N° 60. Zondag 18 February 1872. 2d' Jaergang. WEKELYKSCH MEI WSIÏI. VI) VAN DYGK. Nog de afgedankte min isters Aelst, 17 February. Roem in Nederlaeg. Gr2lZett6 V2LEL Aölst Het Bureel v„„ het hlad I. geve.tlsa lu de K»„ellc.tr»et A- 11, »aer „He brieven, gelden, ene. vrnehtvry moeten toegezonden „orden. Abonne.ncnt.pry. K fr. jner., vooraf botaelbacr. Voor don bulten bon men ln.rhry ven In „1 de po.tbnntooren, en voor de Inndelyke gemeenten l.y de briefdrager.. daen; waer men het vreemde schouwspel by- woonde van vyf afgewezen ministers gevierd en gefeest, verheven, door de dankbaerheid en de bewondering hunner landgenooten, veel hooger dan de hoogste eereambten v$n den Staet een burger verheven kunnenJa, kon de ydelheid toegang vinden tot het hart dier grootmoedige en vaderlandsminnende slachtoffers dei- afgunst en des onregts, ware het gevoel van gekweten plicht en onbevlekt behouden eerhunne zoetste vergelding niet, zy zouden hunnen val mogen toejuichen. Eene laetste' teleurstelling en eene laetste schande zullen de party hangers der wanorde best gevoelen in juny toekomende. Even ajs in 4857, hoopten zy de katholieken te ontmoedi gen en alzoo de aenstaende kiezingen te berei den in hun voordeel. Maer sedert 1857 zyn de lyden sterk veran derd. Het land is met bedrog en ydel 'gezwets niet meer om te leiden; het wilt vooral geenen oproer, geene wanorde, geene parysche Com mune: het heelt ondervonden langs welke zyde zyne beste vrienden staen. Van haren kant, na met zulk doorslagenden uitslag beproeld te heb ben hetgeen waertoe zy is bekwaem, na in de luisterlyke manifestatiën der dry laetste maen- den hare krachten te hebben hertemperd, na nogmaels het önlzagwekkend getal barer vrien den en- gezindgenooten te hebben geteld, zal de katholieke party waerschynlyk niet zeer haestig zyn om, voor onwaerdige tegenstrevers, het terrein te laten schieten. Nooit heelt zy meer blyken van kracht en leven aen den dag gelegd, en dit zullen de Baratisten ter dege gewaer worden. Wy komen de schitterende manifestation te herinneren waervan het, afgewezen kabinet- d'Aneihan liet voorwerp is geweest. Voegen wy erby dat dezelfde ministers, Ly- dens den oproer van Brussel een aental adres sen hebben ontvangen, vol gelukwenschingen over hunne moedige houding en waerby hun tevens werd verzocht aen het bewind te blyven en hun werd verzekerd dat het land met hen was. Die adressen zyn bekleed met meer dan vyf duizend handteekens verzameld in de provinciën. Insgelyks werden er hun adressen gestuerd door acht-en-veertig katholieke kringen, door twee-en-dertig ki'esvereenigingcn en door acht andere maetschappyen. Wy herhalen het, dergelyke manifestatiën zyn anders uitdrukkelyk dan het wanordelyk geschreeuw van eenige uitgekochte slraetloo- pers, die misschien nog schaemte genoeg in het lyf hebben om liefst ongekend te blyven en wier akten al wie treffelyk man is in 't land en in Brussel, opentlyk heeft afgekeurd. I)ie betuigin gen en de geest welke de provinciën en de groote meerderheid der hoofdstad bezielt, zeg gen genoeg dat die bevolkingen geenszins ge stemd zyn 0111 het juk te ondergaen van eene oproerige ïfiinderheid aen welke zy verre zyn het monopoliumvan het verstand en de verper- soonlyking der openbare zedelykheid toe te kennen. ONDERWYS ZONDER GODSDIENST. Zaterdag verleden is het budjet van binnen- landsche zaken eindclyk gestemd geraekt. Het kapittel van liet ohderwys heeft het ma- C-onniek element dei' Kamer gelegenheid gege ven tot schandalige aanvallen tegen het Chris tendom en tot verklaring welke diep bedroevend en verontrustend zyn voor onze godsdienstige bevolkingen. Als men weet, als men dagelyks ziet verwezentlyken hetgeen een gekend orgaee der logiën eens schreef, te weten