Buitenlandsch Nieuws. ojx welke het gebruik daervan geoo'rloofd is, zullen op de gemelde dagen in 't middagmael alléén, vlesech- sop mogen gebruiken. Wy laten pok toe op diezelfde dagen meermaels-gesmollenvct te gebruiken in plaels van boter, lot den Dynsdag in de Goedeweek mede- bègrppen. VI. Wy bevelen aen al Onze diocesanen, op eiken dag, dat zy van do dispensatie van vlcosch te eten, in dezen Bevetbrïcf vorlecnd,zullen gebruik maken,dry- mael te lezen hel Onze Vaderen drymael het Wees Gegroet, en eens de akten van Geloof, Hoop, Liefde en Berouw, Zy zullen zich nogtans van deze verplichting kuunen ontslaen met eeneaelmocs te storten, volgens, hunne godvruchtigheid en vermogen, in den Vasten- bluk van hunne parochiekerk. Deze aelmocs, die ver plichtend is voor al degenen, die de voorschrevene ge beden niet onderhouden, zal tot goede werken be steed worden, volgens Ons advies en de gebruiken van dit Bisdom. VII. Ingezien de buitengewone* omstandigheden, waerin ons Bisdom zich bevindt, stae'n Wy nog toe het gebruik van vleesch op den Donderdag na Assehe- woensdag, op Palmzondag, op Maendag en Dynsdag van de Goedeweek, met de bepalingen van art.' 11. De geloovigen nogtans, die de voorschrevene gebeden niet lezen, zullen daervoor eeue byzondere aelmoes in den Vastenblok moeten storten. VIII. Aengezien de militairen van allen graed, hunne huisvrouwen, kinderen en dienstboden, alsook de an dere persoenen, dadelyk in militairen dienst, die aen Ons geeslelyk regtsgebied onderworpen zyn, en dat hun staet eeue byzondere toegevendheid van Onzen kant vereischt, staen Wy hun toe, by vermeerdering van dispensatie, het gebruik van vleesch op al de da gen van het jaer, uitgenomen den Goedenvrydag, op welken, dag zy zich zullen moeten schikken naer de geloovigen. Vermits de gendarmen en de douaniers in dadelyken dienst, dezelfde toegevendheid vereischen, ter oorzake van den lastigen arbeid, waêrtoe zy gehouden zyn, zoo by dage als by nachte, stellen Wy hen gelyk aen de militairen. IX. Wy meenen Onze diocesanen te moeten indach tig maken dat, alhoewel het toegelaten is aen dege nen, die de dispensatie bekomen hebben, vleesch te eten op de Zaterdagen, deze dispen^tie zich niet uil- strekt tolde Zaterdagen, die vastendagen zyn, te we ten deze van den veerliendaegschen Vasten, tan de Quatertemperdagen eu van de Vigiliën van Sinksen, van de solemniteit van de 1111. Petrus en Paulus, van 0. L. V. Hemelvacrt, van Allerheiligen en Kerstdag. X. En ingezien de groote duerle der boter, verlée- nen Wy voor één jaer aen de hoeren Pastoors en Biechtvaders de macht van te dispenseeren met de armen in het gebruik van afgesmolten vet, in plaets van boter, alle dagen, waerop hel zuivel toegelaten is. En zal deze Onze Bevel brief afgelezen worden op den predikstoel, don Zondag van Quinquagesima. Gegeven te Gent, den 28 January 1872. t HENRICUS, Bisschop van Gent. Op bevel van zijne hoogwaardigheid den Bisschop, C. Mkul, Kan.-Secret. Plaets f des zegels. LANDBOUW. Gebruik van den grond tusschen de hoornen Welke zorgen men ook ingespannen hebbe, om den boomgaerd aen te leggen, zeker is het, dat verscheidene jaren noodig zyn vooraleer de opbrengst der vruchten aenvangt, en meer nog, voor dat de hoornen volop dragen. In afwach ting van dien uitslag behoort men niet uit de boomen, maer wel uit den grond, waer zy op groeien, al het mogelyke nut te trekken, zonder deze te verhinderen, ja zelf, door hunne groei kracht te vergrooten. Wy spreken hier niet van de fruitplantingen