N 59. Zondag 11 February 1872. 2de Jaergang. WEKELY KSCH MEUWSBLA l>. VAN DYCK. Aelst, 10 February. Roem in Nederlaeg. Het Huis-Antwerpen In Vlaenderen Vlaemsch. Nieuwstydingen uit Rome. Buitenlandsch Nieuws. Gazette van Aelst Hot Rurecl van liet is gevestigd in de Knpellest. netTX' 11, wner nlle brieven, gelden, en,, vr.cl.tvry moeten toegezonden worden. Abuancmentüpi'yg 8 fr. 'sjaers, voor Sedert dry maend heeft ons België feiten op geleverd die uiterst raer,ol liever die eenig zyn in de geschiedenis van een constitutionneel land. Er leeft en woelt hier eene politieke party- wier liefste droom is, en altyd is geweestde overheersching. Is zy aen het bestucr? onregtveerdigheid, dwingïandy kenmerken hare akten; wordt haer, door liet regelmatig spel onzer instellingen, het bestuer ontnomen? dangaetzy tewerk alsof er haer een schreeuwend ongeluk was aenge- daen, en regt, noch wet kunnende inroepen om weder boven te komen, neemt zy haren toe vlucht tot kuipery en geweld. Die party heet men naer willekeur delibe rate, de doctrinaire of de magonnieke aenllang. In 1870 verklaerde het kiezerskorps twee herhaelde malen, en dit op alleruitdrukkende wyze, dat het die party beu was en het riep hare tegenstrevers tot het bestuer van 'l land. Mannen van kennis en ondervinding, mannen van zelfsopoflëring en beproefde vaderlands liefde namen in den raed der Kroon de plaets der gevonnisde ministers, en, gedurende zes tien druk vervulde maenden bewezen zy dat het vertrouwen van Land en Koning in hen niet was misplaetst. Nogtans hoe wys, hoe onparty- dig, hoe verdienstelyk ook zy bestuerden, zy waren aen het bestueren dit alleen was te veel voor hunneheerschzuchtigebenyders.Lang reeds zochten deze de gepaste gelegenheid om hun wettig gezag aen te randen, en, die gele genheid meenende gevonden te hebben in de benoeming van M. De Decker als gouverneur van Limburg, eischten zy luid het ontslag der katholieke ministers, roepende op alle tonen dat het 'Land was.tegen hen teruggekeerd en dat zy deszelfs vertrouwen waren onweerdig 'geworden. Dit was louter lastertael; de akten van de be schuldigden en de meerderheid der beide Ka mers warén daer om de lasteraers te ontmaske ren en bcschaemd te maken. Da lasteraers voelden het al te wel, en, ho pende door de vrees af te persen wat hun yd el geschreeuw niet kon bekomen, riepen zy, even als in 1857, den oproer in de st.raet. Maer zy hadden gerekend zonder het karak ter van den edelen d'Anethan en van zyne edele ■ambtgenoolenToegeven aen de brutale magt, zegden deze, is het regt verraden; toege ven aen de wanorde is de goede orde verder ven; toegeven aen hetgeen de wet veroordeelt is de wet zelve in gevaer brengen, en, krachti ger en luidruchtiger dan het gehuil der betaelde muiters, weergalmde door het Land hun vrome •antwoordWy zullen het niet, wy houden stand! En dan vond het Z. Majesteit goed gebruik te maken van het voorregt Haer door de Grond wet toegekendde portefeuilles welke Zy de ofbetaolbaer. Voor tien bulten kan men Inacbryven In al «le po»tkantooren, en voortlr lnn.lelyke gemeenten by «le briefdrager». katholieke ministers uit eigen gezag had toe vertrouwd, vroeg Zy hun uit eigen gezag terug en.... zy stonden ze af. Zietdaer feitpn die iedereen sinds lang be kend zyn, maer die niemand heeft vergeten. Herinneren wy dezelve, het is enkel om des te gemakkelyker te kunnen antwoorden op de be- lankryke vraeg: Wie van beide partyen, de liberatery of de katholieken, heeft, by de betreu- renswaerdige voorvallen van november