N° 17. Zondag 16 April 1871. lste Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Dorpsduivel De Burgeroorlog. Aelst, IS April. De Oorlog van 1870-71. Buitenlandsch Nieuws. G-azette van Aelst Het Bureel ran het blad la geveatlgd ln de Kapolleatrnet IV" 11, vraer alle brieven, gelden, ear. vrnel.tv.-y moeten toegezonden worden. Abonn.ment.pry. B fr. >gJoer«, vooraf betaelbner. "Voor den bulten knn men Inachryven lil al de poatkantooren, en voor de landelyke gemeenten by de briefdragers. VII. Parys vroeg dus de Commune, tenvyl de los hoofden en ydele zwetsers, om het spoor der commune-mannen te volgen, en Frankryk te redden, de hebzucht vleidden van Victor-Emma nuel. Deze nam de lang betrachtte gelegenheid waer om de stad Rome te overweldigen. De fransche revolutionnairen hoopten in den Koning van Italië eenen kostelyken bondgenoot aen te winnen, en eenen bondgenoot als Victor- Emmanuel meenden zy niet te duer te koopen, met Regt en Paus te slagtofferen, met het ge weten der katholieken den bloedigsten hoon toe te brengen, met de geschiedenis van 'tVaderland met zulk laf en eerloos feit te bezoedelen Daerna verjoegen zy en vervolgden de kloos ters, die dapperen, riepen de roode benden uit Italië ter hunner hulp, en de verhevene zending van hun Vaderland te verdedigen vertrouwden zx aenGaribaldi. Den 19 september bezette Victor-Emmanuel de stad Rome met een leger van 80,000 man. Maer denzelfden dag bezette het pruisisch leger de stad Parys waer het revolutionnaire bestuer der nationale verdediging zetelde...... Den 20 september rukte het italiaensch leger Rome binnen. Maer denzelfden dag versterkten zich de Pruisen op de hoogten van Meudon en hielden Parys onder het vuer hunner kanons... De rampen van Frankryk in dezen veldtogt zyn toe te schry ven aen twee verschillige oor zaken: de tuchteloosheid van zyn leger, tuchte loosheid welke door moed noch manhaftigheid niet te vervangen zyn, en de wanordelyke oppositie aen het bestaende bestuer gebrouwd door Parys, Lyon en Marseille. Frankryk had de brutale magt boven het regt verheven, de revolutie gevleid en ondersteund, en allen eerbied voor de Overheid te niet ge- daen; het had den hoogmoed en de slechte drif ten geplaetst boven God en zyne heilige wetten, en ziet hoe het is gestraft gewordenWelke les voor de volkeren Den 28 october capituleerde Bazaine te Metz. Metz, dat men oninneembaer verklaerde, Metz dat sedert het bestond zich nooit had moeten overgeven, viel in de handen der Pruisen en een nieuw fransch leger van 170,000 man ver trok krygsgevangen naer Duitschland. VERVOLGING DER GEESTELYKHEID. Een broeder Franciscaen, met twee zyner medebroeders te Parys aen deRooden ontsnapt, terwyl deze bezig waren met hun klooster te plunderen, is te Gent aengekomen, en verhaelt onder andore de volgende gruwelen, door de muiters van Parys bewerkt: Twee duizend priesters en kloosterlingen zyn hoop over hoop in een en hetzelfde gevang op gesloten, zonder eenige verzachtingsmiddelen, ten prooi aen den honger en den dorst. Al de kerken zyn geplunderd, en staen voor alle winden open. De broeders der christelyke leering zyn ge dwongen, de wapens op te nemen, en tegen de troepen van Versailles te stryden; zoo zy weige en, worden zy terstond door 't hoofd geschoten. In eenen brief, uit Parys geschreven, in dato 6 dezer maend, leest men nog het volgende Wy vernemen dat twee leden van de orde der Sulpicianen er in gelukt zyn te ontsnappen uit de handen van de razende agenten der com mune. Twee huizen van opvoeding, door het gezelschap Jesu