N° 16. Zondag 9 April 1871. 1st9 Jaergang. WE&ELYKSCH NIEUWSBLAD. De Burgeroorlog. De Dorpsduivel Buitenlandsch Nieuws. Aelst, 8 April. De Oorlog van 1870-71. Gazette van Aelst Het Bureel von liet blatl 1» gevestigd In <le Kapelleatraet I\I° 11, waer idle brieven, gelden, enz. Vrachtvry moeten toegczondcMi Worden. AhonnementspryB 25 fr. jnera, voornfbetaelbner. Voor den bulten kon men Inschryven In nl de postknntooren, en voor de londelylie gemeenten by de briefdragers. De commune heeft volstrekt niets gered en alles in gevaer gebragt. Wie ten dien tyde de redders waren van Frankryk, heeten Kellermann en Dumouriez; de eerste behaelde de overwinning te Valmy en de tweede te Jemmapes. Het'is waer, deze laetste zege koste aen ons Vaderland zyne nationale en godsdienstige vryheid. De aenleiders der fransche commune van 92 waren de genaemde Hebert en Chaumette, twee schryvers zonder talent, twee schurken zonder waerde. Zyn het die mannen, die citoyen Ledru- Rollin wenscht te volgen? Frankryk is reeds zoo diep gevallen, en ge lukt er het bestuer van Versailles niet in, kort spel te maken met Parys, Marseilles en Lyon, dan zullen wy de bloedige tooneelen der eerste fransche revolutie terug zien, tooneelen welke wy, vol betrouwen op de beschaving en voor uitgang der negentiende eeuw, nimmer hoopten te moeten bywonen. Die fameuze clubs- en communemannen spre ken geernevan Vryheid en Vaderland, en zy zyn het, die de grootste vy anden zyn van hun Vader land en van de Vryheid FRANKRYK. IVeerlaeg. Parys, 2 april, 6 ure des avonds. Sedert gisteren avond hebben er verschillende gevechten plaets gehad tusschen de garden van de cummune, en de troepen van Versailles, langs den kant van Neuilly. Men hoorde een hevig kanonvuer aen de Champs-Elysées en het Concorde-plein, tusschen 10 ure en 's middags. Het komiteit heeft ten minste 60,000 man by Puteaux gemasseerd. Er bevinden zich ook na tionale garden te Gourbevoie en aen de Neuilly- brug. Er heerscht te Parys eene groote beweging onder de nationale garden. Het komiteitzendtinalle haest manschappen, voorraed en artillerie naer de plaets van het gevecht. De Liberté zegt, dat een bataillon van het ko miteit, eene beweging deed langs den kant van Courbevoie. De Mont-Valerien heeft ten 9 u. 30 m. 't vuer geopend op de voorhoeden der kolommen; de gendarmen en boschwachters, in de buert ge- kantonneerd, hebben alsdan de wapens opge nomen en zyn de nationale garden der commune te gemoet getrokken. Allengs is het gevecht heviger geworden, al lengs het rondpuntvan Courbevoie naderend. Het gevecht aen den regter kant der nationale garde begonnen, strekte zich sterk uit naer het centrum. Ten 10 u. 30 m. begon het pelotonsvuer, ter- wyl van den Mont-Valerien, waer het vuer was gestaekt, dit met kracht werd hernomen. Ten 11 ure duerde 't hevig geweervuer voort; liet bezit van Courbevoie scheen het doel te zyn der twee partyen. De Temps en Liberté melden het gerucht dat de nationale garde verpligt is geweest achter uit te gaen; de ambulansen vertrekken in de rigting van het slagveld. Andere inligtingen. Parys, 2 april. Dezen morgend, ten 9 ure, zyn de troepen van Versailles, te Courbevoie gestationneerd en de nationale garden aen de brug van Neuilly slaegs geraekt. De kommandant der republiekeinsche wacht, die als parlementair vooruit kwam, is met den tromp van het geweer op de borst gedood door de zouaven, die deel maekten van de nationale garde. Vyf nationale garden zyn gevangen genomen en gefusilleerd. 