M. Thiers begonnen door het haetdragend en plunderzieke schuim dei' commune. Een aental wagens voeren de meubels weg, die ten profyte der commune zullen verkocht worden. Het huis van M. Thiers is ryk voorzien van kost- baerheden. Men bemerkte onder ander eene kol- lektie printen, die, by testamentaire schikking, na den dood van M. Thiers, voor den Louvre bestemd waren. Zullen de mannen der commune dien rykdom eerbiedigen Dagorde vnn Mac-Million. Maersehalk Mac-Mahon heeft den 12, het vol gende dagorde aen het leger gerigt Soldaten, Gy hebt beantwoord aen het vertrouwen dat Frankryk in u gesteld heeft. Door uwen moed en uwe krachtdadigheid hebt gy de hin derpalen uit den weg geruimd, die door de op roerlingen opgeworpen werden, die van al de middelen gebruik maekten, welke doof* u tegen den vreemdeling bestemd waren. Na vervolgens al de laetste wapenfeiten aen- gehaeld te hebben, debemagtigingvan 3000 ge vangenen en 150 vuermonden,zegt het dagorde verder Het land juicht uwen voornitgang toe. Het voorziet het einde van dat gevecht, hetwelk wy allen betreuren. Parys roept ons, om die stad van het gewelddadig gouvernement te verlossen, welk haer verdrukt. Binnen kort zullen wy de nationale vlag op de wallen plaetsen, en zullen wy het herstel van de orde terugbekomen, hetwelk door Frank ryk en gansch Europa geöiseht wordt. Soldaten gy hebt den dank van het vader land* verdiend. Versailles, 13 mei. Nationale Vergndering. Generael Ducrot heelt zyne interpellatie in getrokken, betrekkelyk de municipale kiezingen te Nièvre, ten gevolge der omstandigheden Wy zyn,zegde hy,op het punt vaneenen groo- ten slag te leveren, die, ik hoop het, beslissend zal zyn. M. Jules Favreheeft het vredes-traktaet voor gelegd. Hy stelde voor het naer de afdeelingen te verzenden. Hy zette de noodlottige gevolgen uiteen, die uit den opstand te Parys ontstaen zyn en waerdoor alles op nieuw in kwestie ge steld werd. Men twyfelde er aen, zegde hy, of wy wel in staet zouden zyn, onze eigen zaken te regelen en de wet te doen eerbiedigen. Het sluiten van den vrede wasdaerdoor twylelachtig geworden; maer het mogt ons gelukken het wantrouwen van M. von Bismark te overwinnen en hem te overtuigen dat Frankryk, eenmael het vredes- traktaet geteekepd hebbende, alle bepalingen daervan zal kunnen nakomen. De gevolmagtigden begrepen, dat de vrede in 't belang van beide landen gesloten moest wor den. Ongelukkiglyk hebben wy den zwaren last, die de opstand te Parys op ons gelegd had, niet van ons kunnen afschudden. De oproerlingen zyn verantwoordelyk voor de verergering van den toestand. Door hun toedoen zal de vreemde bezetting langer duren dan anders het geval zou geweest zyn; maer wy zullen de orde spoedig weten te herstellen; wy zullen voor geene enkele noodzakelykheid terugdeinzen. Verder van het vredestraktaet sprekende, zegde M. Favre, dat het tweede gedeelte der oor logsvergoeding binnen dry jaer zalvoldaen wor den. De aen Pruisen toegewezen spoorwegen zyn op 325 millioen fr. gerekend, die afgetrok ken zyn van de twee eerste milliards. Wy hebben ■acht kilometers terrein rondom Belfort gekregen. Vervolgens las hy het vredestraktaet voor en voegde er by, dat het eerste milliard zal betaeld worden, na dat Duitschland erkend zal hebben, dat de orde te Parys hersteld is. Het tweede milliard zal den 1 mei 1872 en de twee laetste milliards in 1874 betaeld worden. De intrest is bepaeldop 5 p.c. en isingegaen met den 2 maert van dit