blazen, en wy schreeuwen op dak en gevel dat Werk, gaf Friese ten antwoord, en by is als knecht by my in dienst gelreden. Gy hebt den dorpsduivel hy u in dienst geno men! riepen verscheidene te gelyk. Zeker, bevesligde de landbouwer met dezelfde bedaerdheid, en zelfs zeer geerne. Ik denk een Hinken knecht aen hem le zullen hebben. Tevens heb ik be loofd hem in ntyne bescherming te nemen en hem ge zegd, dat ik iedere belcediging, hem toegevoegd, zou beschouwen als my zelve aengedaen, en dat ik niet dulden zou, dat iemand hem in myne tegenwoordig heid dorpsduivel noemde. En wat ik hem gezegd heb, zal ik ook houden, voegde hy er met nadruk by, stond op en verliet, na kortaf gegroet te hebben, de her berg. Verrast zagen dc boeren elkander aen. Dat konden zy maer niet begrypen, hoe de iandbouwer er zoo op eens toe gekomen was, zich lot beschermer van den dorpsduivel op te werpen. Hy had het intusschen ge zegd en bezat een te groot overwigt over hen dan dat eon hunner het zoude gewaegd hebben hem te weer streven» Hendrik maekte reeds den volgenden morgen een begin met zyne nieuwe vverkzaemheden. De landbou wer liet hem aenvaukelyk stil zyn gang gaen, zoowel om zyne nog zwakke krachten te ontzien, als om hem des te beter te kunnen gadeslaen, want erkwam steeds nog eenigen twyfel in hem op, of hyzich in zyn nieu wen toestand zou kunnen schikken en het daerin uit houden» Met verbazing bemerkte hy, hoe zyn overleg en nauwgezetheid hem in de.uitvoering van iederen arbeid gelukken deden» Als gy zoo voorlgaet, zegde hy na eenige dagen tot hem, dan zult gy al de anderen spoedig in hunnen arbeid overtreffen» Gy pakt de zaken dadelyk hy de regie plaets aen, dal had ik niet zoo van u verwacht. Hendrik glimlachte even» Laet my slechts dén tyd een weinig daeracn te wy het toekoiriendc jaer, en nog wel op zyn laetste, revanche zullen nemen. OGod, God onzer vaders, zoo verschrikkelyk geworden voor hun verbasterd ras, maekt ons nederig, maer duldt niet dat wy niet in die ver- achtelykheid vervallen, aen welke men gewoon en waeruit niet meer los raekt. Doe een man opstaen, opdat wy niet teenemael zonder eer vergaen Over het gebruik van zout in den landbouw. Het ruw zout is een uitmuntend en goedkoop voedsel voor dieren en planten, en een byna onfeilbaer verbeteraer der vruchten. Het nut van het zout als vette of mest was reeds gekend van de oude volkeren, zoowel van Europa als van Asia; indien het in vroegere ja ren niet gebruikt geweest is in onze omstreken van Europa, het was niet omdat zyne deugd en nut niet gekend waren, maer omdat de gouver nementen, er eene gemakkelyke en zekere bron van inkomen in vindende, buitengewoon groote lasten opstelden en aldus zyn gebruik byna on- mogelyk maekten, alhoewel men het hier nog- tans veel bezigde, aengezien men, doch met veel moeite, ontslagen werd van het betalen der las ten voor het zout, dienende voor den landbouw. Nu dat het zout vry mag binnengelaten wor den, en er geene lasten meer te betalen zyn,zal deszelfs prys met twee derdenen meer vermin deren, zoodanig dat het duerste zout het beste koop der mesten en vetten voor het land zal worden. Het natuerlyk gevolg daervan zal zyn, dat het gebruik van zout dagelyks zal vermeer deren en algemeen worden, gelyk hetzelve piatts heelt gehad in Ierland (Engeland) en in al de landen, waer de lasten werden afgeschaft. Volgens de beste schry vers over den landbouw en de verslagen der meeste akker-en landbouw- maetschappyen van verscheidene huiden, is het nut en de goede uitslag van het gebruik