jubiléImTiüs ix. N° 25. Zondag 11 Juny 1871. lste Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Dorpsduivel Aelst, 10 Juny. XVI Juny, MDCCCLXXI. Buitenlandsch Xieuws. Gazette van Aelst chtvry moeten toegezonden worden. Het Bureel vnn het hln.l Ie geVe»tlgd In de Kupelle.trnet W II, waar nlle brieven, gelden, enz. vrnch don bulten kan men ln.ebry ven In nl de poMbnntooren, en voor de lnndelybe geineenton by de briefdrager». Abonnement» pry. B fr. '»Jner», vooraf betnelbner. Voor c vrr^-crr-TrTT-i, Depersoonen welke een -V abonnement nemen voor een jaer, znllen van heden tot 1 July het blad GRATIS ontvangen. Er gaet eene week beginnen welke hare ge- lyke in de geschiedenis niet heeft. Nog eenige uren en de Vader van twee honderd millioen Katholieke Christenen, de goede, de alombe- minde Pius IX viert zyn gelukkig Jubilë van vyf- en-twintig jaren Pausdom. Welke schoone, Welke plegtige dag Als men overweegt dat de geestdrift dien wy, ter toebereiding van het gewenschte feest zien heerschen, hier ter stede, en in ons Vlaenderen, en in gansch het land, dezelfde geestdrift is die heerscht door gansch Europa en door de vyf deelen der wereld,dan, getroffen van innig ont zag, roepen wy uit: Groot is Pius IX, en god- delyk is de Kerk van Christus Pius IX gaet haest vyf-en-twintig jaren de Kerk hebben bestuerd en hy nadert de jaren van Petrus. Tusschen Petrus en Pius IX, zyn er meer dan achttien eeuwen verloopen, en er is niet eene dier eeuwen die hare Kerkvervolgers niet heb ben gehad, en niet eene dier vervolgers die den ondergang van Kerk en Paus niet hebbe voor zegd en gezworen. En nogtans Kerk en Paus, zy bloeien en leven Sedert achttien eeuwen zyn al de mensche- lyke instellingen veranderd geworden; keizer- ryken en koninkryken, constitutiën en dynas- liën, ja, scheuringen en ketteryen, zyn vergaen, en de Kerk leeft en het Pausdom is gebleven. Dry eeuwen lang heeft het almagtig Römeinsch Keizerryk de Kristenen, hunne Kerk en hunne Pauzen in het bloedbad der martelie gepoogd te versmachten, en Paus en Kerk overleefden de Roomsche Keizers!. Nauwlyks had het Catholicisme met Constan- tinus den Groote den troon beklommen of Arius kwam op, en de Kerk beleefde droevere dagen dan onder keizer Nero. Constantinus, Juliaen de Apostaet, Valens en andere Keizers leenden hun gezag en hunne magt aen de kettery en de vervolging; maer Jesus-Christus zegepraelde en met Hem de Kerk en de Pauzen. En vervolgens kwamen de barbaren en de musuimannen, die beurtelings het Romeinsche en het Grieksche Keizerryk vernietigden. De Kerk en de Pauzen bekeerden de eersten, en verdreven de anderen door het heuchelyk werk der Kruisvaerden. En later stond er een moedwillige, hoogmoe dige monik op, met name Luther, de groote apostel der omwenteling. De sprankel, ontgloeid in Saxen, verspreidde zich als een alverslindend vuer over Duischland en Pruisen, over Zweden en Denemarken, over Holland en Zwitserland. Engeland ook, het aloude eiland der heiligen, scheurde af met de Kerk. En nogtans de Kerk zegepraelde en ging hare verliezen herstellen in Indien en in de Nieuwe-Wereld. Sedert zyn dry eeuwen voorby, en het ge duchte protestantisme ligt te zieltogen in den afgrond der goddeloosheid. En wat hebben wy niet gezien in onze dagen? Pius VI werd gevangen geleid in Frankryk, en de goddeloosheid, de voorzegging van Vol taire meenende volbragt te zien, zwoer dat het de laetste was der Pauzen. De fransche Revolutie ging voorby en Pius VI bad zyne opvolgers. En onder die opvolgers groeten wy heden den onstervelyken Pius IX wier vyf-en-twintig jarig Pausdom toch ook niets anders is geweest dan eene vyf-en-twintig jarige martelie. Doch Pius IX leeft, en, wy bidden God dat Hy den grooten Paus, dien Hy tot heden op zulke buitengewoone en uitstekende wyze heeft be schermd de Jaren van Petrus late bereiken. En na Pius IX, zal Petrus zyne opvolgers hebben tot het einde der eeuwen, want, tot bet einde der eeuwen blyft Christus met zyne Kerk! Leve de KerkLeve Pius lx eene geschiedenis uit onzen tyd. (24® VERVOLG.) ben