N° 45. Zondag" 5 November 1871. lGte Jaergang. WEKELYKSCH MEUWSBLAD. Aclst, 4 November. EUROPA. Een nieuwe geessel. Nieuwstydingen uil Rome. Buitenlandse!» Nieuws. G-azette van Aelst Ilet Bureel van liet l>ln<l Is gevestigd in tie Kapellestraet IV0 11, waer alle brieven, gelden, enz. vraehlvry moeten toegezniulen worden. Abonnementeprya fr. 'sjaers, vooraf l>etaclbaer. Voor dei» bulten kan men Inacliryven In al do poatkantooren, en voor «le landelyke (gemeenten by de br Ganscli Europa, men mag liet zeggen, ver keert in onrust en wacht angstig wat de toe komst zal medebrengen; de oorlog tusschen Frankryk en Pruisen is uitgekomen op vrede, ja; maer welke mogendheid heeft vasten trouw in hetgeen men hier weleer wapenstilstand dan vrede mag heeten? De koningen en keizers vree zen van verrast te worden, zy gaen verbinte nissen aen onder elkander, en stellen hunne legers op een voet als er ooit gewapende mag- ten zyn uitgerust geweest. De keizers en kanseliers van Pruisen en Oos- tenryk zyn herhaelde mael samen gekomen. Is het een teeken dat die twee mogendheden in volle vriendschap zyn getreden en dat hunne vergaderde magten allen oorlog zullen voorko men? Noglans de Erfprins van Rusland schynt eenen steiligen afkeer te hebben voor Pruisen en houdt het met Frankryk. In Spanje gaet liet slecht. De partyen zeiven, welke Savoyard Amedeus den troon der Bour bons hebben gegeven, zyn ver van overeen te komen, en de ongelukkige koning heeft gecnen steun meer ten zy den wankelbaren steun dier oneenigheid zelve. Welhaest misschien zullen al die partyen, progressenten, echte progressisten, schyn-progressistenenz., in iets toch overeen komen, te weten in het wegzenden van den Savoyard. Deze kan dan maer terug nacr huis zyns vaders pak helpen maken; want de itali- aensche kerk vervolgers en klooslerdieven kun nen hetonmogelyk langer meer uithouden. liet koningryk Beieren zoekt men door een kerkelyk schisma te verontrusten en te verdee- len. De Hemel behoede het moet die scheuring zich voltrekken! Het ongelukkig land zou het niet overleven. Gelukkiglyk is Dadlinger de hoofdscheurder reeds bezweken. Hy,afgeweken priester, hy, apostaet, hy wist niet dat hy geen ander aenhangers zou aentreffen dan mannen zonder het minste geloof. Zyn geloof was nog niet gansch uitgedoofd, en hy heelt zich geschei den van de schourders die hy had aengevoerd. Mogt hy ook afscheiden van zynen hoogmoed en ootmoedig terugkeeren lot de H. Kerk, zyne Moeder! Wat Frankryk betreft, daer ook is slechts schynbare rust. Het provisoire is er aen 't. be wind. De kiezingen voor de departementeele raden, komen uitspraek te doen in den zfn der gematigde republiek, in den zinder orde. Frank ryk voor het oogenblik wil noch Bonaparte, noch Bourbon, noch Orleans; het vraegt slechts den noodigen tyd om zyne bloedende wonden te genezen, en zich zooveel mogelyk in stact le stellen zyne verloren faem te herwinnen. In al- wachting vergenoegt het zich met het republiek dat het, by zyne schrikkelyke ontwaking, ten huize vond. Eens het zich sterk genoeg voelt, zal het misschien overhellen naer het wettig koningdom, om eindelyk, na zooveel jaren on rusten omwenteling een vasten steun te vinden. Er is ongelukkiglyk te vreezen dat, binnen kor ten tyd, een nieuwe burgeroorlog zal losbarsten in Frankryk. In Hongarië heerscht eene ongunstige bewe ging. De protestantsche minister van Oostenryk, kanselier Yon Beust, wiens verwydering ge- eiseht wordt, zal dit land in eenen droeven toe