N° 23. Zondag 28 Mei 1871. 1st* Jaergang. WEKELYKSCI1 NIEUWSBLAD. De Dorpsduivel Burgeroorlog te Parys. Aelst, 27 Mei. De Oorlog van 1870-71. Jubilé van Pius IX. Buitenlandsch Xieuws. Gazette van Aelst Het Bureel van het blad 1» gevestigd In de Kapellestraet IV0 11, waer alle brieven, gelden, enz. vraehtvry moeten toegezonden worden. Abonnonientaprys *5 fr. 's jaers, vooral'betaelbuer. Voor den bulten kan men inscliryven in al de postkantooren, en voor de Inndelyke gemeenten by de brlefdrngers. ix. Ons overzigt van den Franseh-Pruisischeu oorlog strekt tot de overgaef van Metz, 28 Octo ber 1870. Het is onnoodig de gewigtigheid dier gebeur tenis te doen uitkomen. De val van Metz ontnam aen Frankryk het eenige regelmatig en afgerigt leger welke bet nog bezat, en by gevolg zou voortaen Parys alleen gansch het gewigt der worsteling dragen. Ook vernamen wy weinige dagen nadien dat de Pruisen hunne maetregels aenrigttenom haestde bombardering der hoofd stad te beginnen. Wy laten ongetiteld de ver- schillige gevechten welke sedert eenigen tyd onder Parys hadden plaets gehad.Sommige dier gevechten waren zeer ernstig en vielen ten slotte gewoonlyk tegen de Franschen uit. De over gaef van Metz werd gevolgd van die van Verdun, en Dijon gaf zich over den 30 october. Den 31 october gebeurde er een aenslag dooi de roode republikanen gepleegd op de leden van het gouvernement, die verscheidene uren aen- gehouden zyn gebleven. Terwyl deze roekelooze poging der rooden weergalm vond te Toulouse, Grenoble, Nimes, Marseille en andere steden van Frankryk, gingen de duitsche legers in het zuiden van den Elzas gedurig vooruit, en de be- langryke forteres van Belfort, de sleutel van Frankryk langs den kant der Vogezen, werd om singeld. Tot dan had men veel gesproken van eene tusscheukomst der onzydige mogendheden ten voordeele van den vrede. Die tusschenkomst neeft niet plaets gehad. Den 29 october was M. Thiers, het hoofd van het gouvernement der nationale verdediging, naer Versailles vertrokken om eenen wapenstil stand te sluiten, teil einde Frankryk den tyd te laten om tot de algemeene kiezingen over te gaen en eene Constituante tot stand te brengen. Doch in de eerste week van november berigtte men officieel uit Parys dat de aengevangen on derhandelingen onderbroken waren, ten gevolge der onaennemelykheid der voorwaerden door M. von Bismarck uitgebragt. M. Thiers vroeg, onder anderen, om de bevoorrading van Parys te vernieuwen, iets wat het pruisisch bestuer geenszins wou inwilligen. Van dit oogenblik kon men voorzeggen hetgeen is uitgevallen: Parys zal vallen, ofwel door de bombardeering ofwel door den hongersnood. Intusschentyd gingen de roode aenhangers der commune hun wanordelyk en vaderlandshatend werk voorts in Lyon, Grenoble en in de andere reeds ver melde steden. En, of de-schrikkelyke worsteling tusschen Frankryk en Pruisen, en de overweldiging van Rome door de italiaensche Revolutie den poli- tieken horizont nog niet genoeg hadden ver duisterd, zendt de kanselier van het russisch keizerryk de opzegging van het traktaet van eene geschiedenis uit onzen tyd. (22® VERVOLG.) Hendrik droeg hem in huis. De oplogt wachtte op de hoeve. Na weinige oogenhlikken kwam de landbou wer weder tol zich-zelven: lly wilde opstaen om den laeslen moeijelyken^ang te doen nu ondervond hy echter zelf, dat zyne krachten te kort schoten. Door smerl overweldigd verborg hy het aengezigl in beide handen. Ik blyf ny u, riep Hendrik, wien hel lyden des ■ouden mans door de ziel sneed. Hy