volgenden morgen ging hy reeds vroeg de deur uil. Hy zocht niet naer werk, want hy droeg een ge voel met zich om, als of hy verwachtte dat de land bouwer hem terug zou roepen, en hy was besloten, tol hem terug te keeren, daer hy met den zieke in zyn verlaten toestand medelyden gevoelde. Verscheidene dagen verliepen er inlusschen, en de landbouwer zond niet om hem. In hel dorp verheugden zich de moesten, dal Friese •eindelvk don dorpsduivel weggejaegd had. Te lang reeds was hy hel voorwerp van aller afgunst geweest, omdat hy het géheelc bestuer der hoeve in zyne han den had gehad. Nu ook was de vrees geweken dal de landbouwer hem een deel zyns vermogens zou ver maken. Hendrik zag de spotlende en boosaerdige blikken •die men op hem wierp, wanneer hy door het dorp .ging; hy bekommerde zich echter nicl dacrom. Dat wist hy intussehen wel, dat geen van allen den moed had hem eene belcediging te zeggen, noch ook om hem openlyk te trotseeren. Van de knechts op de landhoeve vernam hy, dat de ziekte des ouden mans van bedenkclyken aerd was geworden. Wederom was hy besluiteloos, of hy niet naor hem toe zoude gaen. Hy deed het echter niet. Daer werd hy op den avond van den vyfdcn dag na dien waerop'hy de hoeve verlaten had, tot den land bouwer geroepen. Hy zelf had de begeerte geuit, hem nog eens te zien. Van de dienstmeid,-die hem kwam Laet feestzang thans en jubelkreten ln vreugd en geestdrift ongemeten llcrgalmen hemelhoog! Laet Pils' naem op praelbanicren Triomfvol door het ruime zwieren Ja, hemelhoog! Dringe, op den blyden dag van heden, Dringc onze zang met ons gebeden Tot ginder voor Gods troon, Met 't danklied dat der Eng'len choren, ln zaligheid verrukt, doen hooren Voor Godes troon! De razerny, de dolle woede, Die legen Paus en Kerk steeds broedde In 't duistere diep der hel, Beproeve vry thans hare krachten Haar nyd'ge kreet zal God versmachten ln 'tdiep der hel.... Ons zegelied toch zal niet zwygen; 't Alleluia moet klinken, stygen. En galmen d'aerde rond Dat vreugd al harten thans vereen'ge, Dal vreugd thans alle smarten leen'ge, Gansoh d'aerde rond Dat hier de trotsche Scepters huigen, Dat d'hoogste Tronen het betuigen: Pils alleen is groot Oh! mogt die kreet de broederbanden Herstellen tusschen al de Landen Pius is groot! Pius is groot!!! De Fransche natie moet thans zegt de Times nu de orde te Purys hersteld is, aen hare staetkundige toekomst gaen denken. Het uer voor politieke werkzaemheid is geslagen. Met weinig woorden is de tegenwoordige staet van zaken omschreven. Men heeft de keus tus schen dry regeerings-stelsels: een hernieuwd Bonapartisch keizerryk; een koninkryk onder een Bourbon van den' ouderen oi' van den jon geren tak; een voortduren van de republiek. Deze laetste hectl liet voordeel, dat zy er reeds "is; maer dal is dan ook wel alles wat ten haren gunste pleit. Nooit toch kunnen democratische instellingen in Frankryk zooveel vrees en afschuw hebben opgewekt! als op het oogenblik. Verreweg de groote meerderheid van Frankryk's bevolking woont op het platteland. Omtrent het gevoe len nu van die meerderheid kan geen twyl'el be- sLaen in hare oogen is het begryp van demo cratie en republiek meer dan ooil gekoppeld aen bloedig despotism, nationalen ondergang en on gehoorde wandaden. Vele steden, vooral in het Noorden des lands, zyn bovendien streng konservatief; zy zou den geen boerenkoning wensehen; zy ken nen de waerde van een konstitütioneel bewind; doch zy hebben plaetselyke belangen te ver dedigen, en verlangen orde boven alles zoo noodig, ondereen koning by de gratie Gods. We overdryven dan niet, wanneer we stellen, dat vier vyl'den van de fransche natie voor het tegenwoordige eene monarchie zouden welkom heeten—althansdaermeé vrede zouden hebben. En de Nationale Vergadering? Zy inder- daed, verbergt haredenkwyze niet.Niet minder dan 400 barer leden zoo wordt op goed ge zag verzekerd ivenschen een koning op den troon te zien. De Vergadering werd gekozen in ile dagen van de krachtigste reaktie tegen Gum- Vtta en demannen van de gematigde republiek. Ware het