N° 18. Zondag 23 April 1871. lste Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Dorpsduivel Burgeroorlog te Parys. Aelst, 22 April. Bezoek van M. Wasseige, Builcnlaiidsch Aicuws. CrSlZ6tt6 Aelst Met Bureel run lict bind I» geve.tlgd In do KupellMtraet IW» 11, tvner olio brieven, gelden, em. vraelitvry moeten toegezonden worden. Abonuementeprya S fr. 'sjoors, voornf h.tnell.oer. Voor den bulten kan men Inachryven In nl de poatknntoorcn, en voor de lundelyke gemeenten by de brie (drager.. Minister van Openbare Werken, te Aelst. Zooals wy het hebben aengêkondigd in een onzer laetste nummers, is M, Wasseige, minis ter van openbare werken, de stad Aelst, zondag verleden, met zyne tegenwoordigheid komen vereeren. Onze achtbare volksvertegenwoordi gers MM. De Naeyer, Van Wambekeen Lienart, benevens degemeente-raedsleden MM. De Wolf, schepen, Bethune, senateur, Monfils en Ver- brugghen hadden zich ter statie begeven om hem te onthalen. M. baron Dellafaille, senateur, ziek zynde, was by die plegtigheid moeten af wezig blyven. M. de minister, vergezeld van voornoemde heeren en van M. den directeur-generael der yzeren wegen, M. Fassiaux, begaf zich onmid- delyk naer het voormalig Hotel der dry Koningen, plaetsing welke bestemd is om een Ilotel van Post en Telegraef te worden. Het waren MM. Van Langenhove, burgemeester en De Ryck schepen die er hem ontvingen. M. de minister, na de plaets nauwkeurig te hebben onderzocht, ver- klaerde dat welhaesteen besluit nopens die zaek zou uitkomen. M. Wasseige voegde erby dat, verbonden in vriendschap en eenstemmigheid van zienwyze met onze achtbare volksvertegen woordigers, het hem een opregt genoegen was de stad Aelst te bewyzen hoe zeer zy hem altyd lief was geweest. Nooit zal ik vergeten, zegde hy, dat Oost-Vlaenderen altyd is vooruitgereden met de provincie welke ik de eer heb in den koninklyken raed te vertegenwoordigen, met de provincie Namen. Vervolgens heeft M. de minister zich begeven naer de kazerne der Guiden om, terplaetse, het projekt van doorsteking en verlenging der Kapel - lestraet te onderzoeken. Hier nog heeft M. Was seige beloofd al het mogelyke aen te wenden by zynen collega, den heer minister van oorlog om voor Aelst de opening van eene zoo schoone en voordeelige straet te bekomen. Daerna bezocht M. Wasseige onze Sl.Martens- kerk, waer onze Z.Eerw.Heer Deken hem ver wachtte en onthaelde. M. de minister heeft dit schoon monument in al zyne byzonderheden onderzocht, en, man van kennis als liy, de uit leggingen weten te waerderen welke de Eerw. Heer Deken hem gaf over de zoo menigvuldige kunstschatten welke onze hoofdkerk verryken. Vervolgens legde de heer minister een bezoek afbyM. Van "Wambeke, kamerlid, en nadien was hy ten huize van onzen vroomen volksver tegenwoordiger, M. Lienart, om er 't feestmael te genieten. «ene geschiedenis uit onzen tyd. t(479 VERVOLG.) George wist op deze woorden niets te antwoorden; intusschen dienden zy nergens toe dan om zyne heime- lyke verbittering legen Hendrik nog meer te doen toe nemen. Eindelyk zoude zy losbreken. In de op weinige uren afstands gelegen stad zou er jaermerkt gehouden worden, die door de boeren in den omtrek geregeld bezocht, en waerop ook de land bouwer zelden gemist werd. Gy kunt ons morgen vroeg wel naer de stad ry den, zegde hy op den avond voor de jaermerkt tot Hendrik. Er is op 'tpogenblik zoo veel werk niet, en dan kunt gy ook eens een vrolykqn dag hebben. Gy rydt toch ook mede? wendde by zich op vragenden toon lot George. Zeker, gaf George ten antwoord. Ik zal u ryden, of denkt gy, dat ik den weg niet meer weet! De oude bemerkte de boosheid zyns zoons niet. Lag- chend