N 22. Zondag 21 Mei 1871. lste Jaergang. WERELYRSCH NIEUWSBLAD. De Dorpsduivel Burgeroorlog te Parys. Aelst, 20 Mei. Vlaemsche beweging. Buitenlandsch Meuvvs. 5? 'G-azetté van Aelst Het Bureel van het blad Ih gevestigd In de Kapellestraet IV0 11, waer alle brieven, gelden, enz. vraelitvry moeten toegezonden worden. Abonnementsprys K fr. 's jaers, vooraf betaelbaer. V«^or den buiten ban men Insehryven in al de postkantoorcn, en voor de landelybe gemeenten by de briefdragers. DE HEDENDAEGSCHE STAETKUNDE. De hedendaegsche politiek heeft den christe nen godsdienst eenen onverbiddelyken oorlog verklaerd. Al de leerstukken, al de zedelyke wetten, al de instellingen der kerk worden onophoudelyk in (luizende dagbladen en schrif ten aengerand, beleedigd en afgeschilderd als vyandig aen het welzyn en den vooruitgang der maetschappelyke samenleving, aen de grond- wettelyke instellingen door de staetkunde ge vorderd, aen de -vryheid der burgers en der volken. Het is namens staetkundige dwaelbe- grippen en valsche politieke leerstelsels, dat de geest van omwenteling zyne wanordelykeplan nen smeedt, in geheime kringen tegen altaeren troon samenzweert, zelfs openlyke betoogingen inricht en meermaels de gouvernementen en kerkelyke instellingen afbreekt en omverre werpt. Hetmaterialismus,de godverloochening, de vrydenkery aengemoedigd of gedoogd door eene blinde staetkunde prediken openlyk hunne verdervende leerstelsels, zedeloosheid en rege ringloosheid in denkbeelden en werken, en leveren zich, zonder teugel, aen al hunne kwade driften over. Deugd en verdiensten worden niet meer ge rekend, en vervangen door politieke opiniën, of overheerscht door staet- en baetzuchtige partyschap. Het regt, de waerheid, het volks belang wordt verplèt onder de dwingelandy van meerderheden, die meermaels slechts door list of geweld meerderheden zyn geworden, en door allerhande kuiperyen meerderheden bly- ven; of, om beter te zeggen, het lot der volken hangt niet meer af van de naleving der eeuwige grondbeginsels der zedeleer en natuerwetten, maer van een redeloos cyfer. De grondwetten en instellingen van een aen- tal en steeds aengroeiend getal staten, uitvloei sels, van louter materialismus, berusten enkel op een zeker evenwicht, eene zekere verdeeling der openbare magten, en verklaren overigens in al de vakken der samenleving eene zoo ge- naemde vryheid, welke niets anders is dan eene tooinlooze ongebondenheid. Krachtens en in naem dezer losbandigheid, welke als een heilig recht wordt gehouden, worden door boeken, dagbladen en vo.ordragten, van in de hoogste kringen tot in de laegste herbergen, de meest verdorvene, godddelooze en regeringslooze verspreid QÓk zyn het louter stoffelyke grondvesten V" waërop de gouvernementen steunen om, tegen de voortdurende gevaren, welke uit die wending der maetschappy spruiten, zich staende te hou den: het militarismus, de gewapende magt, eene talryke en steeds aengroeiende menigte van politieambtenaren en gendarmen: zie daer de middelen welke zy gebruiken om zich te be- eene geschiedenis uit onzen tyd. (21® VERVOLG.) Uw man verlangt u te spreken, zegde hy tot haer. Kom met my mede. Voor de eerste mael scheen zy zyne woorden te verstacn. Uaestig stond zy op. Waer is hy! vroeg zy. Waer is George? Hendrik durfde haer de waerheid niet zeggen. Waer is George? herhaelde zy. Boven, antwoordde hy, terwyl hy slechts met grooie moeite dit enkele woord kon uitbrengen. Ik wil naer hem toe, riep zy uit. Haestig wilde zy naer de deur snellen; hare krach ten schoten echter te kort. Zy wankelde en zoude nedergestort zyn, indien Hendrik haer niet in zyne armen had opgevangen. Op hem steunende, verliet