N° 32. Zondag 30 July 1871. 1st0 Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bedrogene Wraek. Aelst, 29 July. ALLEN TEGEN ÉÉN EN. Buitenlandsch Nieuws. Gazette van Aelst Hot Bureel von Let Mad la govo.tigd In .1,- Kupellotruot W 11, woo.- „Ho brieven, gelden, on», vracbtvry .nooton toogegondon „orden. Atannem.nl.prj. S IV. '.Jnero, vooraf botnolbncr. Voor don bnlten kan men ln.rl.ry ven In „I do po.tknntooren, on voor do lan.loljke gomoenten by do briefdrager.. Ziedacr in tivee woorden de huidige toestand van den Paus De Paus, om ongehinderd en onafliankelyk zyn geestelyk gezag te kunnen uitvoeren moot noodzakeiyk onafuangelyk zyn van iedereen, liet is te zeggen koning. Koizer Napoleon I, dien man zekervan ultra- montanisme niet zal beschuldigen, zegde, spre kende van het tydelyk gezag der Pauzen: Het is daer het werk tier eeuwen en de eeuwen hebben wel yedaeii. Lie moeielykheden welke hy later het Pausdom heeft aengedaen, de toestand waerin de Paus thans verkeert, bevestigen de waerheid van dit woord meer dan het gezag van dit woord zelf. Pius IX zit gevangenm zyne eigene woning, en zyne betrekkingen met de bisschoppen en met de katholieke wereld wor den zoodanig gedwarsboomd dat men vreest alle dagen liet nieuws te vernemen dat de Paus, tegen zynen wil zieli zal verpligt zien Rome te verlaten. En wie zal er de schuld van zyn. Benevens degenen die het kwaed gedaen heb ben, degenen die liet kwaed niet hebben belet, de mogendheden die hebben laten doen. Zulke schreeuwende onregtveerdigheid, zul- ken iafl'en aenslag op de duerbaerste regten der Kerk kunnen niet ongestraft blyven. God is verduldig met elk een in 't byzonder, en wacht dikwyis lang te straffen omdat Hy de •eeuwigheidvoor Hem heeft;m'aer voorde men- sehelyke instellingen is er geene eeuwigheid. Gouvernementen, constitution, tronen zyn van <leze aerde; en misdoen zy, zy worden op de aerde gekastyd. Op welke wyze? De geschiede nis antwoordMet het zelfde kwaed dat zy be dreven hebben. Degenen die den pauzelyken troon hebben omgeworpen of helpen omwerpen, zullen van bunnen troon vallen; degenen die Pius IX hebben verraden zullen verraden wor den; degenen die hem hebben verlaten, zullen verlaten worden. Er is weinig spitsvinnigheid nöodig om te :zien dat het nogmaels zoo zal gebeuren. De geheime sociëteiten zetten onverpoosd baer werk van verdelging voorts; de gouverne menten zyn ongerust en de koningen beven on der hunne kronen. Victor-Einmanuel beeft de zyne verbreed, docbMazzini ismagtigerin Italië dan hy. Frankryk heeft, na Solferino, de schoonste provinciën der Pauzelyke Staten door de Revo lutie laten innemen, en Pruisen ontneemt aen Frankryk den Elzas en Lorrcinen. De fransche troepen worden te Civitta-Vec- .cliia weggetrokken, en denzeliden dag onder- Eene zedeschets uit Limburg. (te VEKVOLG.) Dat geloof ik zeer gaernc antwoordde-Schreu- <lcr droogweg. Geloolt gy dan ook, vervolgde Jan dat myn schoone jonge lieer geene andere vrouw zoude kun nen vinden, dan zulke ongeschaafde boerin, gelyk .uwe dochter? Bedrieg u dan niet; ik zeg 't u: tien voor «ene!... Om van geene onderen ie spreken: daer lieb- J)cn wy freule Melvina... laet haer al de verloofde wezen van den graef Van Spangen; dit belet niet, dat zy een oog op mynen lieer heeft geworpen. Op dezen •oogenblik is liet te koud, om oenen hond buiten te jagen; nogtans gaet zy met myuen heer wandelen in het park... en moet hei liefdezwoet van haer voor- .lioofd vagen. Ik zegt 'X u, baes-Schreuder, in placts van den graef te huwen, werpt zy zich in de armen van mynen jongen mepster met al haer geld. Dal zal my zeer aengeuaem zyn, Jan.. De bediende zweeg. Ue molcnaer had,geen