N° 38. Zondag 17 September 1871. l3te Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Baenstrooper. Aelst, 16 September. De Internationale. —v.— Of het er vast staet. Builenluiidsch Nieuws. G-azette van Aelst Hot Bureel van liet blad la gevestigd in de Kapellestraet IV0 11, wacr alle brieven, gelden, enz. vraelitvry moeten toegezonden worden. Abonnementsprve Si ft*, 'sjaers, vooraf betaelbaer. Voor den buiten kan men inscliry ven in al de poatkantooren, en voor de landelyke gemeenten l»y de briefdragers* Vervolg van voorgaenden artikel.) En dan komt er een oogenblik, zoo laet liet God toe, dat die menschen, zonder ander prin ciep dan dit hunner slechte driften, worden hetgeen de Internationale zich zelve noemt, te weten: het getal, de magt; en-dan gebeurt er, wat in Parys, onder de Commune, is omgegaen. Zonder Godsdienst valt men van dwaling in dwaling, en elke dwaling komt noodlottig uit op een schelmstuk. Nog eens, welk middel om de Internationale tegen te werken, om dezelve te vernietigen? Dit kan, noch de politie die de werkmans- meetingen uiteendryl't, noch de krygsraed van Versailles die de Communemannen veroordeelt. Voor ééilë meeting die mislukt, zullen er tien andere hun doel bereiken, en voor vyf moorde- naers en brandstichters die men naer het scha vot zendt, staen er vyftig andere op, boozer dan de eerste; want zy meenen voor zending te heb ben, niet alleen de samenleving te vernietigen, maer tevens hunne vermoorde broederszoo als zy ze heeten, te wreken. De Internationale is geen bende baénstroopers gelyk een andere; die samenrotting vertegenwoordigt een princiep, zy verwezentlykt eene dwaling, een ganscli systeem. Een princiep is door vuer noch zwaerd te verdelgen en de waerheid alleen kan de dwa ling doen vergaen. De kerels der Internationale zeggener is geen God, onze God is onze eigene voldoe ning! »Eliwel! zoolang men hun niet eenen God zal tegenstellen die boven allen en boven alles is, zullen de volkmassa's zich by de Inter nationale vervoegen, omdat de massa's niets an ders zoeken dan hunne voldoening, hun stolïe- lyk welzyn, en dat, beroofd van de hulp van den Godsdienst, zy slechts een kudde domme dieren worden. De Internationale schryft op haer pro gramma: Weg met den eigendom En zoolang men haer niet zal tegenstellen een God die ge zegd heeft: Gy zult niet stelen,zal de eigen dom van dag tot dag dringender bedreigd wor den en welhaest ten allen kante worden aenge- rand. De Internationale roept uitWeg met het huisgezinEn zoolang men haer niet zal legen- stellen een God die aen de ouders het gezag heeft gegeven over hunne kinderen, hun de liefde en de zorg voor dezelve als de strengste pligt der natuer voorhoudende, terwyl Hy van den anderen kant, aen de kinderen zegt: Eert vader en moeder, zal het huisgezin vergaen, de heilige familiebanden zullen breken, ouders en kinderen zullen onverschillig worden voor elkan der om elk, op eigen hand, te zoeken wat de Internationale beloofd. De Internationale roept eindelykGeene natie, geen vaderland meerMaer eens de fa milie vernietigt, is er geene natie, geen vader land meer mogelyk. Eene natie is slechts de uit breiding der familie; zy steunt op dezelfde princiepen als die welke de familie verbindt; de overheid en de onderdanen van een land zyn de ouders en de kinderen van een en hetzelfde Op ccn helderen avondstond van het jaer 1815 keerde de bejaerde pastoor van San Pielro, een dorpje, eenige mylen van Sevilië (Spanje) gelegen, vermoeid naer zyne woning weder, waer hein Margarela, eene