N'1 57. Zondag 28 January 1872. 2d' Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. Kinderlyke liefde. Aefct, 27 January.' MILITARISM. De Briefdragers. Nieuwslydingen uit Rome. azette van Het Bureel van Ret bind Is gevestigd In de Kapelleatrnet 11, waer alle brieven, gelden, enz. vruelitvry moeten toegezonden worden. Abonnementsprys ft». 'sjners, vooraf betaelbnor. Voor den buiten kan men Inscliryveu in al de postkuntooren, en voor de landelyke gemeenten by de briefdrager*. De militarism heeft, na Sadowa, doch vooral na Sedan, magtiger dan ooit het hoofd opge- ligt en de kroondragers, die alleen in de bajon- netten hel behoud hunner dynastiën zien, dre ven tot eene algemeene wapening—dus tot den terugkeer der brutale inagt aen. In alle troonreden werd alarm getrommeld, in naem der bedreigde vaderlanden; doch by het volk heeft dat alarm weinig weerklank gevonden, en wy zien dat de oppositie in plaets van te verminderen, gedurig grooter wordt. In-Zweden heeft de koning voor die antimi- litaire beweging, ten minste voor hetoogenblfk, de vlag gestreken en na herhaelde malen op eene zeer sterke legerinrigting te hebben aen- gedrongen, en altyd weigering te hebben on dervonden, vraegt hy nu, in zyne laelste troon rede, enkel en alleen kredieten tor voltooijing van de reeds begonnen vestingwerken. In Engeland verheft de natie zich tegen eene overmagt van soldaten, het Huis der Gemeenten telt een aental leden in zyn midden, welke niet alleen de grootere wapening bestryden, maer aendringen op bezuiniging onder dit oogpunt. Men denkt zelfs dat de nieuwe kredieten voor de kustverdediging zullen afgeslagen worden, omdat men op dit oogenblik de reeds gedane uitgaven niet erkent als aen de noodwendigheid voldoende kortom, in Engeland breekt het gezond verstand, de timmering der oorlogswe- tensehap ongenadig af. In Nederland doet zich eene sterke beweging tegen eene overgroote leger-inrigting op, en in Belgie heeft, Goddankde krachtige houding der anti-militaristen, tot nu toe de verspilling van de kostbare duiten der belastingbetalers, tegen gehouden. Overigens hier, veel meer dan in een der na burige landen, hier in een onzydig land, zou die navolging der fabel van den kikvorsch en den os, een onzin zyn. Indien onze nationale kikvorsch zich wilde opblazen, om zoo groot te worden als de naburige os, zou hy met klank en eerder dan men het denken zou, bersten. Frankryk geeft wel is waer volop in het mili tarism M. Thiers speelde gansch zyn leven generael in burgerskleêren doch dit land verkeert op dit oogenblik in eene brandende koorts, in de zucht naer het revanche, even ais Pruisen zyne beste krachten verspilt, in de zucht om de veroverde keizerskroon te behou den. Hoe het zy, Frankryk daergelaten, ontstaet er eene botsing tussehendemilitairgezinde gou- Het was in de maend april. De avond begon stil zynen sluier over het dorp Brünn te spreiden. Alles was treurig en stil in de woning van den werkman Joseph Weiier. Deze was sedert twee weken ziek en kon zyn bed niet verlaten. Zyne reeds bejaerdê vrouw verrichtte stil een en ander huiswerk, terwyl hunne dochter Lina zich met naeiwerk bezig hield. Van tyd tot tyd hoordemen eene pynlyke zucht uit de bedslede. Op eens werd de deur geopend, en de postl'aeteur trad binnen. Een brief van uwen zoonzegde hy, terwyl hy ■denzelven op de tafel wierp, en na het port ontvangen te hebben, dadelyk de woning verliet. Een brief van onzen Frits, die sedert een half jaer grenadier by de lyfwacht te Weenen is, riep de moeder uit, terwyl zy spoedig haren bril te voorschyn haelde. 