enkel woord laten ontsnappen van al datgene, wat Jan 111 y.vnc zatte hermhertigheid taterde. Ilerhaeldc malen had hy hem,, zelfs door toestemmend knikken en ge- haerden, aengespoord tol verder klappen. Waer is het, dal de molcnaer reeds hy zichzelvcn gedacht had, wat de knecht kwam te zeggen; maer hy was tevre den, dat zyn vermoeden bekrachtigd werd. Voor de -eerste reizc .hoorde hy, wel is waer, zyne dochter beschenken niet de boedanigheden van styf, dwaas, ongeschnefl; maer wanneer hy alles rvpelyk overwoog, dan vond hy, dat zy toch niet heter kon schynen aen eenen man, die aen den omgang der groole wereld gewend was, gelyk de jonge heer burgemeester. Hendrica, do schoone muldersdochtcr, was indcr- daed niet anders dan een onachlcrdochtig, deugdzaem en eenvoudig meisje, die geenszins als eene modepop was opgebragt. Geheel het 'huishouden des ryken Sehreudcrs onderscheidde zich door niets, boven dal- gene van eiken andereu'vvclsteltenden hoorder om streek. gaet bet fransch leger de bloedige nederlacg van Reischoffen. Italië bombardeert Romen en Pruisen bom bardeert Parys. De Revolutie is meester te Rome terwyl de Commune meester wordt in Parys. En zal bet daermee uit zyn? Als de samenleving, verkankerd van ondeug den, ryp geworden is voor baer verderf, dan komen Gods geessels, dan komen de barbaren vooruit, barbaren van alle landen der wereld, de samenzweerders tegen al wat bestaet, samen zweerders die tegenwoordig de Internationale heet; en de Internationale beeft baer laetste woord niet gezegd, noch baer laetste poging beproefd. Men leze liet volgende stuk, gezonden door bet midden-comitcit van Londen aen de comiteiten-aller landen: Vermits men zonder medelyden en zonder genade de beroemde opperhoolden der fransch socialistische beweging beeft ter dood gebragt, doch die gelukkiglyk reeds door anderen zyn vervangen, die ook dapper de dood zullen te ge- moet gaen, wanneer de zaek van bet werkvolk dit eisclit—bevelen wy xten al de leden, in alle landen, het vuer van den haet en van de wraek aen te wakkeren, hetwelk wy hebben ontstoken tegen GodsdienstGezagtegen de Ryken en tegen de Burgerij. Wy nemen de gelegenheid te baet om te zeg gen, dat de verzoening noch in onze harten, noch in onzen geest ligt, en dat onze maetschappelyke denkbeelden dagelyks beter door de werklieden der gansche wereld gewaerdeerd worden Welhaest zullen wy de gelegenheid hebben, de hulp in te roepen der geweldadigeen verschrik- kelyke losbarsting, die debestaendeorde van zaken zal omwerpen, en zulks desnoods, door, met byl en geweer alles neer te slaen tvat nu nog in het godsdienstige en burgerlijke regt staet. Zietdaer de barbaren, gesteund, geholpen en voorgesproken door de slechte drukpers; ziet daer de geessel Gods! Moet God hem in banden nemen, de spreuk waermede wy dezen artikel begonnen zal keeren en het zal zynEene tegen allen Zaterdag verleden beeft er in 't wetgevend korps van Frankryk een allerbelankrykste zit ting plaets gehad. Er werd verslag gedacn over de petitiën der fransche bisschoppen betrekke- lyk de tydelyke magt en de onafhankelykheid van den Paus. M. Thiers, die aen bet boold staet der uitvoerende magt, beeft verklaerd dat hy onmogelyk den koning van Italië door de magt der wapenen kon dwingen, ïnaerdat by gereed is, alleen, ofwel met de medewerking van an dere katholieke mogendheden, diplomatieker wyze den Paus regt te doen. Dit gezegde verbe tert, voor bet oogenblik, geenszins den droeven toestand van Pius IX. Nogtans, laet ons hopen llopen wy vooral-in Gods hulp Kamer der Volksvertegenwoordigers. De Kamer der Volksvertegenwoordigers beeft zaterdag verleden bare zittingen gesloten. In ons