N° 34. Zondag 13 Augusty 1871. lste Jaergang. WERELYRSCH NIEUWSBLAD. De Bedrogene Wraek. Aelst, 12 Augusty. G-azette van Aelst liet. Buroel van liet l>la«l I» gevestigd in de Kapellestrnet IV0 11, wner alle beleven, gelden, enz. vrachtvry moeten toegezonden worden. Abonnenientspeys SS fr. 's jnees, vooraf betaelbaer. Voor den bulten kan men tnselieyven in al de postkantooeen, en voor «le lartdelyke gemeenten by «1«» bi*lef«leagei*s. PROVINCIALE RAED VAN OOST-VLAENDEREN. Overzigt der werkzaamheden. De provinciale raed heelt van regtswyze zyne gewone zitting geopend den tweeden dyns- tlag van july. Op zyn dagorde stonden 210 zaken te be spreken. Volgens het verslag van den Raefl, telde de Provincie, op 31 december 1870, 837,726 inwoners, waervan de stad Aelst 19,657. Op het zeilde tydstip had de stad Aelst 579 kiezers voor de wetgevende kamers, 748 voor de gemeente en 68 leden bekwaem voor het ambt van Juré te vervullen. Het budjet door den Raed voorgesteld kwam op ir. 807,759-08. In zyne eerste zitting 4 july, keurt de Raed de kiezing goed van verscheidene nieuwgeko- zene leden, onder anderen die van M. Ghee- raerdts voor het kanton Aelst, en kiest als voor zitter M. Lil)brecht,.als ondervoorzitter M. Ver- meersch en als geheimschryvers MM. Van Pottelsberghe en de Schoutheete. M. De Jaegher, gouverneur, doet eene rede voering waerin hy aenkondigd dat zyAe hooge jaren hem regt geven tot het pensioen en dat hy haest zal afscheid nemen van den Raed. 5 July. M. D. Joos van het kanton Waer- schoot, word lid gekozen van de bestendige deputatie in vervanging van M. V. Soudan, overleden. 6 July. M. Vanderhaeghen doet verslag op oenevraeg van subsidie van wegens de gemeente Sl-Maria-Hoorebeeck voor het kalseienvan twee buertwegen en besluit dat de bestendige depu tatie de zaek aen den minister van 't inwendige zou aenbevelen. Aengenomen. Dergelyke vraeg van wegens de gemeente Denderbelle en verzending tot den minister. Vergoeding van 275 fr. aen de agenten der administratie van bruggep en wegen voor het vervaerdigen der projekten van herbouwing van eenen stal in de kazerne der 'Gendarmerie te Gent. M. I)e Schoutheete doet verslag op eene vraeg der gemeente Bouchaute om eene subsi die te verkrygen van 400 fr. voor eene kalseide tussclien de kuip der gemeente en de statie der plaets. Verzonden naer den minister van openbare werken. 250 fr. verhooging van traktement toege staen aen den deurwaerder en aen den bode van den provincialen raed. 7 July. Subsidie van 400 fr. toegestaenaen de gemeente Oost-Eecloo tot herstelling der Kerk. Subsidie van 2,500 fr. toegestaen aen de Eene zedeschets uit Limburg. (Gc VERVOLG.) VI. W'ic zou «lat gedacht hebben? Vooraleer Henriea, met den haes, de sneppen en lyst-ers in hare hand, binnen het vertrek was gekomen, had de oude molenaer wederom zyne ernstige en granistoorige miene aengenomen. De dochter legde het wildbraed bloot op de tafel, onder de oogen des vaders. Vervolgens zocht zy bezig heden aen den kachel; altoos in de gedachte, dal de lysters hem zouden tot klappen brengen. Doch de molenaer bleef stom als een visch. Henriea kon dit zwygen niet lang verkroppen; weshalve zy het ge sprek aldus begon, na de lysters in bare handen geno men, en naby vaders aengezigt gebragl te hebben. Vaderlief, onze arme Hendrik heeft, om. uwent wille, byna den dood gehaeld. Hy is door het ys, tot over zvnen kop, in het water gevallen; het mag een wonder Gods genoemd worden, dat hy er levend uit kwam. Het was daerom dat hy zoolang weg bleef. Waer is hy? vroeg de vader op