bestuerd, en gelegen in de rue de la Poste en rue des Sèvres, zyn aen de plun dering overgeleverd. De gezworene bandieten der commune hebben er niets achtergelaten. Een zeker getal Jesuieten zyn gewelddadig acn- gehouden en in de Conciergerie opgesloten. Het schynt dat het opvoedingsgesticht, insgelyks bestuerd door het gezelschap Jesu, en gelegen rue Lafayette, hetzelfde lot als de andere ge stichten ondergaen heeft. Een inboorling van Gent, sedert verscheidene jaren te Parys gevestigd, waer hy vrouw en kin deren heeft, was door de handlangers der com mune opgeëischt om als nationale garde mede te vechten. Hy is er, met acht andere mannen, in gelukt langs de riolen aen hunne handen te ontsnappen, en van daer buiten de stad te ge raken. De muiters zullen van nu af tot den 25 dezer maend alle slach van toebereidselen maken om met het vuer en het zwaerd de Pruisen van Versailles te ontvangen. Te dien einde worden al de straten der stad met groote hoeveelheden petroololie voorzien. Wie staet er borg voor, dat het gespuis in de wanhoop der razerny, zich magteloos ziende om de meesterschap te behouden, niet trachten zal zynen tegenstrevers, zich zelve en de gan- sche stad te niet te doen Een Amerikaen, die verleden donderdag met zeer veel moeite uit Parys ontsnapte, kon zich niet bedwingen om aen de statie, waer hy zyn pas voor het metst te toonen had, uit te roepen, terwyl hy met de regterhand op zyn paspoort sloeg: Hier hebt gy het, en als gy geene repu bliek als deze kunt vestigen, kom ik in Frank ryk niet meer terug Wy vreezen, dat hy in dat geval wel nooit de Fransche grenzen weder over komen zal. Een ellendiger stand van zaken als die, welke op het oogenblik Frankryk onteert,istot nu toe in geen land der wereld, als in Mexico en de binnen landen van Afrika, gezien. Het is onmogelyk den waren toestand van Parys te beschryven: de schrik en de verslagen heid zyn algemeen. De feiten overtreffen al, wat zich kan voorspiegelen. Al de mannen van 18 tot 35 jaren worden ecne geschiedenis «It onzen tyd. (16* VERVOLG.) VI. Zyt gy schuldig, Grietje? vroeg Hendrik het .meisje ten tweede male. Zy kon daerop niet antwoorden. Het drukte haer reeds zwaef genoeg, dat zy veertien dagen lang on schuldig in de gevangenis had doorgebragt. Zyn oog rustte op haer, maer zonder medelyden. Hy geloofde de verzekering harer onschuld niet. Ha ha! berstte hy bitter lachend los. Gy waert te grootsch en te eerlykom geld van my aen te nemen. !dat ik door smokkelen verdiend had, gy weigerde het, waerom zytgy nu ook niet te grootsch geweest! Waerom hebt gy het my niet gezegd, toen gy geld noodig hadt? Ik heb er niets van geweten, dat myne moeder, zy kon het niet uitspreken. Zeg de waerheid maer, vervolgde Hendrik. Ik •weet, dat gy weder in vryheid zyt gesteld, omdat men n niets heelt kunnen bewyzen, of denkt gy, dat ik u zal aengeven? Ik heb er niets van geweten, verzekerde zy nog- jnaels. Gy hebt er geen deel aen gehad? Neen! Spreek de waerheid! riep hy heftig. Denkt gy my ook te kunnen misleiden? Ik ben onschuldig! herhaolde zy. Onschuldig! riep Hendrik nog altyd twyfelend uit. Haha! Ik ben in myu leven te dikwyls misleid en bedrogen geworden, om geloof te hechten aen eene verzekering of zelfs aen eenen eed. Maer zie iny aen zie my vast, open in de oogen, en herhael dan nog- maels, dat gy onschuldig zyt, dat gy van de daed uwer moeder niets geweten hebt. Open, vast moet gy my in de oogen zien. Margaretha stond op. Met geweld trachtte zy de tra nen te weerhouden, die hare oogen verduisterden, zy met geweld geprest om