Zondag 3 December 1871. lste Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Vondeling. JSi <±y. nPn 0*1 'e een a^onnement 1 Düi lgl» gezette van aelst Aelst, 21 December. I8S7~I87i. Sazette Aelst Het Bureel van l»et blad Is gevestigd In de Kapellestraet AI» 11, waer alle brieven, gelden, enz. vrachtvry moeten toegezonden worden. Abonncmentsprys s fr. 'sjaers, vooraf betaelbaer. Voor den bulten ban men Inschryveu In ul de postkuntnoren, en voor de lundelybe gemeenten by de briefdragers. t neemt op de ELST voor 'tjaer 1872, zal 'dezelve ontvangen gratis, van heden tot Nieuioja'ër. De 'bijval welke onze onderneming heeft ontmoet stelt ons in staet om den abonnent meer en meer te voldoen. Wm houden hem bekend met het be- lankryksle nieuws der week, en bieden hem in uit- gelezene feuilletons eene aengename lezing. Verle den jaer bevolen unj ons met volle vertrouwen in de gunst van het geëerd publiek en onze hoop is geenszins te leur gesteld geworden. Het is ons eene pligt geworden ons die gunst meer en meer waer- dig te maken. DE OOGST VAN 1871. liet oi'gaen der la^ibouwmaetschappy van Braband, Journal de la sociéll'-igridoledu Brabant, geeft inlich- tingen nopens dsn oogst van 1871, voor elkeen onzer provincie in 't byzonder, en voor hel land in 'l alge meen. Wy onüeenen aen dit blad de volgende opga ven. Oost-Vlaenderen. Tarwe kwaliteitgemeen. Opbrengst per heet Rogge van maert goed. Zomergerstgoed. tamnlyk goed. goed. goed. heet1. Boekweit Haver Voldboonen Erwten Ae.'dappelen Vlas Weiden Klaveren kil. kil. 18,06 24,00 30,00 23,00 47,00 30,00 26,00 7477,00 684,00 4086,00 gemeen. lamelyk goed. goed. goed. Middelmatig genomen voor gansch het land. Tarwe kwaliteit zeer gemeen. Opbr. per heet.: heet'. 16,70 kil. 20301,00 Spelt gemeen. Rogge van maert zeer gemeen. Zomergerst Boekweit Haver Veldbooncn Erwten Aerdappelen Zomer koolzaed Vlas Weiden Klaveren goed. -16,00 48,87 30,00 22,00 41,00 24,00 19,00 8838,00 19,00 561,00 kil. 3931,00 kil. 20319,00 kil. heet', kil. zeer goed. goed. goed. gemeen, tamelyk goed. goed. goed. goed. Zooals men weet, vervolgt gemeld blad, hebben de büiterrgewotv airengheid van den winter en de ongc- stadigbeid var hel lenleseizoen de eerste rogge- en Urw Janden vernietigd» D« akkers hebben meestal herploëgd worden en bezaeid met zomerkoorn "dal echts, wal tarwe en rogge betreft,oenen gemee- ncu oogst,en weinig graen of stroo heelt opgeleverd. Het delieit is des te aenzienlyker dat de uitgestrekt heid lands dat men voor die twee graensoorlen heeft in beschik gehouden, eene vermindering heeft onder- gaen van 15 tot 20 per cent. De middelbare opbrengst van de tarwe per heclaer is 5,2& beet', beneden die van een goed gewoon jaer. Naer het Hoogduitseh. Het was een schoone zomermorgen, toen de hout vester der gravin von der Schulenburg van een feest terugkeerde naer zyn huis; reedsvan verre zag hy een wit pak, dat aen het slot der huisdeur scheen vastge bonden le zyn en wëlhaest bevond hy dat het eene doos was in'eene servet gewikkeld. Hy inaekle zo los en nam ze mede in huis. Zyu voorgevoel had hem niet bedrogen; in de doos lag een allerliefst sluimerend knaepje en boven op een briefje, waerin twee onge lukkige geliefden den houtvester, die als een reglscha- pen man bekend stond, smeekten het kind lot zich le nemen, het te laten doopen en voor zyne opvoeding zorg te dragen; God en de toekomst zouden hem dit rykclyk vergelden. Dit groot vertrouwen kwam den jager echter zeer ongelegen, want andere omstandigheden daergelaten, was hy ook verloofd, en voor zyne beminde ep hare ouders zou zulk een geschenk wel niet geheel onver- jchillig zva, hoewel het Drietje hem van iedere ver denking vrywaerde. Na eenig nadenken besloot hy, ia