dat hei lihr- ralismus liet vrygedacht is of dat het niets is dan moet dergelyke tael in den mond van di pu- tés die zich liberael heeten,niemand verwonde ren. Nogtans verheugen wy ons dat de logiën deesmael ten minsten onbewimpeld hebben ge sproken; thans is het onmogelyk geworden nog te vergeten welk slach van onderwys onze kin deren is verzekerd, komt de linkerzyde nog maels aen liet bewind. Iiet hoogere en middelbaer onderwys is in België reeds ten dry vierde zonder godsdienst. De Universiteiten van den Staet genieten geens zins het vertrouwen der christene iamiliën en de Athenea worden allengskens echte kweek scholen van vrydenkers. Men leert er, gelyk te Brussél, de jeugd te roepen tegen den priester en manifestatiën van openbare zedelykheid te vieren. Slechts eenige dagen geleden stierf als vrydenker een jonge leerling van het Athe neum van Bergen, en e/en liberael orgaen der stad was daer om onbesqhaemd den cc moed en standvastigheid van dit ongelukkig kind toe te juicTTén. Het lager onderwys alleen, ilank aen de wet van 1842, is tot heden beschut gebleven tegen de verderfelyke werking dervrymetselary. Doch deze heeft gezworen dat het daerhy niet zal bly ven: dit vak van onderwys wil zy volstrekt her vormd zien naer het model der'Staetsathenea en Universiteiten. Ten dien einde eisclit zy de intrekking dei- wet van 1842, het is te zeggen, dat de priester buiten de school worde gezet; zy eisclit dat het bestuer volle toelating geve aen den ondcrwy- zer om deêl te maken van den Hond van 't on derwys, bond die enkel een uitvloeisel is der logiën, eene sectie der vrydenkery, ingerigt om den godsdienst te bestryden; zy eisclit dat de Staet het getal middelbare scholen vermeerdere tot dat het vry onderwys onmogelyk worde; zy eischt dat eene subsidie van 100,000 franken aen de stad Brussel, die de wét van 1842 niet wilt uitvoeren en scholen opent naer het model van die van Galti-Gamond, waer men de kimde- Wie lieeft by de beklagenswaerdige voorval len van november gewonnen? Het is thans bewezen dat zy, die de muitery hebben opgeroepen tegen de meerderheid dei- Kamers en het Ministerie dat er was ontsproten, tegen den.Koning en tegen onze instellingen, in hunne hoop bitter zyn te leur gesteld, en dat hunne snoode poogingen hup niets anders heb ben voorlgebragtdan schande.Zyhebbemeenen bedriegput gegraven en zy zyn er zelf in gedom peld. Het bestuer, waeropzy zoo verlekkerd waren, is hun ontsnapt; het is gebleven aen de wettige, meerderheid des lands. Wel is waer, andere ministers zyn opgekomen; maer de geest van het voormalige kabinet geleidt het nieuwe, en, zyn de namen veranderd, men mag het zeggen, de persoonen zyn dezelve gebleven. Het is iets raers alzoo ministers elkander te zien opvolgen zonder van elkander te scheiden: eendrachtige strekking, eendrachtige politieke zienwyze ver binden ze nauw. De oproer had zich verwacht aen eene grondige verandering, ja, aen eene gansche omwenteling ten zynen voordeele. Wat persoonlyk de afgedankte ministers bc- trelt, deze zyn ver van in de achting des volks verloren te hebbenwel integendeel Men had hun verweten in de Kamer, en hun op hoogeren toon herhaeld in de straet dat zy 's lands vertrouwen hadden verloren en dat zy, onwaerdigen, maer elfen hunnen zetel te verla ten hadden. Zy hebben hem verlaten, ja, doch slechts uit eerbied voor 's Kopings voorregt. Maer zy die hen met hun vertrouwen hadden vereerd, zy die hun naer de Kamers hadden ge zonden en hunne komst aen het bestuer hadden toegejuicht, zynopgestaen om tegen-dien laster te protesteeren. Het katholiek kiezei skorps, het puik van 't land, is saemgestroomd en van de oevers der Vcsder totdie der vlaemsche Schelde, weergalmt nog de roep uit duizend verontweer- digde