N° 41. Zondag 8 October 1871. lste Jaergang. WKIvKLVIiSr.il MKI WSIILAD. De Herberg de Vette Os. Aelst, 7 October. De Internationale te Gent. De Internationale in België. Buitenlandseh Nieuws. w w wwmk: G-azette vail Aelst Ilet Ouroel van liet bind Is gevestigd In de Kapelleatraet I*° 11, waer alle brieven, gelden, eilZ. vrachtvry moeten toegezonden woeden. Abonnementsprys ft.. 'ejaers, vooraf betaelbaee. Voor den bulten kan men Inacliryve» in al de postkantooren, en voor de landelyke gemeenten by de briefdragers. In den loop der verledene week ontstonden er eensklaps werkstakingen in verscheidene fabrieken. Het werkvolk, gewoonlyk zoo kalm, zag er onrustig uit en men ontmoette menig twistenden groep in de straten. Men sprak van de meetingen die uitgeroepen waren voor zon dag, 1 october. De Internationale ging liet ander- mael wagen het Gentsche werkvolk in het net te krygen. Wy zyn gelukkig, ter eere van ons Vlaende ren, te mogen melden dat de poogingen der sekte nogmaels zyn mislukt. Zekere Citoyen Van Beveren schryft uit Gent aen La Liberté, brusselsch orgaen der demago gie, en beklaegt zich jammerlyk over den slech ten uitval welken de meetingen van zondag heb ben aengetroffen, en die uitval schryft by toe aen het godsdienstig karakter der vlaemsche bevolking.De priester maekt hun wys,schryfl de citoyen, dat degene die hier op aerde zyn kruis zal gedragen hebben, hier namaels de kroon zal dragen, en het vlaemsche werkvolk gelooft dat. Zietdaer, zegt hy waerom de In ternationale hier onmagtig blyft en waerom te Gent byna al de groöte werkstakingen zyn mis lukt nogtans, voegt hy erby, wy hebben ons aen 't werk gezet; maer ^ils men al de hate- lyke kuiperyen kent welke men hier inspant om den werkman te bedriegen en te misleiden van zyne kindscheid af, dan is het gemakkelyk te begrypen dat onze propagande lastig is en traeg- zaem vooruit gaet. En de citoyen besluit Dit alles bewyst dal de Sociale Revolutie, terwyl zy hel kapitael aenrandt, vooreerst den Godsdienst moet bevechten. Weg mei die mannen der duisternis, die, in den naem van eenen tyrannieken God, onder den dekmantel der mcnschlievendheid en der gods vrucht de aerde herschapen hebben in eenen modder poel van gruwelen, van moorderyen, on teering, van alle slach van ellende,enz.! Onder al die leugens en hatelyke declamatiën dient men nogtans op te merken welke schoone getuigenis hier de sekte geelt aen de Kerk en aen het onderwys dat zy verspreidt: Het is de schuld van den godsdienst dat de alvernielende Internationale in Vlaenderen onmagtig blyft. Is het bygevolg hoofdzakelyk den godsdienst te bevechten, zooals de citoyen besluit, wy van onzen kant, moeten godsdienstiger worden dan ooit en de werken van den Godsdienst bescher men en vermenigvuldigen. Omdat de Internationale in Vlaenderen al weer eens mislukt is, mogen wy, Belgen in 't algemeen, niet ophouden te waken; want de sekte waekt en werkt gedurig. Byna wekelyks melden ons de dagbladen uit Braband en andere provinciën den vooruitgang welken zy doet en, wat zy nog niet heeft gedaen, maer zal doen, is gemakkelyk om opmaken uit de zitting welke zy hield te Brussel op het einde van mei laetst- leden. De achtbare M. Dumortier kwam in de Kamer der Volksvertegenwoordigers te protesteeren tegen de baldadigheden der Communes an Parys, en vroeg dat het bestuer zich zou wapenen tegen de aenhitsingen der sekte. De sekte achtte het zich tot pligtop hare beurt te protesteeren en hield meeting le Brussel in het Huidevettershuis, op de Groote Markt. By algemeene stemming werd een voorstel aengenomen dat nagenoeg luidt alp volgt Ingezien sieur Dumortier de leden der parysche Commune in de Kamer aenklaegt als dieven en moor- denaers,als kwaeddoeners die