N° 62. Zondag 3 Maert 1872. 2de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De oude Praktizyn. Aelst, 2 Maert. Biiitenlandsch Nieuws. Gazette van Aelst liet Bureel van liet blad I» gevestigd in de Kupellestract 11, waer alle brieven, gelden, enz. vraclitvry moeten toegezonden worden. Aboniicnienleprye CS fr. *s Jaers, vooraf betuelbaer. Voor den bulten kail men inseliry veil In al de poalkantooren, en voor de Inndelyke gemeenten by «le briel'drngei-M. GRAEF DE CHAMBORD IN BELGIE. In de zitting der Kamer van dynsdag laetst- leden verklaerde de heer minister van buiten- landsclie zaken, in antwoord op eene tweede interpellatie aen het gouvernement gestuerd betrekkelyk de tegenwoordigheid van den fran- sehen Prins op belgischen bodem, dat Graet' de Chambord Antwerpen had verlaten. Den zelfden dag meldde de lelegraphe dat hy vertrokken was naer Holland. Dit vertrek, ingezien de droeve omstandig heden welke het hebben veroorzaekt, is eene nieuwe schande voor België. Wat was hier Graef de Chambord? Enkel een vreemde Prins, die, even als menige anderen van zynen rang hebben gedaen, ons de eer verschafte zich, onder de bescherming onzer vryheden en onzer alom geroemde gastvryheid, te komen nederzetten. Hy verbleef te Brugge en te Antwerpen. Daer ontving hy in volle vreed- zaemheid zyne vrienden, en' het door de be leefdheid verplichtend bezoek van eenige byzon- deren. Dezelfde Prins is bloedverwant van on zen Koning, hoewel noch het gouvernement van 't land noch welkdanig openbare amblenaer of- ficieelerwyze het minste deel hebbe genomen in de betuigenissen.van achting en vriendschap welke de Graef hier heeft ontmoet. Waerom dan heeft hy zich gedwongen ge zien te vertrekken? Een lid der linkerzyde, met name Defré, is opgestaen in de Kamer en heeft uitgeroepen dat Graef de Chambord hier eene samenzwe ring aenhield tegen het huidige bestuer van Frankryk; dat de vrye doening welke men hem hier liet ons land in gevaer bragt tegenover Frankryk; dat het de pligt was van het gouver nement hem maer elfen over de grenzen te zet ten.Moest er hier iemand van conspiratie niet spreken, hel is wel Defré, alias Bonifaes, die geschreven heeft en houdt staen dat hy gereed is blootvoets, en tot het uiteinde der wereld Mazzim te volgen, Mazzini,den grooten conspi- r.iteur onzer tyden! Men heeft Defré geantwoord, men heeft hem zonneklaer bewezen dat Graef de Chambord geen conspirateur is, noch het ooit is geweest; dat, ware hy het, de helft der leden van het fransche parlement, die hem te Antwerpen zyn komen bezoeken, even plichtig waren als hy; dat de Graef geen banneling meer is en het hem vry stond op franschen bodem te leven zooals hy leefde in België, zonder dat het Iransch be stuer er het minste zou tegen hebben in te bren gen; dat het fransch bestuer, hoe scherpzinnig ook, geen de minste samenzweering in zyne doenwyze had ontwaerd, en geen de minste klacht had ingediend; dat derhalve het ministe rie van België genoeg schranderheid en patrio- (le VERVOLG.) Magriet sloot grommelend de deur achter hen. De oude meid was slecht gezind omdat haer meester vergeten had haer te zeggen om welke rede hy zoo ontydig nog uitging en waerhenen hy zich begaf. Sedert dertig jaren in dienst hy den praktizyn, was zy hem uil ganscher harte verkleefd, zy was hem ver- siaefdmaer, lei' belooning harer trouwe en lang be proefde genegenheid eischte zy dat de doktor geen geheimen had voor haer. Het viel zelden voor dat Gunten, de 'goede man, haer niet ten minsten gedeel- telyk voldeedmaer decs mael