N° 56. Zondag 21 January 1872. 2de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Vondeling. Aelst, 20 January. Het Gevang la Roquette. Gazette van Aelst ,.et Utirecl von He, i. de KopoUe.troot W w.er al.c br.evon, gelden, on». vr.el.tvry .«..eten toegezonden worden. fr. joom, voor.rbette.baer. Vonr den buiten U.n men in.e.n yven In de po.tb.ntooren. en voor de InndelyUe gemeenten by ,.e briefdrager.. l>en 8 january 1872 zyn, voor den zesden krygsraed, de debatten geopendover de moord der slagtoffers door de Commune van Parys als gyzelaers in de gevangenis In Roquette opgeslo ten en den 24 inei 1871 om het leven gebragt. Er waren23 betigten waeronder twee vrouwen. Benevens de ongelukkigen op 24 mei gefusil leerd, waren er nog menigvuldige anderen in la Rnquetle gevangen genomen; kloosterlingen, priesters, garden van Parys, politieagenten, soldaten van het regelmatig leger en byzondero burgers. Velen ontsnapten; maer ook zeer velen werden omgebragt van 25 tot 28 mei.De moor- denaers, dezer laetsten zullen nadien voor- het geregt versehynen; het is alleen de zaek van 24 mei welke den 8 january voor den krygsraed werd opgeroepen. Spreken wy dus vooreerst van de slagtoffers welke op dien dag zyn ge vallen. Zy zyn ten getalle van zes Mgr Darboy, aertsbissetiop van Parys; M. Bonjean, deken der voorzitters van het verbrekingshof; lie eerw. pater Clerc, jesuiet; De eerw. pater Ducoudray, jesuiet; M. Deguerry, pastor der Magdalenakerk, te Parys; M. Allard, oud-missionnaris. Na hunne aenhouding wierden zy, met vele anderen, eerst gevoerd naer het gevang van Mazas. Hit geschiedde met eene soort van voor- beradene wreedheid. Men sloot ze twee en twee in compartimenten van cellekoetsen waer één man nauwlyks plaets vindt. De overtogt was voor hen eene durende foltering. Te Mazas scheidde men ze van elkander in de strengste eenzaemheid. Terwyl zy daer opgesloten zaten, inde onmogelykheid elkander te helpen ofte trooster., riep men dagelyks op het stadhuis, in deroode dagbladen en in de klubsenomde dood der gyzelaers. Gedurig kwamen er deputatien van het gepeupel naer de greffe om te verne men of er niet één dier ongelukkigen op het appel ontbrak. Den 12 mei wierden zy gebragt naer la Ro quette. Met andere gevangenen werden zy op gehoopt in twee opene rytuigen en by hunne verschyning in de straet borst het canaille uit in woedende bedreigingen, vloeken en scheld woorden. Die lange martelie eindigde slechts by den ingang der gevangenis. De ongelukkigen hadden sedert lang begre pen dat de dood hen verwachtte. De Commune ging vallen en hare wraek had dorst naer on schuldig bloed. By hunne intrede in la Roquette werd het ge vang omsingeld door een piket gewapende kerels, samengesteld uit zes compagnien ge lrokken uit de slechtste bataillonsvan het kwar tier en bygestaen door een aental vrywilligers, de afzichtelykste vagebonden van Parys. Zekere Verig een schandalige dronkaerd, een boos wicht, voerde het bevel over de bende, die daer stand hield van 22 tot 27 mei. De beulen waren gevonden en liaest ging het bloedig tooneel plaets hebben. Een priester, M. Amodru, onderpastoor in O.-E.-V.