N° 50. Zondag 10 December 1871. lste Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Vondeling. Aelst, 9 December. DE TOESTAND. Buitenlandsch Nieuws. Gazette van Aelst Slot Bureel van liet bind Is gevestigd in de Kupelle^lraet !V° 11, waer uil» brieven, g<*blen, enz. vraehtvry moeten toegezonden worden. AbonnementspryH Zi Fr. 'sjaers, voorafbetaelbaer. Voor den buiten kan men inschryven lu al de poatkantooren, en voor de Inndelyke gemeenten by de briefdragers. R QY1] Qpf Wie een abonnement neemt op de Uul ljjl. GAZETTE VAN AELST voor 't jaer 1872, zal dezelve ontvangen gratis, van heden tot Nieuw jaer. De bijval welke onze onderneming heeft ontmoet stelt ons in staet om den abonnenl meer en meer te voldoen. Wy houden hem bekend met het be- lankryksle nieuws der week, en bieden hem in uit- gelezene feuilletons eene aengename lezing. Verle den jaer bevolen wy ons met volle vertrouwen in de gunst van het geëerd publiek en onze hoop is geenszins te leur gesteld geworden. Het is ons eene pligt geworden ons die gunst meer en meer waer- diy te maken. De pynelyke indruk welke de voorvallen van Brussel hebben te weeg gebragt is ver van ver gden te zyn. Die indruk bepaelt zich niet by de uitgestrektheid van het land: de vreemde druk pers bemoeit zich ernstig met den gevaerlyken toestand waerin ons de oproer heeft gebragt. De aenzienlykste organen van Engeland en Frankryk, organen van alle kleur, zelfs degenen die minst verdacht zyn te houden van clerica- lismus, hebben strenge, harde woorden tegen het gedrag onzer Bara's van binnen en buiten de Kamers. Alleen de gazetten van Bismarck maken uilzondering; zy zien kans voor den duit- schen slokop hier 111 troebel water vangst te krygen en zy juichen onze muiiers toe. De Journal des Débats vraego wat het baet eene sehoone constitutie en wyze wetten te be zitten als men ze niet weet te onderhouden? En hy voegt er byZedelykheid voor zede- lykneid, hadden wy liever een ministerie dat eene ongeschikte benoeming heeft gedaen, dan eene politieke gezindheid die nederdaelt in de straet. De Times betreurt dat België op eenige dagen tyds, zynel'aem van gematigueid en ge zond oordeel, welke M. Gladstone zoo hoog komt te verheden, heeft in gevaer gebragt. Maer de Times vergeet dat wy hier geschoren zitten met eene kliek die ver is van belj te zyn of ten minste, die het belgisch karakter gan^ch misKent. De echte belg bemint de regtvaerdig- heid en haet de wanorde; zyn politiek is geen straelschmJery; hy eischt zyn regt, niet den kalsei in cie vuist, maer gewapend met de wet; in rust en vrede wilt hy leven en arbeiden, ge trouw aen zyne pligtën, getrouw aen zynen Vorst. Neen, het moet niet gezegd worden dat een woestaerd als Bara, dat een dauw bescheid als Anspach, door zyne uitdagingen of door Naer het Hopgduitsch. (le VERVOLG.) Eindolyk verweet men hem ook zyne geboorte en óveriaedde inca hem mei de béleedigendste scheld namen. Hy klaegde dit wel aea dea meester, docli deze, die by zyne slechte bezoldiging, gedeeltelvk van de vrygavigheid der boeren moest afhangen, durlde dea Kuaep niet zoo kraclilig Ier zyde staon, als hy wel gaerae gedaen bad, en de gravin kon zich evenmin mei die twisten inlaten. Ouder deze omstan digheden verzoent zy den geeslelyke, om liet onder wys van den. jongen op zien te nemen, hetgeen dan ook met net beste gevolg geschiedde, lienalve Hel huisgezin van den schoolmeester, bezocht do luiaep ook nog de hjuivesiei'swouing, waer inlussclien een doehierije was gekomea. Hoewel de jongen endorde bescherming der gravin slond en hoewel uy haren pleegzoon was, hielden de ver wy ten over zyne geboorte niet op, en dus besloot de gravin, op aeuraden van den geeslelyke, om Rudolph