stand aen zynen opvolger achterlaten. Verder ontwaren wy menige oplossingspun- ten welke nogmaels Europa in vuer en vlam kunnen zetten, te weten: De Romeinsche kwestie; De Internationale of,gelyk men zegt, de mael- schappelyke kwestie; De Fenians in Engeland; De dreigende opkomst der republikaenschc party in Engeland; De moeilykheden in Oostenryk en Bohemen; De besproken bondgenootschappen tusschen verschillige landen, als tusschen Pruisen en Oostenryk; tusschen Frankryk, Rusland en Turkye; tusschen Engeland, Spanje en Italië; Enz. Neen, er is geen vrede in EuropaOveral heerscht onrustigheid en wantrouwen. I)it mag men zich te regte vragen by het lezen der depechen welke den schrikkelyken brand aenkondigden die de amerikaensche stad Chi cago heeft vernield en die op verschillige andera punten van de Nieuwe-Wereld is uitgeborsten en nog niet is uitgedoofd. Dc stad Chicago werd slechts sedert ruim dertig jaer aengelegd. Eerst was het eene mili taire standplaets en eenige armoedige indiaen- sche hutten besloegen haer grondgebied. Ge- plaetstbynain 't midden der Vereenigde-Statcn, werd zy door den koophandel gekozen als bc- trekkingspunt tusschen hel Oosten en het Wes ten; het was ook van daer dat de curopeaensche koopwaren verzonden werden naer hefWesten. Chicago speelde in Amerika den rol van het al oude Carthago. Het was eene prachtige stad die weieens misschien New-York zou hebben over trollen; maer ook het was eene diep bedor- vene stad. Daer heerscfite in schaemtelooze vryheid die losbandige zedeloosheid die maer te dikwyls met voorspoed en rykdom gepaerd gaet. Men zegt dat het een tweede Sodoma was. Ook heeft Chicago het lot van Sodoma onder- gaen: Zyne 12,000 huizen liggen in assche; zyne 300,000 inwooners zyn verspreid, 100,000 zyn zonder dak, 1000 zyn omgekomen en de schade is tot heden onberekenbaer Andere steden hebben by na een even droef lot ondergaen. De stad Manishee (Michigan) is vernield door het vuei'. Zy telde 8000 inwooners. Gansch de provincie Oost Saginaw-Bay en Noord Huron, op eene uitgestrektheid van 40 cngelsche mylen is de prooi der vlammen ge worden. De stad Huron en vier schoone dorpen zyn verwoest. De stad Holland bestaet niet meer. Langs den oever der rivier Green-Bay zyn vier dorpen vernield. 300 menschen den brand ontvluchtende sprongen inde rivier en verdron ken; honderdc anderen zyn omgekomen. De bosschen zyn verbrand. Huizen, magazynen, stapelplaatsen met al het graendat zy bevatten, werkhuizen, alles is onder de vlammen verdwe nen. De ellende is onbeschryvelyk. Het verlies zal grooter zyn dan dit van Chicago. In het graefschap Door (Wisconsin) is gansch eene belgische Colonie van Brussel door het vuer omgekomen. 170 huizen zyn in assche ge legd en van gansch dc bevolking bestaen slechts een vyftigtal inwooners meer. De stad Windsor (Ontario) is verbrand. De omliggende bosschen zyn vernietigd. In de Newada ligt lmt stadje Pioche in gruis, even als een deel van San-Francisco en van Neuburg. De opsomming dier rampen is lang; ook wor den hier slechts de grootste opgegeven. Het is dus van beider zyden van den grooten Oceaen dat de schrikkelykste brandrampen woe den. In Frankryk, in Italië, in Spanje en elders heeft reeds het vuer onafmeetbare puinen opge stapeld en dagelyks nog melden de nieuwsbla den ongehoorde brandrampen. Wy beleven de eeuwc van het vuer en men kan reeds een denk beeld opvatten van hetgeen het zal zyn op het einde des werelds, 't Zy hier kwaedwilligheid, 'l zy hier