N° 48. Zondag 26 November 1871. lste Jaergang. WERELYRSCH IEUWSBLA l>. Spookery. Geluk en welvaert. DE KAMERS. Buitenlandsch Nieuws. Aelst, 25 November. liet vuer en liet water. G-azette van Aelst liet Bureel van liet bind Is gevestigd in de KapeIIest. net 11, waer alle brieven, gelden, enz. v. nchtvry moeten toegezonden worden. Abonncinentsprya CS Ir. 'sjaers, vooraf betaelbaer. Voor den bulten kan men tnschryven in al de postkantooron, en voor de lundclyke gemeenten by de briefdragers. den ouden en den nieuwen wereldbrand in Parysen andere fransche steden, brand in Gene ven, brand in de koolputten van Sl-Etienne in Frankryk, brand op verschillige punten van Italië, enz. enz. Wat de rampen betreft vercrorzaekt door het water, die ook zyn schrikkelyk. De amerikaensche stad Halifax en het omlig gende zyn over eenige weken bezocht geweest van een tempeest zooals men er nooit inNieuw- Scholland heeft geweten. Daken werden afge rukt, huizen stortten neder; de spoorbaeic van Halifax naer Bedford is gansch vernietigdzy zal 90,000 franken aen herstelling kosten. Al leen in de have van Dartmack, voor Halifax, zyn dertig schepen met groote schade op de kust geworpen. Dry visschers zyn verdronken. De verliezen worden geschat boven het millioen franken. Dergelyk tempeest te Montreal. Te Kingston worden twee schepen op het strand gesmeten en een derde vergaet. Een an der in volle zee gejaegd, verliest gansch zyne manschap, uitgenomen éénen matroos. Verder nog twee schepen, een van Detroit en een tweede van Buffalo die zyn omgekomen. China wordt nog erger beproefd dan Amerika. De depechen in Europa ontvangen betrekkelyk de laetste onweders en overstroomingen, schat ten het getal menschen die zyn omgekomen op dry duizend. De schade is onberekcnbaer. Terwyl Victor-Emmanuel de troonrede be reidt waerin hy, den 27 dezer, ter gelegenheid van de opening van zyn parlement te Rome, zyn volk zal onderhouden over het geluk en de welvaert welke het onder zyne gezegende re geering geniet, komen van alle zyden de droef ste tydingen toe. Galeiboeven en baenstroopers breken uit hun gevangenhuizen en doen de provinciën beven voor de afschuwelyke heuveldaden welke zy bedryven. Te Palerme rooven zy den berg van Barmhartigheid en loopen weg met 1,500,000 fr. De petroleurs beproeven de hoofdkerk van Padua in brand te steken met petrool te gieten in de doopvont; gelukkig dooft bet vuer by ge brek aen voedsel uit, en de onschatbare menigte meesterstukken in dien tempel verzameld, blyft onaengeraekt. Nogtans zy gelukken erin de kerk van St-Benedictus, in dezelve stad, aen brand te krygen. Te Rome, in de standplaets, van den yzeren weg, ontdekt men dat in eenen wagon, geladen met petrool, er een vat ligt voorzien van eene wiek waeraen men gelukkiglyk den lyd niet gehad heeft het vuer te steken. Op den wagon stond in kryt geschreven: Leve de petrool! Terwyl men op het assisenhof te Rome bezig is met moordenaers te vonnissen, liggen er voor de deur der zael citoyens elkander om het leven brengende. Een regterlyk statistiek, uitgegeven den 9 dezer, geeft voor de laetste zes maenden en voor de provincie van Ravenna alleen, een ge tal dieften en moorden dat beloopt tot 1072 Daer hebt gy slechts een slaelken van de orde en zfidelykheid welke het nieuw bestuer in dit ongelukkig land heeft weten te stichten, en die voortdurend blyven heerschen. Men zegt dat de ministers van Victor-Emma- nucl sedert weken al hun verstand hebben saemgelegd om eene troonrede te redigeeren welke door den koning worde goedgekeurd