laetst- leden, verloren of gewonnen Dit vraegpunt is thans ryp en de oplossing ervan is onweersprekelyk geworden. Het was tydens de troebels van november dat M. Frère spotsgewyze die benaming wierp naer het hoofd der antwerpsche deputatie; in zynen onvoorzichtigen mond achtte hy ze een scheld woord; maer het fiere Antwerpen heeft het scheldwoord opgenomen en het heeft er zich van bekleed als van een eeretytel. Het was na mens het II nis-Antwerp en dat de scheldestad^ zondag verleden haren moedigen vertegenwoor diger M. Jacobs, tegelyk metdeszclfs oud-colle- gas, heeft onlhaeld en gevierd. Dit feest was, van al degene welke sedert dry maend het afgedankt ministerie werden opge dragen, het laetste; maer ook het was het luis- terlykste, het spande de kroon. Het programma van dit leest bestond uit twee voorname deelen: de plechtige behandiging aen M. Jacobs van een prachtig kunstgewrocht, en een banket. De maet van een blad als lipt onze lact met toe het omstandige relaes van den feestelyken dag van 4 february over te nemen; wy bepalen ons by de beschryving van bet kunstwerk aen >1. Jacobs opgedragen. Dit geschenk stelt eigenlykvoor het Huis van Antwerpen. k Het voetstuk verbeeldt de Schelde. Aen de vier hoeken zitten EuropaAzië, Afrika en Amerika, hunne schatten uitstortende voorden voet van Belgies koophandelshoofdstad Boven de golven der Schelde verheit zich het doorluchtig Huis van Antwerpen, vol rykdom en roem. By den ingang van het gebouw staen de wijs heid en del-egtveerdigheid en acht medaillons,de portretten van eenige beroemde antwerpsche magistraten, vergieren denzelve. In de twee boeken, boven den ingang, bevinden zich de borstbeelden van Gilbert Van Schoonbeke, die zyn lortuin wydde aen de verschooning zyner geboortestad, en van AbrahamOrtelius een dei- scheppers der hedendaegsche aerdrykskunde. Boven de vier hoeken van het gebouw, die liet voorstuk uitmaken en die elk op vier kolom men rusten, pryken de geniën der beeldende kunsten waeraen de stad Antwerpen vooral ba ren roem is te danken; men treft er vier man nen aen die byzonder in die kunsten hebben uitgemunt: Rubens, Quellin, Bolswert en Ap pelmans. Boven op het geheele troont de Macgd van Och, brave Ruys! riepen, eenen namiddag <lcr maend juny 1616, een twaelflal jongelieden lot eenen bejaarden dienstknecht bezig met kleuren te wryven in de voorkamer van een der schoonste hui den van Antwerpen. Och, lieve Ruys, doe ons de werkzael van den meester open, wy stneeken u! Ik heb myn eigen zeiven beloofd, myne heeren, dat ik het niet zal doen, antwoordde Ruys, en wat ik my zeiven beloof, houd ik vol. Dan houdt gy beter de belofte die gy doet aen u eigen, dan degene die gy doet aen een ander, viel een der jongelingen schertsend in; gy belooft en zweert dagèlyks aen uw vrouw geen bier meer te drinken en alle avonden brengt men u te huis zoodanig buiksken vól dat gv er het hoofd by laeten de beenen ook. Allèmael vertelsels, Mher Diepenbeek; en was het nog waer, wat zou het bevvyzen, ik vraeg het u? Myn beenen, myn hoofd, myn wyf, en myn kanne bier wat hebben zy gemeens met het werkhuis van den weledelen en hooggeachten heer en meester Rubens? Welaen dan, signor, doe open; of zyt gy~bang misschien Ik bang riep de grysaerd hel hoofd regtende. In myne jeugd heb ik op zee gediend, als 'l u belieft; •en een man, die op zee heeft gediend is geen bloo- daerd, weet j'het? Een man die dagèlyks de dood in 't aenzigt heeft gezien gelyk hy u ziet, een man die dagèlyks met haer kennis heeft gemaekl Dank voor die kennis! Wy, wy