N° 52. Zondag 24 December 1871. lste Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. Berigt. De Vondeling. Aelst, 23 December. Gezondheidstoestand. Nieuwstydingen uit liomc. Buitenlandsch Aieuws. G-azette van Aelst va„ het blad I. «eve..,,, de K»Pe..eetr»et M- waee a.,e he,eve.., Be.den, en,, vraehtvry .„..eten tnageaonden woeden Ahonnenientepey. Ce. -Jaeee, vooraf hetae.baee. Vooe den hn.ten tan men .„aehryven ,n a, de po.thantooeen, en vnnr de«.nneenten hy de he.erdeagat Wie een abonnement neemt op de w 1 GAZETTE VAN AELST voor tjacr •1872, ml dezelve ontvangen gratis, van lieden tot Nieuwjaer. De byval welke onze onderneming heeft ontmoet stelt ons in staet om den abonnent meer en meer te voldoen. Wg houden hem bekend met het be- lankrykste nieuws der week, en bieden hem in uit- gelezene feuilletons eene aengename lezing. Verle den jaer bevolen wy ons met volle vertrouwen in de gunst van het geëerd publiek en onze hoop is geenszins te leur gesteld geworden. Het is ons eene pligt geworden ons die gunst meer en meer waar dig te maken. In België is de gezondheidstoestand allervol- doenste. Nergens, in niet een deel des lands, treft men sporen aen van besmettelyke ziekte. De kinderpokjes hebben hunne verwoesting gestaekt. Niet één geval van cholera heeft zich opgedaen. De typhus telt nauwelyks eenige gevallen, in 't algemeen weinig ernstig, in de hospitalen. Waer men in hel land meest aen lydt is aen ziekten der longen en luchtp-yplakken. In Holland zyn de kinderpokjes veel gemin derd; men mag de besmetting aenzien als ge ëindigd. Te Parys, is de gezondheidstoestand voldoen- der dan het de droeve gevallen, waervan die stad het tooneel is geweest, het lieten verho pen. Nooitj sedert vele jaren, stond het cyfer der sterfgevallen zoo laeg; maer er valt ook op te merken dat de hoofdstad van Frankryk sedert lang zoo verlaten niet is geweest dan heden, en, is het getal der sterfgevallen aenzienlyk in gekort, het komt dat de bevolking er ook mer- kelyk is verminderd. De kinderpokjes zyn byna verdwenen en de typhus telt er geen zeer groot getal slagtoffers meer. Doch, hoewel er ook vermindering is in het getal sterfgevallen ten gevolge van buik- en bloedloop, de ontstelte- nissen der maeg en darmen tellen er nog een tamelyk groot getal gevallen. Te Londen zyn er, een dezer laetste weken, vele honderde lieden gestorven van den buik loop. Te Berlyn sterven er vele van de kinderpok ken en de ziekte omkleedt er een zeer gevaer- lyk karakter. Het derde deel der zieken bezwy- ken. Op den Oosten storten alle geessels te gelyk ne Ierde cholera, de typhus, de zwarte pok ken, tfé pest en de overstroomingen. Thans is de cholera te Gonstanlinopelen en is binnenge drongen tot in het paleis van den Sultan. Zyne hovelingen durven het hem niet zeggen omdat zy weten hoezeer hy van de ziekte benauwd is. De pokziekte doet schrikkelyke verwoestin gen te Smyrna; de pest zaktallengskens al naer Gonstantinopelen. Het is veertig jaer geleden dat zy er aenzienlyke verwoesting aenriglte, zoodanig dat men, zelfs voor schatten gelds, noch doktors kon vinden om de zieken by te staen, noch grafmakers om de lyken weg te nemen. In het eiland Cyprus, dat men om zyne bui tengewone vruchtbaerheid den graenzolder en den wynkelder noemt van Turkeije, sterft men letterlyk van honger en dorst, ten gevolge van de verwoestingen door de sprinkhanen aeuge- bragt op de velden en de langdurige droogte. Verledene week meldden wy met welk ge- vaer twee deurwachters en Mgr de Merode door liet geweer der Pie.nontezen werden bedreigd om dat zy by geval voor een venster Van het Vatikaen stonden. Dit geval heeft gansch de katholieke wereld ontroerd en, om een scliyn van voldoening te geven, lieett men de schild wachten weggenomen die