jaer. De departementen Beneden-Seine, l'Eure en Somme zullen onmiddellyk ontruimd worden. De ontruiming der departementen Seine, Oise, Seine-et-Oise en Marne zal plaets hebben, wanneer Duitschland de orde zal her steld denken; doch in geen geval niet eer dan na betaling van het derde milliard. De duitsche troepen zullen geene rekwisitiën uitschryven, tenzy er eene vertraging plaets hebbeinhet vol doen der oorlogsvergoeding en in het onderhoud der duitsche troepen. De uit Frankryk verdre ven Duitschers zullen in het bezit hunner goe deren en in het regt van verblyf in Frankryk hersteld worden. Al de krygsgevangenen zullen naer hun vaderland terugkeeren.Zy, wierdienst- tyd ten einde is, zullen naer hunne haerdsteden gezonden worden; de overigen zullen weer in het leger worden opgenomen; maer voor Parys zullen niet meer dan 80,000 man mogen liggen. De garnizoensplaetsen in de provinciën kunnen betrokken worden; 20,000 man zullen over Lyon naer Algerië worden gezonden. Het overige ge deelte van het leger zal aen gene zyde van de Loire blyven. M. Favre zegde ten slotte, dat de fransehe on- derhandelaers de krygsgevangenen te Mainz en Coblenz bezocht hebben. Deze waren vol ver trouwen en bereid om hunnen pligt tot verdedi ging der orde, des vaderlands en der Nationale Vergadering te vervullen. De 20,000 man, die naer Lyon zullen vertrekken, zyn reeds van Duitschland op weg; de andere troepen zullen onmiddellyk volgen. M. Favre heeft de hoogdringendheid voor het vredestraktaet gevraegd. De harde voorwaerden van het traktaet heb ben in de Vergadering en by het publiek eene diepe ontroering teweeg gebragt. Versailles, 14 mei (6 ure 's avonds.) Onze troepen hebben het fort Vanves bezet, hetwelk ontruimd is door de oproerlingen, die gevlucht zyn langs een onderaerdschen weg, welke met hét fort Montrouge in gemeenschap is. Er werden 50 kanons en 8 mortiers bemag- tigd. Eenige dronken oproerlingen en een hon derdtal dooden werden in het fort gevonden. Berigten uit Parys melden dat de oneenighe- den vermeerderen. Ferré vervangt Cournet als afgevaerdigde van policie, Berlyn, 14 mei. Krachtens 't vredestraktaet, zullen de gekaepte schepen en de prys van degenen die verkocht zyn, teruggegeven worden. Het zeevaert-traktaet van 1862 zal behouden worden. Al de andere traktaten, er in begrepen die met zuid-Duitschland gesloten, zyn afgeschaft. De vryheid van regten op de fransehe gren zen is aen den Elzas en Lotharingen toegestaen, gedurende zes maenden, te rekenen van 1 maert. De korrespondent van de Times verklaert zeer beducht te zyn, dat Parys gedeeltelyk zal vernietigd worden Hetgeen vele lieden vreezen en waer tegen eenige praktische lieden maetregelen beginnen te nemen, is eene ramp, welke niet zoolang duert als een hongersnood, doch welker gru wden voor het oogenblik nog erger zyn.Zy ge- looven het verre van onwaerschynlyk, dat men een groot gedeelte van Parys verbranden zal en in de lucht zal laten springen, en dat de inwoo- ners op het laetste oogenblik het gevaer ont- vlugtende, zonder toevlugt en voedsel en zonder middelen om voedsel te bekomen, zullen gela ten worden. Ik heb met hen die hier voor vreezen ge sproken en hunne redenen voor deze bange be schouwing verdienen ernstige overweging. Zy gelooven dat een vredelievende oplossing van de twist tussehen Parys en Frankryk geheel buiten kwestie is. »De regeering le Versailles wil alleen met de oproerlingen onderhandelen, wanneer zy begin