N° 44. Zondag 12 November 1871. lste Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. Spookery. Aelst, II November. De Zaken van Oostenryk. Aieuwslydïngen uit Ilomc. Buitcnlnndsch Nieuws. Gazette van Aelst Het Bureel van het blad Is gevestigd In de Knpellestenet IV0 11, wner idle brieven, gelden, enz. vraclitvry moeten toegezonden worden. Abonuementsprys 55 fr. »sjoers, vooraf betaelbaer. Voor den bulten ban men inschryven In id de postkuntooren, en voor de Inudelyke gemeenten by «lo brlefdragei's. EENB GODSDIENSTIGE PLEGTIGHEID. Den 3 der loopende maend had te Parys eene godsdienstige plegtigheid plaets welke een by- zondere verhevenheid en waerdiglieid ontleende aen de herinneringen die aller harten kwamen aenvallen en aen de plaets zelve waer die pleg tigheid geschiedde. De geregtshoven eh tribunalen vierden dien dag hunne plegtige opening, na vooreerst de mis van de H. Geest te hebben bygewoond en welke is gecelebreerd geworden in de kerk ge- naemd de Heilige Kapelle gelegen in het Justitie Paleis. Rond de Kapelle ligt alles in puinen en liet is slechts als by mirakel dat zy is ontsnapt aen de vlammen der petroleurs. Het is dus langs die puinen, opgestapeld door booswichten die onder de hand van het geregt nog wachten op hunne straf, dat de magistraten eenen weg moesten zoeken om te geraken tot de plaets waer zy jaerlyks den Godsdienst ko men vragen dat hy do herneming hunner werk- zaemheden zou zegenen en heiligen. Allen, zegt een blad van Parys, die met hen de kerk bin nentraden stonden onder den invloed der her inneringen die ontwaektenen die een even pyn- lyken indruk uitwerkten als op den eersten dag. In die puinen, vervolgt het zelfde dagblad, ontdekt men op het eerste zicht met welke be hendigheid de helsche geest der brandstichters zyn plan had besteken om tot in den grond de Kapel te vernielen, het monument van de gods vrucht des H. Lodewyks, dit meesterstuk der kunst waeraen voor Frankryk zooveel eerbied- weerdige herinneringen zich vasthechten. Ook, wanneer, na die puinen te zyn overgestapt,men de Kapel zich in al hare pracht ziet verheffen, zonder dat het minste versiersel, zonder dat het minste draedje van liaer steenen kantwerk zy geraekt door de stroomen vuer die de petrool der Commune langs alle zyden deed losbarsten; wanneer, den voet zettende onder hare beuk, men ze terugvindt schitterend en heerlyk, in al de frischheid harer zwierige schilderingen,met hare onvergelyk ryke vensters, vraegt men zich of de vlammen die den Tempel van het Geregt moesten vernielen, niet zyn afgekeerd geweest door eene onzichtbare hand, om aen het magis tratuur, als eene laetste schuilplaets, het huis van God over te laten. Het is onder den indruk dier gedachten dat men de verschillige regterskorpsen opvolgend- lyk lmnne gewone plaets in de Heilige Kapelle zag nemen. Maer in de rangen der geestelykheid en in die van het magistraet waren twee plaetsen ledig, boven elkeen derwelke thans eene bloe dige schim zweefde, Het was daer dat, twee jaer geleden, op den zelfden dag, op dezelfde uer, in de laetste plegtigheid van dien aerd welke de Kapelle had gezien, het was daer dat nederknielden van den eenen kant Mgr Darboy, aertsbisschop van Parys, vermoord door man- Ten dien tyde, sekryft een geneesheer in zyn dag boek, was ik leerling by de Hoogeschool, en nog eene maend zou ik, na afgelegd exaem, als doctor worden uitgeroepen. Een vroegen morgen ontvang ik op het onverwachts eene bode van het kasteel van Windergem die my verzoekt, namens den graef Moreel, aenstonds my ten zynent te begeven: zyne neef Ernest myn schoolmak ker, was er zyne vacantie komen doorbrengen; maer eene vreemde kvvael was hem schielyk overvallen, zyne hersens waren