van zout in het bewerken van de landeryeu onbetwist- baer; die voordeelen bestaen byzonderlyk hierin dat het door zyne eigenschappen de muriaet, ammoniaet en andere voedzame stoffen bewaert, en dezelve uit de lucht in zich trekt; het ver teert haestig alle on werkende en plantachtige materiën, graspoën, enz.; het trekt tot zich en behoudt alle vochtigheid; het maekt den grond min onderworpen aen het bevriezen; het ver nielt de slekken en ander ongedierte; liet strekt tot versterking van liet strooi en tot vermeer dering van liet gewigt en de hoeveelheid der granen; zyne schrandere vermenging met ander mest of vette strekt tot smelting en in werk- brenging der slapende vruchtbare stollen van den grond. Eene milde strooijing van zout vernietigt alle onkruid en ongedierte, en is de beste zuiveraer der landen; maer deze moet gedaen worden dry weken of eene maend voor liet zaeijen, vermits de eerste onmiddellyke en seffens werkende kracht is, alle tecder en groeijend leven der planten vervordert en vermeerdert. De meerschen verbeteren veel met het be- strooijen van zout: het gras, dat hard en bruin is en van de beesten niet gewild, wordt hier- gewennen, antwoordde hy, en gy zult u niet over my te beklagen hebben, hoop ik. Ik ben nietby den arbeid groot gebragt,en raoetduseersteenigzins opde hoogte komen. Met bedaerdheid en icvcr trachle hyde taek, die hy zich zeiven had opgelegd, te vervullen.De boeren ont weken hem zooveel mogelyk, hciu vriondelyk bejege nen vermogtenzy niet,en toeliwaegden zy hel niet, uit vrees voor den landbouwer, hem op de vroegere min achtende wyze te behandelen. Zy vroegen Friese wel, of hy te vreden was over zyn nieuwen knecht, maer kregen iederen keer ten antwoord, dal hy nog nooit een beteren arbeider "Miad gehad en dat h.y op nieuw had leeren inzien, hoe ligt men zich in iemand bedrie gen kon. De betrekkingtusschen Hendriken George was uiter- lyk vriondelyk; een nauwlettend opmerker kon het echter niet onlgaen, datzy zich niet tot elkander acu- getrokken gevoelden» Zoo goed Hendrik het ook by den landbouwer had, zoo zou hy dit leven, hetwelkde grootste tegenstelling vormde mot zyn vroeger, niet volgehouden hebben, indien Friese hein niet geheel en al zelfstandig had laten bandelen enhy by Margaret ha geen grooten steun had gevonden. Hy ging iederen avond tot haer en las dan uil hare oogen, hoe gelukkig zy was nu hy een geheel ander leven had aengevangen. Meer dan eens bekende hy haer rondborstig, hoe weinig voldoening hy in zyn vroeger leven gesmaekt had en hoe hy vaster dan ooit had besloten er nimmer toe terug te keeren. Hoe langer hyopdelandhoevewas.destc onmisbaer- dcr werd hy. George, die nooit grooten lust lotv den arbeid gehad had en wiens groolsiegenoegen bestond in de danszael den heer te spelen, had door eene ver koudheid, die hy by het dansen had opgedaen.zyne ge zondheid benadeeld en wasziekelyk geworden. ILy liet zich nu nog minder met de zaken in en had dit ook niet noodig tc doen, Zyn vader liet alles aen Hendrik door aengenaem en gezocht door alle dieren. Het zout, gemengd met het voedsel der dieren, is van groot nut eu Itunue daertoe groote gene genheid bewyst, dat het zeer voordeelig is aen liunnegezondhcuj; het voorkomt veel van hunne ziekten, en helpt veel tot hunne volmaking. Het verkloekt byzonderlyk liet hooi; het zout belet zyne verhitting en verdulfmg; hard en bescha digd hooi, wel gezouten, is meer gezocht door hel vee dan het beste niet gezouten hooi. De spoeling voor de verkens moet gezouten worden om