Biiiicnlandsch Nieuws. In Vlaenderen Vlaemsch. Men heeft zich vermaekt met de priesters te hoonen en aen te vallen. De broeders der Vigna Pia zyn mishandeld geworden en tevens de kin deren die zy verzorgen. Een ganschen nacht zong men, onder andere eerlooze liedekens, het volgende refreinPius IX is ziek; wy zullen hem een klisteer bedienen, de krachtigste ven allenden muil van het kanon. Tien gemas- kerden zyn eene kerk binnengedrongen en heb ben, voor het H. Sakrainent dat was uitgesteld, zich aen walgelyke buitensporigheden overge laten. Nauwelyks waren zy vertrokken oi vier andere vervingen ze om het zelfde schandael te hernemen. Een priester, gereed om de mis te beginnen, heeft men belet tot den outaer te na deren men bedreigde hem met de dood. Verders gaet het moorden zynenvryen gang. Eehe eerbare vrouw die tegenstand bood aen eenen vuigen verleider werd door dezen door stoken; iemand had een weinig salade ontno men en werd vermoord op staenden voet; te Cesarini.inde St-Nikolaeskerk, wasde broeder koster bezig met de lamp voor het H. Sakrament te ontsteken; een onbekende nadert hem en jaegt hem den dolk in do borst. Die kerel kende den broeder geenszinshy vermoorde hem om de gewoonte niet te verliezen. De politie, by al die wanorden en schelmstuk ken blyf't onverschillig en ondadig Van den anderen kant schynt Gods arm on verpoosd te slagen. De schoonzoon desKonings, Markies Spinola is schielyk overleden; zekere Gualterio, een italianissime, lid van het parle ment, is zot géworden; de eerlooze schryver Civinini heeft het droefste einde gehad; Cher- bonneau, stafofficier van Victor-Emmanuel vond eene by na schielyke dood; generael Cugia eer ste stafofficier van 's Konings zoon, op het punt zich te begeven naer een vastenavondbal, valt dood van eene geraektheid; generael Govone is zot gestorven...... FHAVKIIYK. In de zaek van den moord der Predikheeren van Arceuil, zyn Cerisier, Boin, Lucipia, Pascal en Boudoille ter dood veroordeeld. Quesnot,Gironce, Rouillat en Gropin zyn ver oordeeld tot de deportatie in eene vesting. Tot de enkele deportatie zyn veroordeeld Annot, Bousquand en Buffo. Gambette is veroordeeld tot twee jaren ge vang. Vrouw Buffo is vrygesproken. Leo Meillet, Thaller en Moreau zyn by ver stek ter dood veroordeeld. De straf van Rochefort, Lullier en Pipe- en-Bois is van verbanning naer eene versterkte plaets, in enkele verbanning buiten het land veranderd. Volgens Paris-Journal vermindert de. be volking van Parys dagelyks. Na de byvoeging der omliggende gemeenten by de hoofdstad, was het dagelyksche verbruik der mondbehoef ten van 8,7UÜ tot 9,000 kwintalen en beliep de burgerlyke bevolking, met de vreemdelingen, inbegrepen tussch§n 1,875,000 tot 1,925,000 zielen, voor de jaren 1868, 1869 en 1870 tot voor de belegering. Sedert dien is de bevolking dagelyks verminderd. In de tusschenruimte tusschen den wapen stilstand en de Communebeliep het dagelyksche verbruik tot 7,500 kwintalen en verminderde zoo tot 7,200 en nog later tot 7,000 kwintalen daegs. Vandaeg worden er niet meer dan 6,000 kwin talen voedsel verbruikt en volgens het dagblad welk deze cylers aenhaelt, moet de bevolking 's minstens met 400,000 zielen verminderd zyn in vei gelyking der maenden february van 1868, 1869 en 1870. Eene som van 6 millioen francs zal verdeeld worden als schadevergoeding tusschen de per sonen die geleden hebben door de tweede be legering van Parys. De verdeeling is door de kantonale jury's als volgt vastgesteld: Schade- vergoedingen van honderd francs zullen geheel uitbetaeldworden; vanbovendelOOtotlOOOfr., zal de schadevergoeding toegekend worden tot op de helft der geleden verliezenvan boven 1000 tot 2000 fr., zal de schadevergoeding slechts een derde bedragen, betaelbaer in vier keeren,te weten in maert,mei,july en October. Er moet nog over de regtstreeksche schade geoordeeld svorden die