0, moeder! lees hem toch spoedig, zegde Lina, ik ben toch zoo nieuwsgierig hoe myn broeder zich bevindt! De oude Weiier zette zich met moeite regl in zyn Hbd, liet zyn hoofd op zyne hand rusten en luisterde met ingehouden adem naer de lezing van den brief. De inhoud was dat hy zyne exercitie reeds flink kende; dat hy door goed gedrag en oppassendheid de gene genheid zyner oversten had gewonnen; dat hy voort durend goed gezond was, en binnen eene week met verlof in hel geboortedorp zou zyn om zyne lieve ouders en zuster te komen bezoeken. De Hemel zy dank, sprak de vader, diep ademend, toen de lezing geëindigd was. Ik verlangde zoo innig den goeden jongen te zien. God geve dat ik inlusschen hersteld zy, voegde hy er by, terwyl hy met het plat zyner hand eenen traen uit zyneoogen wischle. Ook moeder en dochter weenden. Schep moed, lieve vader, sprak Lina trooslend, alles zal zich ten beste schikken. Binnen acht dagen zyt gy gewis geheel genezen. Ik zal er God om bidden. Inlusschen zal ik met onverpoosden iever werken. Ja, myn kind, ik ken u goed hart, ik ken uwen iever, zegde de zieke met eene diepe zucht: maer.... Wat bekommert u dan locli zoo, Joseph? vroeg de moeder; wat beleèkent die maer? Ik dénk aen onzen droevigen toestand, hervatte de zieke. Ik denk aen de honderd gulden die wy aen vernementen en de auti-militairgezinde volke ren, die eindelyk inzien dat de overgroote leger- mhgten tot niets leiden dan lot bet voldoen van de heersclizucht der grooten en den ondergang van den voorspoed der natiën. Een goed teeken des tyds De Gazette de Liége deelt onder dezen titel het volgende artikel mee, waervan de voor- naemste beweeringen toepasselyk zyn op de briefdragers van vele steden des lands: Vele-beambten van 't gouvernement hebben in deze laetste tyden verhoogingen van jaerwed- den of gratifikatiën ontvangen. De briefdragers, tot nu toe, te Luik ten minste, hebben enkel hunne bezigheid zien vermeerderen. Zy zyn alle de dagen der weck bezig; hun stipt dagelyks werk begint ten vyf ure 's inor- gends, om menigmael slechts ten negen ure 's avonds te eindigen. Al de verbeteringen, gemakkelykheden in 't voordeel van 't publiek en hunnen dienst ingevoerd, worden voor hen zooveel nieuwe lasten. By het brievenvervoer wordt allengs al meer het vervoer der kaerten gevoegd, alsook datgene van pakken van alle grootte. Hunne zending is, ten ander gansch vertrou- welyk, en hunne verantwoordelykheid groeit van maend tot maend aen, met de uitbreiding van 't zenden door den post der waerdyen van alle soort. Hunne jaervvedden zyn niettemin gebleven, van negen honderd tot elf honderd francs. 't Is, by gevolg, wel weinig voor een zoo langdurig, zoo moeilyk werk, dat zooveel zorg vraegt en zooveel verantwoordelykheid oplegt. Het gouvernement zou het dus voor een plicht moeten rekenen, ee,ns te onderzoeken, of het deze nuttige ambtenaers niet wat milder en billyker kan beloonen. Het zou ten minste regtvaerdig te werk gaen, wanneer het aen de bedienden der briefposten gratifikatiën uitdeelt, gewis zeer wel geplaelst, maer die geen voet buiten hun bureel zetten, ook de treffelyke en arme bedienden niet te vergeten, op straet met hel lastigste deel van 't werk gelast. Men leest in de Landman Het weder, dat wy tot heden gehad hebben, is uitermate goed voor de vruchten te velde en schynt. als wy het groot getal bloembotten op de fruitbooinen en in de boomgaerden bemer ken, ons een goed fruitjaer aen te kondigen. Maer, als wy het belangryke punt van den ge zondheidstoestand op den buitenen in de steden M. Baehmann, onzen liuisbaes, verschuldigd zyn. Bin nen twee weken moet deze som afbelaeld zyn, of wy moeien onze woning verlaten en zullen zelfs onze meubelen verkocht worden. Zoo ver zal hel toch zeker niet komen, sprak do moeder. M. Baehmann weet gewis in welken droevi gen toestand wy ons door uwe ziekte bevinden. Ily heeft toch geen steenen hart; hy zal waerschynlyk medelyden met ons