N° 24. Zondag 4 Juny 1871. lste Jaergang. WERELYKSCH NIEUWSBLAD. Burgeroorlog te Parys. De Dorpsduivel Aelst, 5 Juny. De Oorlog van 1870-71. x. Buitenhmdsch Nieuws. G-azette van Aelst Het Bureel vnu liet l.lnd I» gevestigd lil de Kopellesti-net IV» 11, wnei- allo brieven, gelden, enz. vrnrlitvry moeten toegezonden worden. Abonntmcnlsprj. S Ir. 'sjnera, voornf betnelbacr. Voor den bulten Unn men Inscliryven in nl de postkantooren, en voor de landelyke gemeenten by do briefdragers. Sedert den 19 september hadden de beleger den van Parys, vol vertrouwen in hunne over sten, aenzienlyke werken uitgevoerd 0111 hunne standplaetsen te versterken. Die werken, be schikt tot het begunstigen van eenen algeinee- nen uitval, dwarsboomden van dan af de ge meenschappen en bewerkingen der Pruisen rond Parys. Middelerwyl werden de stad Orleans en de vallei der Loire, dank aen eene laetste overwin ning van generael d'Aurelles, verlost van het leger der Beyerschen aengevoerd door generael von der Tann. Rond Parys zakten er tegelyk dry legers al om eene tweede omsiagelingslyn uit te maken. Het eerste leger, aengevoerd door generael Manteuffel werkte in het noorden om Bourbaki in ontzag te houden en zyne gemeenschappen te beletten met Kératry en d'Aurelles; het tweede leger, dit van den hertog van Mecklem- burg, drong het zuidwesten binnen; het derde, onder het bevel van Prins Frederik Karei, ver bond zich door de departementen der Aube en de Yonne met de troepen van von Werder, en moest Orleans op nieuw bezetten. Van zynen kant, hield Trochu de oog op het leger der Loire en zegde dat hy geencn uitval zou wagen, vooraleer hy 'tfransch kanon niet zou hooren. Eene depeche van 26 november uit Berlyn meldt de overgaef van Thionville. De stad werd byna gansch in gruis geschoten en 200 kanons en 4000 krygsgevangenen vielen in de handen der Pruisen. Op 27 november hadt er in het zuid-oosten van Amiens een hardnekkig gevecht plaets dat gansch den dag heelt geduerd. De nederlaeg. was voor de Franschen. Het klein fort La Fère,by Tergnier, viel mid delerwyl in de handen der Pruisen met 1000 krygsgevangenen en 70 kanonnen. Den 28 november verloor het leger der Loire 7000 man in een gevecht teBeaune-la-Rolande. Den 30 november deed het leger van Parys verscheidene uitvallen, in derigting van Orleans en nogmaels bleef de zege voor den vyand. FRA \IiISl K KSrand van Parvs. Het verschrikkelyk schouwspel dat Parys op levert, wordt, door die welke het gezien heb ben, gewis nooit vergeten. De commuiiisten, gekken of domkoppen kan men ze niet meer noemen, hebben de bedreiging uitgevoerd die zy tegen Frankryk, tegen de wereld gedaen had den. Zy worden onder de puinhoopen van Parys begraven. Parys staet in vlam, en al de prachtgedenk- teekens, die de eer der beschaving, van den menschelyken geest uitmaekten, vallen een voor een in puin. De roodgezindenzyn achteruit geslagen, maer zy hebben een sleep van vuer achter zich gela ten. Ziehier de gedenkteekens die reeds ver nield werden, en wierpuinen nog rooken: De Tuileriën. Het ministerie van financiën. De prefektuer van policie. De Rekenkamer en de Stactsraed. Het paleis van justicie. De kazerne der kaei Orsay. Het paleis van het Legioen van Eer. Het stadhuis. Het Palais-Royal. De ramp had nog grooter kunnen zyn; want de verbondenen wilden den eenen steen niet op den anderen laten, daer waer de troepen des gouvernements doortrokken. De tyd heeft hun ontbroken. Zy hebben