maekle met de hand een afwyzend leeken. Gaga, smeekte hy hem hacstig, terwyl hyde woorden slechts met moeite kon uitbrengen. Ontzeg hem de laetste eer niet ik kan ze hem niet geven! Hendrik ging. Met alle mogelyke prael werd de doode op het kerk hof ter aerde besteld. Even echter als over den arm- slen bedelaer, verhief zich ook over zyne doodkist de donkere, zwarte grafheuvel. Hendrik keerde naer huis terug. Hy vond den land bouwer nog op dezelfde plaets, alwaer hy hom verla ten had. Met een innigen handdruk dankte deze hem voor alles, wal hy gedaen had. Nu liet hy zich ook zonder legenspraek naer bed brengen, ook hy zag met onverschilligheid op alles néér. Een stil, treurig leven begon er thans op de hoeve des landbouwers. Deze lag zwaer ziek te bed, en Hendrik twyfelde er meermalen aen of hy er wel van zoude opkomen. Zyne vrouw bevond zich nog in denzelfden toestand waerin zy uit de stad was teruggekomen. Zy scheen niet ziek te zyn. macr hare zwakheid nam met iederen dag toe, en de doktors beschouwden haren toestand met nog grooter bezorgdheid, dan dien des landbouwers, wiens 1856, betrekkelyk de zwarte zee, en verklaert dat hy het voortaen als nul en van geener waerde zon aenzien. »-o^o De betooging door de belgische Damen inge- rigt om op 16 juny aenstaende eene Jubeltiare aen Z. H. den Paus aen te bieden vindt den grooteten byval. Kostelyke juweelen van alle slach worden van alle kanten toegebragt; vrou wen uit de burgerklas, ja, werkvrouwen en dienstboden ontdoen zich van hunne juweelen om hunne liefde en gehechtheid aen Pius IX te betuigen. De tiare of drykroon wordt, zoo als men weet, vervaerdigd van den heer Bourdon te Gent, naer de teekening van den heer Jan Bethune- d'Ydewalle. De Paus draegt de dry kronen als Vader, als Koning en als Opperpriester. De latynsche op schriften welke de Jubeltiare zullen versieren, herinneren elk een dier dry tytels. Zy zyn byna letterlyk ontleend aen hetgeen het Romeinsch ceremonieboek voor de kroning der Pauzen. Het eerste opschrift luidt in het vlaemsch Aen den Vader der koningen eti der volkeren; dit eerste opschrift zal op de eerste kroon getee- kend zyn in brillanten op blauwen email. Het tweede opschrift op de tweede kroon luidt Aen hem die heersciit over gansch de aerde; het zal geteekend zyn in brillanten op rood email. En het derde opschrift: Aen den onfeilbaren plaetsvervanger van Jesus-Christusin brillanten op groen email. De gesteenten zullen betrekkelyk de kleuren hebben van het email; in de eerste kroon zullen het saphieren, in de tweede robynen, en in de derde smaragden zyn. Dit Jubilé gansch uitzonderlyk in de kerke- lyke geschiedenis, wordt thans het voorwerp van toebereidselen in al de landen der wereld. In Italië hebben een aental bisschoppen te dezer gelegenheid byzondere bevelen uitgevaer- digd. In Holland heeft zich een komiteit gevormd om eene schitterende betooging van geloof en liefde jegens den gevangene van het Vatikaen in te rigten. Op voorstel van den eerw. heer Brouwers van Amsterdam, stellen de holfand- sche priesters dichtstukken op, ter eere van God en zyneti stadhouder; en zullen muziek en schil deryen aen de voeten van den Opperpriester worden nedërgelegd. Men heeft in Italië eenen oproep aen de mu ziekanten gedaen, om eenen album van hymnen tegen den '16 juny te vervaerdigen. Te Weenen hebben de maetschappy der katho lieke Jeugd en het komiteit der Oostenryksche katholieke voordragten besloten de gelukkige gebeurtenis met vreugdebetoogingen te vieren. In Ierland