N° 44. Zondag 29 October 1871. lste Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Herberg de Vette Os. Aelst, 28 October. De Internationale te Gent. ZY HEBBEN ONS WILLEN VERKOOPEN. G-azette van Aelst Het Bureel van liet l>lad Is gevestigd in de liapellestrnet IV0 11, waer allo brieven, g«'lden, enz. vraebtvry moeten toegezonden worden. Abonnenientsprj's li fr. 'sjuers, voorafbetoelbaer. Voor den bulten kan men inacliryVen in al de postkantooren, en voor de landelykc gemeenten by de briefdragers. Het is reeds veertien dagen geleden dat de Internationale hare misleidende poogingen nog eens op het gentsche werkvolk heelt beproel'd, en dees mael heeft zy min of meer gelukt. Wy zeggen min of meer, want hare eigene on- magt belethaer tegelukken naer haren wensch. Zy heeft weten beroerte te brengen onder de sigaerrollers, mecaniekwerkers en andere stie len, maer al deze lieden hebben hun werk niet gestaektwant de middelen der sekte zyn ontoe reikend om eene talryke nietswinnende bevol king te onderhouden. De meesten zetten hunnen arbeid voort en het is methuninschryvingsgeld dat de Internationale een ellendig stuk brood bezorgd aen de grevisten. Deze beweging is, tot den dag dat wy dees artikel schryven, op weinig ernstigs uitgeko men. De stad is rustig en de bazen, de opsto- kery der Internationale voorkomende, zyn samen gespannen; zy hebben hunne conditiën tegen die der ruziemakers opgebragt, en dreigen hunne werkhuizen te sluiten, in geval men die condi tiën niet aenneemt. De werkman mag dus kiezen tusschcn eene geredelyke daguer, ofwel van armoede te worden op straet gezet met vrouw en kinderen. Ook scheen ons deze nieuwe aen- tyging der Internationale, in zich zelve, niet be- lankryk genoeg om er gewag van te maken, hadden wy hier de gelegenheid niet gevonden <£ïi een denkbeeld te geven van het geen men noemt een hoofdman der Internationaleeen aenprediker van wanorde en werkstaking. Wy geven zyn portret zooals hy te Gent is ge kend, en gelyk de treffelyke gentsche drukpers hem afschildert. De kerel, dien de Internationale weerdig vondt om te Gent, hare plannen te komen uitvoeren, heet hy draegt den naem die hem toekomt; men zou zeggen dat de duivel zyn peter is ge weest, hy heet De Boos. Die kerel gelooft noch in God, noch zyn ge bod. Eens moest hy voor een achtbaren vrede- regtcr van ons land verschynen en zynen eed afleggen. Hy weigerde zynen eed te zweeren door het aenroepen van God, zoodat de vrede- regter hem moest toeroepen: «Allo! allo! zoo veel beslag niet, ol pak u weg! In zyne meetingen valthy uit tegen God, tegen Godsdienst en Priesters, tegen de patronagien van 't werkvolk en andere godsdienstige instel lingen; zoodat die godslastcraer, die alle soor ten van geluk aen den werkman belooft, hem zoekt te berooven van den eenigsten en besten troost in deze wereld, den zoeten troost van den godsdienst die in alle beproevingen verzachting aenbrengt, ja zelfs van zyne genootschappen waer hy zich des zondags in eer en deugd ver- maekt. Die De Boos is ook werkman geweest; maer het schynt dat hy overal weggezonden is ge weest als een ruziestoker, als een nydigen veny- nig mensch, slechts goed om een werkhuis te verpesten. Nu heeft hy het echt briefken gevon den. De luyaerd leeft ten kosten vaneenig misleid werkvolk zonder arbeid te moeten doen. Ter- Uit het Dagboek van een Landschapschilder. (4® VERVOLG.) Ik stelde niyn pakje aen de meid ter hand en begaf my voorloopig naer de gelagkamer. Ik was in lang zoo kalm niet geweest: ik gevoelde my zoo gelukkig dal ik nog op de wereld verloofde. Na zooveel vergeefsclie pogingen was ik myn doel naby; myn gezigteinder scheen opgeklaerd en ik weel niet, welke vreeselyke magt ray slaende hield. Ik slak myne pyp aen en luis terde met den elleboog op de tafel leunende en met een pintje wyn voor my, naer hel koor uil Freijschiitz, dat door een troep Bohemers