ontsteld, men vreesde voor zyn leven.... Zonder vertoeven volgde ik den bode. Ik vond Ernest in eene droeven toestand. Nogtans het was my niet moeilyk te ontdekken dat eene hevige acndoening hem ongunstig had getroffen, en ik mogt hoopen, dat de rust hem haesl zyne zenuwen zou stil len. Inderdaed eeue gelukkige crisis redde hem. Weet gy wat mynen vriend Ernest had zickgemackt? De schrik alleen, de schrik der spooken! Sedert lange jaren liep in Windergem en de omlig- liggenden het gerucht dat het kasteel des nachts door spooken werd bezocht. Iedereen geloofde het vast, van den minsten schacpherder tot den schoolmeester toe, ja, lol den ouden graef zei ven. 's Avonds rond den haerd vertelde men schrikkclyke dingen: men had ge rinkel van kelens gehoord en pyuelyke zuchten die op 't ucr van middernacht uil zeker verlaten vleugel van hel kasteel opstegen, en, al vertellende, wist elkeen er nog wat by te voegen. Hel geval van den jongen graef was reeds gekend; het staelde de algemeene by- geloovigheid, en, waren er nog ecnige zeldzame tvvy- fclaers, nu deelden zy in de overtuiging van iedereen mede. 31. Ernest, sedert zyn vcrblyf op het kasteel had dus van niets anders gehoord dan van de spooken en van de geduchte spooken kamer. Moedige jongeling als hy nen die den godsdienst verloochenen, en van den anderen kant M. Bonjean, president van bet keizerlyk geregtshof, vermoord door mannen die het Regt verloochenen, vermoord alle bei den op den zelfden dag, op den zelfden stond, hand aen hand, alsof de afgryslyke Cummune terzelver tyd, met het bloed van den priester en het bloed van den magistraet wilde verzege len en bekrachtigen de twee ontkenningen welke zy droomde te verwezentlyken en welke zy nog als grondslagen der samenleving zoekt in te voeren. Regt en Godsdienst!... M. Bonjean was in zyn leven een philosoof, een tegenstrever van den godsdienst. Na zyne gevangneming als gy- zelaer, na in zyne rampgenooten gezien te heb ben welken moed en kalme gerustheid de gods dienst op het uer des gevaers zyne vrienden inspreekt, werd het hart van den philosoof ge troffen en hy riep uit: Had ik de Jesuieten beter gekend ik had er nooit zooveel kwaedvan gezegd.» Dit woord was de bekeering van M. Bonjean. O! mogten voortaen de Godsdienst en het Regt over de samenleving heerschen niet als tegenstrevers, maer gelyk M. Bonjean en Mgr Darboy gestorven zyn, als vrienden, hand aen hand De redevoeringen, uitgesproken by de ope ning der verschillige geregtshoven, verreedden de aendoeningen van den dag; in allen trof men de onbewimpelde uitdrukking aen van het gods dienstig gevoel. By de opening van het Hol van Appel was de minister van justitie tegenwoor dig. De eerste president bedankte den minister voor de eer welke hy't Hof aendeed en zegde on der anderen: Het Hof drukt den heer minister persoonlyk zyne erkentenis uil omdat hy het aloude gebruik der Mis van den H. Geest heeft in voege gehouden, en daerdoor geprotesteerd heeft tegen de dwalingen van zekere zinneloo- zen die tot den naem van God zeiven willen ver bannen uit de wereld.... Wat. myaengaet ik ben van degenen die, na geknield te hebben in Gods tempel, met meer lierheid de trappen beklim van den tempel van justitie. De fransche magistratuer heeft, op den dag van 3 november wonderwel begrepen welke be- lankryke rol haer is te beurt gevallen. Dat de andere vakken der administratie haer voorbeeld navolgen en Frankryk zal nog schoone dagen beleven. M. von Beust heeft de overwinning behaeld, en het ministerie Hohenwart is gevallen. De keizer heeft zyn ontslag aengenomen, met de opmerking evénwel dat die stap hem zeer veel kostte, en hy de diensten van Hohenwart op hoogen prys stelde. Hoe de zaek zich heeft