in 't vlakke veld, langsheen de wegen, rond de akkerlanden, enz., gelyk men er meermaels in Frankryk en meer nog in Duitschland ontmoet. In dit geval staen de boomen gewoonlykop eene enkele rei, en de byliggende gronden zyn be bouwd, by na alsof dfrboomener niet bestonden; men vergenoegt zich met niet te digt by de wor tels te ploegen. Maer wanneer bet boomgaerden geldt, en dat de boomen by elkander vergaderd zyn, is liet sedert eeuwen de gewoonte er gras onder te teelen, er eene soort van weide van te maken; en dit is toch hetgeen best te doen komt. Doch het is eene dwaling te meenen, dat de graszode onmiddelyk moet gezaeid worden, dit is het jaer zelf der aenlage of het tweede jaer. Integendeel, en zie waerom. Wy kénnen het jiut, de noodzakelykheid van het diepgronden dés boomgaerds; nu, die zoo losse grond is juist niet voor de grasplanten geschikt,'welke, wel is waer,'geenen vasten grond vragen, maer toch verlangen dat de grond genoegzaem gezet zy. Indien men onmiddellyk gras zaeit, na wel gemest en gebeerd te hebben, kan men, indien bet jaerget.yde voordeelig is, eenen ryken oogst van hooi opdoen. Maer de vraeg is of zulks niet aen de boomen nadeelig is, en wy denken stel lig van ja. Ten andere, in eenen zoo lossen grond blyft er na het hooien geene goede gras zode over, en indien deze zeil goed ware, zal zy toch moeilyk in dien staet blyven, omdat het gras nog te zeer aen de hevige zonnestralen blootgesteld is, dewyl de jonge boomen hunne kruinen nog niet genoeg ontwikkeld hebben. Wat meer is, de diepgraving heeft doorgaens een© zekere hoeveelheid slechte aerde boven- gebragt, hetgeen de aenwinst van goede gras zoden verhindert. Wy denken dus, dat het beter is gedurende de eerste jaren den grond tusschen de hoornen als eenen anderen bouwgrond te gebruiken; door dit middel zal de hovcnlaeg verbeteren, en de grond zich beter zetten. Men zou by voor beeld, na goede bemesting, het eerste jaer aerdappelen kunnen plantenna den oogst, in octobei' van hetzelfde jaer, zou men snykoren kunnen zaeienop dit koren zou in april'of mei van het tweede jaer eene zaeiing van pastena ken volgen, terwyl het derde jaer bèeten zouden geteeld worden. Het vierde jaer zou men haver met flaygras en klaver zaeien. Beide laetste overblyvende planten zynde, zouden het vyfde jaer een- of tweemael afgemaeid worden, 'dan aen liet vee overgelaten en-zoo eindelyk de weide daerstcllen. ITALIË. Men schryft uit Rome aen liet Journal des Débats Ik kan my niet onthouden u eenige woorden te zeggen over den karnaval, welke de Romei nen op de hoogte van eene nationale instelling hebben willen verheffen. Eilaeswat ik er u van te zeggen heb, beant woordt weinig aen de faem, welke deze ver- makelykheden genieten, en de talryke vreem delingen, die toegestroomd zyn, om ze te zien, beklagen zich de slachtoffers eener mystifikalie te wezen. Ziehier dus, als onpartydig verteller, wat ik met myne eigen oogen gezien heb Zaterdag was er weinig beweging op 'L Corso. Hel was bezet door eene menigte straetbengels, zoo luidruchtig als onzindelyk; door kramers, van de laegste klasse, hunne koopwaren aen- biedende, die geene plaetsing vonden; door eenige walgelyko maskeraden en dóór eenige boeren uit de omstreken van Rome. Acht ol tien rytuigen reden met moeite te midden van gansch die menigtedegenen die er in zaten werden overladen door die kleine voorwerpen, waeraen men den naem van confetti heeft gegeven en welke niet altoos onschadelyk zyn. De balkons en de vensters waren met vreem