rustig gebleven te Parys misschien zou het nu zittende Souvereine Lichaem doer een meer vryzinnig zyn vervangen geworden. Maer de laetste gebeurtenissen hebben gemarkt dat de tegenwoordige reaklionaire Vergadering meer dan imnier Frankryk vertegenwoordigt; en 't is met zekerheid te voorspellen; dat de aenstaende kiezingen, voor 140 nieuwe leden ter aenvüHing, de konservatieve meerderheid Versailles slechts zullen versterken. Na die nieuwe kiezingen zal derhalve de Ver gadering zich met voüe regt kunnen beschou wen als de meest regtmatige uitspraek van den nationalen wil. Een droevig vooruitzigt dus voor de republiek al mogen ook M. Thiers en zyne journalisten nog voor deze stryden. Haer lot berust in de handen van eene öppermagtige koningsgezinde Volksvertegenwoordiging. roepen, vernam hy, dat de zieke zoo goed als op sier ven lag. Zonder toeven sneldde hy tol hem. Met een angstig kloppend hert opende hy de deur, want hy vreesde, hem misschien niet meer levend te vinden. Met hel aengezigt naer de deur gekeerd en liet oog strak daerop gevestigd, lag de zieke ter neder. Een zwakke glimlach verhelderde voor een oogcnblk zyn aengezigt, toen hy Hendrik zag binnentreden. Met eene ligto beweging zyner hand wenkte hy by hem te komen en wees hem eenen stoel uaesl het bed aen. Diep bewogen greep Hendrik zyne regterhand en hield die met beide handen vast. Het is goed, dal gy gekomen zyt, sprak de oude terwyl hy met zwakke* fluisterende stem moeijelyk deze woorden uitbragt. Hendrik kon niet antwoorden. Niet dan met de uiterste inspanning vermogt hy zyne aendoening te bedwingen. liet loopt met my ten einde, ging de zieke lani_ zaem fluisterend voort. Spoedigspoedig zal alles gedaen zyn. Neen neen! riep Hendrik bewogen uit. Gy zult weder beter worden! Met een weemoedigen lach op de lippen schudde de oude het hoofd. Help my een weinig op, vervolgde hy. Hendrik plaelslc hem in eene half zittende hou ding. Zoozoo. Ik heb u verdriet aengedaen.... Laet dat laet dat rusten! Ik denk niet meer daeruen. Houd u bedaerd. Ik had hel goed met u voor, ging do zieke met inspanningzynerlaelste krachten na eenige oogenblik- ken voort: 'k meende... hel goed... maer zie.... myn testament.... Maer wat dan? Moet de nieuwe heerscher uit Chislehurst, uit Twickenham of uit Frolisdorf ontboden worden? Uit Chislehurst zeker niet. Welke ook, by eene wenteling vttn dynasliën, de toekomstige kans der Bonapartefl zyn moge één jaer na Sedan kan hunne zon niet wéér opgaen. Zal dan de keuze op een der Bourbons vallen? Indien Frankryk dit wenscht waerom zou de wereld 't afkeuren? 't Zal (altyd volgens 'de Times!) een droevige vertooning zyn, wanneer de arme balling, die Frankryk als kind verliet, ten slotte nog den troon van Karei X zal moe ten beklimmen; 'tzal tevens de overwinning be- teekenenvan bet legitimism in al zyn vertakkin gen. Doch, wil Frankryk orde en rust tegen zulk een prys Europa zal dien wil eerbiedigen;— ja, bet zal 't pligt denken, de zwaer getroffen natie bebulpzaem te zyn in bare poogingen tot heeling harer bloedende wonden. nMHKRYK. PARYS, 3 juny, De in-en uitgang zyn van heden af vry. Het publiek is enkel verpligt, op aenvraeg der policie, de papieren te toonen. He spoorwegen hernemen den dienst. Het getal persoonen, heden te Parys aenge- komen, is ontelbaer. Eene groote menigte komt de puinen bezigtigen, welke door den brand veroorzaektzyn. De militaire overheid neemt gunstig do aen- vragen der bestuerders aen, welke de toeslem ming verlangen hunne theaters te mogen lier- openen. De helopening der Café cliantants is nog niet toegestaen. Aubry, agent van de Internationale teRouaen en schatbewaarder dor commune, is •gisteren aengeliouden. PARYS, 4 juny. Men zegt dat tot nader be vel niemand na ii ure 's avonds de poorten van Parys mag verlaten. Kavallerie-patrouijlesdoor- loopen gedurende den naclitParys en ovislreken. De kommissie ter inrigting van T leger, heelt eenstemmig liet groudbegin van denverpligtcn- den dienst voor alle Franschen aangenomen, iiieltegenstnende liet tegenstrydig gedacht