eenen barschen toon. Hy heeft zich naer zyne slaepkamer begeven, *en durft niet naer beneden komen, wyl gv toornig zyt. Wel zoo; hy zal er blyven! dat hy zichwarm loc- dekke, en wel slape; want morgen...'ja, morgen... Want morgen? vroeg Rika mol verbazing en be kommernis; aengezien zy niet begreep, waerom ham- vader eenen zoo ruwen en barschen toon aengenomen' had. Morgen zal zich het overige wel vinden! Dezen avond wil ik er geen woord meer van hooren! ant woordde hy kort bondig. De schoone Henriea verliet het vertrek met de tra nen in hare oogen, en begaf zich tot de moeder, om aen dozehaer leed te klagen. De moeders zyn immers de Iroosteresseh der dochters. gemeente Assenede voor het ophouwen eener nieuwe pastory. 11 July. Er wordt mededeelinggedaeu aen den Raed van de dood van M. Felix Van Hoore- beek, van hel kanton Eecloo. M. Delecourt stelt voor aen het gouverne ment te vragen dat de tegenwoordige tarief voor de reizigers op de yzeren wegen niet alleen behouden worde, inaer ook toegepast worde op de kleine afstanden. Verzonden naer de 2dt" com missie. Interpellatie van M.Van Ooteghem betrek- kelyk dewyze van subsidiën toe te staen aen de gemeenten voor het lager onderwys.M. Lib- brecht verklaert dat het systeem gevolgd tot heden door de bestendige deputatie bestaet in de subsidiën te verdeelen in evenredigheid van de lasten en van de inkomsten der gemeenten. De Raed keurt het systeem der bestendige deputa tie goed. 12 July. Subsidie van 400 fr. toegestaen aen de gemeente Oost-Eecloo, voor herstelling der pastory. Subsidie van 300 fr. aen de ge meente Paulaethem voor herstelling der pastory. Subsidie van 2000 fr.aendQ gemeente Lede- berg voor het opbouwen eener nieuwe pastory. Subsidie van 300 fr. aen de kerkfabriek van Gyzenzeele voor herstelling der kerk. Subsidie van 2000 fr. aen de kerkfabriek van Bambrugge voor heropbouwing van den choor der kerk. Subsidie van 6000 fr. voor de vergrooting der kerk van Lede en eene andere van 300 fr. voor werken te doen aen de pastory van Vlier- zele. Subsidie van 1300 Ir. voor eene kalseide van Quaremont naer Sulsique. 750 fr. voor de gedeeltelyke kalseiding van twee buertwegen te Santbergen. 10,600 b'- aen de gemeente Sinay voor kalseiding. 1800 fr. aen de ge meente Kerkxken voor herstelling van tien buertwegen. Subsidie van 2000 fr, voor herstellingen te doen aen de kerk van Deynze.500 Ir. voor eenen donderscherm op de kerk van Zeveren, en herstellingen aen dezelfde kerk. 580 fr. voor de gedeeltelyke kalseiding van den Deyn- scheu beirvveg. 13 July. Subsidie van 2,500 fr. aen de ge meente Grembergen voor bet voltrekken van den kerktoren en liet verhoogender pastory. 5000 fr. voor bet voltrekken der nieuwe kerk van Gentbrugge. 2,200 fr. voor eene nieuwe pastory te Baelegem. 2,500 fr. voor liet her bouwen der kei'k van Sl-Gilles-Waes. Eene jaerlyksche vergoeding van 500 fr. ten voor- deele van den zaelbuissier van den Raed. 321 .voor het kalseiden van eenen weg tussclien Puyvelde en Belcele. De jaerlyksche indem niteit toegestaen aen de commisen der adminis tratie van bruggen en wegen voor de commu nale werken, wordt gebragt qp fr. 900. I Vordt voortgezet Ondertusschen was op het heerengoed eene groote beweging ontstaeu. Men liep van de eene kamer naer do andere, om den oud-burgemeester te zoeken; doch by was nergens le vinden. De jonge heer Schepens, aen de handen en in het acngezigt gekwetst en van bloed druipende, doorliep hel huis als een razende. Hy tierde en brulde van smarten. De gasten, welke tot hiertoe om de speeltafel