N° 36. Zondag 27 Augusty 1871. lste Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. DE JAREN VAN PIUS IX. De Bedrogene Wraek. Aelst, 26 Augusty. Gazette van Aelst Ilct Unreel van liet l>ln«l Is gevestip;«l In de Knpcllestrnet I%I° 11, waer nlle brieven, gelden, enz. vraehtvry moeien toegezonden worden. AhonncinentHiti'yn 2; fr. ®s jners, vooi-nfbetnelbacr. Voor tien bulten knn men lnscbryven in ni tie postknntooren, en voor tie inntlclyke gemeenten by tie briefdragers. Het is dus woensdag verleden, 23 augusty, dat Pius IX de jaren van Petrus heeft gezien Den lezer zal het welligt aengenaem zyn de geschiedenis der vyf-en-twintig jaren Pausdom van Pius IX vluchtig te doorloopen. Wy geven dit overzigt naer de Semaine lieligieuse van Nimes. 1846. Het jaer der kiezing. Den 16 juny 1846, werd verheven tot den Pauzelyken troon graef Joannes-Maria Mastaï Ferretti, geboren te Sinigaglia den 13 mei 1792. Hy is de twee honderd dry:en-vyftigstePaus na den H. Petrus. Pius IX heelt zelf gezegd dat, in het midden der netelige omstandigheden waerin van dan af de burgerlyke en de godsdienstige samenleving verkeerden, zyne kiezing toe te schryven was aon de geheimzinnige inspraek der goddelyke voorzienigheid. Wonderbaer ge- makkelyk liep deze kiezing af. Het eerste woord door dien grooten Paus uitgesproken, vervat gansch de geschiedenis zyner lange regeering. Door dit woord beloofde hy de waerdigheid van den H. Stoel met kloekmoedigheid en volhar ding te verdedigen. Wat hy beloofde heeft hy gedaen. 1847. Het jaer der feesten. De eerste akte daergesteld door Pius IX was ecne edelmoedige vergiffenis en kwytschelding geschonken aen al wie tegen het Pauzelyk be- stuer hadden misdaen.Duizendeweldaden volg den die akte. Dit jaer liep voorby in 't midden der t oejuichingen en der feesten. Door gansch Italië, schreef de Messager de Turin van 4 Sep tember 1847, weergalmt de lofzang van Pius IX. Van aen de baek van Messina tot de kruin van den berg Cenis, is er noch stad, noch dorp, noch vlek, waer men dien lofzang niet hoore, ont snapt aen de begeesterde lippen van gansch een volk. Eene dochter werd Victor-Emmanuel gebo ren; zy kreeg den naemvan Pia. De Paus zendt aen Maria Adelaïda de gouden roos, en Victor- Emmanuel biedt den Paus zyn zwaerd aen ter verdediging der regten van den H. Stoel. Maer de Paus voorzag hoe die feesten zouden eindi gen, en, op het einde van dit jaer, zegde hy aen de Kardinalen: Dat onze vyanden het weten; hemel en aerdezullen vergaen,en niet een punt zal verdwynen van de leering welke Christus zyne Kerk gelast heeft te bewaren, te verdedi gen en te prediken. 1848. Het jaer des verraeds. Zy, die Pius IX met weldaden hadden overladen, staen op tegen hem. Zy willen aen Italië eenen koning gevenEen dagblad van Milanen, VItalie liègénérêe riep uit, op 4 aprilDe kreet van elk goed burger moet wezen: Leve Pius IX, Koning van Italië! De H. Vader verwerpt met verontwaerdiging het aenbod dat hem wordt gedaen. Hy wil niemand onteigenen, en den koning van Sardiniën min dan eenen anderen. In zyne aenspraek van 29 april 1848, verloochent hy dengenen die van den Paus den President Bene zedeschets uit Limburg. (8e VERVOLG.) De neef greep de aengebodene hand; drukte ze legen zyne borst, tegen zyne lippen, en door zyn ge voel overmeesterd, snelde hy naer buiten, zonder nog te durven omzien. Vfiuiten de deur ontmoette hy de moeder en de dochter. Reide vrouwen hadden met angBt het einde d cr ond erha nd e 1 i n g -afgevvach t Zonder een woord te kunnen uitbrengen, zonk hy in Ilendrica's armen... de stomme tranen der jonge lieden vermengden