enkel de groote gebouwen kunnen in brand steken, en wilden zelfs de partikuliere niet sparen. Toen zy van de Madeleine werden verjaegd, hebben zy gepoogd de rue Royale in brand te steken en zy zyn er deels in gelukt. Van den kant der onpare nummers, aenvangende met nummer 15 tot de Madeleine-plaets, begin der voorstad St-Honoré, zyn de huizen de prooi der vlammen geworden. De kerels begoten de huizen met petrool. Alle hulp was onmogelyk. Het vuer liep met eene verschrikkelyke snelheid voort. Twee mariniers die het vuer aenstookten, zyn op staenden voet door den kop geschoten. Een oproerling die het uniform droeg van pompier en de naburige huizen met petrool bespoot, ter- wyl hy scheen deze met water te willen be schermen, is insgelyks gefusilleerd. Na de rue Royale vernielde het vuer de ge denkteekens van de rue Rivoli. Toen de rooden de Concordeplaets verlieten, losten zy op de Madeleine-kerk een aental ka nonschoten, om de kolommen en het godsdiens tig zinnebeeld te vernietigen, dat voor op het fronton van het gedenkteeken staet. Een dikke rook overdekt Parys; hy verbreidt overal een verpestenden stank. De zon kan schier hare stralen niet door de rookwolken doen drin gen; maer Op de kasseien, op de huizen is de zonneglans, in plaets van levendig en schitte rend, rooder is daer iets akeligs in. Al de papieren, die zich in het ministerie van financiën, in de prefektuer van policie, in alle openbare gestichten bevonden, zyn verbrand. De stukken vliegen door de lucht en worden verre, zeer verre door den wind weg gevoerd. De kaeien, de Champs-Elysées, zyn er zwart van. Op eenige kon men nog woorden lezen die het vuer heelt gespaerd, of waervan de indruk op het zwart papier is gebleven. De openbare akten, die de openbare en partikuliere fortuin bestatigen, alsmede de familie, alles is vernield. Wat onherstelbaer verlies. Ook de kamer der notarissen, met al de ar chieven, zou insgelyks afgebrand zyn. De obelisk is gespaerd. Ten o ure vallen er brandstichtende bommen, door de communards geworpen, in groot getal in de kwartieren, die zy verlaten hebben. In tegenwoordigheid der rampen, die zy by iede- ren stap ontmoeten, groeit de woede der solda ten aen. Al de oproerlingen, die met de wapens in de hand bevonden worden, schiet men on- middellyk neèr. De Louvre. Een groot getal schilderyen van de Louvre waren in de provincie gezonden. De schoonste schilderyen bevinden zich te Brest. Andere schilderyen zyn, voor het beleg uit de lysten "genomen, opgerold en in de kelders van den Louvre in veiligheid gebragt. De lysten staen in de vierkante zael. De beelden staen op hunne plaets. De Venus de Milo was uit de beeldhouw- zael gehaeld en in de kelders der Cité gelegd. De mannen der orde, die zich nu laten zien te Parys, dragen altemael schoone drykleurige armbanden.... Komedianten en parademakers anders niet! Het zou eervoller zyn geweest, in dien zy het geweer tegen den oproerling hadden opgenomenWaerschynlyk huilden al die arm banddragers, tydens de commune, met de com mune De moeder van Delesoluze is aengehouden. Een aental papieren werden by haer in beslag genomen, door welke men het geheim zal ken nen van de commune zoowel te Parys als in de provincie. De ontdekking van die papieren heeft doen zien, dat de ongelukken van Parys niets zyn, in vergelyk van hetgeen de commune wilde doen, indien zy volslagen meester was gewor den. De krachtdadigheid van het gouvernement heeft alleen de