N° 39. Zondag 24 September 1871. 1"° Jaergang. WERELYRSCH NIEUWSBLAD. De Baenstrooper. Aelst, 25 September. DE INTERNATIONALE. De Sociëteit Alfieri. Vergelykingsbiidjet. Reizigerstarief. Buitenlandsch Nieuws. Gazette van Aelst Het Bureel von het blad is gevestigd In de Kapellestrnet w 1», waer allo brieven, gelden, eng. vrnclitvry moeten toegezonden tvorden. Abonnementoprya l'r. -„Jaer», vooraf betuelbaer. Voor den bulten ban men Inscbryven In al de poatkantooren, en voor de landelyke gemeenten by de briefdrager!. (Einde van voorgaenden artikel.) De gouvernementen hebben hier dus, jegens zich zeivenen jegens hunne bestuerden,strenge en dringende pligten tekwyten, want zy zyn bedreigd in hunbestaen.zoo ernstig als het volk in zyne rust en zyne veiligheid. Welke maetregels zullen zv nemen? Zullen zy de Internationale onbeschroomd in het aenzigt durven zien, en ze vervolgen zonder genade? Wy wachten met ongeduld op hetgeen de on derhandelingen tusschen de mogendheden zul len uitbrengen, want zeker is het dat er onder handelingen zyn aengevangen, en dat er in de zelve veel van de Internationale gesproken wordt. De kwestie der sekte heeft reeds in de officiëele tael haren naem; men noemt ze de Sociale of Maetschappelyke kwestie. De naem doet misschien niets ter zaek, en misschien mistrou wen wy ons ten onregte omdat men die hatc- lyke kwestie niet effendoor de kwestie der Internationale heet. Is men van nu af aen be nauwd de zaek met haren naem te noemen, wat zal het zyn als er tegen de zaek zelve zal moe ten gewerkt worden? Waerom moet hier alweer de leugenachtige diplomatie niet hare ver bloemde tael tusschenkomen Ten ware zy ein- delyk ééns de waerheid zegde, en sprak van maetschappelyke kwestie omdat de maet- schappy hier waerlyk op het spel staet. Nu, welke maetregels zullen er genomen wor den? Zullen die maetregelenalgemeen wezen? Zul len al de landen, waer de naem der Internatio nale wordt vernoemd, elkander de hand geven om eene echte Internationale tegenwerking in te spannen? Vooral, zal men het kwacd weten uit te roeien in zynen wortel, ofwel zal men zich vergenoe gen met eenige oppervlakkige politie-reglemen- ten? Het kwaed ligt eigenlykin den hoogmoed van den geest en in de bedorvenheid der zeden, en tegen die kwael is er slechts één geneesmiddel; wy hebben het aengeduid, wy noemen het den Godsdienst. Bygevolg, zullen de gouvernementen stout moedig het vaendel van den Godsdienst durven verheffen en de hulp van den Godsdienst inroe pen? Eilaes dietyden zyn voorby! Zullen zy tenminste den Godsdienst volle vrye doening laten, zullen zy zich verbinden hem te doen eerbiedigen in de drukpers, in de parlementen? Of ten minste zullen zy zich ver binden zich ganscli en geheel onzydig te hou den, en hem niet aen te randen of hem te ver volgen? Werp een oogslag op hetgeen er om- gaet in Italië, in Duitschland, in Spanje en in al de landen waer de vrymetsclacrs hun logie hebben, waer de zoogezegde liberalen heer- schen, en gy zult zeggen met onsneen, eilaes, zy zullen het niet? De gouvernementen hebben sedert meer dan dry honderd jaer zich afgescheiden van God,en, die met God niet is is tegen Hem, is tegen den Godsdienst. Het zal duswaerschynlyk uitkomen op eenige uiterlyke maetregels, halve-middelen die niets redden, middelen als die, welke men in Frank- ryk heeft gestemdeen buitengewone belasting op den petrool, zonder dat men de hand weet af te keeren die er de vlam aen zet. Wy zullen dus de gouvernementen laten varen, hun en hunne politie, des te meer daer wy niet weten hoeverre zy zeiven zyn ingewikkeld in de Internationale en hoeveel hunne ministers leden der sekte zyn Misschien zal men het verpligtend ondw'wijs vooruitzetten. Maer het is nu clikwyls genoeg ondervonden dat, van twee slechten, diegene de slechtste en de gevaerlykste is die best geleerd is. Werken wy dus zeiven in het byzonder en spannen wy al onze krachten samen om de sekte, zoo niet te vernietigen ten minsten zoo veel tegen te werken en hare uitbreiding te be letten. Dat ouders en kinderen, meesters en onderdanen hunne onderlinge pligten beschou wen onder het godsdienstig opzigt; doen wy den geest van familie herleven in ons midden, dien geest welke de Internationale wil