20 a 23 garden zyn gedood en evenveel zyn er gekwetst. De artillerie van den Mont-Valerien heeft ge schoten; de bommen vielen tot in de avenue de la Grande armée. De alarm wordt in alle wyken getrommeld; de nationale garde begeeft zich naer de wallen, die met kanons worden gewapend. De nationale garden hebben de positie aen de brug van Neuilly verlaten. Er heerscht te Parys eene groote ontroering. Het pruisisch gouvernemenL heeft aen het gouvernement van Versailles toegelaten, zooveel troepen in Parys te brengen als het zou noodig zyn, tot herstel der orde. Het heeft'verklaerd dat de Duitschers binnen Parys trekken, als de orde den 15 april niet her steld is. Versailles, 2 april. De oproerlingen zyn achteruit geslagen; de verdedigde barrikaden zyn door de troepen met veel geestdrift ingenomen. JEen aental nationale garden zyn krygsgevan- gen gemaekt. Het zedelyk uitwerksel van dietyding is voor- treffelyk. Parys, 3 april. Eene proclamatie der commune zCgt: Het gouvernement van Versailles heeft ons aenge- rand; niet kunnende rekenen op het leger, heeft het tegen ons de zouaven van Charette, de Bre tons van Trochu en de gendarmen van Valentin gezonden. Het heeft Neuilly gebombardeerd. Wy hebben de zending de stad te beschermen, wy rekenen op uwe hulp. Gedurende den nacht is er eene onophou dende beweging geweest "van bataillons der commune in volle veldtenue, met ambulancen; zy trokken door de straet Rivolien de Champs- Elysées, naer den omtrek en de forten. Nieuwe bataillons vertrekken dezen morgen. De rappel wordt in alle wyken geslagen. De barrikaden der stadhuisplaets en andere -ïyn heringerigt. Sedert 5 ure 's morgens wordt te Parys een gedommel van kanonvuer gehoord. vi. Bazaine omsingeld zynde te Metz, rukté de Keizer op Chalons alwaer, onder het bevel van Mac-Mahon, zich een nieuw leger vormde by middel der overblyvende troepen van Woertli en van nieuwe wervingen. Dit legerkorps was bestemd om Bazaine te gaen ontzetten. Van eenen anderen kant zakte de Koninklyke Prins in allerhaest op Chalons af. Hy was er reeds naby toen men eensklaps vernam dat de Keizer en Mac-Mahon noordwaerts trokken om het leger van Bazaine te vervoegen. Het pruisi- sche leger verydelde dit plan. Het fransch leger korps, aengevallen langs voren en ter zyde, werd door den Koninklyken Prins in Sedan ge drongen, waer het moest kapituleeren. Het gan- sche leger, 150,000 man, werd krygsgevangen genomen; gansch zyn materieel viel in de han den van den vyand en de Keizergaf zynen degen over aen den Koning van Pruisen! Die rampspoedige uitslag bragt het leger van Bazaine in den neteligsten toestanden zonderde het af van het overige van Frankryk. En, alsóf Frankryk nog niet diep genoeg ge slagen lag, verhief de schrikkelyke draek der Revolutie het hoofd. Parys verklaerde den Kei zer en 't keizerlyk bestuer vervallen, en eenige kerels benoemden zichzelven als aenleiders van gansch het landDit gebeurde op 4 september -1870. Straetsburg, na langdurigen en heldhafligen wederstand onder generael Ulrich,gaf zich over ■den 28 derzelfde maend. Bleef nog Metz, dat reeds omsingeld was. Middelenvyl ging, te Parys, de Revolutie haren gang. De fameuze princiepen van 1789 hadden Napoleon III niet kunnen redden; men dacht dat de princiepen van 1792 die toch volstrekt dezelfde zyn gingen wonderen doen: men eischte dat de commune werd gepro- JklameerdOp