waren blyven zitten, werden gestoord in hunne verl'oeijelyke bezigheid. Een ieder greep naer zyn geld; maer de haostigstè en handigste, onder dit öpzigt, was de bankhouder, graef van Spangen, wiens wyde zakken nauwelyks groot genoeg, sejiencn, om het gewonnen goud- en zilvergeld te bergen, dat voor hem op hoo- pen gestapeld stond. Men bragt de Vreemdelingen in een neven-vertrek. Maer, wat afgryselyk vertoon voor Imnne oogen! Daer lag de bekoorlyke Melvina op een rustbed uitgestrekt; hare oogen waren gesloten... en indien van tyd lot tyd niet een hartscheurend gejammer over hare lippen ware gekomen, dan zou men haer vooreen Iyk aen- zieii hebben. Hare borst, haer hals en hare linker wang waren gekwetst; waot liet bloed zypte door de kleederen. De jonge graef werd wanhopig. Duizcndmacl ge bood hy de paerden aen te spannen. Ily in persoon wilde naer Maastricht rennen, om tien, oin honderd gcneeshecren en heelmeesters te halen. Nauwelyks kon hy wachten tot dat het gespan gereed stond; hy snelde reeds vooruit. Zyne makkers, die met hem uit Aken gekomen waren, namen eindelyk plaels in het rydtuig en achtervolgden hem. De schoone Melvina werd overgelaten aen de zorgen en de verpleging van eenige persooncn, die haer on bekend waren. Na een half uer te hebben gejammerd en gekermd, opende zy de oogen; hare eerste vraeg was naer den graef Van Spangen. Men antwoordde, dat de graef in aller haest was vertrokken, om geneesheeren en heelmeesters le gaen halen. ^PfcUeds waren menige uren verloopcn in afwachting Oorsprong en strekking der INTERNATIONALE. I. (vervolg.) Men ziet dat, om tot de vernietiging te gera ken van eigendom en kapitael, de bestaende in- rigting der samenleving met de princiepen waerop zy steunt, moet vergaen. Karei Marx is een ernstige en diepe denker en, tot zeker punt, een man die praktische kennis beeft. Hy dacht dat er slechts één middel was om de uilvoering van zyn plan mogelyk te maken, en dit was een groote oorlQg. Dank aen de onrust en de wan orde voortkomende uit den dwang opgelegd aen destryders, die in tyd van vrede inde hand der gouvernementen een werktuig van onderdruk king zyn, en aen den stilstand der handelzaken die de misnoegendheid voortsbrengen, hoopte hy met zyn leger een of meer groote staten van Europa te kunnen innemen. Eens dat de Revo lutie der werkende klassen op bet vasteland zou hebben gezegepraeld, zouden de werkers van Engeland de bare hebben begonnen. Het is op- me rkensweerd ig dat Marx, in bet boek dat hy uitgaf, eenige jaren geleden, over bet kapitael, boek dat reeds eenigen tyd geschreven lag, reeds spreekt van den mogelyken zegeprael eener werkmansrevolutie. Hy spreekt er byzonderlyk van den geest die de engelsche werklieden beeft doordrongen ten gevolge van den laelsteu aineri- kaonschen oorlog. Hy.stelt de volgende verge- lykenis opeven als de oorlog der onafhanke- lykheid van de amerikaensche planters voor gevolg heeft gehad de fransche revolutie van verleden eeuwe, zoo ook zal de onteigening der bezitters van slaven tot gevolg hebben de ontei gening der bezitters van kapitalen in Europa. Het is waerschynelyk dat reeds in 1866, Marx den oorlog tusschen Pruisen en Oostenryk zou hebben te baet genomen om eene werkmans revolutie te beginnen, ware die oorlog niet zoo spoedig geëindigd geworden. Het is zeker dat Marx den oorlog tusschen Frankryk en Pruisen heelt voorzien en dat hy zich beloofde denzel- veh op eene breede sehacl te exploiteren. Dees- mael werden zyne ontwerpen tegengewerkt door de snelheid der duitsche zegepralen. Die ge