dienen gesteld le wor den buiten het algemeene regt, terwyl wy die zelfde leden aenzien als de roemryke verdedigers der vryhe- den en regten van den mensch, als politieke mannen; Ingezien die leden, zoolang de Commune heeft bestaen, enkel politieke akten hebben daergeslcld, voor doelwit hebbende de bestaende onreglveerdigheden en ongelykheden te vernietigen; Ingezien de Commune, om dit doelwit te berei ken slechts geweld heeft gebruikt tegen geweld; Ingezien bygevolg,de moordery welke men haer ten laste legt, haer niet moet toegeschreven worden; Protesteert de Internationale tegen le lastertacl van sieur Dumortier, juicht de parysche Commune toe en beveelt ze in de genegenheid van al wie een edelmoe dig hart heeft. In dezelfde zitting wordt er vcrklaert dat België de zetel en het middenpunt der sekte moet blyven en dat men moest voortgaen met te werken in den vollen dag; dat er haest en zonder uitstel moet gezorgd worden voor een programma, duidelyk bcpaeld in al zyne pun ten; eindelyk dat de Internationale heeft vast te stellen hoe zy zich zal gedragen in geval eene werkmans omwenteling den troon zou omwerpen om in België het Republiek uit te roepen Dit alles is ontleend aen het officieel orgaen der Internationale in België. En zietdaer nog eens den droom, de strek kingen van de sekte. Omdat zy mislukt in ééne stad, in ééne provincie, werkt zy met des te meer hardnekkigheid op ander punten en, eilaes, zy gelukt maer al te welzy werkt in 't bedekt niet zooals de vrymetselary, maer wel in vollen dag. Wel verblind die het gevaer niet ziet; maer 't is niet genoeg het gevaer te ontdekken, men moet demiddelen gebruiken om het af te keeren, om het te vernietigen. Wy hebben die middelen reeds aengewezen en de sekte zelve herhaelt ons gedurig dat er geen andere bestaeneen werkende klas die christen zy, die bestaet uit mannen van geloof en orde door mannen, ge trouw aen hunne godsdienstige pligten. FRANKRIK. Men leest in de Siècle Er bestaet geene bonapartistische samenzwee ring, zeggen sommige persoonen. Het is moge- lyk, maer het wordt niet betwyfeld, dat het leger algeloopen wordt door agenten van den ex-kei zer. Ook zal men niet ontkennen wat verleden dynsdag plaets had. Op een groot diner in het kamp van Satory, waren een zeker getal officiers van het oud keizerlyk leger vereenigd. Onder het mael, heeft men al hetmogelyke kwaed ge zegd van M. Thiers en de republiek, dat spreekt van zelf. By het dessert heeft men de gezond heid gedronken van den droevigen held van Sedan. Te middernacht is men gescheiden onder het geroep vanleve de KeizerHet gouver nement heelt des anderendaegs een der regi menten welke te Satory gekampeerd waren, naer de Loire doen vertrekken. Het Journal Officie! verklacrt dat het enkel een uitvindsel is, wat door de Siècle verhaeld wordt, over de otTiciers die te Satory een heil dronk aen Napoleon III hebben ingesteld, en dat dit ten gevolge een regiment naer liet Loire- leger gezonden werd. Het blad vervolgt dus: Geen enkel regiment is verplaetst, geen enkel oproerige toast werd gedronken. Maersehalk Mac-Mahon heelt, na een ernstig onderzoek, aen het gouvernement verklaerd, dat hy in naem der troepen welke onder zyn bevel staen en in zynen naem tevens, tegen die gronde geruchten protesteerde. Men schryft uit Straetsburg dat den 28" september, verjaerdag der kapitulalie, de gan- sche stad in droefheid en rouw verkeerde. Ten 9 ure 's morgends had er in de kathedrael eene lykplegtigheid plaets. Een groot aental winkels bleven gesloten. Eene immortellenkroon werd aen den voet van het standbeeld Kléber neerge legd. In den namiddag begaf zich eene ontel bare menigte naer den Jardin Botanique, waer de overblyfsels der slagtoffere van het beleg be graven