nen met de wapens neer te leggen, en er is niet de minste kans dat zy dit vrywillig zullen doen. De aenvoerders der opstandelingen zyn mannen vol roekeloozenmoed, en velen hunner zyn bui- teulandsche avonturiers, die er zich niet over bekommeren wat met Parys gebeurt. Indien men dus als zeker aenneemt dat Parys niet zonder vechten zal genomen worden, dan is het zeer waerschynlyk dat dit laetste gevecht verschrikkelyk zal zyn, ten gevolge van de we- derkeerige vyandschap met welke de twee vyan- den bezield zyn. Vyandschap is eigenlyk een veel te zacht woord om het gevoelen te beschryven, met het welk de troepen van Versailles de verdedigers van Parys beschouwen, en hetgeen erger is, is dat dit gevoelen gedeeld wordt door de niet strydende burgers. Kennissen die te Versailles geweest zyn, en iets van de troepen aldaer ge zien hebben, deelen my mede, dat men aldaer van Parys als van een vuile, besmettelyke, on zuivere plaets spreekt, een nest van ongeregtig- lieid van hetwelk, even als van de steden der vlakte de aerde gezuiverd moet worden, des noods door het vuer en den sabel. Onder de soldaten juichen velen dit plan toe,uitroepende dat dit hol der revolutie-kraeiers moet uitgeroeid worden. Sommige lezers zullen deze tael overdreven vinden, doch ik zelf heb zooveel van den bloeddorstigen, woesten geest der troepen van Versailles en zelfs van de offi cieren gezien, dat al hetgeen my van hen mede gedeeld wordt, by my geloof verdient, zoodat het my niet verwonderde, toen ik hoorde hoe de regeeringstroepen 300 nationale garden in hunnen slaep vermoord hadden. Ik heb geen sympathie voor de troepen der commune, doch ik moet erkennen, dat de eenige woestheid welke zy toonen, byna geheel een gevolg is van de wreedheid, waermeê zy door die van Versailles behandeld worden. Deze soldaten, (van welke velen eerlyke in- dustrieelen en dwepers zyn,) zullen achter de barrikaden, welke op vestingen gelyken, tot het uiterste vechten, en als ze wyken moeten, die barrikaden opeenen veiligen afstand in de lucht laten springen, waertoe vele reeds ondermynd zyn, zoowel alsde huizen tegen welke zy rusten. Vele lieden die in de gelegenheid zyn goed te oordeelen, gelooven dat eer de burgeroorlog ten einde zal zyn gebragt, een groot gedeelte van Parys verbrand en tot een puinhoop ge- maekt zal worden. De schrik der bevolking zou de verschrik- kelykste gevolgen hebben, en M. Henry Dunant, de groote man van de konventie van Genevè, en van de Comités Internationaux des Secours aux Blessés, is bezig een plan te organiseerea om de vlugtelingen te helpen en onderstand tfe bieden. In de rigting van St-Denis het eenige punt waarheen de vlugt mogelyk zal zyn zsl een groot kamp worden opgerigt,waer de vlug telingen huisvestingen voedsel,voor ten minste één nacht zullen kunnen vinden, en zyn plan vindt ondersteuning by de Pruisen, die naer hy zelfs hoopt, kazernen en tenten ter zyner be schikking zullen stellen. Cirkuluii* van SI. Thiers. De prefekt van het noorden heelt eene depeche ontvangen van M. Thiers, gedagteekend den 13 des avonds 5 ure, waerin gemeld wordt, dat, terwyl de Versaillers in het Boulogne-bosch, ds loopgrachten openden, beschermd door eene krachtvolle artillerie van Montrouge, het 2e korps (generael de Cissey) aen den kant van Issy, eea prachtvol wapenfeit heeft verrigt. De bezetting van het Strategisch punt van Chatillon naer Montrouge heeft alle betrekking tussehen Vanves en Montrouge, afgesneden. Eenige