willen kennis maken met de maniervan werken van meester Rubens, wy willen zyne begonnen tafereclcn bcstudeercn.zien hoe hy die aenlegt en hoe hy die voltrekt, en daertoe is het noodig dat wy toegang vinden tot zyn werkhuis en dat gy er ons den sleutel van gevet. Ik zon wel willen,antwoordde de dicnaer zonder zich le verroeren, indien al die heeren hier tegen woordig geen ander inzigt hadden dan in rust en gc- voegeiykheid zich toe te leggen op de studie; maer ongelukkiglyk, ik ken eens gy binneu zyt is het dat niet meer; in plaets van te sludeercuvall gyaen spelen, gy werpt alles hel onderste boven, gy eerbiedigt niets, volstrekt niets; gisteren vond ik een plaasteren slandbeeldjo gebroken, een schoon grieksch model, en ik heb aen den heer Rubens willen wysmaken dat het de wind was die het had omgeworpen. De wind! antwoordde hy, het was gisteren stikkend heet; geen minste koeltje waeide over de Schelde! Ik was het vergelen en hy verweet my dat ik hel was die het beeldje had gebroken.... Ik, zyn oude dienacr! Hy ver weel my nog dal ik le hevig, te hitsig ben van geba ren, ik die hink en de helft van 't lyf vol rhumaiism zit! Welk gedacht gaet meester Rubens opvatten van myn karakter!....Neen, neen, hel is gezegd; ik doe niet open. Daarop begonnen de jongelieden eerst voor goed le roepen: Ueh! brave Ruys! Och Ruvsken lief! Lactu gezeggen Zie, een gansch pak cigaren voor den sleutel! Zie myn schoone meerschuimen pyp voor den sleutel! En hel werd einde 'van wereld; men hoorde niets meer danden sleutel! den sleutel! En terwyi Ruys duizelig zich deooren slople zagen Rubens leerlingen dat de zoo druk gewensclue sleutel met den ring uil den zak stak van 's dieuaers over kleed, en ontfutselden hem zoo gezwind dat reeds allen in het werkhuis stonden eer Ruys gewaer werd dat hy bestolen was. liet was te laet. Ruys smeekte met saemgevouwen handen dal men niets zou aenraken, dat men zich stil zou houden, er by voegende dat hy Mher Van Dyck den last liet zyne gezellen in den teom te houden. Niemand antwoordde, niemand zelfs had naer de aanbevelingen van Ruys geluisterd: de eene stond Antwerpen,houdende in deeene hand een olyf- tak, zinnebeeld der Vrede, en in de andere een schild niet het portret van M.Jacobs. Hare zetel is versierd met de wapens van Antwerpen en is gesteund op vier Zeegoden die de afgunst on der den voel trappen. De dry ander zykanten van het sluk herinne ren de dry karakters van Antwerpen's geschie denis: den burgerlyken moed, de wetenschap pen en fchoone letteren, en den koophandel. Historische feiten, voorgevallen in Antwerpen tydens de XVI eeuw, verbeelden de dry karak ters. Hel Huis-A ntwerpen zal vervaerdigd worden in massief gedreven zilver. Het zal eene hoogte meten van 90 centimeters en zal ongeveer 10 kilogs wegen. Het geheel zal eene kas uitmaken waer in zal bewaerd worden het grootboek van het Huis-Anlwerpen, het is te zeggen de regis ter bekleed met de namen der genen die byge- dragen hebben om dit bewys van hulde en lier- kentcnis aen den vromen en jeugdigen verdedi ger der goede zaek op te dragen. Het Davids-Genoolschap van Aelst, Vlaemsch .an aerd en Vlaemsch van zin, komt de burgery ter ondertoekening te bieden een verzoeksehrill gcstucrJ ach onzen Stadsraed, waerby wordt gevraegd dat voortaen het proces-verbael der gemeente-zittingen in 't Vlaemsch worde opge steld en de naem der straten in vlaemsche tael worde uitgeplakt. Uiterst wel is die petitie door onze bevolking onlhaeld geworden, en geen wonderDie be volking is Vlaemsch