N° 20. Zondag 7 Mei 1871. lste Jaergang. WEKJELYKSCH NIEUWSBLAD. De Dorpsduivel Burgeroorlog te Parys. Aelst, 6 Mei. De Val van Frankryk. Buitenlandsch Nieuws. G-azette van Aelst Het Bureel van liet blad Is gevestigd in de Kapelleetraet PU0 11, wner alle brieven, gelden, enz. vrnchtvry moeten toegezonden worden. Abonnementaprya CS Fr. 's jaers, vooraf betaelbaer. Voor den buiten kan men insehryven in al de poaikantooren, en voor de Iandelyke gemeenten by de briefdragers. Is er niets droeviger voor een Franschman of voor een opmerker, van welke natie ook, is er niets droeviger dan op dit oogenblik eene wandeling inliet midden van Parys te zien? Gaet ten 3 ure des namiddags van de rue Riche lieu naer de Madeleine; blyft een oogenblik op den weg staen, en ziet die lange witachtige streep, welke voor u uitloopt. Op sommige oogenblikken is zy ledig, gansch ledig. Geen rytuig, zelfs geen kar, niets! Zoo zag er Parys gewoonlyk uit ten 3 ure des morgens. Langs de twee kanten schuift hier en daer een wandelaer, de schaduw van een wandelaer zou men eerder zeggen langs de muren, langs de winkels; deze zyn gesloten, gene zyn open. Ieder dag wordt de droefgeestigheid grooter ieder dag wordt de eenzaemheid duidelyker en doodscher. De ziel treurt voor zooveel onge lukken. Waer is de gelukkige tyd van Parys, toen dit belegerd was; toen het uitgehongerd werd, maer toen het bezield, opgewonden, bedwelmd was door de vaderlandsliefde, door de hoop op red ding; door den glorieryken droom op revanche; in alle geval door het gevoel van een volbragten plicht! Wie zal ons april '1871 en december 1870 teruggeven. Parys van toen wasAntwerpen, Saragossa, Sebastopol; Parys vandaeg is liet gevallen La- cedemon, het overwonnen Carthago. Wie weet of 't morgen Pompei enzyne puinen niet zal zyn? En 't is niet alleen te Parys, dat de neerslach tigheid en de dood heerschen; dit is het geval in de steden der provinciën, door reizigers be zocht; het tafereel dat men van deze ophangt ij> zoo'somber, zoö verschrikkelyk als dat van Parys. Overal is het nyverheids- en maetschappelyk leven uitgedoofd, en ieder dag, welke ten einde loopt, bedriegt de verwachting en vertraegt de hoop. Frankryk sterft, en zekere volken zeggen zei I's: Frankryk is dood. Het is niet alleen in het binnenland dat het zedelyk en lichamelyk lyden verschrikkelyk is, in den vreemde zelfs overlaedt men ons met minachting en beleedigingen. Ziet dat Italië, dat wy met ons bloed en ons geld hebben opge bouwd; ziet dien koning van Sardinië, dien wy machtig en groot hebben gemaekt, onzen afge zant aen zyn hof, op eeneonbeschaemde manier behandelen. Pruisen bewaekt ons en herinnert ons onze schuld; Engeland ziet met meelyden op ons neer; Rusland bekommert zich niet om ons; Oostenryk beklaegt ons, en 't is in het meelyden dat wy inboezemen, dat wy nog een bitteren, maer onzen eenigën troost vinden. ©ene geschiedenis uit onzen tyd. (19® VERVOLG.) Zwygcnd gehoorzaemde Hendrik. Hy wist dat de gramschap des landbouwers niet hem gold. Slechts melde grootste moeite had George de onge duldige dieren in kunnen houden. Met luider slem zette'hy ze nu aen, en in wilde, onstuimige vaert ren den zy voort. Dé menschen vlogen verschrikt ter zyde, om niet overreden te worden. Dat was den beschon- kene naer den zin. Met een luid hurrah! hurrah! dreef hy ze tpt nog snellere vaert aen, terwyl hy zelf alle moeite had om op den wagen te blyven zitten. Krampachtig hield de landbouwer Hendrik's arm vast. Hy sprak geen woord, maer zag met strakke blikken op de peerden, daer hy ieder oogenblik een ongeluk te gemoet zag, zonder de magl te hebben het af te wenden. Hy kende George en wist dat ieder woord dat dienen moest om hem te venmanen