N° 40. Zondag 1 October 1871. lste Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Herberg de Vette Os. Aelsl, 50 September. De militaire kwestie. Buitenlandscli Nieuws. G-azette van Het Bureel vail liet l.ln.l Is geve»tig<l In lie Kopellestraet IV» 11, vvner ullc brieven, gelden, enz. vrnelitvry moeten toegezonden worden. Abonneinentaprya B IV. 's Jaere, vooraf betaelbaer. Voor den bulten ban men Inaeliry ven in al ,1e poatkantooren, en voor ,1e landelyke gemeenten by ,1e briefdrager». Onder den tytelLa conscription et Ie rem placement militaire en Belgique komt er te Brus sel een naemlooze brochuer te verschynen; zy besluit tot de afschaffing der loting en der plaets- vervanging. De schryver vraegt Is het regtveerdig, is het menschelyk dat de zoon alleen van arme of geringe burgers ge dwongen worde, tegen den vreemde of tegen den oproerling van het inwendige, het land te beschermen, de positie en den eigendom te be schermen van grooten en ryken, en dit ten koste van zyne eigene en duerbaerste belangen en zelfs van zyn leven? Is het regtveerdig, is het menschelyk, den ongelukkige dien men aldus, met .of tegen zynen dank, inlyft, voor enkel vergelding te betalen het voedsel dat onontbeerlyk is tot het onder houd zyner krachten? Welke vergoedingstaet men hem toe om hem gedurende dry jaer, ofwel vier, is liy schoon en kloek genoeg, onder de wapens te houden? Welk regt heeft men om hem te beletten te trouwen? Welk regt om hem te ontrukken aen zyne ou ders, die hem, ten koste van hun zweet, gedu rende achttien jaer hebben verzorgd, en dit op 't oogenblik dat hy begon hun eenigen onder stand te leenen? Welk regt om hem te ontrukken aen zyn dorp, aen zyne vrienden, aen de positie welke, hoe ge ring ook, hy bezig was zich te maken? Voor 1800 franken vindt men eenen plaets- vervanger.Maer welk regt heeft men het armste deel der natie met eene belasting te slaen van zulk eene som, som welke de armen niet bezit ten, welke de ruine is van den geringen burger en welke slechts eenige percenten uitmaekt van de inkomst van den' ryke? Men antwoordthet is 't gebruik, het is de wet. Maer de arme, tegen wiens belangen alleen dit gebruik is genomen, is hy er tevreden mee? Het is de wet? Maer wie heeft die wel gemaekt? Ongeveer twee honderd Belgen, gekozen door •100,000 Belgen uit de meest bemiddelden van 't land; terwyl 1,000,000 andere Belgen, min bevoordeeligd door de fortuin, en die bygevolg bet meest belang hebben in de zaek, niet kun nen kiezen. Derhalve een wetgevend korps is en moet zyn de voogd der onderhoorigen en, in geen geval mag een voogd misbruik ma ken van zyn regt met op degenen, die hy te be schermen heelt, zwaerder lasten te doen wegen dan die welke hy voor zichzelven aenneemt. Men zegtDe krygsdienst is geen last voor den arme: hy vindt crwelzyn en onderrigting. Wel laetdan den militien de vryheid van te die nen ol niet; dwingt hem niet en gy zult onder vinden hoe hy over de zaek oordeelt. Tegen woordig kan hy overal onderwezen worden als hy het begeert, en het welzyn, dat de soldaet onder het vaendel aentreft, is zoo aentrekkelyk, Uit het Dagboek van een Landschapschilder. dat er 1800 francs en meer noodig is, om eenen armen duivel tot de plaetsvervanging te verlei den; en nog bèloolt zich gewoonlyk die arme duivel te zullen deserteeren by de eerste gelegenheid. Het ware gemakkelyk het land te raedplegen over de zaek in kwestie. Men doe het, en dan zal men ondervinden hoeveel stemmen men on der de belanghebbenden, in 't voordeel der be- staende wetten en gebruiken zal inzamelen. Is het dan te verwonderen dat er onder de lagere volksklassen zulk