uil het Schwarzwald aengeheven werd. De trompet, de waldhoorn, de hobo deden my beurtelings in onbestemde mymeringen ver zinken en somtyds, als ik uit myne gepeinzen ont- waekte en naer de horlogie zag, vroeg ik my*zeiven in allen ernst af, of wat er om my gebeurde ook een droom was. Maer toen de klepperman ons kwam ver zoeken, de gelagkamer te ontruimen, rezen er andere en ernstiger gedachten in my op en volgde ik al pein zende de kleine Charlotte, die my met een blaker in de hand voorging. Wy klommen den trap tol aen de derde verdieping op. Charlotte gaf my het licht over en wees my eene dour aen. Daer is de kamer, zegde zy, zich hacstende om weg te komen. Ik opende de deur. De groene kamer was eene ka mer zooals men ze in alle herbergen vindt: de zolde ring was heel laeg en de bedstede heel hoog. Met een wyl de werklieden van 's morgens vroeg tot 's avonds laet zich afslooven in de fabriek of op den winkel, zit hy op zyn gemak aen de bierta fel bezig met andere werklieden tegen hunne bazen op te maken, en te blageeren over poli tiek en religie waer hy het eerste woord niet van kent. Wat de achtbaerheid van De Boos betreft, hy doet, hy en zyne bende, het gentsch werkvolk inteekenenvoor 2b centiinenterwyldeofïicieele omzendbrief der Internationale, onderteekend door al de te Londen in raed vereenigde gede legeerden, de inteekening als algemeenen regel op 12 centimen had gesteld. Het is dus ge weten waer en hoe die mannen het noodige geld verzamelen om, den grooten heer te spelen en groote reizen te ondernemen. De Boos spreekt ook zeer geerne van vryheid 't is by mannen van dien trant de mode; doch inde meetingvanmaendagverleden acht dagen, toen een manhaftige jongeling zyne verontvveer- diging over hem en zynen aenhang wilde uit drukken, belette hy hem tot drymael toe het woord te voeren. Die kerels willen de vryheid voor zich alleen, de vryheid om te lasteren, om twist te stoken, om de nyverheid te hinderen, de vryheid van 't schandael en van de eerloos heid. Zietdaer nagenoeg het portret van een Inter nationalen zwetser; komen er ooit in Aelst om hunne waren uit te kramen gy zult ze herken nen; komt De Doosniet het zal toch iemand zyn die er zeer wel naer gelykt. Maer neen, er zal niemand komen. Ons werk volk heeft te veel gezond verstand en bemint zyne meesters. Als onze werklieden het noodig en reglveer- dig zullen vinden hunnen toestand te verbete ren zullen zy die zaek zeiven bewerken, en zich verstaen met hunne meesters op eene deftige en kalme wyze gelyk zy het altyd deden, en de vreemde gelukzoekers met hunne leugens en hun roode kokarde op de borst ter deur uitzet ten. De Boos spreekt van vooruitgang en roept: Leve de CommuneOns werkvolk ook wilt den vooruitgang, maer zonder de Internationale zonder bloed, zonder vuer, zonder petrool! De vergadering van den Werkmansbond, zondag te Leuven gehouden, werd door alge- vaerdigden uit alle steden en streken van België, alsmedeuit Duitschiand enFrankrykbygewoond. Het was, in den vollen zin des woords, eene voortrelï'elyke zitting. Een aental belaugryke punten werden aldaer.ten voordeele der werk mansklasse en in bestrydingvan deverderlëlyke Internationale beslist. De Werkmansbond handelt in den zin, dien Mgr Dechamps, in zynen brief aen deze ver- eeniging gerigt, opgeeft: de oogen niet sluiten voor de werkmanskwestie; maer de gevaerlyke vraegpunten moedig in de oogen zien en alzoo deze trachten op te lossen in den zin van regt- vaerdigheid by de meesters, van huiselyk-, familie- en kristenleven by den werkman. Onder de sprekers heett men twee leden op gemerkt, een Duitscher en een Franschman; de laetste heeft een diep bedroevend tafereel opge hangen van den zedelyken toestand, in welken zyn vaderland zich bevindt en waer de Interna tionale op nieuw ieverig werkt, om Frankryk enkelen blik doorzag ik het vertrek en sloop toen naer hel raem; er