antwoordde by Dien zullgy wel kennen, wantgy gaetcr dikwyls genoeg heen. Maer laet Hendrik ditmael ryden, want ik wil de jonge peerden morgen eens laten zien en hy verstaet het beter daermede om lp gaen dan gy, daer ze aen hem gewend zyn. Alsof ik niet zou kunnen ryden! riep George daer tegen in. Dat zeg ik niet, antwoordde de landbouwer be- daerd. De dieren zyn echter wild en voelen niet geeme eene vreemde hand. Houd u morgen by lyds gereed, Hendrik, gy rydt ons. Ik deuk niet dat iemand ons met die jongedicren zalirihalen. Haha!ik geloofdat menig een ze met nydige oogen zal aenzien. Let eens op, bet zal morgen niet acn navraeg ontbreken, of ik ze vcr- koopen wil. Nu, wanneer er eens een goed bodgedaen werd. merkte George aen, die de poerden geerne kwyt had willen zyn, omdat het Hendrik's lievelingen waren. En al werd my ook vyfmael de weerde daervoor geboden, dan nog zou ik ze niet geven, antwoordde de landbouwer. Ik heb er nu ecnmacl myn genoegen De geestelyke en wereldlyke overheden der stadwaren er vereenigd. Benevens de reeds ver melde heeren tellen wy den heer vrederegter Van Wichelen en M. Vanderheyden distrikt- commissaris ad interim. Dit prachtig mael was, onnoodig het te zeg gen, een echt vrienden en familiefeest. Omtrent 6 ure, kwam de koninklyke harmonie der Jonge Garde den heer minister en de disch- genooten met eene serenade vereeren. M. Was seige is in persoon de muzikanten komen be danken, hun belovende dat, waer het nood deed, de hulp van het gouvernement hun niet zou ont breken. Hy voegde erby dat, muzikant en lief hebbervan muziek als hy is, de kunde der Jonge Garde kon waerderen en dat de uitvoering der voorgedragen stukken niets te wenschen liet. Gedurende het banket werd de eerste dronk voorgedragen door M. Albert Lienart, den koning ter eere. In de waerdige en verhevene tael die hem eigen is, wist onze achtbare en beminde representant te bewyzen hoe innig liet koningdom in België zich heeft vereenzelvigd met het volk, dat hetzelve eerbiedigt en, als het zinnebeeld der overheid, erkent en eert. Daerop stelde M. de senator Bethune eenen dronk voor aen den heer Wasseige. Hy sprak van de groote diensten welke de hoogachtbare minister geroepen is aen het land te bewyzen en uitte den wensch hem met krachtdadigheid te zien volhhrden in het hervormen der misbrui ken welke, in de administratie, door de ,daoe- lyksche ondervinding worden aengeklaegd met ware aendoening heeft M. Wasseige op dezen toast geantwoord. Hy zegde hoe aenge- naem hem het onthael verrast had van wegens de vlaemsche bevolking, bevolking welke hy, sinds hy inde kamer zetelt, naer waerde heeft leeren schatten. Het is aen Vlaenderen riep hy uit, dat ik myne plaets in den raed dei- ministers verschuldigd ben, en nooit zal ik het vergeten. Is thans de bewarende party aen het bewind, het is te danken aen uwe onwrikbare sterkmoedigheid. Ik hoop, myne heeren, hier te Aelst weder te komen om de opening van uw nieuw post- en telegraefliotel by te wonen. Wy moeten het bekennen ter eere van M. Wasseige, weinig waelsche ministers heb ben, ons, Vlamingen, aen dergelyke tael ge woon gemaekt. M. Wasseige komt ons ten onzent bedanken voor hetgeen wy ter zyner verheffing hebben by gedragen! En de liooge plaets welke hy bekleedt, zal hy, zegt hy, doen dienen totwelzyn der vlaemsche bevolking!.... Zou dan eindelyk toch de regering van regt en gelykheid zyn opgestaen? Zou het dan eindelyk waerheid worden wat een beroemde waelsche dichter zong: Elamands, Wallons, Sont des prénoms... Belge est notre nom de familie in, en daerby denk ik, dat ik het niet noodig heb, om handel inpeerden ledryven.Tvveemylen