het uer dat wy schryven, is, te Parys, de commune in vollen bloei Verledene week deelden wy een artikel mede waerby onze lezers de geschiedenis hebben lee- ren kennen van hetgeen men in Frankryk de commune noemt. Wat de weldaden betreft, welke deze by uitstek revolutionnaire instelling aen Frankryk heeft geschonken, zal het genoeg zyn te zeggen dat, gedurende de vier maenden van 't jaer 1792 dat de commune zetelde, zy op de breedste schael het hatelyk systeem der huis zoekingen, zoo by naclite als by dage, uitoefende; dat zy de schrikverwekkende moorderyen van september organiseerde; dat zy diefstal en roof op alle mogelyke wyzen heeft gepleegd; dat zy nooit rekenschap heeft gegeven- van liaer be stuer, en eindelyk is gevallen onder de algemeene verachting van het volk. Ledru-Rollin, de al te beroemde demagoog, heeft onlangs in een zyner klubsen durven be- weeren dat de commune van 1792 Frankryk heeft gered van den inval der vreemde mogendheden eene f^esclilecleni» uit onzen ty<l. (15® VERVOLG.) Geheel buiten zich zei ven,'wierp hy zich op een .stoel. I)aer trad eene vrouw binnen en verhaelde hem, wat er voorgevallen was. Onverwacht waren er twee gendarmen gekomen, hadden het geheele huis door zocht, verscheidene voorwerpen gevonden en mede genomen, die~zy voor gestolen verklaerden, en daerop zoowel Margaretha als hare moeder met zich naer de stad gevoerd. Beiden hadden zeer geweend en hare onschuld betuigd. Zw'ygend, de oogen strak voor zich op den grond gevestigd, had hy de vrouw aengehoord. Plotseling stond hy op en trad, in hevige gemoedsbeweging driftig naer haer toe. En gelooft gy inderdaed, dat zy beiden schuldig zyn? vroeg hy, terwyl zyn oog aen hare lippen hing, als of hy ieder woord daeruit vooruit wilde lezen. De vrouw scheen de vraeg te willen ontwyken, en haeldo slechts hare schouders op. Houdt gy ze beiden voor schuldig? vroeg Hendrik nog eenmael. Spreek, spreek! Ik wil welen wat gy er van denkt. De vrouw draelde met het antwoord. De oude staet niet al te best te boek, antwoordde zy eindelyk, en de dochternu, de appel valt meestal niet ver van den boom, is het spreekwoord. Maer ik heb niets gezien, en vertel slechts datgene waer het geheele dorp vol van is. De regter in de stad zal wel welen, ofzv schuldig of onschuldig zyn; ik voor my denk er zoo over, dat men een onschuldige niet door gendarmen laet weghalen. Het noemen van den regter had aen Hendrik's ge dachten plotseling een geheel anderen loop gegeven. De vrouw had gelyk, de regter moest het weten. Zon der een woord meer te zeggen, snelde hy weg. Zeker heid wilde hy hebben, want onwillekeurig gevoelde hy, dat van deze vraeg geheel zyn toekomstig levens- «luk afhing. Hy keerde naer de hoeve des landbouwers terug, elde een peerd uit den stai, wierp zich daerop en rende naer de stad. Er kon een misverstand by Marga- relha's inhechtenisneming plaets gehad hebben, en daerom wilde hy voor haer de stad trachten te berei ken om haer, als zy onschuldig was, voor den smaed der gevangenis te behoeden. De landbouwer zag hem weg rennen, hy had reeds van de inhechtenisneming van Margaretha en hare moeder gehoord en raedde al spoedig wat hy van zin was. Het zal hem niets balen, zegdehy lotzyne vrouw. De oude heeft haer leven lang niet gedeugd, en het meisje zal zeker niet beter zyn. Het is goed voor hem, dat het gebeurd is. Het is een flinke kerel en ik 'heb het goed met hem voor, slechts zyn drukke