toe gedragen is nog niet geheel duidelyk; alleen is het zeker dat MM. von Beust en Andrassy een groote drukking op den keizer hebben uitge oefend. Men beweert zelfs dat M. von Beust den kei- was besloot hy de zaek klaer te spinnen en liet weten dat hy den volgenden nacht niet de vreemde bezoekers zou kennis maken. Dien zelfden nacht was 31. Ernest, na slechts een uer afwezigheid, by zynen oom terug gekomen, bleek als een doodo, verstikt en ziek lot slervens toe: hy was met de spooken handgemeen geweest. Ik wachtte tot dal myn zieke gansch genezen was, cn dan, eenen avond, verklacrde ik dal ik hel kasteel niet zou verlaten vooraleer zelf eenen nacht op de spookkamer te hebben doorgebragt; ik verzocht zelfs myne edele gasten bevel te willen geven opdat men er aenstonds hel noodige slaepgoed zou henen bren gen. Al de aenwezigen verbleekten; 31. Ernest greep my de hand en riep uit: Doctor, vriend, ik smeek u doe het niet! Nogtans, Ernest, gy zyt aen de proef niet bezwe ken; gy leeft! Ja, omdat hel my gelukt is in tyds te ontsnappen aen de spooken die my de borst te pletten drukten en my wilden versmachten. Neen, doe het niet; ik ben overtuigd dat wy u niet meer levend zullen terug zien. Ik bleef by myn voornemen, ondanks het acndringen van mynen verschrikten vriend en den angst der aen wezigen. De zoogezegde spookenkamer lag in eenen verafge legen vleugel van hel kasteel die sedert lange jaren niet meer bewoond was geweest. Om er te geraken, moest men eerst door verschillige eenzame koers, men moest over puinen slappen en een half verrotten trap opklouleren. Niemand wilde my vergezellen ten zy de jongste zoon van den pachter van 't kasteel, mits drinkgeld. Ik liet hem een stuk van vyf franken zien en hy stemde toe. Doctor, zegde my Ernest, draegt eenige keersen meê. Ik had er slechts eene, en de spooken hebben ze uilgeblazen. Dat de kleine eene pan heete kolen brengc; gy zult in den haerd het hout vinden dat ik wilde branden en dat onder den adem der spooken is zer bevreesd beeft gemaakt, door te verklaren dat er een oproer zou uitbreken, indien hy niet toegaf, en de zwakke Frans Jozef heelt nogmaels toegegeven. Zal de oostenryksche keizer dan nooit gelooven dat M. von Beust voor hem is, wat Necker voor Lodewyk XVI was; of als hy het gelooft, is dan alle energie en alle wilskracht uit hem verdwenen, zoodat by met open oogen zyn verderf te gemoet gaet? De keizer begreep niet dat hy, met het ont slag van M. Hohenwart aen te nemen, zyn eigen woord verbrak, aenleiding gaf tot eene vreese- lyke revolutie, en een onmogelyken toestand daerstelde. In zyn schryven van 12 september toch heeft, hy openlyk de regten der Bohemers, waervoor M. Hohenwart optrad, herkend; wat zullen de Bohemers doen, nu de keizer zyn eigen woord verbreekt? Zullen zy dat rustig aenzien? zoo vraegt een blad. Wy hopen het, maer het is te vreezen, dat do rcvolutionnaire elementen, ook in Bohemen zoowel als elders aenwezig, deze kans niet zullen laten voorbygacn. Wat nu? Het stelsel van M. von Beust, hand having der liberale december-grondwet, is niet mogelyk; want de kiezingen zyn ver weg in konservatieven geest uitgevallen. En de konser- vaiieve party diederegecringsparty moest zyn, wordt geweerd! Dat is een onmogelyke toestand. Men spreekt van een kabinet d'affaires, maer tusschen twee waters zwemmen, is in onzen tyd niet meer mogelyk. Een telegram beweert dat baron Kellersperg een nieuw ministerie zal vormen met handlia- vingder grond-wet, maer dan moeten er nieuwe kiezingen worden uitgeschreven, en die zullen den katholieken gelegenheid geven om M. von Beust een nog harderen slag toe te brengen, dan hy in de vorige maend ontving. Men beweert dat M. Hohenwart, toen hy van