door den oproer ver oorzaakt is, schade die op 70 millioen begroot wordt, doch waer tot nog toe geen krediet voor gestemd is. Verdagner, Herpin en Langrange, die ter dood veroordeeld waren voor den moord der generaels Lecomte en Clement Thomas, zyn den 22 dezer gehalsrecht. Volgens de Patrie zal graef de Chambord, als hy uit Antwerpen vertrekt, waer hy nog slechts eenige dagen *denkt te verblyven, te Brussel gaen wonen en niet te Mechele'n; zooals eerst de spraek liep. DUITSCHLAND. Eenige dagen geleden heeft de burgemeester van Straetsburg den gemeenteraed meêgedeeld, dat hy eene officieele tyding ontvangen had, waerin sprake was om de stad met een kordon gedetacheerde forten te omzoomen, welke haer buiten het bereik eener beschieting zouden stellen. Ter zelfder tyde zou ook het fort, dat aen de noorderzyde der stad ligt, vergroot worden. Eene kaert, die tegelykertyd met deze mede- deeling aenkwam, toont de voorgenomen ver- grooting aen; men ziet er bovendien het ontworpen kanael op van Straetsburg naer Lau- terburg en eene verlenging van het kanael van den Rhyn naer den Rhöne. SPANJE. In Spanje loopen de zaken nog gedurig in de war; koning Amedeus moet allengs ontgoocheld worden over zynen nieuwen troon. Men voorziet aen het hof van Victor-Emma- nuël, dat Amedeus wel eens zou kunnen ge dwongen zyn, minder triomfant uit Spanje te gaen, dan hy dit land is ingetreden. Spanje heeft vele partyen; daerin geeft het de hand aen Frankryk, waer zy ontslaen zyn na den moord op Lodewyk XVI gepleegdMen heeft destyds het wezenlyk gezag het hoofd afgeslageff. Men spreekt ervan dat Amedeus zou willen afstand aoen van den troon. ENGELAND. Het budjet van oorlog bepaelt dat het effek- tief van het leger voor het loopende jaer, met 1,398 man, zal verminderd worden. MEXICO. Volgens eenen brief uit Matamoros van 30 january, is generael Quirogamet zyne oproer lingen meester van de landstreek tusschen Matamoros en Camergo. De militaire bewegin gen zyn echter gestremd door den slechten toestand der wegen in wintertyd. Met de ver sterkingen die Quiroga ontvangen heeft, klim men zyne troepen op tot 1,500 a 2,000 man. Generael Cortina heeft niet meer dan 600 man tegenover die magt te stellen en de bevelhebber van Matamoros, aen wie hy om versterking gevraegd had, heeft hem doen antwoorden, dat het onmogelyk was hem ter hulp te komen. De dagbladen van Monterey van 25 january zeggen dat generael Alatorre, die het bevel voert over de troepen van het gouvernement in den Staet Oaxaca, door generael Diaz verslagen is. Die neêrlaeg is te Mexico gekend en een dagblad der hoofdstad, de Siglo XIX, meldt dat Alatorre terug geweken is naer Testelian del Camino. Eene depeche uit Matamoros van 1 february zegt, dat de gemeenschap tusschen Matamoros en Camargo hersteld is. De plaets zelve is nog in de magi van Cortina, maer Quiroga heeft haer byna geheel ingesloten. Generael Quiroga zegt, in eene depeche van 2 february, dat hy de Juaristen van Camargo met het beste gevolg had aengevallen. Het grootste deel hunner magt is uiteengeslagen en een aenzienlyk getal soldaten zyn gevangen ge nomen. De i'uitery zat de vluchtelingen op de hielen en weinige zullen er ontsnappen. Pedro Henajoza bestuerde den aenval. Camargo "is ten gevolge dezer neêrlaeg in handen der oproerlingen gevallen, en een bul- letyn roept de inwoners van Tainaulipas te wapen, om de Juaristen te helpen verdry ven. Generael Palacios heeft 150 nationale garden onder zyn bevel, maer hy wordt niet gaerne gezien en vele zyner soldaten vluchten over de grenzen, terwyl Gortina haestig naer Matamo ros terug trekt. De dagbladen van het gouvernement bevesti gen dat Martinez en Trevino geslagen zyn voor San Luis en terugwyken naer Santillon. Eene andere depeche zegt, dat generael Qui roga de stad Camargo bombardeert. Generael Cortina was naer Reynosa terug geweken. Veertig