zich. Te lang hadden zy lief en ieod te samen gedeeld, om niet door den slag doodc- lyk te worden getroffen. Hinders! zoo sprak de waerdige moeder maekt elkander het hart niet te zwaer! Een jaer, zelfs twee jaren zyn al spoedig voorby gevlogen. De goede God verlaet geen wormtje, dat op den aerdbodem kruipt... Hy zal u ook niet verlaten. Behoudt goeden moed! 0 goede, dierbare moeder! riep Hendrik de molcnaresse toe, welke immers ook zyne pleegmoeder was. Is dan alle hoop vruchteloos? Er valt niets meer te hopen! Gisteren avond nog, heb ik alles beproefd, wat in myne magt was; doch te vergeefs! Gy moet op reis, al was liet maer voor eene week, of voor eene maend. De oude heeft een- mael dit gedacht opgevat, en gy weet het, wanneer hy zoo iets in zynen kop heeft, dan zyn geene hamers zwaer genoeg, om het er uit te slaen. Doch troost u, van een nieuw republiek willen maken, samen gesteld uit al de volkeren van Italië. Wat meer is, hy wekt de Piemonteezen om getrouw te blyven aen hunnen koning, die van Modena en Parma aen hunne hertogen, die van Toscane aen hunnen groot-hertog, die van Napels en Sicilië aen den koning der Beide-Siciliën. 1849. Jaer der ballingschap. En, omdat hy geweigerd had de italiaensche vorsten van hunnen troon te berooven en zich als Koning van Italië te laten kronen, moest Pius IX Rome verlaten den 24 november 1848, om in ballingschap te leven tot 11 april 1830. Middelerwyl dacht hy eraen Maria-Onbevlekt te vereerlyken, en Italië te trekken uit de handen der boosdoeners en der goddeloozen die het zelve bedrogen en misleidden. Hy verwittigde de italiaensche bisschoppen nopens de menig vuldige schelmeryen der oproerlingen en hield het volk voor dat het zyne redding, zyn geluk en zynen roem slechts van het katholicismus te verwachten had. 1850. Het jaer van den triomf. Den 12 april 1830, keert Pius IX terug naer Rome en met hem de deugd en de zegeningen. Dan verscheen nogmael over Rome de hand van God die nooit zyne Kerk verlaet. De H. Vader zegde den 20 mei aen de Kardinalen dat hy die hand op eene wonderbare wyze over den H. Stoel zag schitteren. Weinig nadien, de oogen verheffende tot den hemel, vanwaer alle hulp komt herstelde hy in Engeland de kerkelyke rangorde der katholyke bisschoppen. 1851. Het jaer van den jubilé. Binnens dit jaer, voor de Kerk een nieuwen stryd voorziende, verleent Pius IX een algemeene jubilé en wekt de geloovigen op om vurig te bidden om de uitbreiding van Godsryk te be komen op de aerde.de vereeniging aller harten in een en het zelfde gevoel van lietde, regtvaer- digheid en godsvrucht, gevoel dat de echte en eenigewaerborgisvan vryheid en vooruitgang. 1852. Het jaer der vermaningen. Na het gebed, is de eendragt de beste middel om sterk te staen voor den stryd des Heeren. Pius IX wekte vurig de geestelyklieid op tot de eendragt, in zynen omzendbrief van 23 maert aen de bisschoppen van Italië, en in dien van 17 mei aen de bisschoppen van Spanje. Heeft de H. Kerk in deze laetste jaren zich mogen ver heugen over de eendragt en eenstemmigheid der katholieke bisschoppen het is te danken aen de wyze vermaningen van onzen grooten Paus. 1853. Het jaer der verzoening. In zyne vaderlyke goedheid wilde Pi us IX in volle verzoening treden met den koning van Piemont. Vol liefde en genegenheid voor de Piemonteezen en hunnen koning, bragt hy de toegeving tot de uiterste palen. Mislukte hy in zyne poging, geenszins toch speet het hem, zegde hy den 19 december 1833 aen de Kardi nalen, zooveel zachtmoedigheid en langmoedig- heid te hebben bygelegd. 