doen sterven juist omdat hy zooveel kwaed belet; begunstigen wy de genootschappen, de patro- nagiën ingerigt om den werkman en zyne kin deren te onderwyzen en tegen de verleiding beschermen, enz. Men heelt beweerd dat de wanorders van Pa- rys toe te schryven zyn aen de overtollige op- eenhooping van werkvolk onder het keizerryk naer Parys geroepen om er de reusachtige plannen van prefekt Haussman uit te voeren. Maer, had Napoleon III het genootschap van den H. Vincentius-a-Paulo niet afgeschaft, de Commune ware onmogelyk geweest, en waren er onder dit werkvolk wat meer Franciskanen geweest, Parys zou zooveel gruweldaden niet hebben gezien. Deze week vonden wy in een tamelyk ver spreid dagblad een ander middel tegen de In ternationale. Dit middel ishet liberalism! Het liberalism, zegt dit blad, dat den geest ver licht en de zeden beschaefd! Eene gazet van den zelfden boord, La Meuse, van Luik stelt ook haer recept voor, en dit recept iseene goede garde civick!.... Als men in Frankryk, ten gevolge zelf der laetste wanor ders, is genoodzaekt geweest de garde nationale af te schaffen Rome wordt een der voornaemste midden punten der Internationale. Onder voormelden lytel heelt er zich eene afdeeling gesticht uit welker statuten wy eenige punten aenhalen. Wie deel wil maken van de Sociëteit Altieri moet onder andere, de volgende voorwaerden volbrengen. Hy moet vrydenker zyn, ofwel aenhanger van eene afgescheidene sekte in stryd met den katholieken Godsdienst. Hy moet door alle mogelyke middelen het katholicismus bevechten en het protestantismus ondersteunen. Hy moet de hand leenen tot den val van bet Pausdom, tot het verwyderen van den Paus uit Rome, tot het ontzeggen der burgerlyke reg- ten aen de Priesters. In geval van oorlog, en voor dat de oorlog beslissend zy verklaerd, moeten de leden der sociëteit in werking komen, en beginnen met zooveel kerken als 't mogelyk is in brand te steken, en byzonderlyk het Vatikaen.... Onder de negen provinciën van 't land, zyn er zes die den taks op de sterke dranken en den tabak hebben overgenomen, en dry die, denzel- ven aen den Staet hebben gelaten. Die dry pro vinciën zyn Braband, Henegouwen en Luik. In dezelve is dus het getal opcenten te betalen aen de provincie helzellde gebleven; in Henegou wen betaelt men zelfs meer dan voorgaende. In dezes andere is het getal Opcenten ver dwenen of zeer merkelyk verminderd. In de provincie West-Vlaenderen betaelt men er nu 0. In die van Antwerpen item, 0. In die van Oost-Vlaenderen betaelt men er 1. In die van Limburg item, 1. In die van Namen zynzygebragtvan 10 op 5. In die van Luxemburg zyn zy gebragt van 23 op 13. De Moniteur van woensdag bevat de ministe- rieele beslissing, waerby.te beginnen van 1 no vember aenstaendc, het spoorwegtarief voor reizigers zal gewyzigd worden. De pryzen voor het vervoer der reizigers zul len volgens de hieronderstaende grondslagen, toepasselyk per ucr, vastgesteld zyn, te weten 36 centiemen voor de l"; 27 voor de 2" en 18 voor de 3° klas der gewone treinen. Voor de exprestreinen worden de pryzen niet 25 t. h. verhoogd. Deze grondslagen zullen achtereenvolgens in de gemengde en internationale diensten inge voerd worden. Voor eiken afstand en voor alle treinen zul len er kaerten voor heen en weer worden afge leverd, geldig volgens de reis, voor den dag of tot 's anderendaegs te middernacht, met eene vermindering van 20 t. h. op de pryzen van liet tarief. Op de ringspoorwegen en op de lynen, welke men er aen zal gelykstellen, zullen de plaetse- lyke pryzen minder mogen zyn dan den hier boven bepaelden taks. ■Er zullen ook voor eiken afstand en voor alle treinen, abonnementskaertcn afgeleverd wor den, geldig voor dry, zes maenden of voor een jaer. Het byzonder tarief van abonnement, ten voordeele der werklieden, is behouden, even als dat ten gunste der studenten. De kiezers voor de Wetgevende Kamers en voor de Provincie, de soldaten in korps of by afdeeling reizende, de maetschappyen, de kin deren beneden de 8 jaren, de landverhuizers, de opgeslotenen en hunne bewakers, zullen eene vermindering van 50 t. li. op de simpele biljetten genieten. (vervolg ex einde.) Men kan licht over de vcrbacsdheid van Margarela oordeelen, wanneer zy den