gfiTy* fancy-fair. S elh f",? 011 hulp 10 roepe"-Ee" voorl)y- Onze lezers worden uitgenoodigdden Fancy- Fair te komen bezichtigen die eenige Damen nebben ingerigt om ter hulp te komen aen de sociëteit van den H. Vincentius ii-PauIo. Den Fancy-Fair of Foire is open den 4, 5 en o January aenstaende, van 10 uren 's morgens tot 6 uren 's avonds. Het bestuer meent te moeten herinneren dat, vol gens an. 190 van het strafwetboek, hel gebruik van eenen postzegel, vvaervan men het leeken, bewyzendé dal hy reeds heeft gediend, heeft doen verdwynen, gestraft wordt men eene boete van 26 tot 300 li*. De misdryven tegendil artikel zullen de reehterlyke over heid worden aengeklaegd, om streng te worden ee strad. Te rekenen van 1 jauunry i872, zullen de brief- kaerlen, aen 5 centimen, over geheel Belgie mogen verzonden worden. Men weet, dat dit de laelste bestuerlyke maetregel is van den heer Wasseige, als minister van openbare werken. Te rekenen van I january 1872, zal eene nieuwe standplaels geopend worden voorden dienst der rei zigers en bagagiën te Viane-Moerbeke, op de linie van Braine-lc-Comle naer Gent, tussehen de standplaels van Geeraerdsbergen en die van Cammerages. De slalie van Viane-Moerbeke zal bediend worden door de treinen vertrekkende uit Geul om 5 u. 58 m., 41 u. 4 m., 's morgends en 5 u. 37 m., 's avonds, en uitBraine-le-Comie om 6 u. 43 m., 's morgends 2 u. 6 m., en 8 u. 5 in., 's avonds. 7~ l,et ,nummei' van november van het Bulletin de l Academie meldt dat op 5,425 hervaccineeringen, ge- daen door verscheideno geneesheeren met punlen van dierenstof van het Staelsinstiluet, 3,419 (63,2°/u), met goed gevolg bekroond werdendat geen ongeval er liet gevolg van was, en dat geen der hergevaccineer- den, met of zonder goeden uitslag, de pokken heeft gehad. De vaccineeringen hebben 96 °/0 goeden uitslag opgeleverd. By het naderen van Nieuwjaer gelooven wy nut tig te zyn aen de bezitters van aktiën van sledelyke leeningen, met hun te herinneren op welk tydstip'de verschillende trekkingen in 1872 zullen plaets hebben. Gent 1868, 15 january, 15 april, 15 juli en 15 Octo ber; Luik 1853,31 augusty; idem 1860, 1 mei; idem 1868, 1 february, 15 mei, 1 augusty en 1 november; Brussel 1853, 31 december; id. 1856, 1 december; id. 1862, 1 macrl en 1 september; id. 1867, 15 february, 15 mei, 15 augustyen 15 november; Oostende, 1 maerl en 1 september; Antwerpen 1867, 1 february, 1 juny en 1 October; id. 1859, den eersten maendag van mei; Gemecnle-krcdict 1861, 15 december; id. 1868, t fe bruary, 1 mei, 1 auguslyen 1 november; stad Rotter dam 1868,1 april en 1 October; Nederlandsch Gemeente krediet 1871,15 january, 15april, 15 july en l5octobcr; stad Milaen 1866, 16 niaert, 16 juny, 16 september en 15 december; Bucharest 1869, 2 january, 1 maert, 1 mei, 1 july, I september en 1 november. —Men leest in 'tofficieel gedeelte van den Moniteur Ter gelegenheid van Nieuwjaer zal Z. M. de koning op den middag de gelukwenschen vai>'l diplomatische korps ontvangen, kwart na twaelf ure, die der Kamers, dan achtereenvolgens die der geregtshoven en dé verschillende burgerlyke overheden; ten'2ure de stafs, de officieren der burgerwacht en van het leger; ten half dry de voorgestelde personen. Ziehier de namen van do depulatie der Kamer van Volksvertegenwoordigers, gelast den koning een ge lukkig Nieuwjaer te wenschen: MM. Thienpont, Van Overloop, De Lehaye, le llardy de Beaulieu, Couvreur de Macar, Wauters, Hagemans, Pety, Bouvier en Frère! M. de minister van juslfcie zal op maendag 1 january, geen gehoor verleenen. De Koning heefteen bezoek afgelegd in de werk huizen der naemlooze maetscbappy van brons te Brus sel, Hy heeft 1000 fr. geschonken om aen de werklie den te worden uitgedeeld. De keizer van Brazilië, don Pedro II, heeft in de munt te Brussel 600,000 kilog. nickelgeld laten slaen. Bv de kiezing voor eenen senateur, welke te St-Nicolaes heeft plaets gehad, is M. Malou met 1050 stemmen herkozen, van de 1094 kiezers welke waren opgekomen. By de kiezing voor eenen volksvertegenwoordi ger, welke te Leuven heefl plaets gehad, 'is M. Del- cuur met 1729 stemmen herkozen, van de 1843 kie zers, welke waren opgekomen. By de kiezing voor eenen volksvertegenwoordi ger, welke le Namen heeft plaets gehad, is M. Mon- cheur, mell, 195stemmen herkozen, van de 1811 welke er waren opgekomen. By de kiezing voor eenen senateur, welke te Namen heeft plants gehad, is M. d'Aspremont Lvnden, met 1190 stemmen herkozen, van de 1311 kiezers welke er waren opgekomen. In ons land beslaet het pianom eenemaetschappy op te rigten, die de verzekering van persoenen leen spoorwegongelukken ten doel heeft, en zich lol alle landen zal uitstrekken. De te betalen premie zal 3 centimen bedragen, te betalen by het neumn van een plaetsbillet le klasse, 2 centimen 2e klasse, en 1 cen tiem 3e klasse. Het waerborgkapitael zal 3 millioen francs bedragen. Byoverlyden, ten gevolge van een spoorwegongeluk, ontvangt de nalatenschap van den verongelukten en verzekerden reiziger een pensioen, en by verwonding, waeruit ongeschiktheid tot werken ontstaet, eene levenslange ondersteuning. Aen de beambten v.an de spoorwegen, vvaeropgeene of slechts geringe ongelukken voorvallen, keert de maetscbappy jaerlyks eene gratificatie uit. By koninklyk besluit van 15 dezer is aen Karei Smitz, vader, en Eduard Van Acker, beide van Eecloo, een brevet van uitvinding verleend voor een nicuw- soprtigen kruiwagen, dien zy Balance-Kruitvagen hebben genoemd. Het is een tweewielig langwerpig handvoerluig, bestemd om aen de verschillende arbeidersklassen, welke le kruien- hebben, de grootste diensten le be- wyzen;de nieuwmodische kruiwagen levert het groot voordcel op, met minder inspanning eene dubbele vracht dan met den ouden eene enkele te vervoeren. Dat is ligt te verstaen. Inden ouden kruiwagen drukt de lading geheel op den voerder, tervvyl zy in den nieuwsoorligen op de wielen weegt.Eene verbetering aen een werktuig van zulk algemeen gebruik toege- hragt is ook eene nlgemeene weldaed. Reeds zyn de schrandere uitvinders met een aental bestellingen ver eerd geworden. Liefhebbers kunnen van nu af aen den nieuwsoor ligen kruiwagen bezichtigen by Eduard Van Acker, in de Gouden Peer, op de Markt, le Eecloo. De heer A.