misnoegen zich open- baert? Kent men het getal misnoegden door zulke schreeuwende onregtveerdigheid, in de klauwen der Internationale geworpen? Men zal misschien opwerpenzonder loting, zonder gedwongene inlyving is er geen leger mogelyk. Maer daer ligt de kwestie niet. Is de conscriptie noodig, is het onontbeerlyk dat ganscli liet land de wapens opneme, men zal zich aen de opoffering onderwerpen. Die wilt vry blyven, moet zyne vryheid weten te verdedigen; maer dat de last der opoffering dan wege op iedereen zonder uitzondering, en niet alleen op den ellendeling die, voor eigen reke ning, noch hooge plaets, noch schatten te ver dedigen heeft; verdwyne eindelyk uit het leger hetgeen de pest van 't leger ishet remplace ment.—In alle geval, voor een regelmatig leger, bestemd om ten allen tyde de wet te doen eer biedigen en de goede orde te handhaven, en om, in tyde van vreemden aenval, een keurkorps uit te maken, is de conscriptie nutteloos. Hoeveel manschappen moeten wy, in België, gedurig onder de wapens hebben Men schat dit getal ten hoogste op 30,000. In Engeland waer de werkman veel meer geld wint dan in België; in Engeland waer de soldaet geroepen is om te vechten niet alleen ten zy- nent, maer in de Coloniën, van den Noorder- pool tot in het zengend Cafrerië, Indië en China, terwyl ons vreedzaem België 't huis blyft, en onzydig is en onzydig blyft; in Engeland wiens bevolking slechts zes mael grooter is dan de onze; in Engeland vindt men gemakkelyk een leger van 120,000 vrywilligers. Zou het min ge makkelyk gaen in België om er een op voet te brengen van 30,000 De gedwongen dienst heeft nooit in Engeland bestaen. Nogtans het weet zich te doen eerbie digen en liet heeft, zelfs op den grooten Napo leon I, schoone slagen gewonnen. De gedwongen dienst heeft nooit be9taen in de Vereenigde-Staten van Amerika. Nogtans in tyd van nood vindt men er een millioen solda ten die het zich tot eer en pligt achten het land te verdedigen dat hunne vryheid heeft geëer biedigd. In Pruisen, wiens krygsdaden de wereld ko men te ontzetten, is er geen onderscheid tus- schen ryk of arm; liet remplacement bestael er niet, en in tyd van nood is er iedereen soldaet. Een leger van vrywilligers is enkel een kwes tie van geld die uitkomt op het verbeteren van I. Op zekeren tyd had ik, daer ik zoo arm als de mie ren was, de wyk genomen naer het hoogste van een oud huis in de Minnesanxjer-Strassc te Neurenberg. Ik had my een nest onder het dak gebouwd. De pan nen dienden my tot muren en de balken tot zoldering. Ik moest over eenen stroozak heenstappen om by het dakvenslerke te komen, maer uit dat dakvenslerke had ik een overheerlyk uitzigt; van daer kon ik stad en land overzien. Ik zag de katten met alle deftigheid in de goot loopen, de ooievaers met den bek vol kik kers naer hunne vractzuchtigc jongen gaen, de duiven niet den sleert als een waeier uitgespreid uit hare hokken vliegen en boven den afgrond der stralen zweven, 's Avonds, als de klokken de geloovigen naer <le vespers riepen, luisterde ik, niet de ellebogen op de goot leunende, naer dat eentonig geluid, zag ik achtereenvolgens licht voor de ramen komen, de eerzame burgers hun pvpje op de stoepen rooken, en de meisjes met een kort' rood jakje aen en eene kruik aen den arm rondom de pomp lachen en praten. Lang zamerhand hulde alles zich in eenen dikken nevel, begonnen de vleermuizen te vliegen en legde ik my ter ruste. De oude kunslkooperToubacwist de weg naer mync kluis even goed te vinden als ik en zag er niet legen op, de ladder op te klimmen, langs waer men baer bereikte. Alle weken lichtte hy met zyn kalen