borsten opgestegen: Zy liegen, zy die u beschuldigen! Gy zyt ons aller weerdig geble ven! Wie ooit zal vergeten de schoone feesten welke sedert dry maend te Brussel, te Verviers, •te Namen, te Gent, te 'Brugge en te Antwerpen hebbenplaets gehad? Heelt België wel ooit zulke bygewoood? Wat zien zy er in vergelyking, ellendig en verstootelyk uit, die zoogezegde manifestatiën der openbare meening, »-die, met begeleiding van den bloedzang la Marseil laise, tot schande van ons vry en eeriyk België, de straten der hoofdstad eenige uren hebben gestoordZy waren anders edel en patriotisch die vreedzame manifestatiën der katholieke mee ning, waer, voor God en Vaderland den hoon werd gewroken welke wet en regt was aenge- (vervolg en einde.) "Een cn dezelfde naem ontvloog uit aller monden: Van DyokVan Dyck] Ik! stotterde deze, als verschrikt voor de lack welke zyne gezellen hem oplegden. Ja» gy, herhaelden allen; gy zyt de sterk ste; gy hebt dry uren dag voor u; schep moed en red ons. Gansch verslagen door dit besluit, nam Van Dyck het palet dat men hem aenbood, zette zich neer voor het tafereel, en op hel oogenblik dat zyn bevend pen seel de geduchte tack ging aenvaugen, hield hy nog maels stil Welke vermetelheidzegde hy.. Vooruit! vooruit! Van Dyck, smeekten zy met gevouwen handen, al onze hoop rust op u; gy al leen kunt alles herstellen, vooruit dus! Van Dyck deed geweld om zyne aendoening te be dwingen, wierp een moedvollen oogslag op zyne ge zellen en begon; hoe meer hy de gramschap van den meester vreesde hoe meer hy poging deed om hem te evenaren. Slechts dry uren dag meer, zuchtte hy, en die frische vleeschkleur op Kubens doek moeten terug- breugen, dit schitterend koloriet, dien fynen toets die zyn geheim is! O hemelhelp my. Dediepe, angstvolle sliltesderverwachting heersebte in het werkhuis....... De arm der Magdalena was her steld, de toejuichingen zyner vrienden moedigden hem aén;de wang der 11. Maegd werd aengeval, daerna de kin.... De dag was gedacld, het werk was voltrok ken, en Van Dyck stond op badende in zyn zwoel. Het moeilykste was gedaen; maer morgen, wat zal Rubens zeggen, wanneer hy het bedrog zal ontdek ken? Voorzekor, niet een der leerlingen zal dezen nacht het oog sluiten. Wel zoo, ik ben over u te vreden zegde Roys toen men hem den sleutel terug bragl,sedert twee uren zit ik in de voorkamer van het werkhuis en ik heb zoo min gerucht gehoord alsof gy er niet wacrt; 't is voorbeeldelvk, gy zyt wys geweest als wassen beeldekens. Had het de brave dienstknecht gewetenOok nie mand beantwoorde zyne naïeve tevredenheid; allen vertrokken met een somber gelaet dat 'sanderendaegs, toen zy in hun eigen werkhuis verschenen, geens zins was opgehelderd. De intrede van Rubens in de school joeg hun de ril ling over het lyf, doch zyne schoone en staltige trek ken lieten niels vreemd^verraden. Hy weel nog niets, zegden zy onder elkander, en zy stelden zich voor een oogenblik gerust. De meester ging van leerling lot leerling, onder zocht het werk, dezen pryzende, genen* aeumoedi- geude, eenen derden raed of berisping gevende. Eensklaps sluert hy hel woord tot geheelde school. Myneheeren, sprak hy ik wil u een tafercel toonen, een kerktafereel dat ik vervaerdig voor de bidplaels van eenen kardinael; volgt my. Koud bloed rees door aller aderen; nogtans zy stou- den op en volgden slilzwygend den meester; gekomen in zyne werkzael, ging Rubens regt naer hel tafereel der Magdalena, en, toonende op hetgeen hy den dag te voren meende te hebben zelf geschilderd, riep hy uit: Dit is waerlyk van myn slechtste werk niet! Nadert en ziel! Maer eensklaps houdt hy stil, onderzoekt met meer aendacht, wryft zich de oogen, en onderzoekt van na der bv. Hot is vreemd herneemt hy,hel