pastoor mol twee kinderen zag weder komen. Wy hebben nauwclyks genoeg voor ons zclven, sprak zy, en gy brengt nog twee knaepjes mede. Wal zullen wy daermede aenvangen? En welke kinderen zyn het? zonen van eenen slruikroover en misschien noch slechter! En dan, op welke manier zullen wy dien zuigeling opbrengen? liet wichlje schynt niet meer dan zes maenden oud te wezen!... Bekreun u daer niet te zeer mede, antwoordde de goedhartige geestelykej God, die voor de leliën des vclds en voor de vogelen der lucht zorgt zal deze kinderen niet vergeten. Eindelykvcrgat de dienstmeid hare óntevredenheid; zy begon het arme schepseltje te omhelzen, bereidde voor hetzelve ecnig melk, gai' vervolgens den ouderen knaep te eten en bezorgde hem eene legerstede. Nu vertelde de pastoor waer en op welke wyze hy die kinderen gevonden had. Alles is goed en wel,sprak Margarela, maer noch eens, hoe zullen wy ze opvoeden? Betrouw op de Voorzienigheid, deze zal alles ten beste schikken, antwoordde de eerbiedwaerdige zielenherder. Daerna hel Evangelieboek opcnslaende, las hy met luider stemme: Alwic slechts een glas water in mynen naem aen oen der kleinsten zal gege ven hebben, voorwacr, ik zeg hel u, zulk een zal zyne Jjclooning niet verliezen. Ziedaer Gods woord, zic- dacr zyne heilige belofte, voegde er de pastoor met eerbied by. Den volgenden morgen deed de grysaerd hel lyk der gevondene vrouw teraerde bestellenen las voor haer de gebeden der overledenen. Twaolf jaren waren sedert dit oogenblik vcrloopen. De stokoude pastoor van San Pielro was voor de deur zyncr woning gezeten en verwarmde zich in de koes terende stralen cener herfstzon. Aen zyne zydc hield ecu knaep van omtrent twaelf jaren zich bezig met luide in een boek Ie lezen, ler- wvl een andere, die zestien jaren kon tellen, zich met hét beplanten en opschikken van een tuintje vermaekle welk bv de woning des pastoors stond. Margarela, die sedert eenigen tyd blind was gewor den, zat aen de andere zydc van den grysaerd, en luisterde met aendaebt naer de lezing van den jonge-, ren knaep. Eensklaps hoorde men een rytuig naderen: het hield voor de woning dos pastoors stil. Een ryk uilge- dosehle lakei stapte af, naderde den eerbiedwaerdigen grysaerd en vroeg hem een glas water voor zynen meester. Carlos, sprak de pastoor tot den jongslen der knapen, die met belangstelling en nieuwsgierigheid de voitucr beschouwden, liael spoedig een glas water, alsmede een glas wyn, indien het mynheer gelieve te aenvaerden. Middelcrwyl opende de heer het portel zyns rytuigs en verliet hetzelve; het was een man van ongeveer vyftig jaren. Zyn deze kinderen misschien uwe neven? vroeg hy den pastoor. Neen, mynheer, dit zyn de kinderen met wier opvoeding ik my heb gelast. En om welke reden? Dit ga ik u verhalen, want ik verlang naer een' goeden raed om te welen, op welke wyze ik het lot dezer knapen zou kunnen verzekeren. En de geestelyke begon den onbekende de geschie denis der kinderen omstandig te verhalen, waermede de lezer bekend is. Dezelve deed als by herinnering een zichtbaren indruk op den vreemdeling, en meer dan eens blonk een traen van leederheid en aendoe- ning in zyne oogen, terwyl de woorden: dierbare Eleonora! ongelukkige vrouw! zacht van zyne lippen vloeiden. Wat dunkt u, mynheer, dat ik van deze kinderen maken zou? vroeg vervolgens de goede grysaerd. Wel, hofjonkers, sprak de vreemdeling op-bera- d® toon. Maer, mynheer, hel is slechts naer eenen goeden raed dal ik u vracg, en geenzins naer schertsen. Ik scherts niet, was het antwoord, ik spreek in ernst. Ook moet gy uwe kerk laten herbouwen en naest dezelve zullen wy eene heerlyke pastory plnelscn. Een schoon yzeren traliewerk zal dit alles in veiligheid stellen. Ik heb er reeds liet plan van by mv. Zie, bier is het. Zoo hetzelve u bevalt, sprak hy voort, zullen wy dadelyk het werk doen beginnen. Maer vroeg de pastoor, wat beleekencn deze zonderlinge woorden, verklaer u toch duidelyker. Die beleekencn, hervatte de vreemdeling, dat ik don Josèdella Ribcira ben, die, twaelf jaren geleden, FRANKRYK. Dc ontwapening der nationale garde in de departementen van den Rhone en der Loire heelt geenen tegenstand te lyden. Zondag waren te Saint-Etienne reeds 3,000 gewceren