in ile slad op de school le doen. Hy was tóén in zyn Ivvaell'de jaer,en nam met tranen in deoogen afscheid van zyne weldoenster en van de twee hem zoo dier bare huisgezinnen. Ook iu de nieuwe omstandigheden toonde de knaepzieli de liel'dézyner vrienden weerdig. Hy was ecnier eeb vroolyke" en so in i yds zelfs wilde jongen, en deed dezelfde stroken als alle andere bly- hariige knapen, maer hy was tevens èen viytig en deugdzaem leerling en de lieveling van al zyne mees ters. Zoo ging hol voort tot dal Rudolph zyn negen tiende jaer bereikt had en op de hopgesehöoi kwam, volgens het verlangen der gravin, in de god- ii'dheid le studeren. van den meusch is niet in zyne macht. Zyn verstand is niet alleen beperkt, maer de omstandighe den wisselen buiten hem om. Eene hoogere Voorzie nigneid heeft eene leiding over ons, waeran wy het wyze eerst later beseffen. Een weg, waerop meir zyn geluk zoekt, wordt dikwvls plotseling gesloten;' oen tiende jaer I f om daer, vo geleerdheid lol va zyne al te gioote gematiglieid, bekwaem is om hier onze aloude l'aem van eer en bezadiglieid op bet spel te brengenNeen, men moet by den vreemde weten dat, achter de huilers der tri buun en achter de huilers der straet, het ware België staet, dat nooit, uit voorwendsel van politiek, is gaen ruiten breken en bellen afruk ken, dat nooit den oproer heeft verheven als eene magt in 't land, magt voor welke regt en wet en Koning thans mi e.en zwichten Wat er geschreven wordt over de doenwyze van den Koning zeiven in deze omstandigheden, zullen wy liefst niet herhalen: het is al droel genoeg voor ons zulke dingen te moeten lezen. Beschouwen wy onzen toestand onder een ander opzigt.dan vinden wy reden tot vertroos ting, reden om voor de toekomst niet te wan hopen. Het kabinet, de wettige uitdrukking van 's lauds meerderheid, heeft noch het kiezers korps noch zyne pligt verradenhet heelt kloek moedig aen den oproer weerslaen en is niet ge weken ten zy voor het schriftelyk bevel des Konings die bun de portefeuille terugvroeg. Zy zyn getrouw gebleven aen de gezindheid welke hen had verheven en die gezindheid, van haren kant, heelt hen niet verlaten. De toestand der katholieken vergeleken met dien waerin zy verkeerden in 1857 is gansch anders. Dan had de oproer hen verrast en, om zoo te zeggen, onthutst. Maer deesmael zyn het de muiters alleen niet die de stem hebben ver heven; ander stemmen zyn opgegaen en bet leger der groote omstandigheden heeft on dervonden dat liet voortaen met de vrienden der orde te rekenen heelt. Eene vrye, ongedwongene beweging, ont- staen te Gent, heeft zich door gansch liet land verspreid. Petitiën tot den Koning, adressen aen de ministers zyn uit steden en dorpen by bonderden toegezonden. Donderdag, 30 novem ber, was het de feest der Zenne. De muitmakers zagen er een beste kans in om hunne «politieke gevoelens eens duchtig lucht te geven; maer talryke.katholieke deputatien, samengestroomd uit gansch België, stonden te Brussel op hunnen post om de huilers den bek tc stoppen. Woens dag verleden zyn die zelfde deputatien ander- mael in de hoofdstad saemgekoinen ten einde de maetregelen te beramen welke in deze om standigheden door de katholieken dienen be proefd te worden. De katholieken hebben begrepen dat bet niet genoeg is voorstaender te zyn der goede zaek en der goede orde, en voor liet overige, te laten doen. Zy hebben elkander de band gereikt en zy, zoowel als hunne tegenstrevers, staen ver- baesd by liet aenzien der magt waerover zy be schikken om godsdienst, regt en vaderland te verdedigen. andere opent zich; soms doet eene kleine omstandig heid de gedachten veranderen en vvyst ons tevens de rigliiig aen, waerheen de Voorzienigheid