N° 35. Zondag 20 Augusty 1871. 1st0 Jaergang. WEKELYKSCH \1 EUWSBLAD. De dag van 23 August j 1871 De Bedrogene Wraek. Aelst, 19 Augusty. G-azette van Aelst Het Bureel vnn liot I>Ia«l is gevestigd in de Kapellestraet IV0 11, waer alle brieven, gelden, enz. vraehtvry moeten toegezoiuicn Wortlon. Abonnementsprya 25 fr. 'sjaers, vooraf betaelbaer. Voor den buiten kan men insehryven in al de postkantooren, en voor «le landelyke gemeenten l>y «le brlef«lrngcrs» Het grootsche leest van 16 juny, duert, men mag het zeggen, altyd voort. Na gevierd te zyn geweest, bynaop den zeilden stond, door gansch de wereld heen, ontving de H. Vader voortdu rend adressen en deputatiën,gelukwenschingen en geschenken uit de verst afgelegene landen, en thans, elke uer die slaet, komen wy den pleg- ligen dag nader, den dag die zal schitteren als de heerlykste star des hemels, in den reeds zoo ryken bloemtuil den heiligen en welbeminden Jubilaris aengebodenop 23 augusty, woensdag aenstaende, regeert Pius IX juist zoolang als de H. Petrus in zyne hoedanigheid van opperhoold <ler Kerk heelt geregeerdvyf-en-twintig jaren, twee maenden en zeven dagen Zulk een dag zal nooit in de H. Kerk gevierd zyn geworden. Men zegt aen de Pauzen op het oogenblik dat zy gekroond wordenGy zult de jaren van Petrus niet zien. Is het daer eene prophetie welke als geloofspunt moet aengenomen wor den? Neen, het is een enkele waerschuwing ge put uit eene godvruchtige traditie en gesteund op den hoogen eerbied voorde gedachtenis van den H. Petrus, door het onzienlyk Hoofd der Kerk zelf aengesteld als den eersten Paus. Nog-j lans, voor al de Pauzen die, sedert meer dan achttien eeuwen, als opvolgers van Petrus den H. Stoel hebben beklommen, was die verwitti ging eene wezenlyke voorzegging. Pius IX is de 253sU' dier opvolgers, en, donderdag toekomende zal hy reeds een dag langer geregeerd hebben dan het opperhoofd der ApostelenIs het een mirakel? Neen. Nogtans, ingezien al het buiten gewone dat zich in den persoon van den tegen- woordigen Paus verwezentlykt en al het won- derlyke dat rond hem geschiedt, is men gedwon gen Pi us IX te groeten als den byzonderen gunsteling Gods, als den man der Voorzienig heid. En, onder al het wonderlykewaervan wy ge wagen, stippen wy het volgende opmerkens- waerdige feit aen. De Paus, dien vele prelaten van zyn gevolg van Rome zouden willen vcrwyderd zien, is zonder "vrees in het Vatikaen gebleven. Zeker is het dat hy er leeft als wezenlyke gevangen; des niet te min zyn het zyne naem, zyn gedacht, zyne daden, zyne deugden, zyn lyden alleen die de Eeuwige Stad vervullen. In die stad, hoofd stad verklaérdvan Italië blyfthy de ware koning. Hy is koning, niet alleen omdat de verkleefdheid van zyn volk, de liefde der christene volkeren •en de eerbied van al wat treffelyk man is hem •als koning groeten, mder ook omdat hy, dank aen de liefdadigheid der katholieken, al de eigen schappen en wezentlykheden van liét koning dom heelt behouden, Hy heeft zyne ministers,s .zyne lyfvvacht, zyne dienaers. Hy betaelt zyne administratiën, de roemryke overblyfsels van zyn leger, en zyn volk, dat Italië door afpersende belastingen zoekt te verarmen, zyn volk blytt lene zedeschets uit Limburg. (7e VERVOLG.) VII. I><* teleurstelling houdt op. Pen volgenden dag, 's morgends, wees het slaende uerwork in de'woning van baes Schreuder zeven ure. I)e traegzaem aenbrekende winterdag begon den