was by Fledermaus nog niets te zien; al leen brandde er achter in een groot, somber vertrek een lichtje, ongelwyfeld een nachtlicht. Heel goed, zegde ik by my zclvcn, terwyl ik het gordyn dicht schoof, ik lïeb den tyd wel. Ik maekte myn pakje los, zette eene Vrouwenmuts met breede linten op, nam een stuk kryt in handen en ging voorden spiegel slaen om my zeiven rimpels te geven. Dit werk hield my een goed uer bezig. Maer toen ik den japon aengetrokken en den grooten doek omgeslagen had, begön ik haest bang van myn zeiven te worden: het was Fledermaus, die my uit den spie gel aenkeek. Op dit oogenblik riep de klepperman het uer van elven. Ik nam de ledepop, die ik had meêge- bragt spoedig in handen, trok deze insgelvks dcrgc- lyko kleeren aen als die het helsche wyf droeg, en schoof de gordyn half open. Zeker had, na al wat ik van die oude gezien had, bare helsche list, hare voorzichtigheid, hare behen digheid, niets my vrees moeten aenjagen, en toch was ik bang. Dat licht, hetwelk ik in hare kamer gezien had, dat onbewegelyke licht wierp toen zyne llauwe stralen -op de pop, die den boer uit Nassau moest voorstellen. Deze zat op de hurken met het hoofd op de borst gebogen, met zyn grooten hoed in zyne oogen gedrukt, mot slaphangende armen, en scheen in wan hoop gedompeld te zyn. De duisternis liet niet toe, iets anders te zien dan de omtrekken der tiguer; alleen het roode vesten zes groote knoppen kwamen uilde duisternis te voorsóhyn; maer 'twas de stilte van den nacht, 'twas de volstrekte roerloosheid van die pop, 'twas dat somber voorkomen dal zich met eene ongehoorde magt van de verbccl- nog dieper te doen zinken dan het reeds gezon ken is. Sedert de gedwongene verhuizing van Napo leon 111 uit dcïuileriën, zyn in dit paleis talryke en zonderlinge schriften gevonden; onder ande ren een, waarde annexie van België aen Frank ryk werd besproken. Dit schrift komt van oenen Belg, den genaemden Oscar Lessines van Ber gen, die den Echo du Parlement in den tyd hielp opstellen. Er is rond dit ellendig gewrocht veel gerucht gemackt, veel te veel, want mynheer Oscar is waerlyk het ïawyt niet waerd; ook wat ieder een verwonderd is dat de uitgeschudde keizer dien melkbaerd vooreen ernstig man heeft kunnen aenzien. Dan, België moest aen Frankryk komen, en het schrift van Lessines, die gewigtige zaek on der alle opzigten verhandelende, bewees aen den keizer dat. zulks zeer mogelyk was. Optre dende als opperste regter zyncr landgenooten wikt en oordeelt hy al wie in België ecnen rang bekleedt: Bisschoppen, ministers, gouverneurs, dagbladschryvers, politieke mannen van alle gezindheid, ja prinsen en koningen, daegt hy voor zyne vierseliaer en ontvangen lof of blaem uit den onfeilbaren mond van dien achtsten wyze van Griekenland! 't Is ellendig om lezen. Doch, voor het oogenblik mogen wy gerust zyn. Napoleon III zit in Engeland, en uivnheer Oscar, den troonschachelaer is, wy weten niet waer henen. Het is waer er blyft nog Pruisen dat er ook een tandje naer heeft om ons in te slokken en ook al veel te dikwyls voor onze rust, van natuerlyke grenzen droomt. Een Franschman heeft het middel gevonden om zyn land eens echt gelukkig te maken en al de politieke gezindheden te voldoen. Hy stelt voor dat Frankry k voortaen bestuerd worde 's Maendags door de Bourbons; 's Dynsdags door de Orleans; 's Woensdags door Bonaparte; 's Donderdags door de gematigde Republiek; 's Vrydags door de radikale of gevorderde Republiek; 's Zaterdags den dag van den sabbat of heksendans door de... Commune; 's Zondags.door niemandDien dag is ieder een meester en haelteens in volle, zuivere rege ringloosheid zyn hart op. Maendag is de te serie van den 4don zittyd van 1871 der assisen van Oosl-Vlacnderen geopend,onder voor zitterschap van den heer De Pauw, raedsheer. Dc zetel van bet openbaer ministerie wordt bekleed door den lieer J. Lamecrc. De