voor Sl-Pieters-kerk en voor het pauzelyk paleis in dienst stonden. Maer het nieuw bestuer van Rome zal wel schel men genoeg samenkrygen om oproer te gaen maken tegen liet Vatikaen; dan zal de Pieinontees zeggen dat het de Pans zyn schuld was omdat - hy niet wilde beschermd worden, en de schild wachten, of liever de italiaensche cipiers, zul len weder op hunnen post zyn. Eiken morgen ziet men in menige kei-ken van Rome, priesters die men gedwongen heeft sol- daet te worden, tot schande van Victor-Emma nuel, het priestergewaed over hunnen uniform trekken en mis lezen. De italiaensche u niversiteit van Rome verkeert ineenen belachelyken toestand: zy ontbreekt professors enleerlingen. Wy hebben gemeld hoe de achtbareMinglietli. oud-minister van Victor-Emmanuel, het slacht offer is geworden van de dieven en stroopers die hy geholpen heelt in Rome te brengen. Garibaldi lieeff het ongeval vernomen en doet een oproep door gansch Italië om Minghetti een nieuw zakuerwerk te koopen!.... Voor het overige weet het koninkryk van Italië niet meer van wat hout pylen maken. Het heelt bondgenooten noodig en het weet niet waer ze te vinden, hoewel het haest mis schien zal moeten oorlog voeren tegen Spanje om er Savoy ard Amedeus I op den troon te houden. Z. M. Amedeus heelt aen papa getelegraphieerd dat hy het niet meer houden kan. Eene nieuwe preul van de achting welke dit koninkryk geniet Naer het Hoogduitsch. (3e VERVOLG.) Met wilde sabelkappen drong Thürring nu vooruit, rukte eenen vyandelyken huzaer van zyn steigerend peerd, sprong er op en reed spoedig weder aen de zyde vau den overste. Nog altyd bevond het.regement zich nauw omsin geld, daer kreeg de overste op eens een tamelyk groot vyandelyk infanterieregement in liet oog, dat naer de reserve terug marcheerde. Gelukte hét, dit regement door te breken en tusschen zich en den vyand te brengen, dan kon men op een gunsligen afloop reke nen. Er werd dus gesloten gelederen gekomman- deerd, en met onwederstaenbacr geweld wierp zich de opeen gepakte massa op de infanterie. Zy werd omver gereden. Terwyl alles wild door elkander tui melde, riep de oude kaporael zynen jongen vriend Thürring toe, en wees hem op eenen vyandelyken generael, die te vergeefs de verspreide infanterie tot staen poogde te brengen. Thürring begreep den oude zeer goed. Met zware sabelhouwen drongen zy door tot by den generael, en terwyl Wittieh dien peerd op den 'kop sloeg, zoodat het geheel onhruikbaer werd, vatte Thürring den vallenden ruiter by den kraeg en sleepte hem met zieh mede. De nagezonden schoten misten hun doel en binnen weinige minuten bevond zich het regement buiten liet vyandelyke vuer. Gy zvt een moedig soldaet! zegde de generael, toe hy na dien vvoesten slag weder wat tol zichzelven kwa i. En hy reikte Thürring zyn horlogie eu zyne beur toe. Behoud dit, antwoordde de onderofficier. Ik vecht niet om buil te maken. In dit oogenblik kwam de overste von Sehönberg met een van vreugde stralend gclaet aenryden, en reikte kaporael Thürring de hand. Mynheer de luitenant Thürring, riep hy uit, ik dank u voor uwen bvstand en voor het schoone peerd, dat ik voortaen steeds zal beryden. is de doenwyze van den groot-hertog van Rus land, Michael, die door Rome is getrokken om zich naer Napels te hegeven, en zich in de nieuwe hoofdstad niet heeft willen ophouden. Door gaiBch Italië ontmoet men benden baen- stroopers die hun stieltje uitvoeren in vollen dag. Italië, gaet onder het opzigt der flnantien onvermydelyk naer het bankroet. Ware de H. Vader bekwaem om zyne vyand en iets andets te wenschen dan hunne bekeering, hy kon hen voorzeker met geen grooter kwaed gestraft zien dan hetgene waermede zy zich zei ven straffen; terwyl Hem, in het midden \au zyn lyden, de troost langs