alle kanten in het nauw werd gebragt, weener bladen poogde om te koopen. Het middel gelukte niet, want dejoodsche redacteurs waren te duer. Polak en Czeps van het Wiener Tagblatt wilden wel het verdrag met Bohème sterker aenpryzen dan zy het ooit verfoeid hadden, maer tegen betaling van 900,000 gulden en twee ridderor den. Dat kon of wilde Hohenwart niet betalen, en de twee joden bleven tegen het verdrag schreeuwen. M. Hohenwart had iets moeten doen en iets moeten laten. Hyhad den weener gemeenteraed tot zyn plicht moeten brengen en verbieden dat de Salvatorskerk door den afvalligen Anton onteerd werd. Misschien had zyn moed ook den keizer moed in het hart gestoken. Maer hy bad niet met de Joden moeten aenleggen, die hunne pers voor geld te koop hebben. Met zulke mid delen kan zelfs de beste zaek niet gediend wor den. Dat de Bohemers zeer verbitterd zyn, laet zich begrypen; er hebben te Praeg reeds mani- festatiën plaets gehad en een zeker aental per sonen zyn in hechtenis genomen. Te Gratz hebben de katholieken liet besluit genomen, uitgedoofd even als myne keers. Wilt gy u te slapen leggen, gy zult de matras en de dekens vinden welke ik'daegs voor myne noodlottige expeditie op die ge vloekte kamer deed gereed leggen. Dal mynheer eene flesch brandewyn met zich neme, sprak de graef; de nachten zyn koud, het zal hein verkwikken. Ik acnvaerdde de flesch brandewyn; doch, waer ik meer zin op had, was een goed geladen pistool. 3Ien bragt hel my, en ik wonschte elk don rusligen nacht; niemand antwoordde: my dorst men geen rustigen nacht wenschen. Toen ik den verrotten trap had beklommen, zond ik mynen jongen gezel weg, hem belaslende te blyven stacn op ecnige passen afstands, waer hy my kon hooren roepen in geval het noodig werd dat de lieden van het kasteel my ter hulpe kwamen. Ik slak hem het beloofde vyffrankstuk in de hand en hy verzekerde my dat hy op zynen post zou blyven. En, met twee keersen in de linkerhand, en de pan met heete kolen in dereglerhand, stool ik met den knie eene deur open die sedert het bezoek van Ernest ont sloten was gebleven. En wat zie ik? Eene groote, ruime zacl met naekle, ziltige muren, een bevangendegeurverrast my; ik herkenden muftigen geur die eigen is aen verlatene, vochtige vertrekken, Ik keer terug lol de ingangdeur om ze te sluiten; een tochtluchtje streelt my hel aenzigt en doet my goed; het kwam van een vensterken zonder ruiten dat den trap verlichtte. Na zorgvuldig de zware deur gesloten te hebben, beproefde ik vuer aen te steken; onmogelyk: de kolen gaven niets dan rook. De arme jongen, zegde ik glimlachend, heeft niet bemerkt dat hel de vochtigheid van de schouw is, en niet de adem der spooken, die hel hout beletten vuer te vatten.... lk was dus veroordeeld den nacht over te brongen zonder vuer. Ik plaetsle de pan op zyde dun haerd, myne llesc.h er nevens en de twee keersen op de schouw- plaet. hardnekkig in hunne eiscbcn te volharden, en zonder eenig onwettig middel te gebruiken, von Beust en zyne klik den scherpsten tegenstand te bieden. Von Bismark moet wel in zyne vuist lachen. Hy ziet den oostenrykschen kanselier druk bezig liet graf te graven voor Oostenryk en zyne dynastie. Vcrledene week meldden wy, naer eene by- zonderc correspondentie uit Rome, dat graef von Trautmansdorff, gezant van Oostenryk by den II. Stoel, zynen post by den II. Vader ging hernemen. Deze week kondigde dezelfde cor respondent aen dat, op eenen omzendbrief van minister Visconli-Venosta gestuerd aen de mo gendheden van Europa, er voor 't algemeen is geantwoord dat de gezanten by den H. Stoel liltnne magtiging bleven behouden. Het is een toeken dat de mogendheden, zien zy stilzwygend de overweldiging af van Rome, den