aengenaem tezyn;zy zullen er meer van eten en haestiger vetten. Het zout, gemengd in ander welkdanig mest of vette, verbetert dit zeer veel» De guano moet altyd vermengd worden met eene gclyke hoe veelheid zout voor den «aeityd; hel belet het verlies der krachten van den guano. Het zout op den mest in den put vernielt slekken en an dere ongedierte, alsook het jong onkruid met zyn zaed, dat zoo dikwyls op het land gevoerd wordt, Het zout, toegepast aen ligte landen, verbetert ze oneindig; ja maekt zelfs van onvruchtbaer, tamelyk goed land; doch, toegepast aen koude en zeer natte landen, brengt het weinig of geen goed hy» Kontingent thr Milicie, By koninklyk besluit van 24 dezer, wordt het kontingent der milicie voor 1871, tusschen de provinciën als volgt verdeeld Werkelyk konting. Reserve konting. Antwerpen. Brabant. West-Vlaenderen. Oost-Vlaenderen. Henegauw. Luik Limburg. Luxemburg. Namen. 1080 1873 1400 1729 1978 1293 464 502 679 Totael. 11000 98 171 127 158 180 317 42 46 61 4000 FRAXUIkYK. De uitslag der gemeentekiëzing te Parys is maendag bekendgeinaektgeworden. Op 180,000 kiezers, die zich ter stemming hebben aongebo- den, werden er 120,000 stemmen gegeven aen de kandidaten van bet middelcomileit» De gou- vernementeele party bekwam maer 60,000 stemmen. Zoo werdén de Flourcns, de Blauqui's, de Vermorelsen de Varlins gekozen.... Tegenstrevers waren er weinig of niet, en de •helft der ingeschrevene kiezers is niet opgeko men. In de le en 2" arrondissementen, die zeer tegen den opstand verbitterd zyn, bekwamen de kandidaten des middelcomiteits de meeste stemmen» Ziedaer dan de roodrcpublikeinsche gemeente ingerigt. Wat zal zy doen? De Journal of/kiel liaest zich het ons te zeggen: zy zal eene ge- meentelyke constituante vormen, eene gemeen - over, op wicn hy zich kon verluien en die op de hoevo schier alles als meesier beredderde. Zyn eigen belang had hy daerby niet hel minst in 't oog en dat verwierf hem de genegenheid des land bouwers nog meer. Ook de boeren werden mei Ier tyd ccnigzins vrien- dclyker jegens hem, toen zy hoorden, met hoe veel achting de landbouwer steeds van hem sprak, en toen zy zagen, hoe alles op de hoeve aen hem werd overge laten» Slechts dit eene duidden zy hem ten kwade, daL hy met Margaretha, wier moeder in geen goeden reuk stond, dagelyks oipging. Menig meisje zag hem met Welgevallen aen, want hv was de schoonste knacp van het geheele dorp, en als hy met de peerden des land bouwers door het dorp reed, zag hy er zoo deftig uit, dat een vreemde hem voor den landbouwer zelf zou gehouden hebben, Hendrik bekommerde zich niet,om al die praeljes; intusschen gebeurde er iets, dal zyne vroegere woest heid weder geheel en al deed ontwaken» Onder de jonge knapen van het dorp had liy Vele vyaiiden, De moesten ergerden er zich over, dat de landbouwer zoo veel van hem hield en hem als meester op de hoeve zyn gang liet gaen. In hunne oogen bleef hy steeds dc dorpsduivel. Zonder het minst aen kwaed tc denkeu ging hy op zekeren dag door het dorp» Eenige knapen stonde voor eene boerenwooning en belachten en bespotten hem luide zoodra zy hem zagen aenkomen. Hel bloed steeg hem naer het aengezigt, maer hy bedwong zich snel cn wilde bcdaerd voorby gaen, Daer riep een Ier knapen: Weet gy 'tal, Grietje is zoo even met hare moeder door twee gendarmen uit het huis gehaeld, daer zy beide-gestolen hebben. Nu kan de dorpsduivel hqer in het tuchthuis opzoeken. Dat was te veel voor Hendrik. Zulk een hoon mogt

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1