alle kanten toekomt. Zondag «rieden ontving hy eene deputatie van 1500 romeinsche vrouwen. Velen hadden hunne kinaeren.medegebragt om ze door den H. Vader te laten zegenen. Deze nam er een uit, een meisje van dry jaer, kuste het opliet voorhoofd en plaetstehet nevens hem, waer het gansch den tyd van het verhoor verbleef. Een oude vrouw riep uit: Ik heb de jaren van Pius IX; ik wil hem nog eens hooren spreken! Zy heelt gelyk, antwoorden de aenwezigenzy moet hem den voet Kunnen kussen, misschien zal zy hem niet meer zien. fdaakhyk. Men verzekert, dat het financieel vertoog, hetwelk maendag uitgedeeld is, de uitgaven op 2 milliards 415 miliioeii en de ontvangsten op 2 milliards 429 millioen raemt; er is dus een batig saldo inde ontvangsten van 14 millioen fr. De nieuwe belastingen staen op de inkomsten aengeleekend voor 247 millioen, waeroruler .90 millioen voor de belastingen op de grond stoffen, 65 millioen voor de weefbare stoffen, 30 millioen voorde belastingen op de mobilaire waerden, 20 millioen verhooging voor de regten op den suiker, 10 millioen voor de gefabriekeerde stoffen en 10 millioen verhooging voor de regten op de scheepvaert. Het vertoog doet uitschynen dat de nieuwe belastingen den grondeigendom niet overbelas ten en noch aen de renien, noch aen dc steen kolen, noch aen het yzer, noch aen het vervoer der koopwaren raken. Men moet zich aen ernstige gebeurtenissen verwachten in Frankryk. Men had gehoopt dat de bevestiging van het presidentschap van M. Thiers, de gemoederen voor eenigen tyd zou gestild hebben. Hel is het tegenstrydige dat nu plaets heeft. Sedert den 4 december dal de leden der Nationale Vergadering wederom byeen zyn, er zyn min partyen, maer deze zyn talryker. De linkere zyde, doet openlyker met de republi keins van alle koleuren,tot van het rood koleur der oude Jacobins toe. De koningsgezinden wor den daerdöor meer eendrachtig en laten zich zoo gemakkelyk niet meer bevredigen door de schoone woorden van M. Thiers. Zy vereischen Toen wendde hy zich lot den gevangen generael cn wees den hem aengeboden degen af; na eenige woor den van vriendelyke deelneming, liet hy een peerd voor hem brengen, waerop de gevangene tot achter de slagorde werd vergezeld. Thürring was nu luitenant, maer te gelyk met zyne benoeming ontving hy tevens van den overste twee schoone paerden en een volledig officiers-uniform. •l)e vyand was terug gelogen en betrok, volgens dc toenmalige gebruiken, eene verschanste legerplaets, om daer op versterking te wachten, zoodat de beide legers, slechts eltelyke mylen Van elkander lagen en er tusschen de voorposten onophoüdelyk kleine ge vechten plaets hadden. Rudolph Thürring was de erkende lieveling van den overste. Hy had hem in het lyf-eskadron behouden, tot algemeen genoegen der huzaren, die geernc hun nen vroegeren kaporael tol aenvoerder wilden hebben, cn zich steeds in groot aenlal aenmelden by onderne mingen, die den als dapperen parlyganger bekenden Thürring werden opgedragen. De bevordering van den jongen onder-officier had echter niet ten minsten in vloed op zyne verhouding tegenover hen. Hy bleef even als vroeger de vriendelyke en zelfs bereidwillige kameraed, doch daarentegen levens een gestreng officier. De liefde en de achling, die het regement den jongen man toedroeg, was volgens de toenmalige begrippen van stand, menigeen zyner mede-officieren zeer onaen- genaem, en onder anderen zyn ritmeester behoorde geenszins tol zyne vrienden. Waer by kon, droeg hy hem de moeilyksle ondernemingen op, doch tot zyn spvt verhoogde'de gelukkige uilslag dezer waegstuk ken zynen roem nog meer. Thürring's beproefde moed cn de gunst van den overste hielden zyne vyauden echter van hem verwyderd en noodzackten hen hunne wangunst en haet te