en de Raed tot welken zy is gestuerd, is samengesteld uit Vlamingen van Vlaenderen. Na (1e deftige uitbreiding welke de vlaemsche beweging heelt verkregen; na de voortreffelyke verklaringen van minister belcour in de Kamer; na de schitterende manifestatie van het liuis- Antwerpen, manifestatie, welke toch vooral Vlaemsch was; na dat een Walenkind als M. Rara zich er mede begint te moeien en ons zyne redevoeringen in 'l Vlaemsch wil doen lezen, zal .hopen wy, niet één Aelstenaer het zich meer schamen dat men op het Landhuis zyne zaken in zyne tael te boek stelle, noch dc vreemdeling het kwalyk nemen dal onze straten hem in vlaemsche tael den weg wyzen tot de groole markt. Zaterdag laetst heeft de minister van binnen- landsche zaken in de kamer der volksvertegen woordigers een wetsontwerp neergelegd, tot doel hebbende 1° De geheele vernieuwing der provinciale raden 2° Eene nieuwe verdeeling der raedsheeren. Volgens de bepalingen des onlwerps zal het getal provinciale raadsleden in 'i koninkryk met 21 vermeerderd en gebragt worden op 559. Er zyn 21 kantons, wier vertegenwoordiging gewyzigd is, zie ze hier Provincie Antwerpen: 't kanton Antwerpen. voor ecu tafereel, een andere voor eene schels, een derde onderzocht het nog verscbe palet van den meester. Velen waren vergaderd voor een doek voor stellende Maria en Magdalena acn den voet van het Kruis. Er hcerschle de diepste stilte, de stille der bewon dering. Ziende dal allen zoo rusiig en ernstig waren, hield Ruys op van spreken en ging de kamer verlaten. Nogthans hv was niet gansch zonder verlegenheid en zich legeii het oor leunende van Van Dyck: Mher, sprak hy, ik heb vertrouwen in u; let toe dal ik niet bekeven worde Van Dyck wenkte dat hy verslaen had en de knecht vertrok. Hel werkhuis van Rubens gaf uit op een der schoon ste plaelsen van Antwerpen; het was ruim en luchtig, en de leerlingen vergaderden er zooveel om zich te verzetten en het schoon volk op wandel te zien als om de geheimen van 's meesters penseel le verrassen. Men moet het zeggen ter hunner eer, gedurende eene halve uer gedroegen zy zich voorbceldelykin genomen van hetgeen zy zagen,uilsluitclyk bezig met de kunst waeraen zy hun leven gingen wyden, sche nen die jouge losbollen een aental ernstige, koele grysaerds. Welk groot meesier toch.is die Rubens!—zegde dc eene. Welke schitterende loopbaen is de zyne!—sprak een andere. Weet gy, makkers, viel oen derde in, dat hel iets zeldzaems is zoo in een'den zelfden persoon, den grootcn heer en den grooten kunstenaar te ont moeten? Myn vader heeft my verhaald, sprak Van Dyck dat, tervvyl Rubens afgezant was te Wcenen, eens, acn tafel by prins Kaunilz, minister van den Keizer van Oostenryk, een heer van 'l hof de schilderstukken van Rubens hoorde pryzen en zegde: Die Rubens is dus -een afgezant die 'zyne ledige uren slyt met schilde- Brabant: de kantons van Hal, St-Jans-Molen- beek, St-Joost-tcn-Noode, Nyvel. Oost-Vlaenderende kantons van Ninove, Gent, Eekloo. West-Vlaenderen: het kanton van Kortryk. Henegouwde kantons van Charleroi, Ch&te- let, Gosselies en Seneffe. Luikde kantons van Luik, Fexhe-by-Slins, Louweigne, Verviers. Namende kantons van Beauraing, Walcourt, Andenne. AI de bovengenoemde kantons bekomen maer cenen vertegenwoordiger meer, tenzy dat van Antwerpen, hetwelk er twee by bekomt. Geheel Italië, naluerlyk liet revolulionnaire Italië, heeft de verjaring gevierd van den slag by Dijon, waerin Garibaldi enzyncheldenschaar op den loop gingen. Volgens de Italiaensclie bladen, die dat met