delingen bezet, welke elkander afvroegen of het was om getuige te zyn van die nietigheid, dat men hun, tegen overdreven© pryzen, hunne plactsen had verhuerd. Ik weet by ondervinding, dat de eerste dag van den karnaval ten naesten by wordt opgeof ferd, en ik verwachtte er my a'cn, het publiek gisteren op eene schitterende wvze de kans te zien hernieuwen. Daer was niets van: de dag was zoo treurig als de vorige, wel ligt nog treuriger; want de koning, welke den vorigen dag het vertrek der looppaerden had bygewoond en de koninklyke prinsen, die van op het groot balkon van 't 'hotel van Rome aen de openbare vermakelykheden hadden deel genomen, zyn niet meer aen het venster verschenen. Victör-Emmanuël heeft plotseling Rome verlaten en is naer Napels gegaen, om op vas tenavond in het paleis der Bourbons te gaen dansen. De Italianen beweren dat hy hen op vas tenavond te Rome niet vertrouwde en daerom een goed heenkomen heeft, gezocht. De Univers en Correspondance de Genève gelooven daeren- tegen dat pynlyke aendoeningen hem nu weer uit Rome gejaegd hebtfen. Het eerste blad ver telt het volgende: De minister Lanza kondigde den koning het ontslag aen van Castagnola, een ander lid van het kabinet. By het vernemen hier van, begon de re galant uotno terazen en te vloe ken als een bezetene, en zwoer, dat indien Cas tagnola niet bleet, hy, de koning, het geheele ministerie naer den duivel zou jagen,en Ratazzi nemen. De arme Lanza heeft daerop' het vuer uit zyn zolen geloopen, en aen Castagnola gou den bergen beloofd, zoo hy toch maer wilde blyven. Deze is ten laetste bezweken, en de xy- ding hiervan ontvangende,riep Victor uit: «Nu ga ik te Napels wat dansen en springen. De Correspondance bespreekt twee ontmoetin gen, die de koning dezer dagen te Rome gehad heeft. Met zyne vrouw Rosinauitrydende, kwam hy op een plein, waer zyn rytuig den wagen eener koopvrouw omver reed en liaer zelve bloedend tegen den grond wierp. Policieagen- ten schoten toe, vroegen den naem des koet siers, en wilden hem gevangen nemen. Doch op eens verscheen het bloedroode gelaet des konings huiten het portier. Tableau. De policiemannen maekten hunne diepste buiging, en het gepeupel riepleve Garibaldi Op den 5 February reed de koning over het Corso, waer zooveel menschen vergaderd wa ren, dat zyn rytuig moest stilstaen. Het gepeu pel bragt-eene ovatie aen Ricciotti Garibaldi, die, op zyn balkon staende en den koning ziende, opzetlelyk gerui men tyd daer bleef en meteen vuerpood vaendel wapperde, om Victor-Emma- nuël te noodzaken van zyn triomf getuige te zyn. Het volk zag den koning en had geen enkelön groet voor hem. Victor-Emmanuël moest het gejubel hoeren, dat ter cere van den rooden" bandiet en diens zoon uit het volk opging. Engeland beschikt op -dit oogenblik over de grootst gekende oorlogsvloot. Het kan indien het noodig is, oogenblikkelyk 40 gekurrasseerde schepen uitreëden, die in een eskader kunnen de zee doorploegen. Een deel dezer gekurras seerde schepen zyn reeds oud en werden door de Franschen in I860 tydens de feesten van Portmoutli bezocht. Van 1864 tot 69 zyn nieuwe modellen gekurrasseerd, zooals de Northum berland en Lord-Wardon die de vroegere oor- logswaerde te boven gaen. Van 1869 lot 1 ja- nuary 1872 heeft de engelsche admiraliteit on- ophoudenlyk gewerkt aen 't volledigen zyner vloot en hierby verbeteringen aengebragt, die hare hoop verre overtroffen hebben. Twee fregatten die nu op proefreis zyn, de Monarch en de Hercules, worden door de Engel- schen