eij tot bedaren te brengen, hem nog mger opwinden 'zou, Hy wilde opspringen, den bèschónkene van zyne piaets rukken, hem de teugels uit de handen wringen, maer ook dat waegde hy niet; hy durfde door zulk een stap niet alles op het spel zetten. Nog ging het George niet wild genoeg. Hy wilde tooncri," dat hy nog sneller en beter kon rvden dan Hendrik. Tot nog toe had hy de zweep niet gebruikt, maer nu greep hy er naer, om do dieren, die byna nog nooit eene zweep hadden gevoeld, nog meer aen te zetten. Gedurende al dien tyd, dat hy in den wagen zat, had Hendrik nog geen woord gesproken. Nu echter kon hy zich niet langer inhouden. Als hy de zweep gebruikt! zegde hy zacht tolV den landbouwer, dan loopt hel nooit zonder ongeluk ken af. Deze had het zelf ook nauwelyks bemerkt of hy sprong op, en greep George's arm. Geef hier de zweep! riep hy hem op strengen, bevelenden toon toe. Ik zal zelf ryden. George rukte zich los. Met nog grooter verbittering sloeg hy op de peerden, steeds onstuimigcr, steeds wilder, naer mate zyn vader pogingen deed om hem terug te houden. Alzoo, doodstrydder openbare fortuin, dood- stryd onzer nationale eer ziedaer Frankryk's toestand vandaeg. Daervoor kennen wy geen redmiddel, en vele onzer medeburgers kunnen ook niet anders dan weenen, als machlelooze kinderen, by liet bed hunner stervende moeder. Wat doen, wat zeggen om een volk te redden, dat niet meer ziet in wat afgrond het gevallen is, in welke nieuwe rampen het dagelyks ver valt? Wat raed aen hetzelve geven? Wat genees middel het aenbieden? Het luistert naer niets, het begrypt niets; zyn ongelukken schynen het van zyn gezond verstand te hebben berooid. God alleen, roept de Patrie van Parys uit, God alleen in zyne almacht, kan voor ons een wonder doen en het is nog tot Hem, en uit onze woningen in rouw, DEWYLMEN ONZE KERKEN GESLOTEN HEEFT, dat wy onze gebeden, onze smartkreten, onze wanhoop kunnen verhe/fen. Hy, Hy alleen kan ons nog redden en ons, met het ge loof, de krachtdadigheid teruggeven. (Wat verschil van tael met die der meeste paryzer dagbladen van vroeger ROME, FRANKRYK EN DE HEER THIERS. Men leest inliet Spaenschnieuwsblad El Uni- verso, dat de heer Thiers tot alle gouvernemen ten, behalfe het Italiaensch, eene nota gezon den heeft, waerin hy onder andere dingen zegt: De boodschap van den H. Stoel is eene interna tionale pligt.die zich van zelf op alle gouvernementen opdringt. Frankryk heeft het allyd zoo verstaen, en indien het zyne zonen het eerste niet zenden kan ter verdediging van het opperhoofd der katholieke wereld, wil het althans het eerste zyn onder de mogendheden, om zyne stem te verheffen ten voordeele dier tusschënkomst. Hy zegt nog: Het feit, dat in Italië gepleegd geweest is (te we ten, het roo ven der Pauselyke-Staten), is gevvigliggj^. voor Europa, dan aen gemeene oogen kan voorkomen" de jammerlyke en broedermoordende oorlog, dien wy gedwongen zyn te voeren. Ziedaer de tael van eenen der grootste man nen van onzen tyd; van eenen zeventigjarigen grysaerd, die byna geheel zyn leven in de poli tieke wereld geglinsterd heeft; van eenen diep- geleerden en verre vooruitzienden staetsman, die sedert ettelyke jaren' voorzien heeft wat er. uitliet keizerlyke bestuer zou volgen, wanneer hy in vollen senaet voor geheel de wereld zegde, dat voortaen Frankryk, slechts de derde natie van Europa was; die zich niet alleen dorst verzetten tegen den algemeenen wehsch der warmhool- jjige Franschen, wanneer zy den oorlog wilden verklaerd hebben tegen Pruisen. I)e heer Thiers hud wel gezieh, hoe onvoor- zigtig het was voor Frankryk in den vervallen staet, waerin het was, de kans te wagen tegen een ryk, dat geheel bereid was tot den oorlog. Help my dien