ons hebben wil. Rudolph legde zich ieverig op de theologische stu diën toe, en nam zich voor om zyne weldoenster door zyn uitstekend goed gedrag hare weldaden Ie vergel den. Haer vVeiiseli,óui hein op den predikstoel le zien, werd echter niet vervuld, want de jonge student hr.d nog niet zyne tweede half jaer aen de hoogesehool doorgebragt, leen hy op zekeren dag de versol) rikke- lyke lyditig vernam, dal zyne weldoenster plotseling aen eene beroerte was overleden. l>it berigl was voor Rudolph een donderslag, die/yn geheel oogenbhkke- iyk heslaen en de daeraun verbondene toekomst ver woestte, te meerdaerde houtvester hem Levens meldde, dal do overledene geen testament gemankt had, en nergens eene zekere som had vastgezet om zyne stu diën te kunnen vervolgen. Eenige uren laugwydde hydcr afgestorvene opregte tranen van weemoed eu dankbaerheid, doch eensklaps maokte de gedachte zich van hem meester: Wat moet er nu van u worden? :Nog van iemand, behalve de gravin, had de jongeling weldaden aengoiiomen, en z^u irolseh handel niet toe, hy andere menseiien om geld le bédelen. Kort voor den dood der gravin, had hy van haer de omstandigheden van zyne geboorte vernomen, en w ist hy dus dat hy op aerde geene, bloedverwanten bezat. Op de .ondersteuning van den houtvester of van den school meesier bad hy, zelfs wanneer hy' niet zoo veel zwarigheid had gcuiaekl iu hel dnniiemon van Weldaden, mei kunnen rekeuen, want hun inkomen was gering eb door den onlangs uitgebroken fruüsehcn oorlog was alles daerénboven zeer boog in prys gestegen. Hy besloot (lus, zonder er iemand it-ls van ie zoggen, om zyn geluk iu den oorlog te beproeven, en zich by een' huzaren-regiment te laten inschryven. Hy verkocht alies, wat hy nu biel meer noodig had; hel overige pakte hy in eeri koffer en stuerde het aen den houtvester, met verzoek dit weinige le bewaren lol hy terug kwam. Zyn plan en doel zyner reis hield hy geheim. Na weinige dagen stond Rudolph Thürring reeds voorden overste von Schönberg eu verzocht om eene plaels in zyn regiment. De katholieken zyn verwittigd. De logien weten nu dat liet genoeg is dat eenige straet- schenders huilen voor liet paleis: Weg met den Koning! 0111 's anderdaags te bekomen al wat zy vereischen. De katholieken weten het ook en zullen liet niet vergetenzy zyn in staet gesteld om onbeschroomd voortaen den Koning te too- nen aen welke zyde zyne beste vrienden staen. Vergadering dor Katholieken te Brussel. Woensdag middag, waren ontelbare afge- veerdigden der katholieke associatiën verga derd in de hoofdstad. Er is be Móten een adres te sturen tot den Koning, een ander tot de nieuwe ministers en eene petitie naer de Kamers, ten einde toerei kende maetregelen le bekomen, die, tegen den oproer, de vryheid der Kroon en de waerdig- lieid der Kamer moeten vvaerborgen. De ver gadering verklaert dat bet bestuer het best zal oordeelen nopens den aerd dier te nemen maet- regels. De tweede zitting der vergadering zal plaets hebben zondag, 17 dezer maend. M; Wasseige is zeer gelasterd geworden, dewyl hy minister was, en men mag nogtans zeggen, dat hy veel gedaen heeft voor den werk man. Men herinnert zich devoortreilëlyke maet regelen, die hy nam ten voordeele der werklie den van het arsenael van Mcchelen, en hy was bereid om nog verder te gaen. In bet budjet van 1872, dat hy de Kamer had voorgelegd, is eene aenzieniyke som gebragt voor de vermeer- doring der jaarwedden van de postfakteurs en de werklieden van den yzeren weg. Hopen wy dat zyn opvolger dit goed voornemen ten uit voer zal brengen. De dag der opening van het italiaensch par lement., 27 november, is een heuchelyke dag in de geschiedenis der overweldiging van Rome. Van