aenzien als de eenigste schepen, die de al tot nu toe gekende verbeteringen in zich ver eenigen. Hun geschut bestaet uit stukken van eene buitengewoon groote magt, onder liet oogpunt van verdelgingen verre dragt. De amerikanen hebben geene vloot, die zy tegenover de engelsche kunnen stellen. Zy heb ben hunne vloot, na den oorlog met de Zuider- stalen, verkocht en niets dan verdedigings* schepen behouden, dat is te zeggen, gekurras seerde schepei^ voorde verdediging der kusten, haven en riviermonden. Hunne kusten zyn by- zonder goed bewaekt en ónaentastbaer gewor den. De Amerikanen kunnen voor het oogenblik geen aenvallenden oorlog met Engeland begin nen, omdat zy geene vloot bezitten om de zee over te steken en de vloot van Engeland aen te vallen die het grondgebied beschermt. Langs den anderen kant kan ook Engeland, Amerika niet aenvallen dat zoo byzonder goed verdedigd is. Hieruit volgt dat een oorlog tusschen de twee Staten byna onmogelyk is en indien het dan toch tot een oorlog zou komen, de Vereenigde Staten het slechts op de engelsche bezittingen in Noord-Amerika, zooals Kanada, Nieuw Bruns- wyck en Nieuw Schotland zouden aenleggen. FRANKRYK, Het verslag over den wederopbouw van de Vendóme-kolom is by de Vergadering ingediend. Men begroot de onkost-en op 400,000 fr. En Courbet, die bevel gaf tot de omverhaling van dezen zuil omdat zy zoo leelyk was, werd voor die kwajongensstreek» slechts tot 500 fr. boete veroordeeld *-<O^C3— Zyn benoemd by koninklyk besluit tot leden der handelskamer alhier: De hoeren C. Van Langenhove, J. Govaert, le Aelsl; A. Schouten, le Gceraerdsbergen, en A. Fredericq, te Zottogem. De Senaet is tegen maendag 26 dezer, ten 2 ure namiddag, byeengeroepen. Men meldt uit eene goede bron dat de kiezingen van dit jaer bepaeld zyn als volgt: De provinciale kie- zingon op het gewoone tydstip in de maend mei; de algemeene kiezingen den 14 juny, en de gemeentelyke kiczingcn in de laetste dagen van juny of de eerste dagen van july. Wy bevestigen daeromlrent geen enkel woord. M. de ministèr van openbare werken heeft eenpn maetregel genomen, welke van aerd is om de snel heid van hel vervoer te begunstigen. Van nu af mogen de statie-oversten, voor de behoeften hunner plaels, de ledige waggons gebruiken, welke door hunne statiën ryden. .De centrale sektie onderzoekt het ontwerp van kas voor lagere ondcrwyzers. De leden zyn hel eens geworden, de pensioenen der lagere onderwyzers te verbeteren.M. Royer-de-Behr is verslaggever genoemd. De centrale sektie, gelast met het krediet van 750,000 fr. te onderzoeken, ter verbetering van het soldatenbrood, heeft andermael inligtingeu gevraegd aen het gouvernement. Gedurende de maend january 1872, zyn 11,462 brieven, ten gevolge van slechte adressen, niet ver zonden. Van dit getal zyn 6,537, na hunne opening, aen de bestelde of aen de schryvers teruggegeven; 4,925 werden in de scheurmand geworpen. De landbouwers zien niet zonder bezorgdheid het zoo vroegtydig uitbotten en groenen van planten en gewassen, omdat zulk eene vroege ontluiking te meer schade lydt, naermale het weêr omslael. Want zoo lenteachtig als het nu sedert eenigen tyd is, kan het niet blyvenvroeg of laet volgt hierop groote ver andering. Mén wystop planten, die nu reeds beginnen le bloeien, en waervan het wel is als zy anders half maert in bloei komen, en men ontdekt overal naer evenredigheid dezelfde verjonging aen heesters en geboomte. Monigmacl, men mag van de laetste jaren wel zeggen doorgaens, zien onder andere