de egeven omstandigheden, de gravin om raed te vragen, en zoodra hy meende dat zy reeds was opge- staen, nam hy de doos met den jongen wereldburger goed ingewikkeld, onder den arm en begaf zich naer het kastéél. De gravin zat juist aen het ontbyt toen de kamenier binnentrad en den houtvester Suhl aenmeldde, die voor ocne gewichtige zaek om gehoor vcrzoehl. Mevrouw was niet weinig ontsteld toen iiaer dienaer met de doos in de hand binnentrad, en voor haer oog een kleinen jongen ontblootte. Niet zonder stotteren en met zigtbare verlegenheid verhaeide de houtvester zyn avonluer en bad zyne meesteres om raed en hulp. Het vrioodelyke gelaet der gravin was ernstig gewor den. - Zeg my als man van eer, Suhl, sprak zy, is dat, alles juist zooals ge my verhaeld hebt, zyt gy waerlyk vreemd aen dat kind? - Om 's Hemels wil, genadige vrouw, ik ben on- Dit verschil in rekening brengende met de hoeveel heid bezaeiden grond, is er voor de tarwe alleen een tekort van 1,500,000 becloliters. De haver heeft voor 't algemeen den rogge vervan gen. Van al de graensoorlen is het de haver die incest heeft opgebragl. Sedert lang is die oogst zoo over vloedig niet geweest als in 1871. Men mag ook gcredelyk tevreden zyn over dien van den boekweit. De wintergerst is vernietigd geworden. Men heeft in zyne plaels zomergerst gezaeid waervan de oogst als goed mag aenzien worden. Hel is anders gelegen met hel zomer koolzaed, dat men op eenige plaetsen vervangen heeft door winter- zaed. Die plant heeft weinig gegeven. De veldboonen en.de erwten hebben overvloedig opgebragl. De vlasoogst is goed. De klaveren hebben veel geleden, ook heefl de eer ste snee weinig opgebragl. De volgende waren heler. Van den anderen kant hebben de hooi en de loomaet eenen uitmuntenden oogst opgeleverd. De aerdappeloogst is gemeen; de beetwortels en andere wortelgewassen zullen voldoender wyze ople veren. Het is moeilyk, wanneer men als treffelyk burger zyn land bemint en deszelfs geluk en voorspoed betracht, zyne verontwaerdiging te verbergen in liet aenzien van hetgeen sedert eenige dagen te Brussel geschiedt: liet land woont de vernieuwing by van de schandalen van 1857. België dat geroepen is om, onder de bescher ming zyner vrye grondwet en door liet regel matig spel zyner instellingen, een echt land van belofte te*wezen, wordt gedurig bedreigd in al wat zyn bestaen verzekert, en dit door mannen, wier onverbiddelyke baet en onverzav delyke eigenbael, kost wat kost, willen bevre digd worden. De vrymetselary liaet de katholieken, onnoo- dig te zeggen waerom, en het is in de logie, dat nogmaels de oorzaek en de oorsprong van de wanorde welke de hoofdstad ontstelt, te zoe ken zyn. De logie wil meester zyn, zy alléén; maer dit kan niet zoolang de katholieken aen het bewind zyn.Zy heeft er liever liet liberalis- mus omdat het onder deszelfs vaendel is dat zy bare getrouwste knechten, dat zy bare slaven telt. Dus, weg met de katholiekenweg met hun ministerie! weg met hunne meerderheid! en leve de linkerzydeWel is waer, de katho lieken zyn door hel kiezerskorps verheven ge worden op eene wettige wyze; maer de logie heeft zich steeds boven de wet geacht: zy alleen moet meester zyn De zaken Langrand, de benoeming van M. De Decker, de openbare zedelyklieid waren al maer voorwendsels; bad by geval deze scbyn- rede ontbroken, men had er andere uitgevon den. Bara zelf is hier slechts de strooien man; doch men moet liet.bekennen, de logie kounie- schuldig! antwoordde de jager lachend. Wees zoo vriendelyk dezen brief le lezen; dacruit zult gy zien hoe de zaken staen. Maer liet komt my toch zonderling voor, dat men u,eenen bruidegom,een kind voor de deur legt,merkte de gravin op. Ik heicniet zoo zeer hang voor verdenking