INSOHRYYIMSLYST S'-Pieters-Nieüwjaer, voorgedragen door de &AZETTE VAN AELST. MENGELINGEN. gouvernement der nationale verdediging aen- gcboden, hy had van den minister 100,000 francs gekregen om zyn ballon te doen vervaerdigen, waerop heel Parys rekende om in betrekking te komen met de provincies, maer ongelukkig- lyk kon de ballon niol gereed zyn, dan eenige dagen voor de overgaef der hoofdstad. Op'zondag 2 dezer! is de. luchtreiziger, in tegenwoordigheid eener kommissie, benoemd door den minister van openbaer onderzoek, te Vinc.ennes met zynen ballon omhoog gestegen. De vorm is langwerpig rond en dertien perso nen, buiten M. Dupuy de Lome zalen in het bootje, waeraen van achter een schroefrad ge hecht is, dat door vier mannen in beweging wordt gebragt. De ballon kan zoo 8 kilonieters per uer door- loopen, doch de ballon bleef op 400 meters hoogte boven de plaets waer hy opgelaten was, ronddraeien, liep tegen den wind in, keerde regts en links, zoodal de vraeg over het bostuer der ballons sehynl opgelost te zyn. De verzameling waeiers van keizerin Eu genie zyn te koop gesteld by den juwelier Em manuel te Londen. Zy zyn van eene ongeloolïyke pracht en ten getalle van 50. Een der byzonder- stis op velyn geschilderd door Camille Roque- plan, getcekend 30january 1835 en inaektedeel van den bruidskorf der keizerin. Hy is prachtig geheeld hou wd inden styl der 16® eeuw end raegt langs de buitenzyde eene schildering van bloe men «ui vruchten, geschilde'rd door Franco. Ook is er een vvaeior by, die aen Marie-An toinette heelt toebehoort, waervan de bladeren tusschen ingelegd email en diamanten verdwy- neii Verder waeiers uit het tydstip van Lode- vvyk XVI en waeiers door graef Palikao uit China meegebracht, waerondererzyn die eene waerde van 10.tot 12,000 Ir. hebben. Onder de zonneschermen, die er by de waeiers ten toon staen om verkocht te worden is er een die ook 11,000 fr. waerde heeft en die door de paryzer vrouwen menigmael bewonderd is. Zy is bekroond met eene keizerlyke in purperen email en diamanten omzette keizerskroon met een gouden handvest genre Lodewyk XVI en een met groenen email belegden stok. De opraping der stukjes sigaren te Parys verbeeld een jaerlykscli kapitael van250,000 fr. De kooplieden in die specialiteit zyn te Parys ten getalle van omtrent 200. In het strafwetboek van een regiment ja gers in Frankryk leest men: Auguste Marsat, vier dagen policiekamer, opgelegd door kapitein Lannès (ezelin), om, terwyl hy in de rangen stond, het balken van dit beest nagebootst te heb ben. Het grootste gedeelte der vennaerde mannen is uit de werkende klas geboren: Demosthenes was de zoon van eenen smid Virgiiius van eenen bakker; Hora tins van eene vrygemaekte slaef; Theophraste* van eenen voddenraper; Amyot, van eenen leertouwer; La Motte, van eenen hoedenmaker; J. B. Rous- seaux, van eenen schoenmaker; Moïiërc van eenen tapiseerder; Quinart, van eenen bakkers- gast; Rollin van eenen messemaker; Massillon, van eenen huideVetter; J. J. Rousseau, Dupont en Beaumarchais van horlogiemakers; Homerus van eenen bedelaer; Arago van eenen landbou wer; Colbert van eenen koopman in laken; Cliristoffel Colomb, van eenen wolkaerder; Bocli, van eenen landbouwer;Gopemée, van eenen bakker; Davy, van eenen timmerman; Franklin, van eenen machinist; Gobelin, van eenen verwer; Herschell, van een rondreizend muzikant; Jacquard, van eenen fabriekwerker; Laplace, van eenen landbouwer; Lesueur, van eenen graveerderMönge, van eenen barakspe ler; Obcrkampf, van qpnen verwer Stephenson, van