-M. Melzelaer,te Koudekerk (Holland), heeft den minister van finanlien kennis gegeven van zyne uitvinding, om langs eenen enkelen lelegraef- draed twee berigten op hetzelfde oogenblik te zenden en te ontvangen (de kunst met dubbelseinen met tegenspreken), Z. Exc. heeft verzocht de uitslagen te doen onderzoeken, en aengeboden het geheim zyner uitvinding op zekere voorwaerden te zullen openbaren. Wy vernemen, zegt de Journal d'Ypres, dat een nieuw geval van runderpest zich heeft opgedaen op het grondgebied van Poperinge. Te Eiverdinge heefl men groote vrees voor twee stallen. Aengaende de runderpest, schryfl men uit Yperen: De runderpest breidt zich al langer zoo meer-uit. De persoonen, welke met de strenge uitvoering dezer maatregelen gelast zyn, leggen eene ongehoorde vor- araegzaemheid aen den dag. Indien zulks echt is, dan ook is het, de pligt der drukpers, de byzondere aendacht der hoogere over heid op dit punt in te roepen. In de laelste dagen zyn er te Brussel en in den omtrek talryke diefstallen gepleegd. De voornaeniste vvas degene met bezwarende omstandigheden, zondag avond, tussehen 8 en 10 uren gepleegd, in de klein Eilandslrael, n. 6, naby de kerk-van O.-L.-Vrouw van Goede Hulp. In dit huis wonen de gebroeders Obrie, twee ongetrouwdegrysaerds, kooplieden injuweelen, tapyten enz. Van hunne afwezigheid hebben de die ven gebruik gemaekt, om, men weet niet op welke wyze, in hel huis te dringen. Toen de eigenaers te rug kwamen, lag alles overhoop en zy bevonden dat al het draegbare, verdwenen vvas; geld, juweelen, verschillende koopwaren, veertien obligaliën eener leening,enz. enz.,gezamentlyk ter waerde van eenige duizende franks. Op den avond van Kersmis, rond 9 1/2 ure, had er in de Goudslraet le Brussel, by eenen bakker een met mindersioutmoedige diefstal plaets.Dedief welke men, naer men beweert, heeft zien wegvluchten, heelt boven op de slaapkamer, eene som van 1100 fr. in bankbiljetten, uit eene kommodc geroofd. Naestde biljetten lag eene andere somme in goud, bestemd om eene belangryke betaling te doen, en die door den dief niet is aengeraekl. Er lag een kind in zyne wieg te vveenen, vvaervan de dief ongetvvyfeld de kreten heeft willen versmachten, want het droeg verscheidene schrammen in liet aengezicht. De justicie onderzoekt. Vrydag laetst, ten 4 ure namiddag, had er eene groote samenscholing plaets voor hel slandbeeld van Van Dyck, Museum-plaets te Antwerpen. Een persoon, zinneloos of dronken, en zeer slecht gekleed, was over de yzeren grielje geklommen en had zich, op den steen, voor liet beeld geplaetst, tervvyl hy allerhande gebaren maekte. De kerel beweerde een beter schil der dan Van Dyck te zyn en vroeg aen'T volk, 0111 hem in zyne plaets op het voetstuk te zetten. Er werd ein- delyk een policie-agent geroepen; deze deed eene ladder halen, waerna de ingebeelde schilder terug over de grielje klom. Een aenzienlyke diefstal werd te Hennière (Luik) gepleegd. Boosdoeners zyn in het huis gedrongen van den heer B...en hebben de hand gelegd op al de voor werpen,die onder hun bereik vielen, namelvk op eene som van 8000 fr., welke zy uit een meubel genomen hebben. Men schryfl uit Luik, 25 december: M. Degembe, zoon van den boschwachter van Gedinne, door zynen vader gelast zyndq om hel spoor der wilde zwynen te gaen verkennen, viel eens klaps in een digt boschje, le midden eener gansche bende dezer dieren. De jongeling verloor het hoofd niet, vatte zyn mes en greep een zwyn stevig by het oor. Het dier, dal wilde vluchten, sleepte hem mede, maer met eenen goed toegebraglen messteek, door boorde hy het hart van het dier en bleef alzoo mees ter van het slagveld. Men schryfl uil Luik, 25 december: Dank aen de mededeelingen van den kommissaris van policie te Verviers, hier by onze policie ontvan gen, hoopt men de