als wel voor de gevolgen, genadige vrouw. Myne bruid en hare familie zullen zekerlyk gctrolfeii worden door de tyding dat ik een kind heb ten geschenke gekregen, en daerom heb ik my tot myne vriendelyke meesteres gewend, om haren bysland in le roepen. Wel zoo, ik merk liet al, gy wilt hel vertrouwen der beide geliefden op my overdragen, zeide glim lachend de oude goedhartige vrouw. Is het niet zoo Suhl? De houtvester schudde bedenkelyk hel hoofd. Gy hebt het geraden,antwoordde hy.De genadige vrouw is eene groolevriendin van kinderen en zy heeft er zelve geen. liet zou dus een edel kristolyk werk zyn, wanneer zy het arme wormpje lot Tuch wilde nemen. De oude dame bedacht zich een oogenblik. Welnu, het zy zoo, antwoordde zy toen, ik wil voor het kind zorgen en hel als een geschenk van God aenzien. Hel kind van de schoolmeesteres is gisteren gestorven, ik zal hel haer laten zogen en legen een ruim jaergeld laten opvoeden. En opdat-gy ook een aendeel daeraen zoudt hebben, moogt gy pelèr van het kind wezen. Zyt gy daermede tevreden, Suhl? Myne genadige meesteres kan niet anders dan edelmoedig zyn! riepde houtvester in de vervoering uiU Welnu, ga thans naer huis om uw verzuimden slaep weder in te halen, zeide de gravin. Als gy de school voorhy gael, sluer dan den meester of zyiie vrouw naer my toe. De houtvester verwyderde zich en de gravin begon hel kind en het linnen waerin het gewikkeld was meer naby te bezigligen. In de servet waren mei roodezyde de letters J. S. gemerkt en daerin vond de gravin dadelyk den sleutel van hel geheim. De doch ter van den opperjachtmeester en zyn kweekeling waren sedert langen tyd verloofd, doch hun geluk hing af van het ontslag van den jager, in wiens, plaels mand beter uitkiezen dan dien stouten, franken doornyker, die alles durlt en nooit heeft gewe ken; dan die zoogezegde politieke personnage die in elkQii tegenstrever een' vvand ziel; dan die afgekookte minister die, niet alleen den val van bet liberalismus, maer tevens zynen per- soonlyken haet te wreken had. Nu, het voorwendsel was gevonden en de strooien man ook. De dag werd bepaeld op wek ken liet spel zou beginnen, lntusschen lyd ver wittigden ons de organen der vrymetselary dal het spel heet zou wezen, en bet leger der muitery werd opgetrommeld. Dit leger, door- gaens samengesteld uit snotneuzen van de maconnieke scholen, uit misnoegde plaetszoe- kers, en aengevuld door het schuim van 't volk dat, in tyd van onweder altyd bovenkomt, dit leger is voor de logie het leger der a groole omstandigheden, het is de magt welke haer ten dienste staet om de katholieken, kan men ze niet «weltiger wyze van kant helpen, oproeri- gerwyze neer le slaen. Op'gestelden dag stond dit leger in volle har nas voor de poort van het paleis der natie. Het had zyn dagorde ontvangen en het heeft liet uit gevoerd met de krygstucht van een pruisisch regiment. Het moest opvolgend roepen Weg met de dieven Weg met de ministers! A bas la calotteWeg met al wat katholiek heet! De eerste roep verraedt het voorwendsel en de andere wyzen op liet doelwit der logien. Er stond nog op het dagorde dat men de ministers en de leden der reglerzyde byzonder in het oog zou houden om ze le omringen en ze te verdreigen, al ware het met de dood; dat men de stad zou roudloopen, al huilende en tierende, zingende de brabanQonne en ook de marseillaise, en daer, waer liet le pas kwam, de bellen af te rukken en de ruiten te breken, en vooral peper» te geven voor de katholieke gestichten, de capu- cynen en byzonderlyk de jesuieten. En zoo is het gebeurd. Den 22 verleden, dag der in terpellatie van Barri, heeft Brussel het eerste tooneel der maconnieke comedie bygevvoond. Nu, wat heeft de overheid gedaen om de