en aengenomen. Zy zyn er nog niet in gelukt: de koning weet niet wat zeggen en dit is zeer aen- nemelyk. De Senaet heeft, verledene week, voor onbepaelden lyd zyne zittingen opgeschorst na de kandidaten te hebben gestemd voor twee openstaende plaetsen by hel verbrekingshof; na te hebben afgewezen een belangryk voorstel van M. D'Omalius de Halloy strekkende om het land te snyden in 124 electorale verdeelingen waervan elke ecu volksvertegenwoordiger en, twee te samen, éénen senateur zouden kiezen; na ein- dclvk eene interpellatie te hebbenaenhoord be trekkelyk de ontoereikendheid van het materieel der yzeren wegen. De minister van openbare werken heeft op eene allei volJoenste wyze die interpellatie beantwoord De Kamer der Volksvertegenwoordigers heeftop dynsdag, 14 dezer, zondertegenspraek de kiezing goedgekeurd van M. Berlen, als deputé van Yperen in vervanging van M. Van Renvnghe overleden. Den IS, heelt zy haer bureel samengesteld zooals wy het reeds hebben gemeld; M. Hage- mans, lid der linkerzyde, is gekozen als vierde sekretaris. In dezelfde zitting werd van wegens den minister van openbare werken een wets- projekt neergelegd vragende een crediet van 12,080,000 franken, voor het vermeerderen van 't materieel op Staets spoorweg. Den 16, zvn dry budjetten gestemd, dit van middelen en wegen, dit der finanlien en dit dei- ontvangsten en uitgaven per orde.De minis ter van openbare werken stelde voor de corres- pondentie-kaerten gankbaer te maken voor gansch het land, zonder verhooging van taks. De Kamer heeft dit voorstel aengenomen. Tol dien dag dus heeft de Kamer goed en spoedig werk gedaen zonder dat er te vreezen was dat driftige en nultelooze partygeschillen de kalmte der zittingen kwam stooren en den kostelyken tyd der deputésdeed verliezen. Maer wacht! Woensdag, 22, zal M. Bara het ministe rie interpel loeren betrekkelyk de benoeming van een oud administrateur der sociëteiten Langrand, M. De Decker, tot gouverneur van Limburg. Dit debat zal gevolgd zyn van het onderzoek eener allerbelankrykste kwestie opgeworpen door M. Dumortier: de vryheidvan woonplaets schandig geschonden door de justitie in de zaek Langrand. Den 18, was de Kamer in getal niet. Den 21, heeft de minister van 't inwendige een wetsprojekt neergelegd waerby het getal en den taks der reisbeurzen verdubbeld wordt. Den 22, heeft M. Bara zyne beloofde interpel latie gedaen. Volgens hem is M. De Decker on- waerdig van de benoeming welke het bestuer heeft gedaen. M. Bara steunt zyn gezegde op stukken die toebehooren aen de justitie alleen, en brengt eene zaek voor de Kamer die moet bepleten worden voor de rcglbanken.De minis ter van 't inwendige en M. Nothomb hebben M. De Decker zeer wel verdedigd. Tydens die zitting was er veel gerucht voor het paleis der natie. In de Kamer was het tamelyk kalm, hoe wel M. Bara het toch weer zoover heell weten te brengen dat men er aen 't kyven is geraekt. Waerom wacht die jongen van Doornykniet tot dat de Kamer haer noodig werk hebbe af ge daen? Blyft er nadien wat tyd over, en moet er volstrekt gekeven worden, hy kyve dan. Nu, de benoeming van M. De Decker mishaegt aen de minderheid, gelyk mishaegt en zal mishagen al wat het tegenwoordig ministerie zal doen. Dit halelyk partypolitiek kan gemakkelyk vervat worden in twee koepletten, te zingen op d'air van den koekoek. Als Freer tc Drussel meester was Was 't goed. Wat hy ook deed 'l \vas,«l van pas, 't Was goed. 