eenen mynwerker; Vauquelin, van eenen lahdbouwer; Volta, Fulton en Rumt'ort, van familiën die van de openbare liefdadigheid leefden. Mgr de aertsbisschop van Parys "heeft woensdag aen de priesters van al de parochiën der hoofdstad omzendbrieven gezonden om hun aen te bevelen door alle mogelyke middelen mede te werken aen de vaderlandsehe inschry- ving voor de vrymaking van den bodem. Geld- omhaiingen zullen door hunne zorgen ingerigt worden. En waer henen? vroeg Van Dyck. Waer zullen wy eenen tweeden leermeester vinden als Rubens? Neen, er is geen keus, wy moeten blyven, al moesten wy de gevolgéh onzer onbezonnenheid dry dubbel be talen. Ik schrik voor den meester, zegde Diepenbeek. Hy is niet gemakkelyk, voegde er een ander by. Zyn blik, zyne slem doet my beven, zuchtte Van Dyck. Wat gedaenwat god aen Alles ter plaetse schikken, zegde een leerling,en heengaen zonder spreken. Foeü viel Van Dyck in, foei! Hel is nog eens de arme Ruys'die zal beschuldigd worden; hy zal mis schien weggezonden worden en ons geweten zal ons hel ongeluk van eenen onpliehtigen gryzaerd tever- wyten nebben. Het is hier geen stand beeldje dal ge broken is en dal niet geld gemakkelyk kan vervangen worden, hol is een meesterstuk dal geschonden is, en welk penseel zal herstellen wat Rubens eens geschil derd beeft? Maer wat dan gedaen? Geduld nemen en afwachten hetgeen wy ver diend hebben. Zoo niet! riep de jongste der bende; wy hebben het kwaed gedaen, wv moeten het herstellen. Dal iemand van óns zich aen liet werk zette; slomt gy er in toe, ik zelf zal de proef aen vangen. Gy, Cohen? Jachtte men met zekere kleinacliting; gy kunt nauwelyks het penseel houden, jongen lief. Dc goede wil zal het overige doen, antwoordde Cohen. Net of de goede wil het talent kon vervangen, schertste Diepenbeek. Nu, het gedacht van Cohen is goed; wy moeten er ons bv houden. Dal eene van o'ns beginne, maer dc beste, dc behendigste! En wie is de behendigste? vroegen de leerlingen elkander aenziende(Wordt voortgezet.) DUÏTSCHLA^ID. De nieuwe inrichting van het leger is op het punt. van voltrokken te zyn. Buiten de inlyving der badensche divisie, hebben Beieren, Wur- temberg en Hessen sedert het begin van dit jaer, de overeenkomsten die op 21 january van verleden jaer, te Versailles gesloten werden, in toepassing gebracht. De Wurtembergschetroe pen hebben op 25 january den eed van getrouw heid aen den keizer van Duitschland gezworen en vormen het 13® legerkorps, zooals die van Saksen het 12®uitmaken. De generael-bevelheb- ber wordt door den keizer benoemd en de her vorming van geheel het leger, op voet van de pruisisclie strydmaehfen, wordt ieverig door gezet. Het getal der linie-regimenten klimt nu op tot 126, waeraen niets meer ontbreekt, om voltal lig te zyn, dan 5 bataillons wurtembergsche ja gers, doch waervan de oprichting niet zal ten ciqj^e zyn dan na verloop van dryjaren, üe mili taire dagbladen vragen zich ten andere af, ol Beieren zal blyven voortgaen metzyneonafhan- kelyklieid te willen behouden en of liet zich weldra niet zal getroosten, met het voorbeeld van Wurtembei'g en Baden te volgen. ENGELAND. De Telégraph zegt, dat de boodschap der ko ningin de vriendschaps-betrekkingen met den vreemde zal bestatigen, behalve de onlangs ont stane moeilykheden met Amerika. Men hoopt dat die moeilykheid maer voorbygaénde zal wezen. De tael jegens Amerika zal vastberaden, doch verzoenend zyn, en men zal zien dal de thans gewisselde meédeelingen, den meest gunstigen uitslag laten verhopen. -Betrekkelyk Frankryk zal de boodschap