vond zy zich gansch te leur gesteld. Ook beloofde zy zich stellig haren meester al te wachten, al ware het tot den morgend, eiëvafi hem te weten wal er gaende was. Middelerwy! volgde de doktor zynen leidsman zoo vlug hy kon. Na een kwaert ucr gaens hielden zy ein- delyk stil in een afgezonderde en eenzame stege, voorb een klein bouwvallig huisje. Hier is hel, sprak de bode. God zy geloofd, hygde de gryzaerd; laet ons binnen gaen. Langs eenen smallen, duisteren trap kwamen zy in een nauw vertrek onder de dakpannen waer alles sprak van de bitterste armoede. In eenen hoek, op een handvol stroo lag een nog jonge man te zieltogen. De doktor twyfcldeeen oogen- blik of hy niet reeds voor een lyk stond en keerde zich om met het inzicht zynen onbekenden leidsman te ondervragendeze was verdwenen. Maer de zieke was ontwnekt en de tegenwoordig heid van den praktizyn wekte in hem een laetsten ïevenssprankel op. Doktor, zuchtte hy, ik ben gelukkig dat gy ge komen zyl. Gy kent mv niet; ik, ik ken n van over tisme bezat om het gevaer, bestond liet, te ont dekken, en hetzelve af te weeren; enz. enz. Het antwoord was doorslagend; maer hier golden reden noch bewyzenVoor Defré en zy nen aenhang was en bleef de Chambord een conspirateir, en in weerwil van de stemming der Kamer die het gedrag van het ministerie goedkeurde, in weerwil der schande welke hier ons vrye en herbergzame vaderland bedreigde, de Chambord moest weg van hierzoo hadden het de framayons besloten. Het ordewoord was gegeven en weergalmde door gansch het land en zelfs tot over de grenzen Als hy tooverslag zag men de muitersbende van november laetst, welke beslissend in Bel gië schynt nest te, bebben genomen, onder de vensters van het Hotel St-Antoine samengerot: straetloopers, studenten der Universiteiten van Brussel, Gent en Luik, snotjongens uit de Athentea, opgeleid door heerkens met gegla ceerde handschoenen, vreemd gespuis en fran sche Communards. Zy riepen: Weg met de samenzweerders! Chambord naer de grenzen! Maer vermits de Chambord geen samenzweer der is, vermits zyne tegenwoordigheid geen-het minste gevaer was voor het land, waerom zulke onbeschoftheden Wat kwacd heeft die Prins gedaen aen Defré en zynen aenhang, aen de logiën en haer leger? Niets en veel. Niets, want Graef de Chambord is te wel, als vreedzaem en argeloos mensch gejtend. Hy is een man van princiepen, maer laet eenieder vry in zyne manier van denken. Veel, want Graef de Chambord is een by uit stek christen en godvruchtige Prins. Beklimt hy ooit den troon, hy zal er den Godsdienst op nederzetten en Frankryk redden, zooveel het nog redbaer is. Dit weet de logie, dit weet de revolutie, en daerom haet en vervolgt zy hem. Heelt men te Antwerpen ook niet geroepen.4 bas la calotte, ti bas le jésuite'! Is men de kloosters niet gaen stooren;er de ruiten breken en de bel afrukken? Ten tweede de Graef was te Antwerpen en het Huis-Antwerpen had sedert lang wat te goed van zekere politieke party welke niet kan vergeten dat dit Huis ze reeds twee-eh-der- tig opvolgende malen heeft geklopt en met zoo eene luisterlyke manifestatie zynen vromen ver tegenwoordiger Jacobs komt te vereeren. Kon die party een schooner gelegenheid vinden om eens duchtig bare gal uit te braken tegen bet Huis-Arilwerpen? Ten derde er zyn menigvuldige kiezingen aenstaende. Die kiezingen zullen, naerallewaer- schynlykheid, reeds bedoelde parly weinigguns- t.ig zyn. Daerom moet bet terrein van nu af be reid en bewerkt worden. Het land wil men verontrusten en de vreedzame treffelyke