uren later werd het klooster des Oiseaux, te Issy stormen derhand ingenomen. Het verlies der oproerlin gen is aenzienlyk. De Versaillers hebben 8 ka nons, een aental vaendels genomen en vele krygsgevangenen gemaekt. Dien ten gevolge hebben de oproerlingen begrepen, dat zy het buiten de omheining niet meer konden uithou den. De Versaillers liggen slechts, ten gevolge der bezetting van het lyceum van Vanves, op eenige honderde meters van de omheining. De -verlossing van Parys is naby. Wy hebben gesproken van het manifest van graef de Chambord; wy merken er de volgende volzinnen in op: Frankryk zal gered zyn op den dag dat het de losbandigheid nmt meer zal aenzien voor vryheid; het zal dit zyn, wanneer het zyn heil niet meer verwacht van die avon- tuer-gouvernementen, die, na eenige jaren val- sche gerustheid, het land in een verschrikkely- ken afgrond storten. Boven de politieke woelingen, is er een Frankryk dat lydt, dat niet wil sterven en niet sterven zal, want als God dergelyke beproevin gen zendt, heeft hy nog groote inzigten met dit land. Laetons erkennen, dat het verlaten der prin ciepen de wezenlyke oorzaek is onzer onheilen. Een kristenvolk kan niet straffeloos de eeu wenoude bladzyde van zyne geschiedenis ver scheuren, de aeneenschakeling zyner traditiën breken, aen het hoofd zyner grondwet de ont kenning schryven der regten van God, het gods dienstig denkbeeld uit zyne wetboeken en open- baer onderwys verbannen. In die voorwaerden zal dit volk nooit iets anders zyn dan eene halte in de wanorde; het zal altyd tussehen het cesarism en de regeering- loosheid waggelentwee vormen, even schan- delyk als het heidensche verval, en niet ont snappen aen het lot der volkeren, welke ongetrouw aen hunne zending zyn. De graef de Chambord zegt eendragt, vrede, godsdienst en voorspoed in Frankryk te willen terugbrengen. Eene zware taek voorwaer Een honderdtal dames, met een rood vaendel aen het hoofd, hebben zich in het stadhuis aen- geboden om aen de commune wapens te vragen, en met hunne broeders en mans te gaen vechten. Citoyen Gambon heeft haer onmiddellyk geweren doen geven.... En nadien, als men eenige van die gerokte zouaven zal neêrgeschoten hebben, zal de commune jammerendie wreedaerds van Versaillers, zy hebben zelfs die arme, on- noozele vrouwtjes niet gespaerd! Versailles, 15 mei. Er zyn reeds verscheidene openingen in den omheiningsmuer; de poort van Auteuil is gansch vernield, het kanonvuer wordt voortgezet om de bressen te vergrooten. Het kongres der municipale afgevaerdigden van Lyon is mislukt; er waren gisteren maer ongeveer veertig afgevaerdigden te Lyon aen- gekomen; daer zy geene kans tot gelukken za gen, zyn zy terug gekeerd. Parys, 15 mei. De troepen der Versaillers, welke zich van aen de Porte de la Muette tot de Porte d'Issy onder de wallen bevinden, wisselen met de oproerlin gen op de wallen een geweervuer. De bondgenooten zyn van de verschansingen tussehen Vanves en Issy verjaegd. In den tuin der Tuileriën hebben zy eene battery opgerigt, om van terzy in de Champs-Elysées te kunnen schieten. Het is zonder twyfel, dat er te Parys eene samenzwering tegen de commune bestaet. Het paleis alsook de tuin van de Luxembourg zyn gesloten en door vier bataillomkbezet; men vreest voor eenen opstand. Rouaen, 6 mei. De Duitschers trekken te saem in de rigting van Parys. Het hoofdkwartier van den prins van Saksen is van Compiègne totMargency vooruit- gerukt. Het algemeen