volgend nummer zullen wy de wets ontwerpen geven, die door de Kamer en den Senaet gestemd zyn, want de Senaet ook zal liaest zyne zittingen eindigen. De zitting der Kamer zou, sedert 1830 de langste en de moeilykste geweest zyn, ware zy, in october, niet onderbroken geworden. Zy is begonnen, den ld augusty 1870, en is gesloten zaterdag verleden; zoodat zy meerdanell' maen- den beeft geduerd. Nogtans, de vruchten van die zitting zyn, in evenredigheid niet van den tyd welken zy hebben ingenomen. De hardnek kige tegenkanting, of beier gezegd, de dwars- boomery der linkerzyde beeft zulks belet. ER/iNKRYK. Men schryft uil Rouaen, 21 july De Pruisen, die volgens het Journal officiel van gisteren, de departementen der Seine, de Lagere Eure en de Sorrime moesten ontruimen, hebben beden met die ontruiming een begin ge- maekt. Ganscb de bevolking was gisteren avond op die blyde aenkondigingte been,zegt de Nuu- veUiste de llouen. Morgen vroeg ten 5 ure ver trekken zy, riep men elkander vrolyk tegen. Brieven uit Metz melden, dat de wensch om te emigreuren, by de inwoners steeds leven diger wordt. Zy, die de middelen er voor heb ben, gaen zich in Frankryk vestigen. In den Elzas beersebt dezelfde begeerte, otschoon niet in zulk eene groote mate. Te Marseille zyn veroordeeld voor deelne ming aon den opstandHubert, tot 20 jaren ge vangenis; Augeurd, 10 jaren; Blanc, 6 jaren; Loyet, Mille en Voltaire ieder tot 5 jaren; Bal thazar, 2 jaren; Ballard, Barthélemy elk tot 1 jaer gevangenis. Vrouw Balthazar is vry gespro ken. Graef L. de Merode heeft eene som van 10,000 Ir. doen storten' in de handen van den prelèkt der Seine. Deze som was de opbrengst der geldomhaling, gedacn te Bio-Janeiro, door de zorgen van den graef Bomlini. Volgens den wensch der gcldstorters moet die som uitge deeld worden aen twintig weduwen van be dienden of'kleine eigenaers, door de laetste ge beurtenissen geruïneerd Het Journal des Débats heeft uit Amiens 22 july, de volgende telegrafische depeclie ont vangen De Pruisen hebben dezen morgend de stad ontruimd. Amiens is in feestgewaed. De kolonel van bet 33° linie heelt aen bet hoofd van zynen staf, de sleutels der stad uit de banden van den pruisischen bevelhebber ontvangen. Om half elf Ie"*gehcele pronk, wélke heer Schreuder, niet le- gCrratmmde zyne verbazende rykdonnnen, zich had aengesehaft, bestond in eene gepolystte Uorlegiekasse, waerin een oud uervverk acht dagen voortsukkelde, zonder opgewonden Lu worden. Dacrby had men ge voegd oenen zetel met paerdenhair gevold; 's mans ziekte had deze uitgaef noodwendig gemaekl. Al de overige meubels bestonden uil eiken tafels en banken, f uil kerselaren stoelen, die gelyk de deureh en ven sterramen met eene bleekkleurige olievervve overstre- ken waren. Ook zag men een paer klcerkassen in eiken hout, zonder versiersels, maer die opgepropt waren met allerschoonste linnen, voor bel gebruik van den huize en lyve. De opschik der bewoners stemde pvcreen met de meubelen. De kleeding van vader Schreuder was nog in de zelfde soort, gelyk hy ze droeg, toen hy als een arme niolenaeVskueclil op den watermolen kwam. Hel eenige onderscheid bestond daorin, dat zy thans wat zijidelyker en beier was. Zomer en winter droeg hy broek,'vestje en wambuis van wit wollengoed. Des zondags had hy eene kleeding van dezelfde kleur, maer dan werd het wambuis vervangen door cenen overrok. Zyne dochter ging gekleed', gelyk de zedige meisjes van ryke boeren. Doorgaens sianiozen rokken en jak jes, sitsen halsdoeken en witte baüislen mutsen zon der kanten. Wanneer zy eventvvel 's zondags naer Meersen ter hoogmisse ging, dan was zy wel eens in l'ynëu merinos, en op de liooglyddagen, in