waenzinnigetegengaen! riep Friese Hendrik toe. Eer deze hem intusschen te hulp kon ylen, reed den wagen op een ter zyde liggende hoop steen én stortte om. .Hyna op hetzelfde' oogeniblik was Hendrik van den wagen gesprongen, om de peerden in de teugels te vallen en zoo tot staen te brengen het was te lael! Hy zelf viel by den sprong ter aerde, en eer hy kon opstaen, zag hy de peerden met den omgevallen wagen voortreunen. Hy snelde hen na, intusschen mogt hel een boer gelukken hen tot staen te brengen. VII. Eerst nu kon Hendrik het vreessclyk ongelu k in al zynen omvang overzien. George's verscheurd en ver schrikkelyk verminkt Hgchaem lag ondorden wagen, en niet ver van daer lag ook de landbouwer dood of bewusteloos op den grond. Eenige voorbygaitgerssneldenonmiddellykter hulp. Hendrik, die anders nooit zyne'bedaardheid en tegen woordigheid van geest verloor, stond eenige oogen- blikkeif als bedwelmd. Toen vermande by. zich., Hy sneed de strengen der peerden door, om ze van den wagon lox te maken, en rigtte toen met andere man nen dep \yageiC'oyereind. George's gohpeVe.n al met bloed bedekt en verminkt ligchaein maekte teen onlzetlenden «indruk. Het was onmogeYyk al zyne verwondingen dadelyk te overzien; onder den omgevallennyagcn was hy voortgesleept geworden. ]Iv lag. oaer zondes-hot geringste tceken van leyen. en by niemahdliesiWd er eenige hoop, dat hy nog~by zou-komen. Qok do landbouwer werd be- -Wusteloos opgeifomen rik «pheen intusschen slechts fdoor den zwaremval uitded \yagen bedwelmd te zyn, daer er gecno verwonding by hem zigtbaer was. Hoe vele handen er dok lot hulp bereid waren, zoo was er toch niemand, die werkelyk helpen kon, en er •jnogt geen tyd verzuimd' worden als er niet misschien twee menschenlevens zouden verloren gaen. Van alle .zyden gaf men Hendrik raed;.hy alleen echter nam de beste maetregelen. Heiden moesten zoo spoedig moge- lyk naer de stad teruggevoerd worden, waer het niet aen hulp ontbfak. Een met den landbouwer bevriende beer was dad'el'yjt berdW.-hen op zynen wagen naer de stad terug te brengen,.'daer die van Friese gebroken was, en.Hendrik zelfhetjut niet gewaegd zou hebben den schuwgewordën poerden nogniaels een menschen- lcvcn loc te vertrouwen.Door een anderen bekende Die man, naer wien Napoleon te weinig ge luisterd heelt, en die heden aen het hoofd van het ordeminnende gedeelte van Frankryk is, zegt nu, dat de rooving der Pauselyke-Staten een gewigtiger feit is dan de broedermoordende oorlog zyns vaderlands, en dat het een pligt is voor alle gouvernementen, den Paus by te staen. Zulke woorden van zulken grooten staetsman verdienen overwogen te worden. FRANKRYK. lil de Kerk. Eene publieke vergadering werddezer dagen gehouden in de kerk St-Nicolas-des-Champs. Het is de Cri du Peupledie dit nieuws meedeelt. Tevens zegt dit blad datmen binnen tweedagen, in het 2° arrondissement, levensmiddelen tegen de helft van den prys zal kunnen uitdeden... De boter en het vleesch zullen lager verkocht worden dan voor dry weken. Een lid der com mune heeft een mid'del gevonden, Parys regel matig te bevoorraden.... Hoe? Dat zegt men niet. llo© ÏVeuilly er uitxict. (Nadere bijzonderheden.) Om een denkbeeld van de worsteling te heb ben, moet men de Avenue du Roule zien. Op het midden van den weg ligt een paerden- romp in verrotting; eene groote, gapende, zwarte wonde in de zyde, rond welke hel zwart ziet van vliegen. Tien dagen geleden viel dit heest. Al de hoornen zyn gebroken en hunne takken bezaeien den grond, evenals stukken steen, /plaester, kassaeien, schaliën, enz. By iedere stap voelt men kogels onder den voet verschuiven of rollen; wy rapen eenige yzere kogelsop,zoo groot als pruimen, en voort komende van de mitraille