kommandement der garde is van Senlis op Montmorency voorwaerts ge trokken. De bres, aen den kant van Auteuil, is zoo groot dat er twee omnibussen nevens elkander kun nen doorryden.Men moet de gracht nog vullen. De stormloop wordt verwacht. Paschal Grousct heeft aen de groote steden van Frankryk een beroep gedaen, opdat zy in opstand zouden komen. Zult gy, zoo vraegt hy, beweegloos dat tweegevecht tot der dood nazien, tussehen de toekomst en het verledene, tussehen de republieken de monarchie? Zult gy wachten, vraegt hy, tot Parys een kerkhof en ieder huis een graf zal zyn? Groote steden, helpt ons! helpt onste wapenOp, groote steden van Frankryk!... Maer eilaes! de groote steden hebben de slaepmuts over de oogen getrokken, ofwel zitten met gebroken armen en beenen, tengevolge der ontmoeting met de Pruisen. De groote steden zeggenassez, assez! De '163,000 krygsgevangenen, die zich in Wurtemburg, Saksen en Beieren bevinden, zul len welhaest terug keeren. Zy zullen in de deta chementen, den weg te voet afleggen tot aen de grenzen, en daer per spoorweg vervoerd wor den. Als allen terug zyn zal er een leger bestaen van 400,000 man. Parys, 15 mei. Het Journal Ofjiciel meldt, dat verscheidene aenvallen der Versaillers in den nacht tegen de barrikaden, van Chatillon, Moulin-de-Pierre en Moulin-Saquet afgeslagen werden. Er had gisteren avond, tussehen de poorten Dauphine en Madlot, een hevig gevecht plaets, de Versaillers werden met groot verlies terug geslagen. Volgens een gerucht zou het fort Montrouge ontruimd zyn. De bondgenooten hebben 20,000 man in re serve. Nationale Vergadering. Versailles, 16 mei. M. Jaubert stelt voor, het huis van M. Thiers, op de kosten van den Staet, op te bouwen. De hoogdringendheid wordt eenp .i ver klaerd en het voorstel wordt naer eene béw n- dere kommissie verzonden. M. Peyrat legt een voorstel neer, s ekken'e opdat de Vergadering de republiek als linitiel' gouvernement van Frankryk zou herkerm i. De Vergadering weigert de hoogdringen* iheid en verzendt het voorstel naer eene komn sie i initiatief. De Vergadering neemt met 417 stemn-en tegen 3, de voorstellen aen, betreffende de openbare gebeden in iederen eeredienst, ten einde het staken van den burger-oorlog te bekomen. De leden der linkerzy hebben zich onthouden. De Vergadering heeft M. Grevy met 506 stemmen opnieuw tot voorzitter gekozen. (Al- gemeene toejuichingen.) Parys, 16 mei (7 ure 's avonds.) Het omwerpen van de Vendóme-kolom heeft ten 3 ure plaets gehad; kolonel Mayer is op de kolom geklommen en heeft de drykleurvlag, welke men er op gestoken had, verscheurd; hy werd toegejuicht door het geroep leve de com mune! De straten de la Paix en de Castiglione zyn door eene opeengepakte volksmenigte opge vuld; de vensters, balkons en daken zyn vol nieuwsgierigen. Op het Vendöme-plein bevin den zich een duizendtal personen, van kaerten voorzien. Verscheidene muziëkkorpsen spelen afwisse lend de Marsaillaiseen Amour Sacré dela Palrie van de Muette. De leden der commune bevinden zich op het balkon van het ministerie van jus- ticie. Een der zee-officiers laet een geschuifel hoo- ren en het werk begint. Het publiek is beang stigd. Ten 3 d/a ure breekt een der voornaemste ka- trols in rue de la Paix. Een marinier is ernstig gewond. De kolom beweegt zich niet, er zyn groote herstellingen noodzakelyk; de nieuws gierigen zyn teleurgesteld. De mariniers hebben de herstellingen ten 5 4/2 ure geëindigd. Het werk begon