de weilan den in mei er veel ongunstiger uit dan thans het ge val is. Een frisch groen waes ligt over de velden uil- gespreid en een zachte zuidewind met koesterende zonneschyn, doet vergelen dat de maend february pas begonnen is. De schrynwerkers, welke den arbeid hebben gestaekt, hebben aen den burgemeester van Brussel govi'aogd, om Lus6chGn hen en hunne patroons als bemiddelaer op le treden. Deze laetsten hebben eene vermeerdering van 10 t. h. op het dagloon aengebo- den cn nog eeno dergelykc vermeerdering beloofd op 1 january 1873. De werklieden blyven by hunnen cisch van 30 t. h. verhooging en alzoo was atie be middeling overbodig. Het gemeenle-bestuer van Etterbeek by Brussel heeft met de gaz-maelschappy de volgende overeen komst gesloten: Voor de openbare verlichting: Een halve centiem per hek en per uer verlichting. Voor de by zonderenAchttien centiemen per kubieken meter voor geheel hel jaer 187415 centiemen per kubieken meter, le rekenen van 1 january 1872. Vroeger betaelde men 2 3/10 centiemen per kubieken meier voor do openbare verlichting cn 25 contiemen per kubieken meter voor de partikulieren. De mael6chappy de Tael is gansch het volk tc Gent, heeft besloten de som van 500 fr., haer by uitersten wil door M. de baron de St-Genois nagela ten, met het doel om eenen letter-of geschiedkundigen pryskamp uil te schryven, toe te kennen aen het best historisch drama, ontleend aen de geschiedenis der Nederlandsche gewesten, ledereen is vry aen den pryskamp deel te nemen. Het stuk zal ten minste dry bedryven moeten bevatten. De mededingende stukken moeien voor 1 augustus 1872, vrachtvry gezonden worden aen den sekretarisder mactsehappy, Visschery, N° 45/4 le Gent. De maetschappy behoudt zich hot regt voor, het stuk uit te geven, mits alsdan 50 exempla ren kosteloos aen den schryver af le staen. Over eenige dagen zyn iu de Eename-meersehen naby Oudenaerde, toebehoorende aen den heer Ridder de Camberlyn, eenige bommen en kanonballen gevon den, welke aldaer tydens de beleegering onzer stad in 1708 zyn gescholen geworden. De heer Camberlyn heeft deze oorlogsoverblyfselen door de tusscben- kom6t van den heer notaris Vanderpiete, aen het mu seum van oudheden der stad Oudenaerde geschonken. Mon schryft uit Brugge, 14 january; Sedert eenigen tyd wordt er eene groote en voor de gezondheid zeer nadeelige vervalsching gepleegd door zekere rondzwervende vertinners. Naer 't schynt zouden die vertinuers zink gebruiken in plaets van tin, voor liet vertinnen van keukengerief.en dat is nog al te verstacn, doordien de zink slechts 70 c. per kilo kost, terwyl men het tin 3 tot 4 fr. per kilo betaelt. Op het eerste zicht kap men die vervalsching niet ont dekken, maer er bestaet daervoor een goed middel men koke een weinig azyn in het een of ander ver tinde voorwerp, eene kasserol, by voorbeeld; indien het verlinsel,dacrdoorgeheel of gedeelteiykverdwynt, mag men verzekerd zyn dat het by middel van zink ge- daen is. De verledene week bood zich eene jonge meid aen by eene koopvrouw in kanten, mej. M..., te Kort- ryk, en vroeg werk. De dienstmeid van mej. M... had juist haren dienst verlaten, en na een gesprek nam zy de jonge meid aen als gezelschapsjuffer. Zy kreegwel- haest volle vertrouwen in de nieuwe meid, die een goed voorkomen had en zegde de zuster te zyn van don onderpastoor van A... en van den gemeente-011- derwyzer van B... Donderdag laetstleden moest mej. M... uit de stad gaen cn zy liet de meid alleen te huis. 