oog houdende 'op de deelen door Van Dyckhersleld;hel is Rubens en het is Rubens niet; nogtans hel is wonder wel ge schilderd, ik beken het, maer een vreemde hand heeft aen myn doek gewerkt!.... Daorop keerde hy zich tot de leerlingen en de verslagenheid, welke hunne jeug dige aenzichten ontstelde, ontdekte hem een deel der waerheid. Lael hoorenriep hy, gy zyt gisteren op myn werkhuis geweest... als jonge gekken die gy zyt hebt gy weer alles aengeroerder is u een ongeluk ge beurd.... is het niet waer?Dit doek is uitgevaegd gcweest*en oen van u heeft de schade hersteld?....Zult gy antwoorden?Uw stilzwegen maekt my gram... Lael zien, wie heeft den slag gedaen, ik wil zeggen, wie heeft dal geschilderd?.... Ehvvel! niemand spreekt?Waerom noemt hy zich niëttspcak hy op zachlcren loon, de leerlingen een voor een beziende, wal vreest hy?.... dat ik hem vvegzendö?.... dat ik hem berispe?... lk zal hem liever omhelzen, want wat hy gemaekl heelt is schoon, is groolsch; ik zal hem van héden af uitroepen als mynen leerling, inynen op volgerHoeren, hy die dit geschilderd heeft zal ons aller meester worden; ik ben hel, ik Rubens die het u verzeker!Wel nuzyn naem? Van Dyckriepen al de leerlingen, hunnen "makker plaets makende om vooruil te komen. Van Dyck! herhaelde Rubens, zynen jongen leerling de hand drukkende, ik had het moeten raden. Bravo, myn jonge vriendVan heden af moogt gy my verlaten; ik kan u niets meer lecren, 'niets, volstrekt niets.... Ver trek naer Italië; gaet naer Rome, naer Florenlië, naer Venetië de groote meesters sludeeren.... Slechts éénen raed zal ik u nog geven, het zal de laetste zynEr zyn lieden die beweeren dat het portret het penscel van eenen kunstenaer onteerl. Verre van daer, vriend, - een wel gemackt portret is van waerde en die waerde zal de*uwe zyn. Ik roep u uil als koning der portret schilders.,.. Het hoold is uw vak. Myneheeren, voegde Rubens cr by, in acuzicn der hérstelling, schenk ik u de vergiffenis uwer Onbezonnenheid. Dc leerlingen zoo tevreden de werkzael ziende ver laten, cn Rubens zei ven met de hand op den schouder ziende van Van Dyck, sprak de oude Ruys: Myn© ver maningen van gisteren hebben •cffekt gedaen-, de meester maekt hun compliment over hun goed ge drag.... Die goede jongens! nooit meer zal ik hun den sleutel weigeren, nooit meer! Van Dyck was alsdan zeventien jaren oud. Geboren in 1559, gaf hem zyn vader, die glasschilder was, de eerste lessen in de toekenkunst, èu zond hem nadien by den schilder Van Palen, Dezen verlaten hebbende ren de godloochcning leert cn den afkeer voor den 'godsdienst. Zoekende die cischen te verregtveerdigen hebben eenige der maqonnieke sprekers der Kamer bet op zich genomen legen bel christen dom uit te vallen. Wie zich meest heeft onder scheiden is zekere M. Bergé, professor by de Universiteit van Brussel en deputé dier stad. Gedurende twee lange uren heeft hy al zyn ver stand en al zyne geleerdheid ingeroepen, pogende te bevvyzen dat,-waer het cathohcismus zich ook hebbe geloond het slechts sëliande en pui- nen heelt na zich gelaten; dat de Kerk niets ge daen heelt voor de beschaving, noch voor de vryheid, noch voor de kunsten. Onnoodig te bewyzen hoe dwaes, hoe uitzin nig liet is zuUvs te beweeren; derhalve MM. De Tlieux, Eug. De Kerkhove en Thonissen hebben del'hg die taek volvoerd. Wat in deze kwestie voor het oogenblik meest troost en gerustheid geeft zyn de verklaringen van den minister van 't inwendige,M. Delcour: de wet van 1842 zal hy eerbiedigen en toepas sen in haren echten zin, en het vry onderwys zal hy geen deloyale noch tegengrond wettelyke concurrentie aendoen. De nederlaeg, welke de linkerzyde in de kie zingen van 1870 heeft ondergaen, heelt zy vooral gevonden op het terrein van