is een oproep gedaen aen de katho lieke vrouwen om hunne namen te plaetsen op een adres, den Heiligen Vader toe te zenden. In Engeland heeft de katholieke Jeugd, onder de leiding van lord Campden, lord Beaumont en den heer Woudmard, reeds duizende hand- teekens van jonge lieden op een adres aen den Paus ingezameld, alsmede gelden, welke reeds tot 50,000 fr. beloopen. Ook in Amerika worden in al de groote ste den maetregelen genomen om betoogingen ter eere van den HVader tot stand te brengen. He.t feest van 16 juny zal in het boek der ker- kelyke geschiedenis schitteren, en veel bydra- gen om de katholieke beweging magt en leven by te zetten. FlUYIiHYK. Schade veroorznckl te Parys. De Parysche briefwisselaer van den Daily Telegraph heeft de rekening opgemaekt dei- schade, welke door de commune aen de stad Parys veroorzaekt is geworden. Volgens hem bereikt dit cyfer 34 millioen per dag, dus twee milliards voor twee maenden. Ziehier deze cyfers: Solde van 1*50,000 nationale garden, tegen 2 fr. per dag: 300,000 fr.; Solde hunner vrouwen en kinderen, gere kend aen 50 c. gemiddeld per hoofd: 75,000 lr.; Oorlogsuitgaven, de munitiën er onder be grepen: 500,000 fr.; Verlies van dagloon van 300,000 werklieden aen 6 fr. daegs: 1,800,000 fr.; welke na aftrek der solde, kunnen gebragt worden op 1,500,000 fr.; Verlies der bazen, gerekend aen 2 fr. daegs voor iederen werkman: 600,000 lr.; Verlies der voortbrengst van Parysche arti kelen: 2,500,000 fr.; Algemeen verlies van den handèl: 10,000,000 fr.; Verlies op den verkoop van kruidenierde- ryen,ten gevolge de uitwykelingen van 800,000 persoonen: 2,400,000 fr.; Verlies op de kleedy, uithoofde van dezelfde oorzaek: 2,400,000 fr.; Verlies aen de vreemde bezoekers voor uit gaven en aenkoopen9,000,000 fr.: Verlies aen huishuren: 2,000,000 fr.; Uitgaven voor het leger van Versailles: 3,000,000 fr. Dus een totael van 34,275,000 fr. Nutionnle Vei-««tlcrlng. Versailles, 22 mei. M. Thiers meldt, dat de zaek van het regt, de orde en de beschaving triomfeert, dank, zegt hy, aen ons dapper leger. (Eenparige toejuichingen.) Verslag gevende over de operatiën, zegt hy, dat het leger van generael Douay langs Passy tot by den Are de Triomphe voortuitgerukt is. Te gèlykcrtyd, bezette generael Ladmirault de Are de Triomphe en de Place de l'Eloile, en Vinoy vereenigde zich met Cissey, welke/met zyne linkerzy op Mont Parnasse steunt en zyn regter op de Invalieden. Clinchant, langs de voorstad Saint-Honoré binnenrukkende» is tot de Opéra vooruit gemarcheerd. Alzoo was de toestand ten 2 ure namiddag. Wy gelooven gaerne dat Parys welhaest aen zyn wettig opperhoofd, dat Frankryk is, zal teruggegeven worden. M. Thiers over het lot sprekende dat de op roerlingen verwacht, zegt dat de wetten met strengheid zullen worden uitgevoerd. Het is met de wet inde hand dat wy tegen de oproerlingen zullen handelen, die den partikulieren eigendom, noch de openbare gedenkstukken geëerbiedigd hebben. Hochefort te Verttallleti, M. Rochefort werd den 21 mei gevangen te Versailles aengevoerd. Hy zat in eene berline, welke door gendarmen en chasseurs d'Afriquc geëskorteerd was. By hem, in het rytuig, be vond zich zyn sekretaris, M. Mouriot, en vier agenten van policie in burgerkleeding; op den bok zat een officier der gendarmerie. Rochefort had zynen baerd afgeschoren, om in zyne vlugt niet herkend te worden. Zyne aenkomst heeft tot de hevigste tooneelen aen- leiding gegeven. Een kerel, welke riep vive Rochefort! werd byna door de bevolking verworgdHet volk riep Weg met den moordenaerDe brigand moet te voet gaen! Ter dood! De troepen hebben veel moeite gehad om den gevangene te beschermen, welke men in eene veilige plaets opgesloten heeft. Rouaen, 22 mei. De helft van het legorder Versaillers is Parys binnengerukt. Het bevindt zich naby de poor ten van Saint-Gloud en Passy, te Auteuil,aen de Are de Triomplte en op den Trocadero. De kanons hebben op de Champs-Elyseés ge schoten. 