uitbersting belet van een kom- plot, waerdoor verscheide departementen in oproer moesten komen. M. IIonjtMin. De president Bonjean,als gyzelaer aengehou den, is gefusilleerd geworden. Eenige dagen ge leden schreef hy nog eenen brief, waerin hy meldde dat hy in den nacht van 19 op 20 in Parys terugkeerde. Den 21 presideerde hy als gewoonlyk de kamer der rekwesten. Hy werd aengehouden, naerMazas gebragt en opgesloten, zonder ooit geweten te hebben waerom. Een- en-veertig dagen zat hy nu in de gevangenis; zeven-en-dertig in het geheim. Welnu, myn lief kind, schryft hy, want myn ouderdom en uwe liefde geven my liet regt u dat woord te geven; wat ik gedaen heb, zal ik nog doen hoe pynlyk dan ook het gevolg is voor myne zoo beminde familie, 'tr.eell eene gerust stelling in het gemoed, als men weet zynen pligt te hebben gedaen; men verdraegt dan met een zeker genot, de bitterste smart. Het is het woord van het sermoonop den berg, waervan ik nooit beter dan nu de hoogetilosophic begrepen heb; Gelukzalig degenen welke lyden voor de regtvaer- digheid. Hetzelfde denkbeeld drukte Sidney uit, on dier een anderen vorm, toen hy glimlachend den trap van den Tower afduelde om zyn hoofd op het schavot te brengen, en ondervraegd werd over den vroolyken aenval op dergelyk oogen- eene gescliiedenls uit onzen ty«l. (23° VERVOLG.) ï)oor zyn voortdurende drift en opvliegendheid ondermynde de landbouwer meer en meer zyn gestel. Zyne krachten namen zigtbner af, en hoe minder hy dit voor zich zeiven vyildewelen, hoe eigendunkelyker hy tegen zyne eigen gezondheid in handelde, zooveel te erger werd het met hem. Spoedig kon hy de kamer niet meer verlaten, en eenige weken daernu moest, hy zelfs het bed houden. Dat voerde zyn kwade luimen zyn ongeduld ten top. .Duiten Hendrik duldde hy niemand hy zich, en ook tegen dien was hy wrevelig en barseh. Niets was hem meer naer den zin. Op dezen tyd l>ezochl hem een verre nabestaendc, die zeker in geen jaren by hem geweest was. Ik heb gehoord, dal gy ziek zyt, zogde hy tot den landbouwer die zynen groet nauwelyks beantwoord had. Gy staet tegenwoordig alleen in de wereld, ik hield het alzoo voor myn pligt u op te zoeken, wy zyn immers toch nabestaenden en hebben alzoo be trekking op elkander. De komst van dezen man had intusschen des ouden argvvaen reeds gaendegemaektdaer hy veronderstelde dat deze slechts kwam om van hem te erven. Hy was niet in staet zyne verbolgenheid daeroverte verbergen. Meent gy, dat wy nabestaenden zyn? ant woordde hy met bitteren spot. Hahai.lk wil niets daervan welen! Sedert jaren zyt gy niet hier geweest. Hel is waer, zoolang George nog leefde, was hier ook niets te halen; maer nu, daer ik zonder erlgcuaem ben, nu ik ziek ben, nu komt gy mv opzoeken en denkt, dat ik D7JBST.-V-a den notaris maer moet laten roepen, myn testament maken en u tot erfgenaem benoemen! Haha? dacrom zyt gy gekomen, dacrom stelt gy u zoo deelnemend aen! Zoo bodaerd mogelyk wierp de andere, in wiens hert misschien toch wel zulk eene gedachlewas opge komen, dit vervvyt van zich at'. Ik heb er nog niet aen gedacht, van u te erven, antwoordde hj\ Gy zult ook niets erven, niets, riep de zieke, die hoe langer hoe meer verbitterd werd, uit Geen myner nabestaenden zal iets hebben, want zy meenen het geen van allen opregt met my; zy verlangen maer muir het oogenblik dat ik de oogen zal gesloten hebben, om myn vermogen te doelen. Dat genoegen-zult gy echter niet hebben, al zou ik