1854. Het jaer der Onbevlekt-Ont- vangenis. Dit enkel jaer alleen ware genoeg geweest voor Pius IX om zyne regeering, als Paus, ecu wig roemryk te maken. Den 8 december ver- kinders, en denkt; wie weel waervoor '1 goed is. Wat God doet, is wel gedaen. En indien God u voor elkan der heeft bestemd, dan zult gy toch vereenigd worden. Alles wordt dan maer eene kwestie van tyd. Neen, moeder; sprak Hendrik met droefheid my zendt hy weg, en ik ben er dankbaer voor. Want voortaen zal ik liet niet moeten zien, hoe hy zyne dochter verhandelt aen den jongen Schepens! Ik bedank hem, dat hy my verstoot! immers zou myn hart scheuren van smart... Ik zou vry willig in dewyde wereld gegaen zyn! Nooit, nooit! riep liet meisje uit met de hevig ste ontroering. Nooit zal ik de vrouw des burge meesters worden! Nooit, nooit zal ik jegens u, Hendrik, ontrouw worden! God, die my hoort, is myn getuige! Stil... stelt u gerust, kinders!... Ik hoor vader! Gaot heen! Hier, Hendrik, neem dit geschenk!... Ik had het voor eenedringendeoinstandigheid bespaerd!... Ga nu onder Gods leiding! Terwyl de goede molenares eene zw:are beurs du katen in 's jongmans hand stak, schoof zy hen beiden buiten, en sloot de deur achter hen toe, om een einde te stellen aen het misbaer. Mulder Schrouder was gerust over zynen lessenaor blyven zitten, en hield zich bezig met rekeningen, als of er niets gebeurd ware. Na een half uer, stond hy eventwel op, en schoof zynen leuningstoel voor het venster. Met ongerustheid keek hy door de ruiten, als of hy iemands aenkomst verwacht hadde. Zyn ongeduld scheen met iederen minuet aen te grocijen. Eindelyk murmelde hy: Waer mogen zy toch al den tyd blyven? Ik ge loof, dat de kinders zoo lang en zoo veel zullen samen schreijen, dal zy den pastoor vergeten! Nu, wy zullen 't zien en afwachten!... Ha, ha, ha! klaerde by de H. Moeder Gods Onbevlekt-Ont- vangen, en, daegs nadien, in zyne aenspraek aen de Kardinalen en de bisschoppen, zegde hy welk vertrouwen hy stelde in Maria, wier ge beden Gods bescherming aen de II. Kerk moes ten verzekeren. Is het wel de Onbevlekte Maegd niet, die voor Pius IX, door hare mag- tige tusschenkomsl, de zoo verdienstelyke en zoo heilzaem vervulde jaren van Petrus heeft bekomen 1855. Het jaer der eerste plunde ringen. De Piemont begint zyn werk van roof en plun dering op de kloosters en de monnikken, liate- lyke tack welke dit bestuer zal voltrekken met de onteigening van den Paus zeiven. Inhei Con sistorie van 22 january 1833, stelt Pius IX aen de Kardinalen voor al wat hy gedaen heeft voor de Kerk van Piemont, en zegt., hoe druk die Kerk, ondanks zyne poogingi-ui en zorgen, lydt. Zyne aenspraek Probe meniineritis is van eene wonderbare sterkmoedigheid en waerdigheid; die allocutio is derhalve gestemd op acht-en- zestig openbare documenten welke tevens de grootmoedigheid van den Paus en de lagevalsch- heid zyner vyanden ontegensprekelyk doen uit komen. 1856. Het jaer van het Congres van Parys. Napoleon III en minister Cavour spannen samen tegen den Paus-Koning, wiens val zy ge zworen hebben. Pius IX, het kwaed met goed loonende, stemt toe de Peter te zyn van den Zoon van Bonaparte. Nogtans, op 17 maert, sprekende tot de bisschoppen van Oostcnryk, herinnert hy aen de koningen en keizers welke misdaed het is Jesus-Christus en zyne Kerk aen te randen. Degenen die zulks hebben onder nomen zyn er om gestraft geweest of zullen er om gestraft worden. 