lig- ten nachtnevel te verdryven, toen de oude molenaer reeds gekleed in zynen leuningstoel zal te wachten op zynen neet'en meesterknecht, Hendrik, welken hy voor zich had ontbodem Eene poos nadien zien wy Hendrik, met de muts in zyne hand, op eene bescheidene manier binnen de kamer treden. Het was een jongman van acht en twin tig jaren, van middenbare groottes mag tig gebouwd, met een rood en bloozend gezigt, omgeven door eenen gckrulden bakkebaerd. Men was gewoon, van hem, op zyn limburgsch, le zeggen, dat hy er uitzag als melk en bloed. In allen gevalle was de kleur zyns aengezigts bloeijende van gezondheid, en had hy'dc frischheid behouden, die men gewoonlyk hy de ïnolenaers aen- treft. be geheele houding van den jongman droeg het mcrkteekcn van bescheidenheid. Hy sprak aldus: Gy hebt my laten roepen, hoer Schreuder? Ja, neef; antwoordde de mulder kortbonóig gy kunt u aenstouds naer het sekretariaet begeven. En wat moet ik daer voor u bestellen, meester? Voor my niets; maer gy... kunt uwe reispas gaen halen. het geliefkoosde voorwerp zyner weldaden. De kardinalen, de nonciaturen, de tribunalen, de academiën, de gestichten van liefdadigheid, de scholen, tot zyne officiële dagbladen toe, wor den betaeld even als voor den 20 september. De armen ontvangen het grootste deel. Pius IX maekt nooit rekening. Hy geelt en blyft geven. Waegt het iemand hein eenige opmerking te doen, hy antwoordtVerontrust u om niets; God en myne kinderen zullen in alles voorzien. Pius IX hoewel gevangen gehouden in het Vati kaen is koning, en alleen koning van Rome. De andere koning, die van Piemont, komt slecht al schuddend en bevend, verdwynt als eene sehaduwe, na het weinige geld dat hy in de schatkist vindt, te hebben medegenomen. De Paus, koning van regtswege is wezenlyk koning in Rome, ondanks de italiaensche be zetting, ondanks het italiaensch leger, ondanks het italiaensch ministerie, ondanks den Senaet, het parlement, de administratiën en geheel den italiaenschenaenhang,die uitFlorentië.in Rome is komen nestelen. Dit alles is, in de hoofdstad der katholyke wereld, vreemd als de vreemdste vreemdeling, veel vreemder dan de Franschen in 1850 en 4864, duizendinael vreemder dan al de vreemde vrywilligers uit Relgië, uit Frank- ryk, uit Zwitserland, uit Holland, uit Canada enz. die onder liet roemvolle vaendel van Cas- telfidardo en Mentana zyn komen stryden en sneuvelenWelke les voor de fameuze lieden- daegsche diplomatie! Wanneer zal zy eindelyk begrypen dat er in Rome niets duerzaeiiK is, niets kan bestaen ten zy de Paus alleen? Victor- Emmanuel zal vallen onder den geessel der In ternationale en der Commune, en, Internatio nale en Commune zullen vallen op hare beurt. In afwachting zal het wederom feest zyn op 23 augusty aenstaende, het feest der katholieke manifestatiën, het feest des gebeds,en wederom zal Relgië niet ten achteren blyven. Eene alge- meene bedevaert naer Mechelen is uitgeschre ven voor 27 dezer. Die manifestatie belooft aller- luisterlykst te zyn. Al de katholieke comiteiten van het land zullen er hunne algevaerdigden henen zenden. Die comiteiten zullen processies- gewyze hunne intrede doen te Mechelen, elk mededingende de relikwiekas van zynen H. Pa troon. Moge God. ons duerbaor Vaderland bewaren en beschermen, het katholiek België, zoo dikwyls op eene byzondere wyze gezegend door Pius IX. Pius IX ook wilt dat die dag voor hem liet feest