helookaen geheel vreemde mcnschen wegschenken. Eu dal zal ik doen ook! Hy werd hoe langer hoe heviger, tot dat de nabe- staendc gramsloorig de kamer en hel huis verliet. Ook toen kon hy nog niet tol bedaren komen. Geen van allen zal iets van myn vermogen heb ben, ging hy voort. Het zal by elkander blyven, zoo als ik hel nalaten zal. Haha! morgen reeds zal ik myn testament maken! Wind u zeiven zoo nietop, smeekte Hendrik hem. Ga hier zitten, riep de oude, lerwyl hy op eenen stoel naest zyn bed wees. Hoor toe! Morgen wil ik myn testament maken. Gy hebt voor myne hoeve zorg gedragen, u wil ik alzoo bedenken u, maer het meisje die Margaretha, zultgy alsdan nimmermeer aanzien. Zy is eene bedelares, en ik wil niet zy moet ïfiet myn eigendom niets gemeens hebben! Hendriks wangen werden met een donkeren blos bedekt, toen hy zoo over het meisje hoorde spreken, dat met onveranderde liefde in zyn hert leefde. Sedert lang, zeer langen tyd, had de landbouwer met geen enkel woord van Margaretha gesproken. IJeloof my dat, ging hy voort, beloof my dal stel lig, geef my de hand daerop. Ik weet dat gy uw woord houden zult. Hy slak hem de regterhand toe. Hendrik stond ernstig op. j Geef myd'haud daerop, drongde zieke by hem aen. Neen, antwoordde Hendrik nu vastberaden: Het meisje lael ik niet loopen. De oude rigtte zich met moeite in hel bed op en staerde hem strak aen; hy scheen zyn eigen ooren niet te gelooven. Gy wilt niet! riep hy uit. Gy will my dat niet be loven? Neen, gaf Hendrik hem even vastberaden ten ant woord. Ook dan niet, wanneer ik u tot myneri erfgenaem benoem. Ook dan niet. Die bedelmeid is u liever dan myne hoeve! ging ide landbouwer nu met de grootste hevigheid voort. My wilt gy trotseren iny zonder tvien gy niets niets zyt! Voor de laetste mael vraeg ik u, of gy my dal beloven wilt, voegde hy er by. Neen, antwoordde Hendrik, wiens trots nu ins gelyks werd opgewekt. Neen, neen! riep de zieke met inspanning zyner laetste krachten. Zoo zult gy ook geen uer langer in myn huis en op myne hoeve blyven! Voortvoort met u Sidderend van gramschap en opgewondenheid wees ,hy met de hand naer de deur. Hendrik draelde. Hy kende de ziekelyke opgewondenheid des ouden mans. Ovcryl u nietzegde hy bodaerd. Voort voort! riep de zieke. Ik heb niets meer met u te maken! Ook gy moogl weder een bedelaer worden. Voort uit myn huis! Hendrik ging. Hel viel hem smertelyker van de hoeve, blik: Myne vriendenzegde hy, men moet zynen pligt doen en vroolyk blyven tot zelfs op het schavot. Wel verre van u hierdoor te ontmoedigen, moet myn voorbeeld eene aenwakkering zyn, uwen pligt ie doen, wat er ook kome. Ik durf u op myn woord zeggen, dat, daergelalen eene prangende onrust over de gezondheid myner edele en heilige vrouw, ik nooit kalmer van ziel ben geweest dan sedert ik alles verloren heb, tot zelfs mynen naem, om slechts n° 14 van do 6° afdeeling te heeten. Maer die n° 14 bemint u en zegent u alsof gy een zyner eigen kinderen waert. Ik moet niet zeggen, uw vriend zal het u gezegd hebben, dat ik myn braven Georges ver boden had iets voor myne loslating te komen wagen. Ik zegde hem op zynen post te blyven, by zyne stervende moeder, by zyne jonge broe ders, wier eenige beschermer hy eens worden kan; ik zegde dat zyne aenwezigheid te Parys voor my eene wezenlyke wanhoop zyn zou; want ik zou vreezen dat men hein ook als gyzelaer opsloot, of dat hy zou gedwongen zyn in den yselyken burgeroorlog te dienen. Een en