de wet te schenden, oproer te maken, en eene goede kans te loopen als honden te worden doodgeschoten De fatsoenlyke rustige lieden, die zich in Parys bevinden, verkeeren in den toestand van menschen, die by ongeluk in een krankzinnigen gesticht met gevaerlykegekken zyn opgesloten. Arm Parys! arm Frankryk! FHANKHYK. Het onderhoud der duitsche troepen op fran- schen grond, zal eene aenzienlyke som kosten. In de vergadering is er 721/2 millioen aenge- vraegd, om de kosten te bestryden. In de rue Lhomond werden zeven paters Jesuie ten aengehouden. Het buis dezer kloosterlingen is gansch geplunderd van den zolder tot den kelderwat niet draegbaer was, werd gebroken. Strafuitvoering. Toen generael Vinoy te Versailles de kolom krygsgevangenen ontmoette, stapte hy van zyn paerd. Er is onder u, zegde hy, een mynheer Duval, zich noemende generael; ik zou hem wil len zien. Dat ben ikantwoordde Duval trotsch en kwam uit de rangen. Gy hebt twee bataillonsoversten by u. De twee officieren kwamen vooruit. Gy zytgemeenecanailles, hervatte Vinoy; gy hebt de generaels Clement Thomas en Lecomte gefusilleerd; gy weet wat u te wachten staet. Kapitein, ging hy voort, formeer een peloton van 10 jagers, en Mynheeren, gaet hier naest op het veld. De dry officiers der commune gehoorzaemden. Zy sprongen over eene kleine gracht, gevolgd door de tien manschappen, die hen gingen ex- pedieeren. Het drytal werd tegen den muer van een klein huis geplaetst, op welks gevel—won- derlyk! te lezen stondDuval, bloemist. De rooden wierpen zelf hunne kleederen uit, en twee minuten later vielen zy onder den kreet van leve de commune! Vinoy en zyne officiers woonden, zonder een plooi in het aengezicht te vertrekken, die executie by. Itnoul Ktigault. Citoyen Raoul wil de Marat van 1871 zyn. Die communist is de groote aenhouder. Schier al wat hem onder het oog valt, wordt in de ge vangenis gebragt vooral al wat priester is. Behalve de reeds aengehoudenen, meldt men nog den pastoor van Plaisance, dien van St.Ger- main-des-Prés, dien van St. Eustache. Maer men verzekert dat de koopvrouwen der Halle, wreef met hare hand over hare oogen, en met een smertelyken en treurigen blik, maer open en vast zag zy hem aen. Ik ben onschuldig, Hendrik, ik heb niets daervan geweten, sprak zy met bevende slem. Zoo waer ik u lief heb! Tot haer voorover gebogen, met ingehouden adem stond hy daer. Vast rustte zyn oog op het hare, als wilde hy diep in hare ziel zien. En toen zy zynen blik bedaerd doorstond, toenzieh ook niet de kleinste spier in haer aengezigt bewoog, toen haer gansche hert uit haer oog hem tegeustraclde, haelde hy diep adem, een blyde trek verspreidde zich over zyn gelael en onstui- mig omvatte hy haer met beide zyne armen. Gy zyt onschuldig! riep hy uit. En al zouden zy u nu ook wederom in de gevangenis voeren, dan nog zou ik u gelooven! Innig liefkozend drukte hy haer aen zyn hert. Zie, ik had reeds begonnen aen alles te twyfelen, ging hy voort. Het leven had voor my iedere bekoor- lykheid verloren, want al te vast had ik opu gebouwd. Nu zal my niets meer van u losrukken. Gy zyt onschul dig, datwilikvoorGodendegeheelewereld bezweren. Dat kunt ge vry doen, antwoordde Margaretha. Dit eene oogenblik van verzoening, stelde haer scha deloos voor al den angst en de kwellingen, die zy uit- gestaen had. j. Tol laet in den avond bleef Hendrik by haer err be loofde geheel en al voor haer te zullen zorgen. Met nieuwen levenslust was hy wederom bèzield. Nu hy van Margaretha's onschuld vast Overtuigd was, wilde hy iedereen toonen, hoe weinig