zeventig-jarige dienstmeid, wachtte. Juist had zy het avondmael voor haren meester bereid, wanneer de eerbied waerdige grysaerd met zynen gast, welken hy op den weg ontmoet had, binnentrad. Margarela, sprak de pastoor, ik zie dat wy juist van pas komen. Ik ben verzekerd dat myn kameraed honger heeft, I)c dienstmeid, die op het woord van kameraed de oogen ophief, bemerkte met verwondering een vreem deling, wiens voorkomen haer weinig beviel. Zy ves tigde op den onbekende eenen doordringenden blik en bezag vervolgens ondervragend den pastoor, die mei de blooheid van een kind in stilte sprak: Bah, waer eten voor twee is, daer is ook vpor dry. En gy zoudt immers een Christen, die sedert twee dagen geen het minste voedsel meer genui hoeft, niet van honger willen laten omkomen? Wat, Christen!... mompelde Margaret?, neen, het is veeleer een roovcr! Gedurende dit weinig vricndelyk looneel, had onze gast zich allyd otibewegelyk by de deur gehouden. Hctwasecn manvan hooge gestalte, wiens verscheurde kleederen en zwart haer, gevoegd by hel karabyn, dal hy by zich had, inderdaed geen goed oordeeï over zynen persoon lieten slryken. groot huisgezin. Dc wildste volkstammen uit Amerika en Oceanië beminnen den grond waer de assclie rust hunner helden en voorouders, den grond dien zy eens zullen overlaten aen hunne kinderen, en dit edel vaderlandsgevoel, dat zelfs de heidensche volkeren, hoewel, ge zeten in de schaduwe der dood, zoo groot heeft gemaekt, wil de Internationale, zy die be weert de opperste uitdrukking te zyn van den vooruitgang, wil zy ontrukken aen het hart van menschen die zich beschaefd noemen Dwael dus, ongelukkig slagtoffer dierhelsche sekte, dwael dus arme werkman, dwael de we reld rond als een ander gevloekt Caïn, zonder godsdienst, zonder naetn, zonder huisgezin, zonder vaderland, dwael verre van den grond waer uwe wieg heelt gestaen, waer uw moe ders gebeente rust, dwael om onder hel licht der brandstichtingen van Parys, van Bourges en Marseille, om, onder rookende puinen en bloedig modder te zoeken wat de Internationale u heel't beloofd en wat zy u nooit zal geven; want gy zyt de blinde slaef van eenige booze kerels die zich vetten met uw zweet (Wordt vervolgd.) UITSPRAEK DER FRANSCHE KRYGSRADEN. De uitspraek der fransche krygsraden heelt alom genoeg gerucht gemaekt en baert tegen woordig nog opspraek genoeg om er eenige regelen over te schryven. Wat wy zeggen komt derhalve overeen met het gevoelen van al wie meent dat deregtbanken daerzynom het kwaed te straffen. Ons laelste nummer heeft het vonnis mede gedeeld dat uitgesproken is tegen de zeventien beschuldigden der Commune. Onder die zeventien zyn er twee ter dood ver oordeeld. Hoewel men de uitspraek van den krygsraed eerbiedigt, verwachtte men zich in 't algemeen aen minstens vier of vyf doodvonnissen. Men verstaet niet hoe misdaden als moord en brand stichting, kunnen doorgaen als politieke mis- grypen, hoe het politiek als verzachtende om standigheid by diergelyke schelmstukken kan ingeroepen worden. Tropmann was een afgry- zelyke moordenaer en is als dusdanig onthoofd geworden. Nu, had hy gemoord als lid van de Commune, met eenen rooden sluijer om het lyf, wie weet of hy voor den krygsraed niet zou doorgegaen zyn voor een politieke persoon- naedje en tegenwoordig niet het hoofd nog op de schouders zou dragen? De troepen van Versailles, by hun intrede in Parys, schoten onmeedoogend voor den kop al wie zy verrasten met de wapens in de hand. Die zoo streng geregte ongelukkigen waren meestal