N° 30. Zondag 16 July 1871. 1st0 Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. Buitengewone Kiezing Karei-VERBRÜGGHEN, De Bedrogene Wraek. Aclst, 15 July. Kiezers G-azette van Aelst Hot Bureel van liot bind 1» gevestigd In <le Kapelleetraet I\T0 II, waer allo brieven, gelden, enz. vrachtvry moeten toegezonden worden. A.l>onncinents]>rys Jï fr. *s jneos, voornfbetnelbner. Voor den bulten linn men Inschryven in al de poatkantooren, en voor de lnndelyke gemeenten l>y de brlofilrageva. Hoewel ons blad niet bestemd zy om polit ieke kwestien te verhandelenhebben wy ons nogtans, als katholiek burger, gansch ter beschikking ge steld van de gezindheid welke tevens onze gods dienstige en onze burgerlyke belangen verdedigt. Daerom verhoesten wy ons het volgeude mani fest mede te deden en er de lezing oen de kiezers van het arrondissement van aen te bevelen voor een lid van de Kamer der Volksvertegenwoordigers. Aan de lleeren Kiezers van het arrondisse ment Aalst. Munheeren, Het Comité der grondwettige en bewarende wereeniging van bet arrondissement heeft in hare zitting van gisteren besloten, u de kandidatuur van den heer CH. VERBRÜGGHEN, Adrokaat te Aalst, aan te bieden. De algemeene achting die M. VERBRÜGGHEN in geheel het arrondissement geniet, de standvas tigheid zijner katholijke gevoelens en zijne aan- gekleefdheid aan al de grondstelsels welke het ge luk der maatschappij uitmaken, verzekeren ons dat zijnen naam met geestdrift zal aangenomen worden. Wij verzoeken ÜEd. dus MM. voor hem te stemmen en van aHen aan de kiezing van 20 Julij aanstaande tegenwoordig te wezen. De Voorzitter, De Sekhetaris, Baron H. DELLAFAILLE. TH. VAN WICHELEN. Aalst, 10 Julij 1871. De verdiensten van den heer Advokaet Ver brugghen zullen wy niet doen uitkomen. Hy is Aelstenaer, en geheel Aelst, en geheel het arron dissement kennen hem. De hoogachtbare familie aen welke hy toebehoort en van welke hy een zoo waerdig 'lid is, zyne gegronde en lang be proefde katholyke princiepen, zyne onbaetzuch- l.ige dienstveerdigheid, van welke elk een heelt preuven gehad, beloven ons alleszins eenen/ nuttigen, en eenen aen onze belangen verkleef den vertegenwoordiger in de Kamer. M. Verf brugghen is aller achting en vertrouwen waer^ dig, en de kiezers van het arrondissement zullen het hem op 20 j.uly bewyzen. Kandidaet der grondwettige en bewarende vereeniging van het arrondissement Aelst ADVOKAET. Eene zedesehets uit Limburg. ('2" VERVOLG.) Ecne hevige pyn, die als een nies door geheel zyn ivf sneed, onderbrak de alleenspraek des molenaers, cn gaf eene andere rigling aen zyne denkbeelden. -Och!... oohl steende hy Wat grievende pyn snydt my door merg en hoenderen! Dal ik eens plolse- lyk uit de wereld gerukt vvierde! Wat is de mensch toch een broos werktuig!... Hoe menigen heb ik niet weten sterven in hel midden der plannen, welke zy voor de toekomst smeedden? Indien ik heden stiervc... Wat dan? Wat dan? De mulder -Sehrcuder liet zyn hoofd op beide han-* den rusten, en verzonk daerna in een diep en trcur- geestig nadenken. Zyne vrees was misschien meer gegrond dan hy 'l wel geloofde. Was 't niet reeds de jicht, die zyne ledematen met lamheid sloeg? Was 'l niet om aen den ryken patiënt aengenaem te zyn, dat de geneesheer zyne kvvael met den veel zachloren naem van flereajn bestempelde? Zyn uiterlykc gaf