-der-Viktoriën te Parys, gevangen ge nomen na den aertsbisschop en later ontsnapt, verhaelt dat hy den 24 mei, ten dry uren na middag, met den prelaet alleen in gesprek was. Er werd gehandeld over zyne zuster mej. Dar boy, eerst gevangen genomen en daerna ip vry- heid gesteld; ook over den akeligen toestand waeriu de omstandigheden de geestelykheid en de parochiën van Parys hadden gebragt. Mgr scheen weinig onderligt nopens deze twee pun ten; en geen wonderEens men gevangen was wist men niets meer van hetgeen er buiten ge beurde. Uit dit gesprek kon M. Amodru opmaken dat Mgr Darboy reeds meermaels in het gevang liet offer van zyn leven had gedaen, maer dat hy zich geenszins verwachtte aen den slag die hem vier uren later ging treffen. Dien dag had men de priesters toegelaten samen te wandelen van twee tot vier uren, en die toelating scheen hun een gunstig voorteeken. Eensklaps werd de cel van den aerts bisschop geopend. Een man droeg eenen lyst waerop geschreven stonden de namen der zes reeds gemelde gyzelaers. Zy verlieten hunne cel en eenszy vergaderd waren leidde men ze langs eenen kleinen trap beneden de inlirmerie, op een open plaetsken ten zuiden van het gevang. Het peloton gefedereerden stond gereed om ze daer te lusilleeren, maer toen men liet trapken afdaelde vond mende grielje gesloten,en Verig bemerkte dat men daer te veel in liet zicht zou staen. Men beschimpte de gevangenen, wierp hun schandelykescheldwoorden naer het hoofd, en de beulen dreven ze met geweld naer de galery. Mgr Darboy, de heeren Bonjean en Allard, wilden alsdan eenige woorden spreken; maer zy gelukten in niets dan in de beleedigingen zoo hevig te doen vermeerderen, dat een der gefe dereerden er tusschen kwam om zyne makkers te doen zwygen, zeggende: gy weet niet wat u morgen té wachten staet. Een overste riep gy zyt hier niet gekomen om dielieden te over schreeuwen, maer om ze te fusilléeren. Dan viel Mgr Darboy op de knien, stortte een kort gebed, stond weder op en gal eene laetste zegening aen zyne ongelukkige gezellen, waerna de treurigestoetzieh weder in bewegingstelde. M. Allard ging vooraen, degebedender ster venden lezende. Achter hem volgden Mgr Dar boy en M. Bonjean, dan MM. Deguerry, Clerc en Ducoudray. I)e stoet ging van liet noorden tot het zuiden om den uilwendigen rondweg te bereiken; maer nog eens kwam men voor.een gesloten hek, en men bleef staen tot dat de wachter de sleutel had gebragt. Mgr Darboy wilde nogmaels spre- Naer het Hoogduitseh. (7® VERVOLG.) liet afscheid was naby en Thürring ondernam de terugreis naer do garnizoenslad.alwaer de overstevon Schönberg, die juist de generaels-epauletten had ge kregen, den jongen man hartelyk met de ryke erfenis geluk weosetfte. Doste meer was hy getroffen, toen de luitenant om zyn ontslag verzocht. Hy beduidde denugenerael, dat hy als soldaokdezen stand met den trouwslen iever had bemind, doch dal thans nieuwe plichten jegens twee hem zeer dierbare personen, en het verlangen om het erfgoed zelf te bewonen, hem noopten, het leger vaerwel te zeggen. Ongaerne, en na menig voorstel, ondersteunde de generael, hel verzoek van Thürring, en gelyk met hem kreeg ook kaporaal Wiltich zyn ontslag. De luitenant wilde hem niet verlaten. Zy kwamen beide op hel landgoed aeri; de schoon heid en de aengename ligging daervan maeklen hel tol de vroolykste woonplnets, en spoedig daerna be gonnen ook de bezoeken, die by zulk eene gelegenheid zeer druk zyn, vooral wanneer de nieuwe luierman een jong, knap en wat de hoofdzaek is een ryk man is, zooals het by Thürring het geval was. De burgemees ter van zyn dorp had het er op toegelegd hem met de liefste dames van den rondom wonenden adel, in kennis te brengen, en lint by iedere gelegenheid mer ken dat hy nergens, zelfs by den ouden adel die zoo vele vooroordcelen heeft, eene weigering Ie wachten had; doch de luitenant bleef ongevoelig, lly behandelde al de schoone jonkvrouwen met beleefdheid, doch nooit sprak hy met eene van haer over liefde, en ver- M. Amodru, in eene brochuer getiteld la Roquette, verhaelt wal er in dii gevang op 24, 23, 26, 27 en 28 mei is voorgevallen. Het is aen dit verhaol dat wy menige belankryke byzonderheden