zy de kamer en klom langzaem naer boven. Aen hare korte, snelle ademhaling bemerkte Hendrik wat er in haer omging. Voor dedeur der kamergekomen, alwaer haer man en de d,oode lagen, wilde hy haer een oogen- blik ophouden, om haer voor te bereiden, op hetgeen haer wachtte ylings drong zy hem ter zyde, en opende de deur. Haer oog vloog de kamer dpor. Haer man zag zy het eerst, hy zag haer aen; spoedig namen hare blikken eene andere richting en vielen op den doode, die met bedekt aengezigt daer neer lag. Zy sidderde, snelde op het bed toe, rukte den doek af en zonk toen, onder het uiten van een luiden kreet, bewusteloos op den grond. Geertruida Geertruida! riep de landbouwer. Hy wilde het bed uitspringen, om haer ter hulp te komen, hy was echter te zwak. Hendrik had de on- magtige reeds opgeheven. Aen hulpbiedende armen en middelen ontbrak het in de herberg niet; toch schenen alle poogingen om haer tot bewustzyn te brengen, schipbreuk te lyden. Op verlangen des landbouwers had men haer op zyn bed gelegd, en over haer neergebogen zat hy daer. Met toenemenden angst rustte zyn oog op de bleeke schutten, de orde te handhaven en het volk tp bedwingen. Een louter stoffelyk onderwys, eene louter stoffelyke weldadigheid, zie daer hunne instel lingen om in de opvoeding en behoeften der volksstanden te voorzien. Overigens vervangt het strafwetboek het Evangelie, en de gevangenhuizen de Kerk, de staethuishoudkunde, de zedeleer. De wetten zyn de uitdrukking niet meer der grondbeginsels van 't natuerrecht en der zedelyke wysbegeerte, maer enkel middels ten dienste der partydriflen, of toortsen van twist en tweed ragt in plaets van waerborgen van orde te zyn. De regtbanken, zelfs partydig ingerigt, zullen op den duer de onpartydige tolken der regtveerdigheid niet meer zyn. De overleveringen der voorvaderen, de ondervinding der eeuwen, de lessen der ge schiedenis, de wysheid der tyden worden door het zoogenaemd nieuw licht en nieuw politiek beschimpt, bespot, gevloekt. Die samenhang van zaken, waeruit de staet kunde spruit en waerop zy berust, kan in een woord aengevat worden: Revolutie. Hare innige dryfveer is de vrymetselary; hare werking bestendige bedreigingen, onlusten en op roeren, omverrewei'ping van gouvernemen ten, vorsten en instellingen, haer einde de vernietiging der beschaving, en de volstrekte verwoesting der samenleving. Die verwoesting, waervan het ongelukkige Parys, de hoofdstad der hedendaegsche revolu tie, thans een treurig stael geelt, zou het lot der wereld worden. (Fondsenblad.) De Kamer houdt schier geene zitting meer, of er komen petitiën in, niet alleenlyk van ge nootschappen, maer zelfs van gemeenteraden, die de herstelling vragen van de Vlaemsche grieven. Ziehier eenige namen vanplaetsen en genoot schappen, welke onlangs verzoekschriften in dien zin hebben gezonden 22 Maert: De Eendragtte Meulestede, ge nootschappen van Gavere en Leuven, inwoo- ners van Verrebroek, Wetteren, Berlare. Den 24 De Ware Vrmiden, van Tollenbeek en Hasselt. Den 25: Appels, St-Gillis (Waes).Den 28: Leef- dael, Eigenbilsen, Maldegem, Waltwilder, De Taelzuchtj, van Mechelen, Vooruit naer het Regt, van Antwerpen. Den 29Kunst en Eendragt, te Waregem. Den 30Izegem, Kortryk, JJutsel, Lier. Den BIDe Morgenstar, te Bouwel, Erbs- Querbs. Den 18 April: Kortryk, Vucht, Wieze, Hand zame, Lombeek, Rupelmonde, Nederbrakel, Strythem, Tielt, Noordschote,Nieuwpoort,Cas- terlé, Roeselare,Machelen, Baesrode, Zerkegem, Beerst, Leke, Esschene, Lombardzyde, Worte- gem, De Maesgalm, van Maeseik. Den 19Burcht, trekken zyner lovensgezellin. Geen enkel teeken van leven was aen haer te bespeuren. Moest hyook haer verliezen! Reeds