liggen. Gedurende den ganschcn dag is de stad rustig geweest. De duitsche soldaten waren in hunne kazernen teruggeroepen. Er heelt geene enkele manifestatie plaets gehad. De heer Maroteau, dagbladschryver, dooi den krygsraed van Versailles pligtig erkend aen ophitsing tot den burgeroorlog en medepligtig in den moord van den aertsbisschop, Mgr Dar- boy, is ter dood veroordeeld. De lieer Granier, dagbladschryver, werd ver oordeeld tot 6 maenden gevang en 500 fr. boet. Barbet en de vrouwen Bonnefoy en Koubert zyn tot de enkele deportatie veroordeeld. Levieux is vrygesproken. Brunei, Chavanon en Lalande zyn by verstek ter dood veroordeeld. Ziehier het officieel cyfer der vreemde Communards,die te Versailles gevangen zitten: uit Italië, 131; Zwitserland, 27; Rusland, 73; Duitschland, 42; Polen, 229; Engeland, 7; Spanje, 11; Portugal, 3 en Zweden, 1. Dus vol gens die opgaef geen enkele Belg. Sedert zondag zyn de nieuwe belastingen toegepast.Van op dien dag. betaeld elke billard, of hy in eene herberg of in een gesloten huis staet, voor Parys 60 fr. 's jaers, 30 lr. voor de steden van meer dan 50,000 inwooners, 15 fr. in de plaetsen van 10 tot 15,000 zielen en 6 fr. in al de overige gemeenten. Van tyd tot tyd is gemeld, dat de straf van eenige persoonen, die door de krygsraden ver oordeeld zyn, verminderd is. Het Journal Offi cie! berigt, dat dietydingenvan allen grond ont bloot zyn. De kommissie van gratie, de eenige bevoegde magtom die straffen te verminderen, heeft zich tot dusverre nog slechts met de zaek van twee persoonen bezig gehouden en over één daervan uitspraek gedaen. De mannen der Commune hebben echter meer Uit liet Dagboek van een Landschapschilder, (1° VERVOLG.) Toen klom myne ontsteltenis ten top; myne krach ten ontzonken my geheel, ik deinsde verschrikt terug en zakte bewusteloos ineen. Ik weet niet, hoe lang ik in dezen doodslaep gedom peld bleef. Toen ik weêr bykwam, zag ik, dat het klaerlichte dag was. De nevelen van den nacht, die door rayn dakvensterke heengedrongen waren, had den myn haer bedauwd: een verward gedruisch drong uit de straet tot myne ooren door, ik zag uit myn raempje; de burgemeester en zyn sekrelaris stonden voor de deur der herberg; zy hielden er zich een ge- ruimen tyd op. De menschen liepen af en aen, bleven staen om te zien wat er te doen was en gingen dan weêrverder. De vrouwen uit de buert, die bezig waren met de straet te schrobben, zagen er uil de verte naer toe en praotlen er met elkaer over. Eindelyk kwam er uit de herberg eene draegbaer, die door twee mannen gedragen werd, en op die haer lag een lyk, dat met een zwart kleed bedekt was. Zy gingen de straet uil, en de kinderen, die naer school gingen, sloten zich aen by den stoet. De menigte ging uiteen. liet raem aen den overkant stond nog open;ecn cindjetouwslingerde aende slang heen en weêr. Ik had dus niet gedroomd, ik had dien groolcn vlinder wel goed gezien, en dan die opgehan- genc, en dan die vrouw! Dienzelfden dag kwam Toubac my een bezoek bren gen; zyn lange neus kwam eensklaps in de zolderval te voorsehyn. Mynheer Christian! riep hy my toe, niets te verkoopen. Ik hoorde hem niet, ik zat op den cenigen stoel, dien ik ryk was, met myne beide handen op myne kniün leunende, met myne oogen op den grond gesla gen, Toubac begreep niet, hoe het kwam, dat ik daer zooals een standbeeld zat, en hcrhaelde op luider toon: Mynheer Christian! mynheer Christian? Nu stapte hy op den zolder kwam naer my toe en tikte my op den schouder: Wel zoo, w el zoo, hoe heb ik het met u? 0 zyl gy het, Toubac? Dat zou ik ten minste wel zeggen; zyl ge ziek? Neen, ik denk. En waerover? Aen den opgehaugenc! Zoo, zoo, riep de kunslkoopcr uil, hebt ge hem dan gezien, dien armen kerel? Welkeen