inden omtrek zyn er zulke dieren niet te vinden. George zweeg, haelde even de schouders op, en ver liet de kamer. Hendrik raedde wat er in hem omging maer had geen lust met hem te twisten. Laet my te huis blyven, zegde by, George schynt het niet geerne te zien, dat ik meega. Wat gaet het hem aen? riep de oude driftig uit. Dat is myne zaek en niet. de zyne! Gy rydt ons, daerby blyft hel. Ik heb reeds lang gevvenscht de peerden eens te laten zien; morgen moeten zy loonen of zy loopen kunnen. Haha! Gy weet waerloezy in slaet zyn, ontzie hen alzoo niet. Laet my te huis blyven, smeekte Hendrik hem nogmaels. Gy rydt ons! sprak de landbouwer bepacld. De dieren kennen George te weinig hy wordt te gauw- driftig, wanneer het niet naer zynen zin gaet het blyft er dus by, zoo als ik u gezegd heb. Houd u mor gen by tyds gereed. Vroeg in den volgenden morgen hield Hendrik met een ligten, open wagen voor heihuis stil. Twee jonge, schoone peerden stondener voor. Ongeduldig steiger den zy en beten op hun gebit, zoodat Hendrik ze nau- vvelyks met vleijende woorden tol staen kon brengen. In een vrolyke luim kwam de landbouwer naer bui ten. Nu dat isgoed, Hendrik,dat gyniet opu wachten laet, sprak hy en begaf zich toen naer de pcerden, die hy met de hand klopte en streelde. Haha, als deze twee, alzoo ging by, op de peerden wyzend, voort, geen opzien baren, dan geef ik zo weg, aen den eersten den besten, die my daerom vraegl. Hoe fyn en slank zyn zy opgewassen, en aen vuer ont breekt hel hun waerlyk niet. Laet mv maer begacn, gy zult er vreugde acn be leven, antwoordde Hendrik. Niemand kan hel tegen ons opnemen, als ik ze loopen laet, en ik zal niet eens van de zweep gebruik maken, zy verslaei} my reeds. Ik geloof helook, riep do landbouwer vrolyk lag- chend uit. Ik geloof waerlyk, dat zy ieder uwer woor den verstoen. In de vrolyksle stemming besteeg de landbouwer den wagen. Ook George kwam nu te voorschyn, en plaelste zich naest hem. lly was slecht geluimd, wre- Het is M. De Nayer die antwoordde aen den heer minister. Daerna dronk de weleerwaerde M. De Blieck op de eendragt tusschen de civiele magt en liet kerkelyk gezag, welke eendragt, zegde hy, hoogst noodzakelyk is voor het welzyn der samenleving. M. Van Wambeke stuerdeeenige welgeschikte woorden van bedanking en gelukwen'sching aen M. den Deken, en uitte den wensch dien hoogaclitbaren geestelyke nog lange jaren aen het hoofd-te zien van den clergé van Aelst, die zich door iedereen weet te doen eerbiedigen. Dit schoon feesthal immer in het geheugen blyven van al wie op den dag van 16 april, liet genoegen had M. Wasseige van naby te naderen, iedereen vertrok verrukt en verheugd over de dienslvaerdigheid met welke M. Wasseige al de kwestien beantwoordde welke hem voor het nut der stad werden voorgedragen, en van zynen kant kon M. Wasseige geen woorden ge noeg vinden om de aelstersclie bevolking over haer gulhartig onthael te bedanken. De stad is het zooveel belovend bezoek van den,heer minister te danken aen den onvermoei- baren iever harer achtbare volksvertegenwoor digers. Zy dachten met rede dat de beste en kortste middel om regt te bekomen, was, van den heer minister zeiven ter plaets te brengen ten einde hem met eigen oogen te overtuigen hoe belankryk onze schoone stad is en wat bloeiende toekomst haer te wachten staet. FRANKUYK. 