veel ophef verhalen, zyn toen de Pruisen door Garibaldi verslagen. Overal werden vergaderingen gehouden; liet regende belden- en jubeldichten, opschriften op de hoeken der straten en telegrammen aen den kreupelen held en de vrienden in Dijon. De korrespondent van de Germania geeft de Itali aensclie regeering den raed, zoolang Garibaldi en zyne helden teven, Italië niet le versterken, want zy zullen den dierbaren bodem wel tegen iederen vyand weten te verdedigen. Volgensde laetst ontvangen berigten uit Rome schynt by de Italiaensclie regeering het plan te bestaen om de zoogenaamde wet der waerbor- gen, zoo liet heette ten gunste van den Paus vastgesteld, op te heften, na de goedkeuring der kamers ontvangen te hebben. Men zou voorgeven, dat alle hoop op verzoening tussclien den nuiionnlen geesten het Pausdom vervlogen en Pius IX onverzettelyk is. Men zou Pi us IX eenvoudig als den eersten onderdaen van Victor- Emmanuël beschouwen, die als koning eenige voorregten aen den Paus zou kunnen schenken. Dit alles is in het Vatikaen al lang voorzien, en algemeen is men van gevoelen dat, indien het zoover komt, de Paus onmiddellyk Rome zal verlaten. Het is noodig dat de katholieken zich by tyds op dergelyke gebeurtenissen voorberei den," en op geen menschelykchulp steunen maer op God, die Zyne Kerk zul doen zegevieren op het uer en de wyze, door Hem uitgekozen. De wolken pakken zich meer en meer samen: wel dra zal de donder ratelen, maer de bliksems zullen alleen de vyanden van Kerk en muet- scliappy treffen. Wy, katholieken, kennen geen vrees, omdat onze hoop onstcrflyk is. FRANKRYU. Eene proefneming die van veel aenbelang is voor de kunst, is op 2 dezer te Vincennes ge- daen, met eenen schroefballon, vervaerdigd door M. Dupuy de Lome. De uitstekende werk tuigkundige had reeds zyne diensten aen liet renCasanova antwoorddeDe heer minister heeft het mis op, hel is een schilder die zich verzet met ambassadeur te spelen. Gedurende dit gesprek had een der leerlingen den groep verlaten en had een elastieken bal bemerkt die sedert den vorigen dag in eenen hoek lag vergelen; zich eenige beweging willende geven, was hy aen 't spel gerackt, wierp den bal op, en hervatte hem naermale hy terug viel. Eens noglans vatte hy mis,en de bal rolde door liet werkhuis. 0 dc onbehendige! riep een makker uil. tervvyl by den bal naer hel aanzicht zond van den spe ler. Deze keerde hem terug en geen oogenblik verliep of al die ernstige sludenten waren in vollen gang. Dc jongelieden, gansch de plaets vergeten waer zy zich bevonden, zonder eerbied voorde kunst waer het werkhuis van Rubens het heiligdom van was, zonder eerbied voor de meesterstukken die hen omringden, werpen zich vooruit, loopen, springen, vallen elkan der om het lyf, roepen en juichen. Diepenbeek was de geweldigste. Kortom, en zonder dat iemand kon zeg gen hoe hel was gekomen, slootte Diepenbeek op eene nog verscne schildery van Rubens, en schil- derv cn leerling vielen samen ten gronde. Haestig was Diepenbeek herop, maer eene angst kreet ontsnapte uit aller monden: de arm van Magda lena was uitgevaagd, en de kin en de wang der H. Macgd waren verdwenen. De diepste stilte had de ruchlige wanorde der leer lingen vervangen. Wal hebben vvv gedaenriepen zy uit, elkander met schrik aenziende. Wy zyn verloren, zuchtto Diepenbeek. Geen tvvyfel meer, morgen zendt de meester ons al te samen weg. Ik, viel een ander in, ik neem verlof op voor hand; wie volgt my? Biik! was het antwoord.

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 1