ander zou een doodelyke slag zyn voor zyne arme moeder. God zy gedankt, myn braef kind heeft dit begrepen.... Ook zegent hem inyn hart met de innigste teederheid.... BONJEAN. Wy vernemen nu, dat de president Bonjean even als de aertsbisschop en pastoor Duguerry, even als 64 andere onpligtigen, door de roode bloedhonden zyn vermoord geworden. Men spreekt van vergiftigden wyn, welke door de vrouwen van La Villette aen de solda ten zou gegeven zyn. Niets heelt dus aen de af- schuwelykheden van dezen woesten oorlog ont broken. Vele huizen zyn niet meer bewoonbaer. Dc kerken in clubsen en forteressen veranderd, zyn grootelyks beschadigd. De klokketoren van St-Eustache en de beuk zyn yselyk benadeeld; de Trinité en zyn voornaemste toren zyn inge stort en de voorgevel is als opnieuw te bouwen. In de Notre Dame de Lorette naderde eene vrouw een linie-oflicier en bood hem eene cigaer aen. Tervvyl de officier zonder wantrouwen de cigaer uit den koker nam, trekt de ellendige eenen revolver uit, schoot de officier neèr. Yyf minuten later werd zy in den hof van het hotel Thiers gefusilleerd. Toen de rooden in de bibliotheek van den Louvre kwamen .om ze in brand te steken, vie len de ambtenaors tot zelfs op de knien om de kostbare verzameling te sparen. Zy die het meest Meegedrongen hadden, werden op last van den konnnandant der rooden gefusilleerd. Generael Barrail, die schier alleen de ka val e- rie kommandeert, bewyst groote diensten. Niet alleen snydt hy de vlugt der oproerlingen af, maer mei zyne dragonders en kurassiers hoeft hy het fort issy ingenomen. Na het fort met zyne kanons te hebben beschoten, sprong het poeier- magazyn en van die verwarring maekte hy ge- die hem sedert verscheidene jaren nauw aen 't hert lag te vertrekken£_Nog eens bleef hy in den hof stil staen. Zou hy tcrugKBeren! De oude was immers ziek; mis schien had zyne gr'amschap hem reeds berouwd. Hy ging. Met geweld had hy reeds sedert langen tyd zyn onstuimig karakter bedwongen en meer ver dragen dan hy vroeger voor mogelyk had gehouden. Ook in hem sluimerde nog een groot deel van den ouden trots. Ilv wilde naer Margaretha. Maer zoo uiterlyk bc- daerd hy ook scheen, zoo hevig stormde hel hy hein van binnen, lly gevoelde, dat hy alleen zyn moest om tol bedaren le komen. Hy wendde zyne schreden naer het nabygelegen woud, on wierp zich daer onder ecucn boom neder. Ten tweeden male had hy zyn wereldlyk geluk van zich gesloolcn, en onmerkbacr sloop er een gevoel van berouw in zyn hert. Daer trad Marguretha's gestalte in den geest voor hem, en hield hare grootu oogen met een weemoedig treurige uit drukking op hem gevestigd. Hy sprong op, om voor zyne eigene gedachten, die hem* onwillekeurig bekropen, de vlugt le nemen. Hy rnogt, by kon het meisje niet verlaten, dat sedert jaren hare gauseho hoop op hem gesteld had. Zy. zy was hem trouw geweest toen hy nog van allen veracht en bespot werd. En zou hy dan zonder haer met al de rykdommen dos landbouwers gelukkig hebben kunnen worden? Zou zyn geweten hem dit niet steeds in stille verweten hebben? Hing dan het geluk van geld en ryk dommen af? liet was avond geworden, toen hy eindelyk naer Margaretha ging. Ily was weer volkomen bedaard. Toen hy het kamorke binnentrad, zag hy haer wee- nend aen hel venster zitten. Zy sprong op en snelde hem le gemoel. Is hel waer, Hendrik? riep zy uit, nog eer zy zy nen groet beantwoordde.

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1