van M. Thiers, die de herstelling der wet van 1832 begunstigd. Veie vreemdelingen en vooral Engelschen, komen ie I'arys aen. De Figaro zegt, dal er nog 50,000 oproerlin gen in Parys zyn, welke aendemilitaire justieie ontsnapt zyn. Deze mannen zyn altyd oen ge- vuer, zy wachten maer een gunstig oogenblik ai', om ongeregeldheden aen le stoken. De Figaro reedt aen, allen naer de fransche bezittingen van den Ocanie over te bréngen. lüoc Pnrys er uitziet. Indien Purys iels beeft teruggewonnen vnn zyne vroegere levendigheid, dun toch is zyne bevolking nog onder den slagen de ontroering, verwekt door de luelstcgebeurtenissen»Denen- gezichten zyn droevig, doodseh, verwonderd, verstomd. Ieder dag brengt, een nieuwe ramp, een nieuwe misdacd aen bet licht. Hy kon niet eindigen; geheel uitgeput zonk hy neder. Hendrik stond op, en schikte zyne kussens zoo ge- mogelyk. is bedaerd, spreek niet! Het doel u te veel slïïfcekte hy en greep des ouden hand, die hy vast in de zyne hield. Nog eens beproefde het de zieke om to spreken, on geduldig, haeslig, daer hy zyn einde voelde naderen, bewoog hy zyne lippen geen geluid echter vermogt hy meer voort te brengen. Slechts nog weinige minu ten leefde hy. Met eene kalme, zachte, byna lagehcnde uitdrukking op het gelael, en hel oog op Hendrik ge slagen, stierf hy zonder stryd. Slechts nog cenmael bewoog hy zich", en hel leven was voor altyd uil hem j ontvloden. Hendrik boog zich over hem heen. Hy kon zyne tra nen niet weerhouden, want hy had den oude toch lief gehad. Byna den geheelen nacht door, bleef hy aaest kien doode zitten, en alles wat hy hem te danken had kwam hem op nieuw voor den geest. Reeds den daerop volgenden middag kwam het gc- regt uit de stad om den boedel des landbouwers te verzegelen, tot dat het testament, hul welk hy aen het geregt had ter hand gesteld en den volgenden dag in de dorpsherberg zou gelezen worden, bepaeld zou hebben wiedc toekomstige bezitter was. Eenige buren, die zich in den laet sten tyd geheel en al van den zieke hadden teruggetrokken, kwamen hu weder voor den dag, en drongen zich op om zoo schoon betoog te houden over de zaken der hoeve en voor de begrafenis zorg le dragen. Hendrik bemerkte duidelvk, dat zy het slechts deden om liet niet aen hem over te laten. Zonder zich echter in het minst le verzetten, liet hy ze begaen. Het zou hem bovendien zwaer gevallen zyn. Veel 'werd ei op dien dag, over gesproken, welke bepalingen het testament van den overledene wel zou bevatten, en wicn hy lot erfgcnatun zyner hoeve mogt benoemd hebben. Niemand wist er iels van. Met zoo veel te groot er spanning zagen allen don volgenden dag te gemoet, wanneer hei testament zou geopend worden. Digt op elkander stonden dé nieuwsgierigen in het ruime vertrek der dorpsherberg, toen hel geregt den volgenden morgen lol de opening van het testament overging. Hendrik was er echter niet. Gedurende dien tyd zat hy by Margaret ha. Zoudt gy er ook niet heen gaen?vroeg hel meisje. Misschien heeft de landbouwer u ook iets vermaekl. Ily antwoordde niet. Had hy niet om harent wil de hoeve geweigerd Hel berouwde hem niet, en toch overviel hem een cigennerdig gevoel. Ga er toch heen, Hendrik, ging Margaretlia op smeekenden loon voort. Ik hen er zoo nieuwsgierig naer. Uy schudde het hoofd ten teeken van weigering. Wy zuilen-bet wel vernemen, antwoordde hy. Op hetzelfde oogenblik kwam erécn man het vertrek instormen, die Hendrik zegde dadelyk in de herberg le komen, daer de landbouwer hein hy zyn testament de gansehe hoeve gemaekt had. Hendrik wasylings opgesprongen. Het bloed steeg hem naer de wangen. Heeds liep hy inol drift naer de deurdralend bleef hy echter staen. Hendrik Hendrik, ga dan toch! riep Margare tlia hem juichend toe. De een of ander zal my eene poets willen spelen, antwoordde hv en wilde weer gaen zitten; maer de bode verzekerde hem, dal hy de waerheid sprak en het zelf gehoord had, dat hy in hel testament stond. Driftig, opgewonden volgde Hendrik hem nu naer de dorpsherberg.

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1