eerste zaek is degene van Vicllefont onzer stad. Dc beschuldigingsakte wordt gelezen. Ziehier ditstuk: AKTE VAN BESCHULDIGING. I)e procureur-generael by't hof van Appel, te Gent, geeft te kennen, dal hetzelfde hof, kamer van beschul diging, by arrest van 2!) september 1871 voor liet As sisenhof der provincie Oost-Vlaenderen verzonden heeft. Veillefont, Pieler-Joannes bygenaemd Philcfon, oud 41 jaer, wever, geboren en woonende te Aelst, als be schuldigd van: A beraemde moord; B diefte; C van dc moord begaen te hebben om de diefte te vergemak- ding des toeschouwers moest meester maken. Hoe zou het dan met dien ecnvoudigen buitenman gegaen zyn als hy-dit zoo onverhoeds gezien had? Hy zou van schrik verstyfd zyn, hy zou hel gebruik van zyn vryen wil verloren hebben en de zucht tot navolging zou het overige hebben gedaen. Nauwelyks had ik de gordyn weggeschoven, of ik zag Fledermaus voor haer raem op den uilkyk slaen. Zy kon my niet zien. Ik deed hel raem zachtjes open; ook hel raem aen den overkant ging open, daerop scheen de pop langzaem in dc hoogte te ryzen en naer my toe te komen, ik ging er op af, nam in de eene hand myn licht en sliet met myne andere het raem open. Dc oude stond tegenover my: want, van schrik ver styfd, had zy hare pop laten vallen. In ons beider blik ken stond hetzelfde afgryzen te lezen. Zy stak hare hand uil, ik stak myne hand uil; hare lippen bewogen zich en ik bewoog de myne: zy slaekto een diepen zucht en ik deed hetzelfde. Het is my niet mogelyk, dit looneel in al zyne ver- schrikkclykheid af te leekenen. Onze toestand grensde aen krankzinnigheid! Er had eene worsteling plaets lusschen twee willen, tusschcn tweehoofden, tusschen twee harten, waervan het eene hel andere wilde ver nietigen, en in dien stryd behield myn wil de over hand; de slagtoffer» stonden my in die worsteling ter zyde. Na gedurende eenigeoogcnblikkcn aide bewegingen van Fledermaus nagevolgd te hebben, haelde ik eene koord van onder mynen japon te voorschyn en bond die aen de stang van het uithangbord vast. Dc oude vrouw zag met open mond naer mv. Ik deed de koord om mynen hals. Er kwam gloed in hare dofte oogen, kelyken of om er do straffeloosheid van Ie verzekeren: misdaden voorzien by dc artikelen 392, 393, 394, 4(51 en 475 van hel strafwetboek. Vervolgens heeft do on- dergeteekende procureur-generael dc tegenwoordige akte van beschuldiging opgestold, by welke hy ver- loont, dal uil de processtukken do volgende daden on omstandigheden voortvloeien. De zes en twintigsten juny 1800 een en zeventig, om vyf ure des namiddags, ontdekte men in het door- gaen van een stuk masteluin teErembodegem een naekt dood lichaem, dat op den rug, en met oenen arm omhoog geheven, plat lag; het was hel lyk van eenen onbekenden manspersoon van omtrent de twintig ja ren. Een afgrysclyke misdaed moest de dood van dien persoon veroorzaekt hebben; do regterlyke gences- hecren stelden vastdat de doodhetgevolg was geweest van verwurging, gepleegd met hel drukken van dc hand op den hals. Al de kleederen van het slagtoffer waren verdwenen; de moord was bedreven geworden om de diefte van de kleedercn en van helgene het slagtoffer bezat, te vergemakkelyken of om erde straf feloosheid van teverzekoren. Daegs te voren, te weten den zondag vyf en twintigsten juny, had men daer- omtrent twee onbekende mansporsoonen gezien, dio in de rigling der plaets, waer het lyk gevonden werd, zich begaven. De eene was iels langer dan de andere; hy had eenen blauwen afgesleten kiel aen; zyn gezel had ecnen bruinen jas aen en droeg knevels. Den zeven en twinligston juny werd de policlcvan Aelst verwittigd, dal Pielcr Vicllefont den zondag avond met eon pak kleederen ondër den arm ten huizo van zyne ouders gekomen was; de moeder van Viellc- font werd ondervraegd, zy ontkende eerst dal haer zoon een pak in huis gebragt had, maer zy eindigde met te erkennen