dievenbende in handen te krygeti, die sedert eenige inaenden stad en omstr-ken onveilig maekl. Verleden week werden twee diefcrtallim in eenen nacht geploegd, de eene aen de uiterste gren zen ten westen der stad, de andere te Ans. I11 beide diefstallen namen de bewerkers eene pendule en ver schillende kleedingslukken mede, braken de meube len open en droegen wat daer in gevonden werd, weg. Des anderendaegs is een der gestolen penduels door twee vreemde vrouwen in den berg van barm hartigheid le Verviers verpand. De policie-kommissaris kreeg dien dag kennis van den diefstal te Ans. en ging dil in het berghuis ver wittigen, waer men hem kennis gaf van de verpanding der penduel. Hy vroeg het signalement der vrouwen, zond dit naer Luik over, waer. door die opgave ge holpen, de policie welhaest de twee vrouwen in han den kreeg. Met hardnekkige ontkenningen begonnen,eindigden de vrouwen met te bekennen, dat zy aen den diefstal deelnamen en de penduel in den berg te Verviers ver pand hadden. Men schryfl uit Bergen, 23 december: Zoo wat veertien dagen geleden, slokte eene moeder van verscheidene kinderen eene naeld in, die buiten weet in hare schotel was gevallen. De vrouw, voor wier leven hierdoor sterk gevreesd werd, is nu het gevaer ontkomen. De naeld die hacr dwars in de keel stak, is van zelve door den hals gedrongen en werd toen door de lyderes zelve uilgehaeld. De blydschap van vader en kinderen beschryven, toen de 'moeder hen die vreeselyke naeld toonde is onbeschryfelyk. De republiek van Frankryk is er tot nog toe niet in gelukt den prys der huishuren binnen Parys te doen dalen, zooals gy zult boorenEen boer die kers vers van buiten komt doorloopt de groote stad,en ziet een kwartier van twee plaelsen op het 5e verdiep tc huer hangen. Hy treedt binnen en vraegt de hnerprys voor die twee duivenhokken. 4500 fr., wordt hem geantwoord. Hebt ge dan ook geenen stal le huren, vraegt de boer. Gy houdt er dus een rytuig op na, vraegt de ver- huerder, en beet zich op de lippen omdat hy slechts 4500 fr. voor zyn schoon appartement gevraegd had. Toch niet, aenvvoordde de boer, maer het was om er den ezel in te laten vernachten, die voor uwe twee kruipholen 1500 fr. zou geven. Een persoon die zegde Leon Terraie te heelen 33 jaren oud en te Keulen geboren te zyn, kwam op 21 dezer ten 14 ure 's avonds, met een monsterachtig koffer in 't hotel Violet., faubourg Poissonnière te Parys aen en vroeg twee in elkander loopende kamers, eene voor hem en eene voor zyne vrouw en dochters die weldra zouden aenkomen. Alvorens bezit van zyne vertrekken te nemen on derzocht hy deze heel ncndachtig, verzocht den knecht de kommode tegen de deur te plaetsen langswaer men mei de andere kamer gemeenschap had, dit gedaen zynde ging hy te bed, waer hy zich warm ondcrdeklo en wachtte geduldig op vrouw en dochter die hem moesten verzorgeD, daer hy toch zoo ziek, zoo ziek was. 