ver klaren, dat het gouvernement geneigd is, voor Frankryk de beste schikkingen te nemen. op het Opbrengst van den voorgaenden lyst. fr. 13G-Ö0* Mogo de zegêprael onzer Moeder de Heilige Kerk over de samehzwcering van hare. vereenigde wanden en het kwaed naby zyn. DRY GEASSOCIEERDE. fr. 90-00 Naer wy vernemen zal het Concert van den Kring Dc Vriendschap, dynsdag 13 February, zeer luisterlyk wezen. Verscheidene befaemde arlisleq.zoo als M. Van den Bossche van Cent, M. Leföbvre van Brussel en M. Joly Piston-Solo der Gidsen, zullen er optreden en twee Koors, het Woud en de Dorpsbruiloft zullen door de Km imaetschappy desKnngs werden uitgevoerd. Dé heer C. Masen is benoemd tot schepene van Lede in vervanging van den heer J. Steeman. illan /.al lonncn kovl de vvei'kett VfMll' dCU yZC 1*011 weg van Dendermönde naer"St.-Nikölacs beginnen. Do koning van Spanje heeft aen de gravin van Vlaoiidcren het lint verleend; van edele dame der orde van Maria-Louisa. Een hevel, uitgaende van het oorlogsdeparte ment, schryfl aen de verschillende korpsoversten van hel leger voor, om ter kennis te brengen van de onder-officiers, die onder hun bevel staen-, dal er een gruol getal placlsen open zyn van treinwachters hy hel hestuei' der Slaets-spoorwegen en dat zy hunne vragen lol 't bekomen dier placlsen mogen inzenden, den 15 der 3® maend van cl keu trimester. De postu lanten moeten een goed gedrag hebben, oen exaem ondorgaen en 8 jaer diensl. Eon exaem zoowel voor de soldalen als voor dc burgers, zal den 12 dezer te Brussel plaets hebben. Op" 't oogenblik dat do familliön, die jongelingen bezitten, lot de loling geroepen, naer middels uilzien om ze te doen vervangen, vermeenen wy hun liet lactste adlineam te moeten herinneren van 't artikel 77 der wet van 3 juny 1870, van den volgenden in houd Degene dievervangen wordt doorliet departement van oorlog, mag uit hoegenaemden hoofde niet meer opgezocht worden, van zoohaesl hy den prys der plaelsvervnnging heeft betaëldhy wordt aenzien wat de vrijstelling der broeders betreft, zynen dienst te hebben uitgedaen. Deze vvyze van plaetsvervanging is gewis de een voudigste* en voordeeligsle, vermits zy geene hoege- naemde verantivoordelykheidoplegt aen devervangenen, en dal hun al de wenschelyke waerborgen aenbie- dende, zy dc volledige vryslclling verzekert, die mag ingeroepen wordenden voordecle hunner broeders, uil hoofde van volbrachten dienst (art. 2^, 26, 31 en 77 lactste adlineam), terwyl dat de plaetsvervanging door alle andere wyze bewerkstelligd, wel den vervangene kan vryslellen, maer opdat dc vrvstelling aen den broeder van dez© moge toegestaen wezen moet de plaetsvervangei' tegenwoordig in 't korps of regelmatig zynen dienstlyd hebben uitgedaen. In geval van wegloo ping, enz., des plaatsvervangers, zou dc broeder van den vervangene geene aensprack op de vryslclling mogen maken (arlikel 73). Men verzekert dal de vensterruiten en kristalen merkelyk in pTys zullen opslaen. De glasfabrieken zouden*heslist hebben den prys der vensterruiten 50 ten honderd en dien der kristalen 25 ten honderd te verhoogen. Landbouwers en veekoopmans kunnen niet te nauwlettend zyn op het stuk der getuigschriften tot overbrengen van slachtvee bestemd voor de markt van Gent of Brugge. Die getuigschriften zyn maer geldig voor zes dagen, .en voor elk slachtbeest, dat men naer de markt brengen wil, is een afzonderlyk getuigschrift noodig, door den burgemeester der ge meente afgeleverd en bewyzende, dal het dier van die plaets afkomstig is en zich in staet van gezondheid