enkel geval, toch moet men steke blind zyn om hier Gods vinger en Gods geessel niet le zien. liet schynt nu zeker dat het piemonteesche Parlement zyne zittingen zal openen te Rome een der laetste veertien dagen van november. Victor-Emmanuel zal de Troonrede komen afle zen en onmiddelyk de stad verlaten. Hy is bang dat de muren hem op het hoofd zouden storten en hy heelt gelyk. Wat de Troonrede zal mel den is niet geweten. De ministers zyn de zaek aen 't besludeeren en komen niet overeen. Na het wetsprojekt der linantiën zal dit van de onteigening der kloosters te berde komen. Twee verschillige projekten worden onderzocht Het eerste komt van de ministers, het tweede van de sekten. Volgens het eerste worden al de kerkelyke goederen onteigend, maer elke pries ter of religieus ontvangt eene rent op den Staet. Zal die reut betacld worden, of zal, hy geval, de tytel ervan niet verloren ol.... verbrand gera ken? Het tweede projekt geeft in schyn aen de onteigenden meer toe,maeriseigenlyk slech ter dan het eerste. Het herkent de leden van een klooster als geassocieerde eigenaers; maer het magtigt een weldanig lid, of den erfgenaem van dit lid de likwidatie op te roepen, en de goede ren te doen verkoopen, en het klooster bestaet niet meer. Van beider kanten zoekt men slechts een en hetzelfde doelwit te bereikenHet be staen van priesters en kloosterlingen onmogelyk te maken. De H. Vader heeft voor Italië 36 bisschoppen benoemd. Hy heeft aen elk een van hen eene som gegeven van 10,000 franken om in hunne noodwendigheden te voorzien, 't zy eene gift van 360,000 franken samen. De H. Vader on derhoudt terzelver tyd de onderofficieren van zyn voormalig leger en de fonctionnarissen die, om hem getrouw te blyven, hunnen eed voor Victor-Emmanuel niet hebben willen afleggen en bygevolg van hunne bediening hebben moe ten afzien. Verders spaert de Paus niets om dc ingclylde italiaensche seminaristen van den sol datendienst vry te koopen. Derhalve de giften stroomen toe uit de vier hoeken der wereld. Den 20 October zegde Pius IX berigt te hebben ontvangen dat eene missie uit Azië hem een ge schenk gaet zenden van een gouden standbeeld versierd met diamanten en edelgesteente. De diamanten, voegde er de H. Vader lachend by, zullen er niet lang op blyven; en wat het beeld betreft, als het niet meer waerde heeft aen kunst dan aen goud, zal ik Sl-Laurentius moeten na volgen. Hoe ellendig de toestand zy van Rome, nie mand nogtans wanhoopt. De geschiedenis der Kerk en der Pauzen is eene aeneenschakeling van vervolgingen en zegepralen. Men herinnert zich nog wat PiusVII heelt geleden. Na 17 maend gevangenschap op het Kuirinael werd hy ge sleurd naer Savona en Fontainebleau waer hy vyf lange jaren het voorwerp was der bitterste mishandelingen, zonder den troost te genieten welke aen Pius IX uit de gansche wereld toe stroomt. Men leest in eene byzondere korrespon- dentie uit Rome Ik ben gelukkig lieden mynen brief met een goed nieuws te kunnen beginnen. Inlichtingen uit de beste bron, laten my toe als eene voor liet vervolg vastgestelde zaek, u de terugkomst te melden van graefvon Trautmansdorff, gezant van Oostenryk by den H. Stoel. Deze terugkomst zou zelfs»zeer spoedig plaels hebben,en M. von Kalnecky, gelast den graef tydens zyne afwe zigheid te Rome te vertegenwoordigen, zou zich in hoedanigheid van gevolmagtigd minister, naer Stuttgardt begeven. My dunkt dat dit een meer dan belangryk feit voor de katholieken is; wanthel is niet