hy om den sckyn gaf, die tegen haer was. Even als vroeger bragt hy icdcren avond by haer iT. Set minst van allen beviel dit den landbouwer, die, 'egds gedacht had, dal hy van deze neiging geheel en ai genezen was. Nog had hy geen woord met hem daor- over gesproken; hy hield dit echter voor zyn pligl, en zegde dat hy niet zooveel met Margaretha moest omgaen. Waerom niet? vroeg Hendrik. De schyn is tegen haer en dat hare moeder schul dig is staet vast, antwoordde Friese, Het huis beeft nooit een goeden naem gehad en het zou beter voor u zyn, daer niet te komen. En toch heeft de gemeente er geen bezwaer in gemaekt my in dat huis te doen verplegen, gaf Hendrik ten antwoord. Ik weet hoe het daermede staet, en ik weet ookdat Margaretha onschuldig is. Of zy den schyn tegen zich heeft, daerovcr bekommer ik my niet. De landbouwer zweegeen oogenblik; want hel korte, weigerachtige antwoord ergerde hemt Hy was het met zich zeiven nog niet eens of hy er eigenlyk wel op ant woorden zou. Met driftige stappen liep hy de kamer op en neêr. Hendrik scheen zyne gemoedsbeweging niet te bemerken, want hy zag door het venster in den hof. Gy zyt kort aengebonden tegen my, zegde de landbouwer ten laeste, terwyl hy zich moeite gaf om zoo bedaerd mogelyk te blyven. Gy moest toch einde- lyk ingezien hebben, dat ik het goed en oprogl met u meen. Ik voor my heb geen belang daerby, dat weet gy wel; en ik ken ook de menschen en het leven lan- gei' dan gy. Hendrik keerde zich langzaem om. De bedaerde toon des landbouwers trof hem. Ja, gy zyt goed jegensmy, antwoordde hy. Ik doe u ook in alles geerne genoegen; slechts in dit kan ik het aietdoen. En waerom hierin niet? vroeg Friese. Ik wil ge looven, dat gy veel van liet meisje houdt, ik weet echter ook dat gy hoogmoedig zyt en begryp dus niet, hoe gy hel 'ustig verdragen kunt, dat allen het hoofd over u schidden, omdat gy met dat meisje omgang licht. Geheel andere meisjes hebben tegenwoordig het oog op li, sedert gy een ordelyke kuaep geworden zyt. Dae'in zou ik nu in uwe plaels myne eer stellen, dat ik het allen anderen knapen afwon, en myne hand zoo hou,' uitstak als maer mogelyk was. Een glimlach speelde om Hendrik's mond. Gy hebt gezegd, dat ik hoogmoedig ben ant woordde hy, ik ben het ook, maer op eeneandere wyze dan gy denkt. Omdat ik arm was, hebben allen iny vencht en den spot met my gedreven, want niemand zou het gewacgd hebben uwen-zoon een dorpsduivel te loemen, al ware hy ook tienmael wilder geweest met messen gewapend, de vrylaling van dezen laetste geëisclit en bekomen hebben. Men vertelt een feit, dat men wenschen zou te zien gelogenstraft worden. Men heeft een stokoud priester aengehouden; men dwong hem blootshoofd voor de bende te marcheeren, en men heeft zelfs eenen persoon aengehouden, die zyne verdediging nam. Volgens men zegt durft men niet meer ter kerke gaen en verbiedt men desermoonen.Men spreekt veel van rekwisitiën in de kerken, het geen misschien meer waerheid bevat dan het eerste nieuws; want de roof en de plundering is aen lret orde van den dag. Prlentcr#. De Gaulois zegt dat er ongeveer 300 priesters door de rooden zyn aengehouden. Wat is de misdaed van die menschen? Elke misdaed, die de rooden zich maer willen verbeelden en ver onderstellen. Vrouwen ook! Zekere posten zyn te Parys, zoo zegt men, niet alleen bezet door mannen, maer ook door vrouwen. Allen zyn oproerlingen. Als men voorby eenen postgact, hoort men niet zelden de kapo- raelster, met eene heesche stem vragen, of het de beurt is van Anaïs of van Anastasie, om op schildwacht