be vindt. Behalve veel spytige gevallen, die deze mpetre- gel aon de eenvoudige lieden veroorzaekt, is een land man het slagtoffer geworden van eene lichte verande ring die hy zich met de pen aen een getuigschrift had veroorloofd. Er is een proces-verbael legen hem op- gemaekt, cn hy staet bloot aen veel moeite en kosten. Hopen wy dat de rechtbank allo verzachtende omstan digheden zal aennemen; doch dat het geval aen ande ren lot les diene! De vlasmerkt van Cent was min voorzien en min bezocht dan de verledene week; de vragen zyn allyd kalm en de pryzen zwak zonder nieuwe daling. Men schryfl uit Brugge: Maendag hebben de heer gouverneur Vrambout, de heer arrondissements-commissaris De Cock, verge zeld van verscheidene veeartsen der provincie, een bezoek afgelegd te Herseeuw, ten einde de stalling le bezichtigen van eenen landbouwer; men vermoedde dat verscheidene beesten van de runderpest aenge- daèn waren; en de hofstede werd door soldaten be- waekt. Gelyk er twyfel bestond, heeR men twee koeien doen afmaken, en men bekwan de overtuiging dat al de dieren gezond waren. Het gezondheidscordon is opgeheven geworden. De gemeenteraed van Brussel heeft ecnpariglyk, min 3 stemmen (de hoeren Hochstein, Leclercq en Bocharl), de vermeerdering van 20,000 fr. der hulp som van den Muntschouwburg gestemd. De raed heeft het college gemagtigd de door den heer Van Camp gewyzigde voorwaerden voor de uit breiding van den Amerikaenschen yzerenvveg te aen- vaerden, en hy heeft het krediet van 100,000 fr. aengenomen, voor te vergunnen premiën aen de schoonste huizen, die* op den boulevard zullen ge bouwd worden. Nog nooit zyn er te Brussel zooveel huwelyken ingezegend als't verleden jaer. In het jaer 1871 zyn er 1834 paren getrouwd, in 1870 slechts 1739, hei geen nog al ceiyienzienlyk verschil uilmackt. Het jaer dat wy zyn ingetreden belooft nog beter te zyn onder dit opzicht; de verledene week werden er niet meer of min dan 137 huwelyken gesloten! De doorgang der St-Huibreehtsgaleryen le Brus sel zal eerlang, teu titel van proef, de helft verlicht worden by middel van gaz oxhydrique. Er heeft een zeer ernstig en buitengewoon ge val in hel justicie-paleis van Brussel plaets gehad. Eene akte lot echtscheiding was voor de eerste kamer der rechtbank van eersten aenleg opgeroepen. De verdediger V.... genaemd, een hollandsch advokaet, bragt eenige stukken voor, die werden verdacht valsch te zyn. De instruktie-rechter, die met de zaek was ge last, gaf ten laste van gemelden verdediger, eenen daegbrief uit, die door de gendarmen, by derechtbank in dienst, oogenblikkelyk uitgevoerd werd. V.... wordt thans vervolgd door de korrektioneele rechtbank, uit hoofde van ontvreemding, doodsbedreigingen, enz. Ongeveer een jaer geleden, werd hy, voor vervalsching vervolgd, maer vrygesproken. Een betangryke diefstal is dynsdag ten nadeele van M. Hallez-Kusnich, juwelier op de Croote-Markt te Brussel, gepleegd. Rond twee ure namiddag traden by M. Hallez twee personen, een heer en eene dame binnen, die beide fransch spraken; doch de dame met eenen zeer sterken engelschen tongval. Hunne manie ren waren zooals die der groote wereld. Zy verlangden een paer oorringen te koopen, en na er een groot ge- lal gezien te hebben, kocht de heer er een paer, die hy 60 francs betaelde. Nauwelyks waren de koopers vertrokken, of de'juwelier bemerkte, dat hy met twee slimme dieven gehandeld had, die hem een paer bril-' lanten oorringen, ter waerde vau-8,000 fr., ontstolen hadden. De man was klein van gestalte met een fraei ■gezicht; de vrouw groot met zwarte glinsterende oogen en droeg een kleed met volants en brcede met kanten versierde mouwen. Er zullen te Brussel op de boulevards aenkondi- gings kolommen geplaelsl worden, die zullen ver- vaerdigd zyn uil glas van verschillende kleuren. Des avonds zullen die kolommen verlicht zyn, hetgeen een schoon zicht zal opleveren. De brusselsche concessi- onnarisSun hebben aen het gemcentebestuer der voor naamste belgische steden het voorstel gedaen om aldaer dergelyke kolommen op le rigten. Men meldt ons uit Turnhout,dat er zondag laelsl- ledeu.een sloulmoedigcdiefslalto Hersscli uitwerpen) gepleegd is. Terwyl een landbouwer aldaer met zyn huisgezin naer de kerk was gegaeD, zyn er dieven by middel van beklimming in zyne woning gedrongen en hebben er eenesomme geld, beloopende op ongeveer 600 fr., binnengepalmd. De daders zyn onbekend. Men leest in don Kempenacr van Turnhout: Naer wy vernemen zyn er in onze stad valsche 2 frankslukken in omloop. Tusschen de voor-en keer-1 zyde dezer stukken is eene valsche slof ingewerkt, zoodat men slechts na een nauwkeurig onderzoek van den rand, hel bedrog kan onljlekkén. Een nog al aerdig voorval heeft verleden week te Houthalen (Hasselt) plaets gehad. Een persoon van eene andere gemeente, op 't punt zich in de echt te begeven; had le Houthalen, hy den burgemeester, de papieren gehaeld, die men noodig heeft om het huwe- lyksbootjeln te treden. Daerna begaf hy zich naer eene herberg, waer hy eenige ververschingen nam en eenigen lyd vertoefde. By zyn vertrek miste hy zyne trouwpapieren. Hy tast en hertast in zyne zak ken, zoekt in alle hoeken, kortom, alles wordt het on derste boven geworpen; inaer vruchteloos! Waer zyn de kostbare geschriften gebleven? Eensklaps ontwaerl hy eenen hond onder de tafel welke bezig was mei papieren He knauwen. De toekomende eentgenoot ontrukt eenige stukken aen hel dier, en niet weinig verwonderd en bedroefd beslatigd hy, dal zyn huwe- lyks-paspoorl in stukken ligt. Wal nu gedaen? Een Romein van voorheen zou dit geval als een voorteelten aenschouwd en zich wel gewacht hebben andere pa pieren te vragen; maer de persoon, waervan kwestie is, gelooft aen geene ongeluksleekens en haest zich terug naerden burgemeester, wien hy de zaek vertelt, hem verzoekende andere papieren le geven, waerin deze toestemde. Men schryftuit Charleroi, 4 february- Een zeker getal werkstakers, welke niet naer hunne mynen wilden lerugkeeren» waren naer Pas-de-Calais vertrokken, in de hoop er werk te vinden, doch zv werden geweigerd en moesten van armoê naer huis terug. Men meldt dat de bazen van -den bassin van den centrum, zich in eene vereeniging hebben gevormd, om tegen den inyloed der Internationale te werken. Zy willen tegenover de samenspanning van het werk, de samenspanning van het kapitael stellendat zal de strvd zyn van den yzcren tegen den aerden pot. Het is ook de schuld der werklieden, zich zoo blindelings door eene ongekende maclsehappy te laten leiden, die zich Internationale noemt. De bazen hebben eene ver eeniging gesticht om zich onderling te verzekeren tegen het stil leggen van het werk, ten gevolge der stakingen. Er zyn ook maetschappyen van denzellden aerd te Luik en le Gent ingerigt. De Panauia-star meldt, dat er oen geneesmid del ontdekt is tegen de geelkoorts. De onder-consul van Engeland in de stad Bolivar schryft aen den alge- meenen consul te Caracas: Eene oude vrouw, Margc- rita Orlife genoemd, heeft een doeltreffend middel gevonden tegen de geelkoorts en de vormito-negro. Verscheidene