ontleenen. keii; maer smacdwoorden alleen beantwoordden hen}. Eenige minuten later hoorde men een onre gelmatig pelotonvuer losbarsten dat onmidde- lyk door een tweede werd gevolgd en dan nog eenige afzonderlyke scholen, pit gebeurde bin nen de muren der gevangenis en tusschen de geweerschoten hoorde men in de cellen eenige jammerklachten door de pyn aen de stervenden ontrukt. Dry slagtoffers vielen onder liet eerste ge- weervuer, twee andere onder het tweede. M. Bonjean poogde regt te staen na door de eerste kogels te zyn getroffen. M. Allard was op alle declen van liet lichaein doorschoten. Vyf slagtoffers bezwekenEen zesde stond nog regt! Het was Mgr Darboy! Misschien hadden üe beulen hy voorkeur op de paderen aengelegd, elkeen van hen aen zy- nen gezel de zorg overlatende het bloed van den aertsbisschop te vergieten Het is zeer waerschyhelyk dat men van naby twee pistoolschoten op den aertsbisschop heelt gel pst. Zyn lyk en zyne kleederen waren van voren tot achter, langs hart en borst met dry kogels doorboord. Verig zegde by liet uitgaen tot. zyne makkers, hun een pistool loonende: Zie! het rookt nog, ik heb liet gebruikt om de laetste schot te geven aen den fameu^en aertsbisschop! Een an dere zegde: Die oude schurk van Darboy wilde niet sterven; hy is tot dry malen lierop- gestaen en ik begon bang van hein te worden. Degenen die nadien het' lyk van Mgr Darboy, uitgesteld in zyn paleis, mochten bezoeken, kon den bemerken dal twee vingeren van de regter hand van den aertsbisschop de bovenste ge wrichten verloren hadden, liet is te denken dat Mgr op het oogenblik zyner dood, de regter hand gedrukt hield op de borst niet verre van liet Bart, terwyl hy de andere verheven hield ten hemel als om God een laetste. offer van zyn leven te doen. Het was toen 4 minuten voor 8 uren. liet schelmstuk was volbragt en de moordenaers liepen juichend het gevang uit, roepende dat zy vyftig franken hadden gewonnen!.... Ten 11 uren kwam men opzoekingen doen in de ledige cellen der slagtoffers om weg te halen wat zy aen kostbaerlieden hadden achtergelaten. By M. Allard vond men niets en men zegde: Arme duivel By Mgr Darboy ving een woordentwist aen 't Is een smaragd, zegue de eene; T is een dia mant, zegde de andere; dit is goed neen, liet is maer verguld, vervolgde een derde. Et- werd een pak gemaektvan 'tgeen men vond en men bragt het by den directeur. Geen enkel dier weggenomen voorwerpen, is teruggevon den. Ten 2 uren 's morgens gingen een tiental man nen naer de plaets der misdaed om de Ijken weg te halen; zy begonnen met dezelve te on derzoeken, verscheurden hunne klcederen en rukten er de kmjppeo af; eert hunner werd lig- telyk gekwetst door eene der gespen van de wekte daerdoor de algemeene verwondering, daer ieder der huwbare juffers zich voor onwCerslaenbaer hield. Een oudeheer von Schlappeifstedt, die op een niet schulden beladen, bouwvallig kasteel woonde, kwam Thürring dikwyls bezoeken, noodigde hem ook menigmael ten zynent en bewees hem vele vriend schap. Eindelyk deed hy hem hel voorstel zich tol den adelstand te doen verheffen, dan wilde hy hem zyne eenige dochter tol Vrouw geven. Doch de luite nant bedankte zeer vriendelyk voorde oengeboden gunst, en verzekerde den ouden heer, dat hy nooit zoo dwaes zou zyn om voor het woordje von eenen cent uil te geven. De oude heer kon deze onverholen afvvyzing in zyn trotsch opgeheven neus opsnuiven, en liet den luitenant even als alle familiën in den omtrek,'duidelyk merken, dat de nieuw aengekomenc een mensch van zeer bur- gerlyke begrippen was. Twee maenden had Thürring op zyn landgoed door- gebragl, en had met behulp van den ouden Wiltich velerlei