1793-1871. De Journal ofjiciel bevat een artikel, waerin eene vergelyking wordt getrokken tusschen den opstand van 1871 en 't schrikbewind van 1798. De schryver van dit artikel is van oordeel, dat men dezen opstand te veel eer zou bewyzen, indien men hem op eene lyn stelde met 't bloe dige schrikbewind; de mannen, die in 1798 aen het hoofd der beweging stonden, beminden de nationale eenheid althans hartstogtelyk, terwyl de mannen van 1871, door de verdeeling van Frankryk in communes, eene verbrokkelings- politiek najagen, die ten eenenmale anti-natio- nael is, en die Frankryk tot den toestand van de 11° eeuw zou terugvoeren, indien zy in staet waren, die staetkunde door te dry ven. Na de mannen der Commune te hebben ver geleken met de moordenaers van Marathon en de roovers in de Abruzzen, besluit het artikel met deze woorden velig en had voor Hendrik nauwclyks een groet over. Zyn vader scheen het niet te willen zien. Ryd er nu maer op los! riep hy Hendrik toe, en snel rolde de wagen over de plaets en het dorp door. "Hel was een stille heldere herfstmorgen. De velden in~het rond waren afgemaeid en vergunden het een ruimen blik om zich heen te slaen. De morgendampen, door de opgaende zon in beweging gebragt, golfden nog over de vlakte, en gaven daeraen het aenzien van een wit» glinsterend meir. De lucht was frisch en zuiver, en onwillekeurig ademde de horst die met lange teugen in en werd het haer steeds ruimer en ruimer. Op snellen, Iuchtigendraf spoeddenzy zich over den veldweg voort. Nog*hield Hendrikde teugels in, om de edele dieren te sparen en hen in hunne volle kracht te houden. Eerst op den grooten weg, die naer de stad leidde en waer hel hoe langerhoe vollervan menschen en ryluigen werd, wilde hy aen hun ongeduld en overmoed den ruimen teugel vieren. Sedert lange jaren was dit ryden naer de jaermerkt voor de rykere hoeren tevens eene tentoonstelling hun ner beste peerden geworden. Zy trachtten elkander op den weg voorby te ryden en dit ryden onlaerdde ten laesten in een dollen wedren. Wel hadden er ieder jaer kleinere of grootere onge lukken by plaets, wagens vielen om, pcerden gcraek- ten op hol en menig heerlyk dier werd voor allvd on- bruikbaer; nieltémin bleef deze verkeerde gewoonte stand houden, en het gold voor eene groote eer, by dit dollejafeen de overwinning lebehalen. Het was daerom, daf de landbouwer er op a en gedrongen had. dat Hendrik hem ryden zou, daer hy zyne bekwaem- heid in't ryden kende en metzekerheid daerop bouwde, met zyne jonge, vlugge peerden dit jaer den overwin- naer te zullen zyn. Na korten tyd bereikten zy den grooten straetweg. Aldaer heersclite reeds een bont gewemel. De voetgan gers wandelden aen beide zydon van den weg, terwyl het midden daervan voor de ryluigen bestemd was. Vier nu uwe peerden oen weinig den teugel, riep de landbouwer, die met ongeduld het oogcublik te gemoet. zag, da} hunne snelheid op de proef zou worden gesteld. Dal behoef ik nog niet te doen, antwoordde Hen drik lagchcnd. Met een oogopslag had hy den weg Hoe zullen wy die lieden anders karakteri- seeren, die, onder bet voorwendsel oppositie te voeren, vrouwen en kinderen als gyzelaers aen- houden; die de poorten der stad sluiten om er als het ware eene groote muizenval van te ma ken, die iedereen met geweld soldacl, die eiken hoek van eene straet tot eenehinderlaeg maken? De verouderde straf, de wedervergelding, de oude barbaersche wetgeving wordt nog over troffen door die bandieten, welke onder den nacm van Commune, in Parys huishouden. De beschaefdste, de schitterendste, de be- minnelykste stad der wereld is een pesthol ge worden, dat iedereen vlucht. De ongelukkigen, die niet ontsnappen kunnen, zyn verpligt, om op hun' geboortegrond de hulp in te roeperfder onzydige mogendheden. Zy zoeken eene scliuil- plaets in de buiienlandsche consulaten. In de hoofdstad van Frankryk is het thans gesteld evenals in de verre landen van het Oos ten, waer capitulatiën noodig zyn om