hebben en ons uitstel verleenen. M. Baehmann is onverbiddelyk, hernam Weiier. Ik ken hem. Geld is zyn eenig genot op aerde; het is zyn God. Geen dag, geen uer zal hy uitstel geven. Twee dagen voor rnyne ziekte heb ik hem gebid, ge smeekt. Ik heb hem onder hel oog gebragt dat de ty den slecht en de levensmiddelend uer zyn: ik heb hem gezegd, dat Frits soldaet is moeten worden, dat gy meer dan twee maenden ziek zyt geweest; niets mocht baten. God! wal gedaen? Weiier zweeg een oogenblik. En onze geringe meubelen kunnen noch niet de helft der som opbrengen, zuchtte de moeder. Een ge deelte derzelve hebben wy reeds moeten verkoopen. Misschien komt er voor dien tyd noch uitkomst, voegde Lina er by. Alles kan zich noch ten beste schikken. Hebben wy inlusschen vertrouwen op God. Acht dagen later trad Frits de woning zyner ouders binnen. Zoo als men denken kan, veroorzaekte zyne acQwezigheid in het huisgezin helgrootste, 't innigste genoegen, en allen stortten tranen van vreugde. De ouders schenen hunnen droevigen toestand, hun don ker vooruitzicht in de naderende toekomst voor een oogenblik te vergelen.Frits was een flinke en schoono krygsman, die in zyn schitterend grenadiers-uniform de' bewondering van al de dorpsbewooners op zich 'trok. Hy werd, na de eerste ontroering', met vraeg op vraeg bestormd en moest al zyn wedervaren breed voerig verbale,n. Allen luisterden; allen waren in hun nen schik, en de vader scheen zelfs geheel hersteld te zyn. Reeds lael in den avond begaf men zich welge moed ter ruste. Doch Weiier kon niet slapen. De angst wekkende toestand van zyn huisgezin stond hem steeds voor den geest. Den volgenden dag, na het sober morgendmael, maekte de vader Frits met hunne kommervolle bevin ding bekend; hy zegde hem, op bevenden toon, wat zy van wegc M. Baehmann te verwachten hadden. Een trek van diep medegevoel, van diepe treurigheid vcr- nagaenen de menigvuldige gevallen van pokken en typhus in acht nemen, kunnen wy nietaer- zelon den wensch naer een weinig vorsl uit te drukken. De winter is de. tyd wacrin men zich meest met de beesten bezig houdt: zy stacn op stal zonder er soms gedurende verscheidene weken oenen voet buiten te zetten. Daeruit volgt, dat men gedurende dien tyd, zoo men hunne ge zondheid wil behouden, hun geen te krachtig voedsel geven mag. Ten dien opzichte zullen wy een voorbeeld aenhalen Verleden jaer in October vertoonde zich in de stallen van eenen landbouwer, te Leval-Traze- gnies, by Binche (Hencgouw), eene verschrik- kelyke ziekte, welke zonder zichtbare oorzaek, in eenige dagen zyne acht paerden wegnam, na alle hulpmiddelen der kunst ingeroepen te heb ben. De dieren waren als ontzenuwd, hunne hart kloppingen onmerkbaer, hunne ademing kort en zwak, al de zichtbare slymvliezen waren bleek enligtelyk doorzygd. M. Gerard, leeraerder veeartsenyschool,door het gouvernement ter plaetse gezonden, sneed de rompen open en bevond als hebbende de dood veroorzaekt een te dik bloed, dat niet ge- makkelyk door de aderen koastroomen en al- zoo een bloedstilstand had moeten veroorzaken. De ziekte dus moest veroorzaekt zyn door het zelfstandig voedsel dat men hun-gaf; en inder daad deze paerden ontvingen, te rekenen van den oogst zpnder den stal te verlaten, dagelyks eenen bond paerdenbooncn met nog groene stammen en waervan de wel voorziene slossen 1 i/i kil. zaed bevatten; men gaf hun bovendien 3 kil. 5 haver en 4 kil. hooi van nalueriyke weide en dan nog gruis. De vergelyking die in dit voeder bestaet tus- schen de stoffen, welke dienen om de lichaems- deeleri te vormen, en die welke slechts geschikt zyn om de levenskracht te onderhouden, is van 1,4084, welke stoffen volgens de geleerde Duit- schers maer 4,6 mogen wezen om een voordec- lig en gezond voedsel