dal hy, den zondag avond, kleederen bestaende in eenen kiel, eene vest, eene broek, een hemd en eenen witten halsdoek niet zwarte titeltjes haer om vier franks te koop acngeboden had, en dat zy op zyn aendringen het pak voor dry franks en half gekogt had. De beschuldigde was thans opgezocht, uit reden dal hy, in den namiddag van negentienden juny, zware gewoldadigheden bedreven had; hy was in het Begynhof aengekomen, was in de woonst van eene begyn gelreden en had haer aen den hals gevat; eene andere begyn was ter hulp, op het geschreeuw van de eerste, komen geloopen endc beschuldigde had haer ten gronde geworpen op zoodanige hevige wyze dat zy haer regter been brak. De zes en twinligslcn juny, omtrent een uer des nachts, werd de beschul digde ten huize van zynen broeder te Aelst aengehou- den. Hy verklaerde dal hy den zondag avond Ie Aelst van Brussel was aengekomen, en dat hy ten huize van zynen broeder was gaen slapen, na twee minuten ten huize van zyne ouders geweest te zyn. Op de vraeg die hem werd gedaen, of hy thans iels by zich had, anlwoorde hy, dat hy het in het begin niet durfde verklaren, uit vreeze van zyne moeder aen mocilykheden bloot te stellen om vreemd goed gekogt te hebben, maer dat een onbekende persoon, die hem zegde van Gent te zyn, meteen pakanen kleeren in de hand stond aen de eerste brug, als hy in Aelst kwam, en hem vroeg, of hy dit pakske voor hem wilde gaen verkoopen, inils den prys le doelen. Hel was aldus, verklaerde hy, dat hy in het bezit van de kleedingst uk ken was gekomen. Hy voegde er by, dat hy van dien onbekende niets van den prys, door zyne moeder bc- laeld, gekregen had, om reden dat die persoon hem niet kende en hem niets kon doen. De pholografie van hel aengezigt van het lyk, te Erembodegem gevonden, werd hem getoond, en hy zegde: lk ken dit aenge zigt niet. De belichte is reeds een twintigtal koeren veroordeeld geweest voor diefte en landloopery. Den negentienden juny, na eene opsluiting van vier maenden le Hoogstraten, werd hy te Aelst losgelaten. Het was op den dag van zyne invryhcidslelling, dat hy de twee begynen te Aelst aengerand heeft. Des ande- rendaegs,om zeven ure 's morgens, kwam hy te Erem bodegem op den Brussolschen steenweg eenen 16jari- gen knaep tegen; hy wierp hem ten gronde en zetto hare kniëo knikten. Neen, neen! riep zy met eene kryschende stem, neen! ik ging met de ongevoeligheid van eenen beul voort. Toen werd Fledermaus woedend. Oude gekkin! schreeuwdezy,metdehandenop denreichelleunende, oude gekkin! Ik liet haer gcenen tyd om meer te zeggen; ik blies myn licht eensklaps uit, ik maeklede beweging van iemand die ecnen sprong wilde doen, en de pop aen- grypen.de deed ik haer de koord om den hals en wierp haer toen het raem uil. Een verschrikkelvke kreet deed zich in de straet hooren; daerna werd alles woór stil. Een koud zweet gudsle my van het voorhoofd; ik bleef lang slaen luisteren. Na verloop van oen kwar tier hoorde ik in de verte, heel in de verte, de stem van den klepperman, die riep: Tvvalcf ure heeft dc klok, twalef! Nu is hel regl volbragt; mompelde ik, de dry slagl oflers zyn gewroken. Hcere: vergeef hel my! Om streeks vyf minuten nadat de klepperman voor het laetst geroepen had, zag ik, hoe do oiule vrouw, door haer evenbeeld aengetrokken, met de koord om den hals uit het raem sprong en aen den stang van het uithangbord bleef hangen, lk zag, hoe. eene koude ril ling haer over dc leden ging, en hoe de macn, die juist boven het dak kwam uitkyken. hare koude en bleeke stralen op haer loshangende haren liet vallen. Zoo had ik den ongelukkigen jongeling zien hangen, zoo zag ik nu Fledermaus zelf hangen. Den volgenden dag wist heel Neurenberg, dat Fledermaus zich opge hangen had. 't Was het laetste voorval van dien nerd, dat er in dc Minnesdngcr Slrasse plaets greep. EINDE.

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1