twy- fclachtig dat andere mogendheden het voorbeeld van het kabinet van Wecnen zullen volgen, en indien slechte italiaensche en zelfs fransche dagbladen zich veroorloofd hebben met eenigen schyn van waerheid uit te roepen, dat Versail les geen ambassadeur meer naer Rome zenden zou, zullen deze bladen op hunne beurt van toon moeten veranderen; want er bestaet geen twy- fel meer of M. Thiers zal het voorbeeld van Z. M. Frans-Josef volgen. Langs een anderen kant bcwyst het zenden van een Oostenryksch gezant te Rome, dat de overeenkomst, tusschen M. von Bismark, de protestant, en M. von Beust de(ik zal liet byvoegelyk naemwoord maer in de pen laten,) eerder verzonnen dan waer is; of liever dat de overleveringen van hel katholiek Oostenryk nog te krachtig zyn, om eene offieieeleverwydering van den li. Stoel toe te staen. FUlVkUYIi. Ziehier eenigecyfers die op dit oogenblik van belang zyn en de aendacht van eenieder verdie nen Te Parys telt men 74,251 huizen, aen 20,254 eigenaers loebehoorende en bevattende 650,631 wooningen, waeronder begrepen zyn 16,694 huizen en 92,774 wooningen, bygekomen na de sloopingen gedurende het tydvak van 1852 lot 1870, hetgeen eene vermeerderingacntoont van 1 huis op de honderd in liet oude Parys en van 21 huizen op de honderd in het nieuwe Parys, der in 1860 by de stad getrokken buiteinvyken. Het gemiddelde aental niet betrokken woo ningen is 30,000 en dus bevat in gewoonen tyd en met eene bevolking van 1,850,000 zielen (telling van 1866) elke wooning 3 bewooners. Maer op het einde van 1869 was wegens de uit breiding der vaste en der tydclyk verblyfuou- dende bevolking hel aental ledige wooningen tot 19,000 verminderd, wacruit op niet onvol doende wyzen de aenhoudende duerte en zelfs de steeds stygende huerprys der huurders ver- klaerd wordt, waervoor men zooveel andere oorzaken gezocht heelt. Thans echter is dc be volking van Parys omstreeks 250,000 zielen minder, en 80,000 wooningen staen leeg. De administratie van openbare weldadig heid, doet door de stadswerklieden al de drooge bladeren, die den grond bedekken, opzamelen. Deze bladeren, door sterke machienen saemge- drukt, zullen een goed verwarmmfddel zyn, welk des winters aen de jioodlydende zal uitge deeld worden. De hoeveelheid bladeren welke men dus in en rond Parys kan opzamelen, is on- geloofelyk groot. Hetzelfde bureel maekt ook proefnemingen om het brood der armen te ver beteren, hiertoe wordt hel gazkoolzuer in jilaets van gist of heef gebruikt, welke zelfstandigheid het brood zoo ligt maekt als wenschelyk is en ten anderen de goede hoedanigheid bezit het brood voor zuer worden te vrywaerden. Maendag heeftop het kasteel van Yireladc een feest plaels gehad. De cigenaer, M. de Carayon-Latour, had het overschot der mobiele garde van de Gironde, die onder zyne bevelen gediend hebben, ten zynent uitgenoodigd. Zie hier hoe dit feest plaels hadby de aenkomSt van den byzonderen trein, werd er aen de acht honderd uilgenoodigden bouillon voorgezet; vervolgens had er eene godsdienstige oefening plaels en dacrna ecu banket. Het diner bestond uit vier ossen, vier kalve ren, acht honderd stuks gevogelte, verschillend desert en tien tonnen wyn. Al wat er van dit feestmael overbleef, werd aen de armen der omstreken uitgedeeld. DUITSCIILAND. Eene dergroote bommen, waervan zoo velen met milde hand door de Pruisen in Belfort wer den geworpen, is door een koffiehuishouder by de kerk opgrgrave'n. Nadat men het moordtuig van zyn solfcrachtigen inhoud