15 a 20,000 soldaten zyn dezen mor- gend begonnen langs de Vaugirard en Mont- rouge-poorten in Parys te trekken. De andere zullen volgen langs de Auteuil- en Muettepoor- ten, welke gckapituleerd hebben. Parys, 21 mei. De voorhoede der Versaillers is door de Muettepoort binnengerukt. De verbondenen ma ken zich gereed, haer in den flank aen te vallen. Versailles, 21 mei. De laetste berigtcn melden, dat de troelen weinig of geenen weerstand te Parys ontmoeten. De troepen van Versailles, die de wallen be zetten, hebben de kanons, welke er zich bevon den, tegen de nationale garden gewend. St-Denis, 23 mei, 7 ure 's morgends. Reeds van het krieken van den dag wordt er, in de rigting van Versailles, eene hevige kanon- naiLeun ^eweervuer gehoord. Parys wordt door het dpilsche leger ten volle afgezonderd. hy slechts daerop zyne gansche opmerkznemheid ge- rigt te hebben iets te ontdekken dat hem reden tot ontevredenheid en berisping kon geven. "Sépioe weinig hy zulks ook openbaerde, zoo hadden Toch de onheilen diehem gelrolfenhadden, eene diepe sniert in zyne ziel achtergelaten, en terwyl hy door eigen kracht trachtte te overwinnen, verteerde zy hem langzaem, en bragt ieder genoegen, iedere vro- lykbeid van anderen slechts verbittering by hem te weeg. Byna alle bekenden trokken zich van hem terug en daeronder zyne beste vrienden. Dit deed echter zyne eigenzinnigheid en liglgeraeklheid slechts toenemen. Te vergeefs had Hendrik gehoopt, dat hy met der tyd wel veranderpn zon; meer dan een jaër was er sedert den dood zyncr vrouw verloopcu, en de verandering was nog niet gekomen. Herhaeldelyk, als de oude barsch en toornig tegen hem geweest was, had Hendrik het besluit genomen van hom weg te gaen; macr dan stond deze geheel eenzaem en verlaten in de wereld, en hel was toch eigenlyk niets anders dan het ongeluk, dat zyne ge moedsgesteldheid zoo veranderd had. In het dorp schreef men Hendrik's blyvenop de land hoeve aen een geheel andere beweegreden (oe, en deze wist zulks wel. Met nydigen spot vertelde men, dat de dorpsduivel, die zoo trolsch en hooghorlig van aerd was, (pen de geringste beleediging vroeger gewel dig deed opstuiven en die zich aen geen enkel meester had willen onderwerpen, zich slechts daerom alles van den oude liet welgevallen, omdat hy hoopte een- mael van hem te zullen erven. Deze had niet dan zeer verre uabestaeuden,en het was wel waersehynlyk.dat hv den vroegeren bedeljongen tol zynen erfgenaem zou maken. Hendrik was er zeer verre af aen zoo iets te denkon; daerom bekommerde hy zich niet om de praeljes in het dorp, integendeel droeg het slechts daertoe by. zyn besluit, den oude niet te verlaten, nog te verstor- keu. Wordt voartgetoL) krachtige geest en sterk ligeliaeingestel meer konden verdragen. In Hendrik's hand berustte nu alles. Voor alles wat de zaken der landhoeve betrof, moest hy nu zorg dra gen, en hy deed zulks met eene bedaerdheid en een' beleid als of hy vanjongs afdaerby was groot gebragt. Hy kw:am nu minder dan vroeger by Margarelha, daer hy zyne vrye uren en avonden meest by den landbou wer