'I Was nooit te kort, of nooit te lang 't Was altyd koekoek éénc zang Al goed, al goed, al goed Al goed, al goed, al goed! Maer sinds men hem doen tuim'lcn heeft Is't slecht. Wat 't katoliek ook neemt of geeft, 'l ls slecht. 't ls nu te kort en dan tc lang 't ls altyd koekoek ééne zang Al slecht, al slecht, al slecht! AI slecht, al slecht, al slecht Het getalcorrespondentie-kaerten uitgegeven dees jaer, van den 1 january tot den 30 septem ber bereikt het getal 594,735 en hoeft aen den Staet opgebragt de som van fr. 29,736-75 c. Het getal der gesloten brieven is daerom niet verminderd, want het getal brieven verzonden van kanton tot kanton was in 1870. in 1871. van 1 tot 7 Maert 42,230 53,524 van 8tot l4Juny 46,508 54,054 van 15 tot 25 September 40,428 58,161 Men moet dus niet vreezen dat de opene cor respondentie aen 5 centiemen het getal geslo- tene brieven zal doen verminderen en aldus na deel toebrengen aende schatkist;en de minister van openbare werken heelt wel gedaen met door de Kamer de uitbreiding der correspondentie- kaert door gansch hel land te doen stemmen, zonder verhooging van taks. ITALIË. Den 21 dezer is Victor-Emmanuel in Rome gekomenhy werd plechtig ontvangen aen de statie en er was veel volk komen naer zien. 2000 vreemde werklieden bereiden hem voor den 27, dag der opening van het parlement, eene verlichting die aen de stad 200,000 fr.zal Wie een abonnement neemt op de 1 GAZETTE VAN AELST voor 't jaer 1872, zal dezelve ontvangen gratis, van heden tot Nieuwjaer. De bijval welke onze onderneming heeft ontmoet stelt ons in staet om den abonnent meer en meer te voldoen. Wy houden hem bekend met het be- lanknykste nieuws der week, en bieden hem in uit- gelezene feuilletons eene aengename lezing. Verle den jaer bevolen wy ons met volle vertrouwen in de gunst van het geëerd publiek en onze hoop is geenszins te leur gesteld geworden. Het is ons eene pligt geworden ons die gunst meer en meer waer- dig te maken. Men zou haest gelooven, schryft een ameri- kaensch nieuwsblad, dat een helsche geest die twee verdelgende elementen ten kamp heeft op geroepen om te weten welk van beiden, op zeker bepaelden tyd, het ongelukkig menschdom het meest schade kan veroorzaken. Tot heden helt de weegschael over ten voordeele van het vuer. Te Rome is er brand ontstaen op dry ver schillige punten. Hy is in tyds gebluscht; maer het algemeen gevoelen is dat men de gansche stad heeft willen in brand steken om ze te kun nen plunderen. TeUticazyn twee huizen in asschegelegd. Het schynt dat men die stad ook wilde vernietigen om de schepen van Utica op te houden en ze te beletten Rome ter hulp te komen. In den Wiscousin, Michigan, Minnesota en andere gewesten van Noord-Oost Amerika brandt het gedurig voorts. Een gazet van Green-Bay geeft den lyst van de dorpen welke, in den Wis cousin alleen, gansch of gedeeltelyk zyn vernield: die lyst telt er zes-en-twintig, maer hy is zeer onvolledig. Te Chicago is er min schade en er zyn min menschen dood dan men eerst meende. Die brand heeft men toegeschreven aen de onvoor- zigtigheid; maer thans wordt het klaerder en klaerder bewezen dat de petrool der Internatio nale er den byzondersten rol heeft gespeeld. De dagbladen verwittigen de politie van Londen meer dan ooit te wakendaer ontbreken geen petroleurs en de Times beweert dat Londen een der gemakkelykste steden is om door het vuer vernietigd te worden. De brand van Chicago heeft de aendacht getrokken op de materialen waeruit zy was gebouwd. Het waren meest al steenen getrokken uit een en dezellde groef en behoorendetot de soort welke men noemt olie- dragende steenen, ot