revolutionairs, waeronder 19 officiers onder bevel van kolonel Uriste, zyn door de troepen van Juarez gevangen op omtrent 10 mylen van Matamoros. De oproerlingen sliepen en konden zich niet verdedigen. De kolonel en al de officiers Zyn opgehangen. De soldaten zyn naer Matamoros gezonden, waervan er des anderendaegs 's morgends vier werden gefusileerd. Er was verbod aen de inwoners gegeven om de stad te verlaten. De nationale garde had 400 man meer onder de wapens. De artillerie stond op de vestingen en de kanonniers by hunne stukken. Verscheidene personen die verdacht worden van deelname aen den oproer, hebben bevel ontvangen de stad te ontruimen. Onder de gebannen is den oud-gouverneur Andreas Trevino. Cortina is te Reynosa aengekomen, achter volgd door de voorwacht van Quiroga. Volgens eene depeche van 15 february, uit Mexico aengekomen, 'is Zacatecas door de op roerlingen, onder aenvoering van generael Guerra, belegerd. Het gouvernement trekt zyne troepen te Aguas-Calientes te samen en heeft slechts eene kleine bezetting te San Luis-de- Potosi achtergelaten. Generael Rocha, die het bevel over de gou- vernements-troepen voert, doet eene beweging in het binnenland. Felix Diaz moet gesneuveld zyn en van Por- firio Diaz heeft men geene tydingen. De laetste berigten die in de hoofdstad aen gekomen zyn, zeggen dat 3000 oproerlingen zich van het grootste deel der steden van de Staten Vera-Cruz en Pueblo hebben meester gemaekl, en men verzekert, dat president Juarez zooverre tot hel uiterste gedreven is, dat hy de Vereenigde-Staten wil ter hulp roepen, om aen de oproerlingen het hoofd te kunnen bie den. De mexikaensche oproerlingen belegeren San Luis-de-Potosi, terwyl 12,000 oproerlingen onder bevel van Trevine, de hoofdstad bedrei gen. Volgens het wetsontwerp op de gemeentera den worden deze laetste in 1872 vernieuwd. De eerste aftreding van de helft wordt by loting geregeld. De schepenen vallen by helft in de eerste serie de burgemeester in de tweede. De eerste aftreding heeft plaets den 1 january 1876. In 101 gemeenten wordt het getal raedsleden vermeerderd; in Antwerpen 9 gemeenten; Brabant 18; West-Vlaenderen 4; Oost-Vlaende- ren 7; Henegouw 21Luik 19; Limburg 4; Luxemburg 5; Namen 12. Ieder dezer gemeenten bekomt twee raedsle den meer. Dertig gemeenten ondergaen eene verminde-» ring van twee raedsheeren, ten gevolge deels van het oprigten van gehuchten in gemeenten. Hiervan telt men er in de provincie Antwer pen 2Brabant 3Oost-Vlaenderen 2West- Vlaenderen 2; Henegouw 7; Luik 3; Limburg 2; Luxemburg 7; Namen 4. Veertien dagen geleden, herhalende wat het publiek vertelde, meldden wy dat ons Davids- Genootschap eene petitie in omloop had gezon den waerbyer werd gevraegd aen den Gemeen teraed dat het proces-verbael der zittingen werde opgesteld in het vlaemsch en de namen der straten in vlaemsche tael werden uitgeplakt. Dit aenkondigende hadden wy te weinig ge zegd. Het Fondsenblad van Gent, dat vermeld nieuws naer ons blad had overgenomen, deelde op 17 february laetstleden eene briefwisseling mede uit Aelst, waeruit wy het volgende ont- leenen. Er is niet alleen kwestie vtfn straten en processen- verbael; ziehier de zaekhet Davids-Genoolschap heeft om nauwkeurige inlichtingen geschreven naer Antwerpen, over ai de punten van hel Stadsbestuer, waer het vlaemsch in betrokken is, en dan eene uit voerige petitie opgemaekl, door al de leden van het Genootschap onderteekend, om op al die punten (ten getalle van 10, zoo ik meen) voldoening te krygen. Bovendien is er dan, onder kiezers, bmlen het Genoot schapeene petitie in omloop gebragt, waerby ge vraegd wordt, dat de Raed spoedig de maetregelen zou uitvoeren, die hy, op aenvraeg van hel Davids- Genoolschap vroeger reeds vastgesteld heeft, en daerenboven al andere noodige maetregelen zou vast stellen, om het vlaemsch hier den rang te geven dien het te Antwerpen