's Anderdaegs 's morgens, deed de zieke reiziger den kassier var» hel hotel roepen, nadat hy een ontbyt genuttigd had dal voor zyn hoofd alleen 40 fr. beliep, en vertelde hem dat hy met 25,000 fr. in goud naer Parys gekomen was om uit de premie op het gouden geld voordeel te trekken en een deel zyner reiskosten te herwinnen. Men zond aenstonds een bediende naer M. Hirach, wisselaer in de rue Richelieu, die meiden knecht een zyner klerken medezond met 25,000 fr. in papier, onder streng bevel de papieren niet dan tegen Klinkende munt uit te wisselen en de zaek af le doen m hel bureel van hel hotel en nergens anders. Maer, daer nu de reiziger toch zoo ziek was, dal liv hel bed niet kon verlaten, was de bediende van M. Hirach wel verpligt naer boven te gaen om zyne zaken met dezen al te doon. Na over de voorwaerden der uitwisseling over een gekomen te zyn en 500 fr. als winst op de uitwisse ling aengenomen te hebben, deed de zieke reiziger, die zeerover krampen in den huik kloeg en alle soor ten van scheeve gezichten trok, ten gevolge der pvnen die hem geenerust lieten, zich de 25,000 fr. in bank biljetten voortellen, stond toen met moeite op, sloot het papieren geld in eene lade der kommode en zegde dat hy behoefte had om naer beneden tc gaen, maer zoo aenstonds zou weérkeeren. De kassier van het hotel en de bediende van M. Hirach wachtten geduldig op de terugkomst van den zieke. Toen nogtans na een kwart uer wachtens, de zieke niet terug kwam, die in zyne onderbroek en met een slnepmuts op het hoofd, de kamer verlaten had, werden beiden het wachten moede, gingen op zoek, maer vonden geenen zieke meer. Wat was er van hem geworden.... en van het geld. Men deed de kommode open, 't geld was verdwenen. Do deur en de kommode waren doorgezaegd en de be hendige diel had stillekens de deur der andere kamer opengemaekt, het geld in zynen jas, die hy als kamer rok over zyne schouders droeg, gesteken, eene broek aangeschoten, eenen hoed opgezet, en had zoo de plaet gepoetst. Al. J. d'Arsac heeft een bock uitgegeven. Ziehier een uittreksel uit hetzelve: Een soldaet B. Blanc genaemd werd in de ambu- lans der broeders van Grenelle gebragt, die toen, bel was in de maend september, in eene school der rue Violet te Parys was ingerigt. Hy was door de zwarte pokken aengerand en weinige dagen later la? by op zyn uiterste. Doktor Audhoui verklaerde, dat er geene genezing voor den zieke meer te hopen was, dat hy nog slechts 42 uren te leven had. De broeder die met zyne oppassing gelast was, drong bv den ge neesheer aen om tc weten wat er kon beproefd wór den, om nog eene strael van hoop op redding te 'doen geboren worden. Hy is reeds in staet van ontbinding, antwoordde de geneesheer, elke poging is nutteloos. Nogtans zoo vervolgde de geneesheer, indien iemand den moed heeft zyne talryke zwoeren open lesteken en met lauw water te wasschen, blyft er nog een weinig hoop op behoud over. De broeder die eenigzins mekaniekmaker is, begint aenstonds eene zeer scherpe stalen pin te vylen en eenige minuten later vangt hy zyn werk aen, zonder hierin door de klachten des lyders onderbroken le wor den, die geheel builen kennis lag. De getuigen dezer langdurige en traeg vooruitgaande bezigheid, slaen verwonderd over den heldenmoed van dezen klooster ling, niemand hunner zou, tot welken prys ook, dit werkverriglen, maer hy, debrave kloosterling, brengt elke tegenspraak der naluer tot zvvygen en offert zich zelve voor de redding van zynen evenmensch op. Des anderendaegs heefl de lyder reeds eenige kracht wéér gekregen en de kunst, gepaerd met de'mensch- lievendheid, behoudt einlelyk den zieke, waervoor geene redding meer mogelyk scheen, in Imt leven. M. Audhoui, herinnerde dikwyls aen den herstellenden zieke soldaet, dat zoo hv nog in leven was, hy dit slechts na God, aen de