H. Vader toch nog niet geheel hebben verlaten. De slechte gazetten van Romeen er zyn er tegenwoordig veel herhalen op alle loonen dat de Paus ernstig ziek, ja stervend is, terwvl Pius IX dagelyks aenspraken doet aen verschil lige congregatiën, gezantschappen van Rome en van den vreemde die Z. 11. voortdurend in beste en bloeijendste gezondheid vinden. Er is gezegd geweest dat Victor-Emmanuel het itaiiaenseh parlement te Rome, in persoon niet zou komen openen, of, kwam hy, dat hy onmiddelyk de stad der Pauzen zou verlaten. Nu verzekert men dat de ministers hem hebben gedwongen zelf de troonrede te komen aflezen en zyn verblyf in Rome voor onbepaelden tyd te verlengen. Maer ook verzekert een geloofs- waerdig correspondent, die beweert het nieuws uit goede bron te hebben vernomen, dat, eens Victor-Emmanuel in het Quirinael zal zyn en het itaiiaenseh parlement in Monte-Citorio, de Paus Rome zal verlaten en een nieuw ballingschap zal herbeginnen. Koningin Sophia der Nederlanden is te Rome. Ten tyde zy enkel princes was van Oranje, be- zochtzy ook de eeuwige stad.Zy kan nu de ver- gelyking maken tusschen het Roma der Pauzen en liet Roma der Piemonteezen. Toen zy gezien heeft hoe de zondagen worden ontheiligd door het werkvolk, aengesteld door het nieuwe be- stucr, zou zy gezegd hebben aen hare vertrou welingen, zy, protestantsche, dat de nieuwe meesters sehaemtelooze schelmen en dieven zyn. EBANUIIYIt. Sir Richard Wallace, de milliocnen ryke engelschman, wiens milddadigheid door de parysische bevolking gekend werd tydens de belegering, is thans bezig met een groot gast huis voor zyne landgenootcu te doen bouwen. Vervolgens wentelde ik my in de deksels cn legdo my op de matras. Arme jongen, zegde ik nogmaels, arme jongen die aen spookery gelooft! Hebben de spooken geest om te komen, men /.al ze ontvangen. Ik heb reden om te denken, dat, kryg ik bezoek, het zullen levenden zyn in plaets van dooden. lk herinnerde my inderdaed dat vreemdelingen by den graef hadden aengedrongen om het kasteel te koopen, zoo dat bctaelde kerels er wel des nachts zouden kunnen komen spooken om de inwoners van het kasteel benauwd te maken en hen aldus den eigendom aen lagen prys zouden overlaten. 31acr ik herinnerde my ook dal ik gewapend was en dat ik, benevens myn pistool, eenige heelmeesters instrumenten op my droeg waeronder er messen waren die my des noods als poenjaerd konden dienen. Ik sloot gerust de oogen en zocht in te sluimeren. Ik voelde dal allenskeus myne oogleden verzwaer- den en dal my iets op de borst kwam, iels als een ge wicht, dat my belette (e ademen; uil vrees van te versmachten spring ik op, cn blyf overeind zitten op het bed. Myne twee keersen gaven slechts eenen Hauwen, twyfëlachtigen schyn meer, die de duister nis nog zwaerder en akeliger deed uitkomen. Ik voel als eene yskoude hand die my de borst nypt; ik zie niet duidelyk meer wal rond my omgael, maer ik meen schaduwen te ontwaren die vluchten voorby het licht en dansen op de muren; ik hoor als eene ligte wry- ving, iels als het slepen van een doodlaken op den zolder. Op dit gedacht van doodlaken wat zie ik?.... Daer voor my?.... een witachtigcn schemer, als die van de maen als er een ligte wolk over dryfl.... en in het midden.... een spook dat in onrustige beweging zit te woelen in eenen lykdoek, dat.... eensklaps stil houdt,en my strak beziel.... Ik wil die ysverwekkende verschyning vluchten; maer, getroffen van schrik, bemerk ik dat het spook zoekt los te geraken uit zynen lykdoek om my na te loopen. In de halve duis ternis die het omringt grvnst het my aen; zyn aenzigt is bleek en ontvleescht als dat van een lyk. Wordt voortgezet.)

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1