bekleedt. In één woord: het vlaemsch boven, gelyk te Antwerpen, is de leus. Zaterdag laetst hebben de keurmeesters by onze vischmyn ter haringmerkt alhier een aental manden bedorven haring aengeslagen.en doen inden grond steken. By koninklyk besluit van 30 january worden de volgende hulpgelden verleend voor herstellingen aen kerken en pastoryen: 24,000 fr., herstelling der St-Martenskerk te Aelst; 600 fr., id. der kerk vanVel- zike-Ruddershove; 700 fr., vergrooting dervpèstory van Grootenberge: 863 fr., herstelling dergsiwltvan Voorde; 12,000 fr., opbouwen eener kerk te Mcpel- beke; 5,000 fr., herbouwen dei'gene van Mendonk; 10,000 fr.id. dergene van Haeltert; 8720 fr., herstel ling dergene van Hooglede. By koninklyk besluit van 18 february 1872 wordt de kerkraed van Lede gemagtigd de kerk te vergroo- ten en eene spits aen den toren te maken. Het aeaJioudend schoone weder en hel vooruit zicht van een voordeelig weder voor den landbouw en den oogst, brengt eene daling op den prys der granen en de aerdappelen te weeg. De aerdappeleu voornamelyk worden overvloedig ter markt gebragt, en ondergaen eene gevoelige daling in de pryzen. —Zondag laetst, 18 dezer, is prinses Louisa-Amelia, oudste dochter van koning Leopold II, 14 jaer gewor den. Zy is te Brussel geboren den 18 february 1858. Het publiek wordt verwittigd dat, om beter de regelmatigheid van den dienst der reizigers te verze keren, de bureelen vóór de bagagiën, in de statiën der stadsspoorwegen, dry minuten voor het vertrek der treinen zullen gesloten zyn. Dezer dagen is het russisch-belgisch postver drag geparafeerdaen de goedkeuring dezer overeen komst door den czaer wordt niet getwyfeld. Voorlaen zullen onze brieven voor Rusland bestemd, over Duitschland gaen in gesloten paketten, en dus niet meer aen den willekeur der duilsche posteryen over gelaten zynde gefrankeerde brieven zullen veertig centiemen, de ongefrankeerde zeventig centiemen kosten. In uitvoering der fransche wel van 22 january laetstleden, en opaenvraeg vandeNoorder-kompagnic, zal er te rekenen van 15 february, eene byvoegelyke laks van 10 centiemen per kolis reisgoed dal in Frank ryk komt, geheven worden. Die taks is op 20 centie men gebracht, voor de kolis die in transit door dtt land gaen. De taksen worden geheven op de baen van de Noorder-kompagnie. De toestand der fabrieken van St-Nicolaes is in langen lyd zoo voorspoedig niet geweest als heden. Sinds eenige dagen hebben de bestellingen zoodanig toegenomen dat de meeste onzer fabrieken werkvolk te kort hebben. Men noemt ons iemand die tot2 franks drinkgeld geeft aen alwie hemeen'weverkanbeschik ken, hetzy zyn werkboekje onbelast is of niet. Ook mogen wy zeggen dat op ditoogenblik niemand zon der werk is, en dal alwie werken wil; bezigheid in overvloed kan vinden. Hetzelfde kan gezegd worden van onze ambachten. By alle aennemers en werkbazen is er van nu af over last van werk, en is om zoo te zeggen het aenstaende saisoen verzekerd. Vrydag laetst had de heer E...., ondernemer te Gent, eene som van 6000 fr. verloren, inbankbilletten. Gelukkig voor hem werd het pakje gevonden door eenen eêrlyken werkman, C. Boone, van Ledeberg, die onmiddelyk naer den eigenaer op zoek ging. De heer E. gaf den braven man eene goede belooning, en beloofde hem tevens hulp en ondersleuning voor al de .gevallen, waerin hy hem van dienst kon zyn. Maendag werd te Kapryk de verma'erde Poel- mans-Jaermarkt gehouden, en nooit was ze zoo be- Iangryk als ditmael. Reeds des daegs te voren liet het zich voorzien: zoodanig veel vreemde koopmans in paerden. Duitschers en Luxemburgers, waren er toe gekomen, dal er geen logist overschoot. De voorraed beantwoordde aen den kooplust. Er was veel keus, byzonderlyk aen zware labeurpaerden van het oud vlaemsch ras hetwelk zoo zeer door den Duitscher wordt op prys gesteld. Deze werden rap en aen stygende