ondertussoben weinig schyn van gegrondheid aen zulke vrees. Zvne oogen hadden nog al het vuer der jeugd; de kleur zyns aangezigts scheen, natuerlyk, krachtig en gezond. Zyn zwart en eeilig- zins gekruld hoofdliair stond nog digt bezet, ter uit zondering van de kruin, waer (om eene volksuitdruk king te bezigen) Tt begon maonschyn lo worden. Doeli sedert vier weken reeds, was hy aen zynen leuning stoel geboeid. Deze rampzalige toestand voor eenen man, die van zyne vroegste jeugd af, aen een werkzaem en bedryvig leven gewend was, stemde hem tot een onverdragelyk gemor. De smarten, welke hy moest doorslaen, De dood van den diep betreurden volksver tegenwoordiger M. Lienart dwingt ons UEd. nogmaels tot dekiesbuste roepen. De algemeene wensch en roep wees M. Karei Verbrugghen aen omüen afgestorven te vervangen; het is hy ook dien het kiescomiteit u aenbiedt. Nogmaels wordt het arrondissement van Aelst opgeroepen om aen het land een nieuwe preuf te geven van zyne verkleefdheid aen de katho lieke grondstelsels, aen de vryheden ons dooi de Grondwet gewaerborgd. De stad en het kanton van Aelst mogen fier zyn op hun verleden Een oogenblik misleid door liet doctrina- risme, namen zy de eerste gelegenheid te baet om de zaken op vasten voet te herstellen. In 1851 ontbond M. Frère den Senaet om de hatelyke wet op de erfenissen te doen zegepra len, en ons kiezerskorps zond de heeren Della- faille en dlianc op om de plannen van M. Frère tebestryden. In 1852, ondanks al de ma<?onnieke kuipery en, zondt gy, Kiezers, de heeren De Naeyer, De Rudder en De Portemont naer de Kamer om er onze drie doctrinaire afgevaerdigden te ver vangen. In 1856, na vier jaren lang, deze nieuwe af- gevoerdigden aen 't werk te hebben gezien, vondt gy dat gy uw vertrouwen aen geen on- waerdigen hadt geschonken, cn gy aerzeldet geen oogenblik hun mandaet te vernieuwen. In 1857 werd de Kamer, ten gevolge der op roeren van Brussel, ontbonden. Het doctrina- risme liaelde het spook der tienden, der doodc hand cn andere dwazigheden voor den dag, en zocht het belgisch kiezerskorps 'te bedriegen. Vele kiezers werden inderdaed bedrogen, doch gy nietde heeren De Naeyer, De Rudder en De Portemont werden voor de derde mael uwe dépulés. In 1861, ten gevolge eener verdeeldheid tus- schen UEd. en liet kiescomiteit ontstaen, gelukte het aen M. Cumont, vader, een derde plaets by uwe deputatie in te nemen; doch de eendracht werd hersteld en M. Van Wambeke verving M. Cumont. In 1866 verwyderde M. De Rudder zich. Dan haddet gy het geluk eenen uitmuntenden jongen advokaet te kennen, geboren kind van Aelst; en sedert dien bleef uwe deputatie samenge steld uit de heeren De Naeyer, Van Wambeke en Lienart. Op 14-juny 1870 vernieuwdet gy, met eenpa righeid van stemmen hun verdi.enstv.ol mandei. braglen hem tot zul ken trap van korzelhooofdigheid, dat iiy met Jan en alleman zou aen het kyven geraekt, zyn, die onder zyne oogen verschenen. Niemand kon hein icis naer zynen zin doen; hy de minste wederwaerdigheid schoot hy op; in zulke oogenblikkcn zou hy van harte gaerne geheel den boedel, vroüw eu dochter inbegrepen, op straet ge smeten hebben. Heden was 't Hendrik, welke door zyne afwezigheid geheel de stortvlaeg op zynen hals haelde, en zulks zeer onverdiend. Nogtans beminde en achtte hy den jongman, cirhad hem steeds behandeld als zyn éigen