1857* Het jaer der triomphale om reis. Om aen gansch de wereld tetoonen hoe innig zyne onderdanen den Paus-Koning beminnen, en om, in de Kerk van Lorette ecne gedane be lofte te volbrengen, doorreist de Paus het mid dendeel van Italië, van 4 mei tot 5 september. Overal wordt hy onlhaeld met de meeste liefde en den grootsten eerbied, tot zoo verre dat Pius IX, op 25 september aen de Kardinalen mogt zeggen dat zyne reis, eene lange en pleg- tige triomf was geweest voor onzen heiligen Godsdienst. 1858. Het jaer der weldadigheid. De vyf-en-twintig jaren Pausdom van Pius IX zyn zooveel jaren, gekenmerkt door de uitste- kendste liefdadigheidswerken. Dit jaer nogtans munt byzonder uit. Op dit tydstip gaf de Paus aen het hospitael van Sl-Jan van Latrunen de huizen, welke hy, met eigen penningen, in den Transtevère had aengekocht. Die goede vader voelde zich vol medelyden vooral voor de oude arme vrouwen van Rome en beroofde zich gaerne van alles om hunne ellende ter hulp te komen. 1859. Het jaer van den opstand. Hel is tegen dien Paus, zoo goedhartig, tegen "cTien Koning, de ware voorzienigheid van zyn volk dat de opstand dorst het hoofd bieden en Doch hy moest niet laug wachten. Twee jubelende menschenkinderen kwamen van Meersen langs den veldweg met ligte slappen. Zoodra zy het venster der molenaerswoning en achter de ruilen het aengezigt van den podagrist te zien kregen, gaven zy lucht aen hunne blydschap; want hunne harten stroomden over van loutere zaligheid. 0, wees gedankt, duizend- mael gedankt, gy lieve, goede vader! De oude molcnaer Sehreuder stond op, om met spoed de kamer te verlaten, naer zyn slnopvertrek te snellen, en de deur van binnen te grendelen, ten einde zich aen de dankzeggingen zyner kinders te onttrek ken en zyne eigene blydschaps-tranen t e verbergen. Doch zyne kinders waren rapper te been dan hy. Zy kwamen beide te samen in de kamer gestormd; Hendrik enltica slotenden ouden man in hunne armen, en kusten om stryd zyne wangen en handen. Hy liet zyne tranen stroomen; woorden vond hy niet; immers de groote vreugd heeft nooit de rhelorica gestudeerd. Thans kwam ook de molenares binnen, op het ge jubel dat zy had gehoord. Met gevouwen handen, sprakeloos en verbacsd, blikte zy op deze zeldzame groep, en wist niet wat denken. Nauwclyks hadden de kinders haer' eventwel ontwaerd, of zy' werd over- slormd door hetzelfde gevoel van teederheid van wege hare twee lievelingen. De goede vrouw stond gansch onthutst, en wist uit het ding niet wys te worden. Eindelyk hielp de oude mulder haer op den weg, toen hy het volgende ver- haelde Hendrik daer, de domme jongen, waer hy is! Ik zend hem op reis, met de bedoeling, dal hy een weinig ondervinding zouden inoogsten; en zie, hy keert met eene vrouw terug! Hy moet eene gade hebben; welaen, dat hy er maer eene neme! Zyne vrouw zal hem wel aen zyn vaderlyk bestuer tie provinciën van Romugne onttrekken. De H. Vader betuigde er zyne diepe droefneid over in zyne aenspraek den 26 september, en wees, in dien opstand, de band aen van bet Piemontecscbe bestuer. Nogmaels vernieuwde hy de belofte van, overal en tegen allen, de regten van de Kerk en van bet Pausdom standvastig te verdedigen en, nog eens, nooit is Pi us IX aen zyne belofte te kort gebleven. 1860. Het jaer van den oorlog. Na bom beroofd te hebben van Romagne, ont- stool hem bet Piemonteesche gouvernement de provinciën van Ombrië en van de Marchen, na, eerst te Castelfidardo, de lyken zyner edelmoe dige verdedigers te hebben vertrapt. Welke droefneid voor Pius IX! Dit diepe wee drukt by vooral uit in zyne allocutie van 28 september; terzelvertyd zegl by aen de Vorsten van Europa dat eens de gevolgen van dien misdadigen oor log, den Plaetsvervanger van Christus aenge- daen, op ben zouden wegen. Dan lachtte. Napoleon III met 'sPauzen bedreigingen: thans jacht hy niet meer. Ééne nogtans is er die zich in Europa om den vervallen keizer bekommert; bet is Pius IX. Op 15 dezer, zynde de gevierde feestnaem van Napoleon, zond hem de Paus in zyn ballingschap, den apostelyken zege voor hem en voor zyne familie!.. 