omgang met dat meisje heeft my al lang niet bevallen. Eenige uren later kwam Hendrik terug. Het peerd was geheel en al met schuim bedekt en loonde duide- lyk aen, hoe snel het er over heen was gebragt. Hy bragt hel in den stal en verliet toen de hoeve zonder een woord te spreken. De landbouwer liet hem stil begaen. Hy had in de stad zeker het antwoord gekregen en moest dat nu eerst te boven komen. Toen hy echter des nachts en ook den volgenden morgen niet terug keerde, begon hy toch ongerust over hem te worden. Hy kende zyn wilden aercl, waervun het ergste te verwachten was. v Eerst laet in den avond keerde hy terügen begaf zich dadelyk ter rust. Den volgenden morgen hervatte hy vroegtydigdegevvoonewerkzaemheden. Met geen enkel woord sprak hy er van, waer hy den vorigen dag ge weest was, en Friese wilde hem niet daer naer vragen. Zyne bleeke wangen toonden duidelyk aen, welke in- nerlyken slryd hy gestreden had. liet was een goed teeken, dathy niet legenstaende datalles teruggekeerd was, en zich niet door zyn hertstogtelyk karakter tot zyiLvroeger leven had laten vervoeren. Vjjn'zioh zeiven gekeerd, maer bedaerd verrigtte hy dagen lang zynen arbeid, zonder daler een woord over zyne lippen kwam, zelfs niet tegen den landbouwer, wien hy anders de warmste toegenegenheid toedroeg. Het was nu eenmael een karakter, dal zich niet ligt over eene bittere hervaring kon beenzotten, maer iedere smerl langzaem in zich zeiven moest verteren. Veertien dagen waren er omstreeks verloopen, toen Margaretha in het dorp terug keerde, terwyl hare moe der in de gevangenis moest bly ven. Algemeen verhaelde men, dat reeds by het voorloopig onderzoek hare on schuld aen den dag was gekomen, waerom zy dan ook in vryheid was gesteld. Ook Hendrik vernam het; toch ging hy niet even als vroeger des avonds naer haer toe. Het deed den landbouwer innig veel genoe gen toen hy dit gevvaer werd. Hy hield hem voor allyd van zyne herlstogtelyke liefde voor dit meisje genezen. Met hevig ongeduld had Margaretha den geliefde verscheidene avonden achtereen gewacht en kon het zich maer niet verklaren waerom hy niet kwam. Zou hy misschien aen hare onschuld twyfclen en zich nu van haer afwenden? Zou hy niet weten, dat zy terug was? Zy zag hem met den landbouwer voorby haer venster gaen, haer hert klopte hoorbaer, hare ademha ling werd belemmerd, toen zy bemerkte, hoe bleek zyne wangen en hoe gefronsd zyne wenkbrauwen wa ren. Zy wilde hel venster openrukken en hem roepen de tegenwoordigheid des landbouwers hield haer terug. En geen enkelen blik wierp hy op het huis; met. liet oog voor zich op den grond geslagen ging hy verder. Men zegt, dat er gister veel dooden en ge kwetsten waren. Er is geen wanorde te Parys. Parys, 3 april, 6 ure des avonds. De nationale garden van liet komiteit hebben met dry korpsen geopereerd, het eerste langs Montrouge, het tweede langs Issy, het derde langs Reuil en Nantessi. Alle dry hadden Ver sailles voor doel. De korpsen hadden 200 kanons by zich, en 't leger telde een effektief dat op 100 a 110,000 man geschat wordt, Parys, 3 april, 6 \jt ure des avonds. Het officieel blad van Parys van dezen avond kondigt de volgende depeche af, 3 april, 11 u.20. Dezen morgend heell kolonel Bourgoin het algemeen kominando; Bergeret eii Flourens marcheeren op Versailles, zeker zynde van den goeden uitslag. Eene andere depeche, 3 april, 3 ure des ach ter noens, meldtDezen morgend, ten 4 