binnengebragt. Dcpcchen van maendag morgend bcslnligen dat te Lyon en te Saint-Etienne eenevolkomene rust heersclit. De policie heeft in haren strik eene gan- sche bende valschc munters gevangen, die eene vereeniging hadden tot stand gebragt om 5 fr. stukken met het beeld van Napoleon III te ma ken en welke mot bet jaertal 1868 geteekend waren. By de eerste pooging tot uitgifte hunner lompe tinnen medaliën werd het gansch boeltje ingepakt en de vyf heerschappen, waeronder een zekere Vennat is, die vroeger onder-luite nant by de nationale garde was. Men leest in de Franclie-Comlé: Wy vernemen dat de opzoeking van vuer- wapens, te Dijon, met groote strengheid wor den voortgezet. Sedert dry dagen onderzoeken de Pruisen al de treinen die in de statie aenko- men;zy dwingen departikulieren hunne wapens van alle soort af le geven. Do oorzaek dezer strenge maetregels, zouden dc verschillende aenslagen zyn, die de verleden week in de Cöte- d'ör en de Haute-Saone op afgezonderde sol daten, zouden placts gehad hebben. Men schrylt uit Parys, 20 september: De Siècle zegt, dat liet onderzoek naer hot juiste verlies, welk in den oorlog van 1870-71 door het fransche leger geleden werd, geëindigd is, en geeft hierover de volgende tabel op: Op hel slagveld gesneuveld of aen dc gevolgen hunner wonden overleden 89,000 soldaten. In dit getal zyn 26,000 dooden op liet slagveld te Eorbach, Reichshoffen, Borny, Gravcloltc, St-Privat en in de gevechten rond Mctz, tus schen '1 september en 27 October geleverd, ge bleven; omtrent 10,000 vielen er in den veldslag van Sedan. De belegering van Parys kostte niet minder dan 17,000 dooden. De verliezen van liet Loire-leger onder de bevelen van d'Auielles de Paladine en Chanzy, bereiken een getal van 22,000 gesneuvelden en onder dit van Bourbaki, 7,000; die van liet Noorder-leger komen tot 3,500 man; onder Garibaldi bleven er 1,600. Dc belegeringen van Straetsburg, Toul, Bitsche, Diedenlioven, Montmédy, Verdun, Phalsburg, Mézières en Belfort, hebben aen Frankryk meer dan 2,000 zyner kinderen gekost. Wat het getal gekwetsten betreft, dit is tot nu toe nog niet gekend, maer liet is heel wel te veronderstellen dat dit gelat verre dat der gesneuvelden overtreft. Men sellryft uit Munchen, 18 september: De duitsche gevolmagligden werpen moei- lykheden op tegen de wyzigingen welke gebragt zyn in liet ontwerp van traklael, betrekkelyk de douane-acngclegeuheden in denElzas en Lotha ringen, wyzigingen gister-endoor de Nationale Vergadering aengenomen. Die moeilykheden zouden liet sluiten van het traktact kunnen doen in kwestie stellen. De Pruisen hebben woensdag morgend dc stad Saint-Denis ontruimd, evenals het Oostfort onder den naem van José de baenstrooper bekend was. God, tol wien ik my gekeerd heb, heeft my byge- staen, en van den grootsten der roovers ben ik thans het hoofd van eene party geworden, die in macht en aenzien is. Gy hebt my des tyds licfdelyk verzorgd, verpleegd, cn bovendien hebt gy nog tot vader aen mync twee kinderen willen verstrekken; ik ben u dus de grootste dankbaerheid schuldig. Komt, myne lieve lingen, voegde by in verrukking by, komt uwen vader omhelzen! En beide jongelingen wierpen zicli in dc armen huns vaders. Vervolgens reikte don José den ouden pastoor dc hand, cn vroeg hem of hy zyn aenbod wegens bet herbouwen der kerk met pastory, als blyk van erken tenis, wilde aenncmen. De goede grysaerd was door al liet gebeurde als verstomd, knikte ten toeken van toestemmingen sprak eindelyk met eene diepbowogenc stem, terwyl hy zich lot Margarela wendde: Alwie slechts een glas. water aen een der klein sten in mynen naem zal gegeven hebben, voorwacr, ik zeg bel u, zulk een zal zyne belooning niet verlie zen. Ziedaer Gods woord plechtig vervuld, voegde de geestelyke er by, cn wisohic een traen van aendoening cn dankbaerheid van zyne wangen. liet is alzoo geschied, sprak de oude dienstmeid, welke van vreugde over liet onverwachte geluk haers mecsterscn dat /.yner aengenomene kinderen weende. Een jaer later woonde don José dclla Ribeira met zyne twee zonen de wyding der kerk San l'ielro by, welke met recht eene der schoonste van Sovilliö's om streken mag genoemd worden.

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1