lieden die, met of tegendank, zich on der het roode vaendel hadden geschaerd. De aenleiders, de bazen, hadden, zoo als het ge- woonlyk in die omstandigheden gebeurt,zich in tyds van kant gemaekt. Eenige dier aenleiders zyn later gevat geworden en voor den krygsraed gedaegd.Er waren er zeventien en slechts twee zyn ter dood veroordeeld. Nu, wie is er pligli- ger, ofwel degene die het kwaed beveelt, ofwel de ongelukkige verblinde die het bevel uitvoert? Hadde Tropmann, in plaets van zyne slagtoffers zelf te doorschieten, dezelve verzonden naer een piket schurken met den kepi op 't hoofd en Is het noodig dat ik vertrek? vroeg de vreemde ling op een onverschilligen toon. Niemand, antwoordde hierop de pastoor met na druk, zal ooit myn huis met honger verlaten: nooit, zeg ik, zal hier iemand slecht onthacld worden. Ont last u van uw karabyn. Laet ons den zegen des Ileeren afsmeekeu en ons aen tafel zetten. Nooit sta ik myn karabyn af, sprak dc onbekende. Ik haudel volgens het kaslillisch spreekwoord: twee vrienden is slechts een; een karabyn is myn beste vriend; ik zal het tusschen myue beenen plaetsen; want alhoewel gy my hier in rust laet, zyn er echter anderen, die my op dit oogenblik uwe woning kunnen doen verlaten; laet ons derhalve maer eten. Hel zonderlinge gesprek van den vreemdeling, dc gulzigheid, waermede hy 't avondmael nam,belctteden den pastoor om met smack te eten. By het minste gedruisch beefde de vreemdeling; eindelyk opende de wind eene deur, en nu vreesde hy meer dan ooit voor zyne vyanden; hy richtte zich op en plaetste zich met zyn karabyn op eene vvyze, om zich gcmakkclyk te kunnen verdedigen. Weldra echter van dezen schrik hersteld, ging hy weder zitten en begon op nieuw te eten. By al het goed, dat ik reeds genoten heb, her nam onze gast, durf ik nog ceucu anderen dienst van u verzoeken. Ik ben aen mynen bil gekwetst, en acht dagen zyn er reeds verloopen sedert mync wonde niet meer vermaekt is. Geef my eenige oude lappen, opdat ik u van my ontlaste. Ik ben u nog niet moede, hernam de eerwaar dige grysaerd. Ik ben een weinig heelmeester, by gevolg wil ik zelf uwe wonde vermaken. den cbassepot in de vuist, ware hy min pligtig geweest dan dc uitvoerders zyner barbaersche bevelen? Het ambt der gewone regters wordt overge laten aen den krygsraed slechts in eenige zeld zame omstandigheden, wanneer er strenger dient gestraft te worden dan in gewone tyden, en men vraegt zich met verwondering hoe er zooveel mcedoogendheid kan schuilen onder eene epaulette, het zinnebeeld der opperste magt tegen wanorde en misdaden. Dertien zyn veroordeeld tot ballingschap of tot dwangarbeid. Maer, daer sterft men niet van, en men komt er dikwyls van weer. Ter gelegenheid eener algemeene kwytschelding voor politieke misdryven of van verandering van bestuer, komen die veroordeelden terug en mogen herbeginnen. Er is reeds in Frankryk een genadeverzoek in omloop, en M.Thiers met zyn gouvernement is wel het wankelbaerste spel dat men ooit heeft ontmoet. Twee zyn vrygesproken. Die heeren hebben deel gemaekt van de Commune, de eene gedu rende tien a twaelf dagen, de andere tot het einde. De Commune was niet alleen een oproe- ringsbestuer, maer een afschuwelyke, onmen- schelyke en bloedgierige dwinglandy; maer dat schyiit geen misdryf meer te zyn. Die heeren zyn thans op hun gemak, en wachten waerschyn- lyk op hunne tot ballingschap veroordeelde broeders om zich te wreken. In de provinciën stellen de krygsraden vry byna al wat als betigte hun wordt voorgesteld. De