beurtenissen hadden voor uitwerksel bet natio- nael gevoel van Duitschland in vervoering te brengen en bet nationacl gevoel der franscben meer dan ooit te prikkelen. Van dan af ging liet de socialistische driften tegen; daerom ook kon de Internationale slechts beginnen te werken wanneer liet reeds telaet was. Men wilde eerst den Bond in Frankryk doen zegepralen en in vrede blyven met Duitschland zoo lang moge lyk. Men hoopte de duitsche natie en al de duit sche gouvernementen later te doen springen. Zulkdanig was waerschynelyk bet. plan der on- zienbare opperhoofden van den Bond, plan dat door de niet ingewyden om zoo te zeggen gc- trouwelyk werd uitgevoerd. Eens liet bewezen was dat liet gouvernement, zetelende te Ver- op 's graVen terugkomst. Zonder acht te slaen op de kostbare kleeding van freule Melvina, hadden twee groote boerend ienstmeiden de borst, den hals en het acngezigt der schoone gewonddè gewasschcn. Zy was te vvege wederom in oninagt te vallen. Doch zy ver zon een beter middel. Zy had zich hy het binnenkomen laten in onmagt vallen op het rustbed; zy zou.dezen toestand nog verlengd hebben; doch de tyd was haer te lang gevallen. Zy sprong regt op hare l'yne voeten, en riep in gramschap uil: ik begin zelfs te gcloo- vcn; dat de liglzinnige windbuil my hier in den steek laet! Deze woorden moesten natueriyk opzien baren on der de gasten, die nog tegenwoordig waren in de ziekekamer. Wy kenden evenwel de gezellen der bekoorlyke Melvina, en kunnefl geenszins verwonderd slaen over hunne handelvvyze. De graef Van Spangen mogt al begaèfd zyn meteen adelykvoorkomen; zyne manieren mogtcn al de groote wereld nabootsen, zoo was hy toch indérdacd een geluksridder, wyders niets. Spangen was wel zyn naem, maer in Belgio voegde hy het adelachtige woord van in Duitschland voti daerby. Grifef was hy, gelyk onzer aller vader Adam. Zoon eens woekeraers van Keulen, had hy zyn gewoekerd erfdeel gravelyk, of om heter te zeggen zotlelyk verkwist. Te lui zynde om met werken zyn bestapn op eene eerlyke wyze te winflen, had hyzy- ncn toevlugttot de kaerten genomen, en daervan zyn handwerk gemackt. Wanneer er nu mensehen gevon den werden, die zegden, dat hy de kaerten kon vveg- tooveren en veranderen, dat hy een bedrieger was in het spel, dan hadden zulke lieden niet geheel en al ongelyk. Immers sedert vyf jaren, had hy geen oordje meer overig van zyn ouderlyk erfdeel; ooglans zotte hy zyne grafelyke verkwistingen nog allyd voort, zon der schulden te maken. Om zyn doel te bereiken, was de schoone Melvina Düval, die geenszins de dochter van eenen ryken mo- dehandela'er mogl; genoemd worden, hem een onout- beerlyk werktuig... eerie handlangster. Wy zullen aeq sailles, niet te dwingen was nocb diplomatieker wyze, nocb door de magt der wapenen, dan begon de Internationale Parys in brand te ste ken om zyne tegenstrevers, deesmael nog över- winnaers, te doen begrypen welken vyand zy tegen badden, eenen vyand die^ alhoewel over wonnen en verpletterd, gedurig eu overal uit zyne assche heropryst. (Grentxboten.) II. Uitbreiding en inrigting der INTERNATIONALE. Aen eene correspondentie uit Parys aen den Times ontieenen wy de volgende zinsneden. Sedert negen jaer dat de Bond is ingerigt telt deze twee millioen on half leden. Dit getal be vat niet menige andere sociëteiten die met de Internationale in verband staen, zooals de Fénians, de Marianne, de Broeders der Repu bliek van Lyons en Marseille, de menigvuldige geheime sociëteiten van Rusland en Polen, eu de Carbonari's die Europa door verspreid zyn. Elke week zenden deafzonderlyke comiteiten de volgende stukken naer Londen al waer de centrale raed zetelt 1° Een verslag over de politieke en commcr- ciale gebeurtenissen der streek. 