mui tery le muilbanden, het wetgevend korps te doen eerbiedigen en de orde le handhaven Op die kwestie is het moeilyk te antwoorden. De overheid der stad Brussel is vertegen woordigden vlecsch en beenen,in den persoon van den achtbaren heer Julius Anspach, burge meester en tevens lid der Kamer, lrancmaeon en doctrinaire. Zyn gedrag in deze omstandig heden, levert het schoonste raedsel op dat ooit geuzenalmanak hobbe gegeven. In de Kamer verklaert hy dat hy, als bur gemeester, op de straet geen gezindheid her kent, en, op de straet het gepeupel beprekende, noemt hy de katholieken: onze tegenstrevers de kweekeling zou treden. Men had in den lactsten lyd veel hooren fluisteren over eene ongesteldheid van Julia Steinberg. De gravin was echter veel te edel moedig, dan dal zy door vermoedens le uiten, het geluk van twee menschen op het spel zou gezel heb ben. Zy verborg daerenlegen zorgvuldig het briefje en hel linnen opdat deze haer niei'zouden verraden, maer zy hewaerde ze als bewys en als middel om de ouders later hun kind terug te kunnen geven. De schooljufvrouw kwam, de overeenkomst omtrent de verpleging van het kind werd gestolen en het kind aen de pleegmoeder overgegeven. Weinige dagen later werd liet kind gedoopl. Do gravin benoemde de peeten en gaf ook het gebruikelyke macl. Het spreekt van zelf, dat de houtvester Suhl peter was en voor de an dere doopgetuigen, koos de gravin zyne bruid en de schoolmeester. Er ontstond eenige moeilykheid om trent hel kiezen van een geschiklcn naem, doch dit gelukte eiudelyk ook en men noemde den knaep, omdat hy hy dc huisdeur was gevonden, Rudolph Thürring. Hel kind groeide tlink op en werd spoedig de lieve ling van de oude gravin, die hem dikwyls op het kas teel liet komen. Voor dal hel kind nog een jaer oud was, vernam de gravin dat de vermóedelyke moeder, na eene langdurige ziekle, gestorven was, en dal haer verloofde eene heirekking in l.yfland hadaengenomen. De edele vrouw achtte zich nog meer verplicht, oin aen het verlaten kind moederlyken bysland te ver- leenen. Toch werd liet eehlolyk geluk van den houtvester door deze gebeurtenis gestoord. De omstandigheden van liet vinden des kinds waren niet zoo verborgen gebleven dat zyne vrouw er niets van hoorde, want' er zyn altyd gedienstige gecslen, die er hun werk van maken om de rust vafi een gelukkigen echt te verbre ken, terwyl zy hunne vermoedens ondcf den -schyn van vriendschappelykc modedèeling bloot leggen en daerdoor meniginael hel levensgeluk van twee men sehen verwoesten. Deze ontdekkingen veroorzaekten de houtveslersvrouvv nog moer verdriet, daer zy by de komedie, zooals zy het noemde, dc rol van meter had op zich genomen. Men begrypt ligt, dat zy hare smart niet lang voor Hy doet een berigt aenplakken waerby wordt aengekondigd dat alle sainenrolting zal worden uit een gedreven, en zoo nauwkeurig wordt zyn bevel uitgevoerd dat men de schoon ste samenrottingen aentreft rond een zestal wyven die, langs de tralie van het park jenever schinken. Wy weten niet of dergelyke verkoop gevvoonlyk te Brussel in volle straet is toegela- ten;.zoo niet moet men bekennen dal, als de duivel reeds in zooveel hoofden zit, het oogen blik slecht gekozen is om het gepeupel alzoo het duivelsnatte laten opgieten. Nu, alle legers heb ben hunne marketentsters, en die wyven zyn misschien de marketentsters van het leger der logiën?... Sedert eenige dagen is de oproer een wei nig gestild en één wenk van den burgemeester ware genoeg om hem aenslonds geheel en gansch te temmen. Buiten het gepreek, de manifesten en de werkdadigheid van den burgemeester, wat heelt de overheid nog aengewend om de wanorde te stillen? Zy heefl de burgerwacht onder de wapcn9 geroepen. De burgerwacht! Er