voor niets terugwykende'zelt- opoffering van den broederziekendienertedankenhad. De soldaet Blanc is genezen en toen by de ambuians verliet, is hv dankbper den geestelyken broeder de hand komen kussen die hy zynen redder noemt. De broeder heeft hem omhelsd en beiden stortten tranen van vreugde. Dit is eene der verhalen, welke het boek bevat en wanneer men allen doorloopen heeft, ziel men dat het zelve niets dan verhevene liefdadigheid en trouwe vaderlandsliefde ademt. In het zuiden der stad Londen is een gasthuis geopend van een heel byzonderen aerd, daer het be stemd is om zieke viervoetige dieren en ongezonde maer nuttige vogelen te huisvesten. Een legael van zekere mistress Brown, die te Dublyn overleden is en dat tot 40,000 pond sterling beloopt, heeft tot dé opbouwing hiervan gediend, eene zaek die in het eer ste oogenblik een belachelyke trek van liefdadigheid zal schynen, maer die in wezenlykheid een ernstig nut oplevert,, daer hierdoor de bestudeering der ziekten waeraen de dieren onderhevig zyn, vergemakkelvkt wordt, die veeltvds zeer werovereenkomen met 'de ziekten der menschen, bygevolg een nieuw licht over de menschelyke ziekteleer moet verspreiden. cëkom™1"1""? a,rwez'Kheid was liet kind uit zyn bed fukkS' e" op llel ™el' 10 •'«"-''b maer. oage- blik stunH h l zy° s,a.eP,yf ™er en eenen oogen- Doeh he! hin ar",e meisje gebeel en gaosch in vlam. liïiïtI e teReri\vooi'(ligfieid van geest op de K:! 101 hiertoe onbekend is, heeft hel vuer SS'Ï.?',ül,t>en vei'volKb"s de eerste zem- èf" me'SJe loe«eilie"11- "am' toestand is Men schryltuit Antwerpen, 28 december: Gedurende den storm van woensdag avond is eene schuil met kolen geladen, naby hel lort Fredorik ge zonken. De patroon en zyn zoon, welke zich op het Do wefslï r,r by die ramp lev™ verloren. De twee slagtoffers patroon Van den Bogacri, 40 jaren oud, en zyn oudste zoontje, nauwelyks 14 jaren oud zyn woonachtig te Zanlvliet, De schuit was zyn eigen dom en zyn eenigste middel van bestaen. Om geenen knecht te moeten nemen, had patroon van den Bogaert zyn zoontje aen boord laten komen ïw man was de eeni8ste steun zyner talryke Sin' en° moest,«et werken zyn huisgezin onder houden. De ongelukkige schipper laet eene weduwe met vier kinderen in de grootste droefheid achter. Hel vaertuig is, evenmin als de koopwaren verze kerd, en men vreest dat er niet veel zal kunnen gered werken ,S re6dS V°01 de Hg,ing der schuitaen Patroon Van den Bogaert kwam van Brussel met eene volle lading steenkolen en eenige vaetjes faro in bestemming voor Zanlvliet. In den avond der ramp. naby het fort Frederik ge komen zynde, heeft hy ongetvvyfeld het anker laten vallen, in de hoop des anderendaegs (e Zamvliet aen te landen, doch do storm moet den ongelukkige over val en zyn; de hevige wind en de sterke golven zullen wel ligt de schuit van haer anker geslagen cn een weinig later tussehen de Zwarte boei en hel fort Fre derik, in den grond geboord hebben. Het gehuil van den wind en het geklots der golven zullen de hulu- krelen der schipbreukelingen hebben versmacht, en de duisternis liet niet toe iels te onderscheiden. De gemeente Zantvliet is ter neêrgeslagen over deze verschi'ikkelyke ramp; patroon Van den Bogaert werd zeer geacht; het was een braef en ieverig man en zvn arm huisgezin zal alles aen hem verliezen. De lading steenkolen was voor den gemeentesecre taris van Zantvliet bestemd. De lvkender ongelukkieen zyn nog niet opgevisehl. Men schryfl uil Brussel, 26 december: Dc justicie heeft heden een bezoek afgelegd in het gezondheiclsgesticht van Evere.ten gevolge van moor den, door krankzinnigen gepleegd. Ziehier de hyzon- (lerheden, welke deswege een dagblad uit de provin cie geelt. 