kop, die met eene rosachtige pruik bedekt was, de zolderval op en riep my, terwyl hy de vingers krampachtig aen de sporten vastklemde, op oenen neusloon toe: Goeden dag, goeden dag, mynheer Christian! hebt geweer wat nieuws? waerop ik alsdan ten antwoord gaf: Kom er toch voor den drommel op; ik heb juist een land schapje afgemaekl, waervan ge my wat nieuws kunt zeggen. Alsdan werd zyne magere gestalte van lieverlede langer, tot dat zy aen het dak reikte en dan lachte de goede man in zyne vuist. Ik moet aen Toubac regt laten wedervaren: hy dreel geenen handel met my; hy kocht my al myne schilderyen voor vyftien gulden door elkander al en verkocht ze dan voor veertig 't was een eerlyke jood. Dat leventje begon my te bevallen en ik vond er met iederen dag nieuwe bekoorlykheden in, toen de goede stad Neurenberg door een' vreemd en geheimzinnig voorval in rep en roer werd gebragt. Niet ver van myn dakvenslerke, een beetje links af, bevond zich de her berg de vette os, een oude herberg, die in den hcclen omtrek bekend was. Voor de deur stonden altyd een stuk of vier wagens, met zakken of vaten geladen, want de buitenlieden kwamen er, voordal zy naer de markt gingen, gewoonlyk een pintje drinken. De gevel van de herberg onderscheidde zich door zyn eigenaerdigen vorm: hy was zeer smal en spits en liep met trapjes naer boven; wonderlyk snywerk met allerlei krullen versierd, omgaf de kroonlyslen en dc reichels dhr ramen. Maer het was nog opmcrkcly- kcr, dat het huis, hetwelk er vlak tegenover stond, juist dezelve krullen en versierselen had, zelfs de stang van het uithangbord met hare yzeren krullen en spiralen, ontbrak er niet aen. Men zou gezegd hebben, dat het eene huis een af spiegeling van hel andere was. Hel eenige onderscheid bestond hierin, dat erachter dc herberg een hooge eik stond, welks bladeren het dak geheel overscha duwden, terwyl hel huis aen den overkant togen de de positie van den soldaet zoolang hy onder dienst is, en op het toekennen van een pensioen als zyne dienstneming ten einde is. Dagelyks 50 centiemen meer en het vooruit- zigt van een pensioen na 20 jaren vrywilligen dienst, is iets wat menig eerlyk en treffelyk sujekt zou aenlokken. Die 50 centiemen daegs voor 30,000 man ma ken eene jaerlyksche uitgaef van fr. 5,500,000, en een pensioen, gerekend zelfs op Ir. 360, na 20 jaren dienst, zou eene jaerlyksche uitgave veroorzaken van fr. 6,000,000. Deze twee uit gaven samen vertegenwoordigen voor den Staet slechts het 7 zyner inkomsten 1 Het is op die wyze dat Engeland te werk gaet met zyn leger, en, ten allen tyde, heeft het zich met dit systeem wel bevonden. Te Aboukir en te Waterloo zouden zynesoldatenzich laten ver nietigen hebben eerder dan eenen duim te wy- ken, en, het eerste voorbeeld is nog te vinden dat zy hebben geweken voor den oproer bin nen 's lands. In het engelsch leger is nergens te vinden hetgeen deskundige overheden zoo als MM. Chazal, Eenens, Brialmont, enz., slechts een element van wanorde noemen, de plaeg en het gevaer van het leger, te weten: het rempla cement. Zoolang die plaeg bestaet en zy zal lieer- schen zoolang de loting zal in voege blyven ten voordeele der rykenzullen wy een slecht leger hebben, de nationale verdediging zal ontoerei kend en de goede orde bedreigd wezen. De officieren van ons leger zeiven heeten het zelve slecht. Men oordeele derhalve naer de volgende cyfers. Op een jaerlyks contingent van 11,000 man, dienende gedurende 3 a 4 jaer, doch uitko mende, ingezien de congés en de afwezigheden op een wezenlyk effectief van 30,000 man onder de wapens, leveren de jaren 1867-68-69 en 70 de volgende opgaven 8,090 veroordeelingen voor zware fauten strafbaer met gevangenis. 