zwarte zyde uilgedosclil. By zulke gelegenheden pryktc de ronde muls met hieolielsohcu kant,, waervan moeder -Schreuder alleen den prys kon opgeven; haer man inogt zulks niet welen. Dusdanig was de eenvoudige opschik der rykste erfgename van geheél de omstreek. Jo, zy was ecu dwaos, oubesi-haeld, maer geenszins een slyl',boeren meisje; doch werd zy niet fyu geschaei'd, de, schyu- 'besohaviug had liaer niet bedorven. Gelyk de vink in het woud, of het viooltje iu hel park door haer gezang en haren geur 's mensehen hart verkwikken, zoo blikte men met welgevallen op het deugdzame mul- dersmeisje, wanneer men haer op, zynen weg onl- uioelte- zyn twee bataillons, onder bevel van den luite nant-kolonel, meteen' express-trein van Alrecbt aengekomen. Een groote toeloop wachtte de troepen aen <le slandplaets, waer zy door de overheden ontvangen werden. Een banket werd, in naem der gansche bevolking, den luitenant- kolonel aengeboden; bet burgeriyke muziek speelde nationale stukken in het midden van den algemeenen geestdrift. Eene andere depeclie uit Peronne, acn het zelfde blad, luidt: De Duitschers zyn dezen morgend om 6 ure vertrokken. Twee kompag- niën van Atrecht aengekomen, hebben hunnen intrek by de burgers genomen, daer de kazerne, welke voor hospitael gediend heeft, nog niet geschikt was om hen te herbergen. Vlaggen wapperen uit alle vensters, de Marseillaise wordt luidruchtig aengeheven, kortom, de vreugde is algemeen. De fransche geleerde Armand heeft aen dc akadeinie van wetenschappen te Parys modedee- ling gedaen, dat by een zeker tegenvergif voor de nicotine ontdekt beeft. Dit tegenvergif is niets andei-s dan de gewone waterkers. Zy zou de vergiftige eigenschappen des talmks wegnemen zonder den smaek te bederven. Eene oplossing van waterkers kan by bet weeken der labaks- bladeren gebruikt wordeu, om de scbadelyke deelen te doen vcrdwynen. Eenen teug van ge zegde waterkers, is een zeker middel tegen vergiftiging door nicotine. Men leest in l'Union dei'Ouest: Prins Na poleon was te Havre in bet strengste incognito dry dagen komen doorbrengen. Ondanks de af schaffing der wet op de verbanning, heelt het gouvernement hem de aenzegging doen gewor den zyn verblyf ter stede niet te verlengen, daer het gouvernement besloten heeft den franse hert grond niet te laten betreden, noch door keizer Napoleon, noch door keizerin Eugenie, noch door den keizerlyken prins. Indien zy er zich durven op wagen,* zouden zy aengehouden en gevonnisd worden. De groote kwestie, of de uitgewekenonder Commune in Zwitserland, aldaer niet zullen uit geleverd worden, schynt eindelyk opgelost te wezen. Citoyen Razoua, zal wacrschynlyk de eerste zyne intrede in Frankryk doen. Volgens het aenhoudingsbevel tegen hem uitgevaerdigd, is by beschuldigd vrywillig den brand aen pu blieke en byzondere eigendommen gestekeu te hebben, verder van diefstallen, manslagen en moord. Olschoon nu de Zwitsersche republiek beslo ten is geene politieke misdadigers uit te leveren, beeft zy niet gedacht dal dit regt van gastyry- lieid zich moest uitstrekken om mannen, vrien den van Delescluzeen Raoul-ftigault tg bescher men. Zy hecll last gegeven een nauwkeurig onderzoek der ben ten laste gelegde daedzakeu te doen, hetwelk ten gevolge gehad heelt dal op verzoek van M. dc ambassadeur van Frankryk te Bern, de voornaemsle belden der Commune De al té verslaefde bediende, Jan, hield zich bezi: met liet boord van zynen hoed te huigen, lly vröe; andermael op eenen hoogen loon: Dus weigert gy werkelyk, my geld te geven voor den jongen heer? Ja, dat weiger ik,was het antwoord. Over gens, waeraen moet de jonge heer dan hel gevraegde 'geld besteden? Wal