opnieuw, de kolom beweegt zich en valt in duizend stukken, onder de kreten van leve de commune! Men steekt de roode vlaggen op het voetstuk. Het volk werpt zich op de puinen. Een lid der commune houdt eene redevoering en Bergeret spreekt op zyne beurt. Niemand werd doorden val gewond. De ingenieur Abadie was met het werk gelast. Provinciale Kiezing van 22 Mei. Kandidaet der katholyke-bewarende gezindheid Frans Gheeraerdts-Van Aeltert. Kamer en Senaet. Het wetsontwerp der kieshervorming is aen- genomen. Docli de byzonderste schikking, die welke de balloteering byna onmogelyk moest maken, is ingetrokken. Al de doctrinaire bladen juichen, terwyl de katholieke zich zeer ontevre den toonen. De Senaet heeft zyne werkzaemheden her nomen met de discussie van het budjet van het inwendige. De heer Reyntjens heeft die gele genheid meenen te moeten waernemen om eenen uitval te doen tegen de akten van het Concilie, over den toestand v aijHftome en zelfs tegen de belgische bisschoppen.,;, De heer De Naeyerheeft in?;Atmgvan woens dag zyn ontslag gegeven al.- uhderv^rziiter der Kamer. Eene ziekte heeft onzelNaehtbnmi vertegenwoordiger zoozeer vei ik* J.:., gedurende langen tyd zal moeten rusten, en hy ook voor den volgenden zittyd de veruit uwihg zyns mandaets als ondervoorzitter niet zal kun nen aènnemen. Er zal dus eene kiezing van eenen ondervoorzitter moeten plaets hebben, wel se bepaeld is óp aenstaendën woensdag. Dit besluit van den heer De Naeyer zal door zyne collegas zeer betreurd wordenhy geniet in de Kamer eene groote achting, aenzien en gezag, uit hoofde van zyne onbetwisbare waerde. Het volgende is ons van wegens het Davids Genootschap onzer stad met verzoek van af kondiging medegedeeld Oproep aan de voorstaanders, van de Rechten der Moe dertaal, in het land van Aalst. Mijne Heeren, Eendracht baart macht! Waarom blijven wij dan af zonderlijk werken? Er bestaan in verscheidene, ja, in meest alle dorpen Vlaamschgezinde mannen of Genootschappen; dit be wijst het petitionnement in de Kamers. Ware het dus niet goed en wenschelijk dal wij met elkander be trekkingen aanknoopten, die ons zouden gemak geven óm desnoods onze krachten te vereenigen en onze werkingen vruchtbaarder te doen worden? Het Davids Genootschap heeft, in zitting van 16 Mei, op die vraag bevestigend geantwoord, en dien ten ge volge met eenparige stemmen besluit genomen 1° Het Davids Genootschap doet eenen oproep tot de echt Vlaamschgezinde mannen van het land van Aalst, ter inrichting van eenen Bond, die de vlaamsche beweging zal verspreiden en tevens levendiger maken. 2° Een ingerichte Comiteit van Leden uit de ver- schillige loealiteiten genomen zal met het bestier ge last worden, volgens nader te bepalen reglement. 3° Het bestierende Comiteit van het Davids Ge nootschap zal zich ondertusschen gelasten met de briefwisseling, om de Heeren die hunne bijtreding doen kennen tegen den tweeden Sinksendag bijeen te roepen. Het bestierend Comiteit van Davids Genootschap. Een koninklyk besluit van 10 Mei behelst dat er subsidiën beloopende ieder tot 2000 fr. per jaer, zul len kunnen verleend worden by besluit des konings hetzy voor een jaer of voor twee jaren, op het voorstel van den jury, aen de jongelingen die met de meeste onderscheiding den graed hebben verkregen van ge- agregeerd professor van het middelbaer onderwys, hoogeren graed, (humaniteilen of wetenschappen) om

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 2