uit te maken. M. Gerard besluit, en wy zyn ook gansch van zyn gedacht, met de landbouwers aen te manen veel zorg te dragen voor het eten der op stal staende dieren en hun vooral geene overmaet paerdenboonen te geven. Het nieuw Italië zal ongetwyfeld haest den stryd zien openen tusschenhet republieken hef koningdom. Voor de sekten is Victor-Emmanuel slechts een werktuig geweest dat de Revolutie, die haer programma kost wat kost wil volvoe ren, zich bereidt te verbryzclen. Mazzini, eerst spreidde zich eensklaps op het gelael van den goeden zoon. Hy bragl zyne hand acn het voorhoofd, alsof hy op middelen en poogingen bedacht was om het drei gend onheil af te weren. Ik zal zelf naer Baehmann gaen, sprak hy op vast beraden toon; ik zal zien of ik hem kan bewegen. Hy stond op en vertrok. Gód moge hem in zyne edele poogingen helpen, zegde de vader, maer ik vrees, dal hy niet het minste by den hardvoeh.tigen huisbaeszal bekomen. 'Na verloop van een uer was Frits in de ouderlyke wooning terug. Welnu, myu zoon, vroeg de vader, toen hy bin nen trad. Ik ben by M. Baehmann geweest,antwoordde de grenadier. Wel een half uer heb ik hem met smeeken en verloogen bestormd. Geen medelyden toonde zich op zyn norsch gelael. Ily liet my bedaerd uitspreken, en zegde eindelyk: Ik moet op den vastgestelden tyd myn geld hebben, zoo niet, dan zullen uwe oudeus binnen veertien dagen hel huis verlaten en zal ik nog beslag op hunne meubelen doen. By deze woorden steeg my hel bloed naer het hoofd; rnyne lippen heef don en ik riep uil: Zoo lang als ik leef, Baehmann, zal zulks niet geschieden. Ik zal raed weten te ver schaffen. Letwel op!» Daeropging ik heen. De vader schudde hel hoold en zeide verwonderd Wat wilt gy dan aenvangen, myn zoon? Hoe zult gy u hól geld welen te bezorgen? Honderd gulden is geene kleinigheid. Wy zullen zien, antwoordde Frits, kortweg. Ik zal de z'aek wel overleggen. Laet my slechts begaen, God, hoop ik. zal my bystaen. Den volgenden dag, na een roerend en hartelyk af scheid van zyno ouders en zyne zuster genomen te hebben, begaf de grenadier zich weder op weg naer de Oostenryksche keizerstad. Ir. volmaekten welstand kwam hy by zyn regiment aen. Na zich by den luite nant der ko'mpagnie aengemeld te hebben,trok hy zy- nen slechtslen jas aen, hing den ransel op den rug, nam den opgerolden manlei onder zynen arm, en be gaf zich naer dat gedeelte der kazerne, waer de werk- plaetsen gelegen waren. Hy klom eenen smallen trap op en ging door een half'donkeren gang lot aen eene deur, waerop het op schrift werkplaels stond. Hy trad binnen. Slechts een man zal op de vvilgeschuerde kleèrmakerslafel, en naeide ieverig aen eene broek. in geschil mot Garibaldi en de Internationale, zoo niet metterdaed, ten minsten in sebyn Heeft zich opentlyk aen het hoofd der bewe ging gesteldde koning weet best wat by ran den beruehten oproermaker te verwachten heeft. Van den anderen kant verkeert het bestuer in altyd aengroeiende verlegenheid. Er is geen geld meer, zelfs niet otn de noodige politie te betalen; de schelmstukken vermenigvuldigen en worden straffeloos bedreden in vollen dag bin nen en buiten de muren van Rome; er heerscht noch orde, noch rust, noch erediet, noch ver trouwen; bel parlement kan zyne leden niet in genoegzaein getal verzamelen om wetten te stemmen. Men zegt dat bet bestuer,eene laetste offering willende doen aen de sekten, van zin is, de wet der zoogezegde waerb ngen in te trekken en officieeier wyze d m Paus over te laten aen zyn lot; ook spreekt men andermael van liet vertrek van Pius IX. uit Rome. De Paus geniet voortdurend eene bloeiende gezondheid en ontvangt dagelyks talryke depu- latiën. Verledene week ontving Hy Mgr Roe- landts, rector van bet Belgisch Collegie leRome, en