kind. Slechts sedert eenigen tyd was hy jegens hem veel koeler geworden; aangezien hy (en niet zonder rede nen) vreesde, dat neet Hendrik zyne huwelyksplannen met den jongen burgemeester zoude doorkruisen. Zyne misnoegdheden van heden hadden nog ecne andere reden. Hendrik Evel was niet alleen zyn neef cn peetkind, maer ook zyn meesterknecht en vertrouwde in den watermolen. Daer nu mulder Schreudcr alles, wat iiy bezat, verschuldigd was aen zyne onvermoeibare werkzaemhei'd, aen hel benuttigen van den kostbaren tyd, zoo vojid hy 't onvergcellyk, dat de jongman slechts een uerlje in lediggang verkwistte. Menigmael dacgs had hy hein sedert twintig jaren toegeroepen: Wie brengt u de verlorene uren terug? Zulke nultelooze tydverkvvisting scheen hem niet alleen een teèken van luiheid, maer ook een onfeilbaer bewys van gemoedszwakheid... en omtrent dit lactste gebrek was hy onverbiddelyk streng. Hel huidige, buitengewoon lange uitblyven van Hendrik had diensvolgens geheel zyne gramschap tegen liet peetkind gaende gemackt. De oom geloofde daerènboven nog andere en geheime redenen te heb ben, om zyn misnoegen te laten blyken. Nogtans, wilde de mulder Schreudcr eene opregte belydenis doen, dan moest liv bekennen, dal hy zelf, voor zyn Dien huichclykeii dag viel het doctrinaire minis terie en de katholieke party kwam aen 't be wind. Ten dien gevolge werd andermael de Kamer ontbonden en, Op 2 augusty 1870 werd de zelfde deputatie herkozen, met 1600 stemmen tegen 800 Het vroegtydig afsterven vanM. Lienart roept u dus andermael naer de stembus. M. Lienart moet vervangen worden door een man die opent- lyk zyne en uwe princiepen,zyne en uwe denk- wyze belydt! Dien man heeft reeds iedereen ge noemd, en kiezers en kiescomiteit hebben ge zegd: M. den Advokaet Verbrugghen .moet naer de Kamer! KIEZERS! Blyft uw eervol verleden getrouw! Dat, op 20 july aenstaende, de verpletterende meerder heid uwer stemmen nogmaels getuige over uwe verkleefdheid aen Godsdienst en Vaderland Wy vragen geene voorregten; neenmaer wel vryheid voör allen en in alles; vryheid zooals de Grondwet het verstaet! De voorgestelde kandidaet zal deze uwe zoo kostbare belangen handhaven en verdedigen. Dus, allen op den post, en gestemd voor nie mand anders dan voor KAREL VERBRUGGHEN, Advokaet. De Internationale voor den Senaet van België. De achtbare senator van S'-Nikolaes, de.heer Malou, heeft, een wetsprojekt voorgedragen, dat luidt als volgt Alwie, door redevoeringen, uitgespro ken of gelezen in openbare byeenkomsten, regt- streeks zaj, aengchitst hebben tot feiten welke door het Êurgerlyk of militaire strafwetboek ge noemd worden misdaed of overtreding, zonder dat de aönsporing gevolgd zy geweest van daed- zakeii, zal gestraft worden met eene inaend tot twee jaren gevang en met eene boet van vyltig tot twee duizend franken. Het voorstel van M. Malou is bestemd om eene leemte van 't art. 66 van het strafwetboek in te vullen. De achtbare senator wil degenen straften die in openbare byeenkomsten het volk ophitsen om de veiligheid der burgers te stoo- ron en het regt van eigendom te schenden. Men herinnert bel zich, redevoeringen van dien aerd zyn innieetiiigenlc Brussel en elders, reeds menigmael uitgesproken, redevoeringen die mogen gesteld worden op den zelfden rang als de slechtste en gruwelykste uitdagingen welke