veranderingen en verbeteringen gemarkt. Wekelyks had hy eenen brief aen zyne vrienden in zyn geboorleplaetsje geschreven, waerin hy steeds de blyde hoop te kennen gaf, eene kleine betrekking tc krygen, en eindelyk zond hy dan ook eenen brief, die moeder en dochter in de vroolykste stemming bragt. Thürring schreef, dat hy eene plaets als schryver op een riddergoed had gekregen, met dryhonderd gulden inkomen, cn tevens van zynen nieuwen meester verlof had gekregen, zyne bruid hy zich te laten komen. Doch dit moest spoedig geschieden, schreef hy er by, omdat de jonge vrouw en hare moeder in de huishou ding moesten medehelpen. Hy verzocht liaer, zich zoo spoedig mogelyk reisvaerdig te maken, omdat de eige- nacr van hot kasteel hem. Thürring, had opgedragen haer binnen kort te gaen halen. Hy had verzocht hem in den volgenden brief mede te doelen, wanneer zy daerloc bereid waren. schoenen des aertsbisschops los te maken: C....! bromde hy, terwyl hy het lyk sloeg, hy doet my nog zeer Toen dit afschuwelyk werk was algedaen, laedde men de lyken van Mgr Darboy, MM. Bon jean en. Deguerry op eenen stootwagen. Eene tweede reis voerde de dry anderen weg. Zy werden samen, op het kerkhof Père-Lacliaise in eenen gemeenen put geworpen. Nog eenige byzonderheden uitsluitelyk ont leend aen de reeds gemelde brochuer van M. Amodru. Weinige dagen voor dat Mgr Darboy werd aengehouden bood men hem een stuk te önder- teekenen, dragende deze woorden: Darboy gewezen aertsbisschop van 'Parys. Hy ant woordde kloekmoedig: Gy zyt het niet die my aertsbisschop van Parys hebt gemaekt, gy zyt liet niet die my kunt afstellen; gy zoudt my naer China zenden, dat ik daer, zoowel als hier en nog beter, aertsbisschop van Parys zou zyn. Het is eene magt welke ik van de menschen niet ontvangen heb. Eens dat M. Bayle, priester, in het gevang met Mgr in gesprek was,zegde hy aen Z. Hoog- waerdigheid: My dunkt, Mgr, (lal indien men u hier doodde, gy als martelaer zoudt sterven. In hel leven van den H. Thomas van Cantor- bury, dat gy hebt beschreven, is er ten minsten zooveel politiek ingewikkeld dan in het uwe. Zeker, antwoordde Mgr, veroordeelt men my ter dood, het is omdat ik aertsbisschop van Parys hen. M. Deguerry lag diep in slaep toen de slagt offers werden opgeroepen; hy onlwaeklc slechts op de stem van Mgr Sural die hem zegde maer, arme vriend, 't is gy dien men-roept! Dien zelfden dag had M. Deguerry aen den abt Del- raas gezegd: Parys zal niet gered worden ten zy ten pryze van onschuldig bloed. »M. Deguerry had dus het voorgevoel zyner marteldood. M. Bonjean had gebiecht, twee dagen voor zyne dood, aen pater Clerc. Daerop had hy aen Mgr Darboy gezegd tf Ziedaer, ik die zoo gal- likaensch was, eindig met my te biechten aen eenen jesuiet. M. Allard ging tot de dood, de handen ^om gevouwen alsof hy naderde tot de 11. Tafel. Toen hy zyne cel verliet, had hy gezegd tot zyne beulen«Ik verzoek u my niet langzaem te doen sterven. Het is waerschynlyk die aanbeve ling die hem, zooals wy liet reeds hebben afge zegd, letterlyk met kogels heeft, doen doorbooren Twee priesters, waervan M. Amodru zelf, waren er in gelukt het H. Sakrament in het ge heim de gevangenen te doen geworden. Het is zeer waerschynlyk dal allen, voor hunne dood hebben kunnen communiceeren, het is buiten twylel dat allen hebben kunnen biechten. Wat werd liet voor de ongelukkige gyze laers bevangend tusschen de duistere muren hunner gevangenis, toen zy de dood vernamen van de zes eerste slagtoffers! Elke uer die sloeg scheen hun de laetste van hun levenOp dit oogenblik stonden de monumenten van Parys in vollen brand; de allyd klimmende vlammen Hel antwoord kwam spoedig. De