den.onderrector van dit gesticht. Deze hee- ren waren gelast van wegens Mgr Desehamps, Aertsbisschop van Mechelen, acn Z. II. de som te brengen van 406,000 Ir., verzameld in bet aertsbisdom voor den St-Pieterspenning en als eerste storting voor 4872. Het schynt dat binnen kort Pius IX een mer- kelyk getal kardinalen zal noemen; Mgr Des ehamps zou van dit getal zyn alsook Mgr De- mcrode. De pokken lieerschen in Rome en prinses Marguarita, gemalin van den erfprins van Italië ligt met de teering. /.WiT8EUL\,\l». Op 17 dezer moest uit Geneve eene talryke deputatie naer Rome vertrekken, die zou samen gesteld zyn uit katholieken van alle landen van Europa. DiydepTitatie moest. Pius IX nogmaéls een bezoek gaen afleggen en eene ondersteuning schenken. De zoon zoekt zynen vader, en hy zoekt hem dubbel, als de vader in nood is hu in druk. OOSTEARYB. Ile.t Vaterland meldt liet volgende nopens het verhoor welk by den minister van buitenland- sche zaken graei'Andrassy door de dëputatién der katholieke maetsehappyen is genoten om ten voordeele van den Paus, de tussclicnkomst van het gouvernement te vragen. De minister de benoeming onlangs door den Paus gedaen van dertig Italiaenselie bisschop pen herinnerende beeft het gevoelen betwist dat de Paus niet vry zou zyn. Hy beeft verder op de vriendschappelyke betrekkingen aange drongen die lussclien Oostenryk en Italië bc- Ha, zyt ge daer, Frits? vroeg hy, terwyl hy zy nen arbeid staekle en hem de hand toereikte; het doet my genoegen dat ik u wederzie. Wees welkom Wilt gy iets aen uwe kleedingslukken hersteld hebben? Ik ben tot uwen dienst, dat weet ge. Neen, vriend Wolbach, niets van dit alles, ant woordde Frits, maer gy moet my een dienst bewyzen, een waren vriendschapsdienst; wilt gy? Alles'in de wereld doe ik ter'wille van u, zoo het niet legen God en myn geweten strydt; ja alles. Ik weel nog zeer goed, Frits, wat ik u verschuldigd ben; ik weel nog zeer goed, dal ik een man des doods ware geweest, zoo gy my over omtrent vier maenden, niet met levensgevacr had gered, toen ik door hel ys was gescholen. Neen, Frits, die menschlievende daed zal nimmer uit myn geheugen gewischl worden; ecuwig zal ik die dankbaer herinneren. Zeg nu eens, waermede kan ik u van dienst zyn? Luister, Wolbach, ik wil deserteeren. Gy moet my volgen, my aenhouden, overleveren, en de hon derd gulden, die den overbrenger van een deserteur toekomen, onderden naem van een onbekenden hel per iu den nood, aen rnyne ouders zenden. Wolbach was verschrikt van zynotafelopgesprongen. Frits, 'riep hy ontsteld uit, zyt gy zinneloos? Ik ben volkomen by myn verstand, antwoordde de grenadier, terwyl hy zyne regterliand op den schouder van zynen vriend legde. Wees barmhartig, voegde hy er by, en help my de honderd gulden ver dienen. Myne ouders zyn die som aen hunnen huis- baes Baehmann verschuldigd. De/.e moeten binnen een paer weken betaeld zyn; zoo niet, worden myne ouders en myne zusier aen de deur gezet en zelfs hun liuisraed verkocht. Zy. zyn geheel buiten slael op den bepaeklon tyd die som le betalen. De raeêdoogcniooze Baehmann is doof voor myn bidden en smeeken ge bleven, zyn hatelyk besluit zal hy uitvoeren en dan, dan sterven myne goede ouders van verdriet. Dit kan, dit wil ik niet zien. Ik moet, ik wil hen helpen; ik moet de honderd gulden verdienen! Maer, vriend, om Gods wil, bedenk toch, dat, zoo gy u het geld op die wyze weel Le verschaffen, gy nooit in de gelegenheid zuli zyn u er over te verheu gen? Weel gy dal een aengehoudouo deserteur, vol gens de krygswet, door de spiisrué moet loepen? 0, ik smeek er u om in den naem van u zeiven, in den naem van alles wat u dierhaer is, zie toch van uw voornemen af! (Wordt voortgezet.)

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 1