steenen die olie voortsbren- gen. Daerby komt dat twaelf duizend huizen zyn vernietigd zonder de minste puinen, zonder zelfs assche na te laten. Verder melden de dagbladen onophoudend nieuwe brandrampen uit byna al destreken van (2e VERVOLG.) Eensklaps wordt ik uit myne ysvvekkende bekom mernis ontwekt door verrassende kreten en gerucht op den trap. Ik keer het hoofdwy vreesden dat gy dood vvaert «riepen een tiental stemmen. Ik herkende den graef, zyncn neef en eenige andere verschrikte nieuwsgierigen. Myn jonge vriend my met verslagenheid aenziende, scheen my te vragenHoe is hel mogelyk dat gy nog leeft?» En de verbaesde stilzwygenheid der aenwezigen onderbrekende: Doktor, zuchtte hy, wat ziet gy bleek! Zult gy nu nog de oorzaek loochenen van mynen schrik ja, ik loochen de bovennatuerlyke oorzaek, maer de natuerlyke oorzaek ligt daer. En myn vinger wees op de geheimzinnige deur. Wal schuilt erachter die deur, heer graef? Ik weet het niet; zy is veroordeeld sedert lang en ik heb nooit de nieuwsgierigheid gehad ze te doen openen. Inderdaed, wat afgryslyke stank, men zou zeggen dat er hier.... 't Is gelyk, men broke de deur open, aenstonds! Bylen, hefboomen en alle slach van gereedschap lag welhaest voor de deur verzameld. Na veel geweld, week zy Iraegzaem en viel zonder gerucht achter over.. ./Er ging een algemebne schreeuw op! Nooit, nooit rook men iels dergelyksch. Al de aenwezigen vluchtten, terwyl degenen die aen de deur hadden gewerkt, op handen en voelen poogden de kamer te ontkomen, zoodanig voelden zy zich smachtend, zoo danigWaren zy verschrikt. Hel was slechts na vier en twintig uren dat men het dorst wagen het geduchte geheim te gacn doorgron den. En wat vonden wy? Lyken? Geracmlcn? Sporen van moord? 0 neen! Ik lach nog als ik er aen denk. Wat wy vonden was enkel een zolderken zonder ven sters noch luchtgaten, waerin men sedert jaren een aental hooihussels had opgestapeld, die gansch verrot lagen en den stikkenden slank uitgaven die my en mynen vriend Ernest de borst had bevangen en als een yskoude yzeren hand ons den gorgel tot smach- tens toe had geprangd. Zoodanig was de lucht van de zoogezegde spookenkamer bedorven dat menerslechls weinige uren kon leven. Was de ingangdeur van die kamer sedert hel bezoek van Ernest niet opengeble ven, had het vensterken boven den trap de lucht dier kamer niet eenigszins konncn vernieuwen waerschyn- lyk had myne onderneming my de dood gekost. Er bleef nog iets dat niet was opgeklaerd. Ik herin nerde my eenen pynelyken schreeuw door het vcn- slerken te hebben'geuit, een schreeuw wacrop als een spotlach my antwoordde; en ik vroeg aen den graef, of er een echo bestond in het bouwvallig deel van het kasteel waer de spookenkamer gelegen was. Hy antwoordde my dat hy het niet wist, maer dat. myn jonge gezel, de zoon van den pachter, ziek te bedde lag; dal hy volgens hy verhacldc hy had hooren schieten op myne kamer, dal hy, op het gerucht, ylings den trap was ncergetuimeld, en dat hy het wel kon zyn die, in zyne vlucht, op mynen schreeuw had geantwoord. De uitlegging was zeer aennemelyk en alles was natuerlykerwyze uitgelegd. Ik ben niet van degenen die in God en zyne almo gendheid niet gelooven; ik weet dat, door byzondere toelating en bevel van Hem alleen de dooden uit hun graf, ja zelfs de boozc geesten, kunnen opgeroepen worden; maer dat, buiten dit byzonder bevel, het uiterst dwaes is aen spooken te gelooven; dat de zoo algemeen geduchte spookery slechts bcstaet in de zieke en opgewonden verbeelding van den mensch: myn verhael is er eene preuf van. Berigt aen de moeders en aen de kindermeiden die tc geerneaen hunne kweekclingen van spooken ver tellen! EINDE. DE HARING. Elk weel hoeveel dit klein vischjc eertyds heeft by- gedragen om den koophandel van Holland bloeiend te maken, ook bemerkt een beroemde natuerkundige dat de haringvangst, voor de volkeren die er zich op toeleggen, een rykere bron van welvaert is dan al de goud- en zilvermyncu van Peru. De haring is van overouds gekend in onze streken; maer de vangst ervan bragt weinig in den handel bv, omdat men de manier niet kende om hem by middel van zout legen hel bederf te bewaren. Dit geheim werd ontdekt omtrent het begin der 44Je eeuw door .zekeren Willem Beuekei van Biervliet, bv Sluis, liet is aen zynen naem dat de bewerking, welke men dien visch doel ondergaon, hare benoeming Pekelen heeft ontleend. Bouckel stierf in 1397, en, 150 jaer nadien, om de gehcugcnis van den vorinaerden uit vinder te vcreeren, at Keizer Karei V eenen haring op zyn graf. In de kerk van Biervliet ziet men een ge schilderd vensterraem Willem Beuckcl verbeeldende met eenen haring in de hand. In den beginne kochten de Hollanders hunnen haring van de visschers van Schotland; doch welhaest, dank aen de nyverheid der inwoners on aen do wyze reglementender overheden, wondehollandscheharing in kwaliteit verre boven dien der Schotten en zelfs boven dien der Vlamingen, ten dien tyde tamelyk hoog geschat. De Sl-Jansdag is voor de haringvangers iu Holland een groot feest, want het is de avond van het vertrek der schuiten. Volgens eene lang hestaen heb bende wel, mag het net. slechts geworpen worden van 25 juny tot 15 july. Om de visschers aen te moedigen wordt eene premie betacld aen de eerste schuit die uitvaert en aen de eerste die binnenkomt. Aen vele leekens kan men dc plaetsen herkennen waer dc haring ligt. De meeuwen en andere zeevogels houden zich aldaer by voorkeur op om de visschen to snappen die boven zwemmen. By dage dryfl erop die plaetsen eene traen of olieachtige stof boven, en by nachte geeft de haring een phosphoorglans uil, die gestadig zyne tegenwoordigheid verraedt. Wanneer men zeker is eene haringplaols te hebben ontmoet werpt men groote netten uit van zes tot achthonderd meters lengte, waeraen steenen zyn vastgebondon. Hel eerste groot net werd vervaerdigd te Hoorn, in 1416. Men windt die netten af by middel van eene draeispil, en ledige vaten, aen den boord vastgehecht, tooneu ervan de ligging boven hel water. Door de nelten in verwarring gebragt, zoekt de haring te ont snappen door de mazen; maer met de kieuwen klist hy er zich in vast, en blyft aen hel net hangen. Dc mazen der hollandschc netten zyn ecu duim breed, zoodat de kleine visch kan vluchten. Zonder deze voorzorg zou dc vangst overvloediger zyn, maer zou veel verliezen voorde toekomst.In Pruisen en Zweden gebruikten de visschers eertyds nelten met kleiner mazen. Zy vingen meer, maer ook verminderde do voorraed voor de volgende jaren zoodal op de kusten van Pruisen, de haringvangst sedert lang nietsbedui- dend is geworden. Het is gewoonlyk des avonds dat men het net uit werpt, en, om er des te beter den haring in te lokken, hangt men er lantaernen aen, want de visch koqjt volgaern naer het licht. Het moet een wonderlyk schouwspel zyn de netten tczien optrekken in welker mazen duizende en duizende glinlerende haringen hangen te spartelen! Nogtans, wordt de vreugd der visschers somwylcn gestoord door dejegonwoordig-

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1