5,790 desertiën. 344 wegzendingen. In 't geheel 14,224 onnuttige of gevaerlyke manschappen. Die cyfers zyn officieel. Het is hoog tyd dat het bestuer de hand sla aen de grondige hervorming onzer militaire wetten en dat denieuwgekozene volksvertegen woordigers diensaengaende hun gegeven woord volbrengen. Die hervorming moet uitkomen op de afschaffing der lotingen der plaetsvervanging en die hervorming is zeerwel mogelyk. Ziehier op welke grondslagen het onderzoek over het belastingstelsel ingerigt wordt a. 8 p. c. van de liuerwaerde, gelykvormig bepaeld en zonder nieuwe expertisicop het ka- dastrael inkomen. b. 2 p. c. voor het mobilier, waervan de waerde door den belastingbetaler zal moeten geschat worden: De expertisie, welke tegenwoor dig de regel is, zal slechts behouden worden als de verklaring dootden controleur of ontvanger als onnauwkeurig wordt aenzien. lucht afstak. En bovendien, zoo vroolyk en levendig dc herberg de vette os er van buiten uitzag, zoo som ber en akelig was het andere huis. Aen den eenen kant zagmenonophoudelyk een menigte drinkenbroêrs uil- en ingaen, die zongen, zwaeiden en met hunne zweepen klapten: aen do andere zyde hcerschte er eene doodsche stille. Op zyn hoogst ging de zware deur van dit huis een pacr malen per dagrDpen om den doortogt te banen aen eene oude vrouw met kromge bogen lendenen, mot de kin op de borst, met een kleed, dat haer nauw om hel lyf sloot, met een groote sluitmand aen den arm en met de vermagerde hand op de borst geklemd. Het voorkomen van die vrouw had myne aendagt meermalen getrokken: hare kleine groene oogen, haer spitse neus en groote opzigtige omslagdoek, die min sten honderd jaren oud was, dc glimlach, die er om hare lippen speelde,en debreede linten van hare muts, die tot op hare wenkbrauwen neerhingen, dat alles was my zoo zonderling voorgekomen en had mync nieuwsgierigheid zoo zeer gaende gemaekt, dat ik gcernc wilde weten, wie die oude vrouw was en wat zy in zulk akelig huis uitvoerde. Ik meende met reden te mogen veronderstellen, dat deze vrouw een goed leven leidde; maer op zekeren dag, toen ik op slraet was blyven staen om haer na te zien, keerde zy zich plotseling om, sloeg op my eenen blik, waervan ik de akelige uitdrukking onmogelyk kan beschryven, en trok allerlei verschrikkclyke ge- zigten tegen my: daerop liet zy haer schuddend hoofd op ile borst zakken, trok haren grooten omslagdoek, waervan de punt op den grond sleepte, tot zich en bereikte voetje voor voetje de zware deur vau haer huis, waerin ik haer zag verdwynen. 't Is een oud wyf, zeide ik by my zeiven, dal niet goed by T hoofd' is, maer er toch slim en geslepen uitziet. Och kom! ik ben ook gek geweest, dat ik zoo- c. 8 Ir. per knecht in plaets van 6 fr. 36 cM verhoogd met 15 opcentiemen, das 7 Ir. 31 c. 14 fr. voor eenige meid, in plaets van 8 ff. 48, verhoogd met 15 opcentiemen, dus 9 Ir. 75. 20 fr. voor iederen knecht, in plaets van 14 fr. 24, verhoogd met 15 opcentiemen, dus 17 fr. 07. d. 20 fr. voor een paerd tot tweederlei ge bruik, in plaets van 17 lr. 07, opcentiemendaerin begrepen. 50 fr.per prachtpaerd in plaets van 48 fr.76, opcentiemen daerin begrepen. De tegenwoordige wet maekt de woonhuizen vry van allen inpost op liuerwaerde, indien deze minder dan 42 fr. 40 beloopt; zy onlslaet van de belasting op het mobilier, deuren, ven sters en schouwen,de gemeenten met meer dan 10,000 inwooncrs,namelyk:de huizen met eene huerwaerde van 42 fr. 40 a 53 voor het geheel; die van 42 a 60. 