moeder en dochter hadden hare eenvoudige zaken spoedig geschikt en op zekeren avond verscheen Thürring, weder als eenvou dig voetganger, om der verheugde Vrouwen mede te deelen, dat het oogenblik gekomen was, dal zy nooit meer van elkander zouden scheiden, en dal er den volgenden morgen een rytuig uil de stad zou komen om ze af te halen. Het baarde eene algemeene opschud ding in hel dorp, toen cr den volgenden morgen een hoorn weergalmde en de extra-post voor de woning van de houlvestersvrouw stil hield. Met tranen in de opgen, na afscheid genomen te hebben van de halve bevolking, vcrwydccdeo zich de weduwe en hare dochter van het dorp cn relden snel haren nieuwen werkkring te gemoel. De reis duerdé twee dagen en de beide vrouwen konden niet genoeg spreken over de grootmoedigheid van den eigenaar van hetka.sUel, die Thürring had opgedragen, gccne kosten te sparen voer haer gemak en genoegen gedurende de reis. Doch alle nieuwsgie rige vragen naer zynen naem en hare toekomstige bezigheden beantwoorddeThümngslechts met schert sende vermaningen lol geduld. Eindelyk bespeurden de reizigers op oen met hoo rnen beplanten heuvel, in de verte nog, een kasteel dat Thürring aen de nieuwsgierige vrouwen als hare toekomstige woonplaats deed kcnncn.fToen echter het rytuig door het dorp rolde, oniblootrTTOe hoeren zeer eerbiedig het hoofti voor mynheer den schryver en zyne gezellinnen, zoodat de vrouw van den hout vester meende dal de lieden hier of veel beleefder waren dan in haer dorp, of dat een schryver een zeer acnzienlyk persoon was. Doch Marie was ernstig go- worden, want niet haer scherp oog zag zy dat boven aen het kasteel eene menigte menschen met vaeudels en doeken wuifden. Wal moest dat beduiden? En loen de koets den slotheuvel opreed, toen brandden er eensklaps uit kleine kanohnen en buksen donderende salvo's los, en luide jubelkreten vervulden de lucht. De heide vrouwen konden van verbazing geen woord uiten, vooral toen aen de slotpoort de geeslelyke, de schoolmeester en dedorpsregloraen de koels kwamen, cn de bruid van den erf-, leen-en geregtsheer met eene harlolyke toespraek verwelkomden. Waer ben ik, droom of waek ik, Rudolphsta melde eindelyk de houtvestersvrouw. De bruid vaite Thürring's hand en zag hem vragend aen. De koets hield aen den ingang stil. Een knecht in ryke livrei opende het portel en Thürring hielp de beide vrouwen er uit stappen. Dit kasteel is uwe woning, riep hy uit, en alles, wat gy van dezen heuvel ar ziet, behoort my en u. Ik hen geen schryver, maer heer van dit riddergoed. Wees hartelyk gegroet, peetmoeder en gv ook Marie, riep plotseling eene oude liefelykc slem. Eu loen de vrouw en hare dochter omzagen, stond de voormalige schoolmeester van hun dorp met zyne vrouw voor haer mei vreugdetranen in de oogen. Gy hebt een schat gevonden, heer luitenant, zegde hy, op Marie wyzendo, en God zal u zynen zegen niet onthouden, dien gy en uw bruidje zoo ruimschoots verdient. Aen Ten ingang stond de oude Wiltich en deelde mot militaire kortheid mede dat de tafel gedekt was. Allen gingen naer binnen, en zalen kort daerna aen den ryk voorzienen disch. Maer terwyl de gasten smulden en de glazen verheugd lieten klinken, sloop de bruid stil weg van Rudolphs zyde, om in de aangrenzende kamer hare overmatige vreugde in tranen lucht te ge ven. Spoedig voelde zy zacht hare hand grypen- en haren verloofde omhelzend, fluisterde zy: Zult gy het arme dorpskind allyd lief hebben? Zeker, lieve Marie! antwoordde Rudolph. Gy zyt my door God geschonken, even als Hy my eenmaal in de armen uwer ouders legde als een arme vondeling! EINDE.

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 1