pryzen verkocht. Sedert eenigen tyd bestaet er een buitengewoon handel in zwynen. Het is Frankryk hetwelk tegen woordig de vlaemsche zwynen uittrekt. De talryke slachtoffers, in dat land door de runderpest gemaekt, brengt de aendacht van veel slachters op de zwynen. In de grootste Fransche sleden en tot in Parys wordt thanszwynvleesch verkocht, en de Franschman begint al meer smaek daerin te vinden. Onder deze omstandigheden was de zwynsmarkt sterk bezet en bezocht. Op weinig tyds wasde geheele voorraed opgeruimd. De prys is gerezen. Men schryft uit Brussel, 21 feb: De olifanten uit de amerikaensehe renbaen zyn zoo zacht niet als hunne houding in die renbaen zou doen veronderstellen. Deze dieren kunnen, zooals men be- grypt, niet altyd opgesloten zitten. In het belang hun ner gezondheid doet men ze van tyd tot tyd des nachts in de straten der hoofdstad wandelen. By eene dier nachtelyke wandelingen werden de olifanten in de Lakenstraet aengesproken door eenen man die dron ken was; ondanks de wyze raedgevingen van den olie- fantgeleider bleef by miss Betsy plagen. Deze werd kwaed, greep den dronkaerd in den snuit, hief hem in de hoogte en liet hem dan vallen. In den val wer den den ongelukkige dry ribben gebroken. Hy werd naer het St-Jansgasthuis gedragen, waer hy zich, dank aen de goede zorgen, reeds buiten gevaer bevindt. Er is een proees-verbael opgemaekl tegen den olifant geleider, die voor de rechtbank over de woede van miss Betsy zal te verantwoorden hebben. Donderdag, omtrent 11 ure 's morgends, werden dry geestelyken, die vreedzaem de gedenkstukken der stad Brussel bezichtigden, by 't verlaten der kerk van St-Jan-op-Caudenberg, op de schandelykstc wyze be- leedigd door eenige leerlingen van het Atheneum. Van de grofste beschimpingen, geschuifel en uitjouwingen zyn de atheneejongens tot de steenen overgegaen, en hebben er eene groote party geworpen naer de dry rieslers, die eene schuilplaets moesten zoeken in de erk van O.-L.-Vrouw-op-den-Zavel. De verontwaerdi- ging was algemeen onder de personen, welke dit too- neel bywoonden. By uitvoering van art. 1 van het ministerieel be sluit van 20 december 1871, mag er op de markt van Doornyk vet vee te koop gesteld worden, tol de ver bruiking bestemd, als de geleiders voorzien zyn van een cerlificaet, den oorsprong en do gezondheid aan duidende door den burgemeester der plaets afgele verd. Het vee, te koop gesteld op de markt van Door nyk, mag burten de stad niet meer gevoerd worden en moet binnen de tien dagen voor de verbruiking worden geslacht. De almanak van Mathieu Lansberg had den oor log van 1870 voorspeld. Zyne voorzeggingen voor 1872 zyn de volgende: twee keizerryken zullen ge schokt worden. Maert: groote toebereidselen om den oorlog aen te gaen. April: de legers komen tegenover elkander: dreigende vyandelykheden. Kerkelyk Nieuws. Zyn onderpastoor benoemd: Te Maldegem, de eerw. heer Verloo. priester in het Seminarie; te Ertvelde, de eervv. heer Buysse, coadjutor van Waterland; te Waes- munsler, de eerw. heer de Sitter coadjutor van Oke- gem; te Appelterre, de eerw. heer van Landegem, onderp. van Moerzeke; alwaer onderp. wordtde eerw. heer Verschelden, onderp. van Appelterre. Rampen en Ongelukken. Zaterdag avond is er in de amerikaensehe ren baen te Brussel een schrikwekkend ongeluk gebeurd. De befaemdc gymnast Eugenio was zyne gevaerlyke kunstloeren aen 't verrichten, toen hy door het mis vatten eener koord, ter hoogte van 42 voet, op den grond werd geworpen en op het hoofd viel. Het bek keneel werd gekwetsten de hersens spatieden er uil. De ongelukkige is naer het St-Pielers-gasthuis ge voerd men vreest voor zyn leven. De gymnast Eugenio, is ten gevolge van zvnen val, in de amerikaensehe renbaen, in SL-Pielersgas:- huis overleden. Zyn wezenlyke naem was Aymo. Hy was Italiaen van geboorte, slechts 23 jaren oud en eerst onlangs getrouwd. Zondag