's Avonds te huis komende, was ze niet weinig ver wonderd, te zien dat de meid gevlucht was met kleé- deren, lynwaed, enz.; er was geen twyfcl, mej. M... was door eene behendige dievegge bedrogen, al wat deze had verteld nopens hare broeders, waren leu gens. Tot nu toe heeft men de plichlige niet kunnen ontdekken. De Duivelbanner.De Prov. Drentsche en Asser Courant beval het volgende slaeltje van dwaesheid. Op zekeren avond kwam in een logement te Groe ningen (Holland) een eenvoudig boerenarbeider met verzoek om aldaer te overnachten. Welhaest knoopten nieerder logislgasten met hem een gesprek aen, over zyn komst hier eawaerheen hy dacht te vertrekken. De man bogon met te vertellen, dat hy woonachtig was in 't dorp K., gemeente M., en voor zyn 60jarige zuster, die weduwe en to Z. woonachtig was, den volgenden dag per spoor naer Veenwoöden dacht te gaen, ten einde den daer woonende duivelbanner en kuiper S. H. over zyne zuster te raedplegen, die, zoo als zy zegde, door eene oude vrouw behekst of belooverd was. Zyn zuster was belooverd door Mie oude vrouw op het oogenblik,.dat zy met haer koffie had gedronken, en na die koffiedrinking had zy hevig pyn in 't lyf gekregen, cn 't was net of er loevende deiren in 't lief zatten die al liein en weer krieivelden. De dokter was reeds geraedpleegd, maer 't baette niets. Zy had reeds voor ceuigen tyd zelf den duivel banner bezocht, die haer toen een drank had meêge- geven, die dadelyk had geholpen. Door omstandigheden had zy een oogenblik opge houden met den duivelbanner te dokteren doch onmiddelyk kreeg zuster weêr zoo'n gekriewel in 't lief, dat de deiren kroopen al hein en weêr. Nu werd de kaertlegger in 't dorp IJ. verzocht zyne zuster over die moeilyke positie kaert te leggen, wat echter tot de uilkomst had: zy moest maer weêr den duivelbanner raedplegen, anders ging 't verkeerd met haer. De man had nu het water van zyne 60jarige zuster in een fleschje meêgenomen, waeruit de be roemde duivelbanner kon zien, hoe 't nu met zyne zuster gesteld vVas. Hy voegde er by, dat 'zyn zuster dranken van den duivelbanner kreeg, welke niet met menschenoogen mogten aenschouwd worden, an ders hielpen ze niet. Ook was zyn zuster met de oude toovervrouw in proces, want deze had haer voor de betoovering een drank gereed gemaekt, waervoor zy gl. 7 a gl. 7-50 had betaeld. Ook haer schoonzoon was reeds hy den duivelbanner geweest, maer deze wilde volstrekt niet in hem gelooven, en had hem, zooals hy zegde, eens duchtig de waerheid gezegd. Een paer dagen later kwam onze boerenarbeider van den duivelbanner te Veenwouden terug, hy zegde weinig troost te hebben gekregen, want de duivel banner had gezegddat propós met dat old wief dut er ook gein gout uil, en dan die schoonzeun, die hef alles verklapt. Ook had hy geen drank van den duivelbanner voor zyne zuster meêgekregen, zoodat hy nu ongetroost weêr naer haer toeging, maer, zeide hy, 'k za| er nog wel weêr eins noa tou mouten. En dat gebeurt in hel zoo verlichtte en protcslantsche Holland Het grootste etablissement van de wereld is voorzeker dat van A. F. Stewart, le New-York (Ame rika.) Het is eene zaek in mode-ariikelen, zyden, wol len en linnen stoffen, manufakluren en alle soorten van kleeding. Ongeveer 1730 personen zyn dacrin werkzaem, te weten: eenen algemeene dire'klcur, 19 opzichters van de verschillende afdcelingen, 1 hoofd en 9 onderkassiers, 1 hoofd- en 23 onderboekhouders. 