dozen. De hoek van het huis n° 77 is teenemael door de houwitsers weg geslagen; de vloer der 4e verdieping hangt buiten uit, op de straet. Wy bereiken den uitersten post der nationale garde. Daer staen de kanons. Al deboomen zyn, op dezelfde hoogte, door de bommen afgeslagen. Op twee honderd meters van daer staet de voorpost der Versailleezen. Er heeft een ver schrikkelyk gevecht piaets gehad tegen de num- fmers 2 en 4. Wy treden n° 2 binnen. Nauwelyks hebben wy eenen stap gedaen, of onze voet stoot, in de duisternis, tegen eenlyk. Daer werden vier nationale garden, ineen klein achtervertrekje, gedood. Aller gezicht is kalm. De vuisten zyn gebald. Een hunner werd twee liet hy. de laesten insgelyks naer de stad terug voeren. De beide nog steeds bowusteioozen werden voor- zigtig op den wagen getild en langzaem reed men naer de stad. Een treurige optogt,na dien morgen zoo vro- lyk en opgewonden de slad te zyn binnengekomen. Hendrik zat nevens de beide daer neder liggenden en met onafgewenden biik zat hy te zien, of geen van hen eenig teeken van leven zoude geven. Te vergeefs had hy het voorhoofd des landbouwers reeds met brandewyn gewreven. By George waegde hy het niet zulks te doen, daerdiens gcheelegezigl met bloedende wonden bedekt was. Eindelyk haclde de landbouwer zwaer en diep adem en sloeg de oogen op. Hy beproefde het zich op tc rig- ten, maer zonk weer krachteloos ineen. Hendrik had wel willen juichen van vreugde. Hy boog zich tot hem over, vatte zyne regterhand en drukte die vast en in nig. Toen was hy hem behulpzaein bv bet opstaen. Verward en wezenloos zag hy rondoni zich heen. Waer ben ik? Wal is dit? vroeg hy met zwakke stem, terwyl hy metde regterhand krampachtig op de gynjyke borst drukte. Feftdrik durfde hem op zyne vraeg geen antwoord >ge\en. «Hetzal alles wel goed gaen,» antwoordde hy. Eerst nu kwam doherinnering aen het voorgevallene "'Weder by hem op en hy kromp ineen. Waer is George? riep hy uit en wierp een onder zoekenden blik rondom zich. Pauwelyks echter was zyn oog op den achter hem liggenden zoon gevallen, of mot den uitroep: Almag- tige God! zonk by weer krachteloos neder. li stomme, wezenlooze smertverzonken laghy mët opm oogen onbeweeglyk stil. Hy haelde snol en moei- jeljk adem. Alles alles stond hem nu duidclyk voor den geest, zoo als hekgeschied was, tol op hel oogen- blil dat hy zelfvan den wagen was gestort. Hendrik hoog zich tot hem en zegde hem dat zy naer de stad reden, omdat daer hulp te vinden was, en traditie hem gerust te stellen. Lfe oude verroerde zich niet. Is hy dood? vroeg hy met zwakke, nauwelyks hoerbare stem. Neen, neen, antwoordde Hendrik haeslig, maer hy Ichynt zwaer gekwetst te zyn. Hy is echter nog niemauwkeurig onderzochteerst in destad door dendoktoralles zal nog te fegt komen! Hf durfde hem zyne vrees niet mededeelen. beenen afgeslagen. De andere schynen door ge weerkogels getroffen te zyn. Men heelt hun de schoenen uitgetrokken. Gansch de binnenplaets is met brokken en stukken bezaeid. Wy zien er verscheidene hou witsers, die niet gesprongen zyn. Van meubelen is er schier geen spoor meer. In de hoogere verdiepingen schyiit men echter niet gevochten te hebben. Wy vinden stukken van wapens en bloedvlekken. N° 4 is meer verwoest danN° 2. Ieder venster is een zwart gat. Op de ipuren ziet men een lang, zwart spoor van den rook. In het middpn van liet huis hangt het venster der tweede ver dieping uit zyne gebinten, en word slechts te gengehouden door eene persienne. In eene der kamers vinden wy lioopen scherven van fles- schen. Eenige zyn in den brand verkoold of ge smolten. In eene kleine kamer, achter de binnenplaets, vinden wy het lyk van eenen nationale garde. Hy moet daer gekwetst