ure, hebben de kolommen van genprael Duval en van kolonel Flourens aen het rondpunt van Courbevoie geopereerd. Nauwelyks aengekomen is er een levendig vuer van den Mont-Valerien, begonnen. De troepen verschuilden zich achter de huizen. Zoo beschermd hebben de bevelhebbers eene beweging kunnen inrigten, die teenemael ge lukte. De twee kolommen hebben de linie kunnen overschryden en zyn op Versailles gemarcheerd. Generael Bergeret, aen 't hoofd der troepen heeft ze doen vooruitgaen, onder den kreet van leve de republiek! Twee paerden werden onder hem dood geschoten. Er komt et-nig IAcIit. Londen, 4 april. Depeches in de engelsche dagbladen doen zien, dat de oproerlingen in verwarring zyn. Maendag was de groote oorzaek van hunne neêrlaeg, dat zy dachten de troepen van den Mont- Valerien met hen te zien verbroederen. Zy hadden zich niet verwacht aen dat kanon vuer. De Times denkt dat de toestand als volgt is Bergeret met 15,000 man, geheel van Parys afgesneden zynde, zou men Flourens met opzet toelaten zich by hem te voegen. Flourens en Bergeret zouden alsdan met 35,000 man, zich moeten overgeven of wel het gevecht in heel onvoordeelige voorwaerden aennemen. De Daily-News zegt dat de zouaven (die van het pauselyk legioen) geene genade geven en hunne krygsgévangenen lusilleeren. Proclamatie van een moedig Iturgrr. Het volgende plakkaet is in verscheidene kwartieren van Parys aengeplakt: Dierbare Medeburgers! De stad Parys loopt naer haren ondergang. Weldra zal er van Parys niets overblyvendan inuren, meubels, welke men niet heeft kunnen weghalen, ontelbare bahkroeteneneeneafgryselyke ellende. Nooit heelt de stad afgezonderd beslacn. Noch tarwe, noch wyn kan men op de straet inoogsten. Vol UVyfoling wierp zy zich op eenen stoel. Spoedig echter sprong zy weder Op. Zy wilde hel niet geloo- ven, dat hy haer zoo spoedig zou kunnen verlaten en van haer afzien. Zy hoopte hem dien avond te zien, maer ook dezen avond girig voorby en hy kwam niet. Toen zond zy hem den volgenden morgen eene bood schap en liet hem verzoeken nóg eens by haer te ko men. Het was haerbyna onverschillig, of anderen haer voor schuldig hielden of niet; hy moest echter aen hare onschuld geloovcn, en om hem daervan te overtui gen, moest zy hem nog eens spreken. Hendrik hadnietsdaeropgeanlwoord.nogtans kwam hy des avonds. Langzaem, byna dralend, trad hy het vertrek binnen. Niet zoo als anders vloog hy ylings op haer toe en reikte hy haer de hand, zy had hem ver wacht, en toch bragt zyn binnentreden haer in verle genheid. Zyn blik was zoo ernstig. Gedurende eenige sekonden stond zy onbewegeiyken waegdehel niet do oogen tot hem op teslaen. Ook hy stond bedaerd. Eindelyk echter vermande zy zich, snelde op hem toe en greep luid snikkend met beide handen zyne regler- hand. Langzaem, maer bepaeld onttrok hy haer die. Hendrik Hendrik! riep zy en wilde hem met hare armen omvatten. Laet af, zegde hy, terwyl hy haer afweerde. Ik moet eerst met u spreken. Ik wilde eerst niet lot u gaen, maer dacht het toch beter uil uwen mond alles te vernemen. Zet u daer neder en zeg my hoe zich alles heeft toegedragen. Margaretha zonk op den stoel, dien hy haer aenge- wezen had, byna ineen. Ik ben onschuldig, riep zy hevig snikkend uit. Waerom heeft men u met uwe moeder weggc- bragt, vroeg hy. Zyne woorden klonken koud. Ik ben onschuldig, Hendrik* herhaelde zy. Wordt voortgezet.)

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1