de schelmstukken te Parys bedreven, tot 'gevolg hebben gehad. Het geldt bier noch politiek, noch constitu- laonneel voo^regt, noch vryheid van opinie of discussie; liet geldt hier den lofspreker der .tfiefte, der plundering, der brandstichting en iiuwelyk, menig ucr opgeofferd had ter liefde zyner Aenstaende... en wie is de jongman, die helzelfde'niet jlocl? Zoo Was, zoo is de wereld... zoo zal zy ten eeuwige dage blyven. Waer mag hy toch blyven? herhncldc by an dermael. Het komt my onbegrypelyk voor! Doch bet hem maer komen, ik zal hem* loeren, den heer spelen, zoolang ik hier in huis nog de baes ben! De Satan zal hent dón molenvyver troebel makeij! Ik zal hem toonen, \vaer de timmerman de deur van dit huis heelt gehangen. Indien de ryke Schreudcr ecnigzins vermoed hadde, wat doodsgevaér op dénzelfden oogenblik boven het hoofd des jóngmans zweefde;... indien hy daerby ge- welen hadde, dat de liefde cn niets dan de liefde voor den peetoom hem dit gevaer berokkende, dan zou hy misschien een ander oordeel over den jongen mensch geveld hebben. 111. De hecrenwoning. üc klopjagl in het bosch, waeraen ook eene jonge dame was deelgenoot geweest, had opgehouden ten dry ure namiddag, wacrna het gezelschap was huis- waerts gekeerd. Een vorslelyke middagmaellyd vercenigde de voor name gasten uit Aken en Maestricht, allen kennissen van den jongen burgemeester-y^nd de tafel in de 'groote zael der heerenworyngjjkéds neigde de zon naer bet ondergaen, cn de iiionigTffldige tafelgereglen liepen ten einde, maer de stopsels der champanje- Hessen sprongen hoe langer des te rapper achter '.elkander tegen het gewelfsel. De oud-burgemeester Scbepens had misnoegd en morrend do tafel verlaten. Misschien vond hy zich niet l'huis noch op zyn gemak, in hel midden der fync stedelingen met hunne witte handen engeslepeno ton gen. Misschien had hy met den ovcrvloedigen wyn eene zonderlinge gril opgeslurpt, die thansgeheel zvne zinnen en godachten bezig hield. Misschien waren'het der moordery te beletten zyne afschuwelyke leerstelsels onder onze vreedzame bevolking te zaeien. Staetsmaiuien, die elders gewoon zyn alles naer de beste zyde te beschouwen, moe ten bekennen dat de samenleving ziek is, en Jules Favre, de zoo gekende franscliö minister maende onlangs geleden al de staten van Europa uit om een algemeen bondgenootschap in tc rigten tegen de Internationale. M. Malou heelt niet gewild dat België vreemd bleef aen liet werk van gemeenschappelyke be hoeding dat aen alle staten, in de tegenwoor dige omstandigheden, wordt opgelegt; want het is wel zeker tegen de Internationale dat zyn "wetsvoorstel is gèrigt, wy hebben wetten, ja, om de misdaden te straffen; maer het is onein dig beter de misdaden te voorkomen dan dezelve te straffen als zy gepleegd zyn. Het js het doel datM. Malou wil bereiken en, geen wonder dus dat zyn voorstel door den Senaet in aenmerking is genomen. Men vergete derhalve niet dat ons België, door zyne geograpliische ligging tusscbende groote laftden Duitschland, Frankryk en Enge land en door zyne vryzinnigo instellingen, be dreigd wordt, even als Zwitserland, een der werkzaamste middenpunten der volkswanorde te worden. Wy hebben verledene week, steu nende op echte statistiek, een denkbeeld kun nen geven van de verwoestingen aengerigt in ons land door de Internationalevooral ineenige