werd het duisterder'en duisterder voor zyne oogen, slechts een zwakke slrael van hoop, hield zyne laeste krachten nog staende, toen de bef zwymde zich langzaem begon te bewegen. Zy sloeg de oogen op en rigtte zich met moeite in de hoogte. Het gebeurde trad haer weder voor den geest, zoekend* doorliepen hare blikken de kamer. Hy is dood dood! riep zy eindelyk uit, terwyl zy haren man angstig aenstaerde. Hy is dood, Geertruida, antwoordde deze met dolle stem. Almaglige God! kreet zy, en wierp zich luid snikkend aen de borst haers echtgenools. De schrik en de smart, die haer tol dus ver kramp achtig vast omsloten hadden gehouden, begonnen zich nu in tranen en klagten lucht te geven. Ook de land bouwer weende, terwyl hy zyne vrouw in zyne armen hield en haer trachtte te troosten. Tranen, ziedaer op dit oogenblik het eenige dat voor hen als eene wel- daed kon beschouwd worden. Hendrik verliet de kamer. Hier kon hy niet helpen. Hem scheen het de grootste weldaed voor de zoo zwaer beproefde ouders te zyn, ze geheel en al aen hunne smert over te laten. p den tweeden dag na dezen morgend reden twee [agens langzaem den weg naer hel dorp op. Op den eersten wagen zaten twee oude, diep ineengebogen gestalten liet was de landbouwer en zyne vrouw. De tweede wagen was geheel en al met een zwart kleed overdekt. Daer onder stond de doodkist die George's lyk bevatte. Hoe zwak en lydcnd de landbouwer ook nog was, hoe ernstig hem de doktors iedere aendoening en in spanning afraeden, en getracht hadden hem te bewe gen zyne genezing in de stad af te wachten, zoo was hy toch niet.van zyn voornemen, om naer het dorp terug te keeren, af te brengen. By de begrafenis van zyn eenig kind mogt hy niet ontbreken, en nergens anders dan op het kerkhof van het dorp, waer hy en zyne vrouw ook eens zouden rusten, moest hy ter aerde besteld worden. De Vlaemsche Leeuw, van Denderleeuw. Den 20: Meerhout. Den 21Arendonk, Runkelen, Vlis- segem, Brussel, Massemen, de Gemeenteraed van Michelbeke. Den 22Liedekerke, Westro- zebeke, Schuifers-kapelle. Den 25De Gemeen teraed van Meersel, Binderveld, Desschel, De Eendragt, van Buggenhout. Den 4 Mei: Gyzegem, Lembeke. Den 5: Het Davidsgenootschap, van Aelst, De Hoop en Har monie, van Meerhout, Antwerpen, Dendermonde, Veurne, Luik Leuven, Isegem,Blankenberge, De Wyngaerd, van BrusselVlaenderen den Leeuw van Antwerpen. Den 6: Hofstade en St-Jans- Molenbeek. Den 9Brussel. Den 10Antwerpen. Den 12Brussel (2 verschillige). Den 13Schaer- beek. Nog andere verzoekschriften zullen volgen. Het gouvernement zal voorzigtig handelen, met die betoogingen van den volkswil eene ernstige aendaclit te verleenen, en naer de ge schikte middelen te zoeken om de grieven, waer- over geklaegd wordt, te herstellen. Het isinoge- lyk dat er een paer hovelingen te Brussel zyn, die by den Koning intrigueeren om alle minis- terieële ontwerpen ten voordeele van-Vlaende ren te doen afwyzen, maer de ministers hebben den pligt, zich boven die kuiperyen te houden. De herstelling van de Vlaemsche grieven maekte deel van het program der nieuwe be windsmannen; al was ei' ook niets beloofd ge worden, regt is regt, zegt men onder het volk, en regt moet gedaen worden, ten spyte van wie ook. 1RAIVKRYK. Oniiuiiining vnnVanvcs. Het fort, zegt de Moniteurunivcrsel, is ont ruimd, ten 2 ure namiddag. De muren hadden schier zooveel geleden als die van het fort Issy. Zy waren gescheurdgebrokkeld en telden menig aenzienlyke bres; zy leverden geene schuilplaets meer op voor de artilleristen. Eenige kanons konden niet meer dienstig zyn. De houwitsers, de kogels der piitrailleusen en der chassepots hadden het garnizoen