weze van het gebed, het leestder vergiffenis. Weet gy, geachte lezer, voor wie onze zoo druk beproefde Paus dien dag de H. Mis zal lezen. Voor zich zei ven? Neen. k Voor zyne familie? Neen. Voor Frankryk, de oudste dochter der christenheid? Voor het vernederde en zoo diep Myne reispas? vroeg Hendrik, en zyn aenge- z.igt werd bleek, gelyk dat van eenen doode. Ja, neef. Hier is uw getuigschrift van bekwaem- lieid en van goed gedrag in myncn dienst. Gy zult zekerlyk niet klagen over den inhoud; ook licbj gv my sedert byna zeventien jaren eeriyk gediend.Jbal gy incnigniael giugt kuyeren en den kostbaren ïyd—ver- slyten met beuzelaryen, gelyk gisteren byvoorbeeld, daervan heb ik geen woord gerept; wantdaervoor zyl gy genoegzaem gestraft, nu ik u uil dien hoofde weg- zende, als eenéu on gehoorzamen knecht. Maer, myn God! zegde Hendrik op eenen Ireurigen toon gy zuil ïny toeli nu niet, in hel hartje van den winter, naekt en bloot gelyk ik hen, aen de deur zetten. Waer zou ik eenen dienst vinden? Het doet my leed, antwoordde heer Schreu der droogjes. Overigens moet een goed muldcrsge- zei, zomeren winter, op zyn handwerk durven reizen en in de wyde wereld zyn geluk zoeken. Ik heb het zelfde gedaen. indien ik, gelyk eene broeigans op myn nest ware blyven zitten, dun zou ik heden nog wel muldersknecht kunnen zyn. Maer, myn lieve meester! hernam Hendrikop den zelfden toon, ik beu geenszins gereed lot de reis op myn handwerk! Dal is uwe schuld! bemerkte Schreuder op den vorigen droogen toon. Gy hebt by my veel schoon geld gewonnen. Waerom hebt gy u niet eenen spaerpol gemaekt? Bovendien moet gy toch wel inenig- ntael by u zeiven gezegd hebben, dal gy niet eeuwig by my kunt blyven. Of zyn wy misschien te samen gehuwd als man en vrouw Ziende dat Hendrik geen woord kon uilbreinghi, vervolgde lieer Schreuder: Het is uwe eigene schuld. Waerom hebt gy voor myne dochter wederom gevallen Frankryk, dathy bemint, en dat hy in zun harte draent Neen. Voor de katholieke wereld, dielydt in hem en voor hem Neen. Voor wie dan? Voor Italiëvoor het ondankbaer, voor het meineedig Italiëvoor zyne vervolgers, voor zyne vyanden Zie daer wel Pius IX, in den vollen glans van zyn edelmoedig karakter, zie daer wel den Paus dien de katholieken van Italië en van gansch den aerdbodem sedert lang Pius den Gkoote noemen Den tytel van Pius den Guoote werd, eenige dagen geleden, den H. Vader aengeboden door de Italiaensche Commissie ingesteld om hem, op 23 augusty, ter gedachtenis van den H. Pe trus wiens jaren van regeering hy alleen heeft bereikt, met eenen gouden troon te vereeren. Pius IX beeft den tytel geweigerd enden troon ook. Alleenlyk aenveerdt hy liet beloop der inschryving voor dit geschenk om de itali aensche seminaristen vry te koopen van den soldatendienst waertoe het roekeloos italiaensch gouvernement hem heelt gedwongen. Niet te min zal voor de katholieken der gan- sche wereld en voor de geschiedenis Pius IX PIUS DE GROOTE blyven, en zyne liefdadig heid zal zyne kroon van heiligheid een parel byzetten schooner enkostelyker dan al het goud en al de gouden troonen der aerde. PROVINCIALE RAED VAN OOST-VLAENDEREN. Overzigt der werkzaemheden. (vervolg.) 14 July. De volgende subsidien worden toc- gestaen: 1500 fr. voor de vergrooting van het hospitie van Meirelbeke; 2000 fr. voor de her- opbouwing der pastory van S'-Walhurga-Aude- nacrde. 