onzer waelsche provinciën. Het is een altyd dreigend gevaer dat ten regte allen staetsman verontrust en het is de pligt der wet hetzelve te voorkomen en te bestryden. DE INTERNA TION ALE IN FRANKRYK. Terwyl de fransche politie op den loop is om de kletste vlegels der Commune in 'tnel de kry- gen, ontzet zich de propagande der Interna tionale op de gevaerlykste wyze in du provin ciën buiten Parys. Wat bet ongeluk is geweest der parysische Commune, zeggen die schelmen, is dat zy* gerekend beeft en geholpen is gewor den door de provinciën, die nog niet ryp ge noeg waren. Den naetsten keer want zy tel len op eene naetste mael den naetsten keer, zal liet niet meer voorvallen Wat zy uitvinden om grond te winnen is waerlyk ongeloollyk. Men verspreidt, by dui zenden, phothographiën van den gefusilleurden Aertsbisscliop van Parys; men roemt en verheit die moord en men verklaertdat bet mensclulom slechts waerlyk zal vry zyn, wanneer al de calotins, den Paus medebegrepen, betzelfde lot zullen ondergaen hebben De aenieiders der Internationale specificeren Ier zelffier tyd op 't karakter van den Fransch- man; zy zoeken baet in de opgewondenheid en verbittering welke de zegepralen zyner vyari- den, de Pruisen, in hem hebben vcroorzaekt. Zoo hebben zy op liet theater te Nantes een tooncelsluk opgebragt waerin de bisschoppen opkomen als medepligtigen van Trochu, en Frankryk overleveren aen Pruisen!.... Trochu! aen wiens vernuft eu moed, Pary»zooveel ver» scliuldigd is! beide oorzaken te gelyk, welke hem aenspoórden tof hel nemén van zyn zetdzaoin besluit. Het gezelschap liet zich evenlvyel niet stooren door papa's vertrekken. Toen de oud-burgemeester op ?ynê kamer kwam, nam hy zvn tweeloopig jagtgeweer van den inner; het was ongeladen. Hy goot op ioderOn loop eene sterke lading buskruid hetgeen by met grys papier nedor- prople. Vervolgens mengde hy een handvoi zout onder eenig lood van de fynste soort, en laodde de heide loopen met dit zonderlinge schroot. Dit gedaen zynde, sprak hy met eene zekere voldoe ning lot zichzelven: Zoo, dit zal meer dan toereikende zyn om het gladde aengozigl van den boererrschoft te bederven! Ik zal hem doen voelen, wat er van komt, als men myne wegen doorkruist en myne plannen zoekt te verydelên! Hy deze woorden wierp hy den tweeloop met de raadselachtige lading op zynen schouder; sloop lang- zacin en voorzigtig uit de woning, door het park van het heerengoed, tot op twee honderd slappen boven den molen. Vader Schepens was een lange, magere man van ongeveer vyf en zestig jaren. Zyn dungezaeid, zilver kleurig hair was nog ter nauwernood in stael om den hoofdschedel te dekken. Sloeg men zyne regtgaende gestalte en zynen suorbaerd gade, dan giste men den voormaligen kryger. Hy had onder de dragonders van Latour als hoofdman gediénd, lot den tyd.dat.de lran- sehe republiek den regt er Maesoever opslokte. Op bet einde des pafks stond een zware eikenboom, op tien stappen a Islands van een voetpad, dat niet openbaar was. Aobté'r dozen boom vatte hy post, of liever plaelsle hy zich op den loer. Van hel slaudpünt, waer hy zich bevond, kon hy regtstreeks op de vensters van Schreudcr blikken. De avondzon spiegelde zich in der glasruiten. Slechts de molenvyver scheidde hem van deze woning. (JVurdt voortgezet.)

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1