kiezers jaren. Gy zyt geleerd cn ervaren, maer il^ heli geen hoop meer in rle kunde, il< hen veroordeeld. Hel) ik u doen roepen het is alleonlyk omdat ik weet dal gy de eerlykstc burger zyt van heulen. Neem die Icsch brieven. Open ze na myne dood: gy zult er stukken vinden van het allergrootste belang. Na alles doorzocht le hebben zuil gv handeion naer uw goeddunken. Alleenlyk smeek ik aen niemand ooit le zeggen dat gy den ongclukkigen Oswald hebt gezien en gesproken. Geheim, doktor, of gy ontneemt my dc rust der laetste ucr. Vrees niet, Mvnheer. een geneesheer is een biechtvader. Maer onderzoeken vvy eerst uw ziekte. Geef u die moeite niet, het is te laet. Dank, dok- lor, en vaerwel.... Oswald wilde hem de hand reiken, maer viel uit geput aen krachten op zyn stroo terug. Vyf minuten nadien was hy dood. De praktizyn verborg de brievenlosch in zyn kleed cn keerde hüiswaerts terug, gansch ontsteld van dit jrarhielyk en vreemd bezoek. griet stond ongeduldig op den doktor le wachten. Zoo laet op de slraet, zegde zy binnensmonds, als er niet meer loopen dan slroopers en dieven; eens ge rankt gy aen een ongeluk; 'l is zeker; maer zeggen helpt ér niet aen. Als ik nu slechts maer te weten kom wat er alweder gaende is. Gunten trad binnen en werd onthaeld onder* eene stortvlaeg-van ondervragingen. Nooit had zy hem zoo bleek en zoo ontsteld gezien en zy beloofde hem stel lig dal hy's anderendaegs zou ziek zyn. Maer de dok tor antwoordde aen de nieuwsgierige oude dat by niets mogt zeggen en hy sloot zich op in zyn kabinet. Hy zette zich by het vuer op de zelfde plaels waer wy hem hebben ontmoet twee uren geleden. Ilyhaelde Oswalds brievenlesch cip cn trok or een schrift uit dat luidde als volgt; Keulen, 13 april 1773. Myne uren zyn geteld, ik voel de dood naderen, bang maken. Er is te Antwerpen, in de mui- tersmeeting, gezegd dat liet alzoo zal voortdu ren tot na de kiezingen Dan, Graef de Chambord is gedwongen ge worden te vertrekken, en dit vertrek, wy her halen bet, is eene nieuwe en onafwisclibare schande voor België. Wel is waer, liet magistraet van Antwerpen heelt moedig zyne pligt gekweten, bet waren vreemdelingen die den oproer aenleidden en vreemde dagbladen die denzelven aenvuerden; noch Graef de Chambord, noch iemand die bet echt België kent zal de vernieuwde schandalen van Brussel onze nationale gevoelens ten laste leggen. Maer het onverbiddelyk leit is daer: de oproer heeft gezegepraeld, en daerin ligt de schande. Een ander feit en een meerdere schande is deesHet is reeds de derde mael sedert 1837 dat de oproer zich in de straet vertoont, en telkens heeft hy gezegepraeld. Hy verheft zich en zetelt in het land als eene tot dan onbekende magt, magt die Koning en Kamers, Grondwet en regt heelt doen wyken. De Chambord is weg en met liern het voorwendsel van den antwerp- sclien oproer. Maer die magt is niet dood, zy leeft en zy woelt en, telkens zy er baet in vindt, zal het land met haer te rekenen hebben.... Waerop zal dit eindelyk uitkomen? Men leest in eene partikuliere korresponden- tie uil Rome De koning is te Rome wedergekeerd. Het dagblad La Capitala behelst hierover een artikel dat waerd isvertaeïd te worden. Gezegd artuel luidt aldus Er is iets byzonders op handen, dat is zeker. De koning komt opzettélyk uit Napels om prins Frederik-Kare) le begroeten. Generael von Moltke is naer Napels gereisd en vandaer zal hy terug naer Rome vertrekken, indien hy er nog niet aengekomen is. Voegt hierby de tegenwoordigheid der ame- rikaensche generaels, de kortelings