de Euro peanen te beschermen tegen de barbaerschheid van de locale gewoonten en de wreedheid der inboorlingen. Afachuwelyk! Berigten aen het gouvernement melden, dat het poeiermagazyn, in de rue Beethoven, zich een kilometer ver uitstrekt onder den Trocadero en 500 meters onder Passy. Men beweert dat men er 5 millioen kilogram poeier opstapelt, en dat deze myn met een elektrieken draed ver bonden is aen de Vendöme-plaets. Torpillen zyn regts en links geplaetst. Onder beweering dat er in de kerken gewe ren en mitrailleuzen verborgen zyn, gaet men voort de kerken te doorzoeken en de geestely- ken aen te houden. En het schoonst van al is, dat men nergens iets vindtIn de kerk van Loretten was het volk verontwaerdigd en bui ten wierpen de vrouwen de grofste scheld woorden naer het hoofd der schildwachten. In deze kerk niets vindende, hebben de heeren rooden zich gewroken op de tafel en den kelder van den pastoor. Braspartyen zyn op het on derzoek gevolgd. Gansch Parys zal gebarrikadeerd worden, doch op eene regelmatige wyze. Oude barrika- den worden afgebroken, nieuwe opgerigt. Amerikanen hebben aengeboden, de Vendóme- koloin te koopen, l^et brons te smelten en er des noodig kanons van te gieten. De inwooners van Neuilly zitten in de kel ders, om zich tegen de bommen te bevryden. Er zyn daer familiën, die in dry dagen niets heb ben te eten gehad. overzien, hy kendebyna allen, en vvisldal het hem wei nig moeite zou kosten, hen voorby te ryden. Geen van hen kon zich met zyne peerden nieten. In snellen draf had hy reeds de meesten ingehaeld. Hy bemerkte niet eens, hoe de menschen bleven staen en hen vervvouderd nazagen. Onrustig en ongeduldig zwierven zyne blikken verder den straetweg op. Hy zocht den overwinnaer van het. vorige jaer, een ryken boer uit een naburig dorp. Dezen, die er op gepocht had, dat hy zyne peerden nauwelyks warin behoelde te laten worden, om ook dit jaer de overwinning te be halen, wilde hy voorby ryden. Eindelyk bemerkte hy hem aen de spits der lange ry ryluigen. Onwillekeurig begon zyn hert sneller te kloppen, en liet hy meer en meerde teugels schieten. Vliegend ging het nu verder. Half opgerigt stond do landbouwer in den wagen. Zyne oogen glinsterden, zyne wangen gloeiden van vreugde. Terwyl andere hunne peerden met luid geroep aenvuerden, terwyl zy onder groot geschreeuw en niet veel moeite voor elk ander uithaelden, kon men het nauwelyksaen Hendrik bemerken, dat hy de peerden bestuerde. Bedaerd zat hy, nauw merkbaer bewoog hy de hand. Friese overlaedde hem met loftuitingen. Dal was naer zynen zin, dal vleide zynen hoogmoed; geen dui zend daelders waren hem zoo lief geweest. Zwygend zal George nevens hem. Hy wilde den schyn van onverschilligheid aennemen, maer vennogt hel niet zyne verbittering te verbergen. Inzyne oogen was Hendriknog steeds nietsineerdan de dorpsduivel; in dit oogenblik gevoelde hy hoe zeer hy hem haclle. Zyn vader overlaeddehem metloflituingen, diehy vol gens zyn inzien, niet verdiende» Hoe geerne was 'hy opgespriuigen, en had hem de teugels-uil de hand ge rukt. llyfwas immers de zoon en de toekomstige be zitter dèr landhoeve! Hendrik zou het niet wagen, zich tegen hem te verzetten en toch vreesde hy hem, ,9hoe weinig hy zich dit ook wilde bekennen. Steeds meer en meer waren zv den overwinnaer van het vorige jaer naby gekomen, spoedig hadden zy ■hem bereikt. Daer kreeg deze hen in't oog, en daer hy hun voornemen bemerkte, dreef hy zyne paerden tot snelleren loop aen. Eerst nu werd den landbouwer Hendrik's doel dui- delyk. Hy sprong op en boog zich lot hem over, Wordt oourUjcx.it.)

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1