9 korrespondenten, 470 verkoopers en verkoopsters, 880 naeisters, 1 portier, 2 huismeesters, 27 portiers, 55 'volwassene en 190 jeugdige huisknechts en bestel lers. Tegen Kersmis zyn de afleveringen zoo talryk, dat het persooneel nog moet worden versterkt, zoo dat het geheele aental stygt tot 2200. Men berekent den dagelykschen'omzet gemiddeld op 80,000 doll. De Swiss Times meldt dal de heer Plantamour, de beroemde professor van slerrekunde te Geneve, eerie nieuwe comeet heeft ontdekt, die in grootte al de comeeten overtreft, welke tot hiertoe ontdekt zyn. Volgens zyne berekeningen rigt zy zich met groote snelheid naer onzen aerdbol,1 waer zyden 12 augusty zal teregt komen. Men zal hare nadering gevoelen door buitengewone warmte. Kci'Itelyk Nieuws. De eerw.heer Van Cleemputtc, pastoor te Volkegem, is pastoor benoemd le Appels; hy wordt vervangen door den eerw. heer- Van de Maele, onderpastoor te Maldegem. Dc eerw. heer De Groote, onderpastoor teWaesmunsler, is pastoor benoemd te Grootenberge, en de eerw. heer De Smet, onderpastoor te Erlvelde wordt pastoor te Waterland-Oudeman. De heer Ide uil hel Seminarie is professor benoemd in St-Josefs- gcsticht te Sint Nicolaes. Rampen en Ongelukken. Men schryft uit Charleroi, 11 february: In den put n° 8 der koolmyn Forchies-la-Marche, isverleden nacht het grauwvuer uitgebersten. Volgens men berigt zou het getal der slachtoffers nog al aen- zieniyk wezen. Een der slachtoffers zou héden mor- gend reeds aen zyne wonden bezweken zyn. Het ongeluk zou veroorzackt zyn door eene myn, welke men op een gevaerlyk punt deed springen. Het besluer der mynen en de overheden bevinden zich ter plaetse. Er zal een streng onderzoek wordeu gedaen. Men leest in bet Journal de Toulouse (Frankryk Op 1 february, rond den middag, heeft een vrees- selyke brand, in minder dan dry kwart uers, heel het dorp Jurvielle in assche gelegd. Zes-en-lwinlighuizen, met huisraed en meubelen, granen, hooi en strooi, kortom alles wat eetbaer was voor menschen en dieren is verwoest. In het geheel zyn omtrent 85 ge bouwen zoo huizen als stallen en schuren, de prooi der vlammen geworden, zonder dat het mogelyk geweest is, om de eerste benoodigdheden te redden. Slechts twee huizen bleven gespaerd en ook de kerk die, dank aen de opoffering der bewoners, gered is. Eene bevolking van 130 zielen, zoo jong als oud, is door die ramp tot den bedelzak gebragt, en het ge redde vee in leven houden, op een tydstip dat er le velde niets te vinden is, in eene streek waer de voort brenging van den vorigen zomer zeer slecht was, is byna onmogelyk. Een schrikkelyk ongeluk heeft den landbouwer Karei De Smet, te Sinte-Margarite, getroffen; reeds zyn er negen paerden bezweken, en de twee laetsten lagen vrydag te sterven. Dit geval heeft in onze omstreken hy de landbou wers veel ernst en onrust doen ontstaen, doch ver- haesten wy ons, volgens verklaringen van onzen vee arts, de landbouwers gerust te stellen met hun te ver zekeren, dat de ziekte niet besmettelyk is. De ziekte wordt genoemd Pneumonie gangemeuse of langvuer, aldus betiteld door den heer professor Nuraan, oudbestuerder der rykveeartsenyschool te Utrecht. De oorzaek der ziekte is nogmaels, zoo hetdikwyls geschiedt, toe te schryven aen de wyze van voedering. De paerden in het najaer zyn afgereden en worden dan op stal gesteld en schier toegemesl met boonen, zoodanig dat zy binnen 6 weken van rust vet staen, gelyk hy gemelden landbouwer het geval is geweest. Zoo is laetsi te Binche hetzelfde geval voorgevallen en door den professor Gerard vastgesteld.

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 2