zyn uit hare rangen stemmen opgegaen die huilden met de muiters, en dien dag is het vaendel dier excellente garde civiek een onuitwischbarc vlek acnge- wreven,. Ook verwondert het iedereen dat M. Bara, die altyd vooruilstaet als er «misbruik moet bevochten en doorkloven worden, tot heden in dc kamer nog de afdanking en afschaf fing der burgerwacht niet liebbe geëischt. Deesmael zou hem gansch het land toejuichen, zelfs dc beste en ernstigste garde civickon. Wat heeft de overheid nog aengewend Zy heeft hare politieagenten en de gendarmen te werk gesteld, en het is met lof dat iedereen spreekt van dc manier op welke zy hunne plicht hebben gekweten. Met spyt noglans vernemen wy, uit eenen brief van M. Anspach, gesluerd tot de Indépendancedat eenige agenten den iever hebben te ver gedreven en over hun ge drag zullen verantwoorden. Om voortaen al moeilykheid van dien aerd te voorkomen, zou het misschien geraedzaem zyn dat, als er mui ters of dolle honden op straet loopen, dc poli tiemannen hun zweerdvervangen door.... eenen houten sabel. Wat dc maconnieke drukpers betreft, die kan moeilyk haer genoegen verbergen en zy bla meert den oproer gelyk iemand die, in zyn innige blvdsciiap, gedwongen is legen zyn hart te spreken. Volgens haer is de schuld van den oproer te wyten aen de katholieken alleen, en zy schat dat do katholieken er goed van afgeko men zyn.... Zoo spreken de grrroote gazetten. De kleine, de modderblaedjes, die te Brussel by zich zeiven hield; van zelve levert de ontrouw van den echtgenoot doorgaens stof tot dagelyksche verwyten. Zoo ging het den armen houtvester ook. Gedurende eenige dagen zag de vrouw zeer zuer en zuchtle en pruilde. Op de vraeg van haren man, wal er aen scheelde, bromde zy sommige antwoordden die hy niet verstond en cindelyk berstte een vloed van tranen en verwyten los, die dc houtvester rneteeu hartelyk lachen beant woordde. Wees maer stil, kindlief, ik zal u myne onschuld bewyzen! riep hy uil^iT^liep ylings naer de gravin, klaegde haer zynen nood cn verzocht haer om hulp. Nog (fenzelfden dag stuerdede gravin eene boodschap naer dc houlveslersvrouw en liet haer ver zoeken by zich te komen. Toen deze zeer verwonderd over deze tiitnoodiging verscheen, begon de oude dame onmiddellyk van het geschilpunt te spreken, toonde aen de jaloersche vrouw het linnen cn het briefje, dal hy het kind in de doos had gelegen, en herinnerde haer aen de geruchien die er in omloop waren geweest, lot acn den dood van de dochter van den opperloezichter. Beschacmd stond de vrouw van den houtvester voor haer en had duizendmael om vergiffenis, dat zy haren man in ccnc zaek die de ge nadige vrouw zoo edelmoedig op zich had genomen, ook slechts een oogenblik had durven verdenken. En hiermede was de echtelykc liefde hersteld, en de vrouw ging dadelyk ter verzoening naer de school- mcesterswoning, om don kleinen Rudolph wat speel goed Le brengen. lntusschen was de kleiDC jongen zeven jaer oud ge worden, toen do gravin besloot hem op hel kasteel te nemun, en zelv- zyne opvoeding le leidon, voorloopig zou hy echter nog in de dorpsschool onderwezen wor den. De vroolyke, llirike vondeling had door zyne vlyt, zyn vriendelyk, bescheiden en dienstveerdig gedrag spoedig de liefde van zyne weldoenster gewonnen, maer dal de schoolmeester hem ook eene inderdaed vaderlyke liefde toedroeg,cn hem boven al zyne mede scholieren voorttrok, verwekte spoedig den hacl en den nyd der dorpsjeugd en van hunne ouders. Men plaegde hem overal, men beleedigde hein, en wanneer er iets kwaeds gebeurde, en men den dader niet dadelyk wist uil te vindon, kwam al de verdenking zeker op Rudolph Thürring. (Wordt voortgezet.)

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1