zonderlinge geschiedenis! Dat is nu toch al de derde, die zich daer opgehangen heeft. Wat zegt ge daer? De derde? Wel zeker. Ik had u dat wel eerder mogen ver tellen. Maer gelukkig is het er nog tyd voor; er zal nog wel een vierde gevonden worden, die het voorbeck der anderen zal volgen. Terwyl Toubac dit zegde, ging hy op myn koffer zitten, sloeg vuer, stak zyne pyp aen en blies eenige rookwolken uil, terwyl zyn gezigt eene peinzende uitdrukking aennam. Ik ben wel niet voor een klein gerucht verveerd, zegde hy, maer als men my voorstelde, den nacht in die kamer door le brengen, dan zou ik my even goed ergens anders kunnen ophangen. Ge moet welen, myn heer Christian! vervolgde hy, dat het negen of tien maenden geleden is, dat er een burger van Tubingen, een koopman in pelteryen, aen de herberg de Vette Os, afstapt. Hy bestelt het een en ander, hy eet en drinkt goed, men wyst hem tot nachlverblyf de kamer op de derde verdieping aen de groene kamer, zooals zy haer noemen en den volgenden dag ziet men hem aen de stang van het uithangbord hangen! Datging goed voor eenen keer, erwas nietsvreemd in gelegen. Men maekt proccs-verbael op en begraeft dien vreemdeling achter in den hof. Maer omstreeks zes weken later komt er een soldaet uit Neustadt in de herberg aen. Hy had oubepacld verlof gekregen en verblydde zich reeds in het vooruitzigt, zyn dorp te zullen weêrzicn. Den gansclien avond sprak hy onder het drinken van een glas wyn, over niets anders dan over zyn nichtje, wacrmeö iiy zou trouwen. Eindelyk brengt men hem naer de kaïner, waerin de andere mynheer geslapen had en dienzelfden nacht zag de klepperman, toen hy de Minnosiinger Strassc door kwam, iets aen de stang hangen, lly houdt er zynen lantcern by: 't was de soldaet die daer hing met zyn onbepaeld verlof en eene blikken doos in zynen linker zak en met den pink op den naed van zyn broek, alsof hy aen 't exerceercn was. Dilmael vindt men hel toch wel wat vreemd! De burgemeester gaet verschrikkelyk tewerk. Men onder zoekt de kamer. Men betast de muren en zendt het doodexlraot naer Neustadt. De griffier had op den kant geschreven: Gestorven aen eene hevige beroerte. Geheel Neurenberg spuwde vuer en vlam legen den herbergier. Daer waren er zelfs, die hem wilden noodzaken, zyn yzeren uithangbord weg te nemen, onder voorwendsel, dat helde menschen opgevaerlykc gedachten bragt; maer gc begrypl wel, dat de oude Nickel Schmidt daer niet naer luisterde: Dat uithang bord, zegde hy, is hier door myn grootvader gehan gen. De Vette Os staet er al honderd vyflig jaren lang van vader lol zoon op afgebeeld. Hel hindert niemand, zelfs de hooiwagens niet, die er met gemak onder door kunnen, daer heimeer dan dertig voethoog hangt. Wie hel hindert, moet zyn hoofd omdraeien, dan zal hy het niet zien. kans gratie te bekomen, dan wel dat zy de straf zullen ondergaen, waertoe zy door de verschil lende krygsraden veroordeeld zyn; de meesten zullen hunne straf zien verzachten en eene min of' meer lange ballingschap zal hun lot worden. Dat was te voorzien, als men, zooals men hier zegt, het gras over de heldendaden der Commune groei jen liet, en vooral moest dit voorzien wor den in Frankryk, waer men zoo spoedig vergeet, waer de misdaed zoo ligt wordt over liet hoofd gezien door het publiek. Wy willen geene beulen zyn; maer -er is hier spraek van erkende misdaden; er is sprack van de toekomstige rust van Frankryk, van Europa, en wy kunnen de zinsnee niet vergeten, welke dezer dagen een der voornaemste bladen van Parys schreef: Vergeeft zooveel gy wilt aen de veroordeelden; maer zy, zy zullen u niets vergeven. Hevige, opgewondene partyen, zooals de Com munards, kennen geen' inkeer, geen berouw, geene dankbaerheid. In de