te staen. Al de burgeressen hebben den eetketel op den rug, 't baerdbranderke in den mond en den sabel op zy. O, Theroigne de Mericourt, gy, de woeste revolutiemaekster van 1792, gy ook hadt een sabel, ja; maer gy rooktet toch geene pyp, neen De Dames Cltoyennee» Het is niet zeldzaem, in de puer roode wyken der stad, bataillons vrouwen te ontmoeten. Zy marcheeren twee aen twee, den sabel nevens den rok en den chassepot op den schouder. Die bende huilt, tiert, buldert, 't Is afschuwelyk, maer 't is ook koddig. Ge kunt geen beleedigin- gen, geene bedreigingen, geene vuiligheid be denken, welke die schepsels niet uitbraken. Niet alleen gaen zy' op militairen stap door de straten en mengen zich met het slyk der straet; maer, volgens het schynt zegt de Gaulois, vallen zy in de appartementen, welke de wraek en de hebzucht haer aenwyzen en plunderen zy dat het een liefhebbery is. De Puetoor van St. Sulplee. Donderdag, ten 3 ure, op het oogenblik dat de geloovigen in de kerk van St. Sulpice ver- eenigd waren, om de plechtigheid der voetwas- sching by te wonen, stormde een detachement nationale garden met gedruisch en gewapend, de kerk binnen. De schrik der geloovigen was groot. De kaporael was drager van een mandaet van aenhouding van den eerw# heer Icard, superior van het seminarie van St. Sulpice. Hy richtte zich eerst tot een oud priester, die zynen paein noemde, en verklaerde niet van de dan ik. Vroeger verkeerde ik n de meening, dat dit veranderen zou, zoodra ik maer eenmael geld had toch zagen de rykeren steeds trotsch op my neer, daerom verlang ik niet meer daernae#. Maer ik wil de knapen, die zoo dikwyls over my gelagchen hebben, toonen, dat ik betere dingen kan doen dan zy, ik wil hen dwingen niet meer den spot met my te dryven, al ben ikook arm. Margaretha is my altyd trouw gebleven, al keerden allen zich ook van my af, daerom zal ik ook haer trouw blyven, al zou het my nog zoo goed gaen. Ik weet wel dat anderen haer reeds den rug zouden toegekeerd hebben; dat doe ik echter niet, en dat ik zulks niet doe, daerop ben ik trotsch. Hy had deze woorden met de grootste vastberaden heid' uitgesproken en keerde nu weer naer het venster terug. Nu, handel naer uw goedvinden, antwoordde de landbouwer. Moge het u echter nimmer berouwen, als het te laet zal zyn. Myne zienswyze kent gy nu. Hierop verliet hy de kamer. Een tvdlang bleef Hendrik nog in gedachten verzon ken aeii het venster staen en zag peinzend naer bui len in den hof. De woorden des landbouwers klonken hein nog in '1 oor. Hy dacht aen Margaretha. Keeds eenmael had hy harentwege het ryke loon geweigerd, dat hem voor George's redding beloofd was. Het had hem niet berouwd en toch moest hy herkennen dat hy zyn geluk daermede van zich gestoolen had. Ook nu stonden hem gansch andere wegen open, als hy haer in den steek wilde laten. Kon zy hem dit alles eens vergoeden? Woog het geluk, hetwelk hy door haer hoopte te verkrygen, tegen dat alles op, waervan hy om harentwil afstand had gedaen? voor de eerste maei rezen er ernstige twyfclingen in hem op, en zochten met geweld in zyne ziel te dringen; maer het. duerde slechts weinige minuten of hy wiero ie snel en met alle kracht van zich af. Hy wilde aeé haer vasthouden, wat er ook mogt gebeuren, en hy wist dat een vast besluit door niets aen '1 wankelófi kon gebragt wor den. Hy was weder tol zyne volle kracht lenig gekomen cn toen hy de kamer verliet, droeg hv hel hoofd weder hoog en trad met zoo voel zekerheid voort, als of zyn

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1