onderdrukken. De voornaemste slag, waervan de uitkomst van den geheelen veldtogt, of veeleer van deu ganschen oorlog afhing, was voorbereid, want hel was den vyand ge lukt versterking te bekomen. Beide legers zagen even zeer liet gevvigt van dezen beslissenden stryd in, die ieder hart sneller deed kloppen in vaderla.idsehe of krygshaflige opgewondenheid Jjoi strydlusl stonden de legerscharen tegenover erkxfWer cn men aen- nu dat hy, door daedzaken en benoemingen, bewyze dat hy de princiepen van de meerder heid der Vergadering in acht neemt. M. Thiers, van zynen kant, meer en meer bevreesd over de revolutionnaire neiging des linker kants, fielt openlyker naer den regterkant. Van daer, vele grooter beweging en drilt in de zittingen, en waerschynelyke voorbereiding tot nieuwe troe bels. De uitval der kiezing van 17 leden der Natio nale Vergadering, die in 14 verschillige depar tementen gaet plaets hebben op 7 january 1872, zal klaerder doen zien waer het Fransche volk henen wil. De appartementen van het paleis van Fon- .ainebleau zullen eerlang hun gewoon voorko men hernemen. Het dienstpersooneel is sedert verscheidene weken bezig om aide meubels,schilderyen, be hangsels, tapyten, spiegels, pendulen en kunst voorwerpen op hunne plaets te brengen. Het getal voorwerpen, dat tot meubeleering en versiering dient van het paleis, isaenzienlyk; de intendent.de heer Boyer, by de eerste tyding des invals had het op zich genomen al die kost- baerheden en al wat het huis bevatte, aen de hebzucht der overwinnaers te onttrekken. Slechts geholpen door zyn personeel kon de heer Boyer alles in veiligheid brengen, zonder dal iemand, in dc stad zelf, van de verhuizing iets vermoedde. Niels ontbreekt aen den oproep en binnen eenige dagen zullen al de voorwerpen hunne gewone plaets weêrgenomen hebben. De duitsche officieren, welke door Fontaine- bleau kwamen, hebben allen het paleis bezocht, maer zy waren niet weinig verwonderd ledige kamers en naekte muren te vinden. Een statistiek, dezer dagen in de prefec- tuer van politie te Parys opgemaekt, bestatigt dat er te Parys omtrent 20,000 voddenrapers zyn. Zy woonen by voorkeur in de kwartieren Belleville en Mouffetard. Rond 10 ure's avonds hegeven zy zich op straelom hunne kleine ny- verheid uittcoefenen. Als men verscheidene rond eenen hoop ziet staen, dan mag men overtuigd zyn dat zy zich op een verschillig vak toeleggen, lie eene bestemt zich uitsluitelyk tot het papier, de anderen tot de vodden, een derde tot do been deren, een vierde tot de stukskens sigaer. De 20,000 voddenrapers brengen omtrent 36,000 manden vodden te huis, (want sommi gen doen twee reizen.) Iedere mand is door- gaens een frank waerd. Dus dat de voddenra pers 50,000 Ir. winnen terwyl een ander slaept. De statistiek hestatigd dat weinige vodden rapers deel maekten van de Commune. En daer is niets wonders in, mits de voddenraper van zynen aerd een filosoof is. Wat al studiën kan men over ons armzalig menschdom beginnen in die vuilnishoopen welke die hedendaegsche Diogenen met hunnen lanlaern doorsnuffelen. schouwde van beide zyden wonderen van dapperheid, maer de eer van den dag bleef nogmaels aen de Duit sche zyde, en de vyand werd genoodzaekt in snelle vlucht zyn weslelyk vaderland op le zoeken. By zulk eene gelegenheid heeft dc ligte ruitery veel te doen, want zy is hel voornamclyk die den vyand moet ach tervolgen en verontrusten. Zoo keerde.ook luitenant Thürring met kaporael W'iliich en een detachement huzaren van een velge- lukt ryloerken terug en bragt een aenlal gevangenen mede. De maen prykte reeds aen den hemel, toen zy over eene met hoornen omzoomde vlakte reden, al waer een hevig gevecht moest geleverd zyn, want de grond was met lyken van menschen en dieren bedekt. Juist wilden