verwachtte aenkoinst van prins Napoleon, M. von Beust, enz., en men zal hieruit moeten besluiten, dat de politieke gezichteinder opnieuw duister wordt. Frankryk en Oostenryk zoeken listen uit om zich op Pruisen te wreken, en Pruisen vreest dat Italië zich met die twee rnogendhè- den vereenige. Het italiaenscli kabinet kan ook ongeruste vermoedens getoond bebben, om door Frank ryk langs de zee te worden aengevallen, en dit zou de aenkomst van generael von Moltke uit leggen, die de eerste oorlogsbouwkundige van onzen tyd is. Wy wenseben van harte dal Italië in Duitsch- land een steun vinde, omdat Duitschland, die vyand van het Pausdom is, in deze worsteling maér, Gode zy dank, ik voel nog kracht genoeg om eenen grooten plicht le kwyten vooraleer het eeuwige met het tydelykc te verwisselen. Geruster zal ik vcr- schynen voor den oppersten ltegter wanneer ik het groot onregUwaervan hel geheim my bezwaert, zal hebben aen den dag gebraglniet de vaste overtuiging dat men alles in het werk zal leggen om hetzelve te doen herstellen. Ik zal korl zyn: de tyd mogt my ont breken. Het was in 1763. Eene lalryke bende struikroovers verontruste sedert dry jaer de kust van Spanje, tusschen dc Sierr^ Nevada en de middcltandsehe zee; zy had haer hoofdkwartier in een der ongenaekbare spelonken van dit gebergte en stond onder het bevel van den gednehten Marsico. Van die bende maekte ik deel. Eens, na den gansclien dag te hebben gedwaeld cn vruchteloos op buit le bebben geloerd, overviel ons den nacht en wy namen bezit van eene boerenwoning, welke wy overweldig den cn waer van wy bet huisgezin, aen handen en voeten gebonden, in den kelder sloten. Wv stelden ons voor er in rust den nacht over te brengen; maer een onweder, gclyk men er slechts in die berglan ien aen treft,'barst los boven onze schuilplaels en belette ons het oog te sluiten. Wy zalen niismoedigd rond de tafel, pogende in den wyn beteren luim of den slaep te vinden. Eensklaps stad Marsico regt, gebiedt stilte en wyst met den vinger in de richting der baen die leidt van Ardalcs naer Malaga; vvy bevonden ons in de nabybeid der eerste stad. Tusschen de donderslagen hoorden wy een postwagen die in snelle vaert over de hobbelige baen vooruil rolde. Makkers, juichte Marsico, wy gaen den verloren tyd inwinnen; onze dag zal nog goed eindigen. Spant uw geweeren en vooruil! Wy liepen reeds in de richting van hel rytuig, en haesi hadden wy bel ingehaeld. De twee paerden vielen onder den steek onzer dolken en de postillon werd van de rots in den afgrond geworpen. Binnen onze wezenlyke vriend wordt, en dezelfde be langen heeft te verdedigen als wy. Maer dan moeten Lanza, Venosta en al de voetkussers zoodra mogelyk vertrekken. Ten andere gelooven wy dat het italiaen- sche volk zich geene andere hondgenootschap pen zou laten opdringen, dan die met zyne be langen overeenkomen; hiervan hebben wy een hewys gehad in 1870. Dus, dat de patriotten oppassenOnze vyanden zyn in het Vatikaen en hy hunne bondgenooten. Op het eerste gezicht weêrspreken de woor den der Capitala elkander, het begin stemt niet met het einde in,en noglans zyn er al de gevoe lens der revolutie in uitgedrukt, omdat zy allen naer liet zeilde doel jagende uitroeiing van het Pausdom. Voor La Capitala en soortgelyke bladen is dat, wat er op handen is, van geen belang, dan onder een godsdienstig, of beter gezegd onder een ongodsdienstig oogpunt. Daer zy zien dat Duitschland vyandig is aen het Pausdom, wil len zy zich by Duitschland aensluiten; maer in dien Duitschland morgen