gaet u dit aen? Daarmede moet gy u niet bekommeren! Onder dit opzigt zoudt gy kunnen gelyk hebben, Jan. Waerschynlyk heeft de jonge heer wederom in eenen namiddag meer verloren met het spel, dan al de goéderen des vaders in eene maend opbrengen? En hy wilde van my geld hebben, om nog meer'te verliezen. En indien hy hel geld wilde hebben, om lo spe len, bemerkte Jan bitsig, dal raekt u immers niet! Verslaet gy dal? Welnu, Jan, dan moogt gy heCngaen? sprak Schreuder. Ik zal eventwel niet heêngacn, vooraleer ik geld hebbe! En geld zult gy niet bekomen, al bleefl gv lot morgen! antwoordde de molcnaer1 op eenen beslis ten toon. De getrouwe Jan, door den wyn verhit, werd pur perrood van gramschap, nu heui dit bewys van mis achting jegens zynen heer werd geleverd. Zyn aongc- zigt glooide, en mét een gezwollen voorhoofd, snrak hy lolden mulder: Gy lompe kerel, wat beeldt gy u toch in? Toen gy op den watermolen kwaemt, waer gy thans den kleinen Napoleon speelt, had gy anders niets dan eenen verscheurden rok! Na eene poosden molcnaer van den hoofde tol dc voeten genieten te hebben, ging hy voort- alles, wal gy zyt en lub!., moogt gy aen den ouden heei dankwclen, wiens geld gy gekaperd eu gestolen hebt JEn nu zyt gy onbeschoft genoeg, hem uief eenig geld te zenden, als hy er bclecl'dclyk om laet vragen!... Gy zyt een ondankbare boerenezel By deze grove, onreglvaerdige vei'wytingen, school de mulder ook in gramschap, en schold; Schurk, indien gy niet op slaenden voel myn huis ruimt, dan zaTde duivel u den nek breken! Jan bejegende op eenen bespoUendeu toon, terwyl by onder 's mulders oogen trad: ei, zie my eens aen! Gael gyuw geld besleden tot het aeokoopen van een paer gezonde becnen? Laet in de courant afkondi gen, dat gy een paer honderd duizend patakons bc- taélt voor twee gezonde becnen. Misschien zal zich een arme sukkelaar opdoen, die u de zyne afstaet.. En dan nog zal ik er by zyn moeten, wanneer gy my aeu de deur wilt zetten... Verslaet gy my, lompe boeren- vlegcl? Eensklaps was de mulder opgesprongen, hnd den waggelenden bodiende van heer Schepens by de keel gegrepen, tot by de deur gesleurd, eu vervolgens buiten gesmeten, met eene krachtdadigheid, waervoor hy zich gecnsdeels meer zou bekwaem geacht hebben. Deze blyde ontdekking deed hem schier gansch zyne gramschap vergeten; een glimlach van loutere tevre denheid speelde om zynen mond. Daer hy nu toch eenrnael te been was gemekt, wan delde hy de kamer op en af, zoo meniginael en zoo lang, dal de vermoeijenis hem ter deeg noodzaeklc, placts te nemen in zynen leuning-stoel. Zyne gelaatstrekken waren wederom gerust gewor den. Nogtans wie de natuerlyke geaerlbuid des ouden Sclireuders nauwkeurig kende, zou aeu liet draeijeo zyner oogen en aen liet sidderen zyner onderlip gezien «bobben, dat eon gewigtig gedacht zynen geest bezig hield, en dat hy wel een groot besluit overwoog. Eensklaps werd hy uit zyn gepeins en gemymer ge- (Tokken: Vader lief! Vader lief! zoo riep eene welbekende stem, huilen door hel venster. De molcnaer keek om, eu zag zyne dochter. Zy droeg een weilasch op_ haren arm; eeu hazenkop was er uil zigtbacri|-'/Ie, lieve vader, twee watersnep pen en drie lystersT—'riep het meisje meteen vrolyk gelach door hel venster, terwyl zy hareregter hand verhief, die zy ouder haren voorschoot had verborgen gehouden. Twee watersneppen en drie lyslers voor ii, lieve vader, «Lal zal u gaen. De molenaar erkende de weilasch... hot was de zyne. Hy raadde oogcnbhkkclyk het overige. Een fyuc grimlach speelde om zynen mond... een grimlach, die een racdsel verborg of openbaorde. Wordt voortgezet.)

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1