het onderwys; de brutale doch rcglzinnige verklaringen welke Bergé en soortgelyken komen te doen, zullen by de aenstaende kiezingen het liberalismus weinig voordeel byhrengen. Schikkingen voor den Vasten. I. Wy stacn toe het gebruik van vlecsch op de Zon dagen, 'Maendpgen, Dynsdagen en Donderdagen van elke week: te beginnen van den eersten Zondag van den Vasten, tot den Donderdag na Passiezondag mede- begrepen. II. Wy gebieden aen degenen, die gebruik zullen maken van dezen oorlof, zich maer ééns daegs, be halve den- Zondag, met vlcescb te spyzen, en zich al- lyd op dezellde maeltyd, den Zondag zelf niet uitge nomen, te onthouden van allerhande slach van visch, schelpv sch of anderen. III. Wy staen toe hel gebruik van boter en van alle soort van zuivel, gedurende geheel den Vasten; ter uitzondering van den Asschewoensdag cn den Goeden- vrydag. IV. Wy staen toe eieren te clen alle dagen, uitge nomen den Asschewoensdag, de dry (iualcrlemperda- gen en de dry laetste dagen van de Goedeweek; de Zondagen verscheidene malen (hetgeen ook ;d de an dere dagen geoorloofd is aen degenen, die van het vasten ontslagen of er niet toe gehouden zyn). maer op al dc andere dagen ééïi's,en dil alléén op liet noen- jnael en geenszins in dc collatie. Dit moet ook onder houden worden op al de andere vastendagen van het jaer. Voor de dagen nogtans, op welke het zuivel toege laten is, staen Wy toe een weinig eieren te gebruikeu in het bereiden van andere spyzen. V. De geloovigen, die zich niet zullen bedienen van de vergunning van vleeseh te eten op die dagen, verkreeg Van Dyck de gunst van aengenomen te wor den onder Rubens leerlingen. -t Vooraleer naer Italië te vertrekken, wilde Van Dyck zyne dankbaerheid beluigen; hy vervaerdigde dry his torische tafercelen en bood ze zynen meester ten ge schenke. Rubens plaelsle ze in zyn beroemd pantheon en toonde ze de liefhebbers als zynde van de beste stukken zyner verzameling. Hoewel reeds ouder de bekwaemste kunstenaers gerekend, legde Van Dyck zich ernstig toe op de stu die der ilnliaensche meesters, en, na zekeren tyd ver bleven ie hebben te Venetië, te Genua, te Rome en in andere steden, trok hy terug naer bet vaderland waer hemde roem verwachtte. De Kanunniken van Korlryk hem een tafereel besteld hebbende voorliet hoogaulaer 'hunner kollegiale, schilderde hy eenen gekruisten Christus. Het was een meesterstuk; zoo natuerlyk was het bloedig drama des Calvariebergs voorgesteld, dat de goede kanunniken,'bunnen indruk verkeerd uil- leggende, uitriepen dat bet werk afsioolelyk was en de schilder een afschuwelykekladpot! Die brave mo- nikken hadden voorvvaer meer verstand van goede werken dan van kunstgewrochten 1 Noglans deschil- dery werd geplaetst en bctaeld; maer Van pyck zich niet meer willende blootstellen aen dergelyke bcoor- deeling vertrok naer de'n Haeg waer hy de portretten vervaerdigde van den prins van Oranje, van gansch zyne familie, van de groolen van 'l hof, van de gezan ten en ryke kooplieden, ja, zelfs van voorname vreem delingen, op de l'aem van den kunstenaer naer den Hacg gekomen. Dc zelfde byval volgde hem in Enge land waer hy geroepen Vverd door koning Karei I, een groot liefhebber van schoone kunsten. Overladen van werk, werd hy genoodzaekl zich by het portret te be palen hy won zooveel hy wilde; noglans hy werd nooit ryk, want. hy leefde breed. Hy trouwde de dochter van lord Rulhven, graef van Gorëcn, uit een doorluchtig stamhuis van Schotland; maer de vrouw bragl hem niets by dan eenen groolen naem en schoonheid. Ily sliert'van de tering in 1601, in hel twee-en-veertigste jaer zyns ouderdoms. Zyne weduwe verzamelde een aenzienlyke som uit ovcr- blyfsels zyner fortuin.

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 1