Mogendheden hadden zich verbonden de gevluchte fransche Communacrds over te leve ren. Er loopen er by hoopeo^ft Zwitserland en Engeland onder liet volle licht der zonmen laet ze loopen. Dit alles samen belooft voor de toekomst. Hoegrooterde booswicht, hoe slapper hetregt. De Franschman die den ouderdom heeft be- lcelt van vyf-en-veertig a vyftig jaren, heeft in zyn land vier omwentelingen bygewoond: De omwenteling van july 1830. De omwenteling van february 1848. Den staetsaenslag van 2 december 1851 De omwenteling van 4 september 1870. Die zelfde Franschman heelt zyn land tien mael van gouvernement zien veranderen: 1830. Louis-Philippe I komt in de plaets van Karei X. 1848. February. Het voorloopig bestuer d'er elf vervangt Louis-Philippe. Mei. De uitvoeringscommissievervangt liet voorloopig bestuer. Juny. Generael Cavaignac vervangt de commissie. December. Prins Napoleon vervangt Cavaignac. 1851. Prins Napoleon wordt uitgeroepen als President der Republiek voor tien jaren. •1852. President Napoleon wordt Keizer. •1870. liet bestuer der nationale verdediging vervangt het keizerryk. 1871. February. M. Thiers vervangt het be stuer der nationale verdediging. SqHember. M. Thiers wordt uitgeroe pen als President der Republiek. Dit zeggende, hacldo liy eenige doeken, schorste zyne mouwen op en begon hel ambt van heelmeester uit te oefenen. De wonde was zeer diep, een kogel had zynen bil doorboord, en de ongelukkige had, om zynen weg voort te zetten, eene bovenmenschelyke magt en moed noodig. Heden moogt gy u in liet geheel niet op weg begeven, sprak de pastoor, terwyl hy hel gevaer dei- wonde onderzocht. Dezen nacht moet gy volstrekt hier blyven, de rust zal uwe krachten herstellen en de ontsteking uwer wond zal hierdoor verminderen. Dit is my onmogelyk, antwoordde de onbekende; eenigen wachten my, vervolgde hy al zuchtende, en anderen zoeken myn gezelschap, voegde hy er met een' zekeren glimlach by. Is de vermaking nog niet gedaen? vroeg hy eenigzins ongeduldig. Reeds voel ik my zoo zeer op myn gemak alsof ik geene wonde had. Geef my nu nog een brood, en dat uwe gaslvryhcid door dit goudstuk bclaeld zy, sprak hy verder, terwyl hy het op dc tafel wierp. De pastoor echter weigerde volstrekt het geld en sprak op eenen waerdigen loon. Ik heb u geene spys, drank en huisvesting aen- geboden,om hiervoor bclaeld te worden; ik heb hierin alleen volgens de gevoelens van myn hart en volgens 's Heeren voorschrift gehandeld; behoud uw geld. Zoo als gy wilt, mynheer, nu, vaerwel! Dit zeggende, nam de onbekende hel brood, dat Margarela, op bevel haers meesters, knorrende go- bragt had, en vertrok in allcryl. Eene uer later hoorde men een hevig geweervuer; Die zelfde Franschman heefl onder het be heer gestaen van vier constitution. De Charter van 1814. De Charter van 1830. De Constitutie van 1848. De Constitutie van 1852. Het wetgevend korps van Versailles gaet de hand aen 't werk slacn om er hem een vyedb te brouwen. FRANKIIYK. Dc vernieling der boeken van den burgerly- ken stand, door het verbranden van het paleis van justicie, is niet zoo ten volle gelukt als hier voor in den beginne gevreesd was. Het groot ste deel, wel is waer, zyn verkoold, maer toch kunnen er nog sommige deelen van hernieuwd worden. Aen bet daglicht blootgesteld, biedt het schrift op de verkoolde bladzyden verschil lende kleuren aen, volgens den inkt waermeê dit geschreven is, maer het blyll allyd leesbaer. Bedienden in dit vak ervaren, kunnen met be hulp van een breed houten mes, de moellyke lack, om die