2" Den lyst der nieuwe leden. 3° Een liuancieel verslag. 4° Eenen lyst waerop aengeleckend staen de namen der byzonderste kooplieden en bandel- dryvers. 5° Eenen tweeden lyst der byzonderste cigc- naers en kapitalisten. 6° De verslagen der vergaderingen en zittin gen. Daerby bestaen er geheime reglementen be- trekkelyk bet bannen der leden uit den Rond, en de middelen die aen te wenden zyn tydens de werkstakingen. Ingerigt zooals zy is, kan de Internationale zich uitbreiden opeene onbepaeldc wyze. De ramp van Parys verre van die uitbrei ding te beletten, zal ze waerschynelyk nieuwe kracht byzetten. Hoewel overwonnen te Parys, beeft bare eerste poging toch voor uitwerksel gehad een gouvernement lot stand te brengen dat twee maend lang eene der grootste hoofd steden beeft bestuerd, en de legers van een kei- zerryk heelt tegengehouden. Wordt vervolgd J Een wetsprojekt, waervan de voordragt die pen indruk beeft gemackt op de wetgevende vergadering van Versailles, is deze week neer gelegd geworden door den minister van justitie. Volgens dit wetsprojekt zal al wie deel maokt van den Boud gezegd de Internationaleof wel van welkdanig andere sociëteit welke bet zelfde doelwit beoogt, onderworpen zyn aen twee maend tol twee jaer gevang en eene boet van 50 tot 1000 franken. Benevens dit zal by gedu rende vyf jaer kunnen gesteld worden onder bet opzigt der boogerc politie en beroofd worden den lezer niet zeggen» wat zy was. Onze duidelyke, on dubbelzinnige vlaemsche laet heelt nog gcene woorden, om zoo iels uit te drukken. Naluerlykorwyze had de zoogenoemde graef Van Spangen goedgevonden, zoo spoedig als T mogelyk vnas naer Aken terug te keeren, ten einde zyticn per soon en zyne winst in behouden have te brengen. Zyne handlangster, wier toestand hyvccl érger waende dan hy was, liet hy heden over aen haer eigen lot. Nogtans door Meersen reizende, had hy den genees heer totdc gekwetste gezonden en haer doen zeggen, dal de schrik en de droefheid hem stervensziek had den gemackt. De geneesheer vond haren toestand geenszins ge- vaerlyk. Du/elfde verklaring legde hy ui' nopens den heer burgemeester. De gasten glimlachten, fluisterden en vonden '1 zeer natueriyk, dal de graef, (zy hielden hem nog al tyd dusdanig) Van Spangen redenen had, om niet terug te keeren, hy deze gelyktydige, dubbele kwetsing. De oude Schepens was ondertusschen wederom ten voorsehyn gekomen. Hy fluisterde eenige woorden in 'sgeiieesheers oor, dan schreef dezoeen geneesmiddel voor* om de grievende smarten te lenigen, die door hel zout in de wonden veroorzaakt werden. Freule Melvina wachtte de medeeynen eu zalven niet af. Zy vroeg zoo lang en zoo dringend om een rydluigdal de oude Schepens zyne paerden deed aan spannen en haer op staenden voet naer Aken voeren. Daer wilde zy den buit gaen doelen eu zich doen ge nezen. De jonge bitrgeinoeslcr was gedwongen te bedde te blyven. Gedurende veertien dagen knarslanddc hy van pyn. Hoerenhoven behield hy voor allyd, op zyne wangen en zyucn hals, grove likleekoueu, weikezyu glad aeugezigt voor eeuvyig bedorven. Men mogl liet als een geluk beschouwen voor den ouden zoowel als voor den jongen Schepens, dat de scheten op oenen •lamelyken afstand werden gelost. Eenige stappen nader, dan zou 'l niet hy een bedorven acngezigt gebleven zyn. H 'urdt imrlgcM'l.)

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1