had te Eekloo een zoo ontzettend als zoldzaem geval plaets. Uil het Godshuis werd een lyk naer de kerk gedragen, wanneeropdemarktkomende, een der vier dragers dood nederzonk. De lykkist viel hem op 't hoold en veroorzaekle hem eene groote wonde. Het is bewezen, dat de ongelukkige inan aen eene hertaderbreuk is bezweken. Hy was genaemd Pieter Uytterschout, geboortig van Adegem, 61 jaer oud en kostganger in het Godslu Laetstleden dynsdag kwam een gemaskerd per soon in eene herberg'bp de Vischmarkt te Doornik hy droeg eene groote pruik van vlaswerk-gWiaekt. Een dronkaerd, die geestig wilde zyn, stak ze van achter met een fosfoorkenin brand,en opeenoogenbiik stond hel gansche hoofd van den maskeraed in volle vlam. Hy trok snel zyne brandende pruik al', maer hy had aen den hals, het aengezigt en de handen zware brandwonden bekomen, en ligt thans in een deernis- weerdigen toestand in het gasthuis. Men schryft uit Charleroi, 19 february ln den nacht van zaterdag op xomiag hebben er twee brandrampen plaets gehad. Rond 1 uer is het vuer uitgebersten te Bosquetville, in een gebouw, toehoorende aen M. Jacquet, waer kruiwagens en an dere voorwerpen in lagen. Toen men met de brand spuiten der stad ter plaetse kwam, was 't. gebouv reeds in een vurigen oven herschapen en viel er aen geene redding meer te denken. De schade wordt od 6000 fr. berekend. Rond 8 ure weêrklonk de onheilspellende kreet BrandBrand! in al de straten der stad. Er was in hel hotel, gehouden door M. Pocct-Biot, een hevige brand uitgebersten, welke men eerst na een uer krachtdadig gewerkt te hebben, meester werd. De schade is nog al aenzienlyk; het hotel was eerst on langs herbouwd. Men schryft uit Luik, 20 feb: Dezer dagen is teSoignies een erg ongeluk gebeurd. M. A. Moulon, gansch verhougd omdat zyn zoon een goed nummer getrokken had, was met een zyner broeders, die te La Louvière woont, wat laet in de herberg blyven zitten. Zy kwamen samen door het Scaffardstraetje, toen zy, ongetwyfeld door de duister nis misleid, in «le Senne vielen, beneden het straetje. Op hun noodgeroep snelde men hen ter hulp, maer toen men ze ophaelde, was de eerste reeds een lyk. De ongelukkige was in het slyk versmacht. Ingezondene stukken. Nederbrakel, 24 februari 1872. IJzeren weg Antwerpen-Douai. De correspondent van 't kanton Maria-Hoorebeke zegt zondag laatstleden in 't Land van Aelst dat het bijna zeker is dat den ijzeren weg van Sottegem langs Rooborst, Roosebeke, Segelsem, Schoorisse zal ge maekt worden naar Ronsse en niet langs Nederbrakel, om reden zegt hy dat dien spoorweg langs daar 3 kilom. korter zal zyn dan langs Nederbrakel. Het is juist 't tegenovergestelde! Het is 3 1/2 kilom. korter dan langs Segelsem, Schoorisse, enz. De baan langs Nederbrakel is volgens 't plan zoo regtdan eenen pijl uitden boog. Wij kunnen nudedirecleurs, inspecteurs, ingenieurs dier maatschappij noemen die gezeid heb ben dat den ijzeren weg langs 't kanton Maria-Hopre- beke nooit zal of kan gemaakt worden. Want van Antwerpen, Aalst, Sottegem, Nederbrakel, Ronsse, Doornik tot Douai zijn aireede de gronden opgenomen waar den ijzeren weg zal gemaakt worden. Er is nu nog eenen twijfel voor Nederbrakel of men het noor den ol het zuiden zal nemen. Hij (gezegden corres pondent) zegt ook in zelvcn artikel van 't Land van Aelst dat er wekelijks eenen voerman of 2 uit Neder brakel met eene karre naar Geeraardsbergen, Ronsse, Audenaarde, enz. rijdt, Hauwen zeever! Hier bestaan geene voerhians met karren. Zou gezegden correspon dent meenendatwij in 't land van Waas woonen? waar niet .anders zijn dan karren en versleten peer den!?! (advies voor wie het aangaat.) Te Nederbrakel is er geen mindere voerman te vinden dan met eenen wagen met 2 3 peerden. Dat is zeker omdat er in 't kanton Maria-Hoorebeke nog geenen voerman te

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 2