1700 Ir. voor kalseiding te Meygera; 1800 Ir. item aen Sl-Martens-Lierde; 1950 fr. item aen Sl-Martens-Lierde; ongeveer 700 fr. item aen Maldegem. PROVINCIAEL BUDJET.— •18 July. Inschryving op het budjet van 5500 fr. uitgave en 4250 inkomst te betalen door den stael voor de uitvoering van verbeto- riggs.werkenophet kanael de Langeleede en het leggen eener brug over hetzelfde kanael te AYachtebeke. Het artikel 5 der uitgaven voorstellende eene indemniteit van 1058-20 aen den directeur der schatkist uit hoofde van provinciale comp tabiliteit, wordt uitgeschrabt. Er worden verscbilligeuitgaven gestemd voor meubleering van liet assisenhof en de regtbank van lsUm aeufeg te Gent. Er wordt eene som van 700 fr. gestemd als byleg dei- provincie voor het classement der archieven van den ouden Raed van Vlaenderen. Crediet van 25,000 fr. toegestaen voor de lier- opbouwing van een deel van bet gentsch semi et - i-rr^r-?TTOi.-.-.r-:,r;T •Try-'-.TKM-wninwari te Allerheiligen lest, een paer diamanlcn oorslingers gekocht? Myne dochter heeft zulke prachtige juweeleu in 't geheel niet noodig. En thans zit gy mei de han den in het hair. Ware het sommetje in uwen spaer- pot gebleven, dan zoudt gy thans reisgeld hebben, bat myne dochter u de juweelen terug geve, dan kunt gy ze aen den eenen of anderen jood gaen verkoopen voor gangbaer geld. Hendrik zweeg nog altyd. Dan vroeg de muldermct deelneming: Gy waert dus in 't geheel niet bedacht geweest aen zulke gebeurtenis? Neen, heer Schreuder antwoordde de neef neen in 'l geheel niet. Ja, zegde Schreuder na eenig bezinnen de winter is ingetreden, en dreigt streng le zullen wor den. Luister, neef, ik heb daer nog oen paer oude hooge laerzen. Die zullen u zeer wel te pas komen, wanneer gy 's avonds na eeue lange reis met natte oi' koude voelen binnen oene herberg treedt, waer gy op strooi moet slapen, in plaels van op een bed. Neem ze mede, Hendrik; zy zyn u geschonken. De leerzen in kwestie waren dermate versleten en slecht, dat geen bedelacr ze zou opgeraept hebben van de straet. Immers de oude mulder legde nooit een klcedingstuk af, zoo lang liet een oordje waerd was. Hendrik kende den toestand der leerzen, die hem ge schonken werden; nogtans onderdrukte hy zyne mis noegdheid; boog geduldig zyn hoofd, en antwoordde: Ik hen u dankbaer, heer Schreuder. De mulder wierp eenen snellen navorsehenden blik op den jongen man, en sloeg dan zjneoogen even snel neder op zyn sehryflesscnaerlje, hetgeen voor hem. geschoven stond. Het was, als of gedurende ge- narie. De kosten geschat zynde op 35,000 Ir. wordt er nog 10,000 fr. gebragt op het budjet van 1872. Het buitengewoon crediet van 113,961 fr. gebruikt door de bestendige deputatie voor het houwen, vergrooten, herstellen en meubeleering der gemeente-scholen wordt goedgekeurd, Subsidie van 3000 fr. toegestaen aen de stad Gent voor herstelling van het Belfort. Eene eerste subsidie van 0000 Ir. toegestaen aen de zelfde stad voor herstelling van het stad huis. De volgende subsidien worden toegestaen voor kerkreparatien en kalseiding: 500 fr. aen Hemelveerdegem.300 fr. aen Ursel.330 lr. aen Meire. 750 fr. aen Heldergem. - 980 Ir. aen Denderhautem. 49 July. De volgende subsidien zyn toege staen voor herstelling of kalseiding van buert- wegen: 200 fr. aen Erembodegein. Eene tweede subsidie van 5160 fr. aen dezelfde ge meente.1650 fr. aen Nieuwcrkerke.710 fr. aen Roozebeke.3400 fr. aen Munckzwalin. 360 fr. aen Rooborst. 