personen, door de geneeshceren verla ten, zvn er door genezen geworden. Het geneesmid del is het sap van het blad van het yzerkruid, dat men bekomt door het le persen, en welk men neemt per kleine dozisen drie mael daegs. Inspuitingen mei het zelfde sap worden gedaen alle twee uren, totdat de ingewanden geheel en al van hunnen inhoud ontlast zyn. Tc Bolivar hebben alle geneesheerèn dit middel aengenomen, zoodanig dat er weinig personen van die ziekte sterven. Men gebruikt slechts bladen van de vrouwelyke plant. Kerkelyk Nieuwe. De eerw. heer Van de Genachte, pastoor te Groo- lenberge, is pastoor benoemd te Velziko. Morgen, zondag, zal naer gewoonte in alle ker ken des Bisdoms de Vastenbulle afgelezen worden. Rampen en Ongelukken. Een kazende menscii. Een feil, dat gelukkig- lyk zeer zeldzaem is, is te Laken by Brussel voorgeval len; een man wonende in deze gemeente is er bezwe ken aengedaen door deze schrikl'clyke ziekte, welke men watervrees of razerny noemt. Het slagtoffer is een koopman in schapen, welke de gewoonte had, voor de noodwendigheid van zyn han del, reizen te doen naer Duitschland, Engeland en Frankryk. By de wederkomst van eene reis, welke hy op het einde van verleden jaér deed werd hy aen het been geheten door eenen hond, welke hy vervolgens verwurgd had. Sinds toen had hy van dit ongeval niet meer gespro ken, maer hy had eene groote vyandschap voor de honden beloond. Hel enkel zicht van eenen hond bragt hem in opgewonden toestand. Verleden weck deed hy weêr eene reis naer Parys en by zyne wederkomst, aen de grens, trad hy in het hullet van de Statie en vroeg eene tasch bouillon, doch hy gelukte er niet in liet binnen te zwelgen, een glas genever had hetzelfde uitwerksel. Dit waren de eerste voorteekens der razerny. Ten zynent gekomen begon hy over zyne ongeslel- lenis te klagen en op de raedgevingen zyne vrouw nam hy eeDe purgatie. 's Anderdaegs des morgens werd doetoor Martha by den zieke ontboden welke onmiddelyk bestatigde dat het gelaet des zieken ont steld, zyn oog glanzend, zyne spraek zenuwachtig was. 't Is daer, sprak de ongelukkige tot den genees heer, de twee handen aen de keel brengende, 't Is daer dat ik lyd, snydt my daer, opent mv dal alles. De geneesheer, onderrigt van hetgeen vroeger was voorgevallen, kwam weldra tot de overtuiging dat de ongelukkige razend was, en deed hem twee bloedla- tingeu. Gedurende den nacht vermeerderde de yselyke kwael. De zieke zocht naer de eenzaemheid, en wei gerde om zyne vrouw te zien welke hy slechts sinds vier maenden gehuwd had. 's Andercndaegs voegden dry geneesheeren,de hoe ren Croey, Cuillery en Vander Aa zich by doctor Martha. Deze mannen der kunst bevestigden het voorgevoelen van hunnen konfraler. Gy zyt hét die komt om my te redden, sprak de' zieke, zich tot dc geneesheer wendende, maergy zult, gy kunt my niet helpen. Ik weet welke myne kwael is. De kooplieden in schapen kunnen aen die kwael niot ontsnappen. Daerna weer zyne keel wyzende zegde hy dat men hem daer moest operecren. Y Is toch spytig; zegde hy, zoo jong te moeten sterven, (32 jaer), vol gezond heid, aen het hoofd slaende van eenen goeden handel.» Daerna werd hy sprakeloos, een ligte schuim be dekte zynen mond, hy kreeg afgrysclyke stuiptrekkin gen, welke de afgryselyke voorteekens zyn van de ou- vermydelyke dood. Deze kwam eindelyk een einde aen zyn lyden stellen. Nauwelyks had de dood zich van hem meester ge- maekt of liet lyk viel om zoo te zeggen in stukken. In den nacht van 14 tot 15 december van verle den jaer riep een jongeling