doorbragt, die alleen en diep verslagen daer ne der lag. Hy zag welk een troost het hem verschafte, als hy naest zyn bed gezeten, met hem over George sprak. Ook met des landbouvyers vrouw beproefde hv het herhaeldelyk over haren zoon te spreken; zy gaf hem echter- nimmer antwoord, en scheen doorgaens zyne woorden niet te hooren. Vier weken waren er verloopen, toen stierfde vrouw zonder voorafgaende ziekte. Deze nieuwe slag trof den landbouwer zoo veel te harder, daer hy er niet het ge ringste op voorbereid was. Hy had de ziekte zyner vrouw slechts voor eene zielskrankheid aengezien; aen zoo iets had hy volstrekt niet gedacht. De doktors hadden hem daerop niet kunnen voorbereiden, daer zv zulk een spoedigen dood niet verwacht hadden. Wederom moest Hendrik geheel alleen al de be schikkingen voor de begrafenis maken.De landbouwer was zelfs niet in slael zich in het bed op te rigten. Hendrik beredderde alles met dezelfde zorg en zonder vermyding van kosten even als by George's ter aerde- bestetling. Ook de dag dezer begrafenis ging voorby. Daer stond nu dc oude man, die nog voor weinige weken het geluk van zyn huis en zyn loven zoo vast gegrondvest waende, alleen in dc wereld. Hy bezat zelfs geen bloedverwanten. Hy zou ze ook zeker niet by zich geduld hebben, want sedert die verschillende rampen hem getroffen hadden, had er eene groote verandering bv hem plaets gegrepen. Zoo vrolyk en opgeruimd hy vroeger steeds geweest was, zoo* wre- velig en opvliegend was hy tegenwoordig. De gering ste kleinigheid, die hy vroeger niet zoude bemerkt hebben, of niet had willen bemerken, vervulde hem met gramschap. Niemand dan Hendrik kon hy by zich dulden, en hoe zeer deze ook zyn best deed hem in .alles genoegen te doen,zoo moest ook hy dikvvyls zyn kwade luim ondervinden. De zieke, die in zyn geheel leven zich niet van een zoo groot kwaed bewust was, waerdoor hy zich de straf van zulk een gruwzaem lot had op den hals gc- ha'elden voor straf hield hy het volgens zyn bekrom pen ik'iikwyze, lag met zich zeiven, met zyn leven, met alle menschen over hoop. Hel lange ziekbed maekte hem slechts zoo veel ongeduldiger, verdrieli- ger. Zelfs de voorschriften der geneeslteeren volgde hy niet op. Zonder le vragen, zonder morren had hy zich aen het hem opgeiegde moeten onderwerpen; hy wilde echter de menschen toonen dat liydc rvkc land bouwer was, die aen niemand gehoorzaemheid was verschuldigd, wien niemand iets behoefde vo'or te schryven. Dit maekte het uiterst moeijelyk met hem om te gaen cu Hendrik verloor dikvvyls hel geduld met hem, tot dat zyn zwakke en lydende toestand zyn medelyden weder opwekte en hem alles deed vergelen. Niettegenslaende de landbouwer in zyn eigenzinnig heid dikwyls lynregt legen de voorschriften der ge- neesheeren handelde, herstelde hy toch langzamer hand. Zyn vroegere gemoedstemming kwam echter niet terug. Hoe meer hy in krachten toenam des te wreveliger en eigenzinniger werd hy. Hoeveel er ook op Hendrik mogt rusten, had hv zich .echter tot dus ver aen geen enkel verzuim schuldig f geniaekt en onder zyne leiding had er dezelfde regel matige gang van zaken plaets gehad als in dc beste dagen van voorspoed. De oude moest het bemerken, toen hy, nadat de lange winter voorby was, weer door zjne velden kpn wandelen; zyne akkers onderscheid den zich boven alle andere akkers, maer onverschillig zaghy op alles neder.Geen enkel woord van goedkeu ring 'had hy voor Hendrik over; integendeel scheen

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1