den eenenkant stond Victor-Ëmmanuel in het paleis van Monte-Citerio al bevend eene Troonrede af te lozen,waer by, noch zyne aan hoorders geen enkel woord van gelooven. Van den anderen kant, in bet Vat,ikaen,wasvoor den H. Vader vergaderd het puik van den adel en van de burgëry der Eeuwige Stad. Dry adressen werden voorgedragen en vervolgens nam Pius IX het woord oin, in de vërhevene tael die hein eigen is, de' aanwezigen te onderhouden over de vervolgingen der Kerken barelriomphen.Sf re kende vande verzoening welke de Revolutie, als mogelyk en acnstaende vooruitbrengt tusschen haer en den Paus, verzoening welke onder an- Dc overste zag den knappen, vvelgemaekten jongen .man met welgevallen aen. Hy kon cellier ligt aen zyn '^droefgeestig geïnd bespeuren, dal dringende noodzn- «clyklieid, misschien legen zynen wil, hem tol dezen slap deed overgaen. baerom zeide hy vriendelyk: Mynheer ziet my er niet uil, d it hy geerne sol- daet wordt. Hoe zoo, overste? vroeg Thürring. Gy ziet or my veel le veel uil als een handidael in de godgeleerdheid*. Hebt gv iets uitgevoerd? Schulden gemaekt? Of is uw imjisje u ook ontrouw geworden? hernam de overste lachend. Niets van dit alies, antwoordde de jonge man. Wel noodzaekl my een groot ongeluk, om myne be trekking vaerwel ie zeggen en een stap le doen, dien ik nooit vrywillig zou gedaen hebben. De overste bezag Tniirring nog eens van het hoofd loUUkVoelcn. -V Myir jongen, begon hy na eene korte poos, ik slgfBglang in u. Leg 'uw liui'l voor my open, maer spreek de zuivere waerheid. Wanvon wilt gy huzaer worden? Thürring verhaeldc nu naer waerheid het onver wachte verlies zyner weldoenster en verzweeg ook niet de vlek, die byzonder nog volgens de begrippen van dien tydop onwettige kinderen rustte. De oude-officier had ernstig toegeluisterd. Wal uwe geboorte nengact, zeide hy toen, dit is, wel gezien, een vooroordeel, dat juist den onscbuldi- gen treft. Men kan loeli zeker een rerlyk man zyn, zonder dat men vader of moeder gekend heeft, of schoon dat hef een groote H'j<> is op de levensbnen; althans, als do ouders brave lieden z\.i geweest. I11- tussehen had gy gelyk dat gy den dood der gravin von S 'hulenberg betreurdel.... Daerdoor ben ik geheel van middelen ontbloot. E11 waervan zal ik nu by de tegenwoordige duerte leven? vroeg Thürrmg. paer zullen wy wel wal op vinden, antwoordde de overste. Was er nu geen oorlog, dan wist ik reeds iemand die zich uw lol zou willen aentrekken. Ik houd u voor een knap jong meusch, maer ongelukkig 'houdt de oorlog de handen gebonden. Maerhv kan my gelegenheid geven om de schande mynOi*gebom-ie uit te wissHion! riep Thiii'riug uit. deren zou uitkomen op den afstand van het lydelykgezag, heefUMus IX uitgeroepenNeen, nooit zal er verzoening zyn tusschen God en Belial, tusschen de duisternis en het licht, tus schen de dwaling en de waerheid. Ik smeek den Allerhoogste my ter hulp le komen en myne krachten le steunen, en, moet het zyn, ik zal eer myn leven slagtofferen, dan voor de zege vierende boosheid te wyken. Dien uag stond hel eclite Ro.ma in bel Vatikaen en het is daer ook dat de ware Troonrede word uitge sproken; het Rome der Revolutie was te Monte- Citerio en nooit zag men de slad zoo schoon en zoo grondig vèrdeejd dan op dien stond. Terwyl de stoet van Victor-Emmanuel naer de vergaderplaats trok is het gepeupel de ker ken binnengestormd om de klokken te luiden. De priesters en de kerkbedienden die het wil den beletten werden ernstig bedreigd. De dag bladen die de adressen en de redevoering van den Paus hebben afgekondigd zyn in beslag ge nomen; de priesters en de katholieken worden voortdurend beledigd en vervolgd in volle straet; nogtans liet bestuer