63 voor de helft; die van 63 fr. 60 a 74 lr. 20 voor 't vierde. Te dien op- zigte bevat het ontwerp tamclyk ingewikkelde bepalingen. Het voorloopig ontwerp ontslael van de belasting op de huerwaerde en het mobilier, in de gemeenten van de huizen met eene minder dan 5000 inwoners huerwaerde lager dan 5,000 a 10,000 36 Er. 10,000 a 15,000 48 •15,000 a 25,000 60 25,000 a 50,000 66 meer dan 50,000 102 FRANKIIYK. Dc prinsen van Orleans nemen de kandida- tuer aen voor de algemecne raden: de hertog van Aumale acnvaerdt die kandidatuur voor Clermont. Dc France deelt de volgende zonderlinge omstandigheden over een man der Commune mede. Niemand, zegt ze, zal den kommandant Brunereau, pelsverkooper der Martelaerstraet vergeten zyn Brunereau die van 18 maert tot 23 mei, de schrik van den omtrek was.Men dacht dat hy gefusilleerd was; zyn winkel werd publiek verkocht en zyne nalatenschap aen zyne dochter, Mm<! Gromier, welker echtgenoot zelfs aengehouden is, uitgekeerd. Nu is Brunereau niet dood, want hy heeft uit Londen, aen den deurwaerder en den geregtsdienaer, die den verkoop zyner goederen gehouden hebben, ge schreven, dat hy hun verantwoordelyk maekt voor de schade welke zy hem toegebragt heb ben. Deze heeren hebben geantwoordUwe kinderen hadden er belang by, om liet geloof te versterken dat gy dood waert,ten einde de poli- cie zou ophouden u te vervolgen en u zoo doende den tyd te gunnen over de grenzen te ontsnappen. Zy zyn dus onze medepligtigen! Dit alles zal met een aerdigregtsgeding eindigen. Men leest in een dagbladIk heb eenige zeer juiste inligtingen over de gevangenen inge zameld. Gemiddeld worden er 250 dagelyks in vryheid gesteld,en4,600 zynertotop ditoogen blik naer huis gekeerd. Men denkt, dat er niet meer dan 15 tot 18,000 te vonnissen overbly ven. veel belang in haer stelde. Maer toch zou ik haer ge- zigl nog wel eens willen zien; Toubac zou er iny gcernc vyftien gulden voor geven. Nogtans bevredigde deze beschouwing voor dc zaek my maer half. Die verschrikkclyke blik van het oude wyf vervolgde my overal, en meer dan eens, als ik langs de steile ladder naer myne kluis klom en ergens aen bleef haperen, ging my eene huivering door de leden en verbeelde ik my, dal het oude wyf aen de panden van mynen jas was komen hangen, om my zoo te doen valleü. Toubac, wien ik deze geschiedenis vertelde, lachte er volstrekt niet om, maer zette een ernstig ge- zigtMynheer Christian! zegde hy tot my, als de oude het op u gemunt heeft, dan moogt ge wel oppassen. Hare tandenzyn klein, scherpen hagelwit; dat isop hare jaren iels onnatuerlyks. Zy heeft een boos oog; als zy aenkomt, maken de kinderen zich uit de voeten en dc inwoners van Neurenberg noemen haer Flcdermaus. Ik bewonderde de scherpzinnigheid van den jood en zyne woorden gaven my veel stof tot nadenken; maer na verloop van eenige weken, nadat ik Flcdermaus dik- wyls tegen gekomen was,zonder dat zulks noodlottige gevolgen voor my had gehad, begon myne vrees te wyken en dacht 'ik niet meer aen haer. Op zekeren avond echter, toen ik in een diepen slacp gedompeld was, werd ik door een zonderling geluid wakker. 't Was een soort van trilling in de lucht, maer zoo zacht,zoo welluidend,dat holgeruischvan een koeltje door het geboomte er slechts een flauw denkbeeld van kan geven. Gcruimcn tyd bleef ik met openge spalkte ooren luisteren, terwyl ik mynen adem in hield om beter te kunnen hooren. Eindelyk keek ik naer het dakvenslerke en zag twee vleugels, die legen de ruilen aen fladderden. Ik dacht eerst, dat het een vleermuis was, die op den zolder gevangen zat; maer toen de macn opgekomen was, teekenden zich dc

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1