had verlost, heelt men er by den top een gat ingemaekt en daerin het uerwerk eener pendule geplaelst. Deze nieuwerwetsclie klok slaelin het buffet en zal niet gemakkelyk door den een of ander meege nomen worden, daer hacrgewigl meer dan 166 pond bedraegt. Dc eigenaer is al dikwyls door reizigers een hoog bod gedaen, maer hy wil niet van het voorwerp scheiden, dat zyn hotel niet weinig voordeel aenbrengt. KNÜELA.VD. In eene aenspraek tot de kiezers van Green wich heeft de heer Gladstone zyne binnenland- selie politiek verdedigd. De eischeu van Ierland zyn bevredigd geworden zonder van de bepalin gen der wetten af te wyken. De bazis der toekomende kalmte is gevestigd. De minister pryst de bczuiningsmaetregelen door 't gouver nement genomen en doel het nut der terugroeping van de troepen van de koloniën, wiens aemve- zen zou kunnen noodig geweest zyn voor 's lands verdediging, uitschynen. Hy wenscht het gou vernement geluk met den maetregel, die het koopen van graden in 's lands dienst afschaft eu verhaelt de bewondering der vreemde officieren over de bekwaemheden \an het leger. Hy zegt, dat eene verandering in de lordskamer onuoodig is, maer elke overhaesting is onaennemelyk. Hy laekt de verwerping van den ballot-bill (wet op de stemming), door dc lordskamer, maer belooll haer andermael voor te dragen iy den eerst- yolgendcn zittyd. Wat de belangen der werk lieden betreft, hierover zegt hy, dal veel voor hen gedaen is, maer dat er nog veel voor hen te doen blyfi; hy waerscliuwt zyn toehoorders tegen elke begoocheling, dc oplossing derwerk- mansvracg ligt grootendeels in de persoonlyke krachtdadigheid dn den vasten wil der bevol king. De builenlandsche politiek werd in de redevoering niet acngeraekt. 8PAAJK. liet dagblad Argus kondigt de ontdekking aen eener samenzweering van de Internationale te Barcelona. Er zyn springbommeu in beslag ge nomen. HOLLAND. Nu in de maend November de aenhechting van Dordrecht aen het vasteland van ons vader land een feit zal worden door de voltooiing der kolossale spoorwegbrug aen den Moerdyk, is het wel waerd te herinneren dat, op den 19 dier maend, het juist 4 m eeuw geleden zal zyn, dat de afscheuring plaels had, die thans eerst voor goed hersteld wordt. Op genoemden datum toch had de geweldige doorbraek en overslrooming plaets, die de St-Elizabethsvloed genaemd wordt, waerdoor meer dan 100,000 mensehen omkwamen en 72 dorpen of gehuchten overstroomd werden. Meer dan 20 dorpen bleven voor altyd onder het wa ter bedolven, terwyl Dubbeldam, mede verdron ken, eerst in de 19l'eeuw herbouwd werd. De toen ontstane groole waterplas Bicsbosch is langzamerhand weder in schorren, grienden en poldertjes herschapen, die gedeellelyk reeds weder ingedykt zyn,en waervan mendegeheele omdyking te gemoet ziet. H. M. de koningin der Nederlanden is op maendag 23 October, des avonds, ten 8 ure 40 min. van Napels te Rome aengekomen, en nam haer intrek in het Hotel de Jionu\ waerop de eerste verdieping-vertrekken in gereedheid wa ren gebragt. Reeds den volgenden morgerid, ten 8 ure, veiliet H. M. het hotel, vergezeld van den gezant, ten einde de merkwaardigheden dor stad te bezichtigen. Haer eerste bezoek gold de Sl. Pieterskerk, waer zy den ganschen morgend doorbragt. Vervolgens keerde zy terug naer het hotel, dat zy ten 2 uren verliet, om zich naer het Kapitool te begeven. Per telegram is reed3 gemeld, dat H. M. ook een bezoek aflegde by den Paus.

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1