doet al wat mogelyk is op dat de H. Vader Rome niet zou verlaten. Het vreest er ernstig voor en het heeft er rede toe; het vreest, moest de II. Vader zich gedwongen zien dien uiterste redmiddel te beproeven, de wereld voor goed tegen de overweldiging zou opkomen. De Koning wil volstrekt in Rome niet wonen; maer het bestuer dwingt er hem toe. Eene correspondentie uit Rome Vergelykt het Koninkryk van Italië aen eene Mis van Requiem, zonder Gloria noch Credo, zonder Bax noch Benedictie. De dielten, moorden en brandstichtingen vermenigvuldigen er zich op eene verschrikke- lyke wyze; en wat nog ongelukkiger is, de po litie kan op het spoor der booswichten niet ge raken. Het heeft den H. Vader groote hartzeer gedaen te vernemen dal de gezanten der katho lieke mogendheden zyn tegenwoordig gewéést by de opening van hel italiaensch parlement. De keizer van Brazilië was er ook, hoewel hy van den H. Vader verhoor had gekregen en hy van de familie is van den koning van Napels. Men verzekert dat de italiuensche sekten vooreen merkelyk deel in den oproer zitten van Brussel. Hare organen juichen opentlyk Bara en de muiters toe. Zooals men liet reeds weet beeft de tweede Kamer der Staten-Generael van Holland de jaar wedde geweigerd voor den gezant der Neder landen by den II. Stoel. De twee vylde der hol- landsche bevolking zyn Roomsch, en de ge stemde maetregel is met veel ontevredenheid vernomen geworden. Een uyveraer van Maes- tricht, M. P. Ragout, komt koning Willem een offer aen te bieden van 3000 gulden, om ge- dceltelyk in de kosten van bet gezantschap in spraek te voorzien, in geval Z. M. hetzelve wil Goed gesproken, jongen! zegde de oude soldaet. Vooralsnog spreekt gy met niemand buiten my over uwe omstandigheden; ik zal my wanneer gy hei ver dient, uw lol aentrekken. Gy wilt dus huzaer worden? Ik wacht nog slechts op de toestemming van mynheer den overste. Maer het exercecren onder den kaporaelslok? Ik hoop door vlyt en goed gedrag den stok tc ontkomen. De overste wees naer zyne sehryftafel en zegde: Zet u daer neder eu sehryf eenige regelen, want ik wil uw schrift zien. Gewoonlyk deu,rt dit niet veel hy geleerden. Als het zuiver en gelyk is wil ik u spoe dig hy myn lyf-eskadron als fourrier aenstellen. Thürring schreef, en de overste betuigde zyne tevredenheid. Gy wordt fourrier, sprak hy. Meldt u hy den rit meester aen, ik zal myne orders zenden. Zeer getroffen over de vriendelyke ontvangst, beval de nieuwe fourrier zich verder in de gunst acn, en begaf zich op weg naer het kwartier van den ritmees ter. Ondanks zyne jeugd, was Thürring een menscli van bedaerd overleg, die zeer goed de noodzakelykbeid inzag om zich met verstand le schikken in alle moei- lyke omstandigheden, die hy le gemoet ging. Daerom gaf hy de onderofficieren van zyn eskadron een kleinen maellyd om in hunne gunst te komen, en legde er zich zorgvuldig op toe om door dienstveerdiglieid en beleefdheid de achting van zyne meerderen te verwer ven. Nioltegens.laende zyn stil, droefgeestig gelaet, werd hy spoedig de lieveling van al zyne kamera len. Voprmunelyk won hy de vriendschap van een ouden, braven kaporacl, die nog onder Frederik den Groote gediend-had, en als een degolyk en dapper krygsman zidtshv de ofiicieren in groot aenzien slond. ^3pi"Gy moei de pen nederleggen en den sabel hante- TCri, racdde kaporacl Witlich den fourrier. In hot aen- staende voorjaer begint het kampement, en dan mag een jonge krachtige, kuaep als gy zyt, niet aen de schryllufel blyvon zitten, want zyne plaets is in den zadel. Volg mynen racd, Thürring. Alleen op het slag veld kunt gy roem en eer vinden. (Wordt voortgezet.)

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1