ballingschap zullen zy zich als martelaers beschouwen, plannen van wraek voeden,die ryp makenen hunnegedachte en alles aenwenden wat mogelyk is, om ze ten uitvoer te brengen. Eens komt er in het leven der volkeren een dag, en in Frankryk veel eer dan by eenig ander, dat de ballingschap wordt opgeheven, dat de deuren der gevangenis worden geopend, en Frankryk zal alsdan eene ganschc bende wre kers in zyn midden tellen. ZietBlanqui, den 25 february 1848, werd hy door de republiek los gelaten en den 1 maert spande hy reeds tegen haer saemWat Blanqui deed, zullen anderen doen. Ik ben niet wreed, zegt de Figaro; maer ik ben redelyk; ik zou eens en voor goed die on dernemers van oproeren en die grootsprekers in de clubs willen leeren. Weesl er zeker van, de toegevendheid is een middel om het getal der roode apostels te vermeerderen, welke de samenleving zullen ten onder brengen. I>UIT8CIII./VI\I>. Omtrent de hervorming van het duitsche munt wezen schryft een doorgaens goed ingeligt blad, dat als eenheid van muntzal worden voor gesteld, onder den naem van mark,een stuk ter waerde van 40 groschen of i s thaler; elk grosehen zal wederom in 10 penningen verdeeld zyn. By het invoeren van den gouden standaerd zullen voornamelyk stukken van 20 mark, ge- lykstaende met 6 3/4 thaler, geslagen worden. Die stukken zullen derhalve iets ligter zyn dan de sovereign en dan het 25-frankstuk. Er zullen echter ook goudstukken van 30 en van 15 mark in omloopgebragt worden. Een blad doet zien, in een aental artikels, hoe kwaed willig de Bismarks, kleine en groote, den tegenwoordigen toestand van Romeexploi- teeren. Pius IX moge zooveel verklaren als hy wil, dat de kwestie deronfeilbaerheida//mi be trekking heelt op geloof en zeden, en niet op den Staet 't helpt niets. Zy gaen maer voort in hel ondermynen. Dat von Bismark in dien oorlog zeer kwaedwillig en partydig te werk gaet, be wyst het volgende: ZekereWollman wordtdoor zynen bisschop afgezet, voorongehoorzaemheid muimiivaagggca Eindelyk kwamen de hcrtslogtcn tot bedaren, en gedurende verscheidene maenden gebeurde cr niets byzonders. Ongelukkig stapt cr eergisteren een Heidel- bcrgsch student, die naer de Akademie terugkeerde, in de Vette Os, af en vracgt om eene kaïner voor dien nacht. Hoe zou men denken, dal hy op de gedachte zou komen, zich aen de stang van een uithangbord te verhangen, omdat een dikke mynheer en een soldaet er zich aen verhangen hadden? Gc zult moeten erken nen, mynheer Christian, dal zoo iels al heel onwaer- schynlyk was. Die redenen zouden my evenmin voor gekomen zyn. Welnu... Al genoeg! al genoeg riep ik uit, 't is verschrik kelyk... Ik denk, dal daeraehter een vreeselyk geheim schuilt. Hel ligt niet aen dal uithangbord, het ligt niet aen die kamer.... Zoudt ge den herbergier dan willen verdenken? Wel, 'lis de braefste man, die er op twee becnen loopt: hy behoort lol een der oudste familiün van Neurenberg. Neen, neen, God beware er my voor, dat ik on gegronde vermoedens zou koesteren, maer er zyn diepten die men niet durft peilen. Daer hebt ge wel gelyk in, zegde Toubac, niet weinig verwonderd over mynen uitroep, 't Is beter, dat wy over iets anders praten. Hoe staet hel met het landschap, dat ge onder handen hebt, mynheer Chris tian? Deze vraeg bragt my weêr tot dc werkelykheid terug. Ik liet denkunstkooper de schilderv zien die ik juist voltooid had. De zaek raekte spoedig klaer, en Toubac daelde zeervoldaen de ladder af en verzocht my niet meer aen den Hcidelbergschen student te denken. Ik zou den raedvan dcnkunslkooper geerne gevolgd hebben, maer als de duivel mede in het spel is, dan is hel niet gemakkelyk om van hem af te komen. Wordt voortgezet.)

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1