1861. het jaer van de regeerlng van Italië. De Revolutie, baren tocht voortzettende, ves tigt zich als Koninkrykvan Italië, ontneemt den Paus zyne provinciën en roept de stad Rome uit als hoofdplaets van Italië. De Paus protes teert; by wykt noch voor de vleiery noch voor de bedreigingen. De bewyzen van zynen kloek moedigen wederstand zyn talryk. Wordt vervolgd.) DE UITWERKSELEN VAN DEN OORLOG. Welke zyn de uitwerkselen van den laetsten oorlog geweest op den koophandel- en nyver- hcidstoestand in België, en voornamelyk opden toestand der werkende klas? Dit is eene beiang- ryke kwestie, die verdient opgemerkt te wor den in de verslagen onzer koopliandelkamers. Vele lieden, byzonderlyk vreemdelingen, mee- nen dat Belgie veel meer profyt dan verlies by den laetsten oorlog beeft, gedaen. De koophandelkamer alhier bestatigt inder- daed, dat, alhoewel in july en augusty de ver zendingen opgeschorst werden, ten gevolge der onderbreking van de gemeenschapswegen, deze nauwclyks hersteld waren, of dat de bestellin gen levendig hernamen en de gang der bandels- zaken gedurende de laetste maenden desjaers betrekkelyk voldoende was. Er zyn zelfs eenigc nyverheden, voor welke de oorlog eene oorzaek van bloei was, en eene vermeerdering van ver koop aenbragt, die, voor verscheidene van ben, de omstandigheden zal overleven. Ook heelt bet dagloon der werklieden in bet algemeen geene vermindering ondergaen; zyn ereenige gedeeltelyke werkstakingen voorgeval len, deze waren niet aenzienlyk. en de nyve- raers, wier zaken oogenblikkelyk verlamd waren, maekten dat de werklieden de inoeilykhéden des oogenblikszoo min mogelyk gevoelden. wys maken; niet waer, moeder? Wy kennen dat, wy beide... Eva's dochters zullen eeuwig Eva's dochters blyven!... Voor hel overige moet de pastoor myne» brief verkeerd hebben verstaen, of anderzints versla ik my aen den boedel niet Thans zou ik moeder ver zoeken, myn ontbyt te brengen; want ik ben honge rig als een wolf... en een paer lyslers by den koffy zouden geene onwelkome gasten zyn. Vyf minuten nadien, zaten de vier huisgenooten rond de tafel, om te ontbylen. Wy zeggen met voorbodaehl- zaemheid: om te ontbylen! Immers de mulder Sehreuder alleen ontbeet werkelvk; de moeder over dacht de gebeurtenissen der laetste vier en twintig uren. En het jonge paer verkeerde iu dien zaligen, poëtischen toestand, waervoor de woorden honger en dm te prozaïsch, te plat, te gemeen zyn. De heer pastoer had Sell render's brief niet verkeerd verstaen; hy wist zeer wel, waervan er kwestie was; maer er moesten hinderpalen uit den weg geruimd, beletsels opgeheven worden. Nauwclyks was de mul der met zyne gebradene lyslers ten einde, ol' de geestelyke kwam binnen. Men sprak over de bloed banden, die tusschen Hendrik en llica bestonden, en waerom Z. II. dc bisschop van Luik kon dispensatie verleencn. Baes Sehreuder was een man, die niet spoedig noch haestig een gevvigtig besluit nam; maer dit besluit eenmael genomen zynde, viel er geen talmen meer. Nog. voor avond, bragt de meesterknecht zelf den pastoor naer Luik, om in persoon de noodigc dispen satie te halen. Immers de gewoone post scheen veel tejxaeg te ryden. Het gevolg van al dit heen- en weêrgaen was, dat, opden naestkomenden zondag, de meeste Moerscna-

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1