nedergelegd en er ge storven zyn. Onder de puinen liggen nog andere lyken. Men zoekl ze op. Op dit oogenblik komt eene dame binnen. Haer man loopt den trapop, naer deeerste ver dieping. Langs een venster klimt hy naer het vertrek, dat hy bewoonde. Een oogenblik later werpt hy eenen zwarten bol, eene soort van metaelschuim, op de binnenplaets. Ziedaer de koopwaerroept hy. De vrouw raept het voorwerp op, beschouwt het een oogenblik, alsof zy het niet kon begry- pen, en werpt het weer op deu grond, waerna zy de twee handen krampachtig in de haren slaet. Ah, zegt ze stil, 't is zeker wel verloren! Wat dan? vroeg de schryver van dit ar tikel, terwyl hy het voorwerp op zyne beurt in de hand nam. Dat waren fyne 'paerten, zegde zy. Op het oogenblik van heen te gaen, kwamen er vrouwen, die haer linnengoed in den kelder hadden geborgen; men moest het gaen ophalen. Een gazreuk doet zich op de binnenplaets en beneden in het huis op. De gazpypiswaerschyn- lyk doorgebrand. Men raedt haer aen, zonder licht naer beneden te gaen, en uit vrees van te zullen verstikken, zet men de kelderdeur eenige oogenblikken ópen. Ongelukkig steekt eene vrouw, beneden aen den trap eene waskaers aen. Een donderend ge knal laet zich hoóren. De ongelukkige is gewis gedood? Neen, 't is slechts een stuk muer op de eerste verdieping, welk naer beneden stort. Niemand is gekwetst. Te Neuilly heeft men eigenlijk geen. honger geleden: men at er slecht, maer de bondgenoo- Help my opstaen! sprak Friese en mei inspanning van al zyne krachten en door Hendrik ondersteund, geraekte hy in eene zillcnde houdingen keerde zich toen lol zyn ongelukkigen zoon. Wol schrikte hy terug, toen hy diens verminkt en bloedig gelaet zag, niaerhy vermandezieh. Mat sidde rende hand greep hy de regterhand van den als dood daer nederliggende. Hy voelde naer den polsslag. "W"lly leci'l hy leeft riep hy verheugd. Laet snel rcoosnel mogelyk ryden, voegde hy Hendrik toe. Goil o nivn God, laet de hulp niet te laet komen! Hy legde hel hoofd van den zwaer gewonde op zyne knie, terwyl Hendrik zelf de teugels greep en zoo snel reed als hun toestand slechts toeliet. In korten tyd hadden zy de slad bereikt, en eer nog de beide gewonden uil den wagen in de herberg ge dragen werden, had Hendrik reeds verscheidene boden om een doktor en een wondheeler gezonden. In weinige minuten waren beiden tegenwoordig. De landbouwer stond er op met George in dezelfde kaïner gebragt to worden, om by hel onderzoek van dezen tegenwoordig te zyn. Te vergeefs trachtte de doktor hem te bewegen, zich deze kwelling tc besparen' en aen zich-zclven te denken. Ilv hield er aen, hy het onderzoek tegenwoordig te zyn. Hy wilde zekerheid hebben over George's toestand en alvorens die te heb ben, wees hy iedere hulp voor zich-zelven van de hand. Ik voor my heb die zoo hard niet noodig, ant woordde hy den doktor. Myne borst doet my wel is waer zeer veel pyn, maer daermede is myn leven niet gemoeid. En al ware dit ook zoo, indien slechts myn zoon niet sterft. George lag op een lied uitgestrekt en nog steeds gevoelde hy niet het geringste van hetgeen er met hem voorviel. De kleederen werden hem van het lyf gescheurd, en het ligchaem van bloéd gereinigd. Eerst nu waren de verwondingen te herkennen. Acu het hoofd zware, diepe kwetsuren, ook de borst was ge wond. Gedurende het onderzoek fluisterde de genees heer slechts nu en dan eon enkel woord lot den bv hem staenden doktor, maer meer dan eens schuddo hy bedenkelyk het hoofd. Onbewegelyk lagdc landbouwerin zittende houding op een bed tegenover hen. Zyn oog was «Irak op hen gerigt, geen enkele trekjn hun aeagezigt ontging hem. Wordt voortgezet.)

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1