Charles Marteou, uit Her- nanville (Frankryk) op zyn vader, omdat de kat hem in het aengezigt beet en krabde. De vader snelde toe I en doodde de kat op staenden voet. Charles waschte zich hét aengezigt en niemand bekommerde zich ver der over dit voorval. Een tiental dagen geleden échter, vertoonden zich de eerste kenteekens der razerny on ondanks al de aengewendde pogingen, nam de vreeselyke ziekte hand over hand toe en op 23 january is Charles Mar- teau, in den ouderdom van 19 jaer, onder een hevigen aenva! van razerny, bezweken. Een groot ongeluk is verleden zaterdag le Mcui- ehin naby Rysel (Frankryk) voorgevallen. Op het oogenblik der ophaling van dc werklieden, die in eenen pul aen 'l werken waren, brak de koord, waer- mede de bak werd opgehaeld, naby den ring door, en viel in de diepte. De werklieden, ten getalle van 14, vielen met den bak in den waterput,. Ongelukkiglyk braken ook dc leidskoorden van den parachute, die hierdoor zyn uitwerksel miste. Tusschen de veertien personeti, die zoo in het water vielen, hebhen er zich zes door zwemmen kun nen redden, doch de andere die wacrschynlyk in den bak verward geraekl waren of niet konden zwemmen; zyn verdronken. Onder dit getal telt men dry huisva ders van eene talryke familie. Men schryft uit Luxemburg, 6 February: De reizigerstrein, die ten 2 ure, van hier naer Trier vertrekt, is voor de standplaels van Olrange met een koopwarenlreinin botsinggekomen, waerdoor de trein wachter gedood is en vier reizigers gekwetst werden. De Vastenavond. Morgen, zondag, is het de eer ste vastenavonddag; hel is redelyk dat wy onze lezers een woord zeggen over den oorsprong, over de bui tensporigheden en zolternyen welke op dit tydstip van 't jaer aen '1 orde van dèn dag staen. Vele schryvers hebben dit sujekl verhandeld, doch zy zyn ver van overeen te komen. Ziehier wat, nopens den 'oorsprong van den vastenavond het meest aen- neemlyk is. Langen tyd voor de slichting der stad Rome be stond er by de bewoners van hel hedendaegsche Moreën, bewoners die wilde en woeste herders waren, eene jaerlyksch godsdienstige plechtig heid, voor doelwit hebbende de vergiffen is le hekomen van den hemel over de misdryven in den loop van 't jaer bedreven. Die plechtigheid werd gevierd den 15 february, alsdan geleld voor de laelste maend van 't jaer. Men deed eenen algemëenen ommegang door hel veld: de aenwezigen waren verkleed in hokken, geilen en soortelyk gedierte en waren gewapend met roeden, plakken én zweepen waermede zy zich het lyf kastydden. Die instelling ging over naer Rome. De geessels waermede zich de ommegangers kastydden heette men februa, cn de plechtigheid zelve fcbrualia. Die feesten, in den oorsprong betamelyk, ja zelfs gods dienstig, werden mettertyd de schandigc Lupercalia, gevierd ter cere van boschgod Lupercus of Pan. De jongelieden die deze feesten jaerlyks in february hiel den, doorliepen de stralen van Rome, eene zweep in de eene hand en in de andere een mes waermede zy geiten aen Pan kwamen te slachten. Tydens de opoffe ring verwden zy zich het voorhoofd met het bloed der offerdieren, en, de plechtigheid ten einde zynde, deden zy hetzelve afdrogen met wol in melk gedoopt. Vervolgens namen zy al te zamen en al schaterlachend hujjnen loop en slo'egen met de zweep al wie zy op hunnen tocht ontmoetten. Hel tafereel hunner onge hoorde zedelooze baldadigheden beschryvcn wy niet. Dit feest schynt overgebragt te zyn geweest in ons België ofwel voor de verovering van Julius Cesar

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 2