alïj.weg- gemaeid. Sedert zes dagen zond men estafet op estafetnaer Parys om versterking te bekomen. De krygsvoorraed verminderde en kon niet meer vervangen worden; want het hagelde houwit sers op de eenige plaets, langs waer de toevoer kon plaets hebben. Ook eetwaren ontbraken, daergelaten den wyn, die altyd ruimschoots werd uitgedeeld. De mannen, uitgeput van vermoeinis, blootge steld aen eene hageljacht van kogels, uitgehon gerd, bleven slechts op hunnen post tengevolge der krachtdadigheid van kapitein Durassier. Deze gaf bevelen met den revolver in de hand. Do doktors hadden hem hel gevaer, waeraen hy zich door al die inspanning en onrust blootstelde, on der het oog gebragt. Met treurige bedaerdheid had hy geantwoord: Ik weet het, maer aen myn leven is thans niet meer gelegen. Daerom wil ik by dë ter aerde be stelling myns zoons tegenwoordig zyn, want slechts voor hem heb ik geleefd. ycel ellendiger nog dan de toestand des landbou wers wiens ligchaem door zyne geestkracht ën vasten staende werd gehouden, was die zyner vrouw, voor hem door George's dood zyn levenslust en levensdoel verdwenen, zoo scheen by haer de gahsche levenskracht vernietigd te zyn. Uren lang zal zy ongevoelig, verloren voor alles rondom haer ter neder, en dan brak hare smert op eens weer met vernieuwde kracht los. Zy bekommerde zich om niets, begeerde noch inde stad ie blyven, noch naer het dorp wsder fé keeren, alles was hafer onverschillig; want hare gedachten hielden zich slechts met den doode böig. (Hendrik had gedurende die dagen al de noodige toe- büreidselcn lot terugkeer naer heidorp en tot George's begrafenis gemaekt. De landbouwer had zelfversehei- dijne beschikkingen willen makenbedaerd had hy hem echter geantwoord: Bekommer u over niets, ik zal voor alles zorg dragen. En de oude stelde vertrou wen genoeg in hem, om alles aen hem over te laten. (Hy kende zoowel des landbouwers begeerten als zyne zwakheden, hy droeg hem eeneopregle genegen heid toe, en alzoo spande hy alles in, om hem te mid den zyner smert toch nog eenige vreugde te berei den. Hy had de begrafenisplechtigheden op zoo groot- schen vöct als eenigzins mogelyk, ingerigt. Het kwam er toch hier op eenige honderde daelders meer of minder niet aen; en al had bet ook duizenden gekost, dan wist hy dalhy geen enkel woord van verwyt daer- oyer van den oude hooren zoude. Deze toch be schouwde de begrafenis alsde lac'steeer, diehy zyncn zoon kon bevvvzen, en niets was hem alzoo te kost- baer. Hendrik wist dat er zelfs v.oór hem eene inwen dige voldoening en vertroosting in gelegen zoude zyn, wanneer hy by deze gelegenheid zyn geheele rykdom toonde, en de menschen naderhand daervan spreken Wie aerzelde dreigde hy door den kop te schie ten. Dynsdag avond passeerde hy eene revue over de troepen. Er bleven 150 nationale gar den en 40 artilleristen o-ver, welke laetsten schier nutteloos geworden waren; want slechts twee kanons waren nog bruikbaer. In den morgen van woensdag steeg de ont roering ten top onder het garnizoen, aen welk niets anders overbleef dan zich te doen ver moorden op de puineu; alsdan besloten de man schappen zich van dien verschrikkelyken kapi tein te ontdoen. Des middags was een artillerist gereed den kapitein met een revolverschot neer te schieten, toen een houwitser van Ghatillon aenvliegende, deteenen van de voeten des kommandants sloeg hem alzoo onbekwaem maekte nog langer het kommando te voeren. De mannen droegen den kommandant weg. Twee manschappen werden naer klein Vanves afgezonden, om de ambulansen te halen en de gekwetste weg te dragen. De vlaeg houwitsers was zoo hevig, dat de ambulansen niet durfden vorderen tot aen het fort. De