1 De gebeurtenis had over eene maend of zes we ken plaets. üc bewakers waren afwezig van de slaep- kamer. Twee krankzinnigen geraekten in twist en be gonnen met zulke woede te vechten, dat een ter plaetse dood bleef. De andere was zvvaer gewond en stierf nadien. De overige krankzinnigen namen, zoo het scliynt hun vermaek in het gevecht te aenschouwen. Zy kwa men er niet tussehen.» Kerkelyk Xicuvv De eervv. lieer De Roover is onderpastoor benoemd te Opbrakel; de eerw. heer Cobbaert, coadjutor te Heldergem. Z. Hoogw. de Bisschop heeft zaterdag laetst, in de kapel van het Seminarie, de kleine orden toege diond aen 40 leerlingen van dit gesticht, het subdla- conael aen 45, het diaconaet aen 5 (en aen éénen Paler Recollect), het. priesterdom aen 13 heeren en aen 2 Paters Discalsen. Zyn tot de priesterlyke waerdigheid verheven. De eerw. heeren F. Meunier van Geeraerdsbergen, sur veillant te Eekloo; T. J. Van Varenbcrgvan Gent, pro fessor in Sl Josephsgesticht teS1 Nikolaes; F. Van den Breen van Berlare, professor teOudenaerde; I. M. Bod- daert van Gent; P. C. Clcrebaut van Appelterre; F. G. Cobbaert van Iddergem; D. B. De Roover van Lokoren' A. M. De Sitter van Nederbrakel; L. A. Van Brabant van Welleren; J. P. M. van Overslraelen van Hamme- E. F. Van Wassenhove van Eekloo; L. Verloo van Op brakel enC. L. Wille van Zomergem; deze tien laelste zyn leerlingen in 't Seminarie. Rampen en Ongelukken. Donderdag avond is er in de Schipstraet, 1° wvk tc Antwerpen, ecu groot ongeluk voorgevallen. De genaamde Leys, kommissionnaris, 28 jaren oud woonachtig aldaer iu n° 47, kwam rond 9 ure dron- keii te huis en begon twist tc zoeken. Een smidsgast geboortig van Dendermonde en woonachtig in dé zelfde straet, stond voor de deur der woning van Leys naer den twist Le luisteren, en haddeonvoorzigtigheid van luid op ie lachen. Leys, dil hoorende, sprong op de smidsgast toe, greep hein vasten riep:Ha,gy lacht! Er ontstond eene worsteling; de kommissionnaris werd herhaelde mael met het hoofd tegen den muer en tegen den grond geslagen, lot hy bleef liggen. Men bragt hem in zyne woning; hy werd zooveel mogelyk verzorgd, maer den ganschen nacht kloeg hv van pyn aen hel hoofd, en dezen morgend, rond 5 ure over leed hy aen de gevolgen van inwendige wonden. De dader is in den morgend aengehouden. Dit feit heeft .een diepen indruk in de buert veroorzaakt. Maendag morgend vroeg is er een groot ongeluk in de 4e wyk le Antwerpen voorgevallen. Tervvyl de echtelingen II... woonachtig in de Boeksteeg, zich in de kerk bevonden, heeft een iOjarig dochlerke afgry- selyke brandwonden bekomen. Alvorens naer de kerk te gaen, had vader H.., de stoof aengestoken, en ge- Twee koopvvarentreinen, de eene komende van Namen, en de andere van Maubeuge, zyn zaterdag na middag, tussehen Brussel en Vilvoorde, op elkander gestooten. De schok was zeer hevig; het materieel is sterk beschadigd. Dc stoker van den trein van Namen heelt ligte wonden bekomen. Men schryfl aen het Russisch dagblad van War schau (Rusland), dal men in de laelste tyden, in de omstreken dezer stad, menigmael Ijken heeft vinden liggen,die geene uitwendige teekens van geweld droe gen. Men wist niet hoe dit feit uit te leggen, toen eens klaps het gerucht verspreid wierd, dal een oude vrouw, die in een omtrek der stad zwierf, aen de voorbygangers vergiftigden brandewyn uitdeelde. In- derdaed werd eene oude vrouw aengehouden en be kende hare misdaden. Zy is herkomstig uit de stad Kozienitzv (provincie Radom), oud 57jaerenheet Pelronella Scbimoriska. Zy vergiftigde hare slachtoffers om ze le bestelen en diende haer vvezenlyk vergift toe in brandevvvn, d'ien zy haer aenbood. Deze afgryselyke vrouw is aen het geregt overgele verd geworden. Het nauwkeurig getal barer slachtof fers is nog ongekend, want zy bezocht verscheidene sleden, en alles doet vermoeden dat zy haer afsehu- vveiyk bedrvf sedert langen lyd uitvoerde. Oran, in de provincie Salka (Amerika), is door eene reeks achtereenvolgende aerdbevingen, die ne gen uren aenhielden, verwoest. Weinige lieden verlo ren het leven. Naby Diedenhoven (Duitschland) is een dronken arbeider in slaep gevallen, en met zyn kind, dat te vergeefs hem trachtte- te wekken, door de wolven opgeëten. De Morning-Post van Engeland deelt de volgende omstandigheden over de schipbreuk van de Delaware mede De ooggetuigen op de Sorlinger-eilanden, welke laetstleden vyoensdag het verongelukken van dil vaer- tuig bywoonden, zeggen, hetzelve rond 4 uer namid dag gezien te hebben, lerwyl het tegen een hevi" onweer uil het zuidwesten worstelde en zich klaer- blykelyk in de onmogelykheid bevond om langer zee te houden. Geen enkel redmiddel was by de hand en ware dit ook anders geweest, toch zou hel voor elke loodsboot on mogelyk geweest zvn de stoomboot te naderen, daer de baren lot eeuè onlzaglvke hoo-ne oprezen. Rond 1 1/2 ure geraekte de Delaware tussehen de rotsen, ten noord-westen van hel eiland Samson, en eene halve uer later zag men dat het schip op eene klip liep, die aen het uiterste einde van het eiland Mincarlo ligt. Toen sloeg het op zyde en weinige oogenblikken later verdween het uil de oogen der toeschouwers, aen wie hel onmogelyk was de schip breukelingen ter hulp te ^nellen. Men veronderstelde eerst dat al het volk welk aen boord was, door de onstuimige baren verzwolgen en met het schip omgekomen was; maer de eerste en tweede sluerman zyn gered door zich aen een stuk welk van de reddingsloep der stoomboot geslagen was, vast te klampen. Beiden zyn naer hel eiland Brol- ser overgevoerd, van waer het onmogelyk was naer het voornaemste eiland over te varen, aengezien de ber gen hooge baren. Het getal der personen, die doorliet vergacn van de Delaware het leven verloren, beloont lot 48. Het verslag der geredde officieren, zegt dat de ma- chienen onbruikbaar stonden en daer de eilanden in t zicht waren, stelde men te vergeels alle mogelyke pogingen te werk om die te onlwykcn. Dc kapitein stond op hel achterdek, als het schip gestooten had. Toen kwam eene zware zee over boord die het dek opensloeg, de vreeselyke,baer werd slag op slag ge volgd door eene tweede en derde zee. De tweede sloeg het schip op zyde en de derde deed het zinken. De twee stuerlicden dobberden op de verwoede haren en dreven voorhy vyf personen der bemanning die

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 2