overblyfselsstuk voor stuk weg te nemen, ten uitvoer brengen en zoo worden langzamerhand en zoo goed mogelyk de boeken van den burgerstand van Parys vernieuwd. Men leest in de Nouvelliste du Seine-et- Manie, van 9 sept.: lieden ten 2 ure namiddag, hebben de beiersclie bezettingstroepen der stad Melun deze plaets verlaten om met kleine dagreizen naer St-Denis al te trekken. Oogen- blikkelyk na het vertrek des laetsten vreemden krygsman, werd dc drykleurige fransche vlag op het stadhuis gehcesclien en al de huizen dei- burgers bevlagcl. De stad heeft byna een gansch jaer onder het juk dier vreemdelingen gestaen. Men schryft uit Marseille, 10 sept.: Ver schillende brieven uit Toulon bevestigen het gerucht door de dagbladen meegedeeld, van eene samenspanning om het arsenael te ver branden en de galeiboven los te laten. Men heeft vele licht ontvlambare stoffen gevonden die op verschillende plaetsen onder zacgtneel verborgen waren. Men hoopt met behulp der minst bedorven gevangenen de aenleiders van dit komplol te loeren kennen. Ziehier tot hoeverre de militaire schade vergoeding van 4 milliards door Frankryk aen Duitschland afgekort is: De minister van linantiën heeft betaeld 1 mil liard 500 millioen fr. Men heeft op het 21' half milliard aengeschrcven de 325 millioen waerde der yzeren wegen van het Oosten en het overige van dit halve milliard welk eerst in december moest uitbetaeld zyn, is op 31 augusty ten volle afgedaen. Men schryft uit Parys, 42 september: Nieuwstydingen uit Algerië, zeggen dat do staet van beleg opgeheven is, uitgenomen in de distrikten Dellys, Aumale en Milionah. De stam der Benis-Manasses is onderworpen. De oproer in de provincie Algiers is geheel en gansch versmoord. Men schryft uil Parys, 41 september: Uit het verslag over het budjöl van Frankryk voor bet jaer 1871, dat heden inde Kamer door M. Casimir Perier is voorgelezen, nemen wy de volgende cyfers over, welke niet van be lang ontbloot zyn. De uilgaven, gewone en bleek als een doode verscheen de vreemdeling ander maal in de woning van den ccrwaerden geestelyke. Myne kinderen, sprak hy, terwyl hy den pastoor eenige goudstukken toereikte, bevinden zich ginds in den grachtweg, by myne misschien stervende vrouw; heb toch medelyden met hen!... Ik kan niet meer!... Ik ben zwacr gewond.... Hy viel; spaensehc gendarmen traden het huis van den achtingswaerdigcn grysaerd binnen en knevelden den onbekende. Men stond den pastoor too een ver band op de wyde wonde te leggen; echter, ondanks de opmerkingen, welke de mcnschlicvendc man maekle nopens het gevaer van dien persoon in zulk een' slact mede te nemen, wierpen de gendarmen hem onmeódoogend op eene kar, terwyl zy mompelden: Bah bah! hy moet toeli sterven, want liet is do groole rooverJosé! José bedankte nogmaels den pastoor en vroeg hem vervolgens een glas water; hetwelk dc goede grysaerd hem zelf aen de lippen bragt. Ik smeek hel u nogmaels, sprak José, denk toch aen myne echtgenote, aen myne kinderen!... Weesl gerust, hernam de pastoor, ik zal my hiermede gelasten. Wanneer de gendarmen zich met hunnen gevangene verwyderd hadden, doorkruiste de pastoor het nabu rige bosch en bereikte eindelyk de plaets, welke hem José had aangewezen. Naest het roerlooze lichaem eener vrouw vond de grysaerd een' zuigeling, bene vens een knacpjc van omtrent dry jaren, welk le ver geefs den arm zyner moedor wilde bewegen; de vrouw was dood. Een kogel der gendarmen had Inter getroffen. Wordt vjortyeset.)

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1