verbondenen staken de witte vlag op. Rct vuer hield op; de ophaelbrug werd neergelaten en een officier, gevolgd door een detachement soldaten verscheen op den rand van de gracht. Wat wilt ge? vroeg de officier. Parlementeeren, en onder zekere voor- waerden het fort verlaten, antwoordden de ge- federeerden. Geene voorwaerden voor de oproerlin gen! was het antwoord. Een nationale garde, verbitterd over die woor den, schoot zyn geweer af op den officier, zon der dezen te raken. De soldaten gaven vuer. De eerste gelederen derbondgenooten vielen. Acht hunner trachtten langs de vestgracht te ont vluchten. Eenigen keerden naer het fort terug. Nog andeten werden gevangen genomen. Vreezende dat het fort ondermynd was, dron gen de soldaten niet onmiddellyk in het fort; zy vergenoegden zicli hetzelve te omsingelen. Het fort is nog niet ganseh ontruimd; er be vinden zich daer nog dry nationale garden, die dezen morgend nog dry kanonschoten losten, hetgeen het bombardement doet voortduren. Het is ten gevolge der voorzorgen, welke men neemt voor de bezetting, dat de drykleurvlag nog niet op het fort waeit. Beeldenbreker». Volgens de Pall'Mali Gazett heelt de commune besloten, dat de Kristus-, O.L. Vrouwe- en an dere heilige beelden, die de vrijheid van geweten kwetsen (en de vryheid dan, van die welke aen die beelden houden?) uit de scholen zullen ver- dwynen, en dat die welke in kostbaer metael zyn, naer de Munt zullen worden gezonden. Het IIuIm van Tlilorn. Den 13 mei is de afbraek van hét huis van zouden, dat er nooit zulk een prachtige begrafenis in hel dorp had plaets gehad. Toeu de wagens hel dorp naderden, kwamen hun byna alle dorpbewooners le gemoet, met den gcesle- lyke en de schooljeugd aen het hoold. Plegtig, onder het gelui der klokken, reden zy het dorp binnen. Dit alles was aldus door Hendrik t*e voren beschikt, even als de toebereidselen lot de begrafenis op de landhoeve alleen door hem waren verordend. ffeeds des middags zoude begrafenis plaets hebben. De vrouw des landbouwers was zoo zwak en lydcnd, dat zy onmiddelyk te bed moest gebragl worden; zon der tegenspraek liet zy zich zulks welgevallen. Ook den landbouwer zelf hadden de vermocijenissen van den overlegt meer aengetast dan hy gedacht had,en het zich zeiven durfde bekennen. Hy stond er op zynen zoon naer de laeste rustplaets te vergezellen, niette- genslaendc de vermaningen zyner vrienden. Hendrik sprak hem daerin niet tegen. Laet hem begaen, zegde hy tot de bekenden, als hy zich slerkgenoeg gevoelt,zal hem zulks den groot- sten troost verschaffen. Friese had intusschen te veel van zyne krachten gevergd. Hy hield zich goed toen de doodkist in 't voorhuis werd nedergezet, met keerssen in het rond en met kransen en bloemen omwonden. Daerop kwa men de schoolkinderen, die zich rondom de doodkist plaelsten en een plegtig gezang aenhieven, waerna de geestelyke eene korte toespraek hield. De landbouwer stond erby. Geenenkele traon vloei de er over zyne wangen. Hy gevoelde, dal hy zyne smert niet meer zou kunnen bedwingen, indien hy er èenmael vryen loop aen liet. Hy bedwong zich met ge weld. Hy had Hcndrik's arm gegrepen om.zich daerop le steunen en hield die krampachtig vast. Niet zónder bezorgdheid bemerkte deze de steeds toenemende ge moedsbeweging van den oude. Nog hield hy zich staende. Toen echter de doodkist onder hel gezang der kinderen en het gelui der klokken werd opgeno men en uil hel huis gedragen, toen de optogt zich op de hoeve achter de doodkist schaerde en hy zelf, op Hcndrik's arm leunende, zich dacrby wilde aensluiten, zeeg hy magt^loos ineen. (Wordt voorgazel.)

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1