500 fr. aen Neder- zwalm. 1060 fr. aen Michelbeke. Overneming dooi' de provincie van de reg- tenop de sterkedranken, gestemd door 47 leden tegen 20. Eene supplementaire subsidie van IV. 1000 tojgestaën voor werken uit te voeren in het krankzinnigenhuis van mannen te S'-Nikolaes. 2000 Ir. voor het ameublement der nieuwe teekenschool der zelfde stad. Eene subsidie van 1000 fr. ten gunste der academie van schoone kunsten van Aelst. Eene subsidie van 3000 fr. voor vergroo ting van het hospitie van Nieukerkeu en 1500 lr. voor het bouwen van eeue nieuwe pastory te S'-Gillis-NVaes. 20 July. Twee subsidien toegestaen aen de burgerlyke hospitien van Ronssc, eene van 5000 fr. voor opbouwing van een jongens-wce- zenhuis en eene van 3000 fr. voor lietmeisjens- wcezenhuis. Subsidien voor buertwegen: 1930 fr. aen Berchem. 900 fr. aen Erpe. 1150 fr. aen Onkerzeele. 10,000 fr. aen Lootenliulle en Vynckt. Subsidie van 600 fr. aen de stad Gent voor uitbreiding barer teekenschool. De jaerlyksche subsidie van 2000 fr. aen de provinciale maetschappy van landbouw zal nogmaels gegeven worden in 1872. Verhooging van jaerwedde van 100 lr. aen den Concierge van het gouvernementshotel. 21 July. Het gehucht Sl-Amauds onder öostacker wordt als afzonderlyke gemeente her kend met by voeging van 160 hectaren gronds genomen op Oosiacker. Subsidien toegestaen voor buertwegen: 1290 aen Slrypen eu 1620 aen Aygein. Te rekenen van 1873 zal het crediet voor buertwegen verhoogen van fr. 58,000 tot fr. 80,000. Er wordt toegestaen dal liet reglement op den verkoop van sterke dranken zal verlaeld worden in liet vlaemscb. -- Eene vraeg van subsidie van wegens den minister ten gimsteiler scholen voor volwassen persoonen wordt van kant gewezen, even als de voorgaeude jaren. Eene dergelyke vraeg ten heel het gesprek zyn oogstrael op een stuk papier ge boeid werd gehouden. Verder vroeg hy na eene poos neef, gy zyl dan in gecnen deele voorzien voor de reis, die gy toch moei ondernemen. Neen, meester antwoordde de jonge mensch met sehaeinte myn gansehe rykdom bedraegl eenen nedcrlandschen gulden. Dat is erg, neef... nu, kom aen.... daer hebt gy een' teerpenning voorde reis.... Mogte hy u geluk ca zegen bybrengen! De jonge muldersknecht, die nog altyd, met de muls in zyne hand, naby de deur was blyven staen, trad iot Mr Schreuder. Deze drukte hem iets hard iu zyne hand, en sprak dan: Daer hebt gy iets voorde reis... dat God u thans zegene en beschermd Hendrik trad treurig tol op zyne vorige ptaets; maer kou niet natalen eenen blik op het geld te werpen, dat de mulder hem had geschonken. Het geheele ge schenk bestond iu zes Luiker schellingen. Ily ver wachtte zichten minste aen zoo vele dukaten! Ook vloog eene roode vlam over zyn open gelaet; doch de storm barstte niet los. leder arme moleuaersgozel, die gedurende den win- tertyd by heer SehreudeiVten bezoeke kwam, en hem wel gestemd vond, ontving zekerlyk de helft meer. Eu aen hem, die op den molen sedert Zeventien jaren met zyne mierslighoid een groot gedeelte zyner ontel bare rykdoinmcn had helpen w innen... aen liem, zynen neef en zyn peel kind... aen hem, vvien hy beloofd had als} zyn eigen kind te behandelen, hem gaf de heer SehriKider zes luiksche schellingen, lerwyl hy hem, in hel hartje van den winter, huilende deur sliet., Nogtans zegepraelde Hendrik over de gramschap,

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1