den Paus voorstond, zou Duitschland uitgejouwd en gescholden wor den zooals Oostenryk, Frankryk, België en al die landen, welke nog niet vei staen den Paus geheel op te offeren, aen datgene wat hunne diplomatie behouden heeft in achting en eer voor liet kathol icism. De Capitala cn andere dagbladen van dezelfde kleur beginnen met beleedigingen om het volk voor te bereiden' tot het gebruiken van pelrool, het vergieten van bloed cn het inhuldigen der Commune. Eenige voorbeelden: in. een dorp naby Rome, met naem Colonna, is de syndikus, op eene brutale manier in de kerk* gedrongen oin eene missael te stelen, waérop hy een paer dozyn nationale garden wilde doen zweeren, die onder zyne hevelen geplaelsl zyn. Te Monte-Porzio heeft men de poort van het geslicht der Zusters ran Pius met petrool be goten en daerna in brand gesteken. Nogtans scheen dit niet voldoende, want des anderen daegs is het canaille met gesveld in dat gesticht gedrongen en heeft de geestclyke Zusters ver jaagd. De syndikus van dit dorp hield zich ziek, terwyl* de buzzurris hunne kloeke daden vol voerde. Te Rome hebben de stractschuimers volle vryheid om de priesters, monikken en kloos ters, zelfs in bywèzen der policie,aen te vallen. Eindelyk voldoet de opschorsing der kloos ters aen het gouvernement niet. Tegen de nog bestaende kloosters worden alle mogelyke plageryen uitgedacht orn liet leven der kloosterlingen ondragelyk te maken, zoo zal men op liet binnenplein dér Predikhec- ren, te Santa-Maria-di-Minerva, eene publieke markt oprigten. Kan men de onbeschoftheid nog verder dry ven. Z.H.de Paus heeft, in het vrydag gehouden konsistorie, 28 nieuwe bisschoppen benoemd, als: 20 voor Italië en 8 voor't buitenland. Onder de laetstgenoemden zyn er 2 voor Rusland, 1 voor Stiermarken, 1 voor Polen; de 2 overigen zyn inpartibus infidelium benoemd. in hel rytuig vonden wy slechts twee reizigers; een jonkman cn eenen gryzaerd. Den gryzaerd joeg men een mes in de borst en men zond hein den ongeluk- kigen koetsier achterbalen. De jongeling had gepoogd den gryzaerd en zich zeiven te verdedigen; maer zes onzer mannen wierpon zich op hem en honden hem digt. Wy plunderden den wagen en keerden hem op den grond nevens de geslachte paerden; den jongeling sleurden vvy gevangen by Marsico, die alleen de boe renwoning niet had verlaten. Marsico aenzag-hem strak en sprak niet. De gevan gen scheen er een jongeling uit van een twintigtal jaren, ryzig van gestalte, schoon van wezenstrekken, met fyne blonde naren die op zyne schouders in licf- lyke krullen bewogen. Geene vrees was op zyn aen- zicht te lezen hoewel ook zyne hemelblauwe oogen geen uitdagenden trots verrieden.Hy was wacrlyk in drukwekkend om zien, hy boezemde my behing in, en, had men kwaed gewild ik voelde da: ik hem zon verdedigd hebben. Marsico scheen over zyn onderzoek te vredenhy grimlachte en zegde: Signor, gy zyt vreemdeling in deze streek. .Ik ben vreemdeling, Signor. Noem my kapitein; ik ben Marsico. Uwe beruchtheid, kapitein Marsico, is my niet onbekend. Nu, wat wilt gy. U eerst welkom heeten in 0119 midden." Zit neer en aenveerd een glas wyn. Ik lust geen spaenschei) wyn. Ik had hel moeten radenik ben zeker dat gy liever Rhynwyn drinkt, want gy zyt een duitacuer, Meinher. Ik ben duilseher inderdaed. En edelman! en wel de schoonste type van den duitschen adel welke ik ooit hebbe ontmoet. De jongeling antwoordde niet. Gy zyt prins?... hertog?... graef?... von?,.. De gevangen bleef zwygend.

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 1