zy zich van deze verschrikkelyke, doodsche plaets verwyderen en eenen ryweg inslaen, die even- wydig niet de vlakte liep, toen luitenant Thürring be merkte, dat er iemand onder eenen hoop lyken den arm ophief. Hy gaf eenen huzaer hevel van het peerd te stappen en te zien, of er misschien niet eenige hulp was toe te brengen aen eenen gekwetste. En vverkelyk vond de huzaer ook een tol op het hemd uilgeplun- derden mensch, die smeekend om eenen teug water bad. Het was een officier van dc vyandelyke bonds- troepen, die een schot in de borst had gekregen, en na dat hy in de verwarring zonder hulp gebleven was, had hy veel bloed verlóren. De luitenant liet den gekwetste onmiddellyk in zynen eigen mantel wikkelen en in het bosch eenige takken afkappen, waeruit men eene draegbaer maekte, waerop do vyandelyke officier door twee huzaren zoo voor zichtig mogelyk naer de legerplaets werd gedragen, alwaer men hem in de lent van dén luitenant te bed legde. Thürring beloofde den chirurgyn oene aenzien- lvke belooning, wanneer hy den gekwetste in het teven behield. By het onderzoek bleek hel, dat do kogel door de regler tong was gegaen. De wond heeler nam wel op zich het beschadigde gedeelte te herstellen; maer daer er eene inwendige bloedstorting had plaets gehad, zou het horstel zeer langzaem en het leven van den officier van geen langen duer meer zyn. Thürring spaerde geone kosten om den zieke zoo te verplegen als zyn toestand dit vereischte. Zoodra de gekwetste hel kou verdragen liet hy hem in een naby gelegen stadje brengen, waer hy reeds voor eene goede woning, bed, bediening en kost gezorgd had. Daer de vyand voorstellen van vrede gedaen had, en het leger niet meer verder trok, liet Thürring, met toestemming van den overste, zyn knecht tot oppas sing van den zieke in de stad blyven, en zoodra de gelegenheid zich aenbood reed hy daer zelf heen, om in persoon naer den toestand van zynen beschermeling te vernemen. Dezen was een Saksisch majoor uiteen der adellyko geslachten. Van dankbaerheid doordron gen over de goedheid van zynen weldoener, werd de erkenlelykheid en de liefde van den majoor nog ster ker, toen de luitenant zyne dankbetuigingen zocht te ontvvyken. Na eenige weken was de zieke in zooverre hersteld, dat. hy in het bed mogt opzitten, en kort daerna een weinig in de kamer kon gaen. Toen hy op zekeren dag den majoor een bezoek bragt, vond hy in zyne kamer eenige koffers,en toen hy hierover zyne verwondering te kennen gaf, trad tol zyne niet geringe verbazing een deffige knecht in livrei binnen. De majoor deelde Thürring mede, dat hy niet van zich kon verkrvgen synen edelen weldoener nog langer tot last te zyn. Als rvk edelman en bezitter van een uitgestrekt ridder góed, was hy zichzelven verschuldigd, lol hel sluiten vau den vrede en de uitlevering der gevangenen, zieh op eene behoorlyKe wyze in te richten zooals hem, een oud vrygezel, paste. Verder verhaelde de majoor dat hy aen zyn regement geschreven had om mede te deelen dat hy nog leefde en dat hy om zyne koffers en zynen bediende had verzocht, die dan ook den vorigen avond gelukkig aengekomen waren. Daerna haelde hy een prachtig gouden repetilie-horlogic te voor- schyn cn verzocht Thürring dit als aendenken acn tc nemen. Doch de luitenant weesdit geschenk met ernst van de hand en voegde er by, dat het hem spy tig was, wanneer de majoor zyue geringe diensten niet meer wilde aennemen.doch dat hyieder kostbaer geschenk als de betaling eener herbergiersrekening zou be schouwen. Dc majoor geraeklc door deze onbaclzuchttgheid in zi^tbare verlegonheid. Den dag nadat Thürring liet horlogie had afgewezcu liet hy zich in zyne tent brengen om een voorstel ie doen. (Wordt voortgezet.

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1