N° 37. Zondag 3 September 1871. lsts Jaergang. WEKELYRSCH NIEUWSBLAD. DE JAREN VAN PIUS IX. Acht dagen voor de Bruiloft. Aelst, 2 September. lliiilciibiiHlsch Nieuws. G-azette van Aelst Hot llmwl van liot l>la«l Is g«»v<»stiff«l 1" «I** K«|»ollc*s«rnet I%I° 11, Wnor allo brieven, 011*. vpachtvry moeien lo^ezomlen worden. AlKHiiidiientspryH SS Ir. 'sjnera, vooraf Itelaelbuer. Voor «lou bulton kan mon litscliryven in al postkantoor en, ei» voor «Ie luiitlely ke fgeme«>intoii by «lo bi'lcftlrnKPrn. (vervolg.) 1862. Het jaer der Japoneesche martelaren. E11 0111 aen allen te loonen hoe liet. Geloof en de regten der Kerk moeten verdedigd worden, roept Pius IX de katholieke bisschoppen naer Rome om de heiligverklaring der zes-en-twin% martelaren van Japonic by te woonen. Luister- lyk waren alsdan de feeste i welke in de Eeu wige stad gevierd werden, en treffend de woor den door den Paus in het consistorie van 22 mei uitgesproken de geloovigen aenwakkerende om het voorbeeld der marlelaers 11a te volgen die, in alle omstandigheid, de grootste pynen onder stonden voor hun geloof. 1863. Het jaer van den wederstand aen den Czaer van Rusland. Ten dien tyde werd Polen door den Czaer gemarteld; Pius IX vergeet zyn eigen lyden en, alleen onder ai de Vorsten van Europa, durft hy, den 22 april, den keizer van Rusland eenen brief schryven 0111 hem zync pligten te herinne ren. Die brief werd door leden van het itali- aenscli parlement, in volle zitting toegejuigd. 1864. Het jaer van den Syllabus. Vervolgens ziende dat de vervolgingen tegen de Kerk en de rampen der samenleving hun voornaemstc oorzaek vonden in de verlbeilyke leerstelsels door de vyanden der wacrheid bele den en rondgezaeid, vereenigt Pius IX al die dwalingen en doemt ze, den 8 december, door zyné cncyelique quanta cura waeraen de Sylla bus gevoegd was. Hadde die groote Paus slechts dit weldaed alleen bewezen aen de wereld ge durende zyne lange regeering van vyf-cn-twintig jaren niet te min zouden wy uit al de vurigheid onzer harten moeten uitroepen: Leve Pius IX! 1865. Het jaer der veroordeeling van de vrymetselary. In elk jaervan de regeering van Pius IX is er eeuig groot feit aen te stippen. In 1865, door zyne allocutie van 25 september zoekt hy de bron op der staatsomwentelingen en vindt ze iu de kuiperyen der vryinetselaers, sekte welke den ondergang van troon en autaer licefl ge zworen. E11 0111 de Vorsten, die door vrees of slechten raed aen de vrymetselary hebben ver bonden, de oogen te openen, ontmaskerd hy die sekte, veroordeelt ze en roept erdenkerkelyken banvloek over, aldus met kloeken moed haren haet en hare onverbiddelyke wraek trotsende. 1866. Het jaer der heiligen. Weinige Pauzen hebben er zooveel heilig ver- klaerd als Pius IX. Elk jaer is door een dier merkwaerdige feiten gekenmerkt. Maer aen bet jaer 1866 valt eene byzondereeer te beurt. Dees mael was liet een ganscli leger voorsprekers wier bescherming hy de H. Kerk verzekerde. 1867. De achttien honderdjarige Jubilé van den H. Petrus. Pius IX ontvangt dees jaer den looa zyner De 27 november 1802 was duisterder dan gewoon- lyk geweest; de lucht was met zware regenwolken bedekt, welke een koude oostewind voor zich henen dreef. Slechts nu en dan drong een bleeke lichtstrael door den dikken nevel en verlichtte met zynen matten glans de vensters der herberg liet Itoode Kruis, die aen den weg van Brussel naer Tervuren lag. Blykbaer wachten de beide personen, die zich op dien oogen- blik in de herberg bevonden, op dc aenkomst van een rytuig, dat hen naer Tervucrcn voeren konde. De een dezer twee personen was een man, ruim zestig jaren oud, die een deftig voorkomen had, en welke zyne verveling met geduld scheen te verdragen. Met afgemeten schreden staple hy door tie met roodc steenen bevloerde gelagkamer, in welke men niets hoordedan heteentoonig getikvan eene groote staende horlogie. De vreemdeling, die zyne stappen juist naer het likken der klok regelde, en nu en dan eenen 011- geduldigen blik naer de lucht wierp, naderde thans het venster, sloeg met dc vingers eene marsch op de ruiten, zag vervolgens op de klok, en zette daerna zyne wandeling weder voort. Plotseling liet het ge dreun van een rytuig zich hooren. Dc reiziger slapte spoedig naer hel venster, doch zag, tot zyne teleur stelling, in plaets van de gevvenschle reiskoets, pene leege, zwaer geladene molenaerskar, zich met moeite bewegen. Anna, zegde hy tot een meisje, hetwelk gedu rende al dien tyd in eene mymering had gezeten, wy zyn niet gelukkig. Hel is thans-twee ure; de reiswa gen naer Torvurcu moest reeds lang voorbv gekomen zyn; de huisknecht heeft zich bedrogen, en wy hebben deugden en werken in de gunst welke God hem verleent den achttien honderdjarigen Jubilé der HH. Apostelen Petrus en Pauluste mogen vie ren, met de katliolyke bisschoppen rond hem vergaderd. Het vurig geloof dat hem bezielt veropenbaert zich in zyne allocutie van 16 juny waerinhy aen God vraegt den triomf der II. Kerk te verhaesten. 1868. Jaer der dagvaerding van het Concilie. Ter groote verslageulicid der boozen en lot meerder vreugd der goeden, vervult Pius IX de mact zyner weldaden bewezen aen de Kerk en aen de wereld, door liet byeenroepen van liet Concilie. Zyn apostolyke brief van 29 january bepaelt de openingder algemeenc kerkvergade ring op 8 december 1869. Ondanks de bedrei gingen der slechten heeft liet Concilie reeds een merkelyk deel zyner taek voltrokken. 1869. De vyftig jarige Jubilé van Pius IX als Priester. Dit jaer schonk God aen onzen Grooten Paus, reeds zoo vervuld met verdiensten en jaren, de uitstekende gunst van liet vyftig jarig Jubilé zyns priesterdoins tc mogen vieren, en, op 11 april, kwamen de geloovigen uit alle werelddeelcn te Rome toegesneld 0111 bunnen H. Vader geluk te wenschen. Pius IX zegende dien dag, Italië op eene byzondere wyze. 1870. Het jaer der onfaelbaerheid. Pius IX ziet rond zich vergaderd de Bisschop pen en Kerkvaders der gansclie wereld. Hel dogma der onfaelbaerheid wordt, onder de in- spraek van den H. Geest, uitgeroepen. De hel, 0111 zicli te wreken, riep tot hare hulp de ket- tery, de leugentael, den hoon en den laster, enliet italiaensch leger dat Rome be stormde en de stad innam. Pius IX is kloek moedig op zynen post gebleven; zyn geduld ontmoedigt zyne vyanden, en hunne zegeprael begint bun te verontrusten. 1871. Het vyf-en-twintigjarig Ju bilé van Pius IX als Paus. Pius IX, is na de H. Petrus, de ecnigste Paus die zyn zes-eii-twintigste jaer regeering beleeft. Op 16 juny deed crzicli een vreemd tooneel op. Van den eenen kant de onverschilligheid der magtigen der aerde die Pius IX in de handen zyner vyanden laten, en van den anderen kant de gansclie katholieke wereld in vreugd cu geestdrift den naem verheffende van den verla ten gevangenen De INTERNATIONALE in Spanje. UIL Eene briefwisseling van den Times, vau liet einde van juny 1871, meldt bet volgende be- trekkelyk de poogingen door de sekte in het werk gelegd om zich uit te breiden in Spanje. De Internationale beeft begonnen met aen- hangers te zoeken in Barcelona, de meest ny- verheid doende stad van het land. Allengskens aen heeft zy hare vertakkingen uitgebreid tot '111 Madrid. Zy komt deerlyk te mislukken te Bilbao waer het gezond verstand der iuwooners liaer belet heeft wortel te schieten. Daer,even als iu andere steden van Spanje, begint zy met conle- cen uer in nutteloos wachten doorgebragt. Dit verlies is des Ie grooter, daer hel reeds tegen vier ure begint donker te worden. Als wy te voet gingen, vader, antwoordde Anna, dan konden wy misschien onder weg een rytuig aen- l reden, en dan hadden wy nog niet veel verloren. Gy komt een gedacht voor, myne dochter, die ik hiel waegde u mede te doelen, hernam de vader. De weg van heden morgend moet u vermoeid hebben doch iemand die de benoodigdheden voor bare brui loft inkoopt,vreest eene kleine wandeling niet, voegde hy er al lachende by. In bet geheel niet, vader, was het antwoord; maer ik denk, veeleer, dat gy, door liet heen en weór loopen, vermoeid zult zvn, en in dat geval willen wy nog wal wachten, zoo gy zulks goed vindt. Wachten? 0 neen, liever wil ik den gansehen overigen weg te voet atleggen, dan nog een half uer iu deze vervelende kamer door te brengen, waer liet my teil uiterste verveelt. Reeds twee malen heb ik de koperen nageltjes aen de stoelzitting geleld. Welnu, laet ons dan den weg slechts opgaen, zeide Anna, lachende. En by deze woorden sloeg zy haren zwarten man tel 0111 en volgde haren vader, die middelorwyl den wacrd betaeld had. Deze lactsto deed hem uitgeleide lot aen den weg, en nam met deze woorden: Goede reis, mynheer Aubry! afscheid van hein. Deze heer Aubry bad vroeger in Brussel eenen ma-, gislractspost bekleed,en zich, na eenen twintigjarigen trouwen dienst, op een klein I arid goed te Tervuren gevestigd. Hier was zyne grootste zorg, 11a de dood zyner eehtgenoote, aen de godsdienstige opvoeding van zyne eenige dochter gewycl, die hy boven alles op aerde lief had, en welke hel geluk en dc hoop zvner levensdagen uitmaekle. Hun rustig, ingetogen leven rentiën tc geven aen het werkvolk en vervol gens doet zy werkstakingen ontstaen tc Barce lona. Hare voornaemste agenten zyn Franschen. Te Barcelona zyn er niet min clan acht duizend fransche werklieden in dc fabrieken. De spaen- sclie werkman is van naluer zeer gemakkelyk 0111 voldoen. Hy vraegt geenszins, gelyk de E11- gelschman, naer hooge daguren. Hy is gema tigd,hy is gelukkig. Hy houdt zich weinig bezig met sociale kwestiën, zyne geleerdheid strekt zooverre niet. I11 kwestiën van politiek stelt hy geen belang. Hy is voor de rust en de orde. Ook lipt heeft de Internationale te Madrid ganscli mislukt. Men herinnert zich dat op 2 mei laelst- leden, hare agenten gevaerliepen door het volk van Madrid vermoord te worden. Sedert dien hebben zy hunne zondag conferentiën hernomen; nogtans zy onthouden zich van alle geweldige tael. Het publiek blyft onverschillig. Van den anderen kant verhaelt een fransch dagblad, Ie Soir, 011s deze week het volgende feil De afgezant van Spanje is gisteren ontvangen geworden door M. Thiers. Wy weten niet of hy zyne brieven heelt neergelegd; wat wy mecnen te weten is daler, iu die byeeukoinst, veel meer spraek is geweest van de Internationale die Spanje als ecu barer werkingspunteu heeft ge kozen, dan wel van hel bezoek van Prins Hum bert aen zynen broeder Ainedeus. De Internationale doet onberekenbareu voor uitgang iu Spanje. Beschermd door eene al te gedoogzame constitutie en onder een ministerie dat de oogen sluit, groeit en bloeit zy dat men bet ziet. Het volgende teit zal beter bewyzen dan woor den welken invloed zy sedert eeuigen tyd op de spaenscho volksklas beeft genomen. Eene werkstaking van schoenmakers beeft plaets gehad te Sevilla. Een voorname persoon dei' stad ontbiedt eenen schoenmakersbaes en, zyn tytel van oud en getrouwe kalant inroe pende, vraegt kost wat kost, hem schoenen te maken. De schoenmaker antwoordt Ik ben gereed u te believen; maer er is my eerst eene byzondere toelating noodig van we gens liet opperhoofd der Internationale om eenige knechten te kunnen krygen die u werk zullen uitvoeren. Elke toelating kost 2 franken. Vraegt de toelating, antwoorde dc heer. Eenige dagen later werden de schoenen ge leverd. De rekening was vergezeld van een ge tuigschrift waerby bleek dat er 6 franken be taeld waren voor de toelating van dry knechten. Die toelating was geschreven in liet Engelsck en geteekend door eenen engelsclien gedelegeerden benoemd door liet comiteit van Londen. Als men overweegt welke geest van liere 011- atliankelykheid hel spaenschc volk bezielt, zegt die slave'lykeonderdanigheid aeu eenen vreem deling meer dan lange woorden over den voor uitgangen demagtderInternationale in Spanje.» Als men de correspondentie van den Times welke spreekt van den volledigen misval der Internationale iu dit land, vergelykt met het vermelde geval moet men bekennen dat op min bragl teweeg,dat niemand eeuigen grond kon hebben, hun vyandig te zyn ofte haten. Anna was, met de toestemming luiers vaders, ver loofd aen Vic-lor Desaix.een deugdzumen en bekwamen jongeling, die na de dood zyner ouders te Brussel, voor eigene rekening, een' neringrykon handel voort zette. Binnen eenige dagen zou hel huwelyk ingeze gend worden. Ook was dezen morgend geheel door Anna besleed lot hel aenkoopen van haer bruiloftsge- waed; zy had zelve alles willen zien en beschikken. Vaderen dochter slapten snel door en klommen hel steile pad op, dat naer den grooten weg van Havergem leidl. Toon zyop den top des bergs gekomen waren, wierpen zy eenen blik op den zooeven algelegden weg, die zich zwart en kronkelend achter hen uit breidde. Voor hen was de weg eenzaem en verlaten; achter hen kwam nu en dan een hoer, die, uil vrees van te laet te komen zyne schreden verbaestte. De heer Aubry begon zich teverontrusten; de wegen waren onveilig en dagclyks hoorde men van mjsdaden en gruwelen ecner rooverbende, waorvan alle he- mocijiug of waekzaemheid van het bestuer verschil lende plaetsen niet had kunnen bcvrydeu. Dit was de oorzaek waerom de heer Aubry met eene geheime opwelling van vrees den dag tea einde neigen zag, zonder dat zich eene kar of oen ander rytuig zien liet. De lucht werd hoe langer zoo donkerder; doffe wind vlagen huildenjloor het woud, dat den weg aen beide zyden bezoomde, en vcroorzaoklcu een sohrikaenja- gend, doiulcraehtig gedruiscli. De pekzwarie wolken dreven sneller voort, en schenen in hunne vlucht de takken der hoornen te breken, lerwyl groote regcu- droppelcn ncdervielen. De lieer Aubry en zyno dochter bevonden zicli onder den invloed van deze ontmoedigcndevrecs. De blikken, dan dry maend tyds de sekte tamclyk grond gewonnen lieell iu liet ongelukkig Spanje, dank aen zyne nieuwe constitutie die al Ie toegevend is, dank aen de ministers van den nieuwen ko ning Amcdeus, die de oogen sluiten De vryderikcrs ende Internationale verroeren zich weer in 011s land. Verleden zondag is tc Brussel, in de Beurs, Groote Markt, eene meeting van de Internatio nale gehouden, waerin gehandeld werd over de werkstaking der inekaniekmakers. Te Vcrviers had denzelfden dag eene byeeu koinst plaets van to solidair en, o\\ de Andrimont- plaets. Deze vergadering geschiedde naer aculciding van een sermoen, iu de kerk van Vcrviers, waerin een priester de heillooze leer van de vrydenkers, te regte, had gebrandmerkt. De solidairen hebben daerop willen antwoorden, doch niets anders gedaen dan de dogmas en de instellingen der Roomscho Kci'k beschimpt. Dc Indépendance, die altyd zulke groote haest toont om alles op te nemen wat het katholiekdom vyandig of nadeelig is, zegt, dat verscheidene redenaers Zich hebben doen toejuichen. Dat verwondert ons niet! Ook iu ons land, wy weten 't genoeg, zyn communcux, misschien ook toekomstige petroolgieters, en dat soort van volkje vindt men enkel onder de vrydenkers, die God en Kerk verloochenen. De katholieken van Vcrviers hadden gevreesd, dat die vernieuwde geuzenpreek in de opene l icht aenleiding zou hebben gegeven tut onlus ten. De gendarmerie was verwittigd en hield zicli gereed. De hoeren vrydenkers hebben zich echter "bepaeld by dc voordragtvan Iiuiimc zede- Igke en geleerde beschouwingen dat volkje denkt al iets te weten en zyn vaudaer weer naer den kroeg getrokken. Flt.WKHYK. liet gouvernement van Versailles berigl de steden en gemeenten van Frankryk dat er op 4 September geene feesten zullen mogen plaets hebben, om dc herinnering te vieren vau de omwerping des keizerryks en de dacrsteiling der republiek. De miiiisteriêele omzendbrief zegt voorreden van dit verbod, dat er geene leesten zullen plaets hebben zoolang de pruisi- sclie bezetting duert. Men schrylt uit Stractsburg aen den Jour nal des Débats dat 25,000 personen deze stad verlaten hebben om zicli elders in Frank'yk te vestigen. Onder dit getal bevinden zich ook vele personen, die naer Amerika en Zwitserland uil- geweken zyn. Indien de uitwyking op deze schael blyft voortduren zal de Ehas weldra geene Elzassers meer hebben. Dae.entegen zal de rykdom en de schoonheid des lauds, zonder de politiek van von Bismarck mede tc rekenen, vele Duitschers naer den Elza lokken. De uitwyking van den Elz ,s, zegt de corres pondent, is stellig een bcv.ys van vaderlands liefde, doch langs den anderen kant kan ik er my niet om verheugen, want de uitwykelingen worden dadelyk door echte Duitschers vervuu- welkc de eerste om zich hencu wierp, 0111 een rytuig te ontdekken, verrieden eene onrust, die hy aen Anna niet wilde mcdedeelen. lutussehcn liegon het sterk te regenen, en er moest thans een besluit genomen worden. Als gy will, Anna, zegde de valer, zoo blyvcu wy op de pachlhovevan onzen neef Joseph Lefëvre, die omtrent twee geweerschoten van hier is. Wy kunnen daer in liet drooge de aenkomst van een of ander rytuig afwachten, dat ons naer Tervuren voert. Zeer gaerne antwoordde Anna; want ik begin bang te worden. Bang te worden! en waerom? Zyl gy niet by uwen vader, en ben ik niet goed gewapend.' Wat ik vrees, kan ik 11 niet regl zeggen, vader; een zeker angstgevoel kwelt my, en hel scliynt my toe, alsof de boomgroepen, die ons tegcnhuilen, als zoo vele ongeluksprofeten zyn. Het beste, dunkt my, is dat wy op de pachthoeve blyvon vernachten. Heiden verdubbelden hunne stappen en eenige mi nuien later waren zy in de afgelegene woning van Joseph Lclèvrc, die hen gulhartig ontving en hmi da delyk eenige ververschingen aenbood. Onder den mantel van eenen grooten, oudervvet- schcn schoorsteen zittende, besloten de lieer Aubry en zyne dochter, na 2 uren gewacht te hebben, den nacht a daer door te brengen. Na liet einde vau een goed avondmael, stopten de heide neven hunne pyp op, en spraken over onderscheidene dingen, waerby ook dc onveiligheid